Αποστολέας Θέμα: Μαρτυρες του Ιεχωβα  (Αναγνώστηκε 119430 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #325 στις: 24/04/09, 10:00 »
Μερσι, εχομε λοιπον ενα ψευτικο κοσμο, οταν λεμε ψευτικο τι εννοουμε ;; εννοουμε μαλλον κατι που δεν ειναι αληθινο, δηλ. ξεχωριζομε το ψευτικο απο το αληθινο λεγοντας οτι αυτο δεν ειναι αληθινο, εφ' οσον ψευτικο δεν μπορει να ειναι αληθινο, ετσι δεν ειναι ;;
εε...ναι.....ψευτικο =/ αληθινό...εξ'απ'ανέκαθεν!... :P
που το πας?
Δεν υπάρχει σύγκριση με άλλες σφαίρες όπως το παρουσιάζουν κάποιοι. Καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει. Αλλά κανείς δεν έχει το δικαίωμα να καταστρέφει ανθρώπινες σχέσεις και οικογένειες για ένα ΨΕΜΑ, που του είπαν ότι είναι η αλήθεια.. Όποιος διαφωνεί ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.   
τι εννοείς?θες να μας πεις για τι μιλάς?

edit: τώρα είδα το λινκ...σε αυτό αναφέρεσαι?
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/09, 10:03 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #326 στις: 24/04/09, 10:16 »
Όχι απλά λέω ότι η αίρεση των μαρτύρων του Ιαχωβά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι η αλήθεια. γιατί δεν υπάρχει τίποτε που να το αποδικνύει ούτε στη λογική ούτε και στη Γραφή.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #327 στις: 24/04/09, 11:48 »
Όχι απλά λέω ότι η αίρεση των μαρτύρων του Ιαχωβά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι η αλήθεια. γιατί δεν υπάρχει τίποτε που να το αποδικνύει ούτε στη λογική ούτε και στη Γραφή.
γιατι βλεπεις πως η Ορθοδοξη Εκκλησια κατεχει την "αληθεια"?:P
χαχαχαχα
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #328 στις: 24/04/09, 12:27 »
Τουλάχιστον δεν αλλάζει κάθε τρεις και λίγο το δόγματα της ούτε και κηρύττει το αναθεματισμένο ευαγγέλιο της Σκοπιάς(Γαλατάς 1). Επίσης η ορθόδοξη εκκλησία έχει την  παράδοση για την οποία είναι περήφανη ενώ η Σκοπία προσπαθεί με κάθε τρόπο να κρύψει τη δικιά της, η οποία την εκθέτει ανεπανόρθωτα στα μάτια του κάθε ανθρώπου που δεν έχει υποστεί την πλύση εγκεφάλου του Μπρούκλιν. Και εν τέλει είναι δύο διαφορετικά πράγματα γιατί η ολοκληρωτική-ταξική αίρεση των Μαρτύρουν του Ιαχωβά σε μόλις 150 χρόνια ιστορίας έχει ξεπεράσει στα λάθη την ορθόδοξη εκκλησιά η οποία έχει πάνω από 2000 χρόνια στην πλάτη της. Ελπίζω να σε κάλυψα αν όχι εδώ είμαι για οποιαδήποτε διευκρίνιση.           

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #329 στις: 24/04/09, 15:01 »
Για να ξέρουμε τι λέμε όπως είπα και πρίν  ;D ;D ;D

http://www.oodegr.com/paratir/istoria/war1.htm
αιρω πολυ..(δεν λεω οτι δεν εχει ακινητη περιουσια..η αντιληψη σου δεν ειναι και αξιοπιστη..)...
Απλα σου λεω ο,τι και η ελληνικη ορθοδοξη εκκλησια και πολλες αλλες θρησκειες εχουν τεραστεια περιουσια...Και ειδικα η ορθοδοξη..ολοι ξερουμε οτι εχουν Την περιουσια...ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ Ή ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ Κ-Α-Ν-Ε-Ν-ΟΣ..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #330 στις: 25/04/09, 00:31 »
Μερσι, εχομε λοιπον ενα ψευτικο κοσμο, οταν λεμε ψευτικο τι εννοουμε ;; εννοουμε μαλλον κατι που δεν ειναι αληθινο, δηλ. ξεχωριζομε το ψευτικο απο το αληθινο λεγοντας οτι αυτο δεν ειναι αληθινο, εφ' οσον ψευτικο δεν μπορει να ειναι αληθινο, ετσι δεν ειναι ;;
εε...ναι.....ψευτικο =/ αληθινό...εξ'απ'ανέκαθεν!... :P
που το πας?

τα ιμαλαια ξαναγυρισαν αλλα κι εμεις ακαθεκτοι εκτος θεματος :)  αφου γνωριζομε λοιπον οτι το ψεμμα δεν μπορει να ειναι η αληθεια και οτι αυτα διαφερουν μεταξυ τους =/ και αποτελουν δυο και οχι ενα, δεν θα ηταν λογικο να μην παραδεχομαστε ποτέ το ενα αντι του αλλου και να μην τα μπερδευομε ετσι ωστε με εξωφρενικο τροπο να ονομαζομε αληθεια το ψεμμα και ψεμμα την αληθεια ;; και οταν ακουμε να λενε για ψευτικη αληθεια και για αληθινο ψεμμα τι αλλο καλυτερο θα μπορουσαμε να κανομε απο το να υπομειδιουμε ;; αν λοιπον ψεμμα και αληθεια ειναι ξεχωριστα δυο πραγματα και τα δυο δεν μπορουν να ενωθουν και να βρισκονται μαζι μεσα σε ενα, δεν συμπεραινομε σωστα εαν πουμε οτι στον κοσμο αυτον στον οποιον τα παντα ειναι ψεμμα, τιποτα δεν ειναι αληθινο ;; ή θα μπορουσε να υπαρχει κατι αληθινο και το συμπερασμα ειναι λαθος ;;



Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #331 στις: 25/04/09, 01:50 »
Όχι απλά λέω ότι η αίρεση των μαρτύρων του Ιαχωβά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι η αλήθεια. γιατί δεν υπάρχει τίποτε που να το αποδικνύει ούτε στη λογική ούτε και στη Γραφή.
Aυτη ειναι η γνωμη σου. Με το να λες οτι ζουν  σε ενα ψεμμα (τους λες εμφανως βλαξ) και οτι ζουν σε ψευτικο κοσμο..(επιπλεον μια προσβολη)..μπορεις να πεις την προσωπικη σου γνωμη χωρις να προσβαλεις κανεναν..Τελος οπως λες εσυ ο καθενας εχει το δικαιωμα να πιστευει οπου θελει και εσυ εχεις την υποχρεωση να το σεβαστεις αυτο..Γτ σε αυτην την ζωη δεν εχουμε μονο δικαιωματα εχουμε και υποχρεωσεις...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #332 στις: 25/04/09, 04:26 »
Μερσι, εχομε λοιπον ενα ψευτικο κοσμο, οταν λεμε ψευτικο τι εννοουμε ;; εννοουμε μαλλον κατι που δεν ειναι αληθινο, δηλ. ξεχωριζομε το ψευτικο απο το αληθινο λεγοντας οτι αυτο δεν ειναι αληθινο, εφ' οσον ψευτικο δεν μπορει να ειναι αληθινο, ετσι δεν ειναι ;;
εε...ναι.....ψευτικο =/ αληθινό...εξ'απ'ανέκαθεν!... :P
που το πας?

τα ιμαλαια ξαναγυρισαν αλλα κι εμεις ακαθεκτοι εκτος θεματος :)  αφου γνωριζομε λοιπον οτι το ψεμμα δεν μπορει να ειναι η αληθεια και οτι αυτα διαφερουν μεταξυ τους =/ και αποτελουν δυο και οχι ενα, δεν θα ηταν λογικο να μην παραδεχομαστε ποτέ το ενα αντι του αλλου και να μην τα μπερδευομε ετσι ωστε με εξωφρενικο τροπο να ονομαζομε αληθεια το ψεμμα και ψεμμα την αληθεια ;; και οταν ακουμε να λενε για ψευτικη αληθεια και για αληθινο ψεμμα τι αλλο καλυτερο θα μπορουσαμε να κανομε απο το να υπομειδιουμε ;; αν λοιπον ψεμμα και αληθεια ειναι ξεχωριστα δυο πραγματα και τα δυο δεν μπορουν να ενωθουν και να βρισκονται μαζι μεσα σε ενα, δεν συμπεραινομε σωστα εαν πουμε οτι στον κοσμο αυτον στον οποιον τα παντα ειναι ψεμμα, τιποτα δεν ειναι αληθινο ;; ή θα μπορουσε να υπαρχει κατι αληθινο και το συμπερασμα ειναι λαθος ;;



είναι αλήθεια μέσα στη φούσκα αναλόγιο....το να μη ζεις μέσα σε καμία φούσκα είναι σα να μη ζεις....

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #333 στις: 25/04/09, 18:19 »
Μερσι, εχομε λοιπον ενα ψευτικο κοσμο, οταν λεμε ψευτικο τι εννοουμε ;; εννοουμε μαλλον κατι που δεν ειναι αληθινο, δηλ. ξεχωριζομε το ψευτικο απο το αληθινο λεγοντας οτι αυτο δεν ειναι αληθινο, εφ' οσον ψευτικο δεν μπορει να ειναι αληθινο, ετσι δεν ειναι ;;
εε...ναι.....ψευτικο =/ αληθινό...εξ'απ'ανέκαθεν!... :P
που το πας?

τα ιμαλαια ξαναγυρισαν αλλα κι εμεις ακαθεκτοι εκτος θεματος :)  αφου γνωριζομε λοιπον οτι το ψεμμα δεν μπορει να ειναι η αληθεια και οτι αυτα διαφερουν μεταξυ τους =/ και αποτελουν δυο και οχι ενα, δεν θα ηταν λογικο να μην παραδεχομαστε ποτέ το ενα αντι του αλλου και να μην τα μπερδευομε ετσι ωστε με εξωφρενικο τροπο να ονομαζομε αληθεια το ψεμμα και ψεμμα την αληθεια ;; και οταν ακουμε να λενε για ψευτικη αληθεια και για αληθινο ψεμμα τι αλλο καλυτερο θα μπορουσαμε να κανομε απο το να υπομειδιουμε ;; αν λοιπον ψεμμα και αληθεια ειναι ξεχωριστα δυο πραγματα και τα δυο δεν μπορουν να ενωθουν και να βρισκονται μαζι μεσα σε ενα, δεν συμπεραινομε σωστα εαν πουμε οτι στον κοσμο αυτον στον οποιον τα παντα ειναι ψεμμα, τιποτα δεν ειναι αληθινο ;; ή θα μπορουσε να υπαρχει κατι αληθινο και το συμπερασμα ειναι λαθος ;;



είναι αλήθεια μέσα στη φούσκα αναλόγιο....το να μη ζεις μέσα σε καμία φούσκα είναι σα να μη ζεις....


δηλ. όλα αυτά είναι ένα ψεμμα (η φουσκα), αλλα μεσα σε όλα αυτά που είναι ένα ψεμμα βρισκεται και μια αληθεια, αν καταλαβα σωστα εχομε το ολον ψευδες αλλα το ολον ψευδες περιεχει μια αληθεια, ετσι είναι ;; αν είναι ετσι τοτε αφου περιεχει αληθεια δεν είναι ολον ψευδες, ή όλα είναι ψεμμα και δεν υπαρχει τιποτα το αληθινο, ή δεν είναι όλα ψεμμα και υπαρχει κατι αληθινο, δηλ. εάν μεσα στη φουσκα είναι αληθεια, πως θα υποστηριξομε και θα πουμε ότι ολη η φουσκα είναι ψευδης και οτι ολα ειναι ψεμμα ;;



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #334 στις: 25/04/09, 21:07 »
είναι αλήθεια ΜΕΣΑ στη φούσκα...με τα δεδομένα της φούσκας....
όταν μιλάνε 2 κάτοικοι της φούσκας για τον Πίκατσου φυσικά και δεν υπάρχει κάτι το αληθινό στη συζήτηση....
αλλά άμα πούνε πως ο Πίκατσου έχει δύναμη 46 ξέρω γω τότε αυτό, με τα δεδομένα της φούσκας (τους κανόνες του παιχνιδοιύ στην προκειμένη περίπτωση) είναι αλήθεια!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #335 στις: 25/04/09, 21:14 »
Παιδιά αυτός ο Πίκατσου είναι κάτοικος Ιμαλαϊων??.... :-X ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #336 στις: 25/04/09, 21:22 »
Παιδιά αυτός ο Πίκατσου είναι κάτοικος Ιμαλαϊων??.... :-X ;D
τα χεις μπερδέψει φίλε μου...
ο ΓΕΤΙ ειναι κάτοικος των Ιμαλαίων.....! :P (κ εγώ τα περισσότερα βράδια αλλά σε άλλα Ιμαλάια... :P )
ο Πικατσου είναι ο βασιλιάς της νεραιδοχώρας..!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #337 στις: 25/04/09, 21:33 »
Sorry!! :-\

Διπλανή φούσκα!.. ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #338 στις: 25/04/09, 22:00 »
είναι αλήθεια ΜΕΣΑ στη φούσκα...με τα δεδομένα της φούσκας....
όταν μιλάνε 2 κάτοικοι της φούσκας για τον Πίκατσου φυσικά και δεν υπάρχει κάτι το αληθινό στη συζήτηση....

Για ποιόν λόγο λες "φυσικά και"? Λόγω του ότι ο Πικατσού είναι φανταστικό πρόσωπο? Μην μπλέκεις την αλήθεια με την πραγματικότητα. Η αλήθεια μπορεί να υπάρξει και μέσα σε υποθέσεις ή θεωρήσεις. Είναι μια σχέση που συνδέει τα δεδομένα με το αποτέλεσμα.

Το πρόβλημα "περί αληθείας" έχει προκύψει λόγω του ότι πολλά αποτελέσματα που θεωρούνταν αληθή στο παρελθόν αποδείχθηκαν μεγάλα ψεύδη εξεταζόμενα όμως ως προς τα σύγχρονα δεδομένα. Όταν αλλάξουν όμως τα δεδομένα παύει να υπάρχει και η προτέρα σχέση με το αποτέλεσμα. Ή αλλιώς η σχέση δεδομένων με το αποτέλεσμα έχει μια χρονική τιμή για τα ανθρώπινα μέτρα. Η ευρύτητα και η δυνατότητα της αντίληψής μας μεταλλάσεται σε σχέση με τον χρόνο. Ακόμα και κατά την διάρκεια της ζωής μας. Γι αυτό και "παίρνουμε την ζωή μας λάθος, κι αλλάζουμε ζωή". Το ζητούμενο είναι να έχουμε το κουράγιο για συνεχή ενατένιση του εαυτού μας πρωτίστως.

Το μόνο πρόβλημα στην "δικιά μου αλήθεια" είναι ότι δεν ατενίζω το "δικό μου ψέμα". Έχεις ακούσει κάποιον να αναφέρεται σ' αυτό το τελευταίο? Όχι, γιατί? Απλά διότι το δικό μου "ψέμα" σ' αυτήν την περίπτωση είναι οι "αλήθειες" όλων των υπολοίπων!
Προβληματικό αυτό για ένα κοινωνικό ον, έτσι δεν είναι?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #339 στις: 25/04/09, 22:08 »
εσύ λες πως αλήθεια είναι το οσο αληθινή μπορεί να είναι η άποψή μας σε σχέση με τα δεδομένα που έχουμε...και συμφωνώ...
ο αναλόγιο μιλάει για την γενική αλήθεια...τη μία και μοναδική...αλλά κανείς δν ξέρει ποια είναι...αυτό ψάχνουμε...αλλά μέχρι να τη βρούμε δν έχουμε δικαίωμα να είμαστε ισχυρογνώμωνες με απλές ενδείξεις....

παππού στην τελευταία παράγραφο τι εννοείς?

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #340 στις: 26/04/09, 00:50 »
είναι αλήθεια ΜΕΣΑ στη φούσκα...με τα δεδομένα της φούσκας....
όταν μιλάνε 2 κάτοικοι της φούσκας για τον Πίκατσου φυσικά και δεν υπάρχει κάτι το αληθινό στη συζήτηση....
αλλά άμα πούνε πως ο Πίκατσου έχει δύναμη 46 ξέρω γω τότε αυτό, με τα δεδομένα της φούσκας (τους κανόνες του παιχνιδοιύ στην προκειμένη περίπτωση) είναι αλήθεια!

Καταληγομε στο σημειο απο οπου αρχισαμε, ονομαζεις αληθεια το ψεμμα της φουσκας, δυο κατοικοι συμφωνουν πως ο Πικατσου εχει δυναμη 46, συγχεεις την συμφωνια δυο κατοικων με την αληθεια, η συμφωνια αφορα δυο κατοικους, εκτος των δυο κατοικων δεν αφορα κανεναν αλλον, ουτε καμμια αληθεια, οι κατοικοι μπορει να συμφωνησουν πως ο Πικατσου εχει δυναμη 47, το ψεμμα δεν εχει κανενα περιορισμο αφου ειναι ψεμμα, μοναδικος περιορισμος που εχει το ψεμμα ειναι ο εαυτος του, δηλ. αυτοδιαψευση, το ψεμμα διαψευδεται απο τον ιδιον τον εαυτο του, οι κανονες του παιχνιδιου οριζουν το παιχνιδι, το ποκερ εχει κανονες, οι κανονες αυτοι θεωρουνται αληθεια του ποκερ, ονομαζομε αληθεια το ψεμμα του ποκερ επειδη ενα ψεμμα υπαρχει υπο μορφη κανονων που υιοθετουν οι παικτες, δηλ. η αληθεια ειναι ζητημα αυθαιρετης ονομασιας,
ναι, ναι, παππου στην τελευταια παραγραφο τι εννοεις ;;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #341 στις: 26/04/09, 01:10 »
στο ξαναπα...είναι αλήθεια υπό συνθήκες!
και στα μαθηματικά δεν μπορείς να αποδείξεις κάποιες θεωρίες αν δν ορίσεις κάποιους περιορισμούς....
δν λέω πως είναι απαραίτητο να ορίζουμε περιορισμούς στη ζωή μας...αλλά συμβαίνει

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #342 στις: 26/04/09, 01:34 »
Καταλαβαινω, μαλλον προκειται για αξιωματα, τα αξιωματα ειναι αρχες υπο συνθηκη, αληθεια υπο συνθηκες ειναι αστοχο, αλλα ενταξει καταχραστικως... 

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #343 στις: 27/04/09, 12:13 »
συγχεεις την συμφωνια δυο κατοικων με την αληθεια, η συμφωνια αφορα δυο κατοικους, εκτος των δυο κατοικων δεν αφορα κανεναν αλλον, ουτε καμμια αληθεια,


......... δηλ. η αληθεια ειναι ζητημα αυθαιρετης ονομασιας,
ναι, ναι, παππου στην τελευταια παραγραφο τι εννοεις ;;

Εννοώ αυτό ακριβώς που λες αναλόγιο: Έχουμε καταντήσει την "αλήθεια" ζήτημα αυθέραιτης ονομασίας, όπως και πολλά άλλα βεβαίως - βεβαίως. Τι είναι αλήθεια? Νομίζω πως απαντάς "το μη ψεύδος". Αλλά τότε αλήθεια μπορεί να είναι το σύμπαν, ή το φως, ή ο ήχος, ή τα συναισθήματα, ή οτιδήποτε άλλο φανταστούμε το οποίο να ανήκει στην κατηγορία "μη ψεύδος". Οτιδήποτε το οποίο είναι ανέλεγκτο από εμάς.

Κατά "διαβολική σύμπτωση" το μοναδικό είδος που μπορούμε να ελέγξουμε, είναι ο Λόγος. Όμως η πρόσβαση στον Λόγο είναι δυνατή διά συμφωνιών και συνεργασιών. Αν αφαιρέσουμε την αλήθεια τότε δεν υπάρχει δυνατότητα ανθρώπινης πρόσβασης στο μοναδικό χαρακτηριστικό του που είναι δυνατόν να ελέγξει, μ' αυτόν τον τρόπο γινόμαστε απόλυτως έρμαια των διαθέσεων αυτών που χειρίζονται τον Λόγο, αυτών που τον διοχετεύουν στο πλήθος, οδηγούμενοι όχι σε κοινωνία κοινωνικών όντων, αλλά σε κοινωνία σκλάβων.

Διότι ως σκλάβος ορίζεται αυτός ο οποίος δεν ελέγχει τίποτα.

Η αλήθεια στον Λόγο δεν είναι βέβαια η συμφωνία, αλλά είναι όμως μέθοδος για να επιτευχθεί η συμφωνία. Η μέθοδος κρίσεως της λανθασμένης ή έγκυρης διαδικασίας σκέψης. Η αλήθεια δεν αφορά το αποτέλεσμα, αλλά την διαδικασία εξαγωγής του. Το αποτέλεσμα μπορεί να αλλάξει αρκετές φορές ακολουθώντας όμως πάντα την ίδια διαδικασία. Την αλήθεια.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #344 στις: 27/04/09, 14:17 »
1)    Βλάξ τους είπες εσύ που έχεις καλούς τρόπους όχι εγώ που τους βλέπω με αγάπη και τους θεωρώ ανθρώπους  που έχουν ανάγκη από βοήθεια για να βγουν από την πλάνη που τους έχουν βάλει κάποιοι άλλοι

2)   Τώρα αν τους πρόσβαλα  επειδή μίλησα άσκημα για μια αμερικάνικη πολυεθνική εταιρία (SKOPIA) ε τότε τι να πω. Δηλαδή εσένα άμα σου βρίσουν το συγκρότημα που σου αρέσει το παίρνεις προσωπικά και παρεξήγησε μήπως πάιζεις και ξύλο  ;;;;; 


« Τελευταία τροποποίηση: 27/04/09, 14:20 από Gouz2008 »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #345 στις: 27/04/09, 21:30 »
1)    Βλάξ τους είπες εσύ που έχεις καλούς τρόπους όχι εγώ που τους βλέπω με αγάπη και τους θεωρώ ανθρώπους  που έχουν ανάγκη από βοήθεια για να βγουν από την πλάνη που τους έχουν βάλει κάποιοι άλλοι

2)   Τώρα αν τους πρόσβαλα  επειδή μίλησα άσκημα για μια αμερικάνικη πολυεθνική εταιρία (SKOPIA) ε τότε τι να πω. Δηλαδή εσένα άμα σου βρίσουν το συγκρότημα που σου αρέσει το παίρνεις προσωπικά και παρεξήγησε μήπως πάιζεις και ξύλο  ;;;;; 



μα το συνεχιζεις...δεν ειπα κανεναν βλαξ, αντιθετα με σενα που συνεχιζεις καθεκτος, οταν τους λυπασαι και λες οτι ζουν σε πλανη σημαινει οτι σεβεσαι αυτους τους ανθρωπους;!..(Πες το μου και αυτο!!!)
Και να προσβαλεις με το να υποτιμας ομαδα ανθρωπων, οπου και να πιστευουν οφειλεις να σεβεσαι τα πιστευω τους και να μην θιγεις τις επιλογες τους...
Και μην συγκρινεις ενα συγκροτημα με μια θρησκεια, δεν τιμα και πολυ την κριση σου... ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #346 στις: 28/04/09, 08:44 »
1)    Βλάξ τους είπες εσύ που έχεις καλούς τρόπους όχι εγώ που τους βλέπω με αγάπη και τους θεωρώ ανθρώπους  που έχουν ανάγκη από βοήθεια για να βγουν από την πλάνη που τους έχουν βάλει κάποιοι άλλοι

2)   Τώρα αν τους πρόσβαλα  επειδή μίλησα άσκημα για μια αμερικάνικη πολυεθνική εταιρία (SKOPIA) ε τότε τι να πω. Δηλαδή εσένα άμα σου βρίσουν το συγκρότημα που σου αρέσει το παίρνεις προσωπικά και παρεξήγησε μήπως πάιζεις και ξύλο  ;;;;; 



μα το συνεχιζεις...δεν ειπα κανεναν βλαξ, αντιθετα με σενα που συνεχιζεις καθεκτος, οταν τους λυπασαι και λες οτι ζουν σε πλανη σημαινει οτι σεβεσαι αυτους τους ανθρωπους;!..(Πες το μου και αυτο!!!)
Και να προσβαλεις με το να υποτιμας ομαδα ανθρωπων, οπου και να πιστευουν οφειλεις να σεβεσαι τα πιστευω τους και να μην θιγεις τις επιλογες τους...
Και μην συγκρινεις ενα συγκροτημα με μια θρησκεια, δεν τιμα και πολυ την κριση σου... ;D

Ας κάνω μερικές διευκρινήσεις μπας και βγάλουμε άκρη. Καταρχήν το ότι λυπάσαι κάποιον επειδή κάποιοι απατεώνες τον έχουν ξεγελάσει δεν σημαίνει ότι δεν τον σέβεσαι. Για παράδειγμα αν ένας φίλος σου μπλέξει με ναρκωτικά και προσπαθείς να τον βοηθήσεις αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι δεν τον σέβεσαι ούτε ότι δεν τον αγαπάς.
   Πώς θα ένιωθες τώρα αν αυτό ο ίδιος φίλος γινόταν βαποράκι κάποιον για να φέρει και άλλους στην ίδια θλιβερή κατάσταση σαν τη δική του δεν θα σε πείραζε ;;
   Τέλος δεν συγκρίνω ένα συγκρότημα με μία θρησκεία (Που ούτε καν αυτό δεν είναι) απλά προσπάθησα  να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα το οποίο και αντιστρέφω. Αν κάποιος έρθει σε μένα και αρχίζει να μου βρίζει τα πιστεύω (που αυτό κάνουν δηλαδή) πρέπει να μαλώσω μαζί του ; πρέπει να τον μισήσω ; ή πρέπει να του πω ξέρεις αγόρι μου τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λες. Για αυτό φίλε μου πριν αποφασίσεις να υπερασπιστείς άθελα σου τα συμφέροντα μιας πολυεθνικής εταιρίας σκέψου πια είναι αυτή και τι ακριβώς κάνει.               

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #347 στις: 28/04/09, 09:30 »
Παρακαλώ, μην εξάπτεστε.
Μπορούν να εκφέρονται γνώμες, αρκεί να είναι ευγενικές και να μην είναι επί προσωπικού.
Δεν χρειάζεται να φτάνετε σε ακραίους χαρακτηρισμούς για να υποστηρίξετε την άποψη σας (την οποία δεν μπορείτε να επιβάλλετε στον συνομιλητή σας, απλά μια συζήτηση γίνεται). Αν έχετε να παραθέσετε στοιχεία, καλό θα ήταν (αν και εκ φύσεως τα θέματα πίστης και θρησκείας χαρακτηρίζονται από έλλειψη χειροπιαστών στοιχείων).

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #348 στις: 28/04/09, 10:07 »
Ποιο χειροπιαστό στοιχείο από την ακυρότητα της βασικής τους ημερομηνίας (1914) δεν υπάρχει και αυτό γιατί η απόδειξη είναι μαθηματική και κανένας τους εκεί δεν μπορεί να πει τίποτα. Άρα εδώ δεν μιλάμε για αόριστους δογματισμούς, αλλά για ξεκάθαρη μαθηματική απόδειξη (ακόμη και μέσα από τα ίδια τους τα βιβλία), η οποία κόβει το δέντρο που παράγει καρπούς ψευδο-προφητειών από τη ρίζα.

"15.Kαι να φυλάγεστε από τους ψευδοπροφήτες, που σας πλησιάζουν ντυμένοι σαν πρόβατα αλλα από μέσα είναι λύκοι αρπαχτικοί. 16.Aπό τους καρπούς τους θα τους αναγνωρίσετε. Mήπως μαζεύουν σταφύλια από αγκάθια ή σύκα από τριβόλια; 17.Έτσι, κάθε καλό δέντρο κάνει καλούς καρπούς, ενώ το σάπιο δέντρο κάνει κακούς καρπούς. 18.Δεν μπορεί ένα καλό δέντρο να κάνει κακούς καρπούς, ούτε ένα σάπιο δέντρο να κάνει καλούς καρπούς. 19.Kάθε δέντρο που δεν κάνει καλό καρπό, το κόβουν και το πετούν στη φωτιά. 20.Eπομένως, από τους καρπούς τους θα τους αναγνωρίσετε. "    :-*

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #349 στις: 28/04/09, 20:06 »
Ας κάνω μερικές διευκρινήσεις μπας και βγάλουμε άκρη. Καταρχήν το ότι λυπάσαι κάποιον επειδή κάποιοι απατεώνες τον έχουν ξεγελάσει δεν σημαίνει ότι δεν τον σέβεσαι. Για παράδειγμα αν ένας φίλος σου μπλέξει με ναρκωτικά και προσπαθείς να τον βοηθήσεις αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι δεν τον σέβεσαι ούτε ότι δεν τον αγαπάς.
   Πώς θα ένιωθες τώρα αν αυτό ο ίδιος φίλος γινόταν βαποράκι κάποιον για να φέρει και άλλους στην ίδια θλιβερή κατάσταση σαν τη δική του δεν θα σε πείραζε ;;
   
.Σεβασμος ειναι ακρως αντιθετο απο την λυπηση..οχι οταν θα βοηθησω τον φιλο μου δεν θα τον λυπαμαι...αληθεια εσυ τους λυπασαι τους φιους σου δεν τους αγαπας;.. :P
Αλλα οκ χιλια συγνωμη που σου χαλαω την εβδομαδα..Φαινεται απο το πρωτο σου ποστ οτι δεν θες να αντιπαρατεθεις με κανεναν...
(11 μνματα τα δυο εκ αυτων δεν περιειχαν προσβολες... ???)
Μια απο απορια..στο δευτερο ποστ, στο οποιο πρωτοαπαντησα γραφεις « στα πρηγουμενα μου ποστ..» μονο ενα προηγουμενο ειδα..λαθος ή ειχες αλλο λογαριασμο;...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/09, 20:33 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....