Αποστολέας Θέμα: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.  (Αναγνώστηκε 9972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Βασικά καλησπέρα σας...

Πάνε 2-3 χρόνια τουλάχιστον από την τελευταία φορά που θυμάμαι να είχα κιθάρα με διπλούς. Και ήρθε η ώρα να διορθωθεί αυτό...

Για να μην τα πολυλογώ, θέλω classic rock, les paul ήχους και η απόφαση είναι προφανής... πάρε Les Paul.

Plan A

Τις προάλλες δοκίμασα τη Studio και τη Worn Studio. Η πρώτη μου φάνηκε πάρα πολύ καλή (πλι(ε)ζ) μήν αρχίσουμε τις γραφικότητες για την ποιότητα των gibson) ενώ η δεύτερη για οποιονδήποτε παίζει σε όλη την ταστιέρα είναι απλά ακατάλληλη. Το πρόβλημα με τη Studio είναι οι καφρομαγνήτες της που δε μου αρέσουν καθόλου σε συνδυασμό με τα 1100 ευρώπουλα της τιμής της... Πακέτο με τα όποια σύνδρομα μου δημιουργεί η έλλειψη binding το γεγονός ότι θα σκάσω 1100 συν κανα 200άρι για μαγνήτες - ποτενσιόμετρα (για να τους σπλιτάρω κιόλας) μου φαίνεται "κάπως" δεδομένου ότι με αυτά τα λεφτά βρίσκω μια μεταχειρισμένη Standard (πχ του Roybatty)... Από την άλλη το σχήμα είναι κλασσικό, το headstock γράφει το σωστό όνομα και το mojo δεδομένο.

Plan B

Απ' όλες τις singlecut με 2 humbuckers που έχω δοκιμάσει (συμπεριλαμβανομένων κάποιων ακριβών Washburn και Gibson) μέχρι στιγμής την καλύτερη εντύπωση από πλευράς neck και playability την έχω αποκομίσει από τις PRS SE. Φαρδύς λαιμός, καλό ζύγισμα τέλεια τάστα και πολύ βολική wrap around γέφυρα με σχετικά μικρότερη γωνία και απόσταση χορδών από το σώμα (όσοι παίζουν και κλασσική καταλαβαίνουν τον πόνο μου). Μειονεκτήματα είναι το λιγότερο sustain, το κακό nut σε συνδυασμό με μέτρια κλειδιά, τα πιο περιορισμένα controls (1 tone, 1 vol), οι ψιλομάπα μαγνήτες (κάπου ανάμεσα σε στρατ και les paul...) το όχι και τόσο εντυπωσιακό σχήμα, και φυσικά η μεταπώληση... Δεδομένου ότι με το καλημέρα θέλω γύρω στα 250 ευρώ για setup, nut, μαγνήτες και pots της αρεσκίας μου φτάνουμε στα 650-700 ευρώ χωρίς κλειδιά (τιμες dv247 μιας και Thomann - Έλληνες το χουν παραχέσει με τις PRS και υπάρχει δυνατότητα επιστροφής σε περίπτωση κουπιού).

Τι στο καλό να κάνω? Θέλω αυτή η ιστορία να μου πάει περίπου 1000-1200 ευρώ και να έχω πιάσει τουλάχιστον μια φορά το κάθε μοντέλο στα χέρια μου (αποκλείονται δηλαδή οι ψιλοκλισέ TOKAI - Edwards - Greco - γουρούνια στο σακί από εξωτερικό).

Thank's για το χρόνο και ελπίζω να μη σας κούρασαν τα παρα-ψυχολογικά μου.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #1 στις: 20/09/09, 10:55 »
Γαβριηλ ισως να εριχνες μια ματια στην Tremonti (αν δεν την εχεις δει ηδη) που πιστευω οτι ειναι ποιοτικα λιγο καλυτερη απο τις υπολοιποιες της SE σειρας....δε ξερω αν εχει τα ιδια θεματα σε nut/κλειδια αλλα μου αφησε την καλυτερη εντυπωση σε σχεση με τις ''αδελφες'' της....κατα τ'αλλα τα 'χουμε πει... :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #2 στις: 20/09/09, 10:58 »
Το έχω αναφέρει και στο παρελθόν. Aν θέλεις μια κιθάρα με καλή ποιότητα κατασκευής, με αξιοπρεπείς μαγνήτες μαγνήτες που να σού δίνουν ήχους Les Paul αλλά να έχουν και δυνατότητα σπλιταρίσματος, καλό hardware κλπ για λιγότερο από 700 Ευρώ, η λύση ίσως να ακούει στο όνομα Michael Kelly. Είχα ρωτήσει τον Κουρμπή πριν μερικούς μήνες και μού είχε πει ότι έχει σε στοκ την Patriot Custom και τη Valor Custom για 500 και 600 Ευρώ αντίστοιχα. Νομίζω ότι επιβάλλεται να τις δοκιμάσεις πριν προχωρήσεις σε αγορά, ειδικά αν σκοπεύεις να δώσεις πάνω από 1000 Ευρώ και καμία από τις επιλογές που έχεις δοκιμάσει μέχρι στιγμής δεν σε ικανοποιεί απόλυτα.

Eδώ είναι δύο ενδιαφέροντα reviews που έχω βρει στο διαδίκτυο για αυτές τις κιθάρες.

Μichael Kelly Valor Custom review (Guitar Player August 2006)

Μichael Kelly Patriot Custom review (Guitar World December 2007)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #3 στις: 20/09/09, 11:55 »
Επειδή δεν είμαι Αθήνα, να σε ρωτήσω σε ποιό μαγαζί πήγες και δοκίμασες τη Studio γιατί σκέφτομαι σοβαρά να πάρω??

Επίσης έχει βγει η Studio με single coils σε silverburst, αλλά είναι διαθέσιμη μόνο στην Αμερική....
http://guitars.musiciansfriend.com/product/Gibson-Les-Paul-Studio-Electric-Guitar?sku=582657
(απλά το αναφέρω ως στατιστικό!)
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #4 στις: 20/09/09, 12:25 »
Παράθεση
Επίσης έχει βγει η Studio με single coils σε silverburst

...εεεχμμ...μαλλον καποιο λαθος κανεις...δε βλεπω κανεναν single coil τουλαχιστον στην κιθαρα που δινεις στο λινκ.Αυτη φοράει 498Τ και 490R οι οποιοι ειναι humbuckers...

Σχετικα με τις Μ. Kelly εχω δοκιμασει/παιξει με την Patriot....αναμικτα συναισθηματα γιατι δε μου πολυαρεσε το μπρατσο (προσωπικη εκτιμηση και αισθητικη παντα)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #5 στις: 20/09/09, 13:35 »
Παράθεση
Επίσης έχει βγει η Studio με single coils σε silverburst

...εεεχμμ...μαλλον καποιο λαθος κανεις...δε βλεπω κανεναν single coil τουλαχιστον στην κιθαρα που δινεις στο λινκ.Αυτη φοράει 498Τ και 490R οι οποιοι ειναι humbuckers...

στην περιγραφή γράφει
"Both pickups can be split via push/pull volume controls." ;) ;)
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #6 στις: 20/09/09, 14:16 »
Άλλο single coil, άλλο σπλιταρισμένος humbucker. O δεύτερος πλησιάζει τον ήχο του πρώτου αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ίδιος ;)

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #7 στις: 20/09/09, 14:35 »
ok sorry, έτσι χαρακτήρισαν κάποια μέλη την επιλογή αυτή σε κάποιο ξένο forum γι'αυτό το είπα!
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #8 στις: 20/09/09, 15:16 »
OK ''τρελοκαρδια'' δεν εγινε και τιποτα,απλα οντως υπαρχει διαφορα μεταξυ σπλιταρισμενου διπλου και single coil....anyway που λεμε και στο χωριο μου,ρωτας για μαγαζια στην Αθηνα η εκτος Αθηνων;Στην Αθηνα θα βρεις στο Bon Studio που ειναι και η αντιπροσωπια της Gibson,στο Guitar Store στα Εξαρχεια και νομιζω οτι ειδα και στον Καγμακη...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #9 στις: 20/09/09, 15:35 »
Γαβριηλ ... Παρε μεταχειρισμενη Standard... Τι λεμε τωρα.. Κelly και ιστοριες... Πηγαινε παρε ενα ωραιο 2nd hand λεσπολακι και εισαι αρχοντας. Αυτη η παραφιλολογια με τις Les Paul ρεπλικες εχει καταντησει βαρετη και ανουσια!!!

Only a Gibson is good enough!!! Τελος!!!!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #10 στις: 20/09/09, 16:08 »
Γαβριηλ ... Παρε μεταχειρισμενη Standard... Τι λεμε τωρα.. Κelly και ιστοριες... Πηγαινε παρε ενα ωραιο 2nd hand λεσπολακι και εισαι αρχοντας. Αυτη η παραφιλολογια με τις Les Paul ρεπλικες εχει καταντησει βαρετη και ανουσια!!!

Only a Gibson is good enough!!! Τελος!!!!

Kατ' αρχήν οι τιμές των μεταχειρισμένων δεν είναι και τόσο προσιτές. Τουλάχιστον εδώ στην Αγγλία, συμπεριλαμβανομένου και του ebay, δεν έχω βρει ποτέ μεταχειρισμένη Gibson Les Paul Standard με λιγότερο από 1100-1200 λίρες, δηλαδή 1300+ Ευρώ. Το είχα ψάξει κάποια εποχή και είχα δει τι τιμές παίζουν. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι στην Ελλάδα θα βρεις κάτι φτηνότερο. Και εφόσον ο Gabriel δεν θέλει να δώσει τόσα λεφτά, μάλλον πάμε εξ αρχής σε κάτι διαφορετικό.

Εκτός αυτού ίσως έχεις κάποιο δίκιο. Ίσως η παραφιλολογία (αν μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε έτσι) για τις ρέπλικες να έχει ξεφύγει σε κάποιο βαθμό. Εξίσου όμως βαρετή, και επιπλέον αστήρικτη και παρωπιδική είναι η "άποψη" ότι "only a Gibson is good enough" από τη στιγμή που υπάρχουν καλές κιθάρες διαθέσιμες σε μια άνευ προηγουμένου αφθονία, χωρίς να χρειαστεί να πληρώσεις τα διπλά μόνο και μόνο για το αμφιλεγόμενο mojo του λογότυπου. Η αλήθεια όπως πάντα βρίσκεται κάπου στη μέση, απλά χρειάζεται να το ψάξεις λίγο για να βρεις πού ακριβώς...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #11 στις: 20/09/09, 16:08 »
Για μενα καλο θα ειναι να τσεκαρεις και προς ESP, LTD μεριά σε αυτα τα λεφτα...
π.χ.  http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_fm_asb.htm
Αν ανεβεις λιγο ακομα παιρνεις και ESP (αλλα δε σου προτεινα γιατι θα μπεις στη διαδικασια να βγαλεις τους EMG και να βαλεις μαγνητες που να αρμοζουν σε classic rock παιξιματα).
Αν βεβαια εχεις υπομονη αξιζει!

Αν δεν εισαι αυστηρα LP τυπος, αλλα σου αρεσει το γνωμικο ''only a Gibson is good enough'' καλο θα ειναι να εριχνες μια ματια στη Gibson SG Standard...Ειναι οτι πρεπει για το στυλακι που θα παιξεις
http://www.thomann.de/gr/gibson_sgstd.htm

Τελος υπαρχει και η λυση που εσυ ο ιδιος ανεφερες...Μεταχειρισμενη Gibson LP Standard...
Αν ειναι σε καλη κατασταση και παιζει σα Standard ειναι παρα πολυ καλη επιλογη...

Υ.Γ. Δεν τις εχω βαλει διπλα διπλα την ESP, την SG και τη Standard αλλα στα προτεινω ως τρεις εξαιρετικες λυσεις για να κανεις αυτο που θες...


Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #12 στις: 20/09/09, 16:37 »
Φιλε Απολλων... Συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφεις... Δε μιλησα παρωπιδικα λεγοντας only a gibson is good enough. Μιλησα καθαρα και μονο μεσα στα πλαισια του ρεπλικα Les Paul και μιας Gibson. Aπο την αλλη το θεμα mojo στις κιθαρες για μενα ειναι ανυπαρκτο ζητημα. Εχω την τυχη να εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετες κιθαρες (Esp custom m ii και Horizon , washburn N4, fender usa , kramer usa baretta , gibson explorer, bc rich custom shop stealth) Δεν τις ανεφερα για να κανω επιδειξη αλλα αν εξαιρεσεις την stealth ΟΛΕΣ οι αλλες ειναι κλασεις κατωτερες απο την gibson explorer μου σε ολους τους τομεις και δεν μιλαμε για φθηνα japan η korean made οργανα ... οι 2 Esp μαλιστα ηταν και πιο ακριβες απο την gibson. Oπως και να το κανουμε αυτη η εταιρεια φτιαχνει πολυ καλα οργανα... Σιγουρα υπαρχουν εταιρειες με πολυ αξιολογες προτασεις αλλα το feeling μιας Gibson δυσκολα αναπαραγεται και αντιγραφεται... Οποτε στο rig μου θεση εχουν μονο η explorer και η stealth. Οπως και να εχει ολες οι αλλες ηταν σανιδια μπροστα τους... (Αντικειμενικη αποψη ολα τα παραπανω προσ αποφυγη παρεξηγησεων)

Μιας και εριξα μια ματια και χωρις να θελω να λειτουργησω προς οφελος καποιου η LP του Roy ειναι πιστευω αυτο που χρειαζεσαι φιλε Γαβριηλ
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #13 στις: 20/09/09, 16:54 »
..δεν θα μιλούσα,αλλά αναφέρθηκε το όνομά μου  :)
Από τις 2 θα διάλεγα την SE.
Aν όμως έχεις να διαθέσεις τα 1300,πες μου να βρεθούμε να την δοκιμάσεις και θα ξεχάσεις και τις 2.  ;)
Και όχι,δεν ισχύει ούτε για μένα το "only a gibson blah blah",αλλά είμαι της άποψης πως για να βρείς κάτι καλύτερο πρέπει να δώσεις και περισσότερα,όχι λιγότερα,με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #14 στις: 20/09/09, 17:08 »
Η αποψαρα μου και χωρις να θελω να κανω διαφημηση στον RoyBatty που ουτε καν τον ξερω προσωπικα ειναι μεταχειρισμενη standard hands down. Ειμαι κατοχος les paul standard και εχω μεινει απιστευτα ικανοποιημενος. Δεν πιστευω οτι αξιζουν τα λεφτα τους καινουριες (2000+ ευρα), αλλα στην τιμη που την δινει το παιδι τα καρααξιζουν.
Εχεις και το πλεονεκτημα οτι την κιθαρα πριν την παρεις την κανεις ενα εξονυχιστικο test drive κατι που δεν θα μπορουσες να κανεις με ενα οργανο του thomann, αν και δεν ενστερνιζομαι την αποψη που ακουγεται συχνα τελαυταια Gibson = κουκουρουκου λαχειο...
Αν μπορεις να ξεπερασεις το προβλημα των τελαυταιων ταστων, το βαρος και το 50ς η 60ς neck δεν βλεπω λογω να μην κανεις μια δοκιμη

Παράθεση
το mojo δεδομένο
+1234567878....

Και κατι ασχετο. Αν στην studio το silverburst εδειχνε λιγο πιο σωστο θα την ειχα παρει ηδη. Ειναι ΚΑΒΛΑ το χρωμα...

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #15 στις: 20/09/09, 17:31 »
Yπαρχουν ευκαιριες εαν το ψαξει κανεις αρκετα,πιστευω μπορεις να βρεις Eclipse ESP οχι LTD με πολυ καλα χρηματα,πολυ κατω απο το οριο που εθεσες..
Aκομα κ μεταχ Gibson LP Standard η Heritage.


ΥΓ Σου συνιστω να παρεις αυτο ακριβως που θελεις,κανε λιγο υπομονη (damn GAS..) κ ολο και κατι καλο θα ερθει.
Οι κιθαρες ειναι πολλα διαφορετικα συναισθηματα δεμενα μαζι,μην αφησεις ανικανοποιητο κανενα απ'αυτα.
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #16 στις: 20/09/09, 17:40 »
Παρεμπιμπτόντως,
(και πάλι με συγχωρείτε,δεν το κάνω επίτηδες για να διαφημίσω την κιθάρα μου)
περαν του ότι συμφωνώ με τον Stinky πως οι τιμές των σημερινών Standard είναι τραβηγμένες από τα μαλλιά,οι παλιότερες Standard (νομίζω μέχρι 2003) έχουν μερικές σημαντικές διαφορές με τις  καινούριες,τις οποίες μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος κάτοχος μιας πιο σύγχρονης Les Paul.

neck profile : εαν σας αρέσει το 50's neck ρίξτε μια ματιά στο μπράτσο της standard μου:



Είναι λιγάκι...ρόπαλο.οι σημερινές έχουν ένα πιο "ήπιο" προφίλ.Όσον αφορά sustain και ήχο προσωπικά προτιμώ το παλαιότερο.

finish:


πολυουρεθάνη μεν,αλλά πάρα πολύ λεπτή σαν nitro,με ότι κι αν συνεπάγεται αυτό.
Oι σημερινές "γυαλίζουν" λίγο παραπάνω νομίζω  ;)

Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #17 στις: 20/09/09, 17:52 »
Ειναι και τα chambered bodys στις καινουριες... Καθολου δεν μαρεσει αυτο...
Το μονο που μου την σπαει στην classic μου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #18 στις: 20/09/09, 17:54 »
Εχω την τυχη να εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετες κιθαρες (Esp custom m ii και Horizon , washburn N4, fender usa , kramer usa baretta , gibson explorer, bc rich custom shop stealth) Δεν τις ανεφερα για να κανω επιδειξη αλλα αν εξαιρεσεις την stealth ΟΛΕΣ οι αλλες ειναι κλασεις κατωτερες απο την gibson explorer μου σε ολους τους τομεις και δεν μιλαμε για φθηνα japan η korean made οργανα

Θέλοντας να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, αναφέρεις αρκετές και όντως πολύ καλές αλλά επίσης πολύ διαφορετικές κιθάρες που δεν έχουν μεγάλη σχέση με Les Paul. Μια σύγκριση της αυθεντικής Gibson Les Paul με κάποια από τα πολλά μοντέλα Les Paul που κυκλοφορούν από διάφορες μάρκες ίσως να ήταν πιο δόκιμη. Ειδικά αυτά για τα οποία όπως λες έχει αναπτυχθεί η όποια φιλολογία και παραφιλολογία.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως ο φίλος Γαβριήλ ανέφερε ότι θέλει μια κιθάρα με "ήχους Les Paul", όχι απαραίτητα Les Paul και μάλιστα Gibson. Γι αυτό και είναι λογικό να γίνονται διάφορες προτάσεις, ειδικά από τη στιγμή που φαίνεται ότι το budget του ίσως να μην επιτρέπει μια Gibson...

Και όχι,δεν ισχύει ούτε για μένα το "only a gibson blah blah",αλλά είμαι της άποψης πως για να βρείς κάτι καλύτερο πρέπει να δώσεις και περισσότερα,όχι λιγότερα,με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις.

Εγώ θα έλεγα ότι οι εξαιρέσεις είναι τουλάχιστον αρκετές και αξίζει να τις ψάξει κανείς. Και μιλάω ως κάποιος που το όνειρό του μέχρι και πριν λίγα χρόνια ήταν να αποκτήσει μια Gibson Les Paul Custom... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #19 στις: 20/09/09, 18:36 »
Γαβριηλ ισως να εριχνες μια ματια στην Tremonti (αν δεν την εχεις δει ηδη) που πιστευω οτι ειναι ποιοτικα λιγο καλυτερη απο τις υπολοιποιες της SE σειρας....δε ξερω αν εχει τα ιδια θεματα σε nut/κλειδια αλλα μου αφησε την καλυτερη εντυπωση σε σχεση με τις ''αδελφες'' της....κατα τ'αλλα τα 'χουμε πει... :)


Κώστα είδα την Tremonti και ο ήχος της SG-ίζει αρκετά. Αν ήταν πιο χοντρό το σώμα της ίσως να την προτιμούσα. Επίσης για κάποιο λόγο προτιμώ την unbound ταστιέρα της SE. Τα κλειδιά και το nut είναι όντως για τα πανηγύρια.

Επειδή δεν είμαι Αθήνα, να σε ρωτήσω σε ποιό μαγαζί πήγες και δοκίμασες τη Studio γιατί σκέφτομαι σοβαρά να πάρω??

Επίσης έχει βγει η Studio με single coils σε silverburst, αλλά είναι διαθέσιμη μόνο στην Αμερική....
http://guitars.musiciansfriend.com/product/Gibson-Les-Paul-Studio-Electric-Guitar?sku=582657
(απλά το αναφέρω ως στατιστικό!)


Πήγα στο Guitar Store και τις είχε και τις δύο. Λεςπολ με single coils είναι μόνο αυτές με P90 αν αυτό εννοείς...

Γιώργο, είναι μεγάλο το post και δεν το κάνω quote :)

Είδα Kelly στον Κουρμπή χτες το πρωί. For the love of god, που λέμε και στο χωριό μου, αυτό το headstock είναι τεράστιο :( Επίσης το neck joint κατεβαίνει πολύ χαμηλά και αν και επιτρέπει πάρα πολύ καλή πρόσβαση στα κάτω τάστα κάνει την κιθάρα να φαίνεται ακόμα πιο βαριά στον πάτο. Παρόμοια συναισθήματα με τη Washburn που δοκίμασα. Πολύ καλή, τρομερός ήχος αλλά δεν...

woodaki (Παναγιώτης?)

The real thing is really expensive. Σίγουρα θα πάρω κάποια στιγμή μια Les Paul Std. ή κάποια ρέπλικα, όχι απαραίτητα φτηνότερη. Απλά δε θελω να είναι η πρώτη που θα βρώ μπροστά μου και να έχω την ευκαιρία να διαλέξω. Είναι πολλά τα λεφτά...

Για μενα καλο θα ειναι να τσεκαρεις και προς ESP, LTD μεριά σε αυτα τα λεφτα...
π.χ.  http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_fm_asb.htm
Αν ανεβεις λιγο ακομα παιρνεις και ESP (αλλα δε σου προτεινα γιατι θα μπεις στη διαδικασια να βγαλεις τους EMG και να βαλεις μαγνητες που να αρμοζουν σε classic rock παιξιματα).
Αν βεβαια εχεις υπομονη αξιζει!


Καταπληκτικές κιθάρες οι Eclipse. Απίστευτες ταστιέρες κλπ. Δεν αντέχω το cutaway και τα σημαιάκια. Κομπλεξικός, I know.

[/quote]
..δεν θα μιλούσα,αλλά αναφέρθηκε το όνομά μου  :)
Από τις 2 θα διάλεγα την SE.
Aν όμως έχεις να διαθέσεις τα 1300,πες μου να βρεθούμε να την δοκιμάσεις και θα ξεχάσεις και τις 2.  ;)
Και όχι,δεν ισχύει ούτε για μένα το "only a gibson blah blah",αλλά είμαι της άποψης πως για να βρείς κάτι καλύτερο πρέπει να δώσεις και περισσότερα,όχι λιγότερα,με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις.


Είναι κούκλα και ματώνω. Αλλα θα πέσει πείνα για κανα δυο μήνες μετά  :(

Θέλοντας να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, αναφέρεις αρκετές και όντως πολύ καλές αλλά επίσης πολύ διαφορετικές κιθάρες που δεν έχουν μεγάλη σχέση με Les Paul. Μια σύγκριση της αυθεντικής Gibson Les Paul με κάποια από τα πολλά μοντέλα Les Paul που κυκλοφορούν από διάφορες μάρκες ίσως να ήταν πιο δόκιμη. Ειδικά αυτά για τα οποία όπως λες έχει αναπτυχθεί η όποια φιλολογία και παραφιλολογία.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως ο φίλος Γαβριήλ ανέφερε ότι θέλει μια κιθάρα με "ήχους Les Paul", όχι απαραίτητα Les Paul και μάλιστα Gibson. Γι αυτό και είναι λογικό να γίνονται διάφορες προτάσεις, ειδικά από τη στιγμή που φαίνεται ότι το budget του ίσως να μην επιτρέπει μια Gibson...

Και όχι,δεν ισχύει ούτε για μένα το "only a gibson blah blah",αλλά είμαι της άποψης πως για να βρείς κάτι καλύτερο πρέπει να δώσεις και περισσότερα,όχι λιγότερα,με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις.




Εγώ θα έλεγα ότι οι εξαιρέσεις είναι τουλάχιστον αρκετές και αξίζει να τις ψάξει κανείς. Και μιλάω ως κάποιος που το όνειρό του μέχρι και πριν λίγα χρόνια ήταν να αποκτήσει μια Gibson Les Paul Custom... ::)


Ά μπράβο. Γενικά το budget μου φτάνει μέχρι τα 1200-1300. Αλλά όπως το τράβηξα από τα μαλλιά για να φτάσει μεχρι εκεί, ε του ρίχνω άλλη μια και φτάνει στα 1500 και μπαίνουν στο παιχνίδι οι PRS Singlecut USA και αρχίζει το ολοκαύτωμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/09, 18:43 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #20 στις: 20/09/09, 19:22 »
Είδα Kelly στον Κουρμπή χτες το πρωί. For the love of god, που λέμε και στο χωριό μου, αυτό το headstock είναι τεράστιο :(

Mήπως το έχουν κάνει επίτηδες για να αντισταθμίζει το βάρος...; :P Χωρίς πλάκα τώρα, εγώ δεν το είδα για τόσο μεγάλο. Ίσως να φαίνεται έτσι λόγω του μικρού scale της κιθάρας και χαμηλού neck joint. Έπαιξες με την Valor ή με την Patriot;

Παράθεση
Επίσης το neck joint κατεβαίνει πολύ χαμηλά και αν και επιτρέπει πάρα πολύ καλή πρόσβαση στα κάτω τάστα κάνει την κιθάρα να φαίνεται ακόμα πιο βαριά στον πάτο.

Να φαίνεται ή να είναι; Εννοώ είχες την αίσθηση ότι η κιθάρα δεν ήταν σωστά ζυγισμένη; Κατά τα άλλα πώς σού φάνηκε; Μαγνήτες, μπράτσο, hardware κλπ;

Παράθεση
Παρόμοια συναισθήματα με τη Washburn που δοκίμασα. Πολύ καλή, τρομερός ήχος αλλά δεν...

Πολύ καλή, τρομερός ήχος, αλλά...; Σε χαλάει κάτι στην εμφάνιση; Και πες μας για ποιά Washburn μιλάς να την έχουμε στα υπόψη...

Παράθεση
Αλλά όπως το τράβηξα από τα μαλλιά για να φτάσει μεχρι εκεί, ε του ρίχνω άλλη μια και φτάνει στα 1500 και μπαίνουν στο παιχνίδι οι PRS Singlecut USA και αρχίζει το ολοκαύτωμα.

H καλύτερη λύση, θα έλεγα. Βέβαια θα τη βγάζεις με ψωμί και νερό για λίγο καιρό, αλλά δε βαριέσαι...

ΥΓ: Είσαι λίγο ψείρας ή μου φαίνεται...; ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #21 στις: 20/09/09, 19:54 »
Mήπως το έχουν κάνει επίτηδες για να αντισταθμίζει το βάρος...; :P Χωρίς πλάκα τώρα, εγώ δεν το είδα για τόσο μεγάλο. Ίσως να φαίνεται έτσι λόγω του μικρού scale της κιθάρας και χαμηλού neck joint. Έπαιξες με την Valor ή με την Patriot;

Να φαίνεται ή να είναι; Εννοώ είχες την αίσθηση ότι η κιθάρα δεν ήταν σωστά ζυγισμένη; Κατά τα άλλα πώς σού φάνηκε; Μαγνήτες, μπράτσο, hardware κλπ;


Με τη Patriot έπαιξα μας και η Valor μου μοιαζε κάπως με SE Custom που έλιωσε στον ήλιο και φοβήθηκα ότι θα μου αρέσει και θα πρέπει να παίζω με κλειστά τα μάτια...
Πολύ βαρύ σώμα, ωραία κατασκευή ειδικά το maple στο headstock είναι λεπτομέρεια. To μπράτσο της ήταν για χόρταση αλλά έχει Jumbo τάστα που μου πέφτουν λίγο μεγάλα. Οι μαγνήτες της ήταν κάτι μεταξύ Burstbucker και SD Alnico Pro II. Κλασσικη PAF συμπεριφορά.


Παράθεση από: Απόλλων
Πολύ καλή, τρομερός ήχος, αλλά...; Σε χαλάει κάτι στην εμφάνιση; Και πες μας για ποιά Washburn μιλάς να την έχουμε στα υπόψη...


Washburn Pi-70B. Είναι η σειρά idol. Το μοντέλο έχει καταργηθεί και το βρήκα στο Νακα. Πλέον έχει αντικατασταθεί από κάποιο Wi που είναι MIK αντί για MIA. Όχι ότι αυτό παίζει απαραίτητα κάποιο ρόλο, παντως η τιμή μετά τη μετακόμιση έχει κατεβει αρκετά. Πολύ καλή κιθάρα, τρομερός λαιμός, μαγνήτες και ηλεκτρικά πολύ προσεγμένα με coil tapping και τα πάντα όλα. Στα 1200 περίπου ευρώα για όποιον μπορεί να αντέξει το σχήμα της, είναι ευκαιρία. Εγώ δεν...




Παράθεση από: Απόλλων
H καλύτερη λύση, θα έλεγα. Βέβαια θα τη βγάζεις με ψωμί και νερό για λίγο καιρό, αλλά δε βαριέσαι...

ΥΓ: Είσαι λίγο ψείρας ή μου φαίνεται...; ;D


Χαχαχα. Βρίσκεις ε?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #22 στις: 25/09/09, 17:25 »
χαχα μαλιστα!  ;D
Τοτε παρε μια μεταχειρισμενη γκιμπσον για να μην ξανασκευτεις ποτε πια οτι δεν ειχες μια τετοια και το τι χανεις  ;D
Τις συγκεκριμενες Γουοσμπερν τις βρισκω να ειναι καταπληκτικες κιθαρες, μου αρεσει και το σχημα τους, αλλα σε αυτο το χρωμα και χωρις binding ειναι οντως χαλια, θα την προτιμουσα σε κατι τετοιο, ξερω δεν θα σου αρεσει ,αλλα...  ;D  ;D  ;D

αλλα σε τετοιο στυλ παιζω πλεων αποκλειστικα με την Φ1

Γενικοτερα οι επιλογες ειναι πολλες, αλλα μαλλον εχουμε τελειως διαφορετικα γουστα οποτε δεν ξερω τι να προτεινω  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #23 στις: 25/09/09, 21:21 »
χαχα μαλιστα!  ;D
Τοτε παρε μια μεταχειρισμενη γκιμπσον για να μην ξανασκευτεις ποτε πια οτι δεν ειχες μια τετοια και το τι χανεις  ;D
Τις συγκεκριμενες Γουοσμπερν τις βρισκω να ειναι καταπληκτικες κιθαρες, μου αρεσει και το σχημα τους, αλλα σε αυτο το χρωμα και χωρις binding ειναι οντως χαλια, θα την προτιμουσα σε κατι τετοιο, ξερω δεν θα σου αρεσει ,αλλα...  ;D  ;D  ;D

αλλα σε τετοιο στυλ παιζω πλεων αποκλειστικα με την Φ1

Γενικοτερα οι επιλογες ειναι πολλες, αλλα μαλλον εχουμε τελειως διαφορετικα γουστα οποτε δεν ξερω τι να προτεινω  :)

H τελευταία είναι κούκλα.

Όσο για τη Washburn, στις φωτογραφίες είναι καταπληκτική. Αλλά το carve στο καπάκι είναι πολύ απότομο... Σαν κοιλιά! Και σε μαύρο ήταν απελπισία.

Την τρίτη θα πάω στο Λογοθέτη να κοιτάξω Framus. Τόσο την Panthera αλλά και την Renegade Pro. Αν και απότι μου πε ο Απόλλων, έχουν πολύ λεπτά μπράτσα για τα γούστα μου :(
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Αναβαθμισμένη PRS SE Singlecut ή Gibson Les Paul Studio.
« Απάντηση #24 στις: 25/09/09, 21:31 »
Μην τυχόν και δεν δοκιμάσεις και τις Diablo Pro/Custom, απίστευτα όργανα!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
10217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/06, 04:09
από sitsanakak
7 Απαντήσεις
4440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 18:37
από jorje
10 Απαντήσεις
5747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
24 Απαντήσεις
7605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
33 Απαντήσεις
14134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:55
από studio54
53 Απαντήσεις
19729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
4 Απαντήσεις
3541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 20:13
από tech21man
1 Απαντήσεις
2904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:14
από Crazy Heart
4 Απαντήσεις
10854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 09:13
από BASSKILLER
10 Απαντήσεις
3708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/13, 18:09
από adr1anos