Αποστολέας Θέμα: Βιβλια για εκμαθηση Κιθαρας ( Ηλεκτρικη-Ακουστικη-Κλασσικη )  (Αναγνώστηκε 98670 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ρε παιδια τι συζηταμε τωρα? Τυχαια το μπερκλευ εχει την καλυτερη σχολη μουσικης στις ΗΠΑ? (Το μπερκλευ ειναι ενα πολυ μεγαλο πανεπιστημιο, πανεπισημιουπολη ειναι βασικα, εχει λιγο μεγαλυτερη εκταση απο τον Πειραια !!! Εκτος των αλλων σχολων ,οπως φυσικη, μαθηματικα, οικονομια, νομικη και αλλα εχει και μουσικη.)
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Οταν λες ακριβα,ποσο περιπου?Πουλαει κανεις κανα μεταχειρισμενο berkley?
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

psomas

  • Επισκέπτης
τα βιβλία του berklee σου μαθαίνουν κάποιο συγκεκριμένο στυλ μουσικής(π.χ. rock,jazz..) ή απλώς σου προσφέρουν "γενικές" γνώσεις πάνω στην κιθάρα;

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Νομιζω οτι τα βιβλια σου δινουν γενικες γνωσεις μουσικης και κιθαρας και δεν επικεντρονονται σε ενα υφος...και τωρα για τιμες δεν ξερω...παντως ο Αρμαος στην Μπενακη μου φαινεται οτι τα εχει σιγουρα....
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/03, 21:21 από Dave Murray »
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
re paidia telika tha protinete kanena bilbio. kati kalo.

ayta omos den einai sta ellinika,e? tipota elliniko (na einai kai sxetika kalo).
den exo problima me ta agglika alla tha protimousa kati elliniko.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/03, 09:50 από karhariasgr »
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
    οκ! Δεν θα μπερδευτεις ουτως ή αλλως γιατι δεν εχει "περιεργους" ορους! Για να φανταστεις η πιο "δυσκολη" λεξη που εχει ειναι το "etude"!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος R-o-r-y

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • rory
    • Προφίλ
rock kithara giannis drolapas

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
όταν όμως δεν μπορείς να βρείς δάσκαλο, βολεύεσαι και με το βιβλίο!

An θες να πας την κιθαρα σε ενα πολυ καλο επιπεδο χρειαζεσαι οπωσδηποτε εναν καθηγητη....τα βιβλια δεν τον αντικαθιστουν....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

GnR

  • Επισκέπτης
Na sas thimisw kapoion kirio Slash pou den kserei oute tis notes na diabazei , para mono 3-4 klimakes empeirika kai tis basikes sigxordies? ;D ;D ;D ;D


Basika egw pisteuw oti einai thema thelisis kai mono.Ama to thes pragmatika kai saresei de xreiazesai kanena daskalo.Egw p.x. paizw polla xronia,den piga pote se daskalo alla kathomouna monos mou kai epaiza me tis wres (milame omws gia polles polles wres...).Prospathousa na bgalw kommatia me to auti,autosxediaza ktl ktl...
Apotelesma:na ftasw se ena para poli kalo epipedo (in my humble opinion) pou den exw dei allous me xronia sto wdeio.
Ksanalew omws oti efaga POLLES wres gia na anakalipsw monos mou auta pou tha mou elege o daskalos...
Episis, jamm-arete me allous!!!Basikotato kata ti gnwmi mou kai poli apodotikotero apo to na kathesai monos sou kai na gratsounas...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   διαφωνω οριζοντιως καθετως και πλαγιως! Κατ αρχην ολοι αυτοι που λετε οτι ειναι "αυτοδιδακτοι" ξερουν πιο πολλα απ ολους! Μπορει ο κ Σλας να μη ξερει να διαβαζει νοτες αλλα μουσικη ξερει! Και την εχει μαθει αθελα ή ηθελημενα απο τους μουσικους που συνεργαζεται!

   ο "αυτοσχεδιασμος" δεν ειναι τυχαια πατηματα πανω σε νοτες ουτε "γεωγραφια της ταστιερας"! Ο "αυτοσχεδιαστης" που εχει γνωσεις φαινεται και αυτος που παιζει τυχαια παλι φαινεται! Αν ηταν ετσι δεν θα τρεχαμε στα ωδεια! θα περναμε ενα πιανο μια κιθαρα ενα σαξ θα τα "λιωναμε" και θα γινομασταν αστερια! Δεν ειναι ετσι ομως! Οσες κλιμακες και να ξερεις οσα ακκορντα και να ξερεις, αν δεν ξερεις "γιατι" και "πως" ειναι ετσι και "γιατι" και "πως" πρεπει ή δεν πρεπει να τα χρησιμοποιεις και "ποτε" δεν μπορεις να λες οτι "ξερεις"!

   ...εκει λοιπον που θελω να κααληξω ειναι οτι ακουσια ή εκκουσια χρειαζεσαι καποιον να σου "δειξει" αν οχι "διδαξει"...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος critical-solution

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Egw nomizw pws tha simfwnisw me ton gnr...

sotriani, mporei na ksereis opws les ektos apo tis klimakes-akornta kai to "pws" kai to "giati" ktl alla OLH i ousia einai auto pou grafeis kai to sinaisthima pou paragetai...(kai oxi kata poso ksereis oli tin thewria "pisw" apo auto pou paizeis -simfwnw omws oti mporei na iparxei auti i gnwsi sto iposineidito xwris na to katalabaineis,logw peiras)
H gnwsi thewrias mporei anamfisbitita na boithisei alla de swzei -antitheta to sinaisthima kai i empneusi swzoun kai einai auta pou metrane stin teliki...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   μα αμα δεν εχεις την γνωση πως θα αποτυπωσεις σωστα την εμπνευση σου? Δεν διαφωνω οτι υπαρχουν και "φωτισμενα" ατομα με χαρισμα και ταλεντο, ομως φαντασου τι θα μπορουσαν να καταγραψουν αν ειχαν και το θεωρητικο υποβαθρο! Η γνωση δεν αποτελει προϋπόθεση για την τεχνικη! Η τεχνικη ειναι αλλο πραμα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Πρόκειται κατά τη γνώμη μου για ένα βιβλίο-εργαλείο για όλους τους κιθαρίστες,αρχάριους ή προχωρημένους που θα σας κερδίσει με την πρώτη ανάγνωση. Ως προς το περιεχόμενο, το βιβλίο χωρίζεται σε 7 κεφάλαια.
1. The Guitar Innovators
Αυτό το κεφάλαιο αναφέρεται σε κιθαρίστες που επιρρέασαν τη μουσική αλλα και άλλαξαν τα δεδομένα  στην κιθάρα,όσον αφορα την τεχνική.Από τον Chuck Berry, τον B.B.King και τον Eddie Cohran μέχρι τον Brian May,τον Eddie Van Halen και τον Steve Vai.
2. Acoustic Guitars
Εδώ αναφέρεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά της ακουστικής κιθάρας,την ανατομία της,πως κατασκευάζεται καθώς και κάνει λόγο για την κλασσική και την flamengo κιθάρα αλλα και για ορισμένα σημαντικά μοντέλα του είδους όπως Gibson,Ovation,Adamas κ.τ.λ.
3. Electric Guitars
Και εδώ, όπως και στο προηγούμενο κεφάλαιο,αναφέρεται για την ανατομία της ηλεκτρικής κιθάρας και τα διάφορα είδη μαγνητών επίσης μιλάει για τις Hollow-Body και τις Solid-Body ηλεκτρικές κιθάρες καθώς και κάνει αναφορά στα σημαντικότερα μοντέλα.
4. Playing The Guitar
Όπως καταλαβαίνετε εδώ ο συγγραφέας προσπαθεί να συνοψίσει,όσο μπορεί, μέσα σε 95 σελίδες,την τεχνική και τη θεωρία της κιθάρας.Αρχίζωντας από τον αρχάριο:Πώς κουρδίζεται η κιθάρα,τρόποι κουρδίσματος,τεχνική αριστερού και δεξιού χεριού και βασικά ακόρντα συνεχίζει με rock,soul,funk,ισπανικούς και latin ρυθμούς,μινόρε και ματζόρε κλίμακες μέχρι advanced  τεχνικές για lead κιθάρα.
5. Guitar Maintenance And Customizing
Σε αυτό το κεφάλαιο αναφέρεται στη συντήρηση και στη γενικότερη “βελτίωση” που θα μπορούσε ο καθένας να κάνει στην κιθάρα του.Από το πώς πρέπει να μπαίνουν οι χορδές,το σωστό ύψος τους,τη ρύθμιση του λαιμού και την συντήρηση των τάστων μέχρι το “καστομάρισμα” της ηλεκτρικής,την αλλαγή βασικών εξαρτημάτων όπως saddles,bridges,pick-ups κ.τ.λ. και την κατασκευή καλωδίων.Περιέχει μέχρι και ηλεκτρονικά σχέδια για τη σωστή τοποθέτηση των μαγνητών και των υπολοίπων εξαρτημάτων.
6. Performance Technology
Εδώ έχουμε να κάνουμε με τις τεχνικές γνώσεις που πρέπει να έχει ένας κιθαρίστας που θα τον βοηθήσει τόσο στο στούντιο όσο και στα live. Το κεφάλαιο ξεκινάει με τον ρόλο του ενισχυτή,τη σωστή θέση των ηχείων,πως λειτουργεί ένα ηχείο (δομή),τη σωστή ρύθμιση των tone controls,τα διάφορα εφφέ καθώς και γνώσεις γύρω από τις κονσόλες μίξης και τα μικρόφωνα.
7. The Chord Dictionary
Το τελευταίο κεφάλαιο δεν είναι τίποτα άλλο από ένα “λεξικό” 276 ακόρντων.

Ειλικρινά παιδια είναι απίστευτο βιβλίο. Θα κολλήσετε μαζί του.  
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/03, 19:18 από PAPAJOHNNY »
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Wintermute23

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού
    • Προφίλ
Polu endiaferon!Pou mporw na to promh8eurtw?
Δε χρειάζεται να είσαι πάντα πρώτος για να σε θεωρούν οι άλλοι μεγάλο!

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Polu endiaferon!Pou mporw na to promh8eurtw?
Εγω το αγορασα απο τον ΑΡΜΑΟ και η τιμη του ηταν καπου στα 30 eyrv.
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Pou einai o Apmaos, kai ti einai? Vivliopolio?
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Pou einai o Apmaos, kai ti einai? Vivliopolio?
Ειναι μαγαζι μουσικων οργανων και εχει μεγαλη ποικιλια σε βιβλια. Τη διευθηνση δεν τη θυμαμαι να σου πω την αληθεια! Το εξωφυλλο του παντως για να μη ψαχνεις ειναι αυτο!
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Παιδιά γεια χαρά!

Έψαξα λίγο για να βρω το σωστό τίτλο για να "στεγάσω" την απορία μου κι ο συγκεκριμένος του καλού βιβλίου για εκμάθηση κιθάρας ήταν ό,τι καλύτερο βρήκα.

Το "πρόβλημά" μου συνοψίζεται σε γενικές γραμμές στον τίτλο της συζήτησης και στο post του kostisk αλλά μερικές λεπτομέρειες για μένα ίσως κάνουν τη διαφορά.Παίζω κλασσική γύρω στα 5 χρόνια (με δάσκαλο) και πρόσφατα πήρα μια ηλεκτρική (πραγματοποιώντας ένα γυμνασιακό,ομολογουμένως,όνειρο).Το θέμα είναι ότι έχω φτάσει σ'ένα στάδιο στην κλασσική στο οποίο αρχίζω ν'ανακαλύπτω πράγματα-κομμάτια που δεν μου επέτρεπε η προ μερικών ετών τεχνική μου και νομίζω δύσκολα θα την παρατήσω αλλά παράλληλα,λίγο τ'ακούσματα,λίγο ο τελείως καινούριος ήχος της ηλεκτρικής κι οι δυνατότητες της μ'έχουν βάλει σ'ένα σχετικό δίλημμα.

Αυτό που έκανα ένα αρκετά μεγάλο πρόλογο για να πω είναι ότι θέλω να ρωτήσω εν ολίγοις:μόνος μου θα καταφέρω να "πάω μπροστά" στην εκμάθηση ηλεκτρικής;Κι αν ναι,ποιο είναι ένα καλό βιβλίο ή ενας καλός τρόπος για ν'αρχίσω (ας αφήσουμε για αρχή το δάσκαλο);Το ότι υπάρχουν χιλιάδες μέθοδοι είναι γεγονός Dave Μurray κι είναι ένα ακόμη εμπόδιο στην έναρξη της "ηλεκτρικής αναζήτησης".Sites,κασσέτες,μέθοδοι,CD,δρόμοι,κλίμακες,πεντατονικές...Όλα αυτά φαίνονται βουνό στον καημένο τον κλασσικό που μέχρι τώρα μόνο το μωβ ολιγοσέλιδο φυλλαδιάκι του Segovia είχε για παρέα. :)
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν "ψήνομαι" να σταματήσω την κλασσική αλλά θέλω κάτι περιεκτικό και γιατί όχι,κάτι που να ξεκινάει απ'το μηδέν (γιατί γύρω εκεί κυμαίνεται η τεχνική μου κατάρτηση στην ηλεκτρική) και να φτάνει σ'ενα καλό επίπεδο.

Απλή παρατήρηση:αν και καθαρά κλασσικός,ο δάσκαλός μου μού είχε αναφέρει τη μέθοδο του berkley την οποία λες ότι χρησιμοποίησες κι εσύ DM.

Ευχαριστώ για το χρόνο κι ελπίζω σε καλύτερες μέρες   :)

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
ta vivlia tou berkley exw kai egw kai se bohthane polu.
matheneis kai pws na paizeis kala me pena giati mathhmenos apo klassikh kserw kala daxthla gia arpismata. Vasika pisteuw oti gia arpismous einai 1000 fores kalutera ta daxtula alla an matheis kai me pena mporeis na paikseis eksisou kala
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Thanx guitarlover!Κάτι τέτοιο είναι αυτό που χρειάζομαι (τεχνική κυρίως με την πένα) γιατί με τα αρπίσματα τα καταφέρνω σχετικά.Είμαι έτοιμος για "ψώνια" λοιπόν...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μαλλον το καλυτερο βιβλιο για ασκησεις πενας ειναι το
Right-Hand development for jazz guitar
του Renard D.Hoover

καλη δουλεια


Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Ίσως φανεί λίγο αφελές (αφού μιλάμε για τεχνική και όχι για είδος μουσικής μέσω του οποίου την αναπτύσσεις) αλλά δεν είχα ποτέ επαφή με jazz πέρα από κάτι λίγα τραγούδια που έχει τύχει ν'ακούσω και δε θα'λεγα ότι είμαι fan του είδους.Πιστεύεις ότι αποτελεί "εμπόδιο";Βέβαια,ίσως είναι και μια ευκαιρία να "ανακαλύψω" ένα είδος μουσικής που "αγνοώ" (συνειδητά μπορείς να πεις) εδώ και χρόνια.Να σου θυμήσω  επίσης ότι,όπως είπα και σε προηγούμενο post μου,ξεκινάω απ'το μηδέν όσον αφορά την τεχνική με πένα (ok.μη συμπεριλαμβάνοντας το παίξιμο συγχορδιών).Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το βιβλιο περιεχει ασκησεις, δεν εχει σχεση με κομματια της jazz. απλως εχει γραφτει απο jazzιστα και απευθυνεται σε οποιον εχει απαιτησεις τεχνικης επιπεδου jazz. με λιγα λογια αν βγαλεις το βιβλιο η πενα σου ειναι αστερι. πηγαινε μετα παιξε Metal δεν εχει σχεση το βιβλιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
39597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/07, 15:45
από Und3ad
111 Απαντήσεις
67331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 01:12
από Baroness
8 Απαντήσεις
6644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
4 Απαντήσεις
3718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:48
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 00:30
από CK
2 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 23:50
από apostolisL
7 Απαντήσεις
4451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 23:19
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
2597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:08
από sofitia
12 Απαντήσεις
8998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 13:31
από el3os
2 Απαντήσεις
2545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 14:58
από Γιωργος_777