Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Ενισχυτές

Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal

<< < (2/9) > >>

Spyros Delta:

--- Παράθεση από: Bucketheadland στις 05/12/18, 16:29 ---Έχω έναν marshall mg50,αλλά στο βρώμικο κανάλι ακούγονται ήχοι,είναι σκατά ήχος.Να μην πάρω λαμπάτο;

--- Τέλος παράθεσης ---
Εγω δεν θα επαιρνα. Εχω τρεις και καθονται και παιζω με πεταλιερα στο πισι και active monitor. Αν επαιρνα ενισχυτη "για το σπιτι" θα επαιρνα ενα boss katana 50 combo ο οποιος εχει και απειρα ενσωματμενα πεταλακια και παιζει και στο πισι, παιζει και με ακουστικα και παιζει και πολυ καλα για τα λεφτα του.
Στη ρυθμιση 25W και με master volume στο 2-3 αντεχεται σε διαμερισμα και δεν χανεις ουτε τη "σουπερ ποιοτητα" του λαμπατου επειδη παιζεις χαμηλα, αλλα ουτε και τα λεφτα σου.
Αν εχεις σκοπο να κανεις σπουδαια πραγματα πχ καλη home ηχογραφηση, παρε μικρο λαμπατο αλλα φτιαξε και iso box να τον βαζεις μεσα και να τον ανοιγεις οσο πρεπει (Καθε λαμπατος, παιζει σε μια συγκεκριμενη ενταση καλα. Ουτε πιο δυνατα, ουτε πιο χαμηλα απο οτι θα θελαμε εμεις).
Αλλα μη νομιζεις οτι και το iso box κανει θαυματα. Κoβει απλα καποια db. Οσο πιο πολυ το "αρματωσεις" με μονωτικα υλικα, τοσο καλυτερα. Ωρες κοινης ησυχιας ομως δεν παιζει.
Γιαυτο λεω ακομα και με iso box και παλι μικρος να ειναι ο λαμπατος. Οχι πολυ μικρος ομως (τυπου 5W κλπ) γιατι αυτα τα ενισχυτακια, ειναι παιχνιδακια ως επι των πλειστων.
ΜΠορει να εχουν καλυτερο ηχο απο modeling κλπ, αλλα και παλι οταν ακουσεις πραγματικο λαμπατο με ενταση, θα καταλαβεις τη διαφορα.

panixgr:
Σπύρο, απο τα λεγόμενά σου προκύπτει οτι τοποθετείς την ποιότητα των ήχων σε μια διάταξη όπως η παρακάτω :
καλός κλασικός λαμπάτος > μικρός λαμπάτος παιγνιδάκι > modelling
ισχύει κατ'εσέ καθολικά αυτή η σχέση? Τον κατάνα που είναι απο ότι διαβάζω modeling μεν, αλλά όχι σε επίπεδο software / DSP οπως η τεχνολογία COSM, δηλαδή προσομοιώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, αλλά σε επίπεδο χαμηλότερο προσομοιώνοντας τις λάμπες και τα αναλογικά κυκλώματα που τον τοποθετείς?. Δηλ απο ότι διαβάζω το COSM προσομοιώνει τελική συμπεριφορά, ενώ η τεχνολογία tube-logic προσοιμοιώνει τα αναλογικά στοιχεία.

Επίσης, που δοκίμασες τον Κατάνα? Ξερω οτι boss αντιπροσωπεύει ο Στόλλας, αλλά αθήνα τους φέρνει κάποιος?

Spyros Delta:
Τιποτα δεν ειναι απολυτο, αλλα καπως ετσι γενικα.
Σημαντικο ρολο παιζει σε τι μεγαφωνο ακους.
Μπορεις να "καταστρεψεις" ενα καλο ενισχυτη με μεγαφωνο που δεν του ταιριαζει και μπορεις να "αναστησεις" εναν μετριο ενισχυτη με σωστο γιαυτον μεγαφωνο.
Ο katana 50 combo εχει ενα 12αρι που ειναι μια χαρα.

Στο σπιτι μου τον δοκιμασα. Τον εφερε μαθητης μου και τον ψαξαμε τονικα (clean στην αρχη, crouncy στη συνεχεια κλπ) ηχογραφωντας τον παραλληλα, χωρις ομως να μπουμε στο κεφαλαιο "πεταλακια". Μονο λιγο reverb chorus και delay δοκιμασαμε επιφανειακα.
Σε επομενη δοκιμη, που εγκαστησαμε και το software για να ειναι ευκολο και σε βαθος το ψαξιμο των εφφε, δοιαπιστωσα οτι εχει πολυ και καλο πραμα.
Δυστυχως δεν σκεφτηκα να τον δοκιμασω και με καποια κιθαρα με humbuckers για να ακουστουν και το πολλα γκαζια του κανονικα.
Το μονο θεμα που εχουν (οπως και πολλοι αλλοι ενισχυτες με κοινο EQ στα καναλια τους) κατα την αποψη και τα γουστα μου, ειναι οτι τα treble οταν περναμε στα drive, πρεπει να τα ελλατωνουμε γιατι ξυνουν.
Αλλα no problem, εχει 4 μνημες αποθηκευσης και φυλαει τις ρυθμισεις αυτες στις αλλαγες καναλιου.
ΟΚ αν θελουμε πιο εξειδικευμενα πραγματα κλπ, παμε στο επομενο μοντελο, αλλα ειπαμε θελουμε κατι για το σπιτι χωρις να δωσουμε τσαμπα λεφτα σε πραγματα που δεν θα μας χρησιμευσουν ή απλα, δεν μπορουμε να τα εκμεταλευτουμε.
Εχουν κανει βεβαια καποιες ηλιθιοτητες, οπως η εγκατασταση των drivers που πρεπει να εχεις μαστερ στο programming. Και ενα ηλιθιο που εβλεπα στο youtube οτι μπορεις να ενεργοποιησεις και ενα κρυφο κουρδηστηρι πατωντας μιa φορα ενα κουμπακι, 4 φορες ενα αλλο και 18 φορες ενα αλλο. Σοβαρα τωρα 18? Και γιατι να ειναι κρυφο?

http://youtube.com/watch?v=bGJcWEvSFnQ

panixgr:
Ωραίο βιντεάκι και +1000 για την χρήση Ελληνικής γλώσσας, πως σου φάνηκε ο Κατανα σε σχεση με τα COSM μοντέλα, δηλ τους παλιότερους Cube?

Spyros Delta:

--- Παράθεση από: panixgr στις 06/12/18, 07:21 ---Ωραίο βιντεάκι και +1000 για την χρήση Ελληνικής γλώσσας, πως σου φάνηκε ο Κατανα σε σχεση με τα COSM μοντέλα, δηλ τους παλιότερους Cube?

--- Τέλος παράθεσης ---
Eιναι οτι καλυτερο εχει κυκλοφορησει

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View