Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μαγνήτες και ηλεκτρικά

Μεγαλο προβλημα με μαγνητες

(1/3) > >>

Metallos:
Λοιπον σημερα μου εδωσε ενας φιλος μου τους στοκ μαγνητες της gibson του(490t-490r) με σκοπο να τους βαλω στην kelly japan μου.Αλλα αντιμετωπισα ενα μεγαλο προβλημα.Εμενα η κιθαρα μου εχει ενα ποτενσιομετρο.Επισης οι μαγνητες εχουν και αυτοι ενα μονο καλωδιο το οποιο οπως διαβασα στο σαιτ της gibson ειναι ουσιαστικα 2.Μπορει μηπως να μου πει καποιος τι κολλησεις πρεπει να κανω?Το εχει δοκιμασει καποιος?Αν υπαρχει και καποιο σχεδιαγραμμα(επειδη εγω δεν βρηκα στο νετ) η' ακομα καλυτερα φωτο  θα ηταν κατι παραπανω απο ευπροσδεκτο :)Τελος τι ποτενσιομετρο να χρησιμοποιησω(εννοω τι αντιστασης?)?Ευχαριστω πολυ εκ των πρωταιρων οσους βοηθησουν :)

Απόλλων:
Δεν ξέρω ποιά ακριβώς είναι η κιθάρα σου και πώς είναι δυνατόν να έχει μόνο ένα ποτενσιόμετρο, αλλά κοίταξε εδώ μήπως υπάρχει κάποιο διάγραμμα που σε βοηθάει. Και αν πρόκειται για κιθάρα με δύο διπλούς μαγνήτες, μάλλον χρειάζεσαι ποτενσιόμετρο των 500Κ.

fenderiarhs:
προκειται οπως λες για 2 conductor μαγνητες..,...το εξωτερικο περιβλημα του καλωδιου ειναι η γειωση και θα το κολλησεις πανω στο volume ενω το μεσα καλωδιο ειναι το hot (το σημα των μαγνητων σου) και θα το κολλησεις στην αντιστοιχη θεση του επιλογεα.

jmone:
ρε μέταλε παλικ'αρι μου γιατί να το κάνεις αυτό στην κιθαρούλα σου πριν 6 μήνες τους άλλαξες τους μαγνήτες και έχει 2 high output τώρα η κιθάρα νομίζεις ότι θα βγάλεις πιο βρόμικο ήχο με τους gibson?

GreekDudeCovers:
Βασικά ο συνδυασμός μαγνητών Gibson σε Kelly δεν μου κάνει σε κάτι ιδιαίτερο (λόγω alder)... Τώρα ανάλογα τι ήχο ψάχνεις...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View