Αποστολέας Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ  (Αναγνώστηκε 20389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #50 στις: 01/10/09, 11:03 »
Γεια σου φιλε JACKSONMAN .Επειδη ειδα πως συζητηθηκε η κιθαρα που πουλαω (SHECTER C1 HELLRAISER), θεωρω υποχρεωση μου να σε ενημερωσω για την κατασταση της ασχετα με το τι θα επιλεξεις.

Η κιθαρα ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση με μοναδικο ψεγαδι τις βιδουλες που ρυθμιζουν το υψος  της γεφυρας τις οποιες "τραυματησα" λιγο στο πανω μερος στην προσπαθεια μου να ρυθμισω το action με ενα κατσαβιδι λιγο ποιο στενο απ οτι επρεπε με αποτελεσμα να μου ξεφυγει κανα δυο φορες.Φυσικα αυτο δεν εχει καμια συνεπεια στην συνολικη λειτουργια του οργανου καθως προκειται για μικρο κοσμητικο ελλατωμα.

Ο λογος που την πουλαω ειναι οτι μαζευω χρηματα για ενισχυτη.Επισης εχω και μια olp η οποια παρ οτι ειναι φτηνη κιθαρα με βολευει απιστευτα στο παιξιμο.
H olp ειναι ολοιδια με αυτη:



Εχοντας καταληξει οτι το σημαντικοτερο (για μενα) σε μια κιθαρα ειναι το playability, αποφασισα να θυσιασω την σεκτερ εξοικονομοντας ετσι περισσοτερα χρηματα για τον diezel einstein που ελπιζω να αποκτησω συντομα.

Οσον αφορα τη μεταπολητικη αξια, συμβαινει ακριβως το αντιθετο με αυτο που λες καθως η καινουργια κιθαρα (αυτης της κατηγοριας τουλαχιστον) με το που βγαινει απο το καταστημα χανει αυτοματως ενα 30% της αξιας της (για να μην πω 50% στις μερες μας...) ενω τη μεταχειρισμενη αν την κρατησεις στην κατασταση που την πηρες το πολυ πολυ θα χασεις 50-100 ευρω αν αποφασισεις να την πουλησεις καποια στηγμη.Επαναλαμβανω πως δεν θελω να σου αλαξω γνωμη , απλα επρεπε να διευκρινισω λιγο την κατασταση  :)

Υ.Γ.Επειδη θα λειψω απο σημερα μεχρι την τριτη εκτος αθηνας ενδεχεται να μην μπορεσω να απαντησω σε τυχων ερωτησεις

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #51 στις: 01/10/09, 12:13 »
Περα απ το γεγονος οτι δεν ξερω σε τι κατασταση βρισκεται η Σεχτερ οπως και τον λογο για τον οποιο πουλιεται,δεν θελω μεταχειρισμενη οχι επειδη θεωρω οτι ειναι υποδεεστερη ,αλλα επειδη η Τζακσον μου με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και κρατιεται πολυ καλα αν και 13 χρονων.Οποτε πολυ απλα κραταω την δικη μου. Τελος η καινουρια κιθαρα εχει και μεταπωλητικη αξια σε περιπτωση που θα θελω αργοτερα να την αντικαταστησω με κατι πολυ ανωτερο.

Aφου η jackson σου σε εχει βγαλει ασπροπροσωπο και κρατιεται καλα οπως λες τοτε τι τη θες τη καινουργια κιθαρα; Επισης η schecter ειναι κλασεις ανωτερη απο τη jackson που εχεις, δηλαδη δε θα παρεις απλα αλλη μια κιθαρα.

Η Τζακσον που εχω εχει καποιο προωλημα στα ελλατηρια απο κατω οπως και στο τρεμολο καθως εαν το ακουμπησω εστω και μια φορα η κιθαρα ξεκουρδιζεται

Απο αυτο που ειπες εγω καταλαβαινω οτι μονο ασπροπροσωπο δεν σ'εχει βγαλει.

Οταν καταλαβεις παντως πως στον ηχο το μεγαλυτερο ρολο παιζει ο ενισχυτης και πως εκανες βλακεια να δωσεις τα περισσοτερα λεφτα για κιθαρα θα ειναι πολυ αργα...

Φιλικα, Μιχαλης

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #52 στις: 01/10/09, 15:02 »
Περα απο το τρεμολο το οποιο αποτελει πραγματικο προβλημα,τα ελλατηρια πιστευω οτι μπορουν να διωρθωθουν.Ακομα τα ελλατηρια αυτα δεν εχουν αλλαχτει εδω και 13χρονια οποτε λογικο να εχουν φθαρει.Επισης παρατηρησα οτι Σεχτερ δεν εχει τρεμολο ενω εχει και με προβλημα με τις βιδες της γεφυρας .Μπορει οντως να ειναι καλυτερη η Σεχτερ παρ ολα αυτα ομως ειμαι λιγο δυστακτικος.Και κατι αλλο η Σεχτερδ μου αρεσεικαι εμφανισιακα ενω οσον αφορα στη μεταπωλητικη τουσ αξια η καινουρια στα μισα θα πιασει μια 300αρα και η Σεχτερ θα χασει 100 με 50 ευρω οποτε παλι μια 300αρα.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #53 στις: 01/10/09, 15:31 »
Καλα κανεις που απορριπτεις την schecter γιατι δεν εχει τρεμολο οπως η gibson sg :P
Eπιπλεον το προβλημα με τις βιδες ειναι τοσο σημαντικο και ανεπανορθωτο (απαραδεκτο για μεταχειρησμενη κιθαρα) που επιτειδες το παρουσιαζω σαν ασημαντο προκειμενου να εκμεταλευτω αυτον που θα την παρει (αν και μαλλον εχει καει το θεμα...τεσπα)
Καλα κανεις και εισαι διστακτικος λοιπον.Βαλε καινουρια ελατηρια στη jackson (ισως και περρισοτερα αν χρειαστει) και ξεμπερδεψες...

υγ φροντησε εκτος απ την κιθαρα να βελτιωσεις και τα μαθηματικα σου και τα ξαναλεμε
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/09, 15:35 από the bard »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #54 στις: 01/10/09, 16:15 »
Περα απο το τρεμολο το οποιο αποτελει πραγματικο προβλημα,τα ελλατηρια πιστευω οτι μπορουν να διωρθωθουν.Ακομα τα ελλατηρια αυτα δεν εχουν αλλαχτει εδω και 13χρονια οποτε λογικο να εχουν φθαρει.Επισης παρατηρησα οτι Σεχτερ δεν εχει τρεμολο ενω εχει και με προβλημα με τις βιδες της γεφυρας .Μπορει οντως να ειναι καλυτερη η Σεχτερ παρ ολα αυτα ομως ειμαι λιγο δυστακτικος.Και κατι αλλο η Σεχτερδ μου αρεσεικαι εμφανισιακα ενω οσον αφορα στη μεταπωλητικη τουσ αξια η καινουρια στα μισα θα πιασει μια 300αρα και η Σεχτερ θα χασει 100 με 50 ευρω οποτε παλι μια 300αρα.

Η schecter γιατι να χασει 100 με 50 ευρω; Δεν την παιρνεις καινουργια 400 ευρω αλλα μεταχειρισμενη, οποτε αμα θελησεις να την πουλησεις παλι τοσο μπορεις να την πουλησεις. Εξαλλου ο φιλος τη δινει σχεδον μισοτιμης (δηλαδη και 450-500 να την πουλησεις δεν θα σου πει κανεις τιποτε για την τιμη), μην το ξεχνας. Οσο για το οτι δεν εχει τρεμολο...το χρησιμοποιεις τοσο πολυ ωστε να το θελεις παση θυσια; Αν ναι παω πασο, απλα ειδα πως ειχες στο μυαλο σου και κιθαρες χωρις τρεμολο. Αυτο δεν εχεις καταλαβει τοση ωρα και προσπαθω να σου εξηγησω δεν ειναι τοσο για την κιθαρα αλλα για ολο το πακετο, γιατι παιρνοντας την schecter εξοικονομεις χρηματα για να παρεις παρα πολυ καλο ενισχυτη, που προσωπικα καθοριζει το 70%-80% του ηχου του καθενος. Δεν σου λεει κανεις να παρεις τιποτε, απλα σου λεμε ολοι πριν αποφασισεις δοκιμασε οποια προταση σου εγινε εδω στο thread. Εξαλλου γι'αυτο μας ρωτησες εξ'αρχης ;)

Καλα κανεις που απορριπτεις την schecter γιατι δεν εχει τρεμολο οπως η gibson sg :P
Eπιπλεον το προβλημα με τις βιδες ειναι τοσο σημαντικο και ανεπανορθωτο (απαραδεκτο για μεταχειρησμενη κιθαρα) που επιτειδες το παρουσιαζω σαν ασημαντο προκειμενου να εκμεταλευτω αυτον που θα την παρει (αν και μαλλον εχει καει το θεμα...τεσπα)
Καλα κανεις και εισαι διστακτικος λοιπον.Βαλε καινουρια ελατηρια στη jackson (ισως και περρισοτερα αν χρειαστει) και ξεμπερδεψες...

υγ φροντησε εκτος απ την κιθαρα να βελτιωσεις και τα μαθηματικα σου και τα ξαναλεμε

Φιλε κατανοω απολυτα την αντιδραση σου αλλα θα μπορουσες να μιλησεις λιγο πιο ομορφα και χωρις ειρωνιες, συζητηση κανουμε. Μην περιμενεις κι εσυ με τετοια συμπεριφορα να πουλησεις την κιθαρα, μπορεις να πεις οτι θες με ομορφο τροπο και επιχειρηματα.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #55 στις: 01/10/09, 16:22 »
Λοιπον,για τις βιδες ζητω συγγνωμη δεν το διαβασα καλα μολις ειχα ξυπνησει φιλε.Εμενα προσωπκα μου αρεσει πολυ το τρεμολο καθως στη δικη μου εχει χαλασει οποτε καταλαβαινεις για ποιο λογο θελω τρεμολο.Η SG δεν ξερω σε τι σου εφταιξε και την χρησιμοποιεις ειρωνικα.Οσο για την Jackson εφοσον δεν ξερεις το μοντελο δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι καλυτερη η οχι οπως και γω βεβαια.Αν μπορουσες να προτεινεις καποια α το εκτιμουσα περισοτερο παρα να απαντησεις με τετοιο τροπο

Υ.Γ.Τα μαθηματικα μου μια χαρα ειναι φιλε μπαρντ.Καλο θα ηταν ομως να μην ειρωνευεσαι γιατι εγω δεν μιλησα με τετιοιο τροπο στυς υπολοιπους φιλους που εκραξαν στην κυριολεξια τον ενισχυτη που εχω.Θα μπορουσες να με διορθωσεις με ποιο ηρεμο τροπο και να μην εχανες το δικιο σου.Κταλαβαινω ομως οτι ολα αυτα ειναι αποτελεσμα της αναγκης σου να παρεις ενισχυτη γι αυτο δεν σε κακιζω ;D.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #56 στις: 01/10/09, 16:29 »
Κταλαβαινω ομως οτι ολα αυτα ειναι αποτελεσμα της αναγκης σου να παρεις ενισχυτη γι αυτο δεν σε κακιζω ;D

Χαχαχαχαχα, εγραψες ;D

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #57 στις: 01/10/09, 16:35 »
Φιλε μεταλμαικ το τρεμολο δεν το χρησιμοποιω καθολου λογω της βλαβης του.Γι αυτο το θελω τωρα για να αρχησω το χρησιμοποιω.Εγω προτιμω μια καινουρια κιθαρα και στην συνεχεια να αρχισω να μαζευω χρηματα για ενισχυτη.Αλλα ρε παιδια αρχζουμε να βγαινουμε εκτως θεματος γι αυτο προτεινετε κιθαρες και μονο.Για τον ενισχυτη θα ανοιξω αλλο θεμα αργοτερα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #58 στις: 01/10/09, 17:01 »
Ωραια, λοιπον αναμεσα σε DK2 και DKMG ισχυουν τα εξης:

Jackson DK2: μεγαλυτερη ευελεξια σε ηχους λογω μαγνητων (all around seymour duncan μαγνητες), μονος μεσαιος και neck μαγνητης, κανονικο headstock, shark tooth inlays, JT580 LP Double Locking 2-Point Tremolo

Jackson DKMG: οχι τοσο ευελικτη λογω μαγνητων (emg οι οποιοι πασχουν στα καθαρα), 2 διπλοι μαγνητες, reversed headstock, FR type tremolo

Yπαρχει και η Jackson DK2M η οποια ειναι ακριβως ιδια με τη DK2 απλα εχει 2 διπλους μαγνητες (low profile FR-style tremolo).

Aυτες ειναι οι διαφορες αν δεν κανω λαθος, οποτε συμφωνα με τα γουστα σου διαλεγεις (αφου τις εχεις δοκιμασει πρωτα και τις 2) και παιρνεις και τελειωνει εδω το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #59 στις: 01/10/09, 17:15 »
Μεταλμαικ σε ευχαριστω πολυ.Η διαφορα τον 2 DK2 ποια ειναι?Δηλαδη οι 2 διπλοι τι διαφορα εχουν απο τους αλλους?Και κατι ακομα πιστευεις οτι για τα στυλ που θελω ειναι καλες?Ξερω οτι ο θεμα εχει αρχισει και κουραζει παιδια αλλα τι να κανω?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #60 στις: 01/10/09, 17:34 »
Μεταλμαικ σε ευχαριστω πολυ.Η διαφορα τον 2 DK2 ποια ειναι?Δηλαδη οι 2 διπλοι τι διαφορα εχουν απο τους αλλους?Και κατι ακομα πιστευεις οτι για τα στυλ που θελω ειναι καλες?Ξερω οτι ο θεμα εχει αρχισει και κουραζει παιδια αλλα τι να κανω?

Για το ποια προτιμας απο τις 2 DK2 για 'μενα ειναι αν προκειται να χρησιμοποιησεις το μεσαιο μαγνητη. Επισης η DK2M εχει στη neck θεση διπλο μαγνητη που σημαινει πιο γεματος και παχυς ηχος. Προσωπικα, μιας και εχω κιθαρα που εχει μεσαιο μονο μαγνητη (εκτος απο τους 2 διπλους σε bridge και neck) δεν το χρησιμοποιω καθολου οποτε μεταξυ των 2 DK2 θα επελεγα την DK2M. Tωρα οσον αφορα την DK2M και την DKMG δεν υπαρχουν διαφορες εκτος απο τους μαγνητες που φοραει η καθεμια και καποιες εμφανισιακες διαφορες (που σ'αυτο το θεμα παιζει ρολο το γουστο σου). Πιστευω πως για τα στυλ που θες οποια και να παρεις θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου, μη σε ανησυχει αυτο. Απλα με την DKMG θα πλησιαζεις σε πιο metal μονοπατια (και ειδικα metallica) λογω των emg ενω με την DK2M παλι θα μπορεις να παιξεις ανετοτατα metal (και καφριλες και οτιδηποτε θες), δεν τιθεται θεμα, απλα επειδη οι μαγνητες ειναι all around θα μπορεις να παιξεις και αλλα μουσικα στυλ (ενω οι emg σε περιοριζουν λιγο λογω του οτι απο καθαρα δεν τα πανε και πολυ καλα). Εγω θα επαιρνα την DKMG αν ειχε κανονικο headstock (απαιχθανομαι το reversed headstock των jackson γι'αυτο) και αν ειχε τα shark inlays (ψιλοπραγματα συζηταμε τωρα απλα μου αρεσουν αυτα τα 2 χαρακτηριστικα). Τελοσπαντων, για να σε βοηθησω ακομα περισσοτερο θα σου πω πως αναμεσα στις 2 θα προτιμουσα την DK2M ;)

Τουλαχιστον καταληξαμε σε 2 κιθαρες, κατι ειναι κι αυτο :P Δεν κανει τιποτα για τη βοηθεια, να 'σαι καλα :)

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #61 στις: 01/10/09, 18:31 »
Ευχαριστω πολυ μεταλμαικ οπως και τουσ υπολοιπυς για τις αποψεις τους.Θ αδοκιμαω και τις 2 και θα αποφασισω. ;D.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #62 στις: 02/10/09, 10:05 »
Κταλαβαινω ομως οτι ολα αυτα ειναι αποτελεσμα της αναγκης σου να παρεις ενισχυτη γι αυτο δεν σε κακιζω ;D

Χαχαχαχαχα, εγραψες ;D

Ρε παιδια, αυτο καταλαβατε?Οκ ζητω συγγνωμη για το υφος μου στο δευτερο ποστ μου.Ηταν υπερβολικη η αντιδραση μου.
Στο πρωτο ποστ μου ημουν ομως ξεκαθαρος και καποια πραγματα διαστρευλωθηκαν.Εγραψα καποια πραγματα για να ενημερωσω οσους διαβαζουν το θεμα για την κιθαρα μου που αναφερθηκε απο εσας καθως υπηρχαν σχολια του στυλ "μπορει να εχει προβλημα η κιθαρα" (οχι με κακη προθεση αλλα λογω αγνοιας/οπως εγιναν και θετικα σχολια/εδω καλο θα ηταν να ρωταμε μεσω πμ πριν ξεκινησει μια θεωρητικη,ασαφης συζητηση που αφορα τριτο),χωρις ομως αποτελεσμα καθως η κιθαρα "εχει προβλημα με τις βιδες"(=λογος μη αγορας για καποιον που διαβαζει αυτο το θεμα).JACKSONMAN δεκτη η συγγνωμη σου!

metalmike εχεις δικιο στο οτι δεν επρεπε να μιλησω ειρωνικα αλλα στην παραπανω ειρωνεια εχεις αλλη αντιδραση.
Aν ηθελα σωνει και καλα να πουλησω την κιθαρα στον jacksonman θα του ειχα στειλει ποιο νωρις πμ και θα τον ικετευα να την αγορασει για να βρω τα χρηματα για τον ενισχυτη ;D Δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος πιστεψτε με! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/09, 10:43 από the bard »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #63 στις: 02/10/09, 11:00 »
Ενταξει, δεν τρεχει τιποτε και σου ευχομαι να το πουλησεις γρηγορα το κιθαρονι και να παρεις την ενισχυταρα. Oσο για τις βιδες κι εμενα μου ειχε σπασει μια αλενοβιδα στην ibanez μου στο πανω μερος της βιδας και βρηκα αλλη και την αλλαξε ο μαστορας που εκανε και το σεταρισμα της κιθαρας, δεν εγινε και τιποτε, εσενα ειναι 2 απλες βιδες που τις βρισκεις και πανευκολα ωστε να τις αντικαταστησεις. Οσο για τη φραση που ειπε απλα μου αρεσε και γελασα, δεν πιστεψα πως το εκανες γι'αυτο το λογο.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #64 στις: 02/10/09, 11:19 »
Ενταξει, δεν τρεχει τιποτε και σου ευχομαι να το πουλησεις γρηγορα το κιθαρονι και να παρεις την ενισχυταρα. Oσο για τις βιδες κι εμενα μου ειχε σπασει μια αλενοβιδα στην ibanez μου στο πανω μερος της βιδας και βρηκα αλλη και την αλλαξε ο μαστορας που εκανε και το σεταρισμα της κιθαρας, δεν εγινε και τιποτε, εσενα ειναι 2 απλες βιδες που τις βρισκεις και πανευκολα ωστε να τις αντικαταστησεις. Οσο για τη φραση που ειπε απλα μου αρεσε και γελασα, δεν πιστεψα πως το εκανες γι'αυτο το λογο.

Thanx για τις ευχες φιλε.Στην σεκτερ παντως δεν χρειαζονται αντικατασταση παρα μονο σε περιπτωση που καποιον τον χαλαει στο ματι.Παντως αν ο jacksonman εχει βολευτει με το μπρατσο της jackson ισως να μην τον βολεψουν η gibson sg που αν δεν κανω λαθος σκεφτοταν αρχικα ή η σεκτερ (που του προτεινες πρωτος εσυ)καθως εχουν πιο παχυ μπρατσο.Επισης ισως θα ηταν και καλυτερο η καινουρια κιθαρα που θα παρει να εχει kai original floyd

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #65 στις: 03/10/09, 01:57 »
Φιλε μπαρντ δεν μιλησα ειρωνικα αυτη ηταν η αποψη μου η οποια οπως φαινεται τελικα ειναι και λανθασμενη ;D.Τελος παντων το θεμα θεωρειται ληξαν σαν να μην εγινε ;D.Σου ευχομαι να παρεισ γρηγορα τον ενισχυτη που θες ;).Και μια τελευταια ερωτηση,για ποιο λογο η καινουρια κιθαρα πρεπει να εχει orginal floyd rose?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #66 στις: 03/10/09, 03:11 »
Και μια τελευταια ερωτηση,για ποιο λογο η καινουρια κιθαρα πρεπει να εχει orginal floyd rose?

Ε προφανως γιατι με το licensed υπαρχει περιπτωση παλι να μην κανεις σωστα τη δουλεια σου και να ξεκουρδιζεται η κιθαρα...αναλογα και με το licensed βεβαια...μερικα ειναι καλα ;)

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #67 στις: 03/10/09, 03:46 »
OK THANKS A LOT ;D.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #68 στις: 03/10/09, 04:04 »
Κατι ασχετο, εχω ακουσει οτι το ανοιχτο χρωμα του ξυλου της ταστιερας δινει πιο ψιλο ηχο,ενω αντιθετα το σκουρο χρωμα βγαζει πιο μπασο πιο χοντρο ηχο.Ισχυει κατι τετοιο?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #69 στις: 03/10/09, 13:50 »
Κατι ασχετο, εχω ακουσει οτι το ανοιχτο χρωμα του ξυλου της ταστιερας δινει πιο ψιλο ηχο,ενω αντιθετα το σκουρο χρωμα βγαζει πιο μπασο πιο χοντρο ηχο.Ισχυει κατι τετοιο?


Η ταστιερα συνηθως φτιαχνεται απο 3 διαφορετικα ειδη ξυλων, το maple (το ανοιχτο), το rosewood (σκουρο καφε) και το ebony (μαυρο).

Tσεκαρε τα παρακατω links για να δεις τι παιζει (ηχητικα κυριως) με τα διαφορετικα ειδη ξυλων για ταστιερες

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20071230163027AAgRDSR
http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=1079085
http://www.guitartricks.com/forum/showthread.php?t=2307

Επισης τσεκαρε το παρακατω link γενικα για τα διαφορετικα ειδη ξυλων που μπορει να εχει μια κιθαρα και τα χαρακτηριστικα τους

http://www.theguitarfiles.com/modules.php?name=AvantGo&file=print&sid=131

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #70 στις: 03/10/09, 14:43 »
Jacksonman νομιζω πως ηρθε η ωρα να πας να δοκιμασεις μερικες κιθαρες σιγουρα! ;)
Να εχεις στο μυαλο σου πως οσες απαντησεις και να παρεις στο ποστ σου (εχει φτασει πανω απο 50) δε θα σε βοηθησουν αν δεν εχεις ξεκαθαρισει τι θες...
Το να ρωτας εμας να σου εξηγησουμε τις διαφορες μεταξυ ξυλων και διαφορων αλλων δε σε βοηθαει να εχεις μια καθαρη εικονα στο μυαλο σου...
Πηγαινε αρχικα να ακουσεις τις κιθαρες που εχεις ξεχωρισει (εχουν basswood σωμα αυτες οι Jackson) και αλλες εναλλακτικες...Το να ακους βιντεο στο youtube δεν ειναι και οτι καλυτερο ειδικα οταν δεν ξερεις τι ακριβως ειναι αυτο που ζητας.
Κανεις δεν εμαθε ρωτωντας για ηχο. Ο ηχος ειναι κατι υποκειμενικο...Τον ακους σου αρεσει, τον ''παντρευεσαι"...
Καλες βολτες στα μαγαζια λοιπον..!  ;)


Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #71 στις: 03/10/09, 16:26 »
Στς κιθαρες εχω καταληξει.Εντελως εγκυκλοπαιδικα ρωτησα ;D.

Αποσυνδεδεμένος PapaRoach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #72 στις: 30/10/09, 08:35 »
Καλησπερα απο μενα..
Ειπα να μην κανω καινουργιο τοπικ 0:)..οποτε ροταω..

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_fx401_ns.htm

                      OR
http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c1_hellraiser_bch.htm

Τις αποψεις σας.....

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #73 στις: 30/10/09, 10:04 »
Την LTD δεν την ξέρω, η Schecter είναι απίστευτη και με εκπληκτικούς μαγνήτες.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑ 700-850 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #74 στις: 30/10/09, 10:22 »
Καλησπερα απο μενα..
Ειπα να μην κανω καινουργιο τοπικ 0:)..οποτε ροταω..

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_fx401_ns.htm

                      OR
http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c1_hellraiser_bch.htm

Τις αποψεις σας.....



Η Σεχτερ οπως μπορεις να διαβασεις και πιο πανω πουλιεται μεταχειρισμενη και σε καλη κατασταση.Αν ειναι επικοινωνησε με τον φιλο ο οποιος αν θυμαμαι καλα 400 την δινει και κρατα 300-400 ευρω για ενισχυτη(τα ιδια ελεγαν και σε μενα τα παιδια εδω).Αν εχεις καλο μηχανημα τοτε παρε την καινουρια Σεχτερ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
56 Απαντήσεις
20619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 19:11
από Ogun-Sotis
26 Απαντήσεις
10202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 14:01
από rolandboy
1 Απαντήσεις
2609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 20:20
από Διάφανοςςς highway 2.000.000
19 Απαντήσεις
6593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
6 Απαντήσεις
4802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 02:38
από PericlesB
2 Απαντήσεις
3370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 21:05
από master of puppets
8 Απαντήσεις
3916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:10
από Makis Van Halen
6 Απαντήσεις
4529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/11, 15:12
από IDEAL
7 Απαντήσεις
4574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/11, 20:29
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
3517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/12, 17:33
από kkmspm (φλουτσ)