Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Ενισχυτές

Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή

<< < (2/47) > >>

Alex_Under:

--- Παράθεση από: (.)(.) στις 21/12/09, 00:40 ---Αυτο το "μηχανακι" μεχρι ποσα βατ ενισχυτη μπορει να σηκωσει? Φανταζομαι αναλογα με τις αναγκες μπαινουν και αναλογες αντιστασεις.

--- Τέλος παράθεσης ---

Επειδή δεν κατέχω πλήρως την θεωρία όσον αφορά την ανοχή του συστήματος σε watt, υπολόγισε ότι η συγκεκριμένη διάταξη αντέχει ΣΙΓΟΥΡΑ 100Watt και υπάρχει μια πιθανότητα να πηγαίνει μέχρι τα 200Watt αλλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά.


--- Παράθεση από: (.)(.) στις 21/12/09, 00:40 ---Ερωτηση, αν μονο οι αντιστασεις σου πηγαν €24, ολα τα αλλα εκαναν μονο €9?
Ποση ωρα σε πηρε να το φτιαξεις?

--- Τέλος παράθεσης ---

5,20€ το μεταλλικό κουτί, 2€ το DPDT switch, και περίπου 2€ σύνολο οι τρεις θυληκές υποδοχές 1/4".
Καλώδια και καλάι και εργαλεία που χρησιμοποίησα δεν τα έβαλα στα έξοδα γιατί τα είχα ήδη.
Από ώρα, η αλήθεια είναι ότι μου πήρε κανα 2ωρο+. Χρησιμοποίησα στο μεγαλύτερο μέρος του κυκλώματος, χοντρό χάλκινο καλώδιο που χρησιμοποιείται κανονικά για τάση 220Volt για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω τίποτα λιωσίματα. Το θέμα όμως είναι ότι αυτό το καλώδιο είναι σαν σύρμα και σχετικά δύσκολο να το λυγίσεις, οπότε με δυσκόλεψε στον χειρισμό. Επίσης έκανα συνέχεια ελέγχους με το πολύμετρο για να δω ότι δεν ξεφεύγω στα νούμερα και ότι όλες οι κολήσσεις καλά κρατούν.


--- Παράθεση από: Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 21/12/09, 04:29 ---Μπορώ να υποθέσω οτι με το κατάλληλο switch, μπορούμε να αναιρούμε τελείως τη χρήση του attenuator, να τον κάνουμε δηλαδή άμεσα μάχιμο για live, χωρίς να πειράζει καλώδια?

--- Τέλος παράθεσης ---

Κοίτα με τα ίδια υλικά υπήρχε η επιλογή να γίνει αυτό που λες. Απλά επέλεξα να το κάνω να έχει ΚΑΙ λειτουργία ως attenuator γιατί ως bedroom guitarist και με νεογνά στα εκατέρρωθεν γειτονικά σπίτια και με το δικό μου να έρχεται όπου ναναι, δεν είχα την ευκαιρία να "γευτώ" τις full δυνατότητες του ενισχυτή και έτσι είπα, "γιατί όχι" να μην το κάνω να λειτουργεί και σαν attenuator. Είναι πάντως πολύ εύκολο να μπει ένα δεύτερο dpdt switch από την πίσω μεριά που να διαλέγεις να περνάει το σήμα κατευθείαν από το βύσμα του ενισχυτή στο βύσμα του ηχείου. Από την άλλη αυτό γίνεται με δύο κινήσεις, βγάζεις το βύσμα του ηχείου και το καρφώνεις στον ενισχυτή.

Αυτό που μου με παραξένεψε και θα ήθελα την γνώμη σας, είναι το εξής. Επειδή ο ενισχυτής μου έχει κανονικά σαν χαρακτηριστικό το ότι (στο καθαρό κανάλι) όσο και να ανεβάζεις το volume δεν έχει το κλασσικό "σπάσιμο" των λαμπάτων, στην λειτουργία μέσω ακουστικών αυτό το σπάσιμο είναι εμφανές από το 7-8 και πάνω. Αν, δε, βάλω και το OD-808 να λειτουργήσει ως boost έχω ένα γ@μ@το overdriven ήχο που δεν τον είχα ξανακούσει από τον ενισχυτή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό δεν γίνεται εμφανές στο ηχείο αλλά μόνο στα ακουστικά. Σίγουρα δεν μιλάμε για παραμόρφωση που ναπροκύπτει από τα ακουστικά γιατί έχω χαμηλά το volume του attenuator. To "γρύλισμα" δηλαδή δεν προέρχεται από το ότι τα ακουστικά δεν αντέχουν την ένταση.

Σαν έξτρα mod σκέφτομαι να βάλω ένα ακόμα ποτενσιόμετρο παράλληλα με το ηχείο στην χρήση ως attenuator, ώστε να πετυχαίνω μεταβλητή μείωση των db του ηχείου. Μπροστά δηλαδή θα έχω το volume των ακουστικών και στην πίσω μεριά το volume του ηχείου. Μόλις το κάνω θα ανεβάσω extra φωτό και εντυπώσεις.

adr1anos:
Άλεξ διάβασα στα χαμένα μηνύματα ότι τελικά έβαλες μία αντίσταση 100Ohm σε σειρά με τα ακουστικά γιατί με το pot στο full τα ακουστικά σου κόντευαν να καούν.

Αυτό είναι που σου εξήγησα και εγώ, αυτή η αντίσταση χρειάζεται για την προστασία των ακουστικών και για να βγάζει το κύκλώμα των ακουστικών εκτός του κυκλώματος υψηλής ισχύος. Στα 15w που έχει ο ενισχυτής σου, η τιμή που έβαλες είναι μια χαρά. Για περισσότερα watt θα έπρεπε να είναι όπως τα είπαμε στο άλλο post, την υπολογίσαμε περίπου στα 700Ohm για 50watt και περίπου στο 1KOhm για 100w.

Για όσους ρώτησαν, η κατασκευή σου που έγινε με 50άρες αντιστάσεις, όταν είναι και οι 4 συνδεδεμμένες, έχει συνολική ανοχή 200watt, όσον αφορά την ικανότητα απορόφησης ισχύος.


--- Παράθεση από: Alex_Under στις 21/12/09, 08:28 ---Σαν έξτρα mod σκέφτομαι να βάλω ένα ακόμα ποτενσιόμετρο παράλληλα με το ηχείο στην χρήση ως attenuator, ώστε να πετυχαίνω μεταβλητή μείωση των db του ηχείου. Μπροστά δηλαδή θα έχω το volume των ακουστικών και στην πίσω μεριά το volume του ηχείου. Μόλις το κάνω θα ανεβάσω extra φωτό και εντυπώσεις.

--- Τέλος παράθεσης ---

Αυτό δεν είναι γίνεται, γιατί όταν το Pot θα είναι όλο στο σιγανό, τότε θα παίρνει όλη την ισχύ σε watt του μεγαφώνου και θα καεί. Τα pot είναι απλές μεταβλητές αντιστάσεις πολύ χαμηλής ισχύος. Για να το κάνεις αυτό θα χρειαζόσουν ένα Pot 15w ή τουλάχιστον όσο θα χρειαζόταν για να καλύψεις την ισχύ που δέχεται το ίδιο το μεγάφωνο στην διάταξη που έχεις φτιάξει. Αν δεν ήταν έτσι τα attenuators θα ήταν ένα απλό Pot παράληλα με το μεγάφωνο, αλλά δυστυχώς χρειάζονται εξαρτήματα μεγάλων ανοχών. Γιαυτό πολλά  attenuators -πλην των ακριβών- εχουν volume σε μορφή περιστροφικού διακόπτη που προσθέτει νέες διατάξεις αντιστάσεων υψηλής ισχύος για να πετύχουν την μείωση της έντασης.

adr1anos:

--- Παράθεση από: Alex_Under στις 21/12/09, 08:28 ---Αυτό που μου με παραξένεψε και θα ήθελα την γνώμη σας, είναι το εξής. Επειδή ο ενισχυτής μου έχει κανονικά σαν χαρακτηριστικό το ότι (στο καθαρό κανάλι) όσο και να ανεβάζεις το volume δεν έχει το κλασσικό "σπάσιμο" των λαμπάτων, στην λειτουργία μέσω ακουστικών αυτό το σπάσιμο είναι εμφανές από το 7-8 και πάνω. Αν, δε, βάλω και το OD-808 να λειτουργήσει ως boost έχω ένα γ@μ@το overdriven ήχο που δεν τον είχα ξανακούσει από τον ενισχυτή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό δεν γίνεται εμφανές στο ηχείο αλλά μόνο στα ακουστικά. Σίγουρα δεν μιλάμε για παραμόρφωση που ναπροκύπτει από τα ακουστικά γιατί έχω χαμηλά το volume του attenuator. To "γρύλισμα" δηλαδή δεν προέρχεται από το ότι τα ακουστικά δεν αντέχουν την ένταση.

--- Τέλος παράθεσης ---

Φαίνεται ότι μόλις ανακάλυψες τον λόγο ύπαρξης των attenuators!
Κυρίως δεν είναι -μόνο- για τους γείτονες, αλλά περισσότερο ακριβώς για αυτό τον ήχο, που δημιουργείται μόνο όταν οι λυχνίες του τελικού σταδίου κάνουν την "μαγεία" του και συνεισφέρουν και αυτές με την δική τους χροιά παραμόρφωσης στον τελικό ήχο. Οι λαμπάτοι είναι φτιαγμένου έτσι, σε μεγάλα volumes να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους, αλλιώς ακούς σχεδόν μόνο την χροιά από την παραμόρφωση στις λάμπες προενίσχυσης.
Μπράβο και πάλι!

Alex_Under:

--- Παράθεση από: adr1anos στις 21/12/09, 09:38 ---Άλεξ διάβασα στα χαμένα μηνύματα ότι τελικά έβαλες μία αντίσταση 100Ohm σε σειρά με τα ακουστικά γιατί με το pot στο full τα ακουστικά σου κόντευαν να καούν.Αυτό είναι που σου εξήγησα και εγώ, αυτή η αντίσταση χρειάζεται για την προστασία των ακουστικών και για να βγάζει το κύκλώμα των ακουστικών εκτός του κυκλώματος υψηλής ισχύος. Στα 15w που έχει ο ενισχυτής σου, η τιμή που έβαλες είναι μια χαρά. Για περισσότερα watt θα έπρεπε να είναι όπως τα είπαμε στο άλλο post, την υπολογίσαμε περίπου στα 700Ohm για 50watt και περίπου στο 1KOhm για 100w.
--- Τέλος παράθεσης ---

Το ξέρω φίλε. Απλά επειδή οι όλοι υπολογισμοί γίναν με την προϋπόθεση ότι οι αντιστάσεις θα είναι των 8Ohm ενώ αυτές ήταν 8.2 (άσε που με το πολύμετρο μου τις βρίσκω ναναι 8.8 Ohm) όταν πήγα να ξανακάνω τα μαθηματικά, μου έβγαινε ότι η αντίσταση των 700ohm που μου έλεγες κατέλληγε να είναι κάτω από 100ohm. Επίσης η αντίσταση των ακουστικών ήταν 35 Ohm αλλά τις μετρούσα στο ένα ηχείο. Επειδή τα ακουστικά είναι στερεοφωνικά, και επειδή βραχυκύκλωσα το αριστερό και το δεξιό κανάλι στο θηλυκό stereo jack ώστε να ακούω και από τα δύο ακουστικά, η αντίσταση έπεσε στο μισό, κοντά στα 17 Ohm πράγμα που άλλαξε πάλι τα δεδομένα. Τέλος πάντων, η επιλογή των 100+ Ohm έγινε εντελώς εμπειρικά. Δοκίμαζα αντιστάσεις μέχρι να δω ποιά αποδίδει μεν δυνατή ένταση αλλά δεν κινδυνεύουν τα ακουστικά. Επειδή μάλιστα τα λιγότερα ohm που είχα σε αντιστάσεις ήταν 330, έβαλα 3 παράλληλα, δλδ περίπου 110 ohm.


--- Παράθεση από: adr1anos στις 21/12/09, 09:38 ---Για όσους ρώτησαν, η κατασκευή σου που έγινε με 50άρες αντιστάσεις, όταν είναι και οι 4 συνδεδεμμένες, έχει συνολική ανοχή 200watt, όσον αφορά την ικανότητα απορόφησης ισχύος.


--- Παράθεση από: Alex_Under στις 21/12/09, 08:28 ---Σαν έξτρα mod σκέφτομαι να βάλω ένα ακόμα ποτενσιόμετρο παράλληλα με το ηχείο στην χρήση ως attenuator, ώστε να πετυχαίνω μεταβλητή μείωση των db του ηχείου. Μπροστά δηλαδή θα έχω το volume των ακουστικών και στην πίσω μεριά το volume του ηχείου. Μόλις το κάνω θα ανεβάσω extra φωτό και εντυπώσεις.

--- Τέλος παράθεσης ---

Αυτό δεν είναι γίνεται, γιατί όταν το Pot θα είναι όλο στο σιγανό, τότε θα παίρνει όλη την ισχύ σε watt του μεγαφώνου και θα καεί. Τα pot είναι απλές μεταβλητές αντιστάσεις πολύ χαμηλής ισχύος. Για να το κάνεις αυτό θα χρειαζόσουν ένα Pot 15w ή τουλάχιστον όσο θα χρειαζόταν για να καλύψεις την ισχύ που δέχεται το ίδιο το μεγάφωνο στην διάταξη που έχεις φτιάξει. Αν δεν ήταν έτσι τα attenuators θα ήταν ένα απλό Pot παράληλα με το μεγάφωνο, αλλά δυστυχώς χρειάζονται εξαρτήματα μεγάλων ανοχών. Γιαυτό πολλά  attenuators -πλην των ακριβών- εχουν volume σε μορφή περιστροφικού διακόπτη που προσθέτει νέες διατάξεις αντιστάσεων υψηλής ισχύος για να πετύχουν την μείωση της έντασης.

--- Τέλος παράθεσης ---

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το ξανασκέφτηκα από την στιγμή που το έγραψα. Όντως χρειάζεται περιστροφικός διακόπτης που να προσθέτει νέες διατάξεις, αλλά εντάξει δεν έχω διάθεση να το πειράξω. Αφού δουλεύει καλά μέχρι στιγμής δεν υπάρχει λόγος.

adr1anos:
Για να συνεχίσουμε την καλή αρχή που έγινε, μιας και πολλοί  φίλοι ενδιαφέρθηκαν για τον DIY Attenuator που σχεδιάσαμε με τον Alex, παραθέτω κατωτέρω ένα απλοποιημένο σχεδιάγραμμα που έφτιαξα περιλαμβάνοντας και μερικές βελτιώσεις. Έτσι  μπορούν όλοι όσοι ενδιαφέρονται να το φτιάξουν εύκολα και χωρίς λάθη.



To attenuator αυτό έχει τις εξής δυνατότητες:
1.   Είναι σχεδιασμένο για μεγάφωνα 8Ohm
2.   Είναι σχεδιασμένο για ενισχυτές έως 100W
3.   Το μεγάφωνο μπορεί να παίζει στο 1/4 της ισχύος του, ή να σβήνει τελείως
4.   Έχει έξοδο ακουστικών με Volume
5.   Τα ακουστικά εάν συνδεθούν παίζουν πάντα ανεξάρτητα από το μεγάφωνο

Υλικά που χρειάζονται:
4 x 8,2 Ohm, 25W, wirewound:  http://www.banzaimusic.com/8-2-Ohm-25W-wirewound.html
2 x Neutrik jack, open, Mono: http://www.banzaimusic.com/Neutrik-jack-open-Mono.html 
1 x Neutrik jack, open, Stereo:  http://www.banzaimusic.com/Neutrik-jack-open-Stereo.html
1 x Alpha 24mm US-5k lin: http://www.banzaimusic.com/Alpha-24mm-US-5k-lin.html
1 x SPDT Toggle Switch TSR-01: http://www.banzaimusic.com/Toggle-Switch-TSR-01.html
1 x 500Ohm Resistor for 50W: http://www.banzaimusic.com/510-Ohm-MF-0-25W.html
OR
1 x 1kOhm Resistor for 100W: http://www.banzaimusic.com/1-0k-MF-0-25W.html

Επεξηγήσεις για τις διάφορες τιμές έχω παραθέσει στο αρχικό Post: Απ: Headphones Out για ενισχυτή που δεν έχει.

Καλή επιτυχία σε όσους το προσπαθήσουν!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View