Αποστολέας Θέμα: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;  (Αναγνώστηκε 7874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« στις: 13/02/09, 17:23 »
Το καλοκαιρι πρωτα ο θεος σκεφτομαι να παρω μια πεταλιερα.Στο θεμα που ανοιξα μου μιλησατε για λαμπατο ενισχυτη.Δηλαδη ειπατε οτι οτι πεταλι και να βαλω πρεπει να εχω και καλω ενισχτυη.Συγκεκριμενα καποιος ειπε για το Ibanez TS9 να το χρησιμοποιησω ως gain booster σε λαμπατοκαι να χρησιμοποιω το καναλι του λαμπατου για παραμορφωση.Μετα απο τα ποστ αυτα σκεφτομαι μηπως θα ηταν προτιμοτερο να αγορασω ενα λαμπατο ενισχυτη πρωτα και μετα την πεταλιερα.Για να διευκρινησω οτι απο ενισχυτες και πεταλια δεν εχω ιδεα σχεδον.Κιθαρα εχω μια Jackson SL2H με μαγνητες Seymour Duncan.Eνισχυτη εχω εναν marshall mg50dfx που μεχρι στιγμης με καλυπτει απολυτα.Τον ενισχυτη τον πηρα πριν ενα χρονο και κατι και τον πηρα γιατι μου ειπαν οτι ειναι αρκετα καλος για μεταλ και ειχα παιξει κει με εναν αλλο marshall και μου αρεσε.Βασικα ημουν τοτε απο τα 15χρονα που θελουν οτι πιο τρελη παραμορφωση υπαρχει και αυτος ενισχυτης χωρις να ξερω και πολλα ηταν αρκετα καλος για εμενα.Η μουσικη που ειναι απο rcok-blues μεχρι thrash.Να  διεκρινησω οτι τον ενισχυτη τον θελω για το σπιτι και για τα live.Ο marshall που εχω τωρα με καλυψε πολυ καλα περυσι που επαιξα Live στo σχολειο μου.Απο την αλλη τον ενισχυτη θα τον εχω μονο για το σπιτι αλλα αφου θα κανουμε προβα σε στουντιο θα πρεπει και εκει να εχω τον δικο μου ηχο ετσι πιστευω πως η πεταλιερα με καλυπτει για αυτο το κομματι.Για το χρηματικο στον ενισχυτη να μην ξεπερναει τα 450-500 ευρω.Ειδα πως οι peavey ειναι καλοι ενισχυτες και για αυτο ειδα αυτον http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_112_gitarrencombo.htm
Βασικα μπερδευτικα λιγο με τα overdrive/distortion πεταλακια.Σκεφτικα το Ιbanez TS9 που ειπατε πως ειναι παρα πολυ καλο.Δεν ξερω αν θα χρειαζοταν μονταρισμα ομως.Επισης σκεφηικα και το Boss DS-1 μοναρισμενο.Εσεις τι λετε πεταλια για Overdrive/Distortion ή το καναλι του ενισχυτη αν παρω.Επισης για τον τωρινο μου ενισχυτη τι γνωμη εχετε?
Παρακαλω τα φωτα σας
Ευχαριστω πρωκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #1 στις: 13/02/09, 18:55 »
Έβαλες πολλά θέματα!  :)

α) Εφ'όσον λες ότι σε καλύπτει ο ενισχυτής που έχεις, γιατί να τον αλλάξεις; Προσωπικά δε μου αρέσουν οι MG αλλά σημασία έχει τι αρέσει σε εσένα.
β) Αν οπωσδήποτε θέλεις να αλλάξεις ενισχυτή: ειδικά αν αυτόν τον ενισχυτή που σκέφτεσαι να πάρεις δεν πρόκειται να τον κουβαλάς σε πρόβες, και συνεπώς θα συνεχίζεις να παίζεις με ό,τι βρίσκεις στα στούντιο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις 50 watt λαμπάτο για το σπίτι. Προσανατολίσου σε κάτι πιο..."υπνοδωμάτιο-friendly" (βλέπε 5 watt).  :) Εκτός βέβαια αν υπάρχει άμεση προοπτική για αρκετά live.
γ) Συναφές με το προηγούμενο: από τη μικρή μου εμπειρία οι πεταλιέρες "προσαρμόζονται" πιο δύσκολα σε αλλαγή ενισχυτών απ' ότι τα πετάλια. Δηλαδή, ο προσωπικός ήχος που θα έχεις φτιάξει στην πεταλιέρα και θα σου ακούγεται "ό,τι πρέπει" στο Marshall στο σπίτι, θα ακούγεται αρκετά διαφορετικός σε κάθε ενισχυτή του κάθε προβάδικου. Αντίθετα, θεωρώ ότι τα ανεξάρτητα πετάλια είναι πιο έυκολα στη ρύθμιση.
δ) Άκου πρώτα τα πετάλια α-μοντάριστα και κρίνε εσύ αν θέλεις κάτι διαφορετικό. Επειδή θα σου προταθούν πολλά διαφορετικά πετάλια, καλύτερα πάρε την κιθάρα σου και δοκίμασε διάφορα "εργοστασιακά" πετάλια στην αγορά, και μετά μονταρισμένα αν βρεις από φίλους ή συνφορουμίτες. Το αυτί σου είναι ο τελικός κριτής.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #2 στις: 13/02/09, 22:40 »
Eυχαριστω φιλε για τη γνωμη-βοηθεια σου.Ο ενισχυτης ειναι οντως μεγαλος και προοπτικες για αμεσα λαιβ δεν υπαρχουν αλλα θα υπαρξουν σιγουρα μετα απο καιρο.Επισης λεω επειδη ήδη εχω 50watt παλι 50watt ενισχυτη να παρω.Για τα πεταλια εννοω πεταλιερα με πεταλια που θα διαλεξω εγω,θελω να παω να δοκιμασω αν και ξερω περιπου τα περισσοτερα πεταλια που θα παρω.Εκει που ειμαι μπερδεμενος και δεν ξερω ακριβως τι μου ταιριαζει ειναι τα overdrive/distortion.Για τον ενισχυτη ειπα για να αλλαξω λογω των πολλων που εχω ακουσει περι λαμπατου

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #3 στις: 14/02/09, 00:13 »
Επισης λεω επειδη ήδη εχω 50watt παλι 50watt ενισχυτη να παρω.
παντως να ξερεις οτι η ενταση ενος 50w λαμπατου με αυτον που ηδη εχεις,θα εχει τρομαχτικη διαφορα.γι'αυτο και ο φιλος themos παραπανω σου προτεινε 5w λαμπα. ;)
γνωμη μου ειναι,οτι απο τη στιγμη που εχεις ηδη αυτον για να μελετας,μιας και παιζει καλα σε χαμηλες εντασεις,αξιζει να παρεις ενα 50w σε λαμπα αφου υπαρχει η προοπτικη του live.οποτε απο ενισχυτες θα εισαι κομπλε.
τωρα για πεταλια οι επιλογες ειναι παρα πολλες.παρε πρωτα τον ενισχυτη ωστε να εχες τη βαση και μετα πειραματισου με διαφορα εφφε( απο φιλους κτλ...) μεχρι να βρεις αυτο που θα σου "κατσει".
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/09, 00:15 από les paul »

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #4 στις: 14/02/09, 12:23 »
παντως να ξερεις οτι η ενταση ενος 50w λαμπατου με αυτον που ηδη εχεις,θα εχει τρομαχτικη διαφορα.γι'αυτο και ο φιλος themos παραπανω σου προτεινε 5w λαμπα. ;)


+1 Τα 50 βατ λαμπάτου είναι τρομακτικά σε ένταση, μιας και αν δεν τον "ανοίξεις" δεν θα ακούσεις λάμπα. Σκέψου το καλά πριν πάρεις τόσα βάτ,κατά τη γνώμη μου είναι κρίμα να μην μπορείς να τον ευχαριστηθείς στο σπίτι(θα έχεις δηλαδή το volume στο 1-2)
Θα μπορούσες να πας σε λύση κεφαλής-καμπίνας. Στο σπίτι να πάρεις μια μικρή καμπίνα 1Χ12 ή το πολύ 2X12 και να μεταφέρεις την κεφαλή για στούντιο ή για λάιβ όπου θα την συνδέεις στις καμπίνες που θα βρεις εκεί.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να χρειάζεσαι πολλά βατ στο λάιβ. Σκοπός στο λάιβ είναι να έχεις πάνω στη σκηνή τη μικρότερη δυνατή ένταση με τον ήχο που θέλεις, για να βγει στην κονσόλα από το μικρόφωνο χωρίς να "αρπάζουν" τα υπόλοιπα μικρόφωνα της μπάντας τον ενισχυτή σου.Δηλαδή και τα 15 βατ μια χαρά είναι αν μιλάμε για λάμπα.
Προτάσεις για λάμπα σε 15 watt για ροκ-μπλουζ στο budget σου:
http://www.dv247.com/invt/34895/
http://www.dv247.com/invt/46764/
http://www.dv247.com/invt/34790/
http://www.dv247.com/invt/53825/
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #5 στις: 15/02/09, 12:43 »
Σας ευχαριστω ολους παιδια για την βοηθεια.Εγω οπως είπα αρχικα θα ηθελα να κα κανω πεταλιερα και επειδη ολοι λετε οτι οσο καλα πεταλια και να εχεις αν δεν εχεις σωστο ενισχυτη δεν θα ακουγεται καλα και ετσι σκεφτηκα και την αγορα ενισχυτη και οπως πολλοι προτειναν λαμπατου.Χωρις να ξερω ειπα για τον peavey των 50watt.Kανεις δεν μου απαντησε πως κρινει τον συγκεκριμενο ενισχυτη και πως κρινει τον marshall που εχω.Τωρα για τα watt που λετε πως ειναι πολλα δεν ξερω.Τι να πω.Παρακαλω καποιος να κρινει τον peavey λαθως και τον marshall που εχω

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #6 στις: 15/02/09, 13:29 »
Φιλε ειμαι στην ιδια φαση με εσενα παιζω και εγω blues αλλα οχι metal-thrash και τετοια,ετυχε να δοκιμασω τον peavey valveking 112 προσφατα και με απογοητευσε  μουντος ενισχυτης με μετρια καθαρα και οχι πολυ gain για thrash με ενα πεταλακι θα κανεις την δουλεια σου γενικα ομως δεν μου αρεσε για rock-blues,εναν φιλος μου ειπε οτι με αλλαγη του μεγαφωνου και λαμπες βελτιωνεται,εγω μαλλον θα προτιμησω τα 15w σε κατι τετοιο
http://www.thomann.de/gr/blackheart_handsome_devil_combo_bh15_112.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/09, 13:58 από BLUESPL »

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #7 στις: 15/02/09, 14:10 »
A που ειπες φιλε.Blues δεν θα παιζω τοσο.Τον ενισχυτη τον θελω για rock-alternative-pozer-hardo rock Μεχρι thrash βαρια βαρια

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #8 στις: 15/02/09, 14:32 »
φιλε αναφερεις πως παιζεις και blues τελος παντων,παντως στα χρηματα σου απο αυτα που εχω διαβασει και χωρις να τον εχω δοκιμασει καλος για rock μεχρι hi-gain ειναι ο randall rg50tc απ' οτι εχω διαβασει παντα ετσι?
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/09, 14:35 από BLUESPL »

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #9 στις: 15/02/09, 15:58 »
A που ειπες φιλε.Blues δεν θα παιζω τοσο.Τον ενισχυτη τον θελω για rock-alternative-pozer-hardo rock Μεχρι thrash βαρια βαρια

χαχαχααχ. μιλάμε για τόσο μικρο εύρος ήχων ε; :Ρ:Ρ

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #10 στις: 15/02/09, 17:32 »
Bασικα ειμαι σε δυο μπαντες αλλα τα μελη πανω κατω ειμαστε τα ιδια.Στην μια μπαντα παιζουμε ροκ και alternative και στην αλλη πιο αγρια φαση.Εμενα αυτο που με ενδιαφερει παιδια ειναι να παρω καινουργιο ενισχυτη ή οχι.Την πεταλιερα θα την παρω οπωσδηποτε και αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν η πεταλιερα θα αποδιδει καλα με τον τωρινο μου ενισχυτη ή να παρω εναν λαμπατο.Επισης καποιος αν ξερει να μου πει για τον randall που ειπε ο φιλος πιο πανω καθως και για τον Peavey
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/09, 17:34 από thanasis10 »

Αποσυνδεδεμένος LOD

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #11 στις: 15/02/09, 22:26 »
Γεια σ φιλε μ..Πρωσοπικη μ αποψη ειναι οτι για τ ειδος που θες καλυτερη επιλογη ειναι ο Randall που προαναφερθηκε...οσο για τν Marshall που εχεις ειναι αξιολογοτατος ενισχυτης...Ολα αυτα ειναι πρωσοπικη μ αποψη...τωρα για τ πεταλακια που εχεις απορια εγω χρησημοποιω κ Distortion κ Overdrive(κ τ 2MXR)(μ τ Overdrive κυριως "boostαρω" σ μερικα ρυθμικα κ στ σολο οπως πχ. Zakk Wylde)...Γνωμη μ παντως ειναι distortion για metal κ overdrive για blues...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #12 στις: 21/02/09, 20:34 »
ο valve-king που ανεφερες δεν ειναι οτι καλυτερο για μπλουζ, και 2-3 φιλοι που πηραν τελευταια με περνουν ολο τηλ. γιατι τους εβγαλαν προβληματα (ο ενας καιει ασφαλειες καποιες φορες οταν τον αναβει, ο αλλος ειχε "αστοχια υλικου  ;D " στις τελικες λαμπες μεσα σε μια εβδομαδα, αλλος δεν αλλαζει καναλια...).
Τους ειχα για καλυτερους ενισχυτες μεχρι στιγμης, αλλα ξαφνικα βγηκαν 3 καινουργιοι με προβλημα...
Παντως, αφου θελεις να παρεις πεταλιερα οπωσδηποτε και να περνεις τους ηχου σου απο εκει, παρε πρωτα αυτη, βαλτη στο καθαρο καναλι του ενισχυτη σου και δες πως παει, πιστευω θα εισαι ΟΚ.
Εγω προσωπικα προτιμω κιθαρα καταυθυαν σε τερματισμενο λαμπατο, αλλα αυτο δεν μπορεις να το κανεις παντα και παντου, ουτε ειναι στα γουστα ολων...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #13 στις: 22/02/09, 17:45 »
δεν ξερω αν αναφερθηκε πριν(δεν προλαβα να διαβασω ολα τα post) αλλα αλλο πραγμα ειναι ενα πεταλακι distortion και αλλο ενα booster πεταλι.παντως αν τελικα αγορασεις λαμπατο,τοτε να προτιμησεις καποιο αναλογικο booster πεταλι.ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα για λαμπατο και να τον χαραμισεις βαζοντας του ψηφιακη πεταλιερα.προσπαθησε να βολταρεις οσο περισσοτερο μπορεις στα μαγαζια και να ακουσεις οσους περισσοτερους συνδιασμους μηχανηματων μπορεις.το μονο που ειναι σιγουρο,ειναι να μην παρασυρεσαι απο ηχηρα ονοματα ειτε ενισχυτων ειτε πεταλιων κλπ κλπ.ετσι και αλλιως οσο καλο ενισχυτη και να παρεις,ακομα και καποιον πανακριβο mesa,soldano,diesel,marshall,engl κλπ παλι δεν θα εχεις τον ηχο που ακους απο μεγαλους κιθαριστες.κανενας μα κανενας δεν παιζει απλα με μια κιθαρα και εναν ενισχυτη.ολοι εχουν τουλαχιστον 2 λαμπατες κεφαλες,3-4-10....καμπινες και μια πανακριβη γεματη rackιερα η 2 τετραγωνικα μετρα με αναλογικα πεταλια μπροστα τους.ξεκινα με κατι που να σου αρεσει καπως στο αυτι και μετα σιγα σιγα θα προσθετεις υλικο.τωρα η προσωπικη μου γνωμη ειναι να αποφυγεις τις πεταλιερες.καλυτερα αναλογικα πεταλακια,εστω και με τρανζιστορατο ενισχυτη.με την πεταλιερα θα γλυτωσεις πολλα λεφτα αλλα παντα θα εχεις αυτο που λεμε 'ψηφιακο ηχο' ο οποιος εχει μεγαλη διαφορα ειδικα στην ηχογραφηση.δεν ξερω ποσα χρηματα διαθετεις αλλα γενικα να ξερεις πως οτι πληρωνεις παιρνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/09, 17:51 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #14 στις: 22/02/09, 21:58 »
να πω και γω κάτι...? η αλήθεια είναι ότι ο ήχος της λάμπας είναι ανεκτίμητος...και ακριβός...τι γίνεται στην περίπτωση πεταλιέρας με λάμπα όμως? έτυχε να ακούσω σε live μια tonelab se και μου έκανε εντύπωση πραγματικά πόσο ώριμος ήταν ο ήχος της! σαν να χρησιμοποιούσε λαμπάτο ενισχυτή! βεβαίως η συγκεκριμένη δεν κυκλοφορεί πλέον υπάρχουν όμως άλλες με την ίδια λειτουργία...να χρησιμοποιούν λάμπα στην προενίσχυση και να προσθέτουν τα εφφέ μετά που είναι ουσιαστικά σαν να έχεις λαμπάτο ενισχυτή με εφφέ στη λούπα...έτσι δεν είναι?

p.s. και γω άσχετος είμαι ερωτήσεις κάνω μη βαράτε! ;D

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #15 στις: 23/02/09, 04:22 »
να πω και γω κάτι...? η αλήθεια είναι ότι ο ήχος της λάμπας είναι ανεκτίμητος...και ακριβός...τι γίνεται στην περίπτωση πεταλιέρας με λάμπα όμως? έτυχε να ακούσω σε live μια tonelab se και μου έκανε εντύπωση πραγματικά πόσο ώριμος ήταν ο ήχος της! σαν να χρησιμοποιούσε λαμπάτο ενισχυτή! βεβαίως η συγκεκριμένη δεν κυκλοφορεί πλέον υπάρχουν όμως άλλες με την ίδια λειτουργία...να χρησιμοποιούν λάμπα στην προενίσχυση και να προσθέτουν τα εφφέ μετά που είναι ουσιαστικά σαν να έχεις λαμπάτο ενισχυτή με εφφέ στη λούπα...έτσι δεν είναι?

p.s. και γω άσχετος είμαι ερωτήσεις κάνω μη βαράτε! ;D
μάλλον εκτός την tonelab χρησιμοποιούσε και λαμπάτο ενισχυτή:Ρ:Ρ
την είχα και εγώ κάποτε την tonelab Se και πραγματικά μπορώ να πω οτι παρέχει πολύ ωραία ποιότητα
και εχει και καλή σχέση απόδοσης/τιμής.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #16 στις: 06/03/09, 01:14 »
πολυ καλη πεταλιερα, αλλα και παλι δεν συγκρινεται με την αισθηση του να παιζεις εναν τερματισμενο λαμπατο (οταν αυτο ειναι εφικτο). φυσικα και αξιζει για τις ευκολιες που δινει και για το ποσο κοστιζει αν καποιος δεν ειναι διατεθημενος να κανει θυσιες για αυτο το κατι παραπανω, ή απλα αν δεν το χρειαζεται.

ετσι και αλλιως οσο καλο ενισχυτη και να παρεις,ακομα και καποιον πανακριβο mesa,soldano,diesel,marshall,engl κλπ παλι δεν θα εχεις τον ηχο που ακους απο μεγαλους κιθαριστες.κανενας μα κανενας δεν παιζει απλα με μια κιθαρα και εναν ενισχυτη.ολοι εχουν τουλαχιστον 2 λαμπατες κεφαλες,3-4-10....καμπινες και μια πανακριβη γεματη rackιερα η 2 τετραγωνικα μετρα με αναλογικα πεταλια μπροστα τους.

Διαφωνω, εξω συνηθως παιζω κιθαρα καρφι σε ενισχυτη και εχω ηχο που πλησιαζει το τελειο (για τα γουστα μου παντα). Και πολλοι μεγαλοι κιθαροστες παιζουν επισης ετσι.
Τωρα αν αναφερεσαι αποκλειστικα στο στουντιο, τοτε ναι, εκει συνηθως γραφουν πολλες κιθαρες και περνανε και πολλα εφε απο πανω, αλλα υπαρχουν παντα και οι εξερεσεις, που με εναν ενισχυτη βγαζουν σουπερ ηχο  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Revus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #17 στις: 06/03/09, 09:42 »
Επειδή κάποιος είχε αναφερθεί στον Randall RG50TC, να πω κι εγώ μια γνώμη που τον έχω. Πολύ καλός ενισχυτής, αρκετά φθηνός για την κατηγορία του (~600 ευρώ). Από θέμα έντασης: Σε δυνατές εντάσεις, δηλαδή πρόβες + live απλώς σκοτώνει (λάμπα γαρ), σε χαμηλές εντάσεις δηλαδή σπίτι, μπορείς να παίξεις πάρα πολύ ωραία. Και τη λάμπα την ακούς και ο ήχος σου δεν χάνει τόσο πολύ. Κι αυτό γιατί σε αντίθεση με άλλους ενισχυτές (πχ Marshall) το πόσο θα "τσιτώσεις" τις λάμπες το ελέγχεις χωριστά από την ένταση του ήχου. Έχει δηλαδή ένα ποτενσιόμετρο για να οδηγείς τις λάμπες και χωριστό για master volume. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να παίζεις στο δωμάτιό σου και να έχεις στη διάθεσή σου τον ήχο τις τσιτωμένης λάμπας εκεί που με άλλον ενισχυτή θα είχες γκρεμίσει το σπίτι σου, τον όροφο, την πολυκατοικία, το φούρνο στη γωνία κλπ. Μετά, εκτός από το πολύ καθαρό clean κανάλι του, έχει και το clean boost, μια επιλογή που αυτόματα ανεβάζει την ένταση και τσιτώνει λιγάκι τις λάμπες, είναι πιο πολύ για solo με καθαρό ήχο. Πέρα από τα καθαρά κανάλια, έχει και 2 κανάλια distortion με δικό τους EQ (ένταση, πρίμα, μεσαία, μπάσα) αλλά με ξεχωριστό gain το καθένα, που σημαίνει 2 διαφορετικοί ήχοι πχ overdrive - distortion από τον ίδιο ενισχυτή ή 2 διαφορετικά Distortion ή ό.τι άλλο θέλεις να φτιάξεις. Τα βρώμικα κανάλια του έχουν πολύ γεμάτο ήχο, σχετικά σύγχρονο, αλλά γενικότερα σε καλύπτουν με τις ρυθμίσεις που έχεις στα χέρια σου για πολύ μεγάλη γκάμα μουσικής. Γενικότερα, ο ενισχυτής είναι αρκετά μπασάτος, οπότε ανάλογα και με τι θες να παίξεις τον ρυθμίζεις καταλλήλως. Παρεμπιπτόντως έχει και καταπληκτικό reverb, εγώ έχω πάθει πλάκα! Και για να μην το ξεχάσω, έχει και το Celestion το ηχειάκι του!
Πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά, όσον αφορά στο μέγεθος, δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος, τώρα το βάρος είναι ένα θέμα για τη μεταφορά, αλλά αν έχεις στη διάθεσή σου κάποιο όχημα μπορείς ακόμα και στο στούντιο να τον παίρνεις για τις πρόβες.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #18 στις: 06/03/09, 13:42 »
Γεια σ ρε Revus με τα reviews σου! ;D

όπως τα λέει είναι παιδιά...
αν κ δεν έχω ακούσει πολλούς λαμπάτους αυτός βγάζει καταπληκτικό ήχο για rock, metal!
ένας αλλος Marshall χωρίς πετάλι έβγαζε μία γαργάρα για distortion

και φυσικά πολύ καλό value for money...
Randall 50άρης - 600Ε
Marshall 40άρης - 950Ε

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #19 στις: 07/03/09, 21:31 »
Διαβασα αρκετα προσεχτικα το ποστ.  Νομιζω πως στη φαση που βρισκεσαι πιο πολυ εχεις αναγκη μια καλη πεταλιερα παρα εναν ενυσχητη, το λεω καπως επιφυλακτικα ομως γιατι απ'οτι καταλαβα και εσυ δεν εχεις μια ξεκαθαρη ιδεα για το τι ακριβως χρειαζεσαι.  Αλλα νομιζω πως η φαση της πεταλιερας ειναι καλο σχολειο για να εξοικιωση με διαφορα εφε και τις παραμετρους τους.  Ως προιν κατοχος tonelab, εχω μονο θετικα να πω για την πεταλιερα αυτη.  Να εχεις υπ οψιν οτι μια αξιοπρεπης πεταλιερα που μπορει να κοστιζει περιπου 350 ευρω πουλιεται σχεδον αμεσως οταν θελησεις να προχωρησεις για αλλα.  Παντως και εγω προτημω να παιζω καρφι σε εναν καλο ενυσχητη με οσο δυνατο λιγοτερα φρου φρου...  Αλλα, γουστα ειναι αυτα.

Αποσυνδεδεμένος rolandboy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • (shred guitar/heavy duty riffs edition..)
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #20 στις: 03/05/09, 14:16 »
Δεν το συζητω 8α παρεις το preamp overdrive του yngwie.Εγω εχω ενα marshall avt20 και ταιριαζουνε απολυτα.Εχει sustain δυναμικη κτλ.Ρωτα κ καναν αλλο ,τα ιδια θα σου πει

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα ή ενιχσυτης;
« Απάντηση #21 στις: 13/05/09, 14:29 »
Αφού αναφέρθηκαν οι Randall ... δεν έχω παρά να συμφωνήσω πως είναι αξιοπρεπέστατοι ενισχυτές, είτε μιλάμε για solid state, είτε για λάμπα. Μάλιστα η δυνατότητα των 3 καναλιών που προσφέρουν, εμένα μου έχει λύσει τα χέρια ή καλύτερα τα...πόδια ;)

Είναι όντως αρκετά "μπασάτοι" και τα γκάζια τους προσαρμόζονται έυκολα σε διάφορα είδη και στυλ. Είναι αρκετά οικονομικοί και βρίσκονται κι εύκολα και μεταχειρισμένοι. Τσέκαρε τους anyway....;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/02, 15:36
από D@ve Murray
29 Απαντήσεις
13276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/05, 14:03
από Σιδηρόπουλος
3 Απαντήσεις
2767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 17:30
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 12:32
από j.free
Πεταλιερα

Ξεκίνησε από Transparent_criminal « 1 2 » Εφέ

42 Απαντήσεις
13924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/08, 11:08
από fuZZed
10 Απαντήσεις
6991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 22:46
από Stel Andre
9 Απαντήσεις
4099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 05:55
από TheMaC
18 Απαντήσεις
7228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 14:09
από Guitar-t
πεταλιερα,αλλα ποια?

Ξεκίνησε από bd 4 « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
15362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 22:52
από metalmike
2 Απαντήσεις
2382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/09, 11:23
από AtticanSky