Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με Thomann - Λάθος παράδοση παραγγελίας!  (Αναγνώστηκε 8421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Η γκαντεμιά μου δεν έχει τέλος  ::).
Παραγγέλνω ανήμερα Χριστούγεννα έναν Blackheart Handsome Devil Combo καθώς και διάφορα μικροπράγματα (καλώδια, slide, πένες κλπ.) από Thomann.
Στις 27.12.08 λαμβάνω e-mail επιβεβαίωσης καθώς και e-mail από τον Αγγελόπουλο με οδηγίες σχετικά με την πληρωμή κλπ. (πλήρωσα με έμβασμα).
Ο Blackheart ήταν out of stock, διαθέσιμος μόνο "on request", με άγνωστη ημερομηνία παραλαβής, το ήξερα, δεν είχα κανένα πρόβλημα να περιμένω.
Στις 8.1.09 ξυπνάω με το φανταστικό SMS "Your order has been shipped", και χαίρομαι...πρόωρα. Μπαίνω στο site, βλέπω ότι όντως έχουν σταλεί δύο πακέτα, το ένα με τον ενισχυτή και το άλλο με όλα τα "ψιλά".

Χτες το πρωί φτάνουν τα πράγματα- το ένα είναι όντως το μικρό πακέτο, ολόσωστο, και το άλλο...ένα παθητικό 15άρι ηχείο P.A. μάρκας "The Box" και αξίας 68 Ευρώ!
O courier των ταχυμεταφορών δεν το έπαιρνε πίσω. Έστειλα κατευθείαν e-mail στο international τμήμα του Thomann, προσωπικά στο Αγγελόπουλο στα ελληνικά αλλά και το ίδιο στα αγγλικά. Μέχρι το απόγευμα δεν είχα λάβει απάντηση, οπότε προώθησα το ίδιο ακριβώς mail στα αγγλικά και στο customer service. Καμία απάντηση έως τώρα.

 Επίσης, το χαρτί που συνοδεύει το πακέτο από τη Deutsche Post λέει ότι το βάρος του πακέτου είναι 25 κιλά (που είναι κανονικά το μικτό βάρος του Blackheart), ενώ το ίδιο το κουτί του ηχείου αναφέρει μικτό βάρος 19,7! Και η απόδειξη αναφέρει κανονικά τον Blackheart.

Πρόσθετο "μυστήριο": Η συσκευασία του ηχείου είχε σε ένα σημείο ένα αυτοκόλλητο (το οποίο είχε αφαιρεθεί όταν το έλαβα), στο οποίο όμως ακόμα διακρίνεται ένα άσχετο όνομα αποστολέα ημερομηνία αποστολής!

Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι αντίστοιχο; Πως να το στείλω πίσω; Να περιμένω πρώτα απάντηση στα e-mail ή να το στείλω κατευθείαν; Στα FAQ λέει ότι ο thomann καλύπτει και τα μεταφορικά επιστροφής σε περίπτωση που πρόκειται για λάθος τους ή παρεξήγηση, ισχύει όντως;

Βοήθεια!  :-\
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Μην στεναχωριέσαι καθόλου.. Έχει γίνει λάθος είτε από τις Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ είτε από το shipping division του Thomann και αφού τους το ανέφερες με email θα σου απαντήσουν και θα αναλάβουν αυτοί το κόστος μεταφοράς του "Box" προς αυτούς (ή προς τον παραλήπτη, αν είναι Έλληνας) και φυσικά του δικού σου ενισχυτή προς το μέρος που τους δήλωσες.. Δεν παίζουν με αυτά οι Γερμανοί, απλά σε καταλαβαίνω ότι όντως είναι λίγο ξενέρα η όλη φάση.. Έχει τύχει και σε γνωστό μου να πάρει λάθος παραγγελία επειδή όπως του εξήγησαν έκαναν αναγραμματισμό του αριθμού παραγγελίας (π.χ. έστειλαν το πακέτο 123123 στην παραγγελία 123132 και το ανάποδο) και φυσικά ανέλαβαν όλα τα έξοδα.. Απλά η όλη διαδικασία πήρε κοντά 3 εβδομάδες..

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Ευχαριστώ πολύ faser...είναι καλό να μαθαίνεις ότι είναι κάτι που όντως συμβαίνει καμιά φορά. Λογικό είναι εξάλλου, με τις χιλιάδες παραγγελίες που λαμβάνει ο thomann. Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω κι άλλο, εξάλλου όπως έγραψα εφόσον ο ενισχυτής είναι out of stock και το δηλώνουν καθαρά, πρέπει να κάνω υπομονή.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
themos με DHL στα έστειλαν;

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Μια φορά σε εμένα είχε τύχει να λείπει κάποιο προιόν από μια παραγγελία ενώ το είχα πληρώσει κανονικά. Τους έστειλα email και μου το έστειλαν αμέσως χωρίς να ρωτήσουν ούτε πως και γιατί, ζητώντας παράλληλα συγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Λοιπόν έλαβα σήμερα mail από το customer service,που ζητούσε συγγνώμη και έλεγε ότι θα επικονωνήσει μαζί μου η UPS και θα έρθουν οι ίδιοι να το παραλάβουν χωρίς να πληρώσω τίποτα- θα λάβω άλλο e-mail από την UPS σε 4 εργάσιμες για τα διαδικαστικά. Καλό αυτό, αλλά ούτε λόγος για το πότε θα φτάσει ο ενισχυτής που έχω όντως παραγγείλει (φαντάζομαι πρώτα πρέπει να επιστραφεί η λάθος παραγγελία;).

themos με DHL στα έστειλαν;

Δεν ξέρω αν τη διεθνή μεταφορά την ανέλαβε η DHL, πάντως σπίτι μου το έφεραν οι Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ και από τη Γερμανία είχε αρχικά αποσταλεί με Deutsche Post Business Paket international- το γερμανικό ταχυδρομείο δηλαδή.

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Δεν ξέρω αν τη διεθνή μεταφορά την ανέλαβε η DHL, πάντως σπίτι μου το έφεραν οι Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ και από τη Γερμανία είχε αρχικά αποσταλεί με Deutsche Post Business Paket international- το γερμανικό ταχυδρομείο δηλαδή.
Οι Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ έχουν μονοπώλιο την υπηρεσία εξωτερικού (EMS Καταληκτικά όπως την αναφέρουν) στην Ελλάδα, δηλαδή ότι έρχεται από εξωτερικό, μόλις περάσει τα σύνορα μεταφέρεται από τις Ταχυμεταφορές και μόνο.. Για παράδειγμα, στέλνει η Royal Mail ένα δέμα για Θεσσ/κη.. Το πάει κάπου στα Βόρεια σύνορα της Ελλάδας και δικαίωμα να το παραλάβει από τα σύνορα και να το παραδώσει στη Θεσσ/κη έχει μόνο η Ταχυμεταφορές.. Εξαίρεση αποτελούν οι θυγατρικές ξένων εταιριών courier (όπως UPS Greece, ΤΝΤ Skypac, κ.λπ.) οι οποίες αναλαμβάνουν όλη τη μεταφορά από τη χώρα τους-σύνορα-θυγατρική.. Επειδή η Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ έχουν αρκετό κόσμο σε σχέση με άλλες εταιρίες, εξυπηρετούν σχετικά γρήγορα και όπως πιθανόν να έχετε διαβάσει αναμένεται η μερική ιδιωτικοποίηση τους οπότε οι ταχύτητες θα ανέβουν και άλλο!! ;D

Themos, δεν θέλω όμως να σε στεναχωρήσω, αλλά το email της UPS θα αργήσει λίγο να σου σταλεί.. Εμένα (σε μια επιστροφή στο Thomann που είχα ζητήσει εκ μέρους ενός φίλου) έκανε πάνω από 1 εβδομάδα και δυστυχώς δεν περνάει από το χέρι σου να τους πιέσεις να κάνουν πιο γρήγορα.. Το πρόβλημα δεν πηγάζει από την UPS αλλά από το Thomann το οποίο αργεί να στείλει την εντολή στην UPS ότι υπάρχει ένα δέμα κάπου για pickup, στείλτε email στον αποστολέα και πηγαίνετε να το πάρετε.. Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά η επιστροφή είναι πολύ πιο χρονοβόρα από την αποστολή..
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/09, 00:11 από faser »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Themos, δεν θέλω όμως να σε στεναχωρήσω, αλλά το email της UPS θα αργήσει λίγο να σου σταλεί.. Εμένα (σε μια επιστροφή στο Thomann που είχα ζητήσει εκ μέρους ενός φίλου) έκανε πάνω από 1 εβδομάδα και δυστυχώς δεν περνάει από το χέρι σου να τους πιέσεις να κάνουν πιο γρήγορα.. Το πρόβλημα δεν πηγάζει από την UPS αλλά από το Thomann το οποίο αργεί να στείλει την εντολή στην UPS ότι υπάρχει ένα δέμα κάπου για pickup, στείλτε email στον αποστολέα και πηγαίνετε να το πάρετε.. Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά η επιστροφή είναι πολύ πιο χρονοβόρα από την αποστολή..

Δεν με πειράζει, αρκεί να μου στείλουν τον ενισχυτή...μέχρι τότε το ηχείο τους μπορεί να περιμένει υπομονετικά στη συσκευασία του ως ακουμπιστήρι κλειδιών δίπλα στην πόρτα.  ;D
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Με την επιστροφή του ηχείου όλα ΟΚ. Βέβαια δεν επικοινώνησε η UPS μαζί μου, αλλά μου έστειλαν από thomann τα labels με το ταχυδρομείο (σε μία μόλις μέρα), πήρα την UPS και έρχεται αυθημερόν να το παραλάβει. Άντε να δούμε πότε θα έρθει ο ενισχυτής τώρα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Εγώ παράγγειλα τη κιθάρα έστειλα τα λεφτά και χρειάζονται 1 με 2 μέρες να τα λάβουν.
Έπειτα έστειλαν τη κιθάρα με DHL που συνεργάζεται και με Ελλάδα(αθήνα θεσαλλονικη και πάτρα νομίζω.).
Η κιθάρα για να έρθει απο Γερμανία έκανε 3 μέρες. και για να έρθει απο αθήνα κέρκυρα 4 :P
Πάω τέλοσπάντων τη παρασκεύη να δώ αν ήρθε και λένε όχι δεν έχει ερθει.
Πάω τη δευτέρα και λενε ααα εχει ερθει απο τη παρασκευη.
έλεος... :(

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Update στο σήριαλ του Blackheart  :)

Αφού ήρθε και πήρε η UPS το (άσχετο) ηχείο που μου είχαν στείλει, περίμενα 4 εργάσιμες και έστειλα ένα e-mail ζητώντας είτε να μου δώσουν μία έστω κατά προσέγγιση ημερομηνία παράδοσης για τον ενισχυτή, ή τα χρήματά μου πίσω. Έλαβα απάντηση αυθημερόν ότι θα μου πιστώσουν το λογαριασμό μου μόλις παραλάβουν το ηχείο (ούτε λόγος για τον ενισχυτή).

Σήμερα (δύο μέρες μετά), λαμβάνω SMS (από άλλον υπάλληλο) ότι η παραγγελία μου έχει σταλεί! Κάνω login στον thomann και βλέπω ότι έχει όντως σταλεί ο ενισχυτής, ο οποίος είναι και in stock!

Ελπίζω να μη χαίρομαι άδικα και να είναι όντως καθοδόν ο Blackheart...πάντως πρέπει να έπεσα στην περίπτωση γιατί τα είχαν μπλέξει άσχημα!
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Επιτέλους ήρθε ο ενισχυτής! Τέλος η αγωνία.  ;D
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μπράβο, καλόπαιχτος!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
αφού τελείωσε η...οδύσσεια,βάλε και κανένα soundclip να τον ακούσουμε  8)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
αφού τελείωσε η...οδύσσεια,βάλε και κανένα soundclip να τον ακούσουμε  8)

Το έχω υποσχεθεί ήδη  :). Θα γίνει μάλλον στο thread για τον Blackheart στους "Ενισχυτές"...ελπίζω σήμερα ή αύριο.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και καμία Φωτογραφία....καλλιτεχνική!!!
Καλόπαιχτος..!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/08, 00:51
από Pandemonium
6 Απαντήσεις
2858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 16:37
από Μαργαρίτα Π.
11 Απαντήσεις
6144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 11:25
από tatanka
2 Απαντήσεις
2755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 13:44
από Lost_Highway
8 Απαντήσεις
5389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/12, 17:22
από STEFANOS604
7 Απαντήσεις
15448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 15:50
από Antony2198
10 Απαντήσεις
5752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/13, 13:53
από kopaniamento
4 Απαντήσεις
3933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/13, 10:37
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/14, 12:20
από Ηχομυθίες
0 Απαντήσεις
11386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/19, 12:11
από filakismenos