Αποστολέας Θέμα: Θόρυβος στον ενισχυτή - πρόβλημα γείωσης;  (Αναγνώστηκε 11070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πριν από λίγο καιρό αγόρασα τον Vox Mini 3 και μέχρι πριν μια βδομάδα ήμουνα κατευχαριστημένος. Ο ενισχυτής είχε μηδενικό θόρυβο ανεάρτητα από την ένταση μέχρι που αποφάσισα να βάλω στο Aux In το mp3 μου για να παίξω με backing tracks. Δεν γνωρίζω εάν προκλήθηκε από εκεί το πρόβλημα, αλλά από τότε και μετά ο ενισχυτής βγάζει έναν πολύ ενοχλητικό θόρυβο. Τον έστειλα για να τον εξετάσουν όμως μου τον επέστρεψαν λέγοντάς μου πως αυτό είναι φυσιολογικό. Τον ξαναέστειλα πιστεύοντας πως δεν έγινε σωστός έλεγχος και πήγα ο ίδιος να εξηγήσω τι συμβαίνει και να δω τι μπορεί να γίνει.


Φέρνει λοιπόν ο τεχνικός έναν άλλο ολόιδιο ενισχυτή και ακούγεται πάλι ο ίδιος θόρυβος. Μου λέει ότι όλοι έχουν αυτό το "χσσσσς" και πως υπήρχε από την αρχή απλά δεν το πρόσεξα. Οκ του λέω, όταν συνδέω το mp3 έχει θόρυβο αλλά όταν βάζω το κινητό μου στο Aux In δεν βγάζει θόρυβο όταν στέλνει σήμα, δηλαδή όταν αλλάζει τραγούδι ή η ένταση είναι στο "0" τότε έχει θόρυβο αλλιώς ο ήχος είναι κρύσταλλο. Είναι θέμα γείωσης μου λέει.  ???


Δεν πιστεύω πως χρειάζομαι ΩΡΛ ή ψυχίατρο αφού παίζω σε ήσυχο περιβάλλον και ώρες και εάν υπήρχε από την αρχή θα είχα την ίδια ενόχληση με τώρα. Επίσης ρώτησα στο forum της Vox και ο διαχειριστής μου είπε πως στην αρχή βγάζει για 10" θόρυβο και μετά σταματάει... Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να προκάλεσε το πρόβλημα και πως μπορεί να λυθεί; (να έχει μόνιμα γείωση;)
Συγνώμη εάν σας κούρασα
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος στον ενισχυτή - πρόβλημα γείωσης;
« Απάντηση #1 στις: 07/10/12, 19:23 »
Φίλε μια καλή γείωση μπορεί να περιορήσει μέχρι και α εξαφανίσει σε κάποιες περιπτώσεις το φύσημα.

Απ'ότι κατάλαβα ο ενισχυτής παίζει ΟΚ όταν όμως του βάζεις το MP3 στο κάνει αυτό ακόμα και όταν στη θέση του ΜΡ3 βάζεις κάτι άλλο το πρόβλημα περιορίζεται.

Αν είναι έτσι και δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος,τότε το πρόβλημα πρέπει να είναι στο ΜΡ3 γιατί ΜΟΝΟ εκεί σου παρουσιάζει πρόβλημα,γιατί  χωρίς το ΜΡ3 όλα ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος στον ενισχυτή - πρόβλημα γείωσης;
« Απάντηση #2 στις: 07/10/12, 20:36 »
 O vox mini3 δεν έχει γείωση!... Έχει dc in 12V και δε συνδέεται πουθενά με τη γείωση του δικτύου. Αυτό μπορεί να δημιουργήσει θέμα αν του συνδέσεις συσκευή με γειωμένο σασί και αν το σπίτι έχει "κακή" γη(αν η γη δεν είναι στα 0V τάσης και αντίστασης κάτω από 10Ω). Μία λύση σε κάποιες συσκευές, αν έχεις καλή γείωση στο σπίτι, είναι να συνδέσεις ένα καλώδιο απ το μεταλλικό σασί του ενισχυτή στη γη. Το έκαναν και παλαιότερα σε hi fi συστήματα που δεν είχαν γείωση. Δε γνωρίζω όμως αν είναι εκεί το θέμα σου.
 Επειδή είναι class D ψηφιακό ενισχυτάκι, το φύσημα είναι μάλλον θέμα τοπολογίας του ενισχυτή και συνεργασίας με άλλες συσκευές. Ίσως το mp3 να μην έχει κατάλληλη έξοδο καθώς σκέψου ότι το aux in έχει συνήθως 100ΚΩ αντίσταση εισόδου ενώ το mp3 ίσως έχει 100Ω ακουστικά, άρα το Mp3 "βλέπει" πολύ μεγαλύτερη αντίσταση απ ότι θα ήθελε.
 Αν δε σου κάνει φύσημα με άλλες συσκευές όπως κινητό κλπ, τότε δε φταίει ο ενισχυτής σου.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος στον ενισχυτή - πρόβλημα γείωσης;
« Απάντηση #3 στις: 07/10/12, 21:35 »
Εγώ δεν κατάλαβα πώς κάνεις γείωση στον ενισχυτή και γιατί δεν του βάζουν απ'το εργοστάσιο.

Γδύνεις το καλώδιο που πάει προς την πρίζα και προσθέτεις ένα ακόμη καλώδιο μέσα που το συνδέεις στο κομμάτι του "χοντρού-πράγματος-με-τα-δύο-τσουτσουνάκια" που πάει στη γη;

Και αν όλοι λένε ότι για τον θόρυβο φταίει αυτό (πέρα απ'τη φαινομενική γη του σπιτιού) γιατί δεν βάζουν αυτό το καλωδιάκι στο εργοστάσιο;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος στον ενισχυτή - πρόβλημα γείωσης;
« Απάντηση #4 στις: 08/10/12, 00:48 »
Εγώ δεν κατάλαβα πώς κάνεις γείωση στον ενισχυτή και γιατί δεν του βάζουν απ'το εργοστάσιο.

Γδύνεις το καλώδιο που πάει προς την πρίζα και προσθέτεις ένα ακόμη καλώδιο μέσα που το συνδέεις στο κομμάτι του "χοντρού-πράγματος-με-τα-δύο-τσουτσουνάκια" που πάει στη γη;

Και αν όλοι λένε ότι για τον θόρυβο φταίει αυτό (πέρα απ'τη φαινομενική γη του σπιτιού) γιατί δεν βάζουν αυτό το καλωδιάκι στο εργοστάσιο;
Για τη γείωση ενισχυτή:
Φτιάχνεις ένα απλό καλώδιο με ένα κροκοδειλάκι στη μία άκρη και ένα δαχτυλίδι μεταλλικό στην άλλη. Πιάνεις με το κροκοδειλάκι τη γείωση της πρίζας τύπου "σούκο" χωρίς να αγγίξει τίποτε άλλο (όχι κανένα πόλο και καείς!...). Το μεταλλικό δακτυλίδι την άλλης άκρης βιδώνεις σε κάποια μεταλλική βίδα πάνω στα σασί του ενισχυτή κι έτοιμη η γείωση. Αυτό όμως εφαρμόζεται μόνο σε καλή εγκατάσταση κτιρίου, διότι μπορεί να κρύβει κινδύνους το εγχείρημα.
Δες τη σχετική φωτό.


Όπως είπαμε, αν δεν κάνει ο ενισχυτής φύσημα με άλλες συσκευές δε φταίει εκείνος ή η γείωση, απλά δε συνεργάζεται καλά με όλα τα mp3/phones κλπ. Είναι νορμάλ.






Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος στον ενισχυτή - πρόβλημα γείωσης;
« Απάντηση #5 στις: 08/10/12, 14:51 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ο ενισχυτής ήταν στην αρχή πολύ ήσυχος, δεν καταλάβαινες διαφορά εάν ήταν κλειστός ή ανοιχτός, ανεξάρτητα από το Volume και τα Effects. Ακόμα και με κιθάρα ήταν κρύσταλλο ο ήχος.


Ας πούμε πως από τότε που συνέδεσα το mp3 μου, για κάποιον περίεργο λόγο, σε όποια ρύθμιση και να είναι, ακόμα και με μηδενικό Volume, βγάζει το "χσσς". Όμως όταν δίνει σήμα το κινητό τότε σταματάει το πρόβλημα, όταν είναι το κινητό συνδεδεμένο αλλά δεν δίνει σήμα π.χ. Volume κινητού στο "0" τότε υπάρχει το πρόβλημα.


Sotto στην εικόνα που ανέβασες το μεταλλικό μέρος έξω στην πρίζα είναι η γείωση εάν κατάλαβα καλά. Ο μετασχηματιστής του ενισχυτή δεν έχει εγκοπή για να τη μεταφέρει όπως π.χ. στο laptop. Εάν όμως αυτό είναι στην ουσία το πρόβλημα, στην αρχή γιατί λειτουργούσε κανονικά; Υπάρχει περίπτωση να προκάλεσε το mp3 τον μόνιμο θόρυβο λόγω κακής ένωσης ή οτιδήποτε άλλο; Θα δοκιμάσω σήμερα τη γείωση αν και δεν θυμάμαι ο ενισχυτής να έχει κάποιο μεταλλικό μέρος για να κάνει επαφή.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/12, 16:06 από Stoyo »
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος στον ενισχυτή - πρόβλημα γείωσης;
« Απάντηση #6 στις: 08/10/12, 23:27 »
Νομίζω βρήκα τι συμβαίνει! (κατά 90% πρέπει να ΄ναι κάτι τέτοιο).
Μην ασχοληθείς με τη γείωση ακόμη, μάλλον συμβαίνει κάτι που μου είχε τύχει και σε άλλο ενισχυτή:
 Κανονικά, όταν αφαιρείς το βύσμα απ το aux in, υπάρχει μια εσωτερική επαφή στο Aux in Jack που ενώνεται με τη γη και κάνει Mute την είσοδο aux. Αυτό γίνεται να να μην έχεις θόρυβο ενίσχυσης όταν δε χρησιμοποιείς το aux.
 Αυτή η μεταλλική επαφή, μπορεί να χαλαρώσει με τον καιρό ή τη χρήση και έτσι να μην κάνει ποτέ mute την aux in είσοδο. Σαν αποτέλεσμα ο ενισχυτής βάζει θόρυβο απ την αχρησιμοποίητη aux in είσοδο ακόμη κι αν δεν έχεις τίποτε συνδεδεμένο επάνω του.
 Είναι σαν να έχεις συνδέσει καλώδιο κιθάρας στον ενισχυτή χωρίς την κιθάρα.
  Όταν φυσικά συνδέσεις κάποιο mp3 και αρχίσει να παίζει τότε ο θόρυβος εξαφανίζεται γιατί η είσοδος λειτουργεί κανονικά. Η λύση είναι να αλλαχθεί το jackάκι του aux in που δεν είναι και τίποτε δύσκολο για ηλεκτρονικό.

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος στον ενισχυτή - πρόβλημα γείωσης;
« Απάντηση #7 στις: 10/10/12, 16:50 »
Οκ, λοιπόν, έκανα πατάτα :-[ . Ο θόρυβος τελικά δεν εξαφανίζεται όταν συνδέω το κινητό μου.


Το κινητό μου έχει υψηλή ένταση σε σχέση με το mp3 μου στην πιο χαμηλή στάθμη του. Δηλαδή όταν είναι και τα δύο στην πιο χαμηλή ένταση πριν το "0" το κινητό ακούγεται αρκετά δυνατότερα με αποτέλεσμα να καλύπτει τον θόρυβο.


Το θέμα λοιπόν είναι πως μπορεί να προκάλεσε το mp3 το πρόβλημα του θόρυβου. Sotto αυτό που λες μου ακούγεται ωραίο και πιθανό αφού απόσα έχω διαβάσει για τον Mini 3 κάποιοι είχαν πρόβλημα με το Input της κιθάρας (ξεκολλούσε κτλ.). Αυτό με την γείωση δεν το δοκίμασα γιατί ξέχασα τους ακροδέκτες, αλλά δοκίμασα να πιάσω το σασί εγώ ο ίδιος και είδα ότι ο θόρυβος όντως μειώνεται. Τώρα να πάρω τηλέφωνο τον τεχνικό και να του πω να τον στείλω 3η φορά επειδή μου έδωσε αυτή την ιδέα ο "Sottos" από το τάδε forum μου φαίνεται κάπως. Από την άλλη να τον πειράξω μόνος μου και να χάσω την εγγύηση δεν μου φαίνεται ότι καλύτερο. Θα ρωτήσω και στο forum της Vox να δω τι παίζει.


Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
12328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/04, 11:43
από κατέ((γίδα))
8 Απαντήσεις
3688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/08, 14:12
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
3895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 00:46
από Dionysis_S
16 Απαντήσεις
5210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 17:41
από myster maze
9 Απαντήσεις
3254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/11, 22:46
από m@ster k@frer
6 Απαντήσεις
5290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 13:18
από myway
14 Απαντήσεις
5001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 01:28
από freemind
8 Απαντήσεις
4022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/14, 09:13
από Καθόδιος (φλουτσ)
21 Απαντήσεις
7273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/14, 14:48
από kkmspm (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/15, 15:11
από zeromancer