Αποστολέας Θέμα: ESP Horizon FR-II - Body wood  (Αναγνώστηκε 4988 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
ESP Horizon FR-II - Body wood
« στις: 06/05/09, 22:39 »
Κάποιος κάτοχος της ESP Horizon FR-II,θα μπορούσε να μου πει από τι ξύλο είναι το σώμα της;
Στον thomann λέει alder,αλλά στο site της ESP λέει μαόνι.Thanx  :)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP Horizon FR-II - Body wood
« Απάντηση #1 στις: 06/05/09, 23:56 »
Γεια σου Roy δε το ξερα οτι το site γραφει mahogany εγω για alder την πηρα, alder πρεπει ναι ειναι και λογω του οτι ειναι αρκετα ελαφρια για να ναι mahogany.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: ESP Horizon FR-II - Body wood
« Απάντηση #2 στις: 07/05/09, 00:21 »
Thanx Adno  :)
Tα specs τα είδα εδώ:
http://www.espguitars.com/guitars_horizon.html
εκτός κι αν μόνο οι φετινές βγαίνουν με μαόνι σώμα.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP Horizon FR-II - Body wood
« Απάντηση #3 στις: 07/05/09, 00:23 »
i see.
Και γω σημερα την παρελαβα απο Γερμανια, αν υπαρχει τροπος να καταλαβω τι σωμα ειναι πες μου και θα το δοκιμασω χαχα, λογικα φετινη θα ειναι. Μπορει και απλα να ειναι λαθος του σαιτ της ESP(αν και περιεργο).

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP Horizon FR-II - Body wood
« Απάντηση #4 στις: 10/05/09, 19:45 »
i see.
Και γω σημερα την παρελαβα απο Γερμανια, αν υπαρχει τροπος να καταλαβω τι σωμα ειναι πες μου και θα το δοκιμασω χαχα, λογικα φετινη θα ειναι. Μπορει και απλα να ειναι λαθος του σαιτ της ESP(αν και περιεργο).

Προφανώς το ηχητικό τεστ ισως να μην βοηθάει στην συγκεκριμένη περίπτωση για να καταλάβεις απο τι ξύλο είναι το σώμα,εναλλακτικά βγάλε τις βίδες που κρατάνε το καπάκι την καμπίνας στην πίσω πλευρά της κιθάρας και παρατήρησε την απόχρωση του ξύλου στις βιδότρυπες.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP Horizon FR-II - Body wood
« Απάντηση #5 στις: 10/05/09, 20:40 »
Βασικα μιλαμε για νεκ θρου κιθαρα, οποτε πιστεψε με, δεν προκειται να καταλαβεις διαφορα... Καμια ομως... Το κελεμπεκι του λαιμου θα ακους.

Ουτε στο βαρος. Το μαονι δεν ειναι και τοσο βαρυ ξυλο σε σχεση με το alder. Απλα το εχουν συσχετισει με βαριες κιθαρες, πχ ΛεςΠολ.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: ESP Horizon FR-II - Body wood
« Απάντηση #6 στις: 10/05/09, 20:47 »
Βασικα μιλαμε για νεκ θρου κιθαρα, οποτε πιστεψε με, δεν προκειται να καταλαβεις διαφορα... Καμια ομως... Το κελεμπεκι του λαιμου θα ακους.

Ουτε στο βαρος. Το μαονι δεν ειναι και τοσο βαρυ ξυλο σε σχεση με το alder. Απλα το εχουν συσχετισει με βαριες κιθαρες, πχ ΛεςΠολ.

Βασικά τους EMG θα ακούει, ούτε maple ούτε mahogany...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ESP Horizon FR-II - Body wood
« Απάντηση #7 στις: 10/05/09, 21:26 »
Ειμαι κατοχος μιας Horizon alder...
Λοιπον οσοι εχετε αγορασει σχετικα προσφατα μια εχετε παρει με alder...Πιο παλια εβγαινε με μαονι αλλα και τωρα βγαινει ακομα με μαονι απλα πρεπει να κανεις ειδικη παραγγελια και να πληρωσεις και κατι παραπανω. Δεν εχω παιξει με Horizon mahogany αλλα γνωμη μου ειναι οτι θα ακουγεται καλυτερα μιας και λογω specs και κατασκευης με αυτο το ξυλο θα ακουγεται πιο δεμενο το οργανο...
Το alder την κανει λιγο πριμα και πως να το πω επιθετικη...
Οσο για τους EMG, γνωμη μου ειναι αν πληρωσεις τοσα πολλα για ενα τοσο καλο οργανο να προτιμησεις με Seymour Duncan passive μαγνητες...


Αποσυνδεδεμένος Fminmaj7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: ESP Horizon FR-II - Body wood
« Απάντηση #8 στις: 03/07/09, 14:55 »
gk γιατι seymour duncan και οχι emg?
με προβληματιζεις, θελω την αποψη σου.
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ-ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ:VHT PITTBULL FIFTY/CL HEAD,ESP MII MAPLE,BREEDLOVE ACOUSTIC AC250CR

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ESP Horizon FR-II - Body wood
« Απάντηση #9 στις: 03/07/09, 16:15 »
gk γιατι seymour duncan και οχι emg?
με προβληματιζεις, θελω την αποψη σου.

Για τους εξης 3 λογους..
1) Βασικοτερα επειδη δε σπλιταρουν. Και πιστεψε με η δυνατοτητα να σπλιταρεις τους μαγνητες σε μια Horizon σου δινει μεγαλη ηχητικη ευελιξια και βγαζει την ταμπελα ''ειμαι μεταλ και μονο'' που εχει η κιθαρα φορωντας EMG active.

2) Επειδη αν  την παρεις με EMG θα ακυρωσεις κατα ενα μεγαλο ποσοστο την καλη ποιοτητα υλικων του οργανου, μιας και η παρεμβατικοτητα των μαγνητων στον ηχο σου θα ειναι πλεον μεγαλη...Σε σημειο που να μην ακους τοσο την κιθαρα οσο τους μαγνητες.

3) Λογω κατασκευης. Παγια γνωμη μου ειναι οτι EMG active ταιριαζουν περισσοτερο σε πιο μουντες ταστιερες (rosewood) με μαονι ή basswood σωμα. Τα specs της EMG (alder σωμα - εβενινη ταστιερα) με φοβιζουν για το πως θα ακουγονται με EMG.

Υ.Γ. Τα παραπανω ειναι προφανως η γνωμη μου. Εσυ μπορεις να εχεις διαφορετικη, για αυτο αν μπορεις να συγκρινεις την κιθαρα και με τους 2 τυπους μαγνητων κανε το.


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ESP Horizon FR-II - Body wood
« Απάντηση #10 στις: 03/07/09, 18:05 »
Βασικα το μαονι ή alder ελαχιστη σημασια παιζει στην συγκεκριμενη κιθαρα μιας και εκτος του οτι ειναι neck though (αρα ενα μεγαλο μερος του σωματος ειναι maple οπως και ο λαιμος της κιθαρας) εχει επισης καπακι quilted maple... Αυτα απο μονα τους την κανουν αρκετα πριμαριστη κιθαρα... Τωρα τι ξυλο ειναι τα "φτερα" της (γυρω απο το neck through δλδ και ΚΑΤΩ απο το quilt maple καπακι) νομιζω οτι παιζει ελαχιστη εως καθολου σημασια στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα... Προσωπικα, μου αρεσει καλυτερα το alder απο οτι το μαονι γενικα, γιατι τεινει (κατα την γνωμη μου) να μην κομπρεσσαρει τον ηχο και να αφηνει να ακουγονται καλυτερα οι υψηλες και υψηλομεσαιες συχνοτητες, που στο δικο μου αυτι, δινουν "αερα" στον ηχο και "καθαροτητα". Βεβαια, οπως προειπα, στην συγκεκριμενη δεν θα παιζει και καποιο ρολο ουσιαστικο γιατι μιλαμε για μικρη ποσοτητα ξυλου (σε αντιθεση πχ με μια Les Paul).
Απο κει και περα, οι μαγνητες ειναι καθαρα θεμα γουστου... Και οι EMG καλοι ειναι, μια χαρα για Hard rock και metal και υπαρχουν μοντελα που σπλιταρουν (ακομα και ο 81 πλεον σπλιταρει απο οτι εχω δει μια εκδοση του, οπως και ο 89 που κατ'εμε ειναι κλασεις ανωτερος ηχητικα απο τον 81). Προσωπικα, ΕΜG θα εβαζα σε μια πιο μουντη ηχητικα κιθαρα γιατι ειδικα ο 81 τεινει να "ξυριζει". Αυτο που οντως με χαλαει στους EMG (και ειχα πολλεεες κιθαρες με EMG sets) ειναι οτι τεινουν να ακουγονται ιδιοι με ολους τους ...υπολοιπους EMG! Eχουν δλδ κατα καποιο τροπο ηχο υπογραφη... Δεν αφηνουν δλδ και τοσο να ακουστει και ο παιχτης αλλα και η κιθαρα (ξυλα κτλ), χανει δλδ καπως την ηχητικη "ταυτοτητα" της η κιθαρα (και ο παιχτης αν δεν μιλαμε για καναν πραγματικα καλο παιχτη που να ξεχωριζει) και γινεται ο ηχος πιο ...generic θα ελεγα  :P
Βεβαια αυτο ειναι ενα γενικο χαρακτηριστικο των high output μαγνητων κατα την γνωμη μου, για αυτο κι εγω πλεον διαλεγω λιγο πιο "ηρεμους μαγνητες" για τις κιθαρες μου. Αν ομως γουσταρεις να παιξεις metal, τοτε κατ'εμε πολυ δυσκολα θα βρεις καλυτερους μαγνητες... Υποψην οτι μιλαω παντα για setups με 2 humbuckers, γιατι αν μιλαμε για setups με 1 διπλο και 2 μονους ή 2 διπλους και 1 μονο τοτε σαφως και υπαρχουν περισσοτερες επλογες ηχητικες ακομα και με EMG μιας και μπαινουν στο παιχνιδι οι πολυ καλοι πραγματικα SA, S, SAV μονοι... Αν τους συνδυασεις μαζι με καναν 89 στην γεφυρα και καναν 60 στο λαιμο, μπορεις πραγματικα να παιξεις τα παντα και με 0 θορυβο... Ειδικα ο 60 βγαζει απιστευτα καθαρα... ποσο μαλλον σε συνδυασμο με καναν SA... Βεβαια παλι δεν θα "ακουγεται" η κιθαρα τοσο πολυ οσο με ενα καλο set passive medium output μαγνητων, αλλα σιγουρα θα ειναι πολυ "καλυτερα" απο το κλασσικο 81 γεφυρα 85 λαιμο...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/07/09, 18:10 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 10:05
από parlats
25 Απαντήσεις
10794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 00:23
από Panagiotisrx7
3 Απαντήσεις
3096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 22:05
από mace
5 Απαντήσεις
2415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 00:21
από Jezus
7 Απαντήσεις
3268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/11, 15:37
από Melman4
1 Απαντήσεις
2393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/12, 19:47
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
32133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/14, 15:18
από zeoy
70 Απαντήσεις
17319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/15, 10:17
από metalman
7 Απαντήσεις
5977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/17, 20:38
από saved
6 Απαντήσεις
2448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/20, 16:26
από Yiannis Papadopoulos