Αποστολέας Θέμα: Το ΜΕΓΑ ερωτημα καθε κιθαρωδου...(amp, πεταλιερα η πεταλακια?)  (Αναγνώστηκε 13085 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Ειμαι σιγουρος πως ολοι περασαμε καποια στιγμη της κιθαριστικης μας ζωης απο την επονομαζομενη εποχη του "ψαξιματος". Τι θελω να πω... Αναρωτηθηκαμε, τι ειναι καλυτερο για εναν κιθαριστα να αποκτησει για να εχει τον ηχο του στο στουντιο και στο live. Ενας ενισχυτης? Ενα σετ απο πεταλακια? Μια πεταλιερα? Θα μου πειτε, εξαρταται απο το τι θες να παιξεις και που θες να παιξεις. Στη δικια μου περιπτωση θελω να παιζω (οπως εχω πει και σε αλλο ποστ μου  και με κραξανε :P) απο AC/DC και Lenny Kravitz μεχρι Metallica και Rammstein... Και ερωτω τωρα εγω... Τι ειναι καλυτερο να κανω? Να ψαξω για καποιον ενισχυτη που να με καλυπτει πχ μεχρι AC/DC και να τον υπεροδηγησω για να πιασω και τους πιο μεταλ τονους? Να παρω μια πεταλιερα που να εχει τα παντα? Να ξεκινησω να παιρνω πεταλακια για να βρω ο,τι ακριβως θελω? Ολα ομως εχουν και τα μειωνεκτηματα τους. Ο ενισχυτης ειναι ακριβος και κουβαλιεται δυσκολα. Η πεταλιερα δν θα εχει την ιδια αποδοση στα διαφορα μηχανηματα που παιζω σε καθε live και θα θελει πολυ ψαξιμο στο soundcheck. Και στα πεταλακια, παλι θα αλλαζει ο ηχος απο ενισχυτη σε ενισχυτη. Ασε που θελω και και χρονια για να βρω ακριβως αυτο που θελω κι ειναι κι ακριβα... Τωρα παλι, τι να τα κανεις τα πεταλακια και την πεταλιερα αν παιζεις σε ενα σχολειο πχ και δεν εχεις καν ενισχυτη? Απ οτι βλεπετε ειναι πολλα που θελω να μαθω... Γι αυτο και στραφηκα στη σταθερη αξια, τους συμφορουμητες μου στο kithara.gr (που το μονο που ξερουν να ανουν ειναι να βριζονται σε καθε ποστ και στο τελος να μη βοηθανε καν ;D αχαχα ;D. Αυτο το τελευταιο παρακαλω να μη γινει εδω ;)) Λοιπον γκαιζ, περιμενω τις αποψεις σας και τις παρατηρησεις σας.

Ευχαριστω εκ μερους μου κι εκ μερους των νεων παιδιων στο αθλημα που θα τους βοηθησετε με τα ποστ σας!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/08, 01:25 από Transparent_criminal »
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειμαι σιγουρος πως ολοι περασαμε καποια στιγμη της κιθαριστικης μας ζωης απο την επονομαζομενη εποχη του "ψαξιματος".
Κοίτα, κατά την άποψή μου, αυτή η εποχή δεν τελειώνει ποτέ (ή μάλλον τελειώνει - όταν σταματήσεις να ασχολείσαι με την κιθάρα)... Οπότε δε νομίζω πως ταιριάζει παρελθοντικός χρόνος στο ρήμα σου.. ;)
Ακόμα κι αν κατασταλάξεις για τώρα κάπου (ενισχυτής - πετάλια - πεταλιέρα), στο μέλλον -πιθανότατα- θα αλλάξεις άποψη...

...στα διαφορα μηχανηματα που παιζω σε καθε live...
...τι να τα κανεις τα πεταλακια και την πεταλιερα αν παιζεις σε ενα σχολειο...
Για να καταλάβω (δεν το λέω ειρωνικά, όντως μπερδεύτηκα κάπως), όταν μιλάς για live, εννοείς ''live'' στο σχολείο σου?
Απλά, αν τώρα δεν κάνεις συχνά live κάπου, τότε ο παράγοντας αυτός δε θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να σε απασχολεί στην αναβάθμιση εξοπλισμού..


Πάντως, και για απαντήσω στη βασική σου ερώτηση,
-αν θες σκληρό ήχο και καλά καθαρά, πας σε αγορά ενισχυτή και μόνο.. Υπάρχουν πολλοί high-gain ενισχυτές που καλύπτουν και τα δύο...
-αν θες πολλούς (από άποψη gain) και καλούς ήχους, τότε πιστεύω ότι η αγορά ενός ενισχυτή με καλό crunch και low-gain ήχο, σε συνδυασμό με ένα καλό overdrive πετάλι, είναι η καλύτερη επιλογή! Ωστόσο, δύσκολα θα φτάσεις βαριά παραμόρφωση αντίστοιχης ποιότητας (όχι ποσότητας) με αυτήν ενός mesa-boogie ή ενός diesel για παράδειγμα...

Πεταλιέρα θα πάρεις,
-αν θες πολλούς ήχους/εφέ, χωρίς να δώσεις μια περιουσία για πεταλάκια,
-αν κάνεις συχνά πρόβες σε studio όπου δεν μπορείς να μεταφέρεις τον εξοπλισμό σου αλλά παράλληλα θες τους ήχους σου,
-αν θες με το πάτημα ενός κουμπιού να αλλάζεις 1274,58 ρυθμίσεις (όχι ότι είναι αποκλειστικό προνόμιο της πεταλιέρας αυτό)..

(τα παραπάνω σύμφωνα με τη δική μου κρίση εννοείται :P)

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Φιλε μου συγνωμη που στο λεω αλλα δεν εχει νοημα να δημιουργεις ενα 2ο θεμα με την ιδια ακριβως ερωτηση και τροποποιημενη κεφαλιδα..Τις ιδιες απαντησεις θα παρεις...
Anyway..
Αν θυμαμαι καλα σου ειχα γραψει και στο αλλο θεμα..Ας κανω την αρχη να ξαναπω τα ιδια λοιπον και εδω..
Για του ειδους την ευελιξια ηχων που ζητας μαλλον καλυτερα θα σου εκανε δουλεια μια πεταλιερα η ενας μοντελινγκ ενισχυτης..
Η ποιοτητα πεφτει μεμονομενα σε καθε ηχο..Αλλα εχεις περισσοτερες επιλογες και ευελιξια..
Αν θες λιγοτερους,πιο συγκεκριμενους ηχους και με καλυτερη ποιοτητα μπορεις να ψαχτεις με πεταλακια η εναν ενισχυτη..
Απλα ειναι τα πραγματα..
Υποκειμενικα ειναι τα γουστα του καθενος αλλα τυπικα δεν υπαρχει ενα μηχανημα που να ταιριαζει για ολα τα ηδη της μουσικης και να τα κανει ολα "τελεια"..Επειδη ομως οπως ειπαμε υποκειμενικα ειναι ολα αυτα στο μυαλο καποιου μπορει και να υπαρχει αυτο..

Συγχωρεσε με που θεωρω οτι δεν υπαρχει απαντηση σε τετοια θεματα σε ενα φορουμ και αποψεις αλλων..Εσενα ειναι το θεμα τι σου αρεσει..
Πηγαινεις..Δοκιμαζεις διαφορα μηχανηματα και αποφασιζεις τι ακριβως σου αρεσει περισσοτερο..
Οι αποψεις και τα συμπερασματα σου περι ηχου δημιουργουνται με τον καιρο και την εμπειρια..Sorry ξανα αλλα δεν νομιζω πως κερδιζεις γνωση περι ηχου διαβαζοντας υποκειμνικες αποψεις που διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο..
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/08, 02:14 από Alex Flouros »

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Κατά κάποιο τρόπο πιστεύω πως έδωσες μόνος σου την απάντηση στον εαυτό σου. Θέλω να πω, πως θέλεις να παίζεις σχεδόν τα πάντα και αν δεν κάνω λάθος λες πως με μια πεταλιέρα παίζεις (σχεδόν κατά την δική μου κρίση) τα πάντα. Αν πάρεις πεταλάκια, εκτός του γεγονότος οτι είναι κάπως "περιορισμένες" οι δυνατοτητές τους (δεν τροποποιείς δηλαδή πάρα πάρα πολύ τον ήχο - δεν πειραματίζεσαι και πολύ, ξέρεις το μέγιστο και το ελάχιστο των δυνατοτήτων τους), προκειμένου δε να βγάλεις τόσους πολλούς διαφορετικούς ήχους θα χρειαστείς ... μάλλον αμέτρητα πεταλάκια. Ενδεικτικά αν τσεκάρεις εδώ http://guitargeek.com/ τα gear μόνο τον συγκροτημάτων - κιθαριστών που αναφέρεις, θα το διαπιστώσεις αυτό. Άρα πρακτικό δεν θα είναι και θα ξοδέψεις και πάρα πολλά λεφτά, με τον φόβο στα live να ρίχνεις εξοπλισμό εκατοντάδων ευρώ σε ενισχυτές της πλάκας και πάλι να μην βγαίνει ήχος.


Στη θέση σου θα επέλεγα πεταλιέρα. Δώσε μέχρι 500 ευρώ και πάρε κάτι αξιόλογο, που χρησιμοποιεί τις καινούριες τεχνολογίες, έχει καλές κριτικές (μερικές από αυτές θα βρεις και στο κιθάρα από άλλους χρήστες), μεταφέρεται εύκολα, συνδέεται εύκολα, ρυθμίζεται ευκολότερα από 10 - 15 πεταλάκια (κάπου τόσα υπολογίζω να χρειαστείς για ΟΛΟΥΣ αυτούς τους ήχους - κι ίσως να λέω και λίγα) και στην πολύ τελική αν δεν σου αρέσει το πουλάς και πας παρακάτω.


Ο πειραματισμός οδηγεί στην τελειότητα φίλε μου. Φαντάζεσαι τον Vai (τυχαίο το παράδειγμα) πριν χρόνια να ρωτούσε σε forums για το gear που θα επιλέξει ?? Μάλλον δεν το έκανε. Πειραματίστηκε και ιδού το αποτέλεσμα. Βέβαια είχε και το ανάλογο budget, αλλά ας προσπεράσουμε τις ... λεπτομέρειες  :P


Τσέκαρε την LINE 6 POD X3 ... Ίσως σου κάνει ... Αν οχι κοίτα για την tonelab της Vox, αλλά έχω διαβάσει πως δεν κάνει και πολύ για metal (δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, δεν ξέρω).

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
δεν εχει σημασια τι ειδος παιζεις.tube amp.τελος
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Ok, μην ειμαστε και τοσο απολυτοι  ::)

Εγω προτεινω συνδιασμο, tube amp, πεταλιερα μονο για τα εφφε (αφου πλεον ειναι τρομερα παραμετροποιησημες, εχουν φοβερη ποιοτητα εφφε, και μεταχειρες κοστιζουν οσο 2-3 πεταλακια καινουρια) και κανα 2 πεταλακια dist/od/boost για τον ηχο σου.

Εγω ετσι το εχω παντως  :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Θα προσπαθήσω να κάνω ένα απολογισμό των δύο φιλοσοφιών που παρατέθηκαν από την δική μου εμπειρία, επισημαίνοντας ότι οι απόψεις όπως πολύ σωστά έχουν πεί πολλοί φίλοι ήδη, είναι καθαρά προσωπικές.

Πεταλιέρα:
Πλεονεκτήματα: Συνολική ολοκληρωμένη λύση, δυνατότητα πολλών ρυθμίσεων, ευκολία, πολλαπλά μοντέλα ενισχυτών και ηχείων, εύκολη αποθήκευση και ανάκληση ολόκληρων δομών ήχων και ρυθμίσεων με ένα πάτημα, ευελιξία, πολλά εφέ μαζί, συνήθως δεν λείπει τίποτε από τα απαραίτητα, χρηστικότητα, οικονομία σε σχέση με τα πολλά πετάλια, συγχωρεί τα λάθη/ανακρίβειες στο παίξιμο, σύνδεση με υπολογιστή.
Μειονεκτήματα: Ψηφιακός και στείρος ήχος που δεν αναπνέει, περιορισμός στις δυνατότητες που ήδη προσφέρονται, η αναβάθμιση απαιτεί την αγορά νέας πεταλιέρας.
Ενδείκνυται: Όταν θέλεις να έχεις σχετικά σταθερή χροιά ήχου ενώ περιφέρεσαι στα προβατζίδικα και χρησιμοποιείς ότι ενισχυτή έχουν, όταν θέλεις πολλούς διαφορετικούς ή περίεργους ήχους ταυτόχρονα, όταν η κιθάρα ή οι μαγνήτες σου είναι της οικονομικής κατηγορίας. Καλή για το ξεκίνημα.

Πετάλια διακριτά:
Πλεονεκτήματα: Αναλογικός (κυρίως) ήχος με εξαιρετική απόδοση, πνοή και ηχόχρωμα, κάθε ένα πετάλι που σβήνει αποσυνδέεται τελείως από την αλυσίδα, εξαιρετική ευελιξία για συνδυασμούς, πολύ καλή εξέλιξη και οικονομική καθώς κρατάμε ότι μας αρέσει και αλλάζουμε μόνο ότι χρειάζεται, το τέλειο ταξίδι για την διαμόρφωση του δικού μας τέλειου συνδυασμού για τον προσωπικό μας αγαπημένο ήχο.
Μειονεκτήματα: Έλλειψη presets, πολλά κουμπιά/κλακέτες για την αλλαγή δομών ήχων, πολύ ακριβά ειδικά όταν είναι καλής ποιότητας/boutique, πολύ καλώδιο και τροφοδοσία, χρειάζεται οργάνωση σε pebalboard, δεν έχει καλή συμπεριφορά όταν μεταφέρεται από ενισχυτή σε ενισχυτή πρέπει να έχουμε δικό μας καλό ενισχυτή με σταθερό και καλό ήχο, οξύνει τα μειονεκτήματα του οργάνου μας, επίσης οξύνει τα λάθη στο παίξιμο μας.
Ενδείκνυται: Όταν έχεις διικό σου καλό ενισχυτή και θέλεις να έχεις τον προσωπικό σου ήχο, όταν η κιθάρα ή οι μαγνήτες σου είναι της υψηλής κατηγορίας. Καλή για το διασκεδαστικό (και δαπανηρό) ταξίδι στην αναζήτηση του τέλειου προσωπικού μας ήχου.

Ελπίζω να βοήθησα, εσείς προσθέστε ή αφαιρέστε ότι νομίζετε από την δική σας εμπειρία..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Ok, μην ειμαστε και τοσο απολυτοι  ::)

Εγω προτεινω συνδιασμο, tube amp, πεταλιερα μονο για τα εφφε (αφου πλεον ειναι τρομερα παραμετροποιησημες, εχουν φοβερη ποιοτητα εφφε, και μεταχειρες κοστιζουν οσο 2-3 πεταλακια καινουρια) και κανα 2 πεταλακια dist/od/boost για τον ηχο σου.

Εγω ετσι το εχω παντως  :P
εννοειται και πεταλιερα αλλα μονο για τα εφε.και εγω εχω πεταλιερα και την βαζω στη λουπα αλλα μονο για delay,chorus κλπ και σορρυ που ξεχασα να το αναφερω
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Θα προσπαθήσω να κάνω ένα απολογισμό των δύο φιλοσοφιών που παρατέθηκαν από την δική μου εμπειρία, επισημαίνοντας ότι οι απόψεις όπως πολύ σωστά έχουν πεί πολλοί φίλοι ήδη, είναι καθαρά προσωπικές.

Πεταλιέρα:
Πλεονεκτήματα: Συνολική ολοκληρωμένη λύση, δυνατότητα πολλών ρυθμίσεων, ευκολία, πολλαπλά μοντέλα ενισχυτών και ηχείων, εύκολη αποθήκευση και ανάκληση ολόκληρων δομών ήχων και ρυθμίσεων με ένα πάτημα, ευελιξία, πολλά εφέ μαζί, συνήθως δεν λείπει τίποτε από τα απαραίτητα, χρηστικότητα, οικονομία σε σχέση με τα πολλά πετάλια, συγχωρεί τα λάθη/ανακρίβειες στο παίξιμο, σύνδεση με υπολογιστή.
Μειονεκτήματα: Ψηφιακός και στείρος ήχος που δεν αναπνέει, περιορισμός στις δυνατότητες που ήδη προσφέρονται, η αναβάθμιση απαιτεί την αγορά νέας πεταλιέρας.
Ενδείκνυται: Όταν θέλεις να έχεις σχετικά σταθερή χροιά ήχου ενώ περιφέρεσαι στα προβατζίδικα και χρησιμοποιείς ότι ενισχυτή έχουν, όταν θέλεις πολλούς διαφορετικούς ή περίεργους ήχους ταυτόχρονα, όταν η κιθάρα ή οι μαγνήτες σου είναι της οικονομικής κατηγορίας. Καλή για το ξεκίνημα.

Πετάλια διακριτά:
Πλεονεκτήματα: Αναλογικός (κυρίως) ήχος με εξαιρετική απόδοση, πνοή και ηχόχρωμα, κάθε ένα πετάλι που σβήνει αποσυνδέεται τελείως από την αλυσίδα, εξαιρετική ευελιξία για συνδυασμούς, πολύ καλή εξέλιξη και οικονομική καθώς κρατάμε ότι μας αρέσει και αλλάζουμε μόνο ότι χρειάζεται, το τέλειο ταξίδι για την διαμόρφωση του δικού μας τέλειου συνδυασμού για τον προσωπικό μας αγαπημένο ήχο.
Μειονεκτήματα: Έλλειψη presets, πολλά κουμπιά/κλακέτες για την αλλαγή δομών ήχων, πολύ ακριβά ειδικά όταν είναι καλής ποιότητας/boutique, πολύ καλώδιο και τροφοδοσία, χρειάζεται οργάνωση σε pebalboard, δεν έχει καλή συμπεριφορά όταν μεταφέρεται από ενισχυτή σε ενισχυτή πρέπει να έχουμε δικό μας καλό ενισχυτή με σταθερό και καλό ήχο, οξύνει τα μειονεκτήματα του οργάνου μας, επίσης οξύνει τα λάθη στο παίξιμο μας.
Ενδείκνυται: Όταν έχεις διικό σου καλό ενισχυτή και θέλεις να έχεις τον προσωπικό σου ήχο, όταν η κιθάρα ή οι μαγνήτες σου είναι της υψηλής κατηγορίας. Καλή για το διασκεδαστικό (και δαπανηρό) ταξίδι στην αναζήτηση του τέλειου προσωπικού μας ήχου.

Ελπίζω να βοήθησα, εσείς προσθέστε ή αφαιρέστε ότι νομίζετε από την δική σας εμπειρία..

+1  ::) ::)
αλλά μην ξεχνάς οτι υπάρχουν κάτι λαμπάτες πεταλιέρες(vox και άλλες)που αναπνέουν μία χάρα  ;D πιο βολικοί από μια ακριβή συλλογή πεταλιών(λέμε τώρα ;D)

το θέμα πολύ γενικό δεν είναι ? >:D :P
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μειονεκτήματα: Ψηφιακός και στείρος ήχος που δεν αναπνέει, περιορισμός στις δυνατότητες που ήδη προσφέρονται, η αναβάθμιση απαιτεί την αγορά νέας πεταλιέρας.

Βασικά, οι line6 αν θυμάμαι καλά, σηκώνουν αναβάθμιση λογισμικού...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μειονεκτήματα: Ψηφιακός και στείρος ήχος που δεν αναπνέει, περιορισμός στις δυνατότητες που ήδη προσφέρονται, η αναβάθμιση απαιτεί την αγορά νέας πεταλιέρας.
Βασικά, οι line6 αν θυμάμαι καλά, σηκώνουν αναβάθμιση λογισμικού...

Σχεδόν όλες οι πεταλιέρες που συνδέονται με τον υπολογιστή προσφέρουν αναβάθμιση λογισμικού, είναι σωστό.
Εγώ αναφέρομαι στην ηχητική αναβάθμιση που είτε βαρέθηκες/εξάντλησες την πεταλιέρα σου, είτε άλλαξε η γενιά, και πας πχ από Digitech GNX3/4 σε GNX3000, ή από POD XT σε X3 σε κλπ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
tube amp.τελος. ;D
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Eγώ παίζω τακτικά σε μπαρ και μουσικές σκηνές στην Κύπρο έντεχνο και ελληνικό ροκ και που και πού με ένα άλλο band παίζουμε ξένα. Τους τεέυταίους δύο μήνες χρησιμοποιώ ένα rack digitech 2120 vg artist μέσω μικροφωνικής για περισσότερη συνοχή με το συγκρότημα. Μιλάμε για πεταλιέρα με δυνατότητα για οχτω modules, και με δυο λάμπες και τρανζιστορ. Ειλικρινά πιστεύω ότι δεν υπάρχει καλυτερο gear απο ενα καλο rack οπως αυτο για τέτοιες φάσεις. Το μόνο μειονέκτημα είναι το ότι θα πρέπει να πειράξεις πολυ τα eq της μικροφωνικής για να πετύχεις τον ίδιο ήχο με αυτόν που έχεις στο σπίτι. Εν μερει ομως αυτό το αναλαμβάνει το cab emulator! Προτείνω μια πολυ καλη πεταλιέρα λοιπον (η digitech ειναι πολυ δυσκολο να τη βρεις, αλλα εμενα μου έχει κάνει εντύπωση και η κατώτερη μεν - πρακτικότερη δε tonelab le, vox). τελος πάντων, πεταλιέρα!

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
TUBE AMPS: πλεονεκτηματα:αναλογικοτατος ηχος,πλουσιος σε αρμονικες,γεματος ογκο και δεν χρειαζεται να ψαχνεσαι για χρονια με eq(ειναι χαρακτηριστικο των λαμπατων να παιζουν καλα σε flat ρυθμιση).μειονεκτηματα:πολυ ακριβα μηχανηματα,πολυ βαρια για μεταφορα και ελλειψη εφφε.ειναι απαραιτητη η παρουσια καποιας πεταλιερας στο loop κατι το οποιο ανεβαζει κι'αλλο το ηδη μεγαλο κοστος.γενικα ισχυει το 'οτι πληρωνεις,παιρνεις'
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Εγω παλι διαφωνω με την οποιαδηποτε "πανακεια"... Ο καθενας εχει αλλο αυτι και χερι απο τον αλλον... Δεν κανουν σε ολους οι λαμπατοι και φυσικα ΔΕΝ ειναι καλοι ολοι οι λαμπατοι! Υπαρχουν λαμπατοι που ξυνουν χειροτερα απο τρανζιστορ και τρανζιστορ που εχουν πολυ γλυκια και ζεστη παραμορφωση... Ολα ειναι υποκειμενικα, οποτε τετοιου ειδους ερωτηματα δεν χωρανε απαντηση απο κανεναν παρα μονο απο αυτον που εκανε την ερωτηση. Υπαρχουν τα πρακτικα θεματα που ξερεις και απο κει και περα ο ηχος. Ο ηχος ομως ειναι κατι αυστηρα προσωπικο και κανεις δεν μπορει να σου πει οτι το ταδε βγαζει ψηφιακουρα ή οχι απο την στιγμη που εσενα σου αρεσει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
φυσικα και δεν κανουν για ολους οι λαμπατοι.δεν ειπα αυτο.τωρα θα διαφωνισω λιγο στο θεμα ψηφιακουρα.το αν βγαζει κατι ψηφιακουρα ηχο η οχι δεν ειναι στο αυτι του καθενος.ειναι στο κυκλωμα που υπαρχει.τωρα αν αρεσει αυτο η οχι τοτε συμφωνω οτι ειναι στο αυτι του καθενος.αν και δεν νομιζω να αρεσει σε κανεναν.αλλιως ολοι οι κιθαριστες του κοσμου θα επαιζαν και θα ηχογραφουσαν με πεταλιερες για ευκολια και οχι με τερατα λαμπατες κεφαλες.
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Μπορεις να ξεχωρισεις για οτιδηποτε ακουσεις να ξερεις αν εχει ψηφιακο η αναλογικο κυκλωμα?
Δεχομαι οτι το ψηφιακο δεν εχει την ιδια αισθηση στο παιξιμο και τις ιδιες δυναμικες
αλλα σε καμια περιπτωση δεν βαζω το χερι μου στη φωτια αν αυτο που ακουω ειναι ψηφιακο ή οχι...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Σε πληροφορω οτι τεραστια συγκροτηματα χρησιμοιουν πολλες ψηφιακουρες... Οπως ειπε και ο Plusyear κυριως το feeling αλλαζει μεταξυ ενος πολυ καλου modelling ενισχυτη και ενος λαμπατου ενισχυτη, παρα η ποιοτητα του ηχου... Σε λιγα χρονια μαλιστα με την εξελιξη της τεχνολογιας οι ηχοι θα ειναι ιδιοι... Το θεμα ειναι να μπορεσουν να μειωσουν το latency για να υπαρχει καλυτερη αποκριση στα χερια και ετσι να βελτιωθει το feeling και να δωσουν ακομα περισσοτερα χαρακτηριστικα λαμπατων... Παντως αν το ψαξεις θα δεις πολλα συγκροτηματα που παιζουν με "ψηφιακουρες" και ειδικα στο studio ηχογραφουν με αυτα
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
καλα οκ.ο καθενας με τη γνωμη του.γουστα ειναι αυτα.
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
TUBE AMPS: πλεονεκτηματα:αναλογικοτατος ηχος,πλουσιος σε αρμονικες,γεματος ογκο και δεν χρειαζεται να ψαχνεσαι για χρονια με eq(ειναι χαρακτηριστικο των λαμπατων να παιζουν καλα σε flat ρυθμιση).μειονεκτηματα:πολυ ακριβα μηχανηματα,πολυ βαρια για μεταφορα και ελλειψη εφφε.ειναι απαραιτητη η παρουσια καποιας πεταλιερας στο loop κατι το οποιο ανεβαζει κι'αλλο το ηδη μεγαλο κοστος.γενικα ισχυει το 'οτι πληρωνεις,παιρνεις'

Πολύ ωραία όλα αυτά με μια εξαιρεση. Αν βάλεις "πεταλιέρα" στη λούπα, ο αναλογικότατος ήχος γίνεται ψηφιακότατος-και-θα-πεις-και-ένα-τραγούδι ήχος...

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
TUBE AMPS: πλεονεκτηματα:αναλογικοτατος ηχος,πλουσιος σε αρμονικες,γεματος ογκο και δεν χρειαζεται να ψαχνεσαι για χρονια με eq(ειναι χαρακτηριστικο των λαμπατων να παιζουν καλα σε flat ρυθμιση).μειονεκτηματα:πολυ ακριβα μηχανηματα,πολυ βαρια για μεταφορα και ελλειψη εφφε.ειναι απαραιτητη η παρουσια καποιας πεταλιερας στο loop κατι το οποιο ανεβαζει κι'αλλο το ηδη μεγαλο κοστος.γενικα ισχυει το 'οτι πληρωνεις,παιρνεις'

Πολύ ωραία όλα αυτά με μια εξαιρεση. Αν βάλεις "πεταλιέρα" στη λούπα, ο αναλογικότατος ήχος γίνεται ψηφιακότατος-και-θα-πεις-και-ένα-τραγούδι ήχος...


what?
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
εννοει οτι αν βαλεις στην λουπα μια ψηφιακη πεταλιερα ο ηχος απο αναλογικος γινεται ψηφιακος...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
δεν γινεται ψηφιακος αλλα μιξαρεται ΚΑΙ ψηφιακος ηχος... Για πιο pure λαμπατο ηχο, βρες 1 λαμπατο ενισχυτη με loop, βαλε μπροστα απο τον ενισχυτη πεταλακια compressor και κανα booster (αν χρειαζεσαι τετοια) και στην loop βαλε τα delay, reverb πεταλακια που εχεις... Ετσι κρατας αναλογικο το σημα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δε νομίζω πως γίνεται ψηφιακός, εκτός κι αν χρησιμοποιείς και παραμορφώσεις από την πεταλιέρα (όχι μόνο εφφέ).. Εκτός κι αν αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά το ''ψηφιακός ήχος''...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Aν ειναι ψηφιακη πεταλιερα τοτε ναι μιξαρεις κι ενα ποσοστο ψηφιακου ηχου στον ηχο σου... Αυτο φυσικα για μενα δεν σημαινει τπτ, αλλα μιλωντας θεωρητικα ισχυει... Αν παλι ειναι φουλ αναλογικη πεταλιερα ακομα και παραμορφωση να βαλεις το σημα δεν "γινεται" ψηφιακο.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/08, 22:17 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/05, 17:38
από Riverson
0 Απαντήσεις
1486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/06, 17:09
από Χρήστοςφλ
4 Απαντήσεις
2779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/06, 14:51
από vst@vros
6 Απαντήσεις
4319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/08, 15:11
από Moussaka_Chaos
8 Απαντήσεις
4166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/09, 16:12
από ilianthos-Kanlis
3 Απαντήσεις
3024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 17:25
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 12:59
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
1 Απαντήσεις
2295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 17:59
από s.s.
0 Απαντήσεις
2025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 07:49
από Metal_Throne
2 Απαντήσεις
3623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 15:52
από tsunikos