Αποστολέας Θέμα: Pirates Of The Caribbean Theme Song Guitar Cover  (Αναγνώστηκε 3864 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Pirates Of The Caribbean Theme Song Guitar Cover
« στις: 25/08/18, 14:38 »
Νέο πειρατικό cover αυτή τη φορά!!
https://www.youtube.com/watch?v=Zro8PU0XsBg

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Pirates Of The Caribbean Theme Song Guitar Cover
« Απάντηση #1 στις: 25/08/18, 14:44 »
καλό
απλά θέλει να το δουλέψεις και άλλο λίγο, θέμα χρόνου



I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pirates Of The Caribbean Theme Song Guitar Cover
« Απάντηση #2 στις: 26/08/18, 19:22 »
Οι πένες σου είναι ο λόγος που είσαι κατα κύριο λόγο εκτός ρυθμού..Έμαθες τα πατήματα στο αριστερό όμως το δεξί σου είναι εντελώς στην τύχη..
Συνέχισε την προσπάθεια.Αφιέρωσε λίγο χρόνο παραπάνω στο δεξί σου χέρι.


Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Pirates Of The Caribbean Theme Song Guitar Cover
« Απάντηση #3 στις: 26/08/18, 19:55 »
Οι πένες σου είναι ο λόγος που είσαι κατα κύριο λόγο εκτός ρυθμού..Έμαθες τα πατήματα στο αριστερό όμως το δεξί σου είναι εντελώς στην τύχη..
Συνέχισε την προσπάθεια.Αφιέρωσε λίγο χρόνο παραπάνω στο δεξί σου χέρι.
Οκ. Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα το δουλέψω

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Pirates Of The Caribbean Theme Song Guitar Cover
« Απάντηση #4 στις: 26/08/18, 19:56 »
καλό
απλά θέλει να το δουλέψεις και άλλο λίγο, θέμα χρόνου
Ευχαριστώ.Θα το δουλέψω κι'άλλο

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Pirates Of The Caribbean Theme Song Guitar Cover
« Απάντηση #5 στις: 27/08/18, 07:08 »
ίσως αμα κάνεις κάποιες ασκήσεις τεχνικής σε βοηθήσει
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Pirates Of The Caribbean Theme Song Guitar Cover
« Απάντηση #6 στις: 27/08/18, 09:19 »
ίσως αμα κάνεις κάποιες ασκήσεις τεχνικής σε βοηθήσει
Κάνω ασκήσεις τεχνικής σε καθημερινή βάση.Πιστεύω απλά πρέπει να δώδω ακόμη λίγο χρόνο να στρώσει καλά το χέρι και η τεχνική μου

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Pirates Of The Caribbean Theme Song Guitar Cover
« Απάντηση #7 στις: 27/08/18, 14:41 »
Καλησπέρα @tolisguitar12

Αν μου επιτρέπεις, να σου κάνω 2 σχόλια, 1 για κάθε χέρι:

Όσον αφορά το αριστερό σου χέρι, το χέρι της ταστιέρας, αυτό που με προβλημάτισε είναι το εξής: Βλέποντάς σε, νιώθω πως τα δάχτυλα 2 και 4 έχουν μια εξάρτηση από τα διπλανά τους, 1 και 3 αντίστοιχα (σε συνδυασμό με το Black Night video που έχεις στο κανάλι.). Σε κάθε περίπτωση, βλέπω ότι όταν ΔΕΝ τα χρησιμοποιείς, και δε πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις σύντομα, τα διπλώνεις, και όταν έρθει η ώρα να τα χρησιμοποιήσεις, υπάρχει ένα μικρό lag μέχρι να τα φέρεις πάλι στην ετοιμοπόλεμη θέση. Οπότε, όταν κάνεις τις τεχνικές σου ασκήσεις, προσπάθησε να δώσεις βάση σε αυτό, στο να μη διπλώνουν προς τα μέσα, και να είναι μόνιμα έτοιμα. Το πιο κλασικό πράγμα που κάνει κανείς για αυτό είναι η άσκηση 1-2-3-4, προσέχοντας να ΜΗΝ σηκώνεις τα δάχτυλα σου. Οταν δλδ κάνεις το sequence 1-2-3-4, όταν φτάνεις στο "3", τα "1" και "2" μένουν πάνω στη ταστιέρα.

Όσον αφορά το δεξί χέρι, νιώθω ότι σου λείπει ένα σημείο αναφοράς. Κολλάς τον καρπό πάνω στη κιθάρα, και προσπαθείς να κάνεις όλες τις κινήσεις με αυτό το περιορισμό. Προσωπικά, ξέρω πολύ λιγότερο πένα από ότι fingerpicking, οπότε δεν μπορώ να υποστηρίξω πλήρως τη λογική μου. Αυτό λοιπόν που θα πρότεινα θα ήταν το εξής: Γύρνα λίγο τον καρπό σου, μέχρι το μικρό δάχτυλο να έχει μια καλύτερη επαφή με τη γέφυρα, και ελευθέρωσε λίγο τον καρπό σου. Γιατί αυτά τα 2? Για 2 λόγους. Το να ελευθερώσεις τον καρπό (λίγο) το λέω γιατί στα μάτια μου τουλάχιστον, είδα λίγο τον βραχίονα να εξαρτάται από αυτό το κλείδωμα του καρπού. Προτιμάς να κρατήσεις το καρπό ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ στην κιθάρα, και για να το καταφέρεις ψιλοκουνάς αγκώνα. Σωστό? Λάθος? Αν το συνδυάσεις με το επόμενο, θα καταλάβεις. Το να γυρίσεις τον καρπό και να κολλήσεις το μικρό δάχτυλο στη γέφυρα, θα σου δώσει μια καλύτερη αίσθηση του χώρου, του τί συμβαίνει γύρω από το χέρι σου. Θα νιώσεις καλύτερα που βρίσκεται η κάθε χορδή, και θα τη χτυπήσεις τη κατάλληλη στιγμή, αντί να την ψάχνεις.

Επειδή με έπιασε λογοδιάρροια, 2 πράγματα:
1) Χαμήλωσε μετρονόμο στις τεχνικές σου ασκήσεις, και δώσε βάρος στο να μη διπλώνεις δάχτυλα του αριστερού χεριού.
2) Βρες έναν τρόπο να στηρίζεις το χέρι σου, και να νιώθεις που βρίσκεται η κάθε χορδή. Αυτό είναι και 50% εμπειρικό, μην απογοητεύεσαι. Βρες μια θέση ώστε να αντιλαμβάνεσαι καλύτερα που βρίσκεται κάθε χορδή.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Pirates Of The Caribbean Theme Song Guitar Cover
« Απάντηση #8 στις: 27/08/18, 16:06 »
Καλησπέρα @tolisguitar12

Αν μου επιτρέπεις, να σου κάνω 2 σχόλια, 1 για κάθε χέρι:

Όσον αφορά το αριστερό σου χέρι, το χέρι της ταστιέρας, αυτό που με προβλημάτισε είναι το εξής: Βλέποντάς σε, νιώθω πως τα δάχτυλα 2 και 4 έχουν μια εξάρτηση από τα διπλανά τους, 1 και 3 αντίστοιχα (σε συνδυασμό με το Black Night video που έχεις στο κανάλι.). Σε κάθε περίπτωση, βλέπω ότι όταν ΔΕΝ τα χρησιμοποιείς, και δε πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις σύντομα, τα διπλώνεις, και όταν έρθει η ώρα να τα χρησιμοποιήσεις, υπάρχει ένα μικρό lag μέχρι να τα φέρεις πάλι στην ετοιμοπόλεμη θέση. Οπότε, όταν κάνεις τις τεχνικές σου ασκήσεις, προσπάθησε να δώσεις βάση σε αυτό, στο να μη διπλώνουν προς τα μέσα, και να είναι μόνιμα έτοιμα. Το πιο κλασικό πράγμα που κάνει κανείς για αυτό είναι η άσκηση 1-2-3-4, προσέχοντας να ΜΗΝ σηκώνεις τα δάχτυλα σου. Οταν δλδ κάνεις το sequence 1-2-3-4, όταν φτάνεις στο "3", τα "1" και "2" μένουν πάνω στη ταστιέρα.

Όσον αφορά το δεξί χέρι, νιώθω ότι σου λείπει ένα σημείο αναφοράς. Κολλάς τον καρπό πάνω στη κιθάρα, και προσπαθείς να κάνεις όλες τις κινήσεις με αυτό το περιορισμό. Προσωπικά, ξέρω πολύ λιγότερο πένα από ότι fingerpicking, οπότε δεν μπορώ να υποστηρίξω πλήρως τη λογική μου. Αυτό λοιπόν που θα πρότεινα θα ήταν το εξής: Γύρνα λίγο τον καρπό σου, μέχρι το μικρό δάχτυλο να έχει μια καλύτερη επαφή με τη γέφυρα, και ελευθέρωσε λίγο τον καρπό σου. Γιατί αυτά τα 2? Για 2 λόγους. Το να ελευθερώσεις τον καρπό (λίγο) το λέω γιατί στα μάτια μου τουλάχιστον, είδα λίγο τον βραχίονα να εξαρτάται από αυτό το κλείδωμα του καρπού. Προτιμάς να κρατήσεις το καρπό ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ στην κιθάρα, και για να το καταφέρεις ψιλοκουνάς αγκώνα. Σωστό? Λάθος? Αν το συνδυάσεις με το επόμενο, θα καταλάβεις. Το να γυρίσεις τον καρπό και να κολλήσεις το μικρό δάχτυλο στη γέφυρα, θα σου δώσει μια καλύτερη αίσθηση του χώρου, του τί συμβαίνει γύρω από το χέρι σου. Θα νιώσεις καλύτερα που βρίσκεται η κάθε χορδή, και θα τη χτυπήσεις τη κατάλληλη στιγμή, αντί να την ψάχνεις.

Επειδή με έπιασε λογοδιάρροια, 2 πράγματα:
1) Χαμήλωσε μετρονόμο στις τεχνικές σου ασκήσεις, και δώσε βάρος στο να μη διπλώνεις δάχτυλα του αριστερού χεριού.
2) Βρες έναν τρόπο να στηρίζεις το χέρι σου, και να νιώθεις που βρίσκεται η κάθε χορδή. Αυτό είναι και 50% εμπειρικό, μην απογοητεύεσαι. Βρες μια θέση ώστε να αντιλαμβάνεσαι καλύτερα που βρίσκεται κάθε χορδή.
ΟΚ.Ευχαριστώ για τις συμβουλές.Όσο αφορά το αριστερό χέρι το δουλεύω αυτό που λες και πιστεύω πως έιναι πλά θέμα χρόνου να αφομιωθεί στο παίξιμό μου.Όσο για το δεξί χέρι νιώθω και εγώ ώρες-ώρες ότι είναι σε λάθος θέση και με δυσκολεύει. Θα το δουλέψω και αυτό και θα προσπαθήσω να βρώ μία καλύτερη θέση για τον καρπό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 16:43
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
4346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/10, 21:37
από gkou
11 Απαντήσεις
4230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/11, 21:12
από klimis92
7 Απαντήσεις
3609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 23:44
από metalupyourass
1 Απαντήσεις
2760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/16, 22:14
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/17, 18:11
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/19, 21:11
από smash1993
0 Απαντήσεις
3470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/19, 00:43
από davemurrayaris
2 Απαντήσεις
2508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/19, 12:12
από BitCollector
0 Απαντήσεις
1893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/19, 02:37
από BitCollector