Αποστολέας Θέμα: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?  (Αναγνώστηκε 5467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Καλησπέρα!

Θέλω να αλλάξω τα εργοστασιακά κουρδιστήρια στην LTD GUS600-EC μου (ουσιαστικά μια EC-1000 είναι) με καλύτερα και είδα πως η ESP έκδοσή της είχε Sperzel Trim-Lok, ενώ και οι Jackson του Gus έχουν το ίδιο σετ. Έχω κοιτάξει και άλλες μάρκες, αλλά θα ήθελα η κιθάρα να είναι "πιστή" με τα specs, όσο χαζό και αν ακούγεται σε κάποιους.

Γενικά αν και θα παραγγείλω απευθείας από τις ΗΠΑ, μαζί με μεταφορικά βγαίνει φθηνά σε Ευρώ. Το μοναδικό μου ερώτημα είναι εάν έχει κανείς χρησιμοποιήσει αυτά τα tuners γιατί η σχέση μετάδοσης μου φάνηκε χαμηλή, ειδικά σε σχέση με άλλους κατασκευαστές. Σχεδόν όλοι έχουν σετ με 18:1, άντε 16:1.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #1 στις: 30/09/20, 17:09 »
Γενικά αν και θα παραγγείλω απευθείας από τις ΗΠΑ, μαζί με μεταφορικά βγαίνει φθηνά σε Ευρώ.

Υπολόγισες ότι θα πρέπει να πληρώσεις επιπλέον φόρο εισαγωγής και ΦΠΑ επί της τιμής του προϊόντος (και των μεταφορικών) που αγοράζεις από Αμερική όταν τα παραλάβεις; Tα έψαξες από κανένα Γερμανικό ή Βρετανικό κατάστημα; Στον Thomann μπορείς να τα βρεις για 99 Ευρώ. Αν τα έχεις βρει από Αμερική για λιγότερο από 70-75 Ευρώ (συνολική τιμή μαζί με μεταφορικά), τότε ίσως να σού βγαίνει φτηνότερα, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να μπλέκεις με τελωνεία και να περιμένεις μερικές εβδομάδες μέχρι να τα πάρεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #2 στις: 30/09/20, 17:13 »
Γενικά αν και θα παραγγείλω απευθείας από τις ΗΠΑ, μαζί με μεταφορικά βγαίνει φθηνά σε Ευρώ.

Υπολόγισες ότι θα πρέπει να πληρώσεις επιπλέον φόρο εισαγωγής και ΦΠΑ επί της τιμής του προϊόντος (και των μεταφορικών) που αγοράζεις από Αμερική όταν τα παραλάβεις; Tα έψαξες από κανένα Γερμανικό ή Βρετανικό κατάστημα; Στον Thomann μπορείς να τα βρεις για 99 Ευρώ. Αν τα έχεις βρει από Αμερική για λιγότερο από 70-75 Ευρώ (συνολική τιμή μαζί με μεταφορικά), τότε ίσως να σού βγαίνει φτηνότερα, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να μπλέκεις με τελωνεία και να περιμένεις μερικές εβδομάδες μέχρι να τα πάρεις.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί τις επιπλέον χρεώσεις. Θα έπαιρνα ένα σετ από το Thomann, αλλά το μοναδικό μαύρο σετ δεν έχει τα κουμπιά που θέλω.

Το χρηματικό δεν είναι τόσο παράγοντας, μια φορά θα τα αλλάξω, την κιθάρα σκοπεύω να την κρατήσω για όσο... μπορέσω. Με προβληματίζει κυρίως η σχέση μετάδοσης.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #4 στις: 01/10/20, 14:14 »
https://www.amazon.co.uk/s?k=Sperzel+Trim+Lok&i=mi&ref=nb_sb_noss

To ίδιο μαύρο σετ έχουν το Thomann και το Banzai που έχω κοιτάξει, δεν μου αρέσουν τα κουμπιά του. Εάν δεν έπαιζαν επιπλέον χρεώσεις στο τελωνείο, η παραγγελεία από την ίδια την Sperzel θα ήταν τέλεια γιατί θα διάλεγα το κουμπί που θέλω.

Τέλος πάντων, έχω παραγγείλει ένα Black TUSQ XL nut από το Banzai, οπότε μάλλον θα το αφήσω το όλο θέμα για όταν και εάν μου δημιουργήσουν πρόβλημα τα κουρδιστήρια.

Ευχαριστώ!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #5 στις: 01/10/20, 14:36 »
Μπορεις να μας διαφωτισεις λιγο τι εννοεις με τη λεξη "κουμπι"?

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #6 στις: 01/10/20, 14:38 »
Μπορεις να μας διαφωτισεις λιγο τι εννοεις με τη λεξη "κουμπι"?
Τα κουμπιά είναι το μέρος που ακουμπάς για να περιστρέψεις το κουρδιστήρι. Σε αυτά που έχω δει σε μαύρο, έχει τα vintage, που μοιάζουν με κορώνα, είναι το button #2. Εγώ θέλω το άλλο που μοιάζει με οβάλ.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #7 στις: 01/10/20, 14:41 »
Αν μου πεις ποσο σου βγαινουν μαζι με τα μεταφορικα αν αγορασεις απο την Sperzel θα σου πω ποσο βγαινει το τελωνειο και αποφασιζεις αν αξιζει

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #8 στις: 01/10/20, 14:47 »
Αν μου πεις ποσο σου βγαινουν μαζι με τα μεταφορικα αν αγορασεις απο την Sperzel θα σου πω ποσο βγαινει το τελωνειο και αποφασιζεις αν αξιζει
Βγαίνει $103.50.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #9 στις: 01/10/20, 14:56 »
δηλαδή 88 ευρώ χ 24% φπα + 15 εκτελωνισμός ελτα = 88 + 21,12 +15 = 124,12.
Αρκεί να σου τα στείλουν με ταχυδρομείο και όχι με κούριερ (ups κλπ) γιατί αναλαμβάνουν αυτοί τον εκτελωνισμό και αντί για 15 θα πληρώσεις κανά 80αρι.

Α ναι, αν και μάλλον το ξέρεις ήδη κοιτάς για 3+3 και όχι για 6il

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #10 στις: 01/10/20, 15:00 »
Ναι, προφανώς 3+3. Θα κοιτάξω και τις άλλες επιλογές προσεκτικότερα, Hipshot, Gotoh κτλ. Ευχαριστώ για τα ποσοστά, δεν είχα κάτσει να τα βρω.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #11 στις: 01/10/20, 15:02 »
Είμαι σίγουρος ότι αν το ψάξεις λίγο, θα τα βρεις φτηνότερα από κάποιο Ευρωπαϊκό κατάστημα. Επίσης πρέπει να σκεφτείς ότι αν κάτι δεν πάει καλά με τη συναλλαγή από Αμερική, η επιστροφή σίγουρα δεν θα είναι τόσο εύκολη υπόθεση από πλευράς διαδικασίας και κόστους. Όσο για τα κουμπιά, αυτά αλλάζουν εύκολα, αν αυτό σε απασχολεί.

Ως προς την ουσία του θέματος, προσωπικά δεν θα με ενδιέφερε τόσο η σχέση μετάδοσης, όσο η ποιότητα και η αίσθηση των κλειδιών. Από την άλλη πλευρά, αυτό που ψάχνεις εσύ είναι να έρθει η κιθάρα σου όσο το δυνατόν πιο κοντά στο αυθεντικό μοντέλο, κάτι που μόνο το συγκεκριμένο σετ θα πετύχει. Αν και ψάχνοντας φωτογραφίες της κιθάρας στο διαδίκτυο, νομίζω ότι τα κλειδιά που έχει είναι chrome και όχι μαύρα.

https://medias.audiofanzine.com/images/normal/ltd-gus-600ec-1738240.jpg
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #12 στις: 01/10/20, 15:05 »
Κι επειδή δεν ξέρω τι φοράει η κιθάρα σου, αν πάρεις καινούρια κλειδιά πιθανόν να μην είναι απλά μπες βγες. Να χρειαστούν μεγαλύτερες τρύπες ή μικρότερες (οπότε αντάπτορας). Αν είναι ίδιες οι τρύπες τότε οκ

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #13 στις: 01/10/20, 15:07 »
Είμαι σίγουρος ότι αν το ψάξεις λίγο, θα τα βρεις φτηνότερα από κάποιο Ευρωπαϊκό κατάστημα. Επίσης πρέπει να σκεφτείς ότι αν κάτι δεν πάει καλά με τη συναλλαγή από Αμερική, η επιστροφή σίγουρα δεν θα είναι τόσο εύκολη υπόθεση από πλευράς διαδικασίας και κόστους. Όσο για τα κουμπιά, αυτά αλλάζουν εύκολα, αν αυτό σε απασχολεί.

Ως προς την ουσία του θέματος, προσωπικά δεν θα με ενδιέφερε τόσο η σχέση μετάδοσης, όσο η ποιότητα και η αίσθηση των κλειδιών. Από την άλλη πλευρά, αυτό που ψάχνεις εσύ είναι να έρθει η κιθάρα σου όσο το δυνατόν πιο κοντά στο αυθεντικό μοντέλο, κάτι που μόνο το συγκεκριμένο σετ θα πετύχει. Αν και ψάχνοντας φωτογραφίες της κιθάρας στο διαδίκτυο, νομίζω ότι τα κλειδιά που έχει είναι chrome και όχι μαύρα.

https://medias.audiofanzine.com/images/normal/ltd-gus-600ec-1738240.jpg
Έχεις ίσως δίκιο για τα κουμπιά, σίγουρα έχεις δίκιο για την αγορά εκτός ΕΕ.

Γενικά δεν έχω δει κάπου κακά λόγια για τα Sperzel γενικότερα. Απλά ήθελα να δω εάν έχει κανείς εμπειρία με αυτά, ώστε να με διαφωτίσει σχετικά με το εάν είναι αισθητά πιο ακριβείας κάποια άλλα με υψηλότερη σχέση.

Όσον αφορά το τι έχει η κιθάρα πάνω, η φωτογραφία είναι σωστή για το LTD μοντέλο, το οποίο έχω και εγώ. Η ESP έκδοση είχε Sperzel μαύρα.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #14 στις: 01/10/20, 15:08 »
Κι επειδή δεν ξέρω τι φοράει η κιθάρα σου, αν πάρεις καινούρια κλειδιά πιθανόν να μην είναι απλά μπες βγες. Να χρειαστούν μεγαλύτερες τρύπες ή μικρότερες (οπότε αντάπτορας). Αν είναι ίδιες οι τρύπες τότε οκ
Δεν με ενδιαφέρει και τόσο, θα την δώσω κάπου για να γίνει η αλλαγή, δυστυχώς εγώ δεν έχω τρυπανάκι, ούτε χρόνο.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Sperzel Trim-Loks - Αξίζουν με σχέση 12:1?
« Απάντηση #15 στις: 01/10/20, 20:56 »
Κοιτα μην βρεις μονο το κουμπια πουθενα ως "spare" και την βγαλεις λαδι την δουλεια..
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
186 Απαντήσεις
52085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 09:38
από Mrs Brightside
55 Απαντήσεις
19124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/08, 01:54
από ερεβος
2 Απαντήσεις
2669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/07, 23:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
32 Απαντήσεις
11494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 14:11
από Xaris(πρωην Jizm)
18 Απαντήσεις
7231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 22:53
από the emperor
14 Απαντήσεις
6488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/09, 09:32
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
6100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 18:52
από denisgiann
2 Απαντήσεις
2209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/11, 14:30
από mefthymiop
9 Απαντήσεις
18615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/15, 11:27
από AnimaPura
2 Απαντήσεις
5490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/17, 19:29
από STEFANOS604