Αποστολέας Θέμα: ARXARIOS  (Αναγνώστηκε 3108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jacid33

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
ARXARIOS
« στις: 05/11/10, 12:31 »
geia sas paidia,.,eimai arxarios me thn mousikh,kai 8a 8ele na asxolh8w me thn hlektrikh ki8ara,pistevete oti kapoios monos tou mborei na ma8ei>>?EFXARISTW

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: ARXARIOS
« Απάντηση #1 στις: 05/11/10, 12:38 »
Καλωσωρισες στο forum.Και βεβαια μπορεις να μαθεις μονος σου αρκει να εχεις θεληση.Βεβαια δεν θα μαθεις τοσο καλα οσο θα μαθαινες με εναν δασκαλο.
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ARXARIOS
« Απάντηση #2 στις: 05/11/10, 13:49 »
Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται... Αλλά πώς ακριβώς σκοπεύεις να μάθεις; με τι σύστημα; τι πρόγραμμα; από που θα αρχίσεις; που θα δώσεις βάση; πώς θα καταλάβεις τις αδυναμίες και τα σφάλματά σου;

Καλώς ήρθες, και γράφε με ελληνικά και όχι greeklish.

Αποσυνδεδεμένος JamesRoot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ARXARIOS
« Απάντηση #3 στις: 05/11/10, 16:25 »
Φιλε μου εγω εχω να σου προτεινω αυτο το βιβλιο το οποιο βγαινει σε 2 τευχη.Πιστευω πως αξιζει http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5120

Αποσυνδεδεμένος jacid33

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ARXARIOS
« Απάντηση #4 στις: 11/11/10, 10:06 »
ευχαριστώ για τις απαντήσης σας παίδες.,.,και κατι άλλο,.,είμαι αριστερόχειρας,.,οποτε σε τι διαφέρει απτην δεξιόχειρη ηλεκτρική κιθάρα,??το ίδιο δεν ειναι,.,θέλω να πάρω αν ειναι αριστερόχειρη.,.,thanks all.

Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: ARXARIOS
« Απάντηση #5 στις: 11/11/10, 10:11 »
Ουσιαστικά δεν διαφέρει σε κάτι.Πρακτικά το στήσιμο της είναι ακριβώς αντίθετο με της δεξιόχειρης για να μπορεί ο αριστερόχειρας να χρησιμοποιήσει όπως ένας δεξιόχειρας στην κιθάρα του όλα τα "εργαλεία" της...(Εντάσεις,τον διακόπτη για τους μαγνήτες κτλ...)
http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ARXARIOS
« Απάντηση #6 στις: 11/11/10, 10:26 »
Μηπως να μαθαινες με δεξιοχειρη κιθαρα;... Το λεω αυτο γιατι ετσι θα μπορεις να παιξεις με οποιαδήποτε κιθαρα και οχι απαραιτητα να κουβαλας παντα τη δικη σου.(σκεψου ποσο σπανιο ειναι σε μια παρεα στη παραλια να πετυχεις αριστεροχερη κιθαρα...). Ειναι κατι παντως που το κανουμε στην κλασσικη. Τους αριστεροχειρες τους μαθαινουμε δεξιοχερα..Και για λογους διδασκαλιας αλλα γιατι αν θες να μαθεις ακορντα, οπως στα βιβλια του Ν. Θερμου, θα πρεπει να σκεφτεσαι "αναποδα" τα σχεδια. Πιστεψε με αν ξεκινησεις ως δεξιοχειρας δεν θα καταλαβεις διαφορα. Πχ στην Κλασσικη νομιζω ο Κωτσιολης ειναι αριστεροχειρας αλλα παιζει ως δεξιοχειρας.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος jacid33

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ARXARIOS
« Απάντηση #7 στις: 11/11/10, 10:36 »
ευχαριστώ φιλοι μου,THE choulakos,,,and songless_bird,,,οποτε πιστεύεις songless,οτι ειναι καλύτερα δεξία ε?

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ARXARIOS
« Απάντηση #8 στις: 11/11/10, 10:46 »
Εχω δυο μαθητες αριστεροχειρες που τους ξεκινησα δεξια. Δεν ειδα διαφορα. Ειναι θεμα συνηθειας. Βεβαια δεν ειναι το ιδιο να εχεις ξεκινησει αριστερα και να το γυρισεις δεξια. Αν δεν εχεις πιασει ακομη κιθαρα στα χερια σου ,καλο ειναι να ξεκινησεις δεξια. Ασε που θα εχεις και μεγαλυτερη ποικιλια σε κιθαρες  ;)
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ARXARIOS
« Απάντηση #9 στις: 11/11/10, 10:54 »
Ρίξε μια ματιά και εδώ --> http://forum.kithara.gr/index.php?topic=73264.msg632978#msg632978
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ARXARIOS
« Απάντηση #10 στις: 11/11/10, 11:14 »
Εγω παντως στην κλασσικη κιθαρα δεν εχω αντιπετωπισει μειωση επιδοσεων. Και μαλιστα η μια μαθητρια ειναι απο τις καλυτερες που εχω για 10 χρονων.  με μεγαλη ακριβεια στο αριστερο χερι πανω στη ταστιερα Μαλιστα ανεφερα τον καλυτερο ελληνα κιθαριστα που ειναι αριστεροχειρας και παιζει δεξια...Ειναι οπως μαθεις...

Υ.Γ. Οπως στην οδηγηση. Δεν νομιζω να βαζουν αλλου το λεβιε ταχυτητων για τους αριστεροχειρες.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/10, 13:30 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ARXARIOS
« Απάντηση #11 στις: 11/11/10, 17:49 »
Στην οδήγηση βάζουν αλλού το τιμόνι! αλλά αδιαφορούν για το αν είσαι αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ARXARIOS
« Απάντηση #12 στις: 11/11/10, 22:27 »
Στην οδήγηση βάζουν αλλού το τιμόνι! αλλά αδιαφορούν για το αν είσαι αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας!
Αυτο ισχυει για ολα τα οργανα της κλασσικης μουσικης... Τωρα γιατι εκαναν εξαιρεση στον ηλεκτρικο ηχο, δεν ξερω...
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 09:09
από armagedon
13 Απαντήσεις
4206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 20:37
από rgn
4 Απαντήσεις
2344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 19:42
από pampos94