Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για ηλεκτρική κιθάρα  (Αναγνώστηκε 4125 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guitarcrazy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Έχοντας διαβάσει πολλά θέματα του φόρουμ για την επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας, παρατήρησα πως όλοι λένε πως θα πρέπει να επιλέξει κανείς μία κιθάρα ανάλογα με το τι τον/την βολεύει αλλά και με το τι στυλ μουσικής θέλει να παίξει. Μιας και δεν ξέρω πολλά για τις ηλεκτρικές κιθάρες, μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό; Δηλαδή με μια κιθάρα που παίζεις πχ metal δεν μπορείς να παίξεις και rock; ???

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 30/01/11, 14:28 »
Καλησπέρα  ;D
Μη τρελένεσαι, όλα γίνονται. :) Το θέμα εν μέρει είναι υποκειμενικό, τι είναι για σένα το μεταλ, τι το ροκ , τι το τζαζ? κ.ο.κ. Ασφαλώς υπάρχουν κιθάρες με διαφορετικές ''προδιαγραφές'' αλλά:
1ον: για να λες οτι δεν έχεις μεγάλη εμπειρία από ηλ κιθάρες υποθέτω πως είσαι αχάριος και ψάχνεις για μια φθηνή για να ξεκινήσεις, να ξέρεις οτι σε budget από 200-300€ οι κιθάρες δεν έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους
2ον: μπορείς στο μέλλον να αλλάξεις εσύ ο ίδιος τον χαρακτήρα της κιθάρας σου αλλάζοντάς της μαγνήτες , ηλεκτρικά κτλ
3ον: και να υπάρχει μια σχετικά μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε δυο κιθάρες (ηχητική πάντα), ένας αχάριος δεν θα μπορούσε να την καταλαβει, ή και να μπορούσε έστω και λίγο, πίστεψέ με, δεν θα τον εδιέφερε και πολύ στην αρχή.
4ον: Τον κύριο ήχο σου θα τον βγαζεις από τον ενισχυτή σου, τα εφέ σου, τα δαχτυλά σου και μετά από την κιθάρα σου, δηλαδή (χοντρικά τώρα)
αν πάρεις έναν ενισχυτή που προσανατολίζεται προς το μέταλ, και ΘΕΣ να πάιξεις μέταλ ,και μια κιθάρα που προσανατολίζεται στο μπλουζ πιο πολύ μέταλ θα βγάλεις παρά μπλουζ, και το αντίθετο.

Αυτός είναι και ο λόγος που προτείνονται σε αχάριους, ενισχυτές modeling με ψηφιακές προσομοιώσεις πολλών άλλων ενισχυτών ώστε να κατασταλάξουν πρώτα στον ήχο τους, και στο μέλλον να κάνουν τη σωστη επιλογή ως προς τον εξοπλισμό τους.

Και κάνοντας τον επίλογο απαντάω και στην ερώτηση σου, ναι μπορείς να παίξεις αρκετά είδη μουσικής με τον κατάλληλο εξοπλισμό, αλλά αν είσαι αχάριος και ακόμα δεν ξέρεις τι θέλεις, αγοράζεις μια κιθάρα  που να σου αρέσει εμφανισιακά για να σε τραβάει να παίζεις, να σε βολεύει στο παίξιμο, στο σχήμα, και στο βάρος, αγοράζεις και έναν modeling ενυσχιτή που είπαμε πριν και για αρχή είσαι παραπάνω από κομπλέ  ;D

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 30/01/11, 18:52 »
+1 στον Αλεξ

οι κιθάρες, σε συνδιασμό με τα εφέ και τον ενισχυτή είναι πολύ ευέλικτες. Ισχύει οτι η κάθε μια αποδίδει καλύτερα σε κάποια στυλ μουσικής. Κάποια στιγμή που θα είσαι πολύ απαιτήτική στον ήχο που θες να βγάλεις, μονο τότε θα προκύψουν τέτοιοι περιορισμοί, αλλα πίστεψέ με, ελάχιστοι απο εμάς έχουν ξεμείνει με την 1η τους κιθάρα. Δυστυχώς όταν ασχολείσαι με ηλεκτρική, μόνο μία κιθάρα ίσως να μην φτάνει, ανάλογα με τα γούστα σου.

Αυτό που έχει περισσότερο σημασία στην φάση που βρίσκεσαι είναι να βρεις ένα όργανο που θα σε βολεύει και θα σε εμπνέει να μάθεις. οπότε, ναι, πρεπεί να σε βολεύει, και να σου αρέσει ο ήχος της. Αναρωτήσου λοιπόν τι μουσική σου αρέσει, αλλά μην πανικοβάλεσαι απο τις επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 30/01/11, 19:08 »
Kι εγώ πιστεύω ότι το πιο σημαντικό στην κιθάρα είναι να σε βολεύει στο χέρι. Γι αυτό και έχω καταλήξει σε κιθάρες που έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά, κυρίως ως προς το μπράτσο. Μετά μπορείς να διαμορφώσεις τον ήχο σου με αλλαγή μαγνητών, ρυθμίσεις του ενισχυτή, χρήση εφφέ κλπ. ώστε να ταιριάζει στα είδη που θέλεις να παίξεις. Ο ήχος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες εκτός από την κιθάρα κι επομένως μπορεί να αλλάξει. Το playability της κιθάρας όμως όχι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 01/02/11, 08:32 »
+1 στα παιδιά παραπάνω!

Επίσης φίλε guitarcrazy ψάξε για να δοκιμάσεις κιθαρες με compount radius ταστιερα... θα με θυμηθείς! (Τετοια εχουν οι Jackson και οι Charvel... για αλλες δεν γνωρίζω)

http://www.jacksonguitars.com/features/js_series/index.php
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ερώτηση για ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 01/02/11, 10:49 »
+1 στα παιδιά παραπάνω!

Επίσης φίλε guitarcrazy ψάξε για να δοκιμάσεις κιθαρες με compount radius ταστιερα... θα με θυμηθείς! (Τετοια εχουν οι Jackson και οι Charvel... για αλλες δεν γνωρίζω)

http://www.jacksonguitars.com/features/js_series/index.php

Έλα ρε παιδίά τώρα..έλα...μην αναπαράγουμε ότι ακούμε...δεν έχει παίξει κιθάρα, τώρα θέλει να ξεκινήσει και λέτε για compound radius?
ανούσιο σχόλιο κατά την άποψη μου...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 01/02/11, 10:58 »
+1 στα παιδιά παραπάνω!

Επίσης φίλε guitarcrazy ψάξε για να δοκιμάσεις κιθαρες με compount radius ταστιερα... θα με θυμηθείς! (Τετοια εχουν οι Jackson και οι Charvel... για αλλες δεν γνωρίζω)

http://www.jacksonguitars.com/features/js_series/index.php

Έλα ρε παιδίά τώρα..έλα...μην αναπαράγουμε ότι ακούμε...δεν έχει παίξει κιθάρα, τώρα θέλει να ξεκινήσει και λέτε για compound radius?
ανούσιο σχόλιο κατά την άποψη μου...


Καταρχας δεν ειπα οτι οπωσδηποτε πρεπει να επιλεξει τετοια κιθαρα... απλα προτεινα να την δοκιμασει καθως εγω προσωπικα την βρηκα πιο ανετη και ευκολοπαιχτη απο οποιαδηποτε αλλη ταστιερα εχω δοκιμασει εως τωρα, λογω ακριβως της μεταβλητοτητας της καμπυλοτητας της κατα μηκος της ταστιερας. Και επειτα δεν αναπαραγω (!) τιποτα, μιλαω εκ πειρας (εχω την Jackson JS-20). Ως εκ τουτου δεν βλεπω γιατι ειναι ανουσιο ή περιπλοκο το σχολιο μου ( με την εννοια οτι μπερδευω τον φιλο μας). Φιλικα παντα, ε? ;) :D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ερώτηση για ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 01/02/11, 11:13 »
Τα πάντα είναι στο μυαλό...δεν παίζει να καταλαβαίνεις την μεταβολή του radius απο 12" σε 16"...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 01/02/11, 11:16 »
Tον ηχο σου θα τον φτιαξεις κατα κυριο λογο μεσω του ενισχυτη σου.
Οχι οτι η κιθαρα δεν παιζει ρολο στον ηχο (ιδιατερα οι μαγνητες, η γεφυρα και ο τροπος κατασκευης της κιθαρας), αλλα ο ρολος της ειναι πολυ μικροτερος σε σχεση με αυτον του ενισχυτη/προενισχυτη/ηχεια.
Αρα, αυτο που πρεπει να κοιταξεις, ειναι η κιθαρα να εχει τις προδιαγραφες που θες για το ειδος που κυριως θα παιζεις, να σε βολευει στο χερι και γενικα στο παιξιμο και φυσικα να σου αρεσει εμφανισιακα για να σε τραβαει να παιξεις...
Ετσι, αναλογως του τι στυλ μουσικης θες να παιζεις, θα χρειαστεις και καποιες Α προδιαγραφες.
Αν θες πχ metal ηχο, καλο θα ηταν να πας για μια κιθαρα με τουλαχιστον εναν διπλο μαγνητη.
Αν θες να κανεις κολπα με τρεμολο, θα χρειαστεις μια κιθαρα με floating γεφυρα και οχι με σταθερη.
Αν θες πχ κλασσικο ροκ ηχο και καμπανατο καθαρο ηχο, ειναι μαλλον προτιμοτερο να πας για μονους μαγνητες.

Βεβαια μην ξεχνας οτι πολλα απο αυτα τα πραγματα (μαγνητες, γεφυρα κτλ) αλλαζουν αργοτερα αν αυτο θες, οποτε θα ελεγα κυριως να προσεξεις η κιθαρα να σε βολευει και να σου αρεσει.
Απο κει και περα, φυσικα μπορεις να παιξεις και ροκ με μια μεταλ κιθαρα...
Η διαφορα ειναι στις λεπτομερειες που ανεφερα και πιο πανω:
Οι metal κιθαρες, συνηθως θα εχουν υψηλης εξοδου μαγνητες, πραγμα που σημαινει οτι θα αποδιδουν πολυ καλα σε hi gain καταστασεις, αλλα σε πιο καθαρους ηχους θα χανουν, σε σχεση με μαγνητες μικροτερης εξοδου.
Αντιθετα μαγνητες μικρης σχετικα εξοδου, μπορει να μην ειναι ιδανικοι για metal, αλλα αυτο που τους λειπει, μπορεις να το αναπληρωσεις με ενα boost πεταλι ή με περισσοτερο gain στον ενισχυτη σου.
Επισης, οι μαγνητες που εχουν συνηθως οι metal κιθαρες, εκτος απο μεγαλυτερη εξοδο, μπορει να εχουν και συγκεκριμενο ηχοχρωμα για να κοβουν στην μιξη...
Μπορει πχ να εχουν πολυ εντονα μεσαια (βλεπε EMG) ωστε να μπορεις μετα στον ενισχυτη να κανεις scoop τα μεσαια για να παρεις τον γνωστο metal ηχο, χωρις ομως να εξαφανιζεις τελειως τα μεσαια κτλ.
Τωρα, αν θες μια κιθαρα που να κανει λιγο απο ολα, κι αυτο ειναι εφικτο...
Εγω τετοιες κιθαρες προτιμω, ωστε χωρις να αλλαζω κιθαρα, να μπορω να παιρνω τους ηχους και την αισθηση που θελω.
Σε αυτη την περιπτωση, οπως καταλαβαινεις, προσπαθεις να παρεις μια κιθαρα που θα εχει οσα περισσοτερα χαρακτηριστικα γινεται, με βαση αυτα που θες να πετυχεις:
Πχ, θες μια κιθαρα που να παιξει ανετα και metal και πιο χαλαρα/καθαρα πραγματα; Τοτε καλο θα ηταν να παρεις μια κιθαρα που να εχει και διπλους και μονους μαγνητες. Πχ μια κιθαρα με 2 διπλους και εναν μονο στην μεση. Αν μαλιστα οι διπλοι σπλιταρονται, σημαινει οτι με τον επιλογεα και το split, θα μπορεις να παρεις ηχους απο les paul στυλ, μεχρι strat στυλ και μετα επιλεγοντας τους καταλληλους μαγνητες (αναλογα με το ηχοχρωμα που θες, την εξοδο κτλ), να πετυχεις και τον ηχο που θες. Πχ ενας hi output διπλος στην γεφυρα, ενας μεσαιου/χαμηλου στον λαιμο και ενας μονος μεσαιου output στην μεση...
Μια τετοια κιθαρα θα σου δωσει την ζητουμενη ηχητικη ευελιξια.
Τωρα αν θες να παιζεις σε στυλ vai, van halen κτλ, θα χρειαστεις οπωσδηποτε τρεμολο και αν θες να το χρησιμοποιεις συχνα και εντονα, καλο θα ηταν να επιλεξεις ειτε καποιο lock τρεμολο, ειτε καποιο απλο αλλα με lock κλειδια ωστε να μην ξεκουρδιζεται με την χρηση κτλ.

Αλλα, οτι και να κανεις, κατ'εμε, το σημαντικοτερο στην κιθαρα, ειναι να σε βολευει στο παιξιμο και να σου αρεσει εμφανισιακα και λειτουργικα.
Γιατι ΟΛΑ τα αλλα φτιαχνονται (ευκολα ή δυσκολα) μεσω του ενισχυτη, πεταλιων, ηχειων κτλ...
Κλασσικο παραδειγμα (μεταξυ απειρων), ο Malmsteen που παιζει με stratocaster, ενω κινειται καθαρα στον χωρο του metal...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/11, 11:18 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος guitarcrazy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: 01/02/11, 13:18 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, με βοηθήσατε πολύ!!! Θα πάω να δοκιμάσω κάποιες κιθάρες που έχω δει και βλέπουμε...  :guitar

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 09:54
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
6831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
4 Απαντήσεις
3892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 02:32
από Απόλλων
22 Απαντήσεις
9254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/10, 21:53
από metalmike
11 Απαντήσεις
4468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 17:29
από indie-anos laternative
14 Απαντήσεις
8163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 20:20
από j-chris
2 Απαντήσεις
2836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 17:36
από Μητσάκος
7 Απαντήσεις
7640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 17:17
από vagtanplan
3 Απαντήσεις
2444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/12, 10:07
από adr1anos
17 Απαντήσεις
12453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...