Αποστολέας Θέμα: V shape neck  (Αναγνώστηκε 6137 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
V shape neck
« στις: 07/02/16, 10:42 »
Τελικα αποφασησα να αγορασω μια καλη ακουστικη και να βαλω ενα piezo pickup αργοτερα οταν την χρειαστω για λαιβ,η κιθαρα ειναι η recording king rd-26 και την επελεξα γιατι απο την περιγραφη φενεται πολυ τιμιο οργανο(solid top,back,sides bone saddle...κτλ)( http://www.thomann.de/gr/recording_king_rd_26_nat.htm )αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι το σχημα του μπρατσου,γιατι οι περισσοτεροι λενε πως τα v shape ειναι αβολα στην πολυωρη χρηση.Δυστηχως δεν υπαρχει σε καπιο σχετικα κοντινο μαγαζι αυτη η κιθαρα για να την δοκιμασω.Εχεις καποιος καμια εμπειρια με τις συγκεκριμενες κιθαρες η εστω με αυτο το σχημα μπρατσου??
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: V shape neck
« Απάντηση #1 στις: 07/02/16, 10:52 »
Ολα ειναι σχετικα.Εμενα μου αρεσει το χοντρο μπρατσο,ειναι πιο κουραστικο ομως ρε φιλε το απολαμβανω να γεμιζει το χερι μου και να μην ειναι λεπτεπιλεπτος ο χεορισμος μου.Κατι σαν τζατζικι φαση.Μυριζει ολο το σπιτι αλλα οταν βουτας μεσα το παηδι και το τρως..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: V shape neck
« Απάντηση #2 στις: 07/02/16, 10:57 »
χαχαχαχαχ εχεις ενα δικιο...απλα ρωταω πιο πολυ γιατι παιζω με λεπτο 'c' μπρατσο στην στρατ μου και λεω μηπως μου κακοφανει το πιο χοντρο...
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: V shape neck
« Απάντηση #3 στις: 07/02/16, 11:32 »
Κατἀ αρχήν πιστεύω ότι σε σχέση με το μπράτσο της strat, οποιοδήποτε μπράτσο ακουστικής μάλλον θα σού φανεί χοντρό συγκριτικά.

Όσο για το V σχήμα, από την εμπειρία μου με ηλεκτρικές κιθάρες που είχαν τέτοιο μπράτσο μπορώ να πω ότι μόνο άβολο δεν το βρήκα. Βέβαια ξέρω ότι μάλλον ανήκω σε μια μικρή πλειοψηφία στο ζήτημα των διαστάσεων του μπράτσου, αφού μού αρέσουν τα χοντρά μπράτσα, οι ταστιέρες με vintage radius και τα μικρά τάστα. Όλα αυτά σηλαδή που δεν βολεύουν τους περισσότερους κιθαρίστες. Νομίζω ότι και με το V μπράτσο ισχύει το ίδιο. Θα πρεπει να το δοκιμάσεις για να δεις αν σού κάνει. Πάντως να έχεις υπόψη σου ότι υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις του V σε ένα μπράτσο από πολύ διακριτικό (soft V) μέχρι πολύ έντονο (hard V). Η Jerry Donahue Telecaster έχει medium V μπράτσο και για μένα είναι πιο άνετο από τα συνηθισμένα C-shaped που έχουν οι περισσότερες μοντέρνες κιθάρες.

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: V shape neck
« Απάντηση #4 στις: 07/02/16, 11:52 »
Απολλων ευχαριστω πολυ,βοηθησε αρκετα :) :) μπορεις μηπως να μου δωσεις μια γνωμη γενικα πανω στην κιθαρα και λιγη βοηθεια ως προς την αγορα piezo και την τοποτετηση του ???
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: V shape neck
« Απάντηση #5 στις: 07/02/16, 13:04 »
Oι Recording King γενικά φαίνονται εξαιρετικές κιθάρες, με πολύ καλή ποιότητα υλικών και κατασκευής. Παλιότερα (μιλάω για πριν από χρόνια, όταν πρωτοκυκλοφόρησαν στην Ευρώπη) υπήρχαν κάποια σχόλια για κομμάτια που δεν ήταν τόσο καλά, πράγμα το οποίο ίσως ήταν ζήτημα πλημμελούς ποιοτικού ελεγχου. Τώρα αυτά τα προβλήματα φαίνεται να έχουν λυθεί. Συγκεκριμένα η RD-26 είναι μια πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα λεφτά. Μιλάμε για μια κιθάρα με σώμα εξ ολοκλήρου από συμπαγές ξύλο (Engellmann spruce και μαόνι) για 350 Ευρώ.

Όσο για την εγκατάσταση piezo μαγνήτη στην κιθάρα, μάλλον δεν είμαι ο καταλληλότερος για να σε συμβουλέψει. Yπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις, ανάλογα με το πόσο είσαι διατεθειμένος να επέμβεις στην κιθάρα, αλλά θα πρέπει να σκεφτείς το σκοπό και τη χρήση που σκοπεύεις να κάνεις για να βρεις ποιά είναι η καλύτερη λύση για σένα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 11:10
από JP.M
6 Απαντήσεις
3707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 22:10
από ag313
2 Απαντήσεις
2474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/09, 16:42
από ibanezman
Bolt on VS Neck-Thru

Ξεκίνησε από webster Μπάσο

6 Απαντήσεις
3707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 03:33
από webster
0 Απαντήσεις
1637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 19:25
από Steve_Vai
1 Απαντήσεις
1466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/11, 19:51
από Απόλλων
20 Απαντήσεις
15030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/17, 12:34
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
4248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/12, 10:56
από STEFANOS604
9 Απαντήσεις
16062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/17, 13:23
από panixgr
29 Απαντήσεις
15021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/18, 13:57
από panixgr