Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για S1 διακόπτη σε Fender American Strat  (Αναγνώστηκε 37946 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
εψαχνα χθες στο site της fender να βρώ το συγκεκριμενο μοντελο σε white blonde αλλα το εκοψε...

εχω λοιπον μερικες ερωτησεις...τι ακριβώς κάνει το s-1 switch..λογικα δημιουργει περισσοτερους συνδυασμους με τους μαγνητες?
αν παρω το μοντελο με τους τρεις μονους και αλλαξω τον bridge με καποιον εκ των dimarzio cruzer η sd hotrail θα έχω τον ίδιο όγκο στον ήχο μου?
αξίζει η american η μια mexico Με αλλαγμένους μαγνήτες?
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/07, 15:50 από Arg0 »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #1 στις: 10/08/06, 16:57 »
εχω λοιπον μερικες ερωτησεις...τι ακριβώς κάνει το s-1 switch..λογικα δημιουργει περισσοτερους συνδυασμους με τους μαγνητες?

Ναι

Παράθεση
αν παρω το μοντελο με τους τρεις μονους και αλλαξω τον bridge με καποιον εκ των dimarzio cruzer η sd hotrail θα έχω τον ίδιο όγκο στον ήχο μου?

Αν κάνεις αυτό που λες, απλά θα καταστρέψεις τον ισορροπημένο ήχο της κιθάρας.

Οι SCN που φοράνε οι Deluxe είναι μια χαρά από μόνοι τους (γι'αυτό που κάνουν, δηλαδή μοντέρνο ήχο, όχι vintage)

Παράθεση
αξίζει η american η μια mexico Με αλλαγμένους μαγνήτες?

Εξαρτάται. Αν αξίζει σε σχέση με τι;
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #2 στις: 10/08/06, 17:03 »
αν αξιζει να παρω american η την mexico και να της αλλαξβ μαγνητες...λογικα τα ξυλα καμια σχεση τα μεν με τα δε

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #3 στις: 10/08/06, 17:26 »
αν αξιζει να παρω american η την mexico και να της αλλαξβ μαγνητες...λογικα τα ξυλα καμια σχεση τα μεν με τα δε

Ναι, χαρά στις διαφορές που έχουν τα ξύλα!  ;D

Αλλού είναι οι διαφορές... προσοχή στα τάστα, στα ηλεκτρικά, σε λεπτομέρειες του hardware... ειδικά για τις Deluxe.

Το θέμα φίλε μου είναι τι θέλεις. Θέλεις vintage τύπου Strat? Θέλεις Strat, αλλά με μοντέρνο ήχο? Θέλεις κάτι που να μοιάζει με Strat αλλά για μεταλλάδικο ήχο?  ???
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #4 στις: 10/08/06, 20:06 »
strat με μοντερνο ηχο που εγω το μεταφραζω hum-single-single...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #5 στις: 10/08/06, 20:35 »
strat με μοντερνο ηχο που εγω το μεταφραζω hum-single-single...

Όχι, αυτό δεν είναι απόλυτο, διότι με το S1 μπορείς να πάρεις ήχους (serial ανάμεσα στους μαγνήτες) που δεν θα διαφέρουν και πολύ από κάποιον humbucker.

Δεύτερον χωρίς single coil στο bridge, απλά δεν είναι Strat. Είναι "κάτι σαν Strat". Και το split του διπλού μόνο με μονοπήνιο μαγνήτη δε μοιάζει...

Έχει γίνει λίγο καραμέλα το HSS, δεν λέω ότι δεν έχει αξία, αλλά έχει και διάφορα δυσεπίλητα προβλήματα.

Αν επιμένεις πάντως στο HSS και το σχήμα της Strat δεν είναι αυτοσκοπός, τότε δες και την απόλυτη superstrat, που ακούει στο όνομα Musicman Silhouette Special. Με 1 χιλιάρικο άνετα βρίσκεις ελαφρά μεταχειρισμένη στο ebay και από ποιότητα, playability και ήχο το όργανο είναι τελείως αλλού σε σχέση με Fender (πλην Custom Shop).

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #6 στις: 10/08/06, 21:35 »
λες?παντως το s-1 πρεπει να κανει καλη δουλίτσα..τι  προβληματα εννοεις? εγω μεχρι τώρα δεν εχω κατι ιδιαίτερο με τον hum Μου...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #7 στις: 10/08/06, 22:16 »
λες?παντως το s-1 πρεπει να κανει καλη δουλίτσα..τι  προβληματα εννοεις? εγω μεχρι τώρα δεν εχω κατι ιδιαίτερο με τον hum Μου...

Διάβασε στο www.kinman.com όπου περιγράφει ποια είναι τα βασικά προβλήματα όταν προσπαθείς να συνδιάσεις humbuckers με single coils.

Πάντως προσωπικά δεν θεωρώ Στρατ μια κιθάρα HSS και ειλικρινά πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές από τη Fender.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #8 στις: 10/08/06, 22:31 »
strat με μοντερνο ηχο που εγω το μεταφραζω hum-single-single...

Όχι, αυτό δεν είναι απόλυτο, διότι με το S1 μπορείς να πάρεις ήχους (serial ανάμεσα στους μαγνήτες) που δεν θα διαφέρουν και πολύ από κάποιον humbucker.

Δεύτερον χωρίς single coil στο bridge, απλά δεν είναι Strat. Είναι "κάτι σαν Strat". Και το split του διπλού μόνο με μονοπήνιο μαγνήτη δε μοιάζει...

Έχει γίνει λίγο καραμέλα το HSS, δεν λέω ότι δεν έχει αξία, αλλά έχει και διάφορα δυσεπίλητα προβλήματα.

Αν επιμένεις πάντως στο HSS και το σχήμα της Strat δεν είναι αυτοσκοπός, τότε δες και την απόλυτη superstrat, που ακούει στο όνομα Musicman Silhouette Special. Με 1 χιλιάρικο άνετα βρίσκεις ελαφρά μεταχειρισμένη στο ebay και από ποιότητα, playability και ήχο το όργανο είναι τελείως αλλού σε σχέση με Fender (πλην Custom Shop).



Να ρίξω μια ιδέα τώρα....  ::)
Αν βάλεις σε μία HSS στη θέση bridge έναν hum και έναν εξτρα διακόπτη ο οποίος θα κλείνει το ένα πηνεί ? Βέβαια υπάρχει περίπτωση να σε τρελαίνει στο παράσητο αλλα δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.... Για να γίνει βέβαια αυτό δημιουργείται και άλλο ένα πρόβλημα, πρέπει να συνδέσεις τα 2 πηνεία παράλληλα όχι σε σειρά ώστε να μπορείς να κλείνεις μόνο το έναν και το άλλο να συνεχίζει να λειτουργεί .

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #9 στις: 10/08/06, 23:04 »
τρεχα γύρευε..καλη ιδεα πάντως...δεν ξερω...εχω μπερδευτει...απο αλλα Post Που διαβασα οδηγούμαι σε Mex fat strat με seymour Μαγνητες για Bridge Και neck..Κοστος γυρω στο 800..

με sss δεν χανω τον ογκο μου στα σολο?


Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #10 στις: 10/08/06, 23:12 »
Παράθεση
τρεχα γύρευε..
Σιγά το δύσκολο....Μια τρυπούλα στι pickguard (η βγάζεις το 1 tone ) συνδέεις παράλληλα τα πηνεία σε ένα καλώδιο πρεμβάλεις έναν διακόπτη και τελείωσες....Για έναν που ασχολείται δεν είναι τπτ . Βέβαια αν δεν ασχολείσαι μάλλον θα σου φαίνονται κινέζικα αυτά  ;D

Το βασικό είναι ότι χάνει το γκάζι και τον όγκο βέβαια . Είναι ανάλογα και τα γούστα βέβαια , και το τι ήχο θες να βγάλεις .

Ποιους sd λες ? ενοείται ότι έτσι και βάλεις κανα τέρας πάνω θα την """""καταστρέψεις"""" τη κιθάρα.... (απλά δν θα είναι strat δλδ....)

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #11 στις: 10/08/06, 23:31 »
για bridge τον  SH-4 jb model  η SH-6 Distortion και για neck SL59-1 Little '59 η SCR-1 cool rails..οι 2οι για more gain...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #12 στις: 10/08/06, 23:42 »


Ώπα ώπα, παιδιά, ξεφύγαμε...

Καταρχάς για να γίνεται split ένας humbucker πρέπει να έχει τέσσερα καλώδια. Οπότε μπορεί να δουλεύει και παράλληλα και σε σειρά. Τα υπόλοιπα με τα πηνία είναι φίδια, και σόρρυ Τάσο!  ;D

Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει Δαμιανέ, αλλά θα σου πω τη δική μου εμπειρία. Έχω μια Κράμερ (η οποία ΔΕΝ είναι πλέον για πούλημα) στην οποία έχω έναν SD Custom, έναν Duckbucker και έναν Lil'59. Τα ηχοχρώματα που βγάζει είναι απίστευτα και ο bridge και ο neck μπορούν να γίνουν split. Βγάζει 13 διαφορετικούς τόνους, αν δεν κάνω λάθος και αυτά χωρίς να αρχίσω να παίζω με τα ποτενσιόμετρα. Τη θεωρώ κιθάρα για όλες τις δουλειές, αν σκεφτείς ότι έχει και Floyd, που εγγυάται το κούρδισμα και την ευελιξία στα tremolo antics.

Εσύ πρέπει να σκεφτείς αν είναι αυτό που θέλεις. Θέλεις μια τέτοια για μοναδική σου κιθάρα; Τότε θα έλεγα ότι μια κιθάρα HSS με τέτοιες επιλογές μαγνητών, καλό τρέμολο, locking κλειδιά και διάφορες επιλογές wiring είναι η καλύτερη λύση. Πολύ ευέλικτη για ότι θέλεις να παίξεις, από blues μέχρι μέταλ. Βέβαια θα πρέπει ιδανικά να αποφύγεις τους κανονικούς μονοπήνιους και να πας σε κάποια λύση διπλού σε μέγεθος μονού για όλες τις θέσεις.

Αν όμως τη θέλεις για δεύτερη κιθάρα και ο ήχος του μονοπήνιου "λείπει" από το "οπλοστάσιό" σου, τότε κοίτα μια κανονική Strat, είτε αυτή είναι Φέντερ ή κάποιος καλός κλώνος, όπως είναι οι Rockinger/Diego ή βάλε μπροστά να φτιάξεις μία στα μέτρα σου από καλής ποιότητα υλικά.

Με ένα χιλιάρικο φτιάχνεις κιθάρα που μαμεί οποιαδήποτε Φέντερ, με μόνο επώνυμα πράγματα επάνω. Απλώς δεν θα έχεις μεταπωλητική αξία.

Όσο για τον όγκο στα σόλο, ήμαρτον, πάνω από τους μισούς λατρεμένους μας κιθαρίστες στην ιστορία της μουσικής με μονοπήνιους παίζανε και είχανε όγκο να φάνε και οι κότες!

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #13 στις: 10/08/06, 23:51 »
για πρωτη κιθαρα σκεφτομαι..floyd δεν θελω το σιχαινομαι..τα κλειδια σιγουρα θα αλαχτουν με locking και μαγνητες πιστευω πως ο Lil59 και ο sh4 Θα καλυψουν ολο το ρεπερτοριο που θελω...τις μοντιφες αυτες ποιος θα μου τις κανει...?γιατι τα saddles και τα κλειδια τα αλλαζω και μονος μου...χερι στα ηλεκτρικα δεν ξαναβαζω όμως...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #14 στις: 11/08/06, 00:05 »
Ελα ρε σιγά τα ηλεκτρολογικά της κιθάρας !!!!

Παράθεση
Καταρχάς για να γίνεται split ένας humbucker πρέπει να έχει τέσσερα καλώδια. Οπότε μπορεί να δουλεύει και παράλληλα και σε σειρά. Τα υπόλοιπα με τα πηνία είναι φίδια, και σόρρυ Τάσο! 

Ολοι οι σοβαροί passive μαγνήτες έχουν 4 καλώδια για να επιλέγεις συνδεσμολογία απόσο ξέρω  ;)

Φίδια ? ....Χμ .... ομολογώ ότι δεν σε πιάνω....

Δεν ξέρω τι λές , εγώ πάντος θα το δοκιμάσω στη yamaha μου γιατί μου έχει μπει η ιδέα εδώ και πολύ καιρό και ψήνομαι να ξανα ανακατέψω το κύκλωμα  ;D ;D ;D ;D
Ασχετο :
Πάντος ότι έχω κάνει πάνω της μέχρι στιγμής ( αλλαγή κλειδιών , αλλαγή διακόπτη αλλαγή μαγνήτη και 3-4 φορές συνδεσμολογίας , αλλαγή  στα ποτενσιόμτρα και αλλαγή του πυκνωτή στο tone και αλλαγή όλων των καλωδίων μέσα ) έχει πετύχει και πιστεύω ότι θα πετύχει και αυτό ....

Αλλά γιατί είναι κακή ιδέα ? Ολοι μου λένε να μην το τολμήσω και σε καμοία περίπτωση δεν το προτείνουν....Αλλα γιατί ? Και δεν μιλάω για αλλαγή με διακόπτη από παράλληλη σε σειρακή συνδεσμολογία , εγώ λέω να κλείσω το ένα πηνείο και να το ελέγχω με διακόπτη .
« Τελευταία τροποποίηση: 11/08/06, 00:06 από tasos18 »

Αποσυνδεδεμένος Bah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • It's unπίστευταμπλ.
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #15 στις: 11/08/06, 00:16 »
αξίζει η american η μια mexico Με αλλαγμένους μαγνήτες?

Εγώ βασικά έχω μία Fender Stratocaster Mexico φτιαγμένη σαν Iron Maiden Stratocaster.Είναι τρεις διπλοί μαγνήτες (δηλαδή 6 ενωμμένοι ανά 2),έχω έναν ενισχυτή Marshall 50 Watt, και μία πεταλιέρα που δε θυμάμαι το όνομά της (έχει 40 παραμορφώσεις και 40 κενές θέσεις να δημιουργήσεις τις δικές σου,έχω αφήσει την ηλεκτρική και τα συμπράκαλά της εκεί που σπουδάζω, γι' αυτό δεν μπορώ να δώ την πεταλιέρα να σου πώ) και ο ήχος ακούγεται τέλειος. Τώρα βέβαια, δεν είμαι και επαγγελματίας για να τα ξέρω εκ των έσω, αλλά απ' ό,τι κρίνω προσωπικά, ο ήχος μού φαίνεται άψογος.

Αυτά.
Του άρεσε η μουσική
τον θάμπωσε το κάλλος
μπουζούκι έπαιζε μικρός
μπουζούκι και μεγάλος...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #16 στις: 11/08/06, 11:18 »
@tasos

Δεν έχουν όλοι οι "σοβαροί" μαγνήτες τέσσερα καλώδια. Δεν υπάρχει ανάγκη. Κάποιοι humbuckers βγαίνουν μόνο ως κανονικοί humbuckers χωρίς δυνατότητα split. Και ξέρεις, συνήθως είναι οι καλύτεροι και ακριβότεροι.  ;)

Το split σε humbucker ουδέποτε μπορεί να δώσει ακριβώς τον ήχο μονού και αυτό είναι θέμα πρώτα απ'όλα τεχνικό.

Το "φίδια" το είπα γιατί νόμιζα ότι αναφερόσουν σε μαγνήτες με 2 καλώδια και κάποια πατέντα. Δεν χρειάζεται παρά ένας διακόπτης αν έχουν 4 καλώδια, δες ανάλογα σχέδια στο site του Duncan.

@Damianos

Όπως μου τα λες, αυτό που θες να κρατήσεις από μια κιθάρα είναι το μπράτσο και το σώμα. Είτε λοιπόν βρες μια που να σε βολεύει το μπράτσο της και να έχει ελαφρύ σώμα, ή πάρε κομμάτια καλής ποιότητας.

Ξαναλέω ότι μια τέτοια custom κιθάρα μαζί με τα εργατικά δε θα σου βγει πάνω από χιλιάρικο και θα πατάει κάτω πολλά μοντέλα στα διπλά λεφτά. Αρκεί να συναρμολογηθεί από το σωστό άτομο και να έχει γίνει καλή επιλογή υλικών εξαρχής.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #17 στις: 11/08/06, 18:19 »
στην mexico μπαινει το τρεμολο απο american με το Locking nut?

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #18 στις: 11/08/06, 20:58 »
στην mexico μπαινει το τρεμολο απο american με το Locking nut?

Όχι αλλά γιατί να βάλεις αυτή την λαλακία που έχει η αμέρικαν;

Χάθηκαν τα καλά τρέμολο;

Επίσης δεν υπάρχει locking nut, υπάρχει roller nut, που είναι άσχετο με το τρέμολο. Μήπως εννοείς αυτό;
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #19 στις: 11/08/06, 21:06 »
Το locking nut και γενικά τα locking είναι αισχρά ...... Ενα παιδί είχε μια aquire show master που έχει floating tremolo ,του κόπηκε μια χορδή και επειδή δεν είχε το αλεν μαζί να ανοίξει το nut έμεινε με το πουλί στο χέρι...... :-\

Οπως και το floyd rose ...δύσκολο να το κουμαντάρεις στα κουδίσματα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #20 στις: 11/08/06, 21:06 »
η μονη υβριδικη strat που θα περνα (εννοω οχι καθαρη strat) ειναι ενα signature μοντελο που χε βγαλει του Sambora με floyd rose original και 1 διπλο και 2 μονους... Ωραια κιθαρουλα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #21 στις: 11/08/06, 21:23 »
πολυ καλή όντως η sambora....υπαρχει και locking nut...για τρεμολο σκεφτομουν να αλλαξω τα saddle με γραφιτενια...το εχω κανει και στην Yamaha Μου..

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #22 στις: 11/08/06, 21:27 »
Αλλά γιατί είναι κακή ιδέα ? Ολοι μου λένε να μην το τολμήσω και σε καμοία περίπτωση δεν το προτείνουν....Αλλα γιατί ? Και δεν μιλάω για αλλαγή με διακόπτη από παράλληλη σε σειρακή συνδεσμολογία , εγώ λέω να κλείσω το ένα πηνείο και να το ελέγχω με διακόπτη .

Μια χαρά ιδέα μου φαίνεται εμένα...

Απλά θα σου έλεγα αντί για διακοπτάκι, να βάλεις ένα push pull ποτενσιόμετρο...κρίμα είναι να τρυπήσεις το καπάκι

εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα...

Ε, αν πάρεις το push pull πάρε και ενα ακόμα για το tone ώστε να βγάζεις τον middle και εκτός φάσης...καλός συνδιασμός για σόλο τύπου Πέιτζ...εκ πείρας.

Φιλικά.

Α, αν τελικά πάρεις διακοπτάκι πάρε ενα DPDT για να έχεις στον διπλό συνδιασμό σειρά/παράλληλα/εκτός φάσης.

Εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει , οπότε με έναν απλό ON/OFF split-άρεις άνετα.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #23 στις: 11/08/06, 21:35 »
τα ηλεκτρικα θα τα παω σε μαστορα..μονος μου δεν ξαναανοιγω κοθαρα γιατι εχω κακες εμπειριες υστερα απο τα παρασιτα που τρυπωσαν μεσα της...


Αυτο πως το βλέπετε?



ειναι της gotoh..Το roller στα saddles τι ρόλο βαράει?

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #24 στις: 11/08/06, 23:24 »
τα ηλεκτρικα θα τα παω σε μαστορα..μονος μου δεν ξαναανοιγω κοθαρα γιατι εχω κακες εμπειριες υστερα απο τα παρασιτα που τρυπωσαν μεσα της...


Αυτο πως το βλέπετε?



ειναι της gotoh..Το roller στα saddles τι ρόλο βαράει?


Αυτό είναι vintage 6 βιδο τρέμολο.

Δεν θα είναι ότι το καλύτερο για βαριά dives κλπ.

Αλλά έχει καλύτερο sustain και πιο παραδοσιακό ήχο.

Τα rollers είναι για να μαμάνε τον κλασσικό ήχο Strat...  ::)  Εξυπνάδες των σχεδιαστών.

Αν θέλεις vintage, πάρε αυτό της Goldo που πουλάει η Rockinger, ή αυτό της Wilkinson. Πάντα με steel block και bend steel saddles.

Υπάρχουν και πολύ καλά 2-point τρέμολο με τις ίδιες προδιαγραφές. Εγώ τέτοιο θα έβαζα + graphtec nut + locking tuners.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:09
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
4765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 01:36
από sakman
63 Απαντήσεις
22106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
8 Απαντήσεις
4274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 16:39
από themos
4 Απαντήσεις
3916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 20:45
από adr1anos
53 Απαντήσεις
19612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
2 Απαντήσεις
2935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 10:16
από benbass
12 Απαντήσεις
5073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
7 Απαντήσεις
11496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/13, 12:51
από SlowYourselfDown
3 Απαντήσεις
2764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/14, 00:46
από Lo.Lee.Ta