Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 673914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3150 στις: 16/10/09, 12:03 »
Ρε παιδια οταν καποιος αναφερεται σε χουντα δεν ειναι αναγκαστικο οτι πρεπει να εχει και τωρα τη μορφη που ειχε 35 χρονια πριν..Οπως και η 7ετια ειχε διαφορετικη μορφη(και σιγουρα πιο ηπια) απο μια αντιστοιχη 100 χρονια πριν.Καλως οι κοινωνιες εχουν προχωρησει και εχουμε περισσοτερα κεκτημενα.Μπορει ο ρουφους να φαινεται υπερβολικος αλλα αφηστε για λιγο τις ιδεολογικες διαφωνιες που εχετε μαζι του και κοιταχτε την κατασταση στην περιοχη των Εξαρχειων..Η περιοχη εχει γεμισει μπατσους και κυριως ασφαλιτες..Εξακριβωσεις συνεχεια..Πεσιματα επισης..Και ολα αυτα για να καλυφτουν αυτες οι διαφορετικες φωνες(και ενεργειες προσθετω)..Ε αυτο δεν ειναι μια ολοκληρωτικη τακτικη?(καθαριζουμε απο αυτους που ειναι εναντια στην εξουσια μας ή εστω τους φοβιζουμε)..

Ρε γκαρβιν τι επιμενεις δεν μπορω να καταλαβω..Αντισυνταγματικες ενεργειες γινονται οοοολη την ωρα απο τα οργανα..Αυτο δεν το ξερεις?Διαβασε το λινκ με τα δικαιωματα παραπανω και ξαναελα..Κανε αλλα 2 πραγματα..Δες πως αιτιολογησαμε παρα πανω εμεις τη δικαιολογια περι εγκληματικοτητας και χρησιμοποιησε λιγο τον εγκεφαλο σου.Δεν λεω καλη η τηλεοραση για κανα ''μενουμε ελλαδα'' αλλα μεχρις εκει..

Χτες περιεργο σκηνικο..Περιμενω πλατεια Γλυαφαδας το τοπικο να παω σπιτι μου..Καμια 30αρια ατομα στη σταση..Σταματαει μπατσικο με 3 ατομα μεσα μπροστα μας.Και φωναζουν ''κυριε ελατε εδω'' σε μενα..Παω..μου ζητανε ταυτοτητα..Δινω..γραφουν τα στοιχεια μου σε εναν καταλογο(χμμ) με ρωτανε διευθυνση κλπ..Το ιδιο καναν και σε εναν μαλλια που επισης περιμενε..Μονο εμας...Μετα εκνευριστηκα γιατι δεν τους ρωτησα το λογο που εγινε αυτο..Βεβαια οταν το ειπα στον πατερα μου λεει..Καλα εκανες δεν θα θελες να σε τρεχουν μεσα..( ::))..Ωραια λογικη ομως αυτη ετσι?Μαζευουμε στοιχεια απο οποιον ειναι κατω απο 25 με μαλλια μουσια κλπ γιατι ειναι υποπτος..Μα βεβαια εχουν δικιο οι ανθρωποι αφου στατιστικα ειμαστε οι πιο επιφοβοι ::)..Ελπιζω με τ απρωτα επισοδια να μη με καλουν στο τμημα για ερωτησουλες....Αποθηκη στοιχειων ε.. >:(
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/09, 12:11 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3151 στις: 16/10/09, 14:53 »
Ελπιζω με τ απρωτα επισοδια να μη με καλουν στο τμημα για ερωτησουλες....Αποθηκη στοιχειων ε.. >:(


Εξαφάνισε γρήγορα όλες τις κατσαρόλες από το σπίτι!
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3152 στις: 16/10/09, 15:08 »


Χτες περιεργο σκηνικο..Περιμενω πλατεια Γλυαφαδας το τοπικο να παω σπιτι μου..Καμια 30αρια ατομα στη σταση..Σταματαει μπατσικο με 3 ατομα μεσα μπροστα μας.Και φωναζουν ''κυριε ελατε εδω'' σε μενα..Παω..μου ζητανε ταυτοτητα..Δινω..γραφουν τα στοιχεια μου σε εναν καταλογο(χμμ) με ρωτανε διευθυνση κλπ..Το ιδιο καναν και σε εναν μαλλια που επισης περιμενε..Μονο εμας...Μετα εκνευριστηκα γιατι δεν τους ρωτησα το λογο που εγινε αυτο..Βεβαια οταν το ειπα στον πατερα μου λεει..Καλα εκανες δεν θα θελες να σε τρεχουν μεσα..( ::))..Ωραια λογικη ομως αυτη ετσι?Μαζευουμε στοιχεια απο οποιον ειναι κατω απο 25 με μαλλια μουσια κλπ γιατι ειναι υποπτος..Μα βεβαια εχουν δικιο οι ανθρωποι αφου στατιστικα ειμαστε οι πιο επιφοβοι ::)..Ελπιζω με τ απρωτα επισοδια να μη με καλουν στο τμημα για ερωτησουλες....Αποθηκη στοιχειων ε.. >:(

Και μενα με σταματησανε τις προαλλες στην Γλυφαδα με φιλους και κανανε αντιστοιχες ερωτησεις και μας γραψανε σε καταλογο. 35 λεπτα μας ειχανε.



αν έχεις αποδείξεις για αντισυνταγματικές προσαγωγες τοτε μπορεις να μιλας για χουντα. γι' αυτο σου λεω οτι η σιγουρια σου σε καθιστα λιγο Χίο (Στέφανο). η περιοχη δεν κυκλωθηκε αναιτια. υπαρχει εγκληματικοτητα και το ξέρουμε. το προβλημα ειναι οτι οι συλληψεις που γινονται ειναι τις περισσοτερες φορες για τα ματια του κοσμου και δεν αποδιδεται δικαιοσυνη οπως θα πρεπε.

υ.γ.: Ναι, ειμαστε ΞΗΓΗΜΕΝΟΙ. Όταν το γράφεις με -υ μου θυμίζεις λίγο ξύγγι.

Λοιπον για να τελειωνουμε. Εγω δεν σε εβρισα δεν σε εθιξα, μην τολμησεις να με ξανααποκαλεσεις με τον τροπο που με αποκαλεις γιατι δεν νομιζω οτι θα συνεχιστει η συζητηση σε ηπιους τονους. Ουτε θα ερθεις εσυ να μου κανεις μαθημα ορθογραφιας για ενα μικρο λαθακι για να το παιξεις εξυπνακιας.


Κολλησατε ολοι επειδη ειπα χουντα. Δεν εχετε ακουσει ποτε στη ζωη σας για παρομοιωση?

Φυσικα και κυκλωθηκε αναιτια η περιοχη. Για πες μας ομως εσυ που ξεριες, ποια ειναι η εγκληματικοτητα στα εξαρχεια? Γιατι εγω οποτε παω εκει ποτε δεν με εχουν κλεψει, ποτε δεν μου εχουν επιτεθει. Η μονη εγκληματικοτητα στα εξαρχεια ειναι οι μεγαλοπρεζεμποροι και οι μπραβοι και για αυτους οι μπατσοι ξερεις τι κανουν? Πλατες. Δερνουν κανα πρεζακι που και που και τους εμπορους και τα νταβατζιλικια τα εχουν με το βελουδο. Για να μου αποδωσεις εσυ δικαιοσυνη που ξερεις που πρεπει να αποδωθει. Για πες μου εσυ ποια ειναι η εγκληματικοτητα στα εξαρχεια.

ΥΓ: Οτιδηποτε ειναι συνταγματικο και νομιμο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο.

« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/09, 15:12 από King_Mob/Roufus »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3153 στις: 16/10/09, 15:19 »
Σχετικά με τα περί χούντας κλπ ακριβώς ότι είπε και ο Κιράτζος.
Τώρα κατά τ' άλλα έλεος πια με την καραμέλα για τα εξάρχεια.Φαντάζομαι ότι ήσασταν οι ίδιοι που λέγατε τον Δεκέμβρη ότι "έλα μωρέ τώρα,τί ήθελε το μαλακισμένο στα εξάρχεια".Το πρόβλημα με την περιοχή έγκειται στο ότι είναι είναι ένα μέρος που μπορείς να βρεις ανθρώπους και να συζητήσεις κάτι διαφορετικό από το πώς πάει η σχολή και το αν πέρασες όλα τα μαθήματα τον Σεπτέμβρη.Μπορείς γενικά να προβληματιστείς για αυτά σε περιβάλλουν είτε μέσα από τις συνελεύσεις είτε μέσα από τις εκδηλώσεις(προβολές κ.α.) είτε μέσα από την απλή συζήτηση με τον άλλον.
Ε αυτό δεν το γουστάρουν,θέλουν μια περιοχή σαν το ψυρρή και το Γκάζι με αποβλακωμένα ζώα που θα πίνουν και θα ξερνάνε,γι αυτό και το όλο θέμα της τελευταίας εβδομάδας.Τώρα αν εσείς συμφωνείτε με όλα αυτά οκ αλλά καλό θα ήταν να προβληματιστείτε λίγο παραπάνω πρώτα και να μην εξάγετε τόσο πρώιμα συμπεράσματα.
Επίσης  δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά σαν αφορμή για το όλο σκήνικο στάθηκε το πέσιμο που έγινε το ίδιο πρωί στην Σόλωνος με την διαφορά ότι η επιχείρηση έγινε 10 ώρες μετά με αποτέλεσμα να την πληρώσουν τα πρεζάκια και όσα άτομα κουβαλούσαν φούντα πάνω τους.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3154 στις: 16/10/09, 15:25 »


Χτες περιεργο σκηνικο..Περιμενω πλατεια Γλυαφαδας το τοπικο να παω σπιτι μου..Καμια 30αρια ατομα στη σταση..Σταματαει μπατσικο με 3 ατομα μεσα μπροστα μας.Και φωναζουν ''κυριε ελατε εδω'' σε μενα..Παω..μου ζητανε ταυτοτητα..Δινω..γραφουν τα στοιχεια μου σε εναν καταλογο(χμμ) με ρωτανε διευθυνση κλπ..Το ιδιο καναν και σε εναν μαλλια που επισης περιμενε..Μονο εμας...Μετα εκνευριστηκα γιατι δεν τους ρωτησα το λογο που εγινε αυτο..Βεβαια οταν το ειπα στον πατερα μου λεει..Καλα εκανες δεν θα θελες να σε τρεχουν μεσα..( ::))..Ωραια λογικη ομως αυτη ετσι?Μαζευουμε στοιχεια απο οποιον ειναι κατω απο 25 με μαλλια μουσια κλπ γιατι ειναι υποπτος..Μα βεβαια εχουν δικιο οι ανθρωποι αφου στατιστικα ειμαστε οι πιο επιφοβοι ::)..Ελπιζω με τ απρωτα επισοδια να μη με καλουν στο τμημα για ερωτησουλες....Αποθηκη στοιχειων ε.. >:(

Και μενα με σταματησανε τις προαλλες στην Γλυφαδα με φιλους και κανανε αντιστοιχες ερωτησεις και μας γραψανε σε καταλογο. 35 λεπτα μας ειχανε.



αν έχεις αποδείξεις για αντισυνταγματικές προσαγωγες τοτε μπορεις να μιλας για χουντα. γι' αυτο σου λεω οτι η σιγουρια σου σε καθιστα λιγο Χίο (Στέφανο). η περιοχη δεν κυκλωθηκε αναιτια. υπαρχει εγκληματικοτητα και το ξέρουμε. το προβλημα ειναι οτι οι συλληψεις που γινονται ειναι τις περισσοτερες φορες για τα ματια του κοσμου και δεν αποδιδεται δικαιοσυνη οπως θα πρεπε.

υ.γ.: Ναι, ειμαστε ΞΗΓΗΜΕΝΟΙ. Όταν το γράφεις με -υ μου θυμίζεις λίγο ξύγγι.

Λοιπον για να τελειωνουμε. Εγω δεν σε εβρισα δεν σε εθιξα, μην τολμησεις να με ξανααποκαλεσεις με τον τροπο που με αποκαλεις γιατι δεν νομιζω οτι θα συνεχιστει η συζητηση σε ηπιους τονους. Ουτε θα ερθεις εσυ να μου κανεις μαθημα ορθογραφιας για ενα μικρο λαθακι για να το παιξεις εξυπνακιας.


Κολλησατε ολοι επειδη ειπα χουντα. Δεν εχετε ακουσει ποτε στη ζωη σας για παρομοιωση?

Φυσικα και κυκλωθηκε αναιτια η περιοχη. Για πες μας ομως εσυ που ξεριες, ποια ειναι η εγκληματικοτητα στα εξαρχεια? Γιατι εγω οποτε παω εκει ποτε δεν με εχουν κλεψει, ποτε δεν μου εχουν επιτεθει. Η μονη εγκληματικοτητα στα εξαρχεια ειναι οι μεγαλοπρεζεμποροι και οι μπραβοι και για αυτους οι μπατσοι ξερεις τι κανουν? Πλατες. Δερνουν κανα πρεζακι που και που και τους εμπορους και τα νταβατζιλικια τα εχουν με το βελουδο. Για να μου αποδωσεις εσυ δικαιοσυνη που ξερεις που πρεπει να αποδωθει. Για πες μου εσυ ποια ειναι η εγκληματικοτητα στα εξαρχεια.

ΥΓ: Οτιδηποτε ειναι συνταγματικο και νομιμο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο.



Το γεγονος οτι δε σε κλεψανε ή δε σε δειρανε δεν αποτελει επιχειρημα οτι δεν υπαρχει εγκληματικοτητα στα Εξαρχεια. Ωστόσο υπαρχει όσο υπαρχει και σε αλλες περιοχες γιατι αυτο το σταμπαρισμα της περιοχης εχει γινει της μοδος. Ξερεις οτι δε συμφωνω με αυτους που τα παρουσιαζουν σαν συγχρονο φαρ ουεστ. Αλλα μην το παμε και στο αλλο ακρο.

οσον αφορα την παρομοιωση, η παρομοιωση δηλωνει οτι δυο πραγματα ειναι ομοια, οχι οτι ενα πραγμα αν διογκωθει γινεται ενα αλλο. οποτε απο αυτην την αποψη,οχι,δεν εχω ακουσει παρομοιωση στη ζωη μου.

τελος,μη με απειλεις εμενα γιατι κανω γυμναστηριο και θα σου βγαλω το μαλλι τριχα τριχα

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3155 στις: 16/10/09, 15:37 »

Το γεγονος οτι δε σε κλεψανε ή δε σε δειρανε δεν αποτελει επιχειρημα οτι δεν υπαρχει εγκληματικοτητα στα Εξαρχεια. Ωστόσο υπαρχει όσο υπαρχει και σε αλλες περιοχες γιατι αυτο το σταμπαρισμα της περιοχης εχει γινει της μοδος. Ξερεις οτι δε συμφωνω με αυτους που τα παρουσιαζουν σαν συγχρονο φαρ ουεστ. Αλλα μην το παμε και στο αλλο ακρο.

οσον αφορα την παρομοιωση, η παρομοιωση δηλωνει οτι δυο πραγματα ειναι ομοια, οχι οτι ενα πραγμα αν διογκωθει γινεται ενα αλλο. οποτε απο αυτην την αποψη,οχι,δεν εχω ακουσει παρομοιωση στη ζωη μου.

τελος,μη με απειλεις εμενα γιατι κανω γυμναστηριο και θα σου βγαλω το μαλλι τριχα τριχα
Ωχου... Η παρομοιωση δεν σημαινει οτι 2 πραγματα εινια ομοια, αλλιως δεν θα λεγοταν παρομοιωση. Η παρομοιωση δηλωνει οτι 2 πραγματα ειναι παρομοια, οτι εχουν κοινα στοιχεια δηλαδη, οχι οτι ειναι ακριβως ιδια. Συντακτικο δημοτικου.

Οχι το οτι εμενα δεν με κλεψανε δεν αποτελει επιχειρημα, προφανως. Ειμαι 1 περιπτωση στις χιλιαδες ανθρωπων των εξαρχειων. Καλως η κακως ομως, εγκληματικοτητα με την εννοια των ληστειων σε σπιτια, των βιασμων, των τσαντακιδων και τα λοιπα στα εξαρχεια δεν υπαρχει. Η μαλλον υπαρχει στο βαθμο (ή και σε μικροτερο) που υπαρχει και σε αλλες περιοχες που ουτε καν εμφανιζεται η αστυνομια. Τωρα δεν μου απαντησες εσυ ποια ειναι η εγκληματικοτητα στα εξαρχεια.

Τελος, τρομαζω με το γυμναστηριο αληθεια. ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3156 στις: 16/10/09, 17:23 »
Εγώ δεν είπα αυτά που είπα για τη χούντα, για να πικάρω κάποιον.. Απλά λίγος σεβασμός που και που, προς τους πατέρες και τις μητέρες όλων μας που τα τράβηξαν αυτά δεν βλάπτει..
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/09, 19:32 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3157 στις: 16/10/09, 19:19 »
Faser...Μην προκαλεις εντυπωσεις(sic) χωρις λογο.. ;)..Κανεις δεν ειχε αυτη τη διαθεση ουτε το εκανε τελικα νομιζω..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3158 στις: 16/10/09, 19:33 »

Το γεγονος οτι δε σε κλεψανε ή δε σε δειρανε δεν αποτελει επιχειρημα οτι δεν υπαρχει εγκληματικοτητα στα Εξαρχεια. Ωστόσο υπαρχει όσο υπαρχει και σε αλλες περιοχες γιατι αυτο το σταμπαρισμα της περιοχης εχει γινει της μοδος. Ξερεις οτι δε συμφωνω με αυτους που τα παρουσιαζουν σαν συγχρονο φαρ ουεστ. Αλλα μην το παμε και στο αλλο ακρο.

οσον αφορα την παρομοιωση, η παρομοιωση δηλωνει οτι δυο πραγματα ειναι ομοια, οχι οτι ενα πραγμα αν διογκωθει γινεται ενα αλλο. οποτε απο αυτην την αποψη,οχι,δεν εχω ακουσει παρομοιωση στη ζωη μου.

τελος,μη με απειλεις εμενα γιατι κανω γυμναστηριο και θα σου βγαλω το μαλλι τριχα τριχα
Ωχου... Η παρομοιωση δεν σημαινει οτι 2 πραγματα εινια ομοια, αλλιως δεν θα λεγοταν παρομοιωση. Η παρομοιωση δηλωνει οτι 2 πραγματα ειναι παρομοια, οτι εχουν κοινα στοιχεια δηλαδη, οχι οτι ειναι ακριβως ιδια. Συντακτικο δημοτικου.

Οχι το οτι εμενα δεν με κλεψανε δεν αποτελει επιχειρημα, προφανως. Ειμαι 1 περιπτωση στις χιλιαδες ανθρωπων των εξαρχειων. Καλως η κακως ομως, εγκληματικοτητα με την εννοια των ληστειων σε σπιτια, των βιασμων, των τσαντακιδων και τα λοιπα στα εξαρχεια δεν υπαρχει. Η μαλλον υπαρχει στο βαθμο (ή και σε μικροτερο) που υπαρχει και σε αλλες περιοχες που ουτε καν εμφανιζεται η αστυνομια. Τωρα δεν μου απαντησες εσυ ποια ειναι η εγκληματικοτητα στα εξαρχεια.

Τελος, τρομαζω με το γυμναστηριο αληθεια. ::)

Ναι βγε Άγη μου...σου λεω οτι υπαρχει εγκληματικοτητα στα εξαρχεια, οσο υπαρχει ενδεχομενως και σε αλλα μερη της Ελλαδα. Σε αυτο δε διαφωνουμε τελικα,αλλα συνεχιζεις να εναντιώνεσαι. Του ΚΚΕ εισαι;

Οτι δε μπαινουν σε σπιτια να κλεψουν οφειλεται μαλλον οτι δεν υπαρχουν και πολλα να κλεψεις απο ενα σπιτι στα Εξαρχεια  :P.

Η εκγληματικοτητα στα Εξάρχεια λοιπον (σε όσο βαθμό κι αν υπάρχει) περιορίζεται σε ξύλο των γνωστών μεν με τους γνωστούς δε, των δε με τους μπλε, αλλα και σε φιλήσυχους περαστικους που τους πηραν το κινητο, τα λεφτά, το πορτοφολι με την απειλη μιας πεταλούδας. Και παλι καλα που είναι πεταλούδα, γιατι αμα ήταν κάμπια...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3159 στις: 16/10/09, 20:54 »


Ναι βγε Άγη μου...σου λεω οτι υπαρχει εγκληματικοτητα στα εξαρχεια, οσο υπαρχει ενδεχομενως και σε αλλα μερη της Ελλαδα. Σε αυτο δε διαφωνουμε τελικα,αλλα συνεχιζεις να εναντιώνεσαι. Του ΚΚΕ εισαι;

Οτι δε μπαινουν σε σπιτια να κλεψουν οφειλεται μαλλον οτι δεν υπαρχουν και πολλα να κλεψεις απο ενα σπιτι στα Εξαρχεια  :P.

Η εκγληματικοτητα στα Εξάρχεια λοιπον (σε όσο βαθμό κι αν υπάρχει) περιορίζεται σε ξύλο των γνωστών μεν με τους γνωστούς δε, των δε με τους μπλε, αλλα και σε φιλήσυχους περαστικους που τους πηραν το κινητο, τα λεφτά, το πορτοφολι με την απειλη μιας πεταλούδας. Και παλι καλα που είναι πεταλούδα, γιατι αμα ήταν κάμπια...
Ε ρε κολλημα να με χαρακτηριζεις. Πραγματικα εχει καταντησει γελοιο να μιλαει κανεις μαζι σου συγνωμη κιολας. Τη μια δημοσιογραφος, την αλλη Χιος, τωρα του ΚΚΕ.

Προφανως και εναντιωνομαι γιατι διαφωνουμε. Γιατι στην Γλυφαδα που μενω ή στη Βουλα ας πουμε αυτοι που θα σου επιτεθουν με πεταλουδα να σου παρουν το κινητο φερ ειπειν ειναι σαφως περισσοτεροι απο οτι ειναι στα εξαρχεια.

Αλλα επειδη εχουμε χασει και το θεμα της συζητησης. Νομιζω ειναι πλεον πασιφανες αφου και εσυ παραδεχεσαι οτι τα εξαρχεια δεν εχουν καμια τεραστια εγκληματικοτητα οτι η επεμβαση της αστυνομιας ήταν τουλαχιστον τραγικη και καταδικαστεα με τον τροπο που εφαρμοστηκε και εγινε. Γιατι εκει ειναι το ζητημα, στην επεμβαση της  αστυνομιας και στον λογο για τον οποιο εγινε. Αφου ολοι συμφωνουμε λοιπον στο οτι δεν εγινε για λογους εγκληματικοτητας που δεν υπαρχει και αφου δεν ειχε στοχο την πρεζα ή τους νταβαδες της νυχτας ο στοχος που μενει είναι ο αναρχικος χωρος και οι πολιτικες ομαδες που δραστηριοποιουνται ευρυτερα στα εξαρχεια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3160 στις: 16/10/09, 23:32 »
ρε τους χαρακτηρισμους τους λεω για πλακα μην αρπαζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3161 στις: 17/10/09, 12:48 »
Τελικα καποια επισημη δηλωση για το λογο που εγινε ολο αυτο μαθαμε?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3162 στις: 17/10/09, 15:00 »
Δε πρόκειται να υπάρξει επίσημη ανακοίνωση Κιράτζο. Περιμένεις να βγεί κάποιος και να πεί: "Το Σαβ/κο που πέρασε μπορέσαμε και σας κάναμε πουτ#####α μας.Γιατι μπορούμε.Ναι.Μπορούμε. (Σκύβει στον δίπλα του:Πρέπει να πω και άλλα?-Ναι,ναι.) Ναι λοιπόν.Μπορούμε.Ευχαριστώ."

Ηταν καθαρά επίδειξη δύναμης.Δεν έχει ανακοινώσεις και λοιπές φλωριές.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3163 στις: 17/10/09, 15:18 »
Ρε παιδι μου(μανα μ') δεν εννοω αυτο..Ρωταω αν τελικα ειπαν τιποτα για εγκληματικοτητα κλπ η για να καταπολεμησουν το αβατο/το αντρο των αναρχικων κλπ..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3164 στις: 17/10/09, 20:28 »
Μα αυτό σου λέω. Δεν προκειται να το παρουσιάσουν σαν κάτι παραπάνω απο ελέγχο ρουτίνας, ακριβώς για να μη δώσουν πάτημα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3165 στις: 20/10/09, 16:33 »
Να κανω μια ενημερωση σχετικα με καποια προσφατα γεγονοτα που συμβαινουν σχετικα με την πολυαγαπημενη μας ΕΛ.ΑΣ.

26 Σεπτεμβριου μπατσοι εισβαλουν σε σπιτι Πακιστανων εργατων στην Νικαια σε ενα απο τα γνωστα πλεον πογκρομ τους. Εκει βρισκεται ο Μοχάμεντ Καμράν Ατίφ μαζι με συγγενεις τους και συναδελφους. Τον ιδιο τον πιανουν και τον μεταφερουν στο ΑΤ Νικαιας ως υποπτο για ξυλοδαρμο ανηλικου οπου και ξυλοκοπειται αγρια. Ο μυνητης δεν τον αναγνωριζει και ετσι μετα απο λιγο ακομα ξυλο μεταφερεται σπιτι του με σημαδια απο γκλομπ και ηλεκτροσοκ. Υποχρεωνουν τον αδερφο του που τον παραλαμβανει να υπογραψει οτι δεν ειχε μολωπες οταν τον αφησανε ελευθερο. Στις 9 Οκτωβρη ο Μοχαμεντ πεθαινει απο επιπλοκες απο την "περιποιηση" που δεχτηκε στο ΑΤ Νικαιας.

Σαββατο 17 Οκτωβρη πραγματοποιειται πορεια το απογευμα για τον θανατο του ατυχου μεταναστη. Η πορεια παρα την εντονη βροχη εχει περιπου 500-600 ατομα και κινειται προς το ΑΤ Νικαιας. Οταν φτανει εκει αλλη μια βροχη απο πετρες αυτη τη φορα χτυπαει τους αστυνομικους που απαντανε με δακρυγονα. Η πορεια αποχωρει συντονισμενα αλλα χτυπιεται στο πισω μερος της απο μπατσους. Γινονται 8 συλληψεις.

Αυτη τη στιγμη τα 8 παιδια βρισκονται στα δικαστηρια οπου παιρνανε απο ανακριτη. Οι 2 ειναι παρα πολυ βαρια χτυπημενοι ενω οι αλλοι εχουν μολωπες. 2 κατηγορουνται με πλημεληματα ενω για τους αλλους 6 εχουν γινει κακουργηματα συμφωνα με τις τροπολογιες του νεου κουκουλονομου. Ειναι η πρωτη φορα που εφαρμοζεται ο κουκουλονομος.. Για να δουμε τι θα γινει...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3166 στις: 22/10/09, 10:31 »
Eιχαμε και συνεχεια χτες..
Εγινε παλι καποιου ειδους σκουπα,υπηρξαν αντιδρασεις ξυλο και καποιες προσαγωγες μεχρι που πηγαν και καναν προσαγωγες και σε καφετερια της πλατειας(Φλοραλ) που καναν παρουσιαση ενος βιβλιου και ηταν διαφοροι του Συριζα κλπ.Παραλιγο θα πιαναν και τον Τσιπρα που ειχε φυγει εκεινη την ωρα.Καναν αρκετες προσαγωγες ακομα(και ανωτερα στελεχη συριζα) και μετα καταλαβαν την πατατια και τους αφησαν..Τωρα δεν ξερω ποσοι κρατουνται ακομα..
Ασφαλεια.
Σημερα εχει πορεια 7 η ωρα απο πλατεια εξαρχειων για τη κρατικη καταστολη.Οποιος μπορεσει πραγματικα να παει ειναι σημαντικο να εχει κοσμο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3167 στις: 22/10/09, 10:54 »
Εγινε παλι καποιου ειδους σκουπα,

Πριν από αυτές τις συλλήψεις είχε εκδηλωθεί επίθεση εκεί κοντά καμμιά εικοσαριά ατόμων με κουκούλες εναντίον αστυνομικών που περιπολούσαν.

Βλακώδεις εννοείται οι συλλήψεις κάποιων μόνο και μόνο επειδή αντιδρούν φραστικά στον τρόπο συμπεριφοράς σου, ακόμα κι αν είναι αναμένα τα αίματα. Αναρωτιέμαι όμως το εξής:α) Αν οι συλληφθέντες δεν ήταν υψηλόβαθμα στελέχη κάποιου κόμματος, ο υπουργός θα ζήταγε συγγνώμη?
β) Τυχαία έγινε η επίθεση εκείνη την ώρα σ' εκείνο το μέρος? γ) Τόσο καλοί ήταν οι επιτιθέμενοι και δεν συνελλήφθει κανείς απ' αυτούς? Τότε να τους προσλάβουμε στην Προστασία του Πολίτη βρε παιδιά....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3168 στις: 22/10/09, 11:30 »
Εγινε παλι καποιου ειδους σκουπα,

Πριν από αυτές τις συλλήψεις είχε εκδηλωθεί επίθεση εκεί κοντά καμμιά εικοσαριά ατόμων με κουκούλες εναντίον αστυνομικών που περιπολούσαν.

Βλακώδεις εννοείται οι συλλήψεις κάποιων μόνο και μόνο επειδή αντιδρούν φραστικά στον τρόπο συμπεριφοράς σου, ακόμα κι αν είναι αναμένα τα αίματα. Αναρωτιέμαι όμως το εξής:α) Αν οι συλληφθέντες δεν ήταν υψηλόβαθμα στελέχη κάποιου κόμματος, ο υπουργός θα ζήταγε συγγνώμη?
β) Τυχαία έγινε η επίθεση εκείνη την ώρα σ' εκείνο το μέρος? γ) Τόσο καλοί ήταν οι επιτιθέμενοι και δεν συνελλήφθει κανείς απ' αυτούς? Τότε να τους προσλάβουμε στην Προστασία του Πολίτη βρε παιδιά....
Και εγώ για επίθεση σε μια ομάδα αστυνομικών με πέτρες κατάλαβα, όπου κάλεσαν ενισχύσεις και ήρθαν Δελτάδες και Ζητάδες. Έπιασαν κάποιους από αυτούς, αλλά για τα υπόλοιπα δεν άκουσα τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3169 στις: 22/10/09, 14:27 »
Nαι δεν εχω αποσαφυνησει ακομα τον τροπο που ξεκινησαν τα γεγονοτα.Ισως και με αυτο το πεσιμο που λεει ο παππους..Και μετα μαζεψαν καποιο κοσμο αλλα το πιο αστειο και τραγικο ειναι που μπαινουν μεσα στη καφετερια για να πιασουν καποιους που κυνηγουσαν και επειδη αντιδρουν καποιοι απο τους παρευρισκομενους στη παρουσιαση του βιβλιου τους μαγκωνουν..
Α)Βρε παππου τι ειναι αυτα που ρωτας τωρα..Αν δεν ηταν μελη κομματος ουτε που θα ειχαν βγει ακομα..Θα τους ιεχαν προσαψει και καποιες κατηγοριες(κλασικη τακτικη)..Το σωστο το ειπε ο ''σταθης'' πρωην γελοιογραφος της Ε..Οταν τους ειπαν να βγουν θα επρεπε να μεινουν μεσα για να παρει δημοσιοτητα το θεμα και να μην το θεωρησουν τα κωλοκαναλα αλλο ενα μεμονωμενο περιστατικο.
β)Η επιθεση στη συγκεκριμενη καφετερια εγινε απο οσο ξερω επειδη κυνηγουσαν καποιους που υποτιθεται μπηκαν εκει.
γ)Μην μιλαμε για επιτεθεμενους..Ενα ντου εγινε.Απο αυτα που κανουν και οι μπατσοι πολλες φορες χωρις λογο στη περιοχη.Και νομιζω πως συνελληφθησαν και καποιοι αλλοι εκτος απο τους Συριζωτες...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3170 στις: 22/10/09, 15:25 »
Εγώ πάλι δεν νομίζω ότι έγιναν άλλες συλλήψεις σ' εκείνο το συγκεκριμένο περιστατικό. Σ' άλλα σημεία του λεκανοπεδίου ίσως. Άλλωστε νομίζω ότι υπάρχει και βίντεο από την συγκεκριμένη φάση, το οποίο θα το δούμε εάν δεν καεί...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3171 στις: 22/10/09, 15:39 »
Και μόλις παραιτήθηκε ο αρχηγός της ΕΛΑΣ
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3172 στις: 22/10/09, 15:45 »
Πού το είδες αυτό?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3173 στις: 22/10/09, 15:49 »
στο tvxs.gr, μόλις βγήκε.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3174 στις: 22/10/09, 15:52 »
.
Eίναι σχετικά μικρό,θα σας αρέσει.


edit:Επιπλέον αυτές τις μέρες θα παίξουν και πολλές εκδηλώσεις σε πλατεία και παρκάκι με αφορμή το πογκρόμ και τις συλλήψεις.
http://athens.indymedia.org/calendar/event.php?id=19265.Να κάτι ενδιαφέρον για αύριο(πρώτο live βέβυλου αφότου βγήκε).
Soz για όσους ενοχλούνται από το λινκ δεν το έβρισκα αλλού.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/09, 16:09 από s.s. »