Αποστολέας Θέμα: Powerchords με ή χωρίς τις οκτάβες  (Αναγνώστηκε 3685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
ΟΚ κι άλλη χαζή ερώτηση. Αλλά μεταξύ της απορίας που μου 'χει κολλήσει εδώ και 2-3 μέρες και τον ψιλοπυρετό που έχω σήμερα, λέω να ρωτήσω γιατί θα σκάσω ρε παιδιά...

Πόσο λάθος είναι να παίζεις ένα τραγούδι χωρίς τις οκτάβες στα powerchords; Τεχνικά δεν είναι λάθος, απλά γίνεται ο ήχος λίγο πιο "σκοτεινός". Απλά σ' εσάς πώς φαίνεται αυτό;

Γιατί ρωτάω; Στην αρχή όταν μάθαινα powerchords, μου ήταν πιο εύκολο να παίζω τις 2 νότες με τον δείκτη και τον παράμεσο. Δε με βόλεψε ιδιαίτερα το μικρό δάχτυλο στην οκτάβα. Ο παράμεσος να παίζει και την οκτάβα είναι πιο εύκολο. Απλά και πάλι δε το συνηθίζω.

Έχω παρατηρήσει βέβαια ότι παίζοντας συνέχεια powerchords μόνο με τον δείκτη και τον παράμεσο, το χέρι κουράζεται πιο εύκολα γιατί κάνει μεγαλύτερα ανοίγματα, απ' το να έχει και τη στήριξη του μικρού δαχτύλου... Τώρα τελευταία κάνω μερικές προσπάθειες για να χρησιμοποιώ και το μικρό, κυρίως για τον τελευταίο λόγο απλά ντάξει, στην αρχή είναι λίγο δύσκολο.

Τέλος πάντων, φταίει μάλλον που δεν έπαιξα κιθάρα 2 μέρες με το κρύωμα που έχω και ίσως θέλω τουλάχιστον να μιλήσω γι' αυτήν...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Noizbane

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Powerchords με ή χωρίς τις οκτάβες
« Απάντηση #1 στις: 01/03/10, 10:13 »
Δεν υπαρχει λαθος και σωστο.Η μονη διαφορα ειναι οτι με τις οκταβες ακουγονται καπως πιο πλουσιες σε ηχο οι power chords.Αναλογα με την αναγκη του εκαστοστε κομματιου παιζεις οτι τραβαει η ορεξη σου.Εχω δοκιμασει με το μικρο αλλα ο παραμεσος με βολεβει περισσοτερο, γιατι με το το μικρο δεν μπορουσα να κανω slides στις power chords.Τωρα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, δοκιμασε και παιξε οπως σε βολεβει.Και μια φιλικη συμβουλη: εχε τα χερια σου οσο πιο χαλαρα γινεται.Περισσοτερη δυναμη = περισσοτερη αντισταση, συμφωνα παντα και με τους νομους της φυσικης βεβαιως βεβαιως  8)

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Powerchords με ή χωρίς τις οκτάβες
« Απάντηση #2 στις: 02/03/10, 19:36 »
Ναι έχεις δίκιο, τσάμπα κόλλησα. Είναι καθαρά θέμα προτίμησης τελικά. Καλά θα δοκιμάσω και με τον ένα και με τον άλλο τρόπο και βλέπουμε πού καταλήγουμε... Powerchords ftw!!!
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Powerchords με ή χωρίς τις οκτάβες
« Απάντηση #3 στις: 03/03/10, 02:38 »
Γειά χαρά! Ό'τι και να επιλέξεις μέσα είσαι. Ανάλογα βέβαια το κομμάτι που παίζεις και το κατα πόσο εσύ θες να δώσεις έναν πιο γεμάτο ήχο στο powerchord ή όχι. Και τα 2 αποδεκτά είναι πάντως. Δομίμασε επίσης να παίξεις 2 note powerchord με 1ο και 4ο δαχτυλο (δείκτη και μικρό). Ίσως να σου ξενίσει μιας και το 4ο είναι αγύμναστο ως δαχτυλο αλλα γλυτώνεις το μεγάλο άνοιγμα και βολεύει και καλύτερα αν θες να κατεβάσεις τη βάση της συγχορδίας κατα ένα τάστο (παράγοντας τη δεσπόζουσα της συγχορδίας σου). Ίσως να μην είναι ιδιαίτερα κατανοητό αυτό που γράφω οπότε απλά δοκίμασέ το! Είναι πολύ συνηθισμένο κυρίως στο metal. Πάντως εγώ παίζω τα powerchords με όλους τους τρόπους. Δοκίμασε επίσης να παίξεις powerchord 5ης χορδής πιάνοντας με το 1ο δάχτυλό και την 6η χορδή στο ίδιο τάστο με αυτό της βάσης του powerchord (μπαρέ). Έτσι θα διπλασιάσεις και την 5η της συγχορδίας σου στην κάτω οκτάβα παράγοντας ένα κατα πολύ "βαρύτερο" powerchord. Πάντως να είσαι πραγματικά χαλαρός γιατί πέρα απο την ένταση και κούραση που θα συσωρεύσεις στο χέρι σου, η πολλή πίεση στις χορδές θα τους αλλάξει την τονικότητα και το powerchord θα ακούγεται φάλτσο.
 
Καλή επιτυχία!
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/10, 02:42 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Powerchords με ή χωρίς τις οκτάβες
« Απάντηση #4 στις: 04/03/10, 19:42 »
Θενκς μαμεν, θα το τσεκάρω κι αυτό. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολύ χαλαρό το χέρι, δε ξέρω ίσως είναι και θέμα εγκεφάλου, τα βλέπω δηλαδή πολύ "υπολογιστικά" του στυλ "τί θα πατήσω εδώ, πώς θα το κάνω αυτό" και "μαγκώνω"... Θέλει να χαλαρώσω, λες και με κυνηγάει κανείς να βγάλω 2-3 tabs...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Powerchords με ή χωρίς τις οκτάβες
« Απάντηση #5 στις: 05/03/10, 01:10 »
Μην αγχώνεσαι. Όλοι έτσι παίζουν στην αρχή. Το χέρι δε θα χαλαρώσει μέσα σε μια στιγμή επειδή απλά του το είπες! Απλά να το έχεις πάντα στο μυαλό σου και αυτό θα πατήσει σιγά σιγά όπως πρέπει... αρκεί η τεχνική σου να είναι γενικά σωστή έτσι;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Powerchords με ή χωρίς τις οκτάβες
« Απάντηση #6 στις: 05/03/10, 10:02 »
Απλά ξες, πίστευα ότι μετά από 4 περίπου μήνες που παίζω powerchords, θα είχε χαλαρώσει ακόμα περισσότερο. Καλά ίσως είναι και θέμα που ξεκίνησα μόνος μου, χωρίς βοήθεια. Άσε που καθένας έχει και διαφορετικό learning curve οπότε... Θεωρώ πως η τεχνική είναι όσο το δυνατόν σωστότερη, ναι.
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
5040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/04, 10:23
από Ο Νέος Κιθαρωδός
14 Απαντήσεις
6131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 20:41
από dodgevibe
8 Απαντήσεις
3062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/06, 23:44
από Korina82
2 Απαντήσεις
1969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/06, 14:02
από alkyonis
0 Απαντήσεις
1446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/07, 14:29
από martinos
8 Απαντήσεις
2568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/07, 19:46
από eleos* (Βάλια πια....)
12 Απαντήσεις
7133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 17:16
από Stoyo
5 Απαντήσεις
2554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 18:04
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
1 Απαντήσεις
2084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/09, 08:42
από mantinada
0 Απαντήσεις
1562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/09, 03:33
από ilianthos-Kanlis