Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρική κιθάρα για αρχάριο  (Αναγνώστηκε 5027 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fotis83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Γεια σας,
Είμαι νέος στο forum και ήθελα να με βοηθήσετε να αγοράσω μια ηλ. κιθάρα και έναν ενισχυτή με προϋπολογισμό 300€ το πολύ 350€ και για τα δύο!

Διάβασα κάποια θέματα εδώ όπως: Οδηγος επιβιωσης, Προτάσεις για πακέτο κιθάρας (και κάποια άλλα) στο οποίο και είδα την κιθάρα η οποία μου άρεσε εμφανισιακά και για την οποία είδα πολλά καλά σχόλια, την Ibanez GRG 170 DX
Επίσης στο ίδιο θέμα (προτάσεις για πακέτο κιθάρας...) είδα και την Ιbanez GSA-60 για την οποία όμως δεν έχω κάνει κάποια αναζήτηση. Από την εικόνα είδα ότι έχει διαφορετική διάταξη στους μαγνήτες της οπότε φαντάζομαι και διαφορετικό ήχο (είμαι άσχετος με ηλεκτρικές... ό,τι λέω το λέω από αυτά που διάβασα στον οδηγό επιβίωσης).

Γενικώς θα ήθελα (ελπίζω να μη μείνω στη θέληση  :P αλλά να καταφέρω κιόλας) να παίζω Metal και Rock κομμάτια διαφόρων συγκροτημάτων (Metallica, GnR, Slayer, Blind Guardian, Opeth, Black Sabbath, Dimmu, Pink Floyd, Aerosmith, AC/DC, Nightwish είναι κάποια από τα συγκροτήματα που ακούω.... Δηλαδή χέσε μέσα... από Heavy σε Rock σε Thrash σε Epic σε Progressive, κτλ ;D )

Από όσα έχω δει πιστεύω ότι εκτιμάτε την πρώτη Ibanez. Θα ήθελα:
1 Να μου συγκρίνετε/προτείνετε μια από τις 2 αυτές κιθάρες ή κάποια άλλη που θεωρείτε καταλληλότερη
2 Να μου προτείνετε έναν ενισχυτή. Ο λαμπάτος με φόβησε λίγο από τον οδηγό επιβίωσης λόγω συντήρησης και μη-σταθερότητας αλλά πάλι θέλω και έναν όμορφο ήχο για παιξίματα χωρίς gain κι έτσι έχω μπερδευτεί.

Με δεδομένο τον παραπάνω προϋπολογισμό πάντα :)

Με εκτίμηση για το έργο σας,
Φώτης
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/11, 00:14 από Fotis83 »

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #1 στις: 03/05/11, 09:51 »
Ξέχασε τον λαμπάτο για αρχή. Πάρε ένα μικρό solid state με ηχείο. Μην μένεις στα watt είναι κάτι σχετικό. Πάρε κάτι μικρό και καλό. Πχ τα 100 ευρώ που θα δώσεις ας πάνε σε έναν 15αρη αλλά να είναι γερή μάρκα και θα δίνει και πιο πολύ ένταση απο αρκετούς μεγαλύτερους και ποιό φτηνούς.

Όσο για κιθάρα μην πάρεις φτηνή ibanez  αν θες λεπτομέριες τι θα πάθεις με πμ σου λέω τι πέρασα με φτηνό όργανο ibanez. Εγώ πήρα για πρώτο όργανο ibanez (μπασάκι) με μεγαλύτερο προυπολογισμό απο σένα και σε κάποια φάση χρειάστηκε να ρίξω άλλα τόσο λευτά πάνω του για να είναι σε επίπεδο να χρησιμοποιείται. (άποψη μου πάντα μπορεί να στάθηκα άτυχος).

Εγώ θα σου πρότεινα να διαλέξεις κάτι σε τέτοια φάση να σου κρατήσει για καιρό απλά μην πάρεις κιθάρα κάτω απο 250 ή ενισχυτή κάτω απο 100 (μιλάω ανάλογα με τα λευτά που έχεις)

http://www.thomann.de/gr/search_PG_2.html?gk=giegst&bn=FENDER&pr=&kf=on&oa=pra&wgfid1=7548&wgfid2=9112&wgfid3=9113&wgfid4=7551&wgfid5=7549&wgfid6=7550

http://www.thomann.de/gr/search.html?gk=gieacotr&bn=FENDER&pr=&kf=on&oa=pra&wgfid1=7884&wgfid2=7885&wgfid3=7886&wgfid4=7887&wgfid5=7888&wgfid6=10166&wgfid7=10163&wgfid8=10164&wgfid9=10165&wgfid10=10167&wgfid11=7889&wgfid12=10162

Φαίδων

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #2 στις: 03/05/11, 10:01 »
Συμφωνώ με τον Φαίδωνα για τον ενισχυτή, άσε τον λαμπάτο για αρχή, δεν είναι ούτε στον προυπολογισμό σου.
Πάρε αυτόν: http://www.dv247.com/guitars/fender-mustang-i-guitar-amplifier-combo--78463
..και θα σε βοηθήσει με τα effects που έχει να βγάλεις διάφορους καλούς ήχους και θα σου κρατήσει το ενδιαφέρον μέχρι να μάθεις λίγο καλύτερα να παίζεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Fotis83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #3 στις: 03/05/11, 13:11 »
Χμ, περίεργο... δεν είχα ξαναδεί αρνητικά σχόλια για την συγκεκριμένη Ibanez. Όσο για τον ενισχυτή αυτός ο Fender Mustang I Guitar Amplifier, είναι digital modeling ενισχυτής, τρανζίστορ ή βλακεία είπα;  :P

Είδα και τον Laney Prism P20 στο θέμα με τις προτάσεις, τι έχετε να πείτε γι αυτόν;

Από ό,τι κατάλαβα προτείνετε μια οποιαδήποτε κιθάρα Fender > 250€ και τον ενισχυτή Fender. Η διάταξη και ο τύπος των μαγνητών δεν χρειάζεται/προτείνεται να είναι συγκεκριμένος;

Πάντως κρίμα γιατί είχα φτιαχτεί για την Ibanez :( Αλλά εντάξει προκειμένου να μου εμφανίσει προβλήματα ...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #4 στις: 03/05/11, 13:22 »
Όσο για τον ενισχυτή αυτός ο Fender Mustang I Guitar Amplifier, είναι digital modeling ενισχυτής, τρανζίστορ ή βλακεία είπα;  :P
Είδα και τον Laney Prism P20 στο θέμα με τις προτάσεις, τι έχετε να πείτε γι αυτόν;
Modeling τρανζιστοράτος, καλά τα λες.
Και ο Prism P20 στην ίδια κατηγορία είναι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #5 στις: 03/05/11, 13:38 »
Πάντως κρίμα γιατί είχα φτιαχτεί για την Ibanez :( Αλλά εντάξει προκειμένου να μου εμφανίσει προβλήματα ...

Με την συγκεκριμένη δεν ξέρω τι παίζει και αν ειναι καλή θα σου πει κάποιος που την έχει δεί εγώ γενικά μίλησα με βάση προσωπικές εμπειρίες απο φτηνά μοντέλα της συγκεκριμένης μάρκας. Ισα Ισα ibanez χρησιμοποιώ τώρα. Σου πρότεινα στο Link που σου έδωσα την καλύτερη λύση κατα τη γνώμη μου, τι θα έκανα εγώ αν είμουν στη θέση σου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι πάντα να πας με έναν φίλο σου που ξέρει  να δοκιμάσετε την ibanez και ότι άλλο θες.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #6 στις: 03/05/11, 13:42 »
Με πρόλαβε ο φίλος...Μην αποκλείεις την οποιαδήποτε εταιρεία ή μοντέλο πριν τα ακούσεις πρώτα. Κατά τη γνώμη μου η GSA 260 είναι αρκετά αξιοπρεπής κιθάρα και ευέλικτη λόγω της συνύπαρξης μονού και διπλού μαγνήτη. Ξεκίνα να δοκιμάσεις κάποιες κιθάρες, και αν έχεις κάποιον γνωστό που είναι πιο προχωρημένος για να σε βοηθήσει, ακόμα καλύτερα! ;)

Αποσυνδεδεμένος Fotis83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #7 στις: 29/09/11, 20:16 »
Τελικά αγόρασα την Ibanez GRG170DX και τον Peavey Vypyr 15 από thomann.de με 360€ (πήρα και κάτι πακέτα χορδές) και είμαι αρκετά ευχαριστημένος θα έλεγα.

Δυστυχώς όμως ο Peavey χάλασε πριν λίγες μέρες και τον έστειλα πίσω στη Γερμανία για επισκευή, σήμερα μόλις μου είπαν ότι τον επισκεύασαν και τον έστειλαν.
Στην περιγραφή λέει: "Warranty repair back / Mainboard exchanged / acoustic baffle repaired / tested o.k.".

Θα ήθελα να μου πει κάποιος τι ακριβώς κάνει αυτό το acoustic baffle (ακουστικό διάφραγμα;) που λέει και αν υπάρχει περίπτωση να είναι δικό μου σφάλμα που χάλασε το mainboard ή/και το baffle.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
7817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
39 Απαντήσεις
9783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 14:55
από sotto
12 Απαντήσεις
4549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:57
από taz007r
11 Απαντήσεις
4099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 14:18
από dadufi
21 Απαντήσεις
12938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/10, 18:30
από sofitia
19 Απαντήσεις
5212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 23:12
από geo_lateralus
5 Απαντήσεις
3048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 00:30
από tsirigotis
17 Απαντήσεις
12442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
59 Απαντήσεις
16851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/13, 19:11
από MetalHead98
80 Απαντήσεις
22358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/18, 13:24
από Andrew Wires