Αποστολέας Θέμα: blackout η σωστη λύση;  (Αναγνώστηκε 3156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
blackout η σωστη λύση;
« στις: 31/03/11, 14:08 »
Έχω την εξής κιθάρα jackson dk2s.Τo βασικό μου πρόβλημα είναι πως το jb πηνείο ακούγεται πολύ πρίμο,ιδιαιτερά όταν παίζω χωρίς palme mute, ακούγεται και λιγο γκικ γκικ.Επίσης θα ήθελα πιο καθαρό ήχο(κάθως η jackson έχει ένα σοβαρό πρόβλημα σε αυτό), περισσότερο sustain και σίγουρα περισσότερο gain.

Τυχαίνει να έχω τον εξής μαγνήτη blackout ahb2.Πιστεύετε ότι θα δώσει(το κατά δύναμη) αυτά που θέλω; ή να πάρω έναν άλλο μαγνήτη; (αν ναι, ποιες άλλες επιλογές μου προτείνετε;)

Στην Αθήνα που μπορώ να πάω να μου το φτιάξουν;;Σε ποιο ευρός τιμών θα κυμαίνεται; (Δεν με ενδιαφέρει να λειτουργουν οι άλλοι μαγνήτες μόνο αυτός(και αν γίνεται το Sustainiac))

Υ.Π. Θα  παίζω και τα σόλο με αυτόν, παίζω heavy metal ,hard rock ,thrash metal(αλλά όχι death)

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: blackout η σωστη λύση;
« Απάντηση #1 στις: 31/03/11, 16:53 »
Συμφωνα με αυτα που λες σιγουρα κατι αλλο φταιει και οχι ο μαγνητης, πιστεψε με. Ο blackout πιστευω παντως θα του δωσει λιγο παραπανω απο αυτα που θες αλλα σιγουρα οχι πιο καθαρο ηχο.

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: blackout η σωστη λύση;
« Απάντηση #2 στις: 31/03/11, 17:22 »
.Απο τι πιστευείς ότι προερχεταί;, έχω εναν blackstar club 40 watt και ενα την boss-70(χρησιμοποιω συμπιεστή(comp) και  boost και προσθέτο 4-band eq ξεχωριστό)

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: blackout η σωστη λύση;
« Απάντηση #3 στις: 02/04/11, 16:08 »
Δηλαδή τον κομπρεσσορα και το boost τα χρησιμοποιεις απο την boss και το eq ειναι πεταλακι ξεχωριστο; Με τον blackstar πως και χρησιμοποιεις boost, για περισσοτερο gain ή για σολο κλπ; Eπισης τα βρωμικα τα παιρνεις απο τον blackstar ετσι; Εξηγησε μου λιγο πως τα χρησιμοποιεις ολα αυτα και πως τα συνδιαζεις. Ισως ειναι θεμα ρυθμισεων αλλα για 'μενα ουτε ο jb φταιει και σιγουρα δεν φταιει ο ενισχυτης και μου φαινεται περιεργο αυτο που λες για πριμο ηχο μιας και εχεις και το ξεχωριστο eq.

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: blackout η σωστη λύση;
« Απάντηση #4 στις: 02/04/11, 21:10 »
Δηλαδή τον κομπρεσσορα και το boost τα χρησιμοποιεις απο την boss και το eq ειναι πεταλακι ξεχωριστο; Με τον blackstar πως και χρησιμοποιεις boost, για περισσοτερο gain ή για σολο κλπ; Eπισης τα βρωμικα τα παιρνεις απο τον blackstar ετσι; Εξηγησε μου λιγο πως τα χρησιμοποιεις ολα αυτα και πως τα συνδιαζεις. Ισως ειναι θεμα ρυθμισεων αλλα για 'μενα ουτε ο jb φταιει και σιγουρα δεν φταιει ο ενισχυτης και μου φαινεται περιεργο αυτο που λες για πριμο ηχο μιας και εχεις και το ξεχωριστο eq.

Το Boost το χρησιμοποιοώ για συγκεκριμένα σημεία,το comp είναι συνέχεια ανοιχτώ , το eq της boss το χρησιμοποιώ παντα, αυτα στην επιστροφη του ενισχητη.Για τα σολο έχω ξεχωριστο equilazer πριν τον ενισχητή.

Την πήγα σε ένα φίλο που ξέρει και μου είπε πως για αυτον τον ήχο που βγάζει πιθανόν φτέει η μόνοση της κιθάρας(και στην C ακουγεταί ένας ήχος που είναι τα ελατήρια του FR[ΛΟΛ??]).

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: blackout η σωστη λύση;
« Απάντηση #5 στις: 03/04/11, 13:15 »
Μια χαρα τα χρησιμοποιεις ολα και πολυ σωστα. Τσεκαρε την κιθαρα οπως λες να δεις τι παιζει και αμα ειναι δοκιμασε καποια αλλη κιθαρα στον εξοπλισμο σου, αν εχει και η αλλη jb ακομα καλυτερα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/07, 03:00
από Garvin
5 Απαντήσεις
4457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 23:34
από The common cunning linguist
0 Απαντήσεις
1536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/08, 22:52
από NIKARXOS
1 Απαντήσεις
4789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 14:16
από Σκίρων
24 Απαντήσεις
45257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 17:24
από kyriakos_t
38 Απαντήσεις
18987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 12:15
από Dead Inside
2 Απαντήσεις
2161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 04:09
από davemurrayaris
33 Απαντήσεις
8387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/12, 14:31
από Υπνοβάτης...
34 Απαντήσεις
20892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/12, 02:07
από noe13
5 Απαντήσεις
4319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/17, 13:40
από panixgr