Αποστολέας Θέμα: Les Paul Wiring ερωτήσεις....  (Αναγνώστηκε 9985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« στις: 19/02/12, 09:12 »
Μου 'ρθε προχτές η Vintage V100 που είχα παραγγείλει, και φυσικά το πρώτο πράγμα που έκανα μετά από μισή ώρα "αναγνωριστικό παίξιμο" ήταν να την διαλύσω στα "εξ ων συνετέθη"   ;D για να "γνωριστούμε καλύτερα".
Επειδή σίγουρα κάτι θα κάνω με τα ηλεκτρικά της (κι ας μην χρειάζεται  :P ) μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες και θέλω τα φώτα όσων ξέρουν.

1) Το παρακάτω είναι το κλασσικό διάγραμμα των Les Paul βάσει του οποίου είναι συνδεδεμένη και η δικιά μου


http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h_2v_2t_3w

(sorry για το μέγεθος)

Είχα μια απορία, πριν ακόμα αποκτήσω κιθάρα τύπου Les Paul και έχοντας ήδη το παραπάνω στο μυαλό μου. Η απορία είναι: Γιατί ενώ στις Stratocaster, 2 Tone knobs "εξυπηρετούνται" από ένα και μοναδικό capacitor, στις Les Paul χρησιμοποιούνται 2 capacitors. Όπως το βλέπω, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, αν αφαιρούσαμε εντελώς τον δεξιά πυκνωτή και ενώναμε τα δύο μεσαία lugs των tone pots μεταξύ τους, το ίδιο αποτέλεσμα δεν θα πετυχαίναμε; Υπάρχει κάποια "θεωρία" ότι "Με δύο, καλύτερα"?

2) Τελικά οι Les Paul τι τιμή Capacitance έχουν στους πυκνωτές τους; Μέσα στο site της Gibson, όποιο διάγραμμα κι αν άνοιξα, όλα μιλούσαν για 0.02μF  Οι πυκνωτές της δικιάς μου είναι 0.047 αλλά και πάλι, αν και μεγαλύτερης τιμής, νομίζω ότι θα σήκωνε και μεγαλύτερο. Οι μαγνήτες είναι PAF style και σχετικά πλούσιοι (για Humbuckers) σε υψηλές συχνότητες. Τελικά ποιά είναι η standard τιμή;

3) Είναι αλήθεια αυτό που πήρε το μάτι μου ότι τα Volume Pots πρέπει να είναι Linear σε αντίθεση με τα Tone Pots που είναι logarithmic?

4) Είναι αλήθεια αυτό που πήρε το μάτι μου (version 2) ότι τα Volume Pots είναι 300K σε αντίθεση με τα Tone Pots που είναι 500K?


....Απαντήστε στην αρχή αυτά και έρχονται, κι άλλα....  ::)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/12, 09:16 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #1 στις: 19/02/12, 12:18 »
Καταρχάς πολύ ωραία κιθάρα η V100 της Vintage, με wilkinson pickups + hardware! Μεγειές και καλόπαικτη.
 Καταλαβαίνω την ανάγκη να "αναλύσεις" την κιθάρα σου εξ αρχής (το έχω κι εγώ αυτό...) αλλά θέλεις να αρχίσεις τα wiring και τις αλλαγές αμέσως?


Το wiring της LP που χρησιμοποιούν οι σύγχρονοι κατασκευαστές είναι ψιλοστάνταρντ και είναι όπως αυτό που πόσταρες. Ο ένα πυκνωτής των στρατ έχει άλλη τοπολογία, δεν επηρεάζει πολύ το αποτέλεσμα εκτός απ΄όταν έχεις neck/mid παράλληλα και το tone χαμηλά. Αυτό γίνεται διότι, αν κλείσεις το tone και μπουν παράλληλα οι 2 πυκνωτές, διπλασιάζεται η χωρητικότητά τους προς γη και κόβουν περισσότερες πριμες-μεσαίες, άρα έχεις πιο μουντό ήχο.


Για την lp, το να κατεβάσεις την τιμή χωρητικότητας του πυκνωτή, θα δώσει λίγες παραπάνω πρίμες. Τ αντίθετο θα συμβεί αν την αυξήσεις.
Τα pots, όσο πιο μεγάλης τιμής είναι σε ΚΩ, τόσο περισσότερο output και πρίμες παίρνεις απ το μαγνήτη. Γι αυτό στους πρίμους μονούς βάζουν 250Κ ενώ σε διπλούς(πιο μουντούς), 500Κ έως 1000Κ(=1ΜΩ).
Τα 300Κ είναι κάτι ενδιάμεσο αλλά θα πρότεινα να έχεις 500Κ στην lp για να έχεις καλό output και λιγότερη μουντάδα.
Το volume είναι πάντα λογαριθμικό(κόβει γράγορα ένταση) καθώς το αυτί μας αντιλαμβάνεται λογαριθμικά την αλλαγή της έντασης σε decibel(έτσι έχει προκύψει).
[size=78%] [/size]Μπορείς να πειραματιστείς και με γραμμικό που θα έχει διαφορετική συμπεριφορά(θα κόβει πιο αργά την ένταση). Το tone είναι γραμμικό ώστε να έχεις καλύτερο έλεγχο των πρίμων (να μην τις κόβει αμέσως μόλις κινήσεις το pot).
Καλή μόντα είναι να βάλεις push/push -pull pot και να σπλιτάρεις το διπλό(/ούς) σε μονό(/ούς) για να έχεις πολύ πιο strat χροιά διαθέσιμη. Αυτό γίνεται αν οι μαγνήτες έχουν έξτρα καλωδιάκια όπως red+white του σχήματος.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #2 στις: 19/02/12, 16:00 »
Φίλε Sotos ευχαριστώ για την απάντηση αλλά πρακτικά..... δεν μου απαντήθηκαν τα ερωτήματά μου.

Επίσης ευχαριστώ για τις γενικές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις (ειλικρινά) αλλά πειράζω τα ηλεκτρικά της κιθάρας μου (Strat) εδώ και 15 χρόνια μόνος μου. Μπορώ να κολήσω ένα Strat pickguard με το ένα χέρι δεμένο πίσω, μασώντας τσίχλα και ακούγοντας τσιρίδες Αρβανιτάκη :D
Ούτε με τα push pulls είμαι ξένος ούτε με τα 3 way on-on-on switches καθώς πριν 10 περίπου χρόνια είχα φτιάξει μια power strat με 3 διακοπτάκια και τριθέσιο και είχα στο σύνολο 11 συνδυασμούς και όλα αυτά από τεχνογνωσία που απέκτησα από το τότε internet και από τα ιδιόχειρα σημειώματα του Seymour Duncan που τον άνθρωπο (ή το team του τέλος πάντων) τους είχα πρήξει και μου είχαν στείλει 2 φορές schematics με ραπιτογράφο. Η number 1 κιθάρα μου τώρα είναι μια American Strat με 2 No-Load pots, το ένα για γενικό tone (που στο #10 γίνεται άπειρη η αντίσταση και δεν υπάρχει καθόλου bleed των υψηλών συχνοτήτων στην γείωση, άρα ο μαγνήτης ακούγεται όπως θα ακουγόταν αν τον κολούσες απλά πάνω σε ένα βύσμα και στον ενισχυτή) και το δεύτερο λειτουργεί ως blender pot ανάμεσα σε bridge και neck μαγνήτη και έχω έναν πυκνωτή "τερατάκι" Orange Drop 0.1μF 600Volt.

Ο λόγος που σου αραδιάζω αυτές τις άχρηστες πληροφορίες είναι για να σου δείξω ότι είμαι "εξυπνάκιας"....εεε.... εχμμ... :D εννοώ για να σου δώσω να καταλάβεις ότι την "Θεωρεία" την ξέρω, τουλάχιστον όσον αφορά τις Strat. Στις LP είμαι καινούργιος, γι'αυτό είχα κάποιες απορίες... ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ!!!
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #3 στις: 19/02/12, 20:29 »
Αλεξ μεγεια το λεσπολι και welcome to the club.

Σε αυτά που είπες, δεν μπρορω να σου απαντήσω με σιγουριά. θα κάνω μόνο 2 παρατηρήσεις, και αυτές με επιφύλαξη:
1) Νομίζω οτι τα volume είναι logarithmic, όχι τα tone
2) Θα πρότεινα να μάθεις λίγο τον stock ήχο πριν αρχίσεις τις μοντες. Η λεσπολ δίνει πολύ μεγάλη ευελιξία με τις ρυθμίσεις της, και απο ότι κατάλαβα, είναι η πρώτη σου. Αν αλλάξεις τα ηλεκτρικά πριν μάθεις τον ήχο της, θα μπορείς να εκτιμήσεις αν οι αλλαγές που έκανες άξιζαν ?

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #4 στις: 19/02/12, 20:35 »
Έχεις απόλυτα δίκιο σε αυτό που λες, και το έχω υπόψιν μου. Γι'αυτό και οποιαδήποτε αλλαγή μαγνητών, αν γίνει θα γίνει πολύ μετά.
Απλά επειδή είδα τα ηλεκτρικά της και ήταν πολύ...πως να το πω..."κινέζικα", είπα να αλλάξω τα υπάρχοντα pots (που είναι απο κείνα τα μικρά, τα φίφικα) και να βάλω ένα ζευγάρι Gotoh 500Κ που έχω, να παραγγείλω και 2 ακόμα επώνυμα 500άρια και να ρίξω και δύο 0.022 orange drops που τυχαίνει να έχω.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #5 στις: 19/02/12, 21:48 »
αλεξ, για να εξηγήσω λίγο καλύτερα αυτό που εννοούσα, εχε υπόψην οτι -ασχετα με τους μαγνήτες, διαφορετικά wiring έχουν επίπτωση στην συμπεριφορά των volume. π.χ υπάρχει wiring με το οποίο, αν ρίξεις το volume του neck στο 0, και ανοιξεις στο 10 το bridge, δεν ακούγεται τίποτα στην μεσαία θέση. ο συνδιασμός των 2 volume controls μαζί με 2 tone δίνει μια άλλη ποικιλία που δεν έχεις στις κιθάρες με 1 volume. Αν απλά αντικαταστήσεις τα pots αλλά κρατήσεις το ίδιο wiring, λογικά θα έχεις την ίδια συμπεριφορά, αλλά ξέρεις...
Σε περιπτωση που πήρες το μοντέλο του peter green, στην μεσαία θέση οι μαγνήτες είναι out-of-phase. ήμουν στο τσακ να την τσιμπήσω :) Vintage ήχος και πολύ γρήγορος λαιμός - οτι πρέπει για μετάβαση απο strat.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #6 στις: 19/02/12, 22:02 »
Αυτή που λες νομίζω λέγεται Lemon Drop?
Όχι δεν πήρα αυτήν. Την Flamed Ice Tea πήρα.

Ξέρω για το out of phase που λες. Μάλιστα αν θυμάμαι καλά, τα adjustable pole pieces των μαγνητών του Peter Green έβλεπαν και στους δύο μαγνήτες προς τα πάν γιατί τον bridge τον είχε βάλει ανάποδα.

Ξέρω για την ποικιλία των wirings, ακόμα και για το 50's wiring το οποίο μάλιστα είχα εφαρμόσει ένα φεγγάρι στην Strat μου (αν και πατέντα της Gibson) αλλά δεν μ'άρεσε και το αφαίρεσα.

Όσο για το "γρήγορος λαιμός"...I feel you man.... Θα πέσει φωτιά να με κάψει, και ο Leo θα κόβει σβούρες στον τάφο του, αλλά μου φάνηκε πολύ πιο ευκολόπαικτη από την Strat.
Μόλις την άφησα κάτω (με το ζόρι) μετά από ένα Parissiene Walkaways που κράτησε 20 λεπτά και ..... "κάνω τσιγάρο" (αν με καταλαβαίνεις) :P
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #7 στις: 19/02/12, 22:20 »
Πάντως για να απαντήσω μερικώς, από μόνος μου στις ερωτήσεις μου, μετά από λίγη περισσότερη παρατήρηση κατάλαβα ότι η κύρια διαφορά ανάμεσα στο Strat και στο LP wiring είναι ότι:
1) Στις Strat, τα Hot των μαγνητών περνούνε πρώτα από το switch και μετά από το volume ενώ στις LP πρώτα από το κάθε volume και μετά καταλήγουν στο switch. Δηλαδή στις Strat διαλέγεις την πηγή ενώ στις LP διαλέγεις την έξοδο.... Πσσσσσ έγραψα πάλι!!!  8)
2) Επίσης υποθέτω, πως επειδή ισχύει το παραπάνω, τα δύο "υποσυστήματα" των μαγνητών πρέπει να είναι ξέχωρα και να μην αναμιγνύονται πουθενά, παρά μόνο στο switch. Έτσι αν κάνω αυτό που έγραφα στο πρώτο post, να ενώσω δηλαδή τα μεσαία lugs από τα δύο tone pots, θα έχω bleed του ενός μαγνήτη στον άλλον και θα ακούγονται κάποιες πρίμες συχνότητες πχ του bridge όταν θα έχω διαλέξει τον neck... Χμμμμ

Υ.Γ. Που 'σαι Σωκράτη με τις "μαιευτικές μεθόδους" σου να με καμαρώσεις  :P
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #8 στις: 29/02/12, 22:19 »
Παιδιά, sos... Μουρθαν κάτι CTS ποτενσιόμετρα που πήρα, κάτι orange drop πυκνωτές και ένας Switchcraft switch και άρχισα να αντικαθιστώ τα ηλεκτρικά της V100.
Έχω φτάσει στο 99,99%, και κάνω το τελικό τεστ και έχω κολήσει. Σας παρακαλώ μια απάντηση στην παρακάτω ερώτηση:

Όταν το switch είναι στην μέση, το κάθε volume συμπεριφέρεται αυτόματα σαν master volume? Βάζω τον διακόπτη στην μέση και κλείνω μόνο το volume του bridge και ο ήχος κόβεται παντελώς. Είναι σωστό αυτό? Δεν θυμάμαι πως ήταν πριν την ξεκοιλιάσω...!
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #9 στις: 29/02/12, 22:23 »
Παιδιά, sos... Μουρθαν κάτι CTS ποτενσιόμετρα που πήρα, κάτι orange drop πυκνωτές και ένας Switchcraft switch και άρχισα να αντικαθιστώ τα ηλεκτρικά της V100.
Έχω φτάσει στο 99,99%, και κάνω το τελικό τεστ και έχω κολήσει. Σας παρακαλώ μια απάντηση στην παρακάτω ερώτηση:

Όταν το switch είναι στην μέση, το κάθε volume συμπεριφέρεται αυτόματα σαν master volume? Βάζω τον διακόπτη στην μέση και κλείνω μόνο το volume του bridge και ο ήχος κόβεται παντελώς. Είναι σωστό αυτό? Δεν θυμάμαι πως ήταν πριν την ξεκοιλιάσω...!
στην επιφον τη δικια μου έτσι ειναι πάντως

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #10 στις: 29/02/12, 22:34 »
Παιδιά, sos... Μουρθαν κάτι CTS ποτενσιόμετρα που πήρα, κάτι orange drop πυκνωτές και ένας Switchcraft switch και άρχισα να αντικαθιστώ τα ηλεκτρικά της V100.

Γράψε αν μπορείς από που τα προμηθεύτηκες τα παραπάνω;
Wiring τελικά ακολούθησες το σχεδιάγραμμα ή πήρες κανένα κιτ;

Όταν τελειώσεις ενδιαφέρον θα είχε να ανέβαζες κανά κλιπακι.,

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #11 στις: 29/02/12, 23:34 »
@tsirigotis: Ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση. Νόμιζα ότι την έκανα την πατάτα...

@rodort1: Τα πήρα από ebay, από έναν έμπορο όλα:
http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230741090650&ssPageName=ADME:L:OU:US:1123
http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230671361094&ssPageName=ADME:L:OU:US:1123
http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230597523437&ssPageName=ADME:L:OU:US:1123

Με την έκπτωση στα μεταφορικά, λόγω του ότι τα πήρα όλα από έναν βγήκαν 41,65 λίρες κάπου 50 ευρώ.
Κλιπάκι να ανεβάσω αλλά εφόσον δεν έχω γράψει και το "πριν" πως θα καταλάβεις την διαφορά απ΄το "μετά"?
Wiring έκανα το κλασσικό, όπως ήταν και πριν. Δεν άλλαξα κάτι, απλά αναβάθμισα την ποιότητα των εξαρτημάτων και... εξασκήθηκα στο wiring των Les Paul που δεν είχε προηγούμενη εμπειρία....
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #12 στις: 01/03/12, 00:48 »
@rodort1:
Κλιπάκι να ανεβάσω αλλά εφόσον δεν έχω γράψει και το "πριν" πως θα καταλάβεις την διαφορά απ΄το "μετά"?
Wiring έκανα το κλασσικό, όπως ήταν και πριν. Δεν άλλαξα κάτι, απλά αναβάθμισα την ποιότητα των εξαρτημάτων και... εξασκήθηκα στο wiring των Les Paul που δεν είχε προηγούμενη εμπειρία....

Ωραία τα links γιατί από κάτι πιο "επίσημα" καταστήματα είχα διαφορές προς τα επάνω.

Όσο για το ερώτημα έχω άποψη για το πώς μπορεί να ακούγεται μια εργοστασιακή Vintage και ήθελα να ακούσω την διαφορά.
Και οι Orange drop capacitors αν και  είναι τόσο φθηνά εξαρτήματα είναι καλό upgrade..


Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #13 στις: 01/03/12, 09:04 »
Όταν το switch είναι στην μέση, το κάθε volume συμπεριφέρεται αυτόματα σαν master volume? Βάζω τον διακόπτη στην μέση και κλείνω μόνο το volume του bridge και ο ήχος κόβεται παντελώς. Είναι σωστό αυτό? Δεν θυμάμαι πως ήταν πριν την ξεκοιλιάσω...!


π.χ υπάρχει wiring με το οποίο, αν ρίξεις το volume του neck στο 0, και ανοιξεις στο 10 το bridge, δεν ακούγεται τίποτα στην μεσαία θέση.


Ναι είναι φυσιολογικό όπως σου είχα πει. πολύ πιθανόν να έχεις 50's wiring. αν θες στην μεσαία θέση να έχεις independent volume control, ρίξε μια ματιά εδώ, αν και δεν θα στο πρότεινα, αφού κατα γενική αποδοχή, το 50's wiring  έχει καλύτερο tone.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #14 στις: 01/03/12, 09:07 »
Όχι δεν έχω 50's wiring (ξέρω τι "παίζει" το είχα για κάποια φεγγάρια στην Strat). Έχω υλοποιήσει ακριβώς το σχεδιάγραμμα του Seymour Duncan που έχω στο 1ο post.

Υ.Γ. Τώρα που το ξαναβλέπω.....βρε λες?
Y.Γ.2 Μπα, τωρα που το ξανα-μάτα-βλέπω, το stock έχω. Απλά η διαφορά του SD από το δικό σου Link είναι η διάταξη του πυκνωτή. Εγώ το έκανα pot  -> πυκνωτής -> ground ενώ στο δικό σου Link είναι πυκνωτής -> pot -> ground Που σαν αποτέλεσμα δεν νομίζω να διαφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/12, 09:13 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #15 στις: 01/03/12, 09:31 »
Και μερικές φώτο από το πως ήταν πριν, κατα την διάρκεια των εργασιών και το τελικό αποτέλεσμα...
Είχα ένα κομμάτι αλουμίνιο και το έκοψα ώστε να κάτσει στον πάτο της κοιλώτητας ώστε και να λειτουργήσει ως shielding αλλά και για να είναι το όλο κύκλωμα ένα ενιαίο πλακετάκι.

πριν











και μετά















Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #16 στις: 01/03/12, 13:18 »
Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ βίδες για τα πλαίσια των μαγνητών (humbucker ring screws) γιατί 2-3 (επειδή είναι και "μαμώ" τις ποιότητες) έχουν χαλάσει οι εγκοπές στο κεφάλι τους με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τις σφίξω και μάλλον θα έχω πολύ πρόβλημα και να τις βγάλω...
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #17 στις: 01/03/12, 14:28 »
Αλεξ, με μπέρδεψες, εγώ πάντως δεν έννοούσα ή πρότεινα κάποιο συγκεκριμένο diagram στο link που σου έστειλα. Αν κατεβείς στο 2ο post, θα δείς οτι έχει αρκετά διαγράμματα. Υπάρχουν τουλάχιστον 2 τρόποι για να κάνεις independent volume control. Αν έχω καταλάβει σωστά, (το λέω με επιφύλαξη) τα πράγματα έχουν ως εξής:
Το 50's wiring έχει να κάνει με το πως συνδέονται τα caps στα tone pots. Συνήθως έχει και dependent vol control. αλλά όπως θα δεις υπάρχουν και παραλλαγές του
Το independent volume έχει να κάνει με το πως θα συνδέσεις τους μαγνήτες και το switch στο volume pot.

Δυστυχώς δεν μπορώ να δω τις εικόνες σου. To πιο πιθανό πάντως, πιστεύω οτι είναι να είχες και εξακολουθείς να έχεις modern wiring

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #18 στις: 01/03/12, 14:57 »
Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ βίδες για τα πλαίσια των μαγνητών (humbucker ring screws) γιατί 2-3 (επειδή είναι και "μαμώ" τις ποιότητες) έχουν χαλάσει οι εγκοπές στο κεφάλι τους με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τις σφίξω και μάλλον θα έχω πολύ πρόβλημα και να τις βγάλω...
Διπλα απο τον Ζαχο στη ναυαρινου εχει ενα μαγαζι με οργανα δε θυμαμαι πως το λενε που εχει τα παντα απο μικροανταλλακτικα...εφαγα ολη τη Θεσσαλονικη για ποτ κ τετοια βιδακια κ μονο εκει βρηκα!

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #19 στις: 01/03/12, 14:59 »
Ζάχος? Βας ιστ ζάχος?
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #21 στις: 01/03/12, 16:18 »
Ντανκε σεν....

Υ.Γ. Εσύ που χάθηκες? 'Έμαθες κανα κομμάτι να ρθεις να τζαμάρουμε? Έχω και Les Paul :P
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #22 στις: 01/03/12, 16:26 »
Ντανκε σεν....

Υ.Γ. Εσύ που χάθηκες? 'Έμαθες κανα κομμάτι να ρθεις να τζαμάρουμε? Έχω και Les Paul :P
Εχεις δικιο...αλλα εδω κ καιρο εχω κατεβει Αθηνα για κατι υποχρεωσεις,αλλιως θα σου ειχα στειλει γτ νιωθω πολυ βελτιωμενος τελευταια  ;D

και για να σε γλιτωσω απο ταλαιπωρια οταν εψαχνα πηγα σε νακα-ριχαρδο και αλλα μικρομαγαζα στη γειτονια κ δεν ειχε κανεις τπτ...οποτε πηγαινε κατευθειαν εκει
 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/12, 16:28 από noe13 »

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #23 στις: 01/03/12, 19:40 »
Προσπάθησα να ηχογραφήσω στο PC.
Κατέβασα ένα freeware (Audacity) και έγραψα δείγματα και από μικρόφωνο μπροστά στον ενισχυτή και από το line out του ενισχυτή. Το ένα ήταν χειρότερο από το άλλο... Μάλλον πρέπει να πάρω κάτι παραπάνω από την on-board κάρτα ήχου... Δεν θέλω να αδικήσω το όργανο καθώς ο ήχος που ηχογραφείται είναι πολύ υποδιαίστερος από αυτόν που ακούω εγώ από τον ενισχυτή.

Τέλος πάντων.
Χτες το βράδυ τέλειωσα αργά με το wiring οπότε δεν είχα την ευκαιρία να "δρέψω τους καρπούς μου". Σήμερα το απόγευμα το έκανα.
Ήμουν προετοιμασμένος ψυχολογικά να μην καταλάβω καμιά διαφορά. Εξάλλου δεν έκανα κάτι περίεργο, το ίδιο κύκλωμα αναπαρήγαγα με καλύτερα components. Επίσης προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι και να καταλάβαινα διαφορά, αυτή μάλλον θα ήταν ψυχολογική.

Μάταιος ο κόπος... Η κιθάρα, μου ακούγεται πολύ καλύτερα με το νέο wiring.
Στην προσπάθειά μου να δικαιολογήσω την άποψή μου, έκατσα και μέτρησα με το πολύμετρο τα παλιά mini-pots και τα σύγκρινα με τα καινούργια CTS. Ενώ όλα είναι θεωρητικά 500Κ, τα παλιά pots "παίζαν" από 460 μέχρι 495Κ ενώ τα cts δεν πέσαν κάτω από το 540Κ.
Οπότε υποθέτω ότι αυτό, σε συνδυασμό με την μικρότερη τιμή πυκνωτή (.047 πριν .022 τώρα) μου δίνουν καλύτερα καθαρά.

Μέχρι χτες ψηνόμουν άγρια να αλλάξω και μαγνήτες... Είχα καταλήξει κιόλας στους DiMarzio 36th Anniversary PAFs (DP-103 & DP-223).
Από σήμερα άλλαξα μάλλον γνώμη. Τελικά πολύ value-for-money οι Wilkinson μαγνήτες....

...και το ταξίδι συνεχίζεται...
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Les Paul Wiring ερωτήσεις....
« Απάντηση #24 στις: 01/03/12, 22:03 »
Τελικά πολύ value-for-money οι Wilkinson μαγνήτες....

+1

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/07, 19:14
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 17:31
από Gant
10 Απαντήσεις
5383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 17:31
από stratocasteros
6 Απαντήσεις
3308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/09, 00:03
από GEO_ZZZZ
3 Απαντήσεις
2409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 10:00
από Ibanezακιας
8 Απαντήσεις
4144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 09:11
από mace
7 Απαντήσεις
9737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/16, 19:06
από vegos
10 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 20:10
από kopaniamento
10 Απαντήσεις
5841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 17:28
από noe13
0 Απαντήσεις
8721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/15, 18:47
από DENISS