Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 365043 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1275 στις: 21/10/09, 21:45 »
Germ1984 , αν κοιτάξεις μια καθαρή βραδιά τον έναστρο ουρανό από μια τοποθεσία χωρίς πολλά φώτα, θα δεις χιλιάδες αστέρια.. Αυτά τα "αστέρια" είναι στην ουσία ήλιοι, δηλαδή ουράνια σώματα τα οποία καίνε εσωτερικά υδρογόνο και ήλιο σαν ένας γιγάντιος φούρνος και παράγουν ενέργεια, εκ των οποίων μιας μορφής είναι και η φωτεινή.. Με αυτό τον τρόπο παράγουν φως και φωτίζουν τα γύρω ουράνια σώματα, τους πλανήτες.. Επομένως όσα "αστέρια" βλέπεις το βράδυ, ισοδυναμούν με αντίστοιχους ήλιους και επομένως ηλιακά συστήματα.. Αν παρατηρήσεις οποιοδήποτε ουράνιο άτλαντα θα παρατηρήσεις ότι αυτά τα αστέρια μοιάζουν με κουκκίδες απίστευτα πυκνές η μία σε σχέση με την άλλη (σε μερικά σημεία δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τις επιμέρους κουκκίδες από ένα σύμπλεγμα), από τις οποίες το ανθρώπινο μάτι μπορεί να δει περίπου 1 στις 100.. Σε αυτό πρόσθεσε το ότι οι ουράνιοι άτλαντες περιέχουν μόνο τους ήλιους που βρίσκονται στην ουράνια γειτονιά μας, στο γαλαξία μας (Milky Way).. Αν σκεφτείς ότι υπάρχουν εκατομμύρια γαλαξίες θα κάνεις την αναλογία και θα φτάσεις στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν δισεκατομμύρια ηλιακά συστήματα.. Αν το κάθε ηλιακό σύστημα έχει περίπου 5-10 πλανήτες (το δικό μας έχει ως γνωστόν 9) καταλαβαίνεις ότι οι πλανήτες είναι δεκάδες δισεκατομμύρια.. Σε ένα από αυτούς τους δεκάδες δισεκατομμύρια πλανήτες ζούμε εμείς.. Θεωρώ απίστευτα αδύνατο να μην υπάρχει ζωή (οποιασδήποτε μορφής) εκτός Γης.. Αλλά και αυτό να μην δεχθείς, θα συμφωνείς ότι η Γη σε αναλογία με τους πλανήτες που υπάρχουν στο σύμπαν είναι μια σταγόνα στον ωκεανό.. Όπως καταλαβαίνεις το να νιώθεις ότι είσαι πολύ μικρός σε σχέση με το συνολικό σύμπαν είναι κάτι το εντελώς φυσιολογικό και όποιος νιώθει...κάπως θα πρέπει να μάθει να ζει με αυτό.. Δεν νομίζω ότι ένας υγιής νους νιώθει άσχημα με το να αναλογίζεται τη φυσική του θέση στο σύμπαν..

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1276 στις: 21/10/09, 22:25 »
Δεν πιστεύω στο θεό. Όχι μόνο τον Έλληνα τον ορίτζιναλ, αλλά και κανέναν άλλο...

και με εκνευρίζει απίστευτα ότι πληρώνω παππάδες. ότι έκανα θρησκευτικά στο σχολείο, ότι πρέπει να παντρευτώ στην εκκλησία κι ότι αν ήμουν ομοφυλόφιλος, είχα σύντροφο-σύζυγο και δεν ήμουν σε θέση, δε θα μπορούσε με τον αυτονόητο τρόπο να με προστατέψει και να αποφασίσει για μένα.

Έχω βρεθεί σε ατυχήματα και έχω πεί "Παναγία μου" αλλά άμα δεν είχα μεγαλώσει σε ένα φονταμενταλιστικό κράτος σαν την Ελλάδα και δε μου πιπίλαγαν από 5 χρονών το μυαλό ότι θα πάω στην κόλαση αν δεν είμαι καλός άνθρωπος μάλλον θα έλεγα απλά "ουφ".

God is dead.
Friedrich Nietzsche
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1277 στις: 22/10/09, 00:31 »
Ο ηλιος ειναι ενας, αυτος που βλεπομε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1278 στις: 22/10/09, 00:56 »
Δεν πιστεύω στο θεό. Όχι μόνο τον Έλληνα τον ορίτζιναλ, αλλά και κανέναν άλλο...

και με εκνευρίζει απίστευτα ότι πληρώνω παππάδες. ότι έκανα θρησκευτικά στο σχολείο, ότι πρέπει να παντρευτώ στην εκκλησία κι ότι αν ήμουν ομοφυλόφιλος, είχα σύντροφο-σύζυγο και δεν ήμουν σε θέση, δε θα μπορούσε με τον αυτονόητο τρόπο να με προστατέψει και να αποφασίσει για μένα.

Έχω βρεθεί σε ατυχήματα και έχω πεί "Παναγία μου" αλλά άμα δεν είχα μεγαλώσει σε ένα φονταμενταλιστικό κράτος σαν την Ελλάδα και δε μου πιπίλαγαν από 5 χρονών το μυαλό ότι θα πάω στην κόλαση αν δεν είμαι καλός άνθρωπος μάλλον θα έλεγα απλά "ουφ".

God is dead.
Friedrich Nietzsche
Πιστεύω στο Θεό. Ο Θεός δεν είναι Έλληνας, είναι πέρα από όλα αυτά...Με εκνευρίζει απίστευτα ότι πληρώνω καθηγητές πανεπιστημίου που αισθάνονται ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να με μάθουνε τίποτα...Ότι έκανα στο σχολείο ένα σωρό μαθήματα που δεν με ενδιαφέρανε και δεν μιλήσανε ποτέ στη ζωή μου και στη ψυχή μου, από κακοπληρωμένους δασκάλους που με υποχρεώνανε και αυτές τις αηδίες να τις μαθαίνω παπαγαλία για να δώσω πανελλαδικές και να συναντήσω μετά τους καθηγητές που προανέφερα...
Δεν είμαι υποχρεωμένος να παντρευτώ στην εκκλησία...υπάρχει και το Δημαρχείο. Αν ήμουνα ομοφυλόφιλος θα αποδεχόμουνα ότι κάποια θρησκεία δεν θα ήθελε να με παντρέψει μιας και η προτίμησή μου είναι ενάντια στους κανόνες της...Αντίθετα θα τα έβαζα με το Κράτος που δεν μου δίνει τα ίδια πολιτικά δικαιώματα που έχει οποιοσδήποτε άλλος φορολογούμενος πολίτης, με το να μην με αφήνει να παντρευτώ στο Δημαρχείο, ούτως ώστε εγώ και ο σύντροφός μου να έχουμε ίσα δικαιώματα με τους υπόλοιπους...
Έχω βρεθεί σε ατυχήματα και έχω πει "Παναγία μου" γιατί το αισθάνομαι...Μεγάλωσα όμως σε μιά Ελλάδα που κοροιδεύει τα Θεία και οι περισσότεροι Έλληνες βρίζουν τον Χριστό και την Παναγία κάθε μέρα. Και όταν το ακούω με ενοχλεί, αλλά άμα ζητήσω από αυτόν που βρίζει να μην το κάνει, στη καλύτερη θα βρίσει εμένα και θα μου κολλήσει τη "ρετσινιά" της "θεούσας".

Ο Θεός είναι ζωντανός
ΜΑΚΗΣ ΜΗΣΙΑΣ  :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1279 στις: 22/10/09, 01:21 »
Πιστεύω στο Θεό. Ο Θεός δεν είναι Έλληνας, είναι πέρα από όλα αυτά...Με εκνευρίζει απίστευτα ότι πληρώνω καθηγητές πανεπιστημίου που αισθάνονται ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να με μάθουνε τίποτα...Ότι έκανα στο σχολείο ένα σωρό μαθήματα που δεν με ενδιαφέρανε και δεν μιλήσανε ποτέ στη ζωή μου και στη ψυχή μου, από κακοπληρωμένους δασκάλους που με υποχρεώνανε και αυτές τις αηδίες να τις μαθαίνω παπαγαλία για να δώσω πανελλαδικές και να συναντήσω μετά τους καθηγητές που προανέφερα...
Δεν είμαι υποχρεωμένος να παντρευτώ στην εκκλησία...υπάρχει και το Δημαρχείο. Αν ήμουνα ομοφυλόφιλος θα αποδεχόμουνα ότι κάποια θρησκεία δεν θα ήθελε να με παντρέψει μιας και η προτίμησή μου είναι ενάντια στους κανόνες της...Αντίθετα θα τα έβαζα με το Κράτος που δεν μου δίνει τα ίδια πολιτικά δικαιώματα που έχει οποιοσδήποτε άλλος φορολογούμενος πολίτης, με το να μην με αφήνει να παντρευτώ στο Δημαρχείο, ούτως ώστε εγώ και ο σύντροφός μου να έχουμε ίσα δικαιώματα με τους υπόλοιπους...
Έχω βρεθεί σε ατυχήματα και έχω πει "Παναγία μου" γιατί το αισθάνομαι...Μεγάλωσα όμως σε μιά Ελλάδα που κοροιδεύει τα Θεία και οι περισσότεροι Έλληνες βρίζουν τον Χριστό και την Παναγία κάθε μέρα. Και όταν το ακούω με ενοχλεί, αλλά άμα ζητήσω από αυτόν που βρίζει να μην το κάνει, στη καλύτερη θα βρίσει εμένα και θα μου κολλήσει τη "ρετσινιά" της "θεούσας".

Ο Θεός είναι ζωντανός
ΜΑΚΗΣ ΜΗΣΙΑΣ  :)

Μάκη, όλα όσα ανέφερα και με ενοχλούν δεν θίγουν το Θεό σου αλλά το κράτος. Μπορεί να πιστεύεις στον "Μεγαλοδύναμο", τον Αλλάχ, το ιερό Converse All Star και ότι άλλο θές. Αν δεν μου το επιβάλλεις και σέβεσαι τη δικιά μου πίστη η έλλειψη πίστης είμαστε όλοι χαρούμενοι.

Σιχαίνομαι την εκκλησία, τον προσυλιτισμό και τη μισαλλοδοξία. Και σαν Έλληνας φρόντισαν να με γαλουχίσουν και με τα τρία.

Θα βρίσω τα θεία. Γιατί αυτό μου μάθανε σαν υπέρτατη έκφραση αγανάκτισης και εκνευρισμού. Κι άμα παρεξηγηθείς θα ντραπώ.

Κάποιοι θέλουν να προσμένουν ανταμοιβή σε μια άλλη ζωη. Κάποιοι κρύβονται κάτω από τη θρησκεία για να δικαιολογούν τα αίσχη τους. Εγώ απλά κοιτάω τη δουλειά μου. Βοηθάω όποιον μπορώ, αντιστέκομαι σε όποιον με βλάπτει και κάνω 10 πράματα για τον εαυτό μου. Μπορεί να πεθάνω αύριο, μπορεί και σε 100 χρόνια. Μελετάω, γυμνάζομαι και δημιουργώ όσο μπορώ. Μέχρι να ρθει η ώρα μου.

Αν κρίνω από τις αρρώστιες, την φτώχια και τις καταστροφές, αν υπάρχει θεός, τα χει πάρει πολύ άσχημα στο κρανίο με την πάρτη μας. Και δε μ'αρέσει.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1280 στις: 22/10/09, 02:10 »
Gabriel βασικά δεν διαφωνώ σε πολλά από αυτά που γράφεις...Ξέρω ότι ήθελες να απαντήσεις στο άλλο το παιδί, το κακό όμως είναι ότι με την απάντησή σου η μπάλλα παίρνει και εμένα που πιστεύω αλλά δεν προσπαθώ να το επιβάλλω σε κανένα. Γιατί ούτε λίγο ούτε πολύ με το να μας "τσουβαλιάζεις" έτσι, θεωρείς ότι και εγώ είμαι στο club των φονταμενταλιστών...Αναρωτιέμαι μερικές φορές πραγματικά, αν έχω μεγαλώσει σε άλλη Ελλάδα από εσάς...Ναι τα θρησκευτικά τα κάναμε στο σχολείο και ήταν αποκλειστικά Χριστιανισμός, ναι, μας πηγαίναν υποχρεωτικά θέλαμε δεν θέλαμε για εκκλησιασμό, αλλά τέλος πάντων δεν πιστεύω ούτε ότι η Αθήνα υπήρξε ποτέ Τεχεράνη, ούτε Βαγδάτη...Το αντίθετο μάλιστα. Μιλάω για τα τελευταία 30 χρόνια, γιατί πιο παλιά συμφωνώ ότι η Εκκλησία έπαιξε άσχημο ρόλο και στα κοινωνικά και στα πολιτικά πράγματα αυτού του τόπου.
Μετά είναι και το άλλο. Όταν λες "πίστευε όπου θέλεις ακόμα στο ιερό Converse All Star" είναι μιά ειρωνία άμα το καλοδείς, η οποία δεν προσφέρει τίποτα στη κουβέντα, παρά μόνο εκνευρισμό...Είναι ένας εύσχημος, εξυπνακίστικος τρόπος να με βρίσεις...Οπότε δεν θες να είσαι φονταμενταλιστής, αλλά σου ξεφεύγει κι εσένα...Σαν αυτόν δηλαδή που δηλώνει αντιρατσιστής, αλλά λέει ρατσιστικά ανέκδοτα...
Σέβομαι την άποψή σου και τα βιώματά σου, τα δικά σου και κατά πάσα πιθανότητα και του περιβάλλοντός σου,γιατί σε αυτή τη χώρα ζω και ξέρω πάνω κάτω τι έχει συμβεί τα τελευταία 60 χρόνια. Όμως ο Θεός για μένα ειναι πέρα απ'αυτά. Πέρα από εκείνους που στο όνομά Του υποκρίνονται και εκμεταλλεύονται τον πλησίον τους. Και ξέρεις κάτι; Φταίει ακριβώς το ότι δεν πιστεύουν, γιατί αν πιστεύανε δεν θα το κάνανε αυτό...Αν πραγματικά περιμένανε κάποια ανταμοιβή στην άλλη ζωή, θα ήταν οι "άριστοι" και όχι οι "άχρηστοι". Είναι για λύπηση όλοι αυτοί...
Τέλος για τις αρρώστιες και για το κόσμο που ζούμε, υπεύθυνοι είμαστε εμείς...Αυτή είναι η περίφημη ελευθερία της βούλησης...Και γω συνεχίζω και ζω, κάνω ότι κάνω, μπορεί να πεθάνω αύριο ή σε 50 χρόνια , αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το Θεό. Έχει να κάνει με τη ζωή και την επιλογή μας να ζήσουμε όπως νομίζουμε καλύτερα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1281 στις: 22/10/09, 02:35 »
Gabriel βασικά δεν διαφωνώ σε πολλά από αυτά που γράφεις...Ξέρω ότι ήθελες να απαντήσεις στο άλλο το παιδί, το κακό όμως είναι ότι με την απάντησή σου η μπάλλα παίρνει και εμένα που πιστεύω αλλά δεν προσπαθώ να το επιβάλλω σε κανένα. Γιατί ούτε λίγο ούτε πολύ με το να μας "τσουβαλιάζεις" έτσι, θεωρείς ότι και εγώ είμαι στο club των φονταμενταλιστών...Αναρωτιέμαι μερικές φορές πραγματικά, αν έχω μεγαλώσει σε άλλη Ελλάδα από εσάς...Ναι τα θρησκευτικά τα κάναμε στο σχολείο και ήταν αποκλειστικά Χριστιανισμός, ναι, μας πηγαίναν υποχρεωτικά θέλαμε δεν θέλαμε για εκκλησιασμό, αλλά τέλος πάντων δεν πιστεύω ούτε ότι η Αθήνα υπήρξε ποτέ Τεχεράνη, ούτε Βαγδάτη...Το αντίθετο μάλιστα. Μιλάω για τα τελευταία 30 χρόνια, γιατί πιο παλιά συμφωνώ ότι η Εκκλησία έπαιξε άσχημο ρόλο και στα κοινωνικά και στα πολιτικά πράγματα αυτού του τόπου.
Μετά είναι και το άλλο. Όταν λες "πίστευε όπου θέλεις ακόμα στο ιερό Converse All Star" είναι μιά ειρωνία άμα το καλοδείς, η οποία δεν προσφέρει τίποτα στη κουβέντα, παρά μόνο εκνευρισμό...Είναι ένας εύσχημος, εξυπνακίστικος τρόπος να με βρίσεις...Οπότε δεν θες να είσαι φονταμενταλιστής, αλλά σου ξεφεύγει κι εσένα...Σαν αυτόν δηλαδή που δηλώνει αντιρατσιστής, αλλά λέει ρατσιστικά ανέκδοτα...
Σέβομαι την άποψή σου και τα βιώματά σου, τα δικά σου και κατά πάσα πιθανότητα και του περιβάλλοντός σου,γιατί σε αυτή τη χώρα ζω και ξέρω πάνω κάτω τι έχει συμβεί τα τελευταία 60 χρόνια. Όμως ο Θεός για μένα ειναι πέρα απ'αυτά. Πέρα από εκείνους που στο όνομά Του υποκρίνονται και εκμεταλλεύονται τον πλησίον τους. Και ξέρεις κάτι; Φταίει ακριβώς το ότι δεν πιστεύουν, γιατί αν πιστεύανε δεν θα το κάνανε αυτό...Αν πραγματικά περιμένανε κάποια ανταμοιβή στην άλλη ζωή, θα ήταν οι "άριστοι" και όχι οι "άχρηστοι". Είναι για λύπηση όλοι αυτοί...
Τέλος για τις αρρώστιες και για το κόσμο που ζούμε, υπεύθυνοι είμαστε εμείς...Αυτή είναι η περίφημη ελευθερία της βούλησης...Και γω συνεχίζω και ζω, κάνω ότι κάνω, μπορεί να πεθάνω αύριο ή σε 50 χρόνια , αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το Θεό. Έχει να κάνει με τη ζωή και την επιλογή μας να ζήσουμε όπως νομίζουμε καλύτερα...

Μα δε μου επέβαλες εσύ τα θρησκευτικά. Ούτε να πληρώνω τους παππάδες. Ούτε να τους βλέπω στην "Κρατική Τηλεόραση". Ούτε τους παραχώρησες εσύ την τεράστια περιουσία που έχουν. Έφαγα αποβολή στο σχολείο γιατί τσακώθηκα με τον ιερέα που μας έκανε θρησκευτικά όταν μας έφερε να υπογράψουμε για τις ταυτότητες... Δε μπορώ άλλο να βλέπω ένα κράτος αγκαζέ με τους ρασοφόρους. Κοσμικότερους των κοσμικών. Δε θέλω άλλες Δεξιές του Κυρίου ακόμα κι αν είναι του Κυρίου.

Και όχι, το ατυχές all star δεν είναι τρόπος για να κοροϊδέψω εσένα αλλά μομφή στις παράλογες εκφράσεις της πίστης που βλέπουμε κατα καιρούς. Αγίες ζώνες, τιμια ξύλα, ρόμπες κλπ. Είναι εξίσου Θεία όλα αυτά με το πολυφορεμέο sneaker.

Ένας πολύ καλός μου φίλος έχει σκλύρηνση κατα πλάκας και στα 25 του δε μπορεί να σταθεί στα πόδια του. Ο αδερφος της μητέρας μου έχασε το μωρό του μετά τη γέννα. Ο αδερφός του πατέρα μου δεν μπόρεσε ποτέ να κάνει παιδιά και πέθανε στα 60 του από καρκίνο. Αμαρτωλοί; Άτυχοι; Άθεοι;

Όλα αυτά και κατα τη δική μου γνώμη δεν έχουν να κανουν με το Θεό επειδή θεωρώ ότι δεν υπάρχει... Από μια οντότητα στην οποία εναποθέτω όλες μου τις ελπίδες για την "αιώνια ζωή" περιμένω κάτι παραπάνω. Έχω αρκετά πράγματα που φοβάμαι. Δε χρειάζομαι άλλο ένα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1282 στις: 22/10/09, 04:29 »
Έχω αρκετά πράγματα που αγαπάω και ελπίζω. Δεν χρειάζομαι άλλο ένα. Γιατί, γι αυτά που αγαπάω, ανησυχώ και φοβάμαι.

Έχουμε πει πολλές φορές, άλλο θρησκεία, άλλο Θεός.
Σα να συγκρίνουμε ένα κόμμα, με την ιδέα της Δημοκρατίας.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1283 στις: 22/10/09, 11:36 »
Πιστεύω στο Θεό. Ο Θεός δεν είναι Έλληνας, είναι πέρα από όλα αυτά...Με εκνευρίζει απίστευτα ότι πληρώνω καθηγητές πανεπιστημίου που αισθάνονται ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να με μάθουνε τίποτα...Ότι έκανα στο σχολείο ένα σωρό μαθήματα που δεν με ενδιαφέρανε και δεν μιλήσανε ποτέ στη ζωή μου και στη ψυχή μου, από κακοπληρωμένους δασκάλους που με υποχρεώνανε και αυτές τις αηδίες να τις μαθαίνω παπαγαλία για να δώσω πανελλαδικές και να συναντήσω μετά τους καθηγητές που προανέφερα...
Δεν είμαι υποχρεωμένος να παντρευτώ στην εκκλησία...υπάρχει και το Δημαρχείο. Αν ήμουνα ομοφυλόφιλος θα αποδεχόμουνα ότι κάποια θρησκεία δεν θα ήθελε να με παντρέψει μιας και η προτίμησή μου είναι ενάντια στους κανόνες της...Αντίθετα θα τα έβαζα με το Κράτος που δεν μου δίνει τα ίδια πολιτικά δικαιώματα που έχει οποιοσδήποτε άλλος φορολογούμενος πολίτης, με το να μην με αφήνει να παντρευτώ στο Δημαρχείο, ούτως ώστε εγώ και ο σύντροφός μου να έχουμε ίσα δικαιώματα με τους υπόλοιπους...
Έχω βρεθεί σε ατυχήματα και έχω πει "Παναγία μου" γιατί το αισθάνομαι...Μεγάλωσα όμως σε μιά Ελλάδα που κοροιδεύει τα Θεία και οι περισσότεροι Έλληνες βρίζουν τον Χριστό και την Παναγία κάθε μέρα. Και όταν το ακούω με ενοχλεί, αλλά άμα ζητήσω από αυτόν που βρίζει να μην το κάνει, στη καλύτερη θα βρίσει εμένα και θα μου κολλήσει τη "ρετσινιά" της "θεούσας".

Ο Θεός είναι ζωντανός
ΜΑΚΗΣ ΜΗΣΙΑΣ  :)

Μάκη, όλα όσα ανέφερα και με ενοχλούν δεν θίγουν το Θεό σου αλλά το κράτος. Μπορεί να πιστεύεις στον "Μεγαλοδύναμο", τον Αλλάχ, το ιερό Converse All Star και ότι άλλο θές. Αν δεν μου το επιβάλλεις και σέβεσαι τη δικιά μου πίστη η έλλειψη πίστης είμαστε όλοι χαρούμενοι.

Σιχαίνομαι την εκκλησία, τον προσυλιτισμό και τη μισαλλοδοξία. Και σαν Έλληνας φρόντισαν να με γαλουχίσουν και με τα τρία.

Θα βρίσω τα θεία. Γιατί αυτό μου μάθανε σαν υπέρτατη έκφραση αγανάκτισης και εκνευρισμού. Κι άμα παρεξηγηθείς θα ντραπώ.

Κάποιοι θέλουν να προσμένουν ανταμοιβή σε μια άλλη ζωη. Κάποιοι κρύβονται κάτω από τη θρησκεία για να δικαιολογούν τα αίσχη τους. Εγώ απλά κοιτάω τη δουλειά μου. Βοηθάω όποιον μπορώ, αντιστέκομαι σε όποιον με βλάπτει και κάνω 10 πράματα για τον εαυτό μου. Μπορεί να πεθάνω αύριο, μπορεί και σε 100 χρόνια. Μελετάω, γυμνάζομαι και δημιουργώ όσο μπορώ. Μέχρι να ρθει η ώρα μου.

Αν κρίνω από τις αρρώστιες, την φτώχια και τις καταστροφές, αν υπάρχει θεός, τα χει πάρει πολύ άσχημα στο κρανίο με την πάρτη μας. Και δε μ'αρέσει.

Το ότι ο ιδιος ο Θεός κατέβηκε στη Γή,χλευάστηκε,βασανίστηκε και τελικά σταυρώθηκε από τους ανθρώπους και μάλιστα από τους ίδιους τους κήρυκες του νόμου του Θεού  δεν σε συγκινεί? Η ανάστασή του δεν σου λέει τίποτα? Τι θέλει να πεί στους ανθρώπους με όλα αυτά?
Εμένα με συγκινεί αφάνταστα σαν άνθρωπο και μου δίνει δύναμη. Ξέρω ότι θα μου πείς οτι ολα αυτά είναι αρλούμπες και οτι δεν υπάρχουν αποδείξεις αλλά να σου πώ κάτι? Δεν χρειάζονται αποδείξεις...γιατί άμα υπήρχαν αποδείξεις όπως τις θές η πίστη σου θα ήταν προιόν επιβολής (θα έπαυε να είναι πίστη). Ομως πίστη=ελευθερία

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1284 στις: 22/10/09, 11:46 »
Πάλι τα ίδια βρε παιδιά? Όταν λιμνάζει το πολιτικό σκηνικό μόνο τις θρησκείες βρίσκουμε για να ασχολούμαστε?

Όπως είπε κάποιος μεγάλος: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι παντρεμένος! Στις εκλογές κάποιος άλλος είπε: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι ψηφοφόρος!

Και μετά την συνάντηση Αλμούνια - Παπακωνσταντίνου κάποιος άλλος το επέκτεινε: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι Έλληνας!


Εξάλλου, αντικειμενικά σκεπτόμενοι, το σύμπαν ως άπειρο δεν έχει κέντρο. Αντιθέτως όμως υποκειμενικά εξεταζόμενο το κέντρο του σύμπαντος είναι ο παρατηρητής του. Εξ ού και ο όρος "περιβάλλον" περιγράφοντας αυτό που μας περιβάλλει ενώ εμείς είμαστε το κέντρο του, και τι άλλο μας περιβάλλει εκτός από το σύμπαν?

Από αυτήν την άποψη έχω γνωρίσει πάρα πολλούς που νομίζουν ότι είναι το κέντρο του σύμπαντος!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1285 στις: 22/10/09, 12:38 »
Πάλι τα ίδια βρε παιδιά? Όταν λιμνάζει το πολιτικό σκηνικό μόνο τις θρησκείες βρίσκουμε για να ασχολούμαστε?

Όπως είπε κάποιος μεγάλος: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι παντρεμένος! Στις εκλογές κάποιος άλλος είπε: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι ψηφοφόρος!

Και μετά την συνάντηση Αλμούνια - Παπακωνσταντίνου κάποιος άλλος το επέκτεινε: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι Έλληνας!


Εξάλλου, αντικειμενικά σκεπτόμενοι, το σύμπαν ως άπειρο δεν έχει κέντρο. Αντιθέτως όμως υποκειμενικά εξεταζόμενο το κέντρο του σύμπαντος είναι ο παρατηρητής του. Εξ ού και ο όρος "περιβάλλον" περιγράφοντας αυτό που μας περιβάλλει ενώ εμείς είμαστε το κέντρο του, και τι άλλο μας περιβάλλει εκτός από το σύμπαν?

Από αυτήν την άποψη έχω γνωρίσει πάρα πολλούς που νομίζουν ότι είναι το κέντρο του σύμπαντος!

Ο κόσμος έχει ανάγκη από ιδανικά. Οχι απο αμπελοφιλοσοφίες σαν αυτές που εκθέτεις. Στοιχειώδη λογική που τα βοηθάει να προσανατολίζονται και να βρίσκουν την τροφή τους έχουν και ζώα. Μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι σαν είδος απέχουμε σε τρομερό μεγάλο βαθμό από αυτά σε αυτόν τον τομέα. Ο Θεός όμως μας έδωσε και άλλα ανώτερα πνευματικά χαρίσματα που δυστυχώς τα θάβουμε
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/09, 12:42 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1286 στις: 22/10/09, 13:03 »
Πάλι τα ίδια βρε παιδιά? Όταν λιμνάζει το πολιτικό σκηνικό μόνο τις θρησκείες βρίσκουμε για να ασχολούμαστε?

Όπως είπε κάποιος μεγάλος: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι παντρεμένος! Στις εκλογές κάποιος άλλος είπε: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι ψηφοφόρος!

Και μετά την συνάντηση Αλμούνια - Παπακωνσταντίνου κάποιος άλλος το επέκτεινε: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι Έλληνας!


Εξάλλου, αντικειμενικά σκεπτόμενοι, το σύμπαν ως άπειρο δεν έχει κέντρο. Αντιθέτως όμως υποκειμενικά εξεταζόμενο το κέντρο του σύμπαντος είναι ο παρατηρητής του. Εξ ού και ο όρος "περιβάλλον" περιγράφοντας αυτό που μας περιβάλλει ενώ εμείς είμαστε το κέντρο του, και τι άλλο μας περιβάλλει εκτός από το σύμπαν?

Από αυτήν την άποψη έχω γνωρίσει πάρα πολλούς που νομίζουν ότι είναι το κέντρο του σύμπαντος!

Ο κόσμος έχει ανάγκη από ιδανικά. Οχι απο αμπελοφιλοσοφίες σαν αυτές που εκθέτεις. Στοιχειώδη λογική που τα βοηθάει να προσανατολίζονται και να βρίσκουν την τροφή τους έχουν και ζώα. Μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι σαν είδος απέχουμε σε τρομερό μεγάλο βαθμό από αυτά σε αυτόν τον τομέα. Ο Θεός όμως μας έδωσε και άλλα ανώτερα πνευματικά χαρίσματα που δυστυχώς τα θάβουμε

Φαίνεται...  0:)

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
    • DERANGED
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1287 στις: 22/10/09, 13:06 »
Το μονο που ξερω ειναι πως στην προσπαθεια μας να γινουμε υπερανθρωποι, γιναμε απανθρωποι. Ισως αν εξολοθρευαμε τον εγωισμο μας να φταναμε και στην θεωση, ή την αυτοπραγματωση που βρισκεται στην κορυφη της πυραμιδας των αναγκων... Δεν ειδα διαφορετικα μηνυματα στις διαφορες θρησκειες. Απλα οπου ο ανθρωπος εβαλε το χερι του να αντιπροσωπευσει το οποιο Θειο, τα εκανε ροϊδο...

Ευχομαι σε ολο τον κοσμο ψυχικη και σωματικη υγεια
History teaches us that men behave wisely once they've exhausted any other alternative.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1288 στις: 22/10/09, 13:27 »
Πάλι τα ίδια βρε παιδιά? Όταν λιμνάζει το πολιτικό σκηνικό μόνο τις θρησκείες βρίσκουμε για να ασχολούμαστε?

Όπως είπε κάποιος μεγάλος: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι παντρεμένος! Στις εκλογές κάποιος άλλος είπε: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι ψηφοφόρος!

Και μετά την συνάντηση Αλμούνια - Παπακωνσταντίνου κάποιος άλλος το επέκτεινε: Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι Έλληνας!


Εξάλλου, αντικειμενικά σκεπτόμενοι, το σύμπαν ως άπειρο δεν έχει κέντρο. Αντιθέτως όμως υποκειμενικά εξεταζόμενο το κέντρο του σύμπαντος είναι ο παρατηρητής του. Εξ ού και ο όρος "περιβάλλον" περιγράφοντας αυτό που μας περιβάλλει ενώ εμείς είμαστε το κέντρο του, και τι άλλο μας περιβάλλει εκτός από το σύμπαν?

Από αυτήν την άποψη έχω γνωρίσει πάρα πολλούς που νομίζουν ότι είναι το κέντρο του σύμπαντος!
Χαχαχα!!!! + 1000000 Μπράβο ρε παππού! Ειδικά για αυτό:"Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι παντρεμένος!"
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1289 στις: 22/10/09, 14:29 »
Tο ότι ο ιδιος ο Θεός κατέβηκε στη Γή,χλευάστηκε,βασανίστηκε και τελικά σταυρώθηκε από τους ανθρώπους και μάλιστα από τους ίδιους τους κήρυκες του νόμου του Θεού  δεν σας συγκινεί?

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1290 στις: 22/10/09, 15:04 »
Tο ότι ο ιδιος ο Θεός κατέβηκε στη Γή,χλευάστηκε,βασανίστηκε και τελικά σταυρώθηκε από τους ανθρώπους και μάλιστα από τους ίδιους τους κήρυκες του νόμου του Θεού  δεν σας συγκινεί?

Σίγουρα, αλλά όχι περισσότερο από τη Χιονάτη και τους 7 νάνους...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1291 στις: 22/10/09, 15:04 »
Και ο ΝΕΜΟ ήταν συγκινητικός, πιστεύει κανείς στον Marlin?


...lol, κοίτα συγχρονισμός! :P

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1292 στις: 22/10/09, 15:05 »
Tο ότι ο ιδιος ο Θεός κατέβηκε στη Γή,χλευάστηκε,βασανίστηκε και τελικά σταυρώθηκε από τους ανθρώπους και μάλιστα από τους ίδιους τους κήρυκες του νόμου του Θεού  δεν σας συγκινεί?

Kαι πού ξέρεις οτι "κατέβηκε"?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1293 στις: 22/10/09, 15:41 »


από Μεθυσμένα Ξωτικά
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1294 στις: 22/10/09, 15:50 »
Πριν προχωρήσει παραπέρα το ζήτημα να διευκρινήσω κάτι:

Δεν αντιτίθομαι στις πεποιθήσεις κάποιων μελών για τη θρησκεία, ούτε στην έννοια της πίστης τους.Είναι δικαίωμά τους, να ασκούν τη πίστη τους, στα όρια που τους επιτρέπεται...

..όταν όμως έρχονται και γράφουν, "Εσύ που δε πιστεύεις είσαι Α, και Β, και θα πάθεις και απο το Γ, τότε, θεωρώ οτι μπορώ να τους κοροϊδεύω και γω με τη σειρά μου, μέχρι να λιώσει το πληκτρολόγιο μου.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1295 στις: 22/10/09, 16:04 »
Το ότι ο ιδιος ο Θεός κατέβηκε στη Γή,χλευάστηκε,βασανίστηκε και τελικά σταυρώθηκε από τους ανθρώπους και μάλιστα από τους ίδιους τους κήρυκες του νόμου του Θεού  δεν σε συγκινεί? Η ανάστασή του δεν σου λέει τίποτα? Τι θέλει να πεί στους ανθρώπους με όλα αυτά?
Εμένα με συγκινεί αφάνταστα σαν άνθρωπο και μου δίνει δύναμη. Ξέρω ότι θα μου πείς οτι ολα αυτά είναι αρλούμπες και οτι δεν υπάρχουν αποδείξεις αλλά να σου πώ κάτι? Δεν χρειάζονται αποδείξεις...γιατί άμα υπήρχαν αποδείξεις όπως τις θές η πίστη σου θα ήταν προιόν επιβολής (θα έπαυε να είναι πίστη). Ομως πίστη=ελευθερία

Όχι. Άλλοι χλευάζονται και πεθαίνουν και δεν αναστένονται... Πολλοί από αυτούς στο όνομα του Θεού.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1296 στις: 22/10/09, 16:32 »
Tο ότι ο ιδιος ο Θεός κατέβηκε στη Γή,χλευάστηκε,βασανίστηκε και τελικά σταυρώθηκε από τους ανθρώπους και μάλιστα από τους ίδιους τους κήρυκες του νόμου του Θεού  δεν σας συγκινεί?
Εσένα σου φαίνεται να τους συγκινεί;
Και ο ΝΕΜΟ ήταν συγκινητικός, πιστεύει κανείς στον Marlin?


...lol, κοίτα συγχρονισμός! :P
Tο ότι ο ιδιος ο Θεός κατέβηκε στη Γή,χλευάστηκε,βασανίστηκε και τελικά σταυρώθηκε από τους ανθρώπους και μάλιστα από τους ίδιους τους κήρυκες του νόμου του Θεού  δεν σας συγκινεί?

Σίγουρα, αλλά όχι περισσότερο από τη Χιονάτη και τους 7 νάνους...
Έρχεται κάποια στιγμή φίλε Germ αργά ή γρήγορα στη ζωή του ανθρώπου η ώρα που δίνει τις απαντήσεις μόνος του σε αυτά τα ερωτήματα...Όταν ξεφεύγει από την εγωισμό του και γίνεται ταπεινός...Όταν ξεφεύγει από τις εξυπνάδες και γίνεται σοφός...Όταν ξεφεύγει από τις ιδεολογίες και γίνεται ανθρώπινος...Όταν αισθάνεται περισσότερο παρά σκέφτεται...Όταν με λίγα λόγια γνωρίζει το Θεό. Ο καθένας μας λοιπόν θέλει το χρόνο του για να Τον γνωρίσει...Μέχρι τότε αυτό που μπορείς απλά να κάνεις είναι να λες "ο.κ παιδιά εγώ πιστεύω".

Υ.Γ Τα παραπάνω αφορούν  τα παιδιά που δεν πιστεύουν, αλλά πολύ περισσότερο  εκείνα που πιστεύουν...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1297 στις: 22/10/09, 16:44 »
Χμμ τα συγκεκριμένα θέματα περι πίστεως κλπ. τα βαριέμαι απίστευτα για το απλούστατο λόγο ότι είναι ένα θέμα ΑΠΟΛΥΤΑ υποκειμενικό.Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι γουστάρει χωρίς να δίνει εξηγήσεις σε κανέναν.Έτσι και αλλιώς η λογική δεν έχει θέση στην θρησκεία οπότε δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να ξεψειρίζουμε το θέμα.
Έτσι απεχθάνομαι εξίσου και αυτούς που πιστεύουν έχοντας στο μυαλό ότι κατέχουν την απόλυτη γνώση πρήζοντας τους άλλους(καλή ώρα) αλλά και αυτούς που σε κάθε ευκαιρία θα πεταχτούν να χλευάσουν αυτούς που πιστεύουν παραθέτοντας λινκ του τάδε και του δείνα.


A και κάτι άλλο

 Έρχεται κάποια στιγμή φίλε Germ αργά ή γρήγορα στη ζωή του ανθρώπου η ώρα που δίνει τις απαντήσεις μόνος του σε αυτά τα ερωτήματα...Όταν ξεφεύγει από την εγωισμό του και γίνεται ταπεινός...Όταν ξεφεύγει από τις εξυπνάδες και γίνεται σοφός...Όταν ξεφεύγει από τις ιδεολογίες και γίνεται ανθρώπινος...Όταν αισθάνεται περισσότερο παρά σκέφτεται...Όταν με λίγα λόγια γνωρίζει το Θεό. Ο καθένας μας λοιπόν θέλει το χρόνο του για να Τον γνωρίσει...Μέχρι τότε αυτό που μπορείς απλά να κάνεις είναι να λες "ο.κ παιδιά εγώ πιστεύω".

Υ.Γ Τα παραπάνω αφορούν  τα παιδιά που δεν πιστεύουν, αλλά πολύ περισσότερο  εκείνα που πιστεύουν...
ροφλ
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/09, 16:47 από s.s. »

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1298 στις: 22/10/09, 17:46 »
Tο ότι ο ιδιος ο Θεός κατέβηκε στη Γή,χλευάστηκε,βασανίστηκε και τελικά σταυρώθηκε από τους ανθρώπους και μάλιστα από τους ίδιους τους κήρυκες του νόμου του Θεού  δεν σας συγκινεί?
Εσένα σου φαίνεται να τους συγκινεί;
Και ο ΝΕΜΟ ήταν συγκινητικός, πιστεύει κανείς στον Marlin?


...lol, κοίτα συγχρονισμός! :P
Tο ότι ο ιδιος ο Θεός κατέβηκε στη Γή,χλευάστηκε,βασανίστηκε και τελικά σταυρώθηκε από τους ανθρώπους και μάλιστα από τους ίδιους τους κήρυκες του νόμου του Θεού  δεν σας συγκινεί?

Σίγουρα, αλλά όχι περισσότερο από τη Χιονάτη και τους 7 νάνους...
Έρχεται κάποια στιγμή φίλε Germ αργά ή γρήγορα στη ζωή του ανθρώπου η ώρα που δίνει τις απαντήσεις μόνος του σε αυτά τα ερωτήματα...Όταν ξεφεύγει από την εγωισμό του και γίνεται ταπεινός...Όταν ξεφεύγει από τις εξυπνάδες και γίνεται σοφός...Όταν ξεφεύγει από τις ιδεολογίες και γίνεται ανθρώπινος...Όταν αισθάνεται περισσότερο παρά σκέφτεται...Όταν με λίγα λόγια γνωρίζει το Θεό. Ο καθένας μας λοιπόν θέλει το χρόνο του για να Τον γνωρίσει...Μέχρι τότε αυτό που μπορείς απλά να κάνεις είναι να λες "ο.κ παιδιά εγώ πιστεύω".

Υ.Γ Τα παραπάνω αφορούν  τα παιδιά που δεν πιστεύουν, αλλά πολύ περισσότερο  εκείνα που πιστεύουν...

Φίλε MAC το να πιστεύεις στο Θεό στην εποχή μας κ να το δηλώνεις θεωρείται γραφικότητα,αδυναμία και σε μερικά χρόνια ίσως να θεωρείται και ψυχική νόσος...
Σε αυτό το σημείο έφτασε ο αχάριστος και λαίμαργος άνθρωπος.Αφού κατέστρεψε το περιβάλλον, τα έβαλε με τον συνάνθρωπο και τελικά τα βάζει με τον ίδιο τον Θεό. Είναι όμως απόλυτα ελεύθερος να κάνει ότι θέλει. Κανείς δεν πρόκειται να τον εμποδίσει ή να τον σταματήσει. Οι καρποί των δικών του πράξεων θα είναι η τιμωρία του

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1299 στις: 22/10/09, 18:15 »
Φίλε MAC το να πιστεύεις στο Θεό στην εποχή μας κ να το δηλώνεις θεωρείται γραφικότητα,αδυναμία και σε μερικά χρόνια ίσως να θεωρείται και ψυχική νόσος...
Σε αυτό το σημείο έφτασε ο αχάριστος και λαίμαργος άνθρωπος.Αφού κατέστρεψε το περιβάλλον, τα έβαλε με τον συνάνθρωπο και τελικά τα βάζει με τον ίδιο τον Θεό. Είναι όμως απόλυτα ελεύθερος να κάνει ότι θέλει. Κανείς δεν πρόκειται να τον εμποδίσει ή να τον σταματήσει. Οι καρποί των δικών του πράξεων θα είναι η τιμωρία του

Μου τη σπάει να επαναλαμβάνομαι, αλλα θα κάνω παράθεση τον εαυτό μου απο το θέμα με τη πιο άσχημη κιθάρα...
THE POWER OF CHRIST COMPELS YOU!!!!!
THE POWER OF CHRIST COMPELS YOU!!!!!
THE POWER OF CHRIST COMPELS YOU!!!!!
THE POWER OF CHRIST COMPELS YOU!!!!!


Και σε ένα πιο σοβαρό μοτίβο: Με ποια λογική θεωρείς οτι οι "άπιστοι" είναι εξ ορισμού αμαρτωλοί, επιβλαβείς, βάρη για τη κοινωνία και τη φύση, χαμένοι, με το αβάσταχτο ψυχολογικό φορτίο της μιας σταγόνας στον ωκεανό?

Με την ίδια λογική κανείς θα μπορούε να θεωρεί κανείς εξίσου άρρωστο να μην νιώθεις τα παραπάνω μόνο και μόνο επειδή έχεις εναποθέσει τις ελπίδες σου σε ένα όν που σε μάθαν να πιστεύεις.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)