Αποστολέας Θέμα: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou  (Αναγνώστηκε 7346 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
"Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« στις: 07/08/10, 18:44 »
Με τον denisgiann ετοιμάσαμε αυτη τη διασκευή πάνω στο κομμάτι "Are you lonely?" , των All About Eve και σας την παρουσιάζουμε. Ο  denisgiann έφτιαξε το backing track κι έκανε τη μείξη κι εγώ έβαλα τα φωνητικά. Μπορείτε να το ακούσετε στο:

http://rapidshare.com/files/411596108/gkou-are_you_lonely.mp3
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/10, 11:54 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgian-gkou
« Απάντηση #1 στις: 07/08/10, 19:52 »
Βαλτε το link χωρις το www.koutsopolos.net γιατι χτυπανε "κοκκινο" τα προγραμματα ασφαλειας ;)


Οσον αφορα το κομματι:


Τεχνικα:

Ειναι πρακτικα αδυνατον η φωνη να ειναι μονο στο αριστερο καναλι. Προκαλει μπερδεμα και μπορει να ακουγεται ως κανονας, αλλα παντα η φωνη ειναι στο κεντρο!

Ειναι χαμηλη η τελικη σταθμη του ηχου. Αναγκαστηκα να ανεβασω τη τελικη σταθμη κατα 4-5dB για να ακουγεται ικανοποιητικα. Ισως στο τελικο καναλι ενα limiter.

Το backing track ακουγεται αρκετα αχρονο. Τα drums ιδιαιτερα θελουν αρκετη δουλεια ( ιδιαιτερα αυτα τα breaks ) και το πιανο ακουγεται ξεκαρφωτο!

Λειπει ενα οργανο που θα βοηθησει τη φωνη να ειναι "πανω" στη μελωδια. Με αποτελεσμα να ακουγεται κι αυτη "ξεκαρφωτη" και πολλες φορες να στοναρει. Δεν εχει πουθενα "ενισχυσεις" για να μην ακουγεται...lonely  ;D


Ξερω, σταθηκα αρκετα στα τεχνικα στοιχεια, ομως μερικες φορες αυτα κανουν απο μονα τους τη διαφορα για το τελικο αποτελεσμα.


Θα πω την αληθεια...δε μου αρεσε...Κυριως για τους παραπανω λογους κι επισης γιατι νομιζω πως η φωνη εμεινε "αφυλαχτη", αρα ακομα και το παραμικρο στοναρισμα, ακουγεται.

Θελει αρκετη δουλεια και οταν γινεται καποια δουλεια cover, θελει πραγματικα πολυ χρονο, πολλες ωρες πανω στο backing track και στη μιξη...

Συγνωμη, ημουν αυστηρος, αλλα περα απο τη κακη κριτικη βγαινουν τα καλυτερα συμπερασματα για να γινουμε καλυτεροι  ;)

 





 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/10, 20:00 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgian-gkou
« Απάντηση #2 στις: 07/08/10, 20:51 »
Θανάση σε ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές και τα σχόλια, είναι πολύ εποικοδομητικά για κάθε επόμενο βήμα ;)
Η αλήθεια είναι ότι δεν αφιερώσαμε πολύ χρόνο στο κομμάτι κι αυτό λειτούργησε αρνητικά :-\

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgian-gkou
« Απάντηση #3 στις: 07/08/10, 21:10 »
Άκουσα με ενδιαφέρον το κομμάτι γιατί οι All about Eve είναι ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Τεχνικά δεν μπορώ να πω περισσότερα απ' όσα ανέφερε ο freemind, ο οποίος φυσικά κατέχει το θέμα καλύτερα από εμένα. Θα συμφωνήσω ότι χρειάζονταν περισσότερα όργανα (π.χ. μια κιθάρα...) και ότι το backing track χάνει το ρυθμό σε απελπιστικό βαθμό. Σίγουρα το γεγονός ότι η φωνή σε ένα μόνο κανάλι ξενίζει τον ακροατή και σίγουρα ήταν περίεργη επιλογή. Επιπλέον για κάποιο λόγο το reverb της φωνής μού φάνηκε υπερβολικό. Φυσικά οποιαδήποτε σύγκριση με το αυθεντικό κομμάτι και ειδικά με τη φωνή της Julianne Regan είναι μάλλον αδόκιμη, ειδικά από τη στιγμή που η τραγουδίστρια (όπως συμβαίνει με πολλούς Έλληνες τραγουδιστές) πάσχει στο θέμα της προφοράς. Γενικά το τραγούδι χρειάζεται πολλή δουλειά για να γίνει πιο αξιοπρεπές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgian-gkou
« Απάντηση #4 στις: 07/08/10, 21:34 »
Σε ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια, όλα προς γνώσιν και συμμόρφωσιν ;)

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgian-gkou
« Απάντηση #5 στις: 07/08/10, 23:24 »
Δεν το ήξερα το κομμάτι. Σχετικά καλή προσπάθεια, και με μερικές διορθώσεις (αρρυθμίες στα όργανα του backing track, panάρισμα της φωνής στο κέντρο, και λίγο vibrato της gkou σε κάποιες "μακριές" νότες), θα το έκανε μια ωραία διασκευή. Γεωργία με τη νέα κάρτα το ηχογράφησες; Πολύ καλή ποιότητα σε σχέση με πριν.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgian-gkou
« Απάντηση #6 στις: 08/08/10, 00:09 »
Σε ευχαριστούμε moonchild, δυστυχώς ακόμα με την παλιά ηχογραφώ, δεν έχει έρθει η  νέα κάρτα :-\

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgian-gkou
« Απάντηση #7 στις: 08/08/10, 00:45 »
Η ηχογραφηση εγινε με οδηγο το αυθεντικο track.Αντι για μετρονομο οπως κανω συνηθως (το κλικ του DAW)  στην ουσια τα παντα γραφτηκαν παιζοντας ταυτοχρονα με το αυθεντικο τραγουδι.Προσπαθησα στην ουσια να αντιγραψω ακριβως την ενορχηστρωση βεβαια το να παιζω τα drums με το κλαβιε δεν ειναι και το καλυτερο μου και γενικα μου βγαλανε την πιστη(γιατι βαριεμαι αφορητα την εναλλακτικη να καθομαι με το μολυβι και να τα βαζω ενα ενα).Mastering δεν σκαμπαζω και ειτε αντι για τρεις μερες που φτιαχτηκε το φτιαχνα σε τρεις μηνες παλι ετσι θα ηταν τα οργανα.Τωρα το γιατι ακουγεται αριστερα η φωνη αυτο δεν το καταλαβαινω.....εγω ολα κεντραρισμενα τα ειχα.Κιθαρα ηθελα να βαλω αλλα για καποιο λογο οταν υπαρχουν αρκετα audio tracks μεσα στο project το τελευταιο αρχιζει να εχει πολυ hiss και θορυβο και να ακουγεται εξαιρετικα χαμηλα.........και ετσι δεν εβαλα καθόλου.
Στην τελικη εμενα δεν μου ακουγεται τοσο ασχημο αλλα σιγουρα δεν ειναι και επαγγελματικη ηχογραφηση.Συγχαρητηρια παντως στην gkou  που ειχε ορεξη και καθοταν να περναει συνεχως takes :P .Χαρα στο κουραγιο της.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Nisok

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #8 στις: 08/08/10, 03:30 »
Ως ακροατής:
5.5/10.

( Δεν κατακρίνω:-) .. μακάρι να μπορούσα και εγώ... )


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #9 στις: 08/08/10, 10:13 »
Denis θα επισημανω καποια πραγματα που στο δικο μου αυτι ακουγονται καπως "επικινδυνα" για οποιοδηποτε θελει να ασχοληθει με το θεμα των covers ( και διασκευων ισως ).

1) Το αυθεντικο τραγουδι οπως και να το κανουμε εχει 2-3 παραπανω ζωντανους μουσικους που κανουν τη διαφορα ως προς την αληθοφανεια και το τελικο αποτελεσμα.
Ομολογω πως η μεθοδος που χρησιμοποιησες για να δημιουργησεις το backing track ειναι ασυμφορη, χρονοβορα κι αρκετα αντιπαραγωγικη. Αφενος μεν γιατι ουτε drummer μπορεις να γινεις, ουτε καποιο μετρονομο εχεις για να "σταθεις" πανω του.

Το καλυτερο ειναι να δημιουργησεις μια λιστα με οργανα που θελεις να μπουν στο κομματι ( σε ενα κομματι χαρτι ) αφου ακουσεις το κομματι δεκαδες φορες. Να δεις πανω κατω το υφος του, την ενορχηστρωση του, ποτε μπαινει καθε οργανο, τι effect εχει και ποσο αληθοφανες μπορεις να κανεις το καθε οργανο μεσω sample Based Vsti ( ή DXi ή RTAS ).

Εις γνωσιν του καθε "πελατη" που θελει ενα backing track ειναι πως η midiλα δε μπορει να εξαφανιστει πληρως ( γι'αυτο και προσωπικα τους ενημερωνω ) διοτι ουτε κιθαριστας ειμαι, ουτε drummer. Ομως με το καιρο και δουλευοντας πανω στο χωρο μπορεις να πετυχεις ενα καλο midi programming. Αλλα θελει δουλεια και καλη γνωση του εξοπλισμου που εχεις ( hardware και software ).

Αφου κανεις τη λιστα, πρεπει απαραιτητως να βρεις το ρυθμο. Ειτε βαλεις το αυθεντικο, ειτε οχι, το να βρεις το ρυθμο ειναι απαραιτητο! Στην ουσια ηχογραφεις ξανα ενα κομματι. Μονο που στη περιπτωση του cover ξερεις την ενορχηστρωση και ειναι πιο ευκολο!

Στη συνεχεια επιλεγεις προσεκτικα τα οργανα που θα βαλεις κι αρχιζεις την επιπονη διαδικασια του midi programming. Εαν εχεις δουλεψει αρκετο καιρο πανω στο χωρο ( κι εφοσον λες πως εχεις κλαβιε ) μπορεις να δημιουργησεις τις βασεις ( μπασο, πληκτρα και ρυθμικες κιθαρες ) αρκετα ευκολα. Ομως το πιο σημαντικο ειναι να εχεις μετρονομο και σωστο programming στα drums σου. Απαραιτητως τα drums να δουλευτουν ειτε με το αργο γραψιμο νοτα προς νοτα, ειτε με ετοιμες loops ( midi ή REX ή οτιδηποτε αλλο προσφερει το VSTi που χρησιμοποιεις ) ειτε με δικο σου προγραμματισμο.


Δεν υπαρχει κομματι που να εχει φυγει απο το studio και να μην εχει γραφτει με μετρονομο  ;) Εκτος εαν μιλαμε για jazz μπαντες ή αντιστοιχο ειδος  ;D


Αυτο, εαν το κανεις για πρωτη φορα, θα απαιτησει οχι απλως μερα, αλλα μερες ( εμενα η πρωτη δουλεια χρειαστηκε περιπου 2 εβδομαδες  ;D ) συν πως οταν θα προσθεσεις τις λεπτομερειες ( solo, παραξενα ρυθμικα μερη, οργανα με συγκεκριμενο effect ) πρεπει να εισαι προσεκτικος να μην αλλοιωσεις τελειως το κομματι, γιατι υπαρχουν σηματα κατατεθεν σε καθε κομματι που δε μπορεις να αφαιρεσεις.

2)
Mastering δεν σκαμπαζω και ειτε αντι για τρεις μερες που φτιαχτηκε το φτιαχνα σε τρεις μηνες παλι ετσι θα ηταν τα οργανα.

Ψαξε το...Μην αποδεχεσαι την ηττα σου απο το DAW και τη τεχνολογια  ;D Εαν ολοι ελεγαν ετσι, δε θα ειχαμε αναγκη απο εξελιξη στη μουσικη τεχνολογια. Δε σε απογοητευει το γεγονος των χαμηλων σταθμων; Ψαξε το, κανε λαθη, "πηδηξε" τα κομματια, πειραματισου και ψαξε και στο διαδικτυο για πληροφοριες.

Δοξα τον Θεο τοσα ebooks κυκλοφορουν ελευθερα  ;D

3)
Τωρα το γιατι ακουγεται αριστερα η φωνη αυτο δεν το καταλαβαινω.....εγω ολα κεντραρισμενα τα ειχα.

Αυτο, σαν ακροατη και ημιεπαγγελματια ( ή ημιερασιτεχνη  ;D ) μου λεει 2 πραγματα.

Πρωτον, πως εχεις προβλημα με το DAW σου. Ή δε το χρησιμοποιεις σωστα, ή δεν εκανες τα απαραιτητα setup για να λειτουργησει σωστα.  ;)
Δευτερον πως δεν κανεις "διαγνωστικο" ελεγχο στο τι εξαγεις. Δεν καθεσαι να ακουσεις το κομματι που μολις τελειωσεις, μια, δυο, τρεις, απιστευτα πολλες φορες...Κι οχι μονο οταν το τελειωσεις, αλλα μια μερα μετα, μια εβδομαδα μετα...

Ειναι σαν τα καλα κρασια αυτα τα πραγματα. Θελει καιρο να ωριμασει. Πρεπει να εισαι με ενα χαρτι κι ενα μολυβι στο χερι να καταγραφεις πραγματα που σε ενοχλουν οταν το ακους.

Μη κανεις το λαθος με το που τελειωνεις ενα κομματι να το "μοιραζεις" χωρις να το ακουσεις εσυ πρωτα. Τοσοι σεφ το προτεινουν για τα φαγητα τους, λες να αλλαζει στη τεχνη της μουσικης αυτο;

Και το πιο σημαντικο; Αξιοποιησε τα ακουστικα σου οταν θελεις να κανεις αυτον τον ελεγχο. Να δεις εαν οντως η στερεοφωνια ειναι σωστη και δεν εχει γινει κατι λαθος. Πολλες φορες, ιδιαιτερα εαν εχουμε μια απλη καρτα 5.1 ( 7.1 κλπ ),  μπορει να συνδεσουμε λαθος τα ηχεια και να εχουμε μονοφωνικο ηχο ή λαθος φαση στα καναλια.

Αυτο θα αποβει μοιραιο σιγουρα στο αποτελεσμα!

Οταν ο διαγνωστικος σου ελεγχος δειξει πως ολα ειναι καλα, τοτε βαλε εναν φουκαρα τριτο παρατηρητη να ακουσει το κομματι. Εν αναγκη τραβα κανα φιλο, κανα συγγενη ή ακομα και τον πελατη. Δεν ειναι ντροπη ενα φρεσκο αυτι να πει την αποψη του γι'αυτο που ακουει. Ο ακροατης εχει τη δυναμη εξαλλου ;)

4)
Κιθαρα ηθελα να βαλω αλλα για καποιο λογο οταν υπαρχουν αρκετα audio tracks μεσα στο project το τελευταιο αρχιζει να εχει πολυ hiss και θορυβο και να ακουγεται εξαιρετικα χαμηλα.........και ετσι δεν εβαλα καθόλου.

Μηπως δεν εχεις σεταρει σωστα το DAW και την καρτα σου; Κοιταξες το manual και τις online συμβουλες για το προγραμμα;

Ειναι σαν να εχεις ενα προβλημα στο αεροπλανο που πιλοταρεις και το παιζεις "παπια" ως προς την επιλυση του. Το αποτελεσμα ειναι να θρηνησουμε θυματα, μονο που στη δικη μας περιπτωση ειναι...ηχητικης φυσεως!  ;D


Στην τελικη εμενα δεν μου ακουγεται τοσο ασχημο αλλα σιγουρα δεν ειναι και επαγγελματικη ηχογραφηση.

Στην τελικη πρεπει να ανασυνταξεις το τι ειναι καλο και τι κακο για σενα.  ;) Το βρισκω αρκετα υποτιμητικο για τον καθενα που ασχολειται λιγο με τη ψηφιακη ηχογραφηση να λεει "οκ, καλουτσικο ειναι μωρεεεεε."

Κοροϊδευει πρωτα τον εαυτο του.

Χαμηλα standards δε δειχνουν και τον καλυτερο ανθρωπο ως προς τη μανια για τελειοτητα  ;) Και ιδιαιτερα αφου εγιναν τοσο προσβασιμα ολα αυτα τα προγραμματα ειναι καλο να το ψαξεις περισσοτερο. Μην αρκεισαι στο μετριο οταν μπορεις να εχεις και κατι καλυτερο!

Μπορεις να ασχολεισαι ερασιτεχνικα, αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν εχεις τον προσωπικο σου εγωισμο γι'αυτο που θα φτιαξεις. Δεν ειμαστε μαγειροι σε fast food, αλλα μουσικοι που γουσταρουμε αυτο που κανουμε. Ακομα κι ο Φοιβος ( που ολοι τον δουλευουμε, αλλα προσωπικα τον θαυμαζω για την αρτιοτητα του ) δεν κανει "ψευτοπαραγωγες", που θεωρειται καλλιτεχνης junk music.  ;)


Το "οκ, καλουτσικο ειναι, οχι επαγγελματικο, αλλα αφου ακουγεται μωρε" προσωπικα μου τη "σπαει". Ιδιαιτερα οταν το λενε ανθρωποι που εχουν τη δυναμη να κανουν κατι καλυτερο, αλλα επιμενουν στη μετριοτητα και στη γρηγορη λυση.


Ανεβασε τα standard σου, αναβαθμισε την ερασιτεχνικη σου διαθεση και ψαξου. Ειναι εξισου ομορφο με το να γραφεις μια μελωδια, πιστεψε με...  ;)


Συγχαρητηρια παντως στην gkou  που ειχε ορεξη και καθοταν να περναει συνεχως takes :P .Χαρα στο κουραγιο της.

Συγχαρητηρια που τραγουδησε ενα κομματι χωρις καποια αρμονικη βαση να σταθει η φωνη της ( εξου και τα στοναρισματα ), αλλα λαθος της που δεν συνεννοειται με τον εκαστοτε cover"α" για την ποιοτητα του backing track.  ;D ( αμ τι νομιζατε, ολους σας παιρνει η μπαλα  ;D )


Ουφ, μακρυγορησα και ειναι πρωι ακομα  ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #10 στις: 08/08/10, 10:21 »
Και μια συμβουλη...

Πολλες φορες τυχαινει οι πελατες να ηχογραφουν στο σπιτι τους τη φωνη τους σε ενα στερεοφωνικο καναλι, ομως επειδη ειναι μονοφωνικη η ηχογραφηση του μικροφωνου αυτοματα το προγραμμα ηχογραφησης το στελνει στο...αριστερο καναλια μονο ;)

Αρα, εσυ ειχες στα χερια σου ενα στερεοφωνικο καναλι με τη φωνη της gkou αριστερα...Γι'αυτο δε βγηκε καλο το κεντραρισμα!

Απλως, κανε split τις 2 φασεις του καναλιου και μετεφερε την αριστερη σε ενα μονοφωνικο καναλι!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #11 στις: 09/08/10, 07:28 »

Στην τελικη πρεπει να ανασυνταξεις το τι ειναι καλο και τι κακο για σενα.  ;) Το βρισκω αρκετα υποτιμητικο για τον καθενα που ασχολειται λιγο με τη ψηφιακη ηχογραφηση να λεει "οκ, καλουτσικο ειναι μωρεεεεε."

Κοροϊδευει πρωτα τον εαυτο του.

Χαμηλα standards δε δειχνουν και τον καλυτερο ανθρωπο ως προς τη μανια για τελειοτητα  ;) Και ιδιαιτερα αφου εγιναν τοσο προσβασιμα ολα αυτα τα προγραμματα ειναι καλο να το ψαξεις περισσοτερο. Μην αρκεισαι στο μετριο οταν μπορεις να εχεις και κατι καλυτερο!

Μπορεις να ασχολεισαι ερασιτεχνικα, αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν εχεις τον προσωπικο σου εγωισμο γι'αυτο που θα φτιαξεις. Δεν ειμαστε μαγειροι σε fast food, αλλα μουσικοι που γουσταρουμε αυτο που κανουμε. Ακομα κι ο Φοιβος ( που ολοι τον δουλευουμε, αλλα προσωπικα τον θαυμαζω για την αρτιοτητα του ) δεν κανει "ψευτοπαραγωγες", που θεωρειται καλλιτεχνης junk music.  ;)


Το "οκ, καλουτσικο ειναι, οχι επαγγελματικο, αλλα αφου ακουγεται μωρε" προσωπικα μου τη "σπαει". Ιδιαιτερα οταν το λενε ανθρωποι που εχουν τη δυναμη να κανουν κατι καλυτερο, αλλα επιμενουν στη μετριοτητα και στη γρηγορη λυση.


Ανεβασε τα standard σου, αναβαθμισε την ερασιτεχνικη σου διαθεση και ψαξου. Ειναι εξισου ομορφο με το να γραφεις μια μελωδια, πιστεψε με...  ;)

Εντελως υποκειμενικο. Ειμαι σιγουρος οτι ξερεις οτι υπαρχουν και μουσικοι που την "βρισκουν" αλλιως (Lo-fi, no-fi, power electronics και δεν συμμαζευεται*). Το ξερω οτι ειναι δυσκολο για καποιους να το αποδεχτουν, αλλα και οι αλλοι πρεπει να εκφραστουν. Δες π.χ. την ηχογραφηση φωνης με ακουστικα αντι για μικροφωνο, σαν φετιχ και αγαπα τον αλλον οπως ειναι. ;)

*Εννοειται οτι δεν ισχυριζομαι οτι το συγκεκριμενο κομματι ανηκει σε καποια τετοια κατηγορια.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/10, 07:30 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #12 στις: 09/08/10, 08:06 »
Θα συμφωνουσα εαν εδω μιλουσαμε για προσωπικη συνθεση ή γενικα προσωπικη δημιουργια.


Εδω ομως χρησιμοποιειται ο ορος cover που αυτοματα σημαινει πιστη αναπαραγωγη του κομματιου, ενορχηστρωτικα, παικτικα και βεβαια οσο το δυνατον και σε επιπεδο παραγωγης ;)

Δε μπορω να βρω ως ελαφρυντικο το προσωπικο γουστο του καθενος για την ηχογραφηση, διοτι ακομα και προσωπικη συνθεση να ηταν, το να ειναι αρυθμο ή το να μην "καθονται" καλα τα breaks περισσοτερο εχει να κανει με τη διαδικασια δημιουργιας παρα με τη διαδικασια προσωπικου πειραματισμου ;)

Εχει μεγαλη διαφορα το ενα με το αλλο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #13 στις: 09/08/10, 08:29 »
Σας ευχαριστούμε πολύ παιδιά για τα σχόλια! :)
Θα είμαστε πιο προσεκτικοί την επόμενη φορά, άλλωστε αυτός είναι κι ο σκοπός που το ανεβάσαμε εδώ, να πάρουμε επιπλέον γνώμες από ανθρώπους πιο ειδικούς στον τομέα της ηχογράφισης κ.λπ.Να συμπληρώσω ότι το όλο λάθος ξεκίνησε από μένα, αφού ο denisgiann μου είχε ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι δεν γνωρίζει πολλά πράγματα γύρω από τα φωνητικά και το πώς αυτά κολλούν αρμονικά στο μουσικό κομμάτι. Θα σας αποζημιώσουμε με κάτι καλύτερο στο μέλλον ;)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #14 στις: 09/08/10, 10:28 »
Θα συμφωνουσα εαν εδω μιλουσαμε για προσωπικη συνθεση ή γενικα προσωπικη δημιουργια.


Εδω ομως χρησιμοποιειται ο ορος cover που αυτοματα σημαινει πιστη αναπαραγωγη του κομματιου, ενορχηστρωτικα, παικτικα και βεβαια οσο το δυνατον και σε επιπεδο παραγωγης ;)

Δε μπορω να βρω ως ελαφρυντικο το προσωπικο γουστο του καθενος για την ηχογραφηση, διοτι ακομα και προσωπικη συνθεση να ηταν, το να ειναι αρυθμο ή το να μην "καθονται" καλα τα breaks περισσοτερο εχει να κανει με τη διαδικασια δημιουργιας παρα με τη διαδικασια προσωπικου πειραματισμου ;)

Εχει μεγαλη διαφορα το ενα με το αλλο.
Και εγω απο την αλλη ξερω οτι αν θες να ακουσεις το ιδιο κομματι ακριβως με τον ιδιο τροπο παιγμενο και την ιδια ενορχηστρωση παιρνεις το cd.....αλλα ισως εγω ειμαι και περιεργος....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #15 στις: 09/08/10, 15:25 »
Κι εγω ξερω πως οταν λες αυτα:

Η ηχογραφηση εγινε με οδηγο το αυθεντικο track.Αντι για μετρονομο οπως κανω συνηθως (το κλικ του DAW)  στην ουσια τα παντα γραφτηκαν παιζοντας ταυτοχρονα με το αυθεντικο τραγουδι.Προσπαθησα στην ουσια να αντιγραψω ακριβως την ενορχηστρωση βεβαια το να παιζω τα drums με το κλαβιε δεν ειναι και το καλυτερο μου και γενικα μου βγαλανε την πιστη(γιατι βαριεμαι αφορητα την εναλλακτικη να καθομαι με το μολυβι και να τα βαζω ενα ενα).

εννοεις πως προσπαθεις να κανεις κατι που να θυμιζει το αυθεντικο κομματι  ;) .  Αρα ναι, εισαι περιεργος γιατι προσπαθεις να δικαιολογησεις τον τροπο που δουλεψες στο κομματι.

Εφοσον πιστευεις πως μπορεις να το κανεις, πρεπει να εισαι ετοιμος να δεκτεις και καποια κριτικη για τη δουλεια αυτη  ;)



Διακρινω ενα προβλημα στην αρνητικη κριτικη ( με επιχειρηματολογια και καθολου κακοπροαιρετη );  ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #16 στις: 09/08/10, 15:51 »
να πω πως δεν ακουσα το κομματι ακομα, πραγμα που θα κανω συντομα...
 
απλα ηθελα να πω πως οι συμβουλες που δινει ο φρι εδω για την ηχογραφηση και γενικως για το διαδικαστικο και τεχνικο μερος ειναι ανεκτιμητης αξιας και πολυ σημαντικες.....ιδιαιτερα απο τον φρι...
 
 
παντα καλοπροαιρετα, και παντα απο αγαπη προς την μουσικη..
 
Β.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Nisok

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #17 στις: 09/08/10, 16:14 »
Το απόλυτο offtopic:
Τι είναι στορνάρισμα?

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #18 στις: 09/08/10, 17:01 »
Κι εγω ξερω πως οταν λες αυτα:

Η ηχογραφηση εγινε με οδηγο το αυθεντικο track.Αντι για μετρονομο οπως κανω συνηθως (το κλικ του DAW)  στην ουσια τα παντα γραφτηκαν παιζοντας ταυτοχρονα με το αυθεντικο τραγουδι.Προσπαθησα στην ουσια να αντιγραψω ακριβως την ενορχηστρωση βεβαια το να παιζω τα drums με το κλαβιε δεν ειναι και το καλυτερο μου και γενικα μου βγαλανε την πιστη(γιατι βαριεμαι αφορητα την εναλλακτικη να καθομαι με το μολυβι και να τα βαζω ενα ενα).

εννοεις πως προσπαθεις να κανεις κατι που να θυμιζει το αυθεντικο κομματι  ;) .  Αρα ναι, εισαι περιεργος γιατι προσπαθεις να δικαιολογησεις τον τροπο που δουλεψες στο κομματι.

Εφοσον πιστευεις πως μπορεις να το κανεις, πρεπει να εισαι ετοιμος να δεκτεις και καποια κριτικη για τη δουλεια αυτη  ;)



Διακρινω ενα προβλημα στην αρνητικη κριτικη ( με επιχειρηματολογια και καθολου κακοπροαιρετη );  ;D
Εγω παλι αυτο που καταλαβα ειναι οτι με το computer μου και vsts δεν καταφερα να αντιγραψω ακριβως το αποτελεσμα επαγγελματικων στουντιο με πραγματικά όργανα(αδικαιολογητος :o ).Δεν ξερω ποσο περιεργος ειμαι εγω που δεν το εκανα...με σενα που λες οτι επρεπε να το ειχα κανει ::) .Για μενα μια χαρα το κομματι θυμιζει το κανονικο και σε οσους εβαλα να το ακουσουν(ναι δυστυχως αυτοι που το ακουσαν δεν ξερουν ποσο reverb ειχε το πιατινι πχ....αυτο ειναι αληθεια)...εσυ μπορει να το ακουσες και να σου θυμιζε καραγκουνα η για καποιον ηχοληπτη να ειναι απαραδεκτο.Αμα ειναι να φτασω σε σημειο να παραρουσιασω δική μου δουλεια η διασκευη για κατι παραπανω απο ενα απλο demo με μονο το computer και οχι χρησιμοποιοντας στουντιο τοτε ειναι που θα ονειροβατουσα.....νοικιαζεις κανονικο στουντιο με επαγγελματιες του ειδους....Και αμα εισαι και τυχερος παιρνεις και τον Φοιβο ;D .....Τα υπολοιπα ειναι για καταναλωση.Εμενα σαν κιθαριστας που ερασιτεχνικα ασχολουμαι και με την ιστορια της ηχογραφησης μου ακουγεται μια χαρα για τα δεδομενα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #19 στις: 09/08/10, 21:24 »
Εγω παλι αυτο που καταλαβα ειναι οτι με το computer μου και vsts δεν καταφερα να αντιγραψω ακριβως το αποτελεσμα επαγγελματικων στουντιο με πραγματικά όργανα(αδικαιολογητος :o ).

Με τον τροπο που δουλεψες και με τα standards που εχεις, λογικο ειναι. Δεν ειναι θεμα δικαιολογιας ( αν κι αυτη βλεπω πως ειναι πρωτη στη λιστα του "τι πρεπει να κανω μετα" ;) ). Εγω προσωπικα θεωρω πως ειναι θεμα ψαξιματος κι ορεξης. Δε φταινε τα VSTi και VST που εχεις, αλλα ο τροπος που δουλεψες.

Τα ανελυσα καποια posts παραπανω, εαν θες μπορεις να ακουσεις καποια συμβουλη, εαν οχι, δε πειραζει. Μπορει να ειναι χρησιμες για αλλους.


Για μενα μια χαρα το κομματι θυμιζει το κανονικο και σε οσους εβαλα να το ακουσουν(ναι δυστυχως αυτοι που το ακουσαν δεν ξερουν ποσο reverb ειχε το πιατινι πχ....αυτο ειναι αληθεια)...

Εφοσον σαν μουσικος εισαι ικανοποιημενος με ενα κομματι που εχει βασικες ελλειψεις ενορχηστρωσης και ρυθμου, τοτε εμεις οι υπολοιποι που τολμαμε να εχουμε αντιθετη αποψη, μαλλον κανουμε λαθος.

Προσεξε, το προβλημα του κομματιου δεν ειναι μονο σε επιπεδο παραγωγης ( οκ, σιγουρα ποιος μπορει να αντιγραψει ενα σολο ηλεκτρικης με midi 100% ή να πετυχει μια αξιοπρεπη μιξη, οπως το αυθεντικο; ) αλλα και σε επιπεδο μουσικοτητας!

Για μενα αυτο σε κατατασει στους μετριους μουσικους που δε θελουν να κανουν βηματα εμπρος για να βελτιωθουν. Οταν ακους ενα αχρονο break, ή ενα αχρονο riff πιανου και το θεωρεις σωστο, τοτε ναι...εισαι μετριος και το χειροτερο ειναι πως δε το ακους αυτο!


Προσεξε μονο γιατι υπαρχουν κι ανθρωποι που τους βαζουμε κομματια και απλως λενε ενα καλο λογο για να τελειωνουν. Το θεμα ειναι το κατα ποσο εμεις προσωπικα εχουμε την αυτογνωσια και την αυτοκριτικη να "πλασαρουμε" σε ενα αγνωστο κοινο κατι που θεωρουμε ετοιμο!

Και το κομματι που ετοιμασες ως backing track απειχε αρκετα απο αυτο που οι περισσοτεροι εδω μεσα θα ονομαζαν "ετοιμο". ;) Κι οχι μονο σε επιπεδο παραγωγης, αλλα και σε μουσικο.

Αμα ειναι να φτασω σε σημειο να παραρουσιασω δική μου δουλεια η διασκευη για κατι παραπανω απο ενα απλο demo με μονο το computer και οχι χρησιμοποιοντας στουντιο τοτε ειναι που θα ονειροβατουσα.....νοικιαζεις κανονικο στουντιο με επαγγελματιες του ειδους....Και αμα εισαι και τυχερος παιρνεις και τον Φοιβο

Ο vangelis ειναι ενα απο τα μελη του κιθαρα που ηχογραφει τα κομματια του στο δικο του home studio. Οπως και ο King Lui, οπως και ο Moonchild,  οπως και πολλα αλλα μελη του kithara που ασχολουνται ερασιτεχνικα με το ειδος.

Παρολαυτα οι δουλειες τους ειναι αψογες, αρτιοτατες μουσικα ( το κυριοτερο στοιχειο για μια καλη μουσικη παραγωγη ) και σε τρομερα επιπεδα παραγωγης που πλησιαζουν επαγγελματικα standards.


Τι λες....αυτοι εχουν ενα Φοιβο μεσα στο δωματιο τους; Ή μηπως εχουν τον Deep Blue της IBM για να τους ηχογραφει;

Εχουν μερακι, ορεξη να μελετησουν, ορεξη να ακουσουν μια κακη κριτικη με επιχειρηματα ( κι οχι κακοπροαιρετη ), ορεξη να πειραματιστουν κι ορεξη να αυτοκριθουν πριν "σερβιρουν" στους ακροατες τους το κομματι τους.

Αυτο τους κανει περισσοτερο μαγκες απο εσενα;

Οχι...
Απλως μεσα απο τη μουσικη τους πορεια δε κρυφτηκαν πισω απο το δαχτυλο τους και δεν αυτοχαρακτηριστικαν απλως ως μουσικοι ή ηχοληπτες. Συνδυασαν και τα 2, παραλληλα με τις δουλειες τους, τα ενδιαφεροντα τους, τα γκομενιλικια τους (  ;D ) κι εφτασαν σε επιπεδο που μπορουν να διατηρουν τα κομματια τους σε ενα αριστο σημειο!

Δοξα το Θεο, με την ψηφιακη εποχη εχουμε φτασει στο κομβικο σημειο να ηχογραφουμε αξιοπρεπεστατα στο σπιτι μας, χωρις πολλα εξοδα και με καλη ποιοτητα. Αρκει να εχουμε ορεξη να ψαχτουμε, να μελετησουμε και να μην επαναπαυομαστε στο μετριο.

Εμενα σαν κιθαριστας που ερασιτεχνικα ασχολουμαι και με την ιστορια της ηχογραφησης μου ακουγεται μια χαρα για τα δεδομενα.

Οκ, τοτε επιτρεψε μου τελειως καλοπροαιρετα να σου πω να αφησεις τη μουσικη και να ασχοληθεις με κατι που θα σου αρεσει περισσοτερο, που θα το γουσταρεις και θα το ψαξεις με οση λεπτομερεια μπορεις.

Εαν αυτο που δημιουργησες σε ικανοποιει και δεν "ανεχεσαι" τις καλοπροαιρετες αρνητικες κριτικες ανθρωπων που γουσταρουν τη μουσικη, τοτε οντως δε κανεις για μουσικος ουτε ερασιτεχνικα.

Γιατι αφενος μεν προσβαλεις τον εαυτο σου πειθοντας τον να ειναι μετριος, αφετερου δε προσβαλεις κι ολους εμας οταν προσπαθεις να μας βγαλεις τρελους γι'αυτο που ακουμε.

Ειναι δικη σου η επιλογη  ;) Γινομαι κακος, αλλα πιο ευγενικα δε θα μπορουσα να τα πω. Με ενοχλει αφανταστα ο στρουθοκαμηλισμος απεναντι σε τετοια ζητηματα. Ιδιαιτερα οταν ζουμε στο 2010 που καποια πραγματα πλεον εχουν γινει προσβασιμα απο ολους.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/10, 21:26 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #20 στις: 09/08/10, 22:35 »
Φίλε denisgiann, επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, θα κάνω μόνο δύο πολύ σύντομα σχόλια.

Εμενα σαν κιθαριστας που ερασιτεχνικα ασχολουμαι και με την ιστορια της ηχογραφησης μου ακουγεται μια χαρα για τα δεδομενα.


Απόλυτα σεβαστό αυτό. Αν και σε αυτή την περίπτωση δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος ύπαρξης αυτού του thread.

Παράθεση
Για μενα μια χαρα το κομματι θυμιζει το κανονικο και σε οσους εβαλα να το ακουσουν


Και το παρακάτω είναι αναγνωρίσιμο σαν το "Still loving you" των Scorpions. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρόκειται για καλή διασκευή ή για αξιόλογη μουσική δημιουργία...

http://crass.on.ru/flash/bbird.html
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #21 στις: 09/08/10, 23:22 »
@Freemind....Λες οτι υπαρχουν ατομα που κανουν αψογες παραγωγες στο κιθαρα και συμφωνω μαζι σου(οπως επισης υπαρχουν και αψογοι παικτες) υπαρχουν ομως και ατομα που ποσταρουν μισο ριφακι απο δω, παιζουν πανω απο το κανονικο κομματι το μισο ρυθμικο μερος πχ...το ποσταρουν και οχι μονο δεν τους γινεται κριτικη τους εκθειαζουν κιολας.Εμεις λοιπον που προσπαθησαμε να κανουμε κατι ολοκληρωμενο....την ακουμε αρα τα οποια για προχειροτητα και επαγγελματισμο πανε περιπατο(double standards much?).Δεν ξερω αλλα αν ηθελα μαθηματα για το πως να ηχογραφω θα πηγαινα στο ηχογραφησεις και στουντιο και οχι στο αυτοσχεδιασμοι και διασκευες.Δεν ζητησα κατι τετοιο αν δεν σου αρεσει παρα πολυ ωραια και αν παλι οι πληροφοριες για το πως να ηχογραφω σωστα βρισκονται τοσο ευκολα στο νετ....γιατι μπαινεις στο κοπο να γεμισεις μιση σελιδα και βαλε?για να με βοηθήσεις? ::) (δοξα τον αλαχ το google το εχουμε υποψιν μας) παλι καλα που δεν εισαι και εμπαθης δηλαδη.
Με λιγα λογια αν κυκλοφορουσαν μονο αψογες παραγωγες στο κιθαρα και αντιμετωπιζοντουσαν με αναλογο τροπο θα ακουγα με προσοχη τα οσα λες......αλλα τωρα μονο σαν backround noise μου ακουγονται οποτε....να σαι καλα....αλλα δεν ενδιαφερομαι για τα φωτα σου.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #22 στις: 09/08/10, 23:34 »
Ok... I rest my case.


Προφανως εισαι απο τους ανθρωπους που δεν ανεχονται αρνητικες κριτικες. Τι να πω...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/10, 23:37 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #23 στις: 09/08/10, 23:51 »
το ακουσα, αντικειμενικα θελει πολυ δουλεια ακομα, ιδαιιτερα στον ρυθμικο τομεα...με το συμπαθειο, ο ρυθμος ειναι απο τα βασικα πραγματα και θελει πολυ προσοχη, μετα ολα τα αλλα ειναι απλα πραγματα...μερικες φορες καθυστερει, αλλες φορες ειναι πολυ νωρις...ο Κωστας ο Παππαιωαννου απο τους ΠΟΛΛ μου την ειπε τοσες φορες...Βαγγελη, ελεγε, κανε τον ρυθμο σωστα...πρωτα τον ρυθμο, να εισαι μεσα, οχι εκτος..και εχω φαει του κοσμουτα μπινελικια...αλλα..ενταξει, 35 χρονια πειρα ειναι αυτα..και κατι θα ξερει για να τα λεει...

Να πω πως την πρωτη εκτελεση δεν την γνωριζω, οποτε ακουσα για πρωτη φορα το κομματι αυτο...

να πω ακομα..πως η κριτικη του φρι, αν την εκανε σε μενα, θα την επαιρνα ειλικρνα και μονο σαν μαι προσπαθεια να μου δειξει που ειναι τα προβληματα, και τι πρεπει να κανω για να βελτιοθω.

Καλη συνεχεια..
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Are you lonely?" cover :denisgiann-gkou
« Απάντηση #24 στις: 13/08/10, 09:56 »
Χαιρετώ όλους σας με τη σειρά μου...
Λοιπόν το τραγούδι δεν το ξέρω και για να πώ την αλήθεια δεν το άκουσα στην original εκτέλεσή του, άρα η οποιαδήποτε σύγκριση απο μεριάς μου θα ήταν άστοχη.
Κρίνοντας λοιπόν το τραγούδι σαν "new entry" έχω να επισημάνω δυό τρία πραγματάκια..
Είναι κρίμα σε τραγούδια - μπαλάντες με αργό κατά βάση τέμπο να χάνεται ο ρυθμός, και άσχημο ακούγεται και εκτίθεται η φωνή ανεπανόρθωτα.
Λείπουν κατά τη γνώμη μου όργανα που θα μπορούσαν να δώσουν προοπτική - βάθος στο τραγούδι και "βοήθεια" στη φωνή. Προσωπικά θα πρόσθετα πλήκτρα και μια lead guitar..
Τέλος Γεωργία η προσπάθειά σου είναι πολύ καλή και κρίνοντάς σε "συνολικά" και όχι μόνο απο το συγκεκριμένο τραγούδι,  πιστεύω οτι πατάς καλύτερα και το κυριότερο συνεχίζεις ακάθεκτη τη προσπάθειά σου...μπράβο..
Παιδιά συνεχίστε έτσι..στη τελική αν μπορέσετε (και έχετε το κουράγιο...) ξαναγράψτε το... ή σας περιμένουμε στο επόμενο με το καλό...
Χαιρετώ....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
6265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/09, 21:31
από gkou
13 Απαντήσεις
4571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/10, 22:03
από gkou
13 Απαντήσεις
4088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 18:02
από gkou
16 Απαντήσεις
6878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/11, 17:43
από gkou
9 Απαντήσεις
3714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/11, 11:01
από gkou
8 Απαντήσεις
3169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/11, 00:12
από gkou
10 Απαντήσεις
3887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/11, 14:37
από gkou
9 Απαντήσεις
3203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/12, 20:35
από gkou
4 Απαντήσεις
2596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/12, 23:42
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
4439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/12, 20:02
από let me know 796