Αποστολέας Θέμα: triode,pentode και push-pull απορίες  (Αναγνώστηκε 2630 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
triode,pentode και push-pull απορίες
« στις: 25/01/12, 00:24 »
γεια χαρά
βλέπω σε πολλούς ενισχυτές τις εν λόγω ενδείξεις και επειδή θέλω να διευρύνω τις λιγοστές γνώσεις μου σε αυτό το θέμα. Απευθύνομαι στα τεχνοfreak του φόρουμ.έκανα μια αναζήτηση στη wiki αλλά θα ήθελα αν γίνεται να εξηγήσει κάποιος τι όφελος έχει η κάθε ρύθμιση και ποιο είναι το "κόστος" αυτής(χάνω σε καθαρά,δεν χάνω τιποτα,boostαρω τις λάμπες και έχω gain???)
ευχαριστώ φόρμου
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: triode,pentode και push-pull απορίες
« Απάντηση #1 στις: 25/01/12, 11:42 »
Χοντρικα και για να μην αρχισουμε τις τεχνικες λεπτομερειες (αν θες πιο τεχνικες λεπτομερειες μπορει ο Andrianos να βοηθησει):
Ουσιαστικα αυτες οι ρυθμισεις για triode, pentode, συνηθως ριχνουν την λειτουργια του ενισχυτη στα μισα watts (πχ pentode 100watts, triode 50watts).
Πρακτικα αυτο σημαινει περιπου 6db λιγοτερη ενταση σε σχεση με πριν (εχοντας στο ιδιο σημειο το volume του ενισχυτη).
Αυτο ειναι πολυ πιθανο να αρεσει σε καποιον μιας και μειωνοντας το headroom του ενισχυτη (το σημειο περα απο το οποιο ο ενισχυτης παραμορφωνει), ο ενισχυτης παραμορφωνει πιο νωρις και ετσι ενισχυτες που στηριζουν την παραμορφωση τους στο τελικο σταδιο, μπορουν να τερματιστουν με ελαφρως πιο μικρη ενταση, δινοντας τον απαιτουμενο ηχο (με παραμορφωση τελικου σταδιου κτλ).
Απο την αλλη μερια, αφου μειωνεται το headroom του ενισχυτη, σημαινει οτι οταν θα παιζεις καθαρα, επισης θα εχεις μικροτερο headroom, αρα και τα καθαρα σου θα παραμορφωνουν πιο γρηγορα ανεβαζοντας την ενταση τους, σε σχεση με το ποτε θα παραμορφωναν αν λειτουργουσε ο ενισχυτης σε φουλ λειτουργια 100watts (με βαση το παραδειγμα μας).
Εκτος απο αυτα, η λειτουργια σε pentode, συνηθως θα σου δωσει πιο στακατο ηχο, λιγοτερο κομπρεσσαρισμενο σε σχεση με την triode, πιο καθαρο και πιο in your face. Για πολυ hi gain καταστασεις ειναι λουκουμι για να κρατα τα μπασσα σφιχτα κτλ.
Για πιο ηπιες καταστασεις (hard rock, rock, blues κτλ) ειναι πολυ πιθανο να βρεις τον ηχο σου σε λειτουργια triode μιας και ο ηχος παιρνει λιγο πιο vintage χαρακτηρα, γινεται λιγο πιο "ζεστος" και χαλαρος (spongy feeling καθως παιζεις).
Τα push/pull pots σε διαφορες ενισχυτες, κανουν οτι υποτιθεται οτι γραφουν πως κανουν απο μαμα.
Πχ ενα trebble boost που ενεργοποιειται με ενα pull πανω στο trebble pot, αυτο που κανει οταν ενεργοποιειται, ειναι να boost-αρει καποιες συγκεκριμενες (υψηλες) συχνοτητες που εχει επιλεξει ο κατασκευαστης. Το ιδιο συμβαινει και με ολα τα αλλα ρυθμιστικα τετοιου τυπου, ειτε επηρεαζουν αλλες συχνοτητες (fat switches, pull bright switches, mid shift κτλ), ειτε προσθετουν ή αφαιρουν gain (stages).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: triode,pentode και push-pull απορίες
« Απάντηση #2 στις: 25/01/12, 11:48 »
ΟΚ, κάποιος θα στα πει καλύτερα αλλά λέω τα λίγα που ξέρω:


στους περισσότερους σύγχρονους ενισχυτές οι τελικές λυχνίες δουλεύουν σε pentode mode. Αν ο κατασκευαστής θέλει σου βάζει κι ένα switch για να δουλέψουν σε triode. Αυτό χοντρά-χοντρά σημαίνει ότι αποδίδουν περίπου τη μισή ισχύ. Πέρα από την πτώση της ισχύος, απ'ότι λένε, δίνει και λίγο πιο μαλακό και λιγότερο πριμαριστό ήχο. Άρα στο triode mode περιμένεις γρηγορότερο break-up (παραμόρφωση) από τις τελικές αλλά και πιο σκοτεινό ήχο.


Το push-pull αφορά συνήθως την τοπολογία του τελικού σταδίου. Οι περισσότεροι ενισχυτές με ζυγό αριθμό από λυχνίες δουλεύουν σε push-pull ενώ αυτοί με μία σε "single-ended Class A". Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί ενισχυτές που να μπορούν με ένα διακόπτη που να πηγαίνουν από τον ένα τρόπο στον άλλο (αν και όλο και κάποιος θα το έχει κάνει, ίσως καμιά mesa boogie). Τώρα για διαφορές στον ήχο ... πιασ' τ'αυγό και κούρεφ'το. Πέρα από το ότι το push-pull συνήθως είναι πιο αποδοτικό σε watt, πιστεύω ότι υπάρχουν ένα σωρό άλλα πράγματα που είναι πολύ πιο καθοριστικά στον ήχο (ηχεία/καμπίνες, κύκλωμα προενίσχυσης).


(cross-posting με τον JD  ;D  και απ'οτι βλέπω έχουμε καταλάβει διαφορετικά την αρχική ερώτηση περί push-pull)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/12, 11:52 από zeoy »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: triode,pentode και push-pull απορίες
« Απάντηση #3 στις: 25/01/12, 12:32 »
Εδώ είναι ένα πολύ ωραίο άρθρο για Class A vs Class A/B (push/pull):
http://www.soldano.com/amp-help/class-a-vs-class-ab-guitar-amplifiers/
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
7689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/03, 12:28
από Σιδηρόπουλος
5 Απαντήσεις
3779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/08, 10:56
από adr1anos
8 Απαντήσεις
4481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 02:11
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
3312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 12:03
από tasos__
0 Απαντήσεις
1528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/10, 16:52
από GEOLOU
Απορίες ...

Ξεκίνησε από madhouse Μπάσο

4 Απαντήσεις
3248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 21:34
από madhouse
4 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 21:46
από Ibanezos
10 Απαντήσεις
4567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 18:55
από rodort1
2 Απαντήσεις
2920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/13, 23:27
από kkmspm (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
12121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/19, 00:13
από saved