Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μαγνήτες και ηλεκτρικά

Dimarzio for neck

(1/3) > >>

giorgos1990:
Προσφατα απεκτησα μια ακρως τιμια και αριστη ibanez(basswood με rosewood) που εχει στον bridge ενα illuminator του Petrucci και οι αλλοι 2 neck+middle ειναι εργοστασιακοι.
Η διαφορα ειναι αρκετη και ειναι ακρως γκαζομενος για ρυθμικα κατι που ειναι επιθυμητο και το σπλιταρισμα με μεση επισης για καθαρα ειναι αριστα ομως ο neck ως μαμα ειναι πολυ κουφιος/μουντος και γενικα του λειπει ζεστασια και λιγο μεσαιο/πριμα.Ο προσανατολισμος ειναι να βαλω κατι ωστε να ειναι σετ με τον illuminator οποτε σκεφτομουν κατι μεταξυ των illuminator/air norton και τελευταιο ειδα τον gravity του vai που σε spec ειναι σχεδον ιδιος με τον illuminator neck τονικα αλλα και σε output ειναι πανομοιοτυπος..
Γνωμες???Σε γενικες γραμμες δεν ειμαι lead παιχτης αλλα οταν τον χρησιμοποιω σαν ακουσμα δεν με τρελαινει οποτε θεωρω οτι με μια αλλαγη το αργανο θα παρει πολυ τα πανω του και θα γινει πιο σωστα τονικα

bironi:
Mπορείς να στείλεις στον DiMarzio ή στο μέηλ ή στο κανάλι του στο youtube, έχω δει ότι απαντάει.

Για να είσαι σίγουρος πάρε τον illuminator, αν και είναι λίγο πιο ακριβός, γιατί είναι σίγουρα ισορροπημένο σετ. Ο Νάκας τον έχει στα 99 (και με δόσεις αν θέλεις). Απ' τους άλλους 2 που έβαλες ο air norton είναι alnico 5 και έχει DC 12.58 Kohm ενώ ο gravity storm αν και είναι κεραμικός σαν τον Illuminator έχει DC 12.56 Kohm.

O Illuminator bridge έχει 10.56 Kohm DC και ο neck 10.50 Kohm

Απόλλων:
Κατ' αρχήν από τα συμφραζόμενα συμπεραίνω ότι η κιθάρα έχει H-S-H μαγνήτες. Σωστά;

Ο Ιlluminator είναι πράγματι αρκετά γκαζιάρης (και με κεραμικό μαγνήτη), οπότε το ερώτημα που τίθεται είναι αν θέλεις ένα μαγνήτη με παρόμοιο χαρακτήρα στη neck θέση ή κάτι εντελώς διαφορετικό ώστε να έχεις μεγαλύτερη ποικιλία ηχητικών δυνατοτήτων. Προσωπικά θα έλεγα ότι από τη στιγμή που όπως λες δεν είσαι lead κιθαρίστας και έχεις ήδη τον Illuminator, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να δοκιμάσεις έναν πιο "καθαρό" μαγνήτη. Κιθάρα με γκαζιάρη bridge μαγνήτη, vintage neck και έναν single coil στη μεσαία θέση θα είναι ένα ιδιαίτερα ευέλικτο εργαλείο. Άλλα ερωτήματα που είναι σημαντικά και έχουν σχέση με τα παραπάνω είναι τι μουσική θέλεις να παίξεις και τι προϋπολογισμό έχεις για τη συγκεκριμένη αναβάθμιση.

Όσον αφορά σε συγκεκριμένες προτάσεις, ένας από τους αγαπημένους μου neck μαγνήτες είναι ο Seymour Duncan Jazz. Από DιMarzio μου αρέσει ο ΕJ Custom. Aν θέλεις κάτι φτηνότερο, υπαρχουν ενδιαφέρουσες επιλογές από Tonerider και Irongear.

giorgos1990:
Σωστα ειναι h-s-h.

Σε γενικες γραμμες παντα μ αρεσε ο ηχος maiden στα lead ειδικα και καποια στιγμη ειχα κανει και σκεψη για jmp1 και ειναι κυριως το στυλ που μ αρεσει αλλα αλλα επισης και vai/petrucci γι αυτο και εβαλα τις επιλογες που ειναι σετακι με τον illuminator.

Η σκεψη για vintage μαγνητη μ αρεσει σαν ιδεα ωστα να εχω κατι πιο ηπιο και δυναμικο για overdrive ηχο ειναι ενδιαφερον αλλα θελει λιγο ψαξιμο
ισως κοιταξω σε paf που ειδα τον χρησιμοποιει και ο murray και ειναι vintage με χαμηλο output 250

Απόλλων:
Όπως σού είπα και πριν, για μένα ο Jazz είναι από τους καλύτερους μαγνήτες για neck αν θέλεις κάτι με vintage χαρακτήρα. Είναι εξαιρετικά καθαρός και αντισταθμίζει πολύ καλά τη φυσική μουντάδα που έχει η συγκεκριμένη θέση. Γενικά οι Seymour Duncan humbuckers (τουλάχιστον οι vintage) είναι αρκετά πριμαριστοί. Αντίθετα οι DiMarzio έχουν πιο ισορροπημένο EQ, πράγμα το οποίο δεν είναι απαραίτητα πλεονέκτημα. Δες το tone chart των Seymour Duncan και σύγκρινε τις προδιαγραφές τους (ειδικά το ΕQ) με τους DiMarzio.

Από την άλλη πλευρά, έχω βάλει τον Tonerider Alnico IV Classic neck σε διάφορες κιθάρες και πάντα έμεινα ικανοποιημένος. Αν θέλεις κάτι πιο φτηνό, θα σού έλεγα να κοιτάξεις τον συγκεκριμένο, καθώς και τους Rocksong και Generator.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View