Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 695263 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Jesus


  Αν αυριο βρω ολα τα υλικα, το βραδακι μαλλον θα το εχω ετοιμο αν δεν κανω καμια 100 λαθη  ;D
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ίκαρε το proco rat που πόσταρες φαίνεται πολύ ευέλικτο .. Το έχεις δοκιμάσει?  Πιστεύεις ότι με αυτές τις μόντες θα είναι καλύτερο από το big muff civil war?  Να το προτιμήσω? Ξέρω ότι είναι πολύ διαφορετικά πετάλια.. Απλά επειδή δε μπορώ να βρω κάποιο ποιοτικό βίντεο με τη συγκεκριμένη υλοποίηση στο youtube, δε ξέρω αν θα ταιριάξει στον ήχο μου... ???


Και άλλη μια απορία: πάνω στο σχηματικό.. Τι κάνουν τα led d4 και d5 ?? Γενικά όλο το κύκλωμα πάνω στον s2 πρέπει να είναι εναλλακτικό clipping..(?) Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.. Αλλά γιατί led και όχι δίοδοι??     ???


P.S : Έφτιαξα και το audio probe..! Με ένα παλιό δοκιμαστικό κατσαβίδι ένα θηλυκό jack και έναν πυκνωτή.. Το θέμα μου είναι, γιατί πρέπει να γειώσουμε το audio probe.. Απ'ότι είδα από θέμα ήχου, το ίδιο είναι, είτε συνδέσω τη γείωση, είτε όχι.. Υπάρχει περίπτωση να πάρουμε τόσο μεγάλη τάση ώστε να καεί ο ενισχυτής??  ???
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 02:16 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Καλημερα Σταθη.


  Δεν εχω φτιαξει το rat ακομη. Εδω:
μεχρι και το 1:45 εχει τα mods. Εχει τοσες μοντες που τι αλλο να θελεις απο ενα πεταλι!!! Τα led χωρις να ειμαι σιγουρος, εχω την εντυπωση πως δινουν λιγο crunchy στοιχεια πιο κοντα στο turbo rat.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 12:32 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τρομερό πετάλι o <<Aρουραίος>> , ειδικά με αυτές τις μόντες.. Αλλά αυτή τη στιγμή νομίζω ότι το muff με καλεί (θα του βάλω και το booster μπροστά και θα γίνει μαγικό)..!! Αν το δοκιμάσεις πάντως, let me know.. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 13:45 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
 Οκ Σταθη, καποια στιγμη στο μελλον θα το δοκιμασω. Προς το παρων, τελειωνω το ενισχυτακι και περιμενω τα υλικα απο Banzai για το Od.


   Βγαινω για βολτα στα ηλεκτρονικαδικα μηπως και ειμαι τυχερος και βρω τα υλικα για το diablo. Καλη συνεχεια..  :)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
P.S : Έφτιαξα και το audio probe..! Με ένα παλιό δοκιμαστικό κατσαβίδι ένα θηλυκό jack και έναν πυκνωτή.. Το θέμα μου είναι, γιατί πρέπει να γειώσουμε το audio probe.. Απ'ότι είδα από θέμα ήχου, το ίδιο είναι, είτε συνδέσω τη γείωση, είτε όχι.. Υπάρχει περίπτωση να πάρουμε τόσο μεγάλη τάση ώστε να καεί ο ενισχυτής??  ???
Προφανώς επιτυγχάνεται κάποιου είδους γείωση από τις μπρίζες.. δεν συμβαίνει πάντα αυτό.
Η σωστή πρακτική είναι πάντα ΔΥΟ καλώδια να μεταφέρουν σήμα, (εκ των οποίων μία να είναι η γείωση) άλλωστε έτσι ορίζεται και η διαφορά δυναμικού (τάση V). Οπότε βάζε πάντα την γείωση στην γείωση της πλακέτας και στο βύσμα εισόδου του ενισχυτή.
Τάση DC δεν μπορεί να περάσει στον ενισχυτή, και γι'αυτό ακριβώς βάλαμε και τον πυκνωτή σε σειρά, για να προστατεύεται.
Τάση AC είναι το σήμα που θέλουμε να περάσει, το οποίο όμως είναι αρκετά χαμηλό, ώστε να μην μπορεί να βλάψει τον ενισχυτή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Και άλλη μια απορία: πάνω στο σχηματικό.. Τι κάνουν τα led d4 και d5 ?? Γενικά όλο το κύκλωμα πάνω στον s2 πρέπει να είναι εναλλακτικό clipping..(?) Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.. Αλλά γιατί led και όχι δίοδοι??     ???

Τα LED είναι δίοδοι, και ως δίοδοι μπορούν να χρησιμοποιηθούν για clipping. Μάλιστα προσωπικά έχω μεγάλη προτίμηση για τον distorted ήχο που βγάζουν.

Γενικά, όσο πιο βαθμιαία η κοπή του σήματος και πιο γλυκιά η καμπύλη, τόσο πιο κοντά είναι ο ήχος στην χροιά των λυχνιών.

Εδώ φαίνεται ο τρόπος με τον οποίο κάνουν clipping διάφορα solid state εξαρτήματα, μεταξύ των οποίων και τα LEDs:



Περισσότερα έχω γράψει εδώ:
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Νομιζω βαζω το μαυρο καλωδιακι του πολυμετρου στη γειωση και το κοκκινο στο Drain του J201 και χρησιμοποιοντας τα Vr1 και Vr2 πρεπει να βρισκομαι στα 4,5- 5 Volt, σωστα?
Όχι. Τα Vr1 και Vr2 είναι εσωτερικά ρυθμιστικά ήχου (το εξηγεί στην λίστα υλικών). Δεν έχουν καμία σχέση με το bias των 201.

Το layout που παρέθεσες, δεν δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις τα bias των 201, αυτά είναι fixed, όπως καθορίζονται από τον σχεδιασμό και τις τιμές των λοιπών υλικών, οπότε μην απασχολείσαι με το bias στην φάση αυτή.

Σε συμβουλεύω να πάρεις τουλάχιστον τα διπλάσια J201 αν όχι τα τριπλάσια, ώστε να μπορέσεις να τα μετρήσεις με το πολύμετρο και να τα κάνεις κατά κάποιο τρόπο "matched" διότι το συγκεκριμένο κύκλωμα φαίνεται να βασίζεται ιδιαίτερα στο σωστό ταίριασμα και την βαθμιαία κλιμάκωση των 201.

Επίσης στην θέση σου πέραν από τα J201, θα έπαιρνα δύο σετ ακόμα από 2N5457 και MPF102 για να τα δοκιμάσω πάνω στο κύκλωμα.

Τέλος, χωρίς καμία αμφιβολία, πρεπει να βάλεις sockets στις θέσεις τους για να μπορείς να τα αλλάζεις χωρίς κολλήματα/ξεκολλήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 15:48 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Eιχα ακουσει παλια κλιπακια απο αυτο το πεταλι και με ειχε εντυπωσιασει, πολυ περισοτερο το Okko Bass-tard για το μπασο. Υπαρχει μηπως και σχηματικο γι' αυτο το πεταλι;
Κώστα έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ανδριανέ και Ίκαρε, σας ευχαριστώ πολύ.. Έχω μάθει πολλά για τα εφέ.! Και έχω πάαααρα πολλά να μάθω ακόμα.!
Τώρα, επειδή βλέπω ότι η παραγγελίες από banzai αργούν μάλλον θα ξεκινήσω το μοντάρισμα στο < μωρό που κλαίει > .

Ελπίζω να μη βγω offtopic..:

Αλήθεια, Ανδριανέ κάπου είπες ότι οι παραγγελίες από banzai αργούν περισσότερο από 2-3 βδομάδες..  :o  Μου φάνηκε περίεργο γιατί οι παραγγελίες που κάνω πχ στο ebay μου έρχονται από hong kong σε 10 μέρες. (πηγαίνω μόνος μου στα κεντρικά και τις παίρνω).Που ακριβώς αργούν? Δε στέλνει το banzai εγκαίρως τα δέματα? Η αργούν τα ΕΛΤΑ να τα φέρουν σπίτι?

Παρατήρηση:

Έκανα τη παραγγελία από banzai και μετά από 4 μέρες δεν την είχαν στείλει καν.. Έστειλα φυσικά mail να ζητήσω πληροφορίες και μέσα σε 10 λεπτά επικοινώνησαν και μου είπαν ότι μόλις την έστειλαν.. Μήπως τελικά και ο άγιος φοβέρα θέλει? >:D   
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 17:37 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Νομιζω βαζω το μαυρο καλωδιακι του πολυμετρου στη γειωση και το κοκκινο στο Drain του J201 και χρησιμοποιοντας τα Vr1 και Vr2 πρεπει να βρισκομαι στα 4,5- 5 Volt, σωστα?
Όχι. Τα Vr1 και Vr2 είναι εσωτερικά ρυθμιστικά ήχου (το εξηγεί στην λίστα υλικών). Δεν έχουν καμία σχέση με το bias των 201.

Το layout που παρέθεσες, δεν δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις τα bias των 201, αυτά είναι fixed, όπως καθορίζονται από τον σχεδιασμό και τις τιμές των λοιπών υλικών, οπότε μην απασχολείσαι με το bias στην φάση αυτή.

Σε συμβουλεύω να πάρεις τουλάχιστον τα διπλάσια J201 αν όχι τα τριπλάσια, ώστε να μπορέσεις να τα μετρήσεις με το πολύμετρο και να τα κάνεις κατά κάποιο τρόπο "matched" διότι το συγκεκριμένο κύκλωμα φαίνεται να βασίζεται ιδιαίτερα στο σωστό ταίριασμα και την βαθμιαία κλιμάκωση των 201.

Επίσης στην θέση σου πέραν από τα J201, θα έπαιρνα δύο σετ ακόμα από 2N5457 και MPF102 για να τα δοκιμάσω πάνω στο κύκλωμα.

Τέλος, χωρίς καμία αμφιβολία, πρεπει να βάλεις sockets στις θέσεις τους για να μπορείς να τα αλλάζεις χωρίς κολλήματα/ξεκολλήματα.


 Ανδριανε, σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Αν δεν ησουν εσυ, αυτο το γεματο χρυσες με πληροφοριες post, δε θα υπηρχε! Δυστυχως σημερα, δε βρηκα j201 οποτε ζητησα απο το μαγαζι που ψωνιζω να μου φερει 20 να εχω. Στο matched που θα κανω, πρεπει οι τιμες τους να ειναι οσο πιο κοντα γινεται και ξεκινοντας απο το πρωτο να εχω τη μικροτερη τιμη και οσο ανεβαινω να μεγαλωνει λιγο λιγο;
  Σταθη, οτι εμαθα στο diy, το ωφειλω στον Αδριανο και σε μερικα ακομη παιδια του φορουμ...και πιστεψε με, εχω πολυ διαβασμα ακομη. Για το cry baby, δες το θεμα πιο κατω που νεκρο cry baby. Οι μοντιφες αξιζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 20:22 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
 Προσπαθω να βρω τα hFE στα datasheet των 2N5458, BS170, MPF102, J201, 2N5485 απο που μεχρι που κυμαινονται και δε βγαζει κατι. Μηπως αναγραφεται διαφορετικα στα pdf τους?
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 21:34 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Για οσους μενουν Θεσσαλονικη και οχι μονο.




  Σημερα εκανα μια ερευνα αγορας για να παρω εξαρτηματα για το Fuzz και το Okko. Τελευταια ψωνιζω εξαρτηματα απο τον mar. Συνηθως βρισκω πραγματα που δε βρισκω στους υπολοιπους στη Θεσαλονικη. Προς εκπληξην μου, ειδα τι τιμες εχει. Σας παραθετω 2 παραδειγματα:


  Banzai : [size=78%]http://www.banzaimusic.com/TL072CP.html[/size]      mar : [size=78%]http://www.marelectronics.gr/products.php?id=3407&lang=gr[/size]


  Banzai : [size=78%]http://www.banzaimusic.com/LED-5mm-orange-standard.html[/size]    mar : [size=78%]http://www.marelectronics.gr/products.php?id=1053&lang=gr[/size]
 
  Δε διαθετει 3dpdt αλλα αν υπαρξει ενδιαφερων λογικα θα φερει. Ειναι πολυ εξυπηρετικος και υπομονετικος, κατι που γενικοτερα χρειαζεται αυτος ο χωρος και το πιο σημαντικο, οικονομικοτατος! ( 40-50% πιο κατω απο Banzai )


  Περαν του, ο Γεωργιαδης δεν εχει σχεδον καθολου αποθεμα, ο Μουτσιουλης εχει αλλα ανεβασε τις τιμες, ο Ιωαννιδης τις διπλασιασε και εμεινε ο Radio 741 απο οπου και θα παω αυτες τις μερες να δω τι εχει.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Μεγαλη αληθεια!
Εγω τον τελευταιο καιρο ψωνιζω αποκλειστικα mar και tayda...
Λιγα πραγματακια λειπουν μονο απο αυτα τα δυο αλλα συμπληρωνω απο Ιωαννιδη...
Για συγκρινε και τιμες tayda-banzai ;)

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Μεγαλη αληθεια!
Εγω τον τελευταιο καιρο ψωνιζω αποκλειστικα mar και tayda...
Λιγα πραγματακια λειπουν μονο απο αυτα τα δυο αλλα συμπληρωνω απο Ιωαννιδη...
Για συγκρινε και τιμες tayda-banzai ;)


  Το Tayda εχει πολυ καλες τιμες!!!Ποσο καιρο κανει το δεμα να ερθει?  Μολις βρηκα στο ebay 20 j201  4€ με τα μεταφορικα
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/12, 00:11 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  ebay:


  [size=78%]http://www.ebay.com/itm/10pcs-3PDT-9-Pin-Effects-Stomp-Foot-Switch-True-Bypass-/180729820357?pt=Guitar_Accessories&hash=item2a145634c5#ht_500wt_922[/size]


δηλαδη 2,7 δολαρια το ενα με τα μεταφορικα. Σε ευρω 2,13€  ;D   ;)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κι εγώ ebay θα καταλήξω στο τέλος γιατί τα μεταφορικά των γερμανών τσούζουν λίγο...  >:(
Υπάρχει περίπτωση να βγούν μάπα οι 3pdt?

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
 Δε νομιζω. Προσοχη θελουν στις κολλησεις για να μην παραζεστανεις τα ποδαρακια τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/12, 08:47 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάντως μπορεί να βρίσκεις εύκολα 3pdt από ebay αλλά από enclosures και από led sockets δεν υπάρχει ποικιλία  :(


edit: Το μαγαζί που πουλάει τη δεκάδα 3pdt έχει και ποικιλία led holder..!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/12, 02:27 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Προσπαθω να βρω τα hFE στα datasheet των 2N5458, BS170, MPF102, J201, 2N5485 απο που μεχρι που κυμαινονται και δε βγαζει κατι. Μηπως αναγραφεται διαφορετικα στα pdf τους?

Όλα αυτά που ανέφερες είναι FETs. Δεν υπάρχει Hfe για τα τρανζίστορ FET. Τα κανονικά BJT (Bipolar) που έχουν Hfe, ελέγχονται (ρυθμίζονται) με το ρεύμα (I), ενώ τα FET ρυθμίζονται με την τάση (V), εξ΄ού και μιλάμε για Bias. Τα FET αντί για Hfe έχουν Transconductance, ένα μέγεθος τύπου Gain που υπάρχει και στις λυχνίες. Για τον λόγο αυτό, τα FETs δεν μπορούν να μετρηθούν με το πολύμετρο με το συμβατικό Hfe.

Τρείς τρόποι υπάρχουν για να προχωρήσεις για FET Matching:

1. Ο Εύκολος αλλά τυχαίος τρόπος: Παίρνεις πολλά FETs και δοκιμάζεις διάφορα στο κύλωμα σου και ακούς με το αυτί, τι σου κάθεται καλύτερα ως αποτέλεσμα. Σου προτείνω σε πρώτη φάση να προχωρήσεις έτσι, και αφού δουλέψει το κύκλωμα σου, βλέπεις αν θέλεις να πάς με τον δεύτερο τρόπο, που είναι..

2. Ο Μέτριος αλλά ψαγμένος τρόπος: Φτιάχνεις ένα μικρό κύκλωμα που μετράει μία παράμετρο, όχι το Transconductance, αλλά αρκετά ικανή για να σου δώσει ένα αρκετά καλό υποκατάστατο του πραγματικού FET Match:
    α. Παίρνεις μία μπαταρία 9volt, μία αντίσταση 2.2KOhm και μερικά κροκοδειλάκια.
    b. Συνδέεις το +9v με το Drain (D) και το Gate (G) στο -9v.
    c. Συνδέεις την αντίσταση 2.2K στο Source (S) και από την άλλη στο -9v.
    d. Μετράς τα volts στα δύο άκρα της αντίστασης, και διαλέγεις ζευγάρια που είναι πιο κοντά στις μετρήσεις.

3. Ο Δύσκολος αλλά επαγγελματικός τρόπος: Φτιάχνεις ένα μικρό JFET Matcher και μετράς συστηματικά τα FETs, ώστε να βρείς κατάλληλα σετ γενικώς ή πχ. ζευγάρια για το συγκεκριμένο κύκλωμα που φτιάχνεις.

Ένα πολύ ωραίο άρθρο υπάρχει εδώ για το Fet Matching: http://www.geofex.com/article_folders/fetmatch/fetmatch.htm

..και ένα απλό JFET Matcher μπορείς να φτιάξεις με λίγα απλά υλικά:


EDIT: Αν θελήσεις να το ψάξεις λίγο, εδώ είναι ένα απίθανο video που περιγράφει την λειτουργία των JFETs με πολύ απλό και κατανοητό τρόπο. Εκεί θα δείς και τι ακριβώς μετράει ο 2ος ¨μέτριος¨ τρόπος που περιέγραψα.

 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/12, 10:45 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
 Ξεκιναω για να αγορασω υλικα για το fet matcer. Ανδριανε, οτι και να πω ειναι λιγο. Μου εχεις ανοιξει τα ματια. Σε υπερευχαριστω ωια τις πληροφοριες και τη βοηθεια σου.
 
  Στα DMM απλα τοποθετω τους ακροδεκτες του πολυμετρου καθεε φορα που κανω μετρηση, σωστα? Στο +9V βαζω το θετικο της μπαταριας, στο Ground το αρνητικο και στις 4 θεσεις Drain, Source, Gate και Drain, αναλογα το fet, το τοποθετω για να μου δειξει το πολυμετρο. Κανω κατι λαθος?
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/12, 10:45 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Μολις συγκεντρωσα τα υλικα για το fet matcher. Για καλη νου τυχη, βρηκα και πηρα μια δεκαδα AC127. Οταν ομως παω να μετρησω το hFE, μου βγαζει το νουμερο 1 και τσιριζει το πολυμετρο. Τις πταιει;
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μολις συγκεντρωσα τα υλικα για το fet matcher. Για καλη νου τυχη, βρηκα και πηρα μια δεκαδα AC127. Οταν ομως παω να μετρησω το hFE, μου βγαζει το νουμερο 1 και τσιριζει το πολυμετρο. Τις πταιει;

AC127: NPN Germanium Bipolar (ΤΟ-1).
Βάλε σωστά τα ποδαράκια.. διάβασε εδώ: http://www.mikroe.com/old/books/keu/04.htm
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Μεγαλη αληθεια!
Εγω τον τελευταιο καιρο ψωνιζω αποκλειστικα mar και tayda...
Λιγα πραγματακια λειπουν μονο απο αυτα τα δυο αλλα συμπληρωνω απο Ιωαννιδη...
Για συγκρινε και τιμες tayda-banzai ;)


  Το Tayda εχει πολυ καλες τιμες!!!Ποσο καιρο κανει το δεμα να ερθει?  Μολις βρηκα στο ebay 20 j201  4€ με τα μεταφορικα

Εγω μια φορα πηρα διακοπτες απο e-bay σε δεκαδα και μου βγηκαν πολυ μετριοι!
Χιλιες φορες να επερνα εναν εναν οπως επερνα στην αρχη της ''καριερας'' μου και δεν απογοητευτικα ποτε!
Πιο αναλυτικα,οι διακοπτες κολλιοντουσαν δυσκολα ακομα και μετα απο καθαρισμο των επαφων και πολλες φορες ξεκολουσε το lug απο το πλαστικο του!Με λιγη θερμοτητα!
Και απο ποιοτητα,οταν τους πατας δεν σε ''γεμιζουν'' εαν με πιανεις ;)

Αλλα δεν θα τα χαλασουμε στα 20λεπτα παραπανω για το καθε πεταλι...
Ετσι κιαλλιως μια ζωη θα ειναι πανω!

Τωρα για το ποσο καιρο κανει να ερθει απο tayda ακριβως οσο λεει...2-3βδομαδες....

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
 Εχεις δικιο Αδριανε, αλλαξα τη σειρα απο τα ποδαρακια και αρχισε να μετραει. Βεβαια ανεβαινουν τα νουμερα με ρυθμους χελωνας. 10 λεπτα ειναι αρκετα;

 Ibanezbass εχω βρει καλης ποιοτητος 3dpt παλι σε καλη τιμη απο
Ebay.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)