Αποστολέας Θέμα: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?  (Αναγνώστηκε 34602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« στις: 16/09/07, 13:58 »
Γιατί εξάχορδο, γιατί πεντάχορδο και γιατί τετράχορδο;
Έχει να κάνει με το είδος μουσικής; Υπαρχει γενικά κάποιο κριτήριο στην επιλογή ή είναι καθαρά θέμα γούστου;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #1 στις: 16/09/07, 17:40 »
Εγώ ξεκίνησα με 1 5χορδο squire (κουρδισμα : b e a d g), και το αγόρασα συνειδιτά 5χορδο για να έχω "περισσότερες νότες" . Μου φαίνεται ότι η 5η χορδή βοηθάει αρκετά , ιδιαίτερα επειδή δεν υπάρχει πολλές φορές λόγος να κατεβάσω το κούρδισμα (πράγμα που στη κιθάρα είναι συνιθισμένο) .
Γενικά μου φαίνεται ότι βοηθάει . Διευκολίνει πολύ στο παίξιμο,στο "κατέβασμα" μιας κλίμακας .

Τώρα το 6 χορδο (κούρδισμα : b e a d g b) έχει μια πιο λεπτή και μια πιο χοντρή σε σχέση με το κλασικό 4χορδο μπάσο . Η b καντινι μου φαίνεται λίγο άχριστη  :) όταν έπαιξα με 1 6 χορδο . Βέβαια αυτά είναι θέματα τεχνικής και γούστου του καθενός . Και είναι και λίγο τι έχεις συνιθίσει .
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/07, 17:42 από tasos18 »

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #2 στις: 16/09/07, 17:56 »
Αν δεν χρειάζεται να παίξεις σε χαμηλότερα κουρδίσματα ή σε μπάντα με 7χορδες τα 5χορδα και τα 6χορδα είναι άχρηστα, και πάρα πολλές φορές πολλοί τα παίρνουν μόνο για την ποζεριά του θέματος. Ναι, έχει μια χορδή παραπάνω, άρα περισσότερες χαμηλές στη διάθεσή σου, αλλά παίζοντας τραγούδια μαζί με 6χορδες κιθάρες που μπορεί να σου χρησιμεύσει? Ομολογουμένως σπάνια χρησιμοποιούνται αυτές οι χορδές, εκτός αν παίζεις theater, meshuggah κλπ. Εδώ Sheehan και μια ζωή είναι μ'ένα 4χορδο. Αυτός μα****ς είναι δηλαδή? Γνώμη μου είναι πως αν ξέρεις να παίζεις, ένα 4χορδο σου είναι αρκετό.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #3 στις: 16/09/07, 18:46 »
Οντως η πλειοψηφεία παίζει με 4χορδα . Προσωπικά μου έχει χρησιμεύσει (εκτός από τα χαμηλά κουρδίσματα) πολύ σε μια μπάντα που παίζουμε rock με jazz/funk/swing χαρακτηριστηκά , όπου έκανα κάποιους πειραματισμούς με πολύ μπάσα slaps/pops όπου δεν θα μου έβγαιναν αν δεν είχα τη 5η χορδή . Δεν λέω ότι είναι απαραίτητη , απλά σου δίνει κάποιες παραπάνω δυνατότητες . Σίγουρα μπαίνει και η ποζεριά στη μέση
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/07, 18:49 από tasos18 »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #4 στις: 16/09/07, 21:27 »
Τώρα το 6 χορδο (κούρδισμα : b e a d g b) έχει μια πιο λεπτή και μια πιο χοντρή σε σχέση με το κλασικό 4χορδο μπάσο .
Είχα την εντύπωση οτι το κούρδισμα του 6χορδου είναι B E A D G C. Κάνω λάθος?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #5 στις: 16/09/07, 22:45 »
Όχι δεν κάνεις λάθος.. Όταν γυρνάω το κουρδιστήρι μου για μπάσο, η έκτη χορδή είναι η C..

Πάντως απ ότι ξέρω γενικότερα (δεν είμαι μπασίστας), τα περισσότερα 6χορδα είναι κουπιά :-\..
Συνήθως η έκτη χορδή δε χρειάζεται, ένα 5χορδο θα σε καλύψει σίγουρα (ίσως και 4χορδο, ανάλογα τι παίζεις)!! ;)

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #6 στις: 17/09/07, 10:39 »
Ναι όντως λάθος μου , η τελευταία είναι ντο και όχι σι .

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #7 στις: 18/09/07, 00:41 »
Αυτο ελπιζω να λυνει τις αποριες σου  ;D

Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #8 στις: 18/09/07, 11:47 »
Και γιατι ακριβως να το παιζεις μαγκας...?
Εγω το βαζω ανετα και ενισχυτη κιθαρας και βαραω συγχορδιες με ηχο που δεν εχει ουτε 7-χορδη κιθαρα ουτε 4-χορδο μπασο  :P
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #9 στις: 18/09/07, 15:27 »
Καλημερα στο φορουμ,
Το ηλεκτρικο μπασο παιδια ειναι η συνεχεια και η εξελιξη του κλασσικου κοντραμπασου.Εχετε δει κανα 5χορδο ή 6χορδο κοντραμπασο?Καποιος λογος θα υπαρχει λοιπον.
Με μια επιφύλαξη, θυμάμαι οτι υπάρχει 5-χορδο κόντρα μπάσο, το οποίο όμως έχει κούρδισμα σε C E A D G , αντι για B E A D G
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #10 στις: 18/09/07, 15:30 »


5χορδο...
Αν και το πλέον συνηθισμένο είναι το 4χορδο! :P

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #11 στις: 18/09/07, 15:49 »
Καλημερα στο φορουμ,
Το ηλεκτρικο μπασο παιδια ειναι η συνεχεια και η εξελιξη του κλασσικου κοντραμπασου.Εχετε δει κανα 5χορδο ή 6χορδο κοντραμπασο?

Σύμφωνα με μία άλλη άποψη, βεβαίως (την οποία διατύπωσε πρώτος ο Anthony Jackson, τον οποίο δεν πιστεύω να θεωρείς "μη-μάγκα" ), το ηλεκτρικό μπάσο θα έπρεπε de facto να έχει 6 χορδές, αφού ανήκει στην οικογένεια της ηλεκτρικής κιθάρας και όχι σε αυτήν του βιολιού, όπως το κοντραμπάσο.

Σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Ο καθένας παίζει με ό,τι βολεύεται και ό,τι προτιμά, χωρίς να υπάρχει ανάγκη δικαιολόγησης.
Οπως οι εταιριες βγαλανε και 7χορδες κιθαρες ετσι κανανε και με τα μπασα.Καθαρα για εμπορικους λογους.Και φυσικα για prestige.

Δεν τολμώ ούτε να γελάσω με κάτι τέτοιο. "Εμπορικότητα"... "prestige"... ::)
Δίχως να γνωρίζω την αξία σου ως μουσικός, με τέτοιες άκαμπτες και στενόμυαλες θεωρήσεις σε ζητήματα τόσο αυθαίρετα, με λύπη μου - και όχι ειρωνεία - σου λέω πως προσωπικά μάλλον θα σε απέφευγα από δάσκαλο.

Jezus, δικό σου είναι το παραπάνω εξάχορδο;
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/07, 16:09 από KJP »
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #12 στις: 18/09/07, 20:39 »
Καλημερα στο φορουμ,
Το ηλεκτρικο μπασο παιδια ειναι η συνεχεια και η εξελιξη του κλασσικου κοντραμπασου.Εχετε δει κανα 5χορδο ή 6χορδο κοντραμπασο?Καποιος λογος θα υπαρχει λοιπον.
Με μια επιφύλαξη, θυμάμαι οτι υπάρχει 5-χορδο κόντρα μπάσο, το οποίο όμως έχει κούρδισμα σε C E A D G , αντι για B E A D G

Nαι κυκλοφορουν πολλα τετοια!  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #13 στις: 18/09/07, 20:43 »
Μαγκας σε θεμα γνωσεων.Αλλο να βλεπεις ενα μουσικο να παιζει οριζοντια την κλιμακα και αλλο καθετα.Ειναι πολυ πιο δυσκολο.Και στην κιθαρα και στο μπασο και σε ολα τα οργανα.Ειναι πολυ απλο.Ο αλλος καταλαβαινει οτι το κατεχεις το αθλημα και δεν εμαθες απλα σε μια θεση καθετα μια κλιμακα και την παιζεις.Δειχνεις οτι ξερεις την κλιμακα σε ολες τις θεσεις.........Οτι τουλαχιστον αν δεν εχεις ασχοληθει σοβαρα,εχεις σπουδασει......

Τελος παντων, ο καθενας στον τομεα του, εγω προσωπικα δεν θελω να δειξω σε κανεναν το τι κατεχω, μου αρεσει απλα να πειραματιζομαι, ακομα και σε ατοναλ καμια φορα, να ψαχνω και να δημιουργω νεους ηχους, και οι περισοτερες χορδες βοηθουν σε αυτο... καλος μπασιστας δεν ειμαι σιγουρα, αλλα δεν εχω και τετοιο σκοπο να πω την αλληθεια, εχω αλλη προσεγκιση προς την μουσικη απο το να ξερω ολες τις κλιμακες απεξω σε ολες τις θεσεις...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #14 στις: 18/09/07, 20:44 »
Jezus, δικό σου είναι το παραπάνω εξάχορδο;


Ναι, δικο μου ειναι, εδω εχς και καποιες ακομα φοτο και ινφο αν σε ενδιαφερει...
http://www.high-gain.com/myequip.htm
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #15 στις: 18/09/07, 22:58 »
Jezus, πολύ όμορφο όργανο.

Ακόμη και είκοσι πέντε χορδές να έχει το μπάσο, πάντως, τίποτα δεν εμποδίζει τον μουσικό να μάθει τις κλίμακες, τα arpeggios και όλα τα σχετικά σε όλες τις θέσεις. Ούτως ή άλλως, η ίδια νότα, παιγμένη σε άλλη χορδή, έχει εντελώς διαφορετικό ηχόχρωμα. Επιπλέον, τα 5χορδα και 6χορδα προσφέρουν πολύ περισσότερες πολυφωνικές δυνατότητες, για μεγαλύτερα θέματα tapping, για περισσότερες συγχορδίες, για πιασίματα μεγαλύτερων διαστημάτων και πάει λέγοντας. Στις δε μουσικές, όπου το χαμηλό κούρδισμα επιβάλλεται, η Σι χορδή είναι σωτήρια. Εάν κάποιος θεωρεί ότι τα παραπάνω δεν του είναι αναγκαία, ασφαλώς και το 4χορδο είναι υπέρ-αρκετό.

Από εκεί και πέρα, είναι θέμα προτιμήσεων. Μεγάλοι μπασίστες έχουν διαπρέψει σε μπάσα όλων των κατηγοριών: τετράχορδα, πεντάχορδα, εξάχορδα, επτάχορδα, ένταστα, άταστα, πίκολο, με πένα, χωρίς πένα, κόντρα, ακουστικά, μυστήρια custom κλπ. Σε αυτά τα θέματα δεν είναι υγιές να μπαίνουν καλούπια και κανόνες. Ο κάθε μουσικός έχει το δικό του όραμα, το οποίο και κυνηγά μέσω των δικών του πειραματισμών και αναγκών.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #16 στις: 19/09/07, 20:41 »
Φυσικα και κανενα προβλημα, απλα ο καθενας λεει τις αποψεις του εδω μεσα για να κανουμε συζητηση, δεν προσπαθει να τις επιβαλει σε αλλον!
Ο καθενας στον τομεα του, εγω π.χ. θελω ν απειραματιζομαι με ανορθοδωξους τροπους, καποιος αλλος θελει πτυχια αρμονιας και να γινει ο καλυτερος σε ενα στυλ κτλ, περι ορεξεως ουδης λογος!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #17 στις: 19/09/07, 21:57 »
Δεν τολμώ ούτε να γελάσω με κάτι τέτοιο. "Εμπορικότητα"... "prestige"... ::)
Δίχως να γνωρίζω την αξία σου ως μουσικός, με τέτοιες άκαμπτες και στενόμυαλες θεωρήσεις σε ζητήματα τόσο αυθαίρετα, με λύπη μου - και όχι ειρωνεία - σου λέω πως προσωπικά μάλλον θα σε απέφευγα από δάσκαλο.

+1000

Γιατί ως γνωστόν, αν έχεις 5χορδο δεν πρόκειται να μάθεις να παίζεις σε άλλες θέσεις. Είναι μαθηματικά τεκμηριωμένο. Και είναι καλό να διδάσκεται αυτό μην τυχόν την πατήσει κανείς και δε μάθει να παίζει σωστό μπάσσο.

Αλήθεια, όλοι όσοι εκφέρουν τέτοιες απόψεις, όταν βλέπουν έναν καταπληκτικό μπασσίστα να "ζωγραφίζει" σε ένα 5χορδο ή 6χορδο, τι ακριβώς λένε; Μήπως κάτι του στυλ "εγώ είμαι καλύτερος επειδή παίζω με 4χορδο";

Και εν τέλει, πόσο αδαής μπορεί να είναι κανείς επί του οργάνου ώστε να αγνοεί πως πρόκειται για το ίδιο ακριβώς όργανο; Τι αλλάζει δηλαδή; Το ποσοστό μαγκιάς; Αυτό αγγίζει τα όρια του συμπλέγματος! Μήπως, μιας που το έφερε η κουβέντα, να ρίξουμε το ανάθεμα και στα short scale μπάσσα (που τιμά καλή ώρα ο Stanley Clarke);

Και για να φέρω τα πράγματα στη μίζερη ελληνική πραγματικότητα, αλήθεια, ποιος από εσάς θα είχε το θράσος να πει π.χ. στον Κιουρτσόγλου το ότι ξέρει κάτι λιγότερο από όσους παίζουν με 4χορδο;

Τα πράγματα κατά την άποψη μου είναι απλά: όπως με τις ομάδες και τα αυτοκίνητα, το δικό μας είναι το καλύτερο, όσο ασύμβατο και αν είναι αυτό με την αντικειμενική πραγματικότητα.

Ή αλλιώς, βάλτε στο wikipedia "cognitive dissonance theory"...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #18 στις: 19/09/07, 22:57 »
Εγώ κιθαρίστας είμαι, αλλά καταλαβαίνω ότι το να παίξεις μια κλίμακα οριζόντια σε δυσκολεύει.. Ωστόσο πίστευα ότι συνήθως θέλουμε να πάρουμε το αποτέλεσμα με τον ευκολότερο/βολικότερο τρόπο.. Δεν καταλαβαίνω γιατί να παίζεις με τρόπο που δε σε βολεύει.. (Εκτός βέβαια αν όπως πολύ σωστά είπε κάποιος σε ενδιαφέρει η χροιά μιας συγκεκριμένης χορδής ή περιπτώσεις που σε βολεύει οριζόντια η κλίμακα, όπως tapping ή πχ highway star solo)
Το θέμα το άνοιξα γιατί ενδιαφέρεται ο αδερφός μου να μάθει μπάσο και προφανώς δεν έχει δική του άποψη για το αν θέλει 4χορδο ή 5χορδο και σκέφτηκα να πάρω καμιά γνώμη και ομολογώ ότι ακούστηκαν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα εδώ μέσα..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Fanoukos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #19 στις: 20/09/07, 03:12 »
Συμφωνώ με τον Αργύρη. Με την έννοια ότι αν είναι αρκετές οι 4 για τους

Wooten
Clarke
Mark King
Jaco
Manring
Jeff Berlin κλπ

και όλους τους υπερμπασισταράδες τις funk-soul-jazz(4 χορδες δεν έχει το κοντρα μπάσο? Έχετε ακουσει τι κάνει με αυτές ο Ray Brown?)
τότε θα έχω τη μαγκιά να τις κάνω αρκετές και για μένα ;)

Το 5-χορδο δεν έχει να κάνει με την low B, ως νότα. Έχει να κάνει με την ευκολία κινήσεων. Και δεν υπάρχει καμία τεχνική που να γίνεται στις 5 και όχι στις 4.  Σοβαρευτείτε :)

Αν κάποιος θέλει 7-χορδο από την άλλη, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα!
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/07, 03:14 από Fanoukos »

Αποσυνδεδεμένος Fanoukos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #20 στις: 20/09/07, 03:16 »
Και που πάω? Ξέχασα να γράψω τον marcus miller στην λίστα.

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #21 στις: 20/09/07, 04:12 »
Παράθεση
Μαγκας σε θεμα γνωσεων.Αλλο να βλεπεις ενα μουσικο να παιζει οριζοντια την κλιμακα και αλλο καθετα.Ειναι πολυ πιο δυσκολο.Και στην κιθαρα και στο μπασο και σε ολα τα οργανα.Ειναι πολυ απλο.Ο αλλος καταλαβαινει οτι το κατεχεις το αθλημα και δεν εμαθες απλα σε μια θεση καθετα μια κλιμακα και την παιζεις.Δειχνεις οτι ξερεις την κλιμακα σε ολες τις θεσεις.........Οτι τουλαχιστον αν δεν εχεις ασχοληθει σοβαρα,εχεις σπουδασει......


Μου φαινεται οτι εδω χανεται λιγακι το νοημα της μουσικης..Μουσικη πιστευω πως δεν παιζουμε για μαγκια..Ουτε για να δειξουμε στους αλλους τι παιζουμε και πως το παιζουμε..Αν ενα ηχητικο αποτελεσμα ικανοποιει τον ακροατη και ακουγεται αριστα γιατι να μας ενδιαφερει πως το παιζει ο μουσικος!Δεν παει να το παιζει και με τα ποδια!Η μουσικη ερχεται απο μεσα μας.Σημασια εχει τι εκφραζουμε και λιγοτερο το πως το εκφραζουμε..Αυτες οι αντιληψεις μου φαινονται οπισθοδρομικες..Και γιατι να μην ακουμπησουν τα παιδια πενα?Υπαρχει το ενδεχομενο να τους αρεσει περισσοτερο και να ταιριαζει πιο πολυ στην ιδιοσυγκρασια τους ο ηχος της πενας που ειναι πιο punchy απο τα δαχτυλα, γιατι να στερηθει κανεις αυτο το ηχοχρωμα του οργανου του?Γενικα ειμαι της αποψης οτι δεν υπαρχει σωστο και λαθος στη μουσικη..ο καθενας εκφραζεται μεσα απο αυτην οπως του αρεσει και με οποιον τροπο του αρεσει ειτε παιζει πενα ειτε με ενα δαχτυλο ειτε με 4..Οσο το ηχητικο αποτελεσμα ειναι καλο ως προς τον ιδιο τον μουσικο και ως προς το κοινο του,οι τροποι παιξιματος και η υπερβολικα θεωρητικη προσεγγιση ερχονται σε δευτερη μοιρα..Δεν θελω να υποβαθμισω κανενα ουτε θελω να την πω σε κανεναν.Καθε αποψη σεβαστη και αξιοσημειωτη.Απλα ηθελα να πω τη γνωμη μου..No offence
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/07, 04:32 από flea »

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #22 στις: 20/09/07, 08:21 »
Έχει να κάνει με την ευκολία κινήσεων. Και δεν υπάρχει καμία τεχνική που να γίνεται στις 5 και όχι στις 4.  Σοβαρευτείτε :)

Αν κάποιος θέλει 7-χορδο από την άλλη, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα!

Καλά, αυτό εννοείται, όπως και αντίθετο. Για αυτό ακριβώς είναι καθαρά θέμα γούστου και δεν υπάρχει κάποια σταθερά ή κανόνας, όπως τονίζει και φίλος flea παρακάτω...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #23 στις: 22/09/07, 02:21 »
Δηλαδη σε ενα 6-χορδο δεν μπορεις να παιξεις γουολκν-μπας-ριφ και να το πας και ενα βημα πιο περα?
Τεσπα, εγω δεν παιζω τετοια πλεων οποτε δεν μπορω να εχω τεκμηριομενη αποψη στο συγκεκριμενο, αλλα αυτο που ακουω ειναι οταν την Ε την παιξω στην 4η ελευθερη και οταν στην 5η στο 5ο ταστο ακουγεται τελειως διαφορετικα, και μου αρεσουν οι δυνατοτητες που αυτο μου δινει...
Συμφονω και με την αποψη του φιλου Flea, τη μουσικη την κρινης απο το τι ακους και οχι απο το πως βλεπεις καποιον να την παιζει...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?
« Απάντηση #24 στις: 23/09/07, 18:37 »
Το μπασο ομως δεν περιοριζεται μονο στο walking.Γι αυτο και το 5χορδο η ακομα και το 6χορδο για πολλους μπορει να ειναι ιδανικο..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/05, 17:45
από Spyros13
6 Απαντήσεις
12553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:17
από Jezus
47 Απαντήσεις
49082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 15:05
από rockflea
7 Απαντήσεις
4618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 20:46
από YmiRLinG
35 Απαντήσεις
12794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 04:42
από morsanimi
12 Απαντήσεις
5462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 14:24
από Anaximandros
22 Απαντήσεις
7220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 01:49
από Jezus
28 Απαντήσεις
17400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 18:10
από kkmspm (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
4817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 16:03
από ibanezbass
1 Απαντήσεις
9754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 00:26
από saved