Αποστολέας Θέμα: Progressive??  (Αναγνώστηκε 5138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Progressive??
« στις: 10/12/09, 16:18 »
Το θεμα μαλλον θα μετακινηθει διοτι δεν ανηκει εδω(δε μπορεσα για καποιο λογο να το βαλω στο F.A.Q. μουσικής γενικά)

Καλησπερα σε ολους

Σε μια χθεσινη συζητηση με ενα προγκρεσιβα φιλο μου γεννηθηκε το εξης ερωτημα.
-Τι πραγματικα ειναι αυτο που κανει μια μπαντα progressive metal?
-Ποιο ειναι το κυριο χαρακτηριστικο ας πουμε αυτου του ειδους?
-Μηπως και το ιδιο το progressive ως ειδος μεταλ,ροκ διαιρειται σε αλλα υπο-ειδη?

Απο οσο διαβαζω σε περιοδικα, συνεντευξεις ακομα και διαφημισεις το θεμα με μπερδευει λιγακι!
Θετω ως χαρακτηριστικο παραδειγμα τη μπαντα Dream Theater μια και ειναι και η πρωτη μεταλ μπαντα που ακουσα ποτε.
Τα κομματια τους εχουν μεγαλη διαρκεια και ποικιλες αλλαγες, πολλα και μεγαλα ισως για καποιους κουραστικα σολο, παρομοιες καταστασεις
συναντησα σε queensryche και symphony-X.
Επισης ακουω(και ετσι νομιζω δηλαδη) πως μπαντες οπως Opeth,pain of salvation,Mastodon,Ιhshan k Porcupine tree αποτελουν Progressive metal k rock αντιστοιχα.

Στη συζητηση που αναφερω ομως ακουσα επισης τον ιδιο χαρακτηρισμο για τη μπαντα(ιδιαιτερη κ αγαπητη για το φιλο μου και για μενα) των TEXTURES πραγμα που μου φανηκε αρκετα περιεργο
καθως εγω τους ειχα πιο κοντα σε Soilwork και Μeshuggah(για την επιληψια που τους δερνει στις κιθαρες) δλδ ασχετο με το ειδος που θα αποκαλουσα EΓΩ progressive metal,καθως και αμφισβητηση του τιτλου progressive για τους Opeth που για πολλους που γνωριζω αντιπροσωπευουν το ειδος αυτο(μαλλον?!?!?!)!!!!
Με την ιδια λογικη και εγω μπορω για παραδειγμα να "ονομασω" ως φανατικος death-ας τους type o negative death metal επειδη απλα τους λατρευω.
Εδω λοιπον αρχιζω να μπερδευομαι εγω αφου ο progressiv-ας απαρνιεται το ιδιο το progressive για καποιους(opeth δλδ) και για μενα μεσα σ αυτους.

Εμφανεις oμοιοτητες δεν εχω εντοπισει(εγω τουλαχιστον) ακουγοντας σε αρκετα μεγαλο βαθμο τα 6 απο τα 8 παραπανω ονοματα(Opeth,pain of salvation,Mastodon,Ihshan k Porcupine tree)
καθως στα πρωτα δυσκολευτηκα πολυ να εμβαθυνω διοτι με κουρασαν σε μεγαλο βαθμο(λυπαμαι αλλα....)!
Εχοντας ακουσει αρκετα τραγουδια ομως θεωρω(προσωπικα) πως ετη φωτος απεχουν τα 5 αυτα κλειστα ονοματα εις την παρενθεσην απο τους Dream theater και τους λοιπους!

Αναρωτιωμουν λοιπον αν καποιος απο σας μπορει να μου πει αν κατ αρχην τα παραπανω ονοματα που εχουν παρατεθει ανηκουν στο ειδος η εστω πλησιαζουν λιγο
και μου εξηγησει ποια ειναι τα συστατικα μιας καλης progressive μπαντας η ακομα να αναφερει δειγματα-μπαντες που αποτελουν
σταθμους στο progressive.

Ακουω(Διαβαζω μαλλον) τις γνωμες σας.

Προκαταβολικα ευχαριστω πολυ(καθως με τρωει απο χθες το βραδυ η απορια αυτη!)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/09, 16:20 από Chimaira »
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #1 στις: 10/12/09, 16:53 »
Καταρχάς οι Opeth και οι Pain of Salvation είναι progressive χωρίς δεύτερη συζήτηση. Είναι αλήθεια βέβαια ότι τελευταία οι PoS αρχίζουν να απομακρύνονται απ' το είδος και να πλησιάζουν περισσότερο τον alternative χώρο. Μπόλικες δόσεις prog υπάρχουν και στους Porcupine Tree. Τα υπόλοιπα συγκροτήματα δεν τα έχω ψάξει αρκετά για να σου πω.

Τώρα, τι κάνει μια μπάντα progressive; Κατά τη γνώμη μου, ακριβώς αυτό που λέει ο όρος: Να είναι προοδευτική ως προς τις φόρμες που χρησιμοποιεί και τα στοιχεία που προσθέτει σε σχέση με τα συνηθισμένα ακούσματα. Παραδείγματα prog συγκροτημάτων εκτός αυτών που ανεφερες: Jethro Tull, Kansas, Camel, Yes, King Crimson, Pink Floyd ως ένα σημείο, Psychotic Waltz για πιο metal ακούσματα. Progressive στοιχεία υπάρχουν σε δίσκους των Queensryche αλλά και των (μη γελάτε) Iron Maiden - ειδικά στον τελευταίο δίσκο. Μην ξεχνάμε βέβαια την ελληνική σκηνή της δεκαετίας του 70 και τους Σαββόπουλο (εποχής Μπαλλου και Βρώμικου Ψωμιού), Πουλικάκο, Socrates, Aphrodite's Child.

Γενικά πάντως δεν πιστεύω ότι μπορούμε να βάλουμε συγκεκριμένα κριτήρια, αλλά ο όρος progressive έχει να κάνει περισσότερο με τη φιλοσοφία των καλλιτεχνών πάνω στη μουσική τους.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #2 στις: 10/12/09, 16:57 »
Καταρχάς οι Opeth και οι Pain of Salvation είναι progressive χωρίς δεύτερη συζήτηση. Είναι αλήθεια βέβαια ότι τελευταία οι PoS αρχίζουν να απομακρύνονται απ' το είδος και να πλησιάζουν περισσότερο τον alternative χώρο. Μπόλικες δόσεις prog υπάρχουν και στους Porcupine Tree. Τα υπόλοιπα συγκροτήματα δεν τα έχω ψάξει αρκετά για να σου πω.

Τώρα, τι κάνει μια μπάντα progressive; Κατά τη γνώμη μου, ακριβώς αυτό που λέει ο όρος: Να είναι προοδευτική ως προς τις φόρμες που χρησιμοποιεί και τα στοιχεία που προσθέτει σε σχέση με τα συνηθισμένα ακούσματα. Παραδείγματα prog συγκροτημάτων εκτός αυτών που ανεφερες: Jethro Tull, Kansas, Camel, Yes, King Crimson, Pink Floyd ως ένα σημείο, Psychotic Waltz για πιο metal ακούσματα. Progressive στοιχεία υπάρχουν σε δίσκους των Queensryche αλλά και των (μη γελάτε) Iron Maiden - ειδικά στον τελευταίο δίσκο. Μην ξεχνάμε βέβαια την ελληνική σκηνή της δεκαετίας του 70 και τους Σαββόπουλο (εποχής Μπαλλου και Βρώμικου Ψωμιού), Πουλικάκο, Socrates, Aphrodite's Child.

Γενικά πάντως δεν πιστεύω ότι μπορούμε να βάλουμε συγκεκριμένα κριτήρια, αλλά ο όρος progressive έχει να κάνει περισσότερο με τη φιλοσοφία των καλλιτεχνών πάνω στη μουσική τους.
ωραιος και κατατοπιστικος μαν ευχαριστω πολυ!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #3 στις: 10/12/09, 16:59 »
Aphrodite's Child.
+1 καταπληκτικη μπαντα! 666
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #4 στις: 10/12/09, 17:39 »
Ε ναι, ο πειραματισμός είναι αυτός που χαρακτηρίζει μια μπάντα progressive.

Tool και Opeth είναι ιδανικά παραδείγματα για τη metal, αν και οι δεύτεροι τείνουν περισσότερο σε atmospheric-melodic μονοπάτια, δεν έχουν τη ριζοσπαστικότητα των πρώτων σε riffs και εφέ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: Progressive??
« Απάντηση #5 στις: 11/12/09, 13:56 »
Γενικά πλέον το progressive δεν είναι ότι έχει παρακλάδια (για τα συγκροτήματα που δεν είναι στη φάση των Theater, Porcupine Tree κτλ) αλλά είναι σαν επιπλέον χαρακτηριστικό. Δηλαδή όλα σχεδόν τα είδη έχουν και το "progressive" παρακλάδι τους. Π.χ. Opeth σκέτο progressive μπορείς να τους πεις, αλλά αν θες να είσαι πιο τυπολάτρης θα τους πεις Extreme Progressive ή Progressive Death. Βέβαια Progressive Death είναι και οι Atheist π.χ. που δεν έχουν καμία σχέση με Opeth. Δηλαδή αυτόματα όταν μία μπάντα έχει κάτι λίγο πιο περίεργο μπορείς να χώσεις και ένα "progressive" μπροστά από το κυρίως είδος της :P

Πέρα από αυτά o Chuck Schuldiner (Death) όταν το ρώτησαν τι είδος μουσική παίζει απάντησε "Δε με νοιάζει, όλα heavy metal είναι!"  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #6 στις: 11/12/09, 21:10 »
Υπάρχει ένα πολύ καλό site που εξηγεί τα πάντα ... http://www.progarchives.com/

Εκεί μπορείς να βρεις οτιδήποτε - ορισμούς, συγκροτήματα, δισκογραφίες, κριτικές ...
 
Για Progressive Metal εδώ : http://www.progarchives.com/subgenre.asp?style=19
Για Tech/Extreme Prog Metal εδώ : http://www.progarchives.com/subgenre.asp?style=43


/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #7 στις: 11/12/09, 22:19 »
Τώρα, τι κάνει μια μπάντα progressive; Κατά τη γνώμη μου, ακριβώς αυτό που λέει ο όρος: Να είναι προοδευτική ως προς τις φόρμες που χρησιμοποιεί και τα στοιχεία που προσθέτει σε σχέση με τα συνηθισμένα ακούσματα.

Αυτο ακριβως. ;)


Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #8 στις: 13/12/09, 04:03 »
Υπάρχει ένα πολύ καλό site που εξηγεί τα πάντα ... http://www.progarchives.com/
Εκεί μπορείς να βρεις οτιδήποτε - ορισμούς, συγκροτήματα, δισκογραφίες, κριτικές ...
Για Progressive Metal εδώ : http://www.progarchives.com/subgenre.asp?style=19

Ποπο......πολυ Dream Theater ρε παιδια!!!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Progressive??
« Απάντηση #9 στις: 13/12/09, 12:42 »
Γιαυτό δεν συμπάθησα ποτέ το progressive metal. Γιατί οι μισοί του είδους το πιο προοδευτικό πράγμα που κάνουν είναι να ακούγονται σαν τους Theater!  0:)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #10 στις: 13/12/09, 14:13 »
Παντως δεν ειναι κακο να ειναι μια μπαντα προοδευτικη...





Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: Progressive??
« Απάντηση #11 στις: 13/12/09, 14:18 »
Οι Theater είναι το "κλασσικό progressive" (οξύμωρο :P )

Αποσυνδεδεμένος fertis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #12 στις: 19/12/09, 16:49 »
το progressive ειναι λιγο χαζος ορος με την εννοια το οτι η μουσικη γραφετε με συναισθημα και οχι με τη προυποθεση του να ειναι τεχνικα και αρμονικη πολυπλοκη,μπορει οι theatre να σολαρουν εκατο ωρες αλλαζοντας πενηντα κλιμακες σε καθε μετρο αλλα προτιμο το τραγουδι που μπορει να ειναι ενα απλο ριφακι αλλα μεταδιδει τετοιο συναισθημα που ανατριχιαζεις.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #13 στις: 19/12/09, 23:33 »
το progressive ειναι λιγο χαζος ορος με την εννοια το οτι η μουσικη γραφετε με συναισθημα και οχι με τη προυποθεση του να ειναι τεχνικα και αρμονικη πολυπλοκη,μπορει οι theatre να σολαρουν εκατο ωρες αλλαζοντας πενηντα κλιμακες σε καθε μετρο αλλα προτιμο το τραγουδι που μπορει να ειναι ενα απλο ριφακι αλλα μεταδιδει τετοιο συναισθημα που ανατριχιαζεις.

... μήπως έχεις ακούσει κάτι που λέγεται The Wall από τους Pink Floyd ?  ::)

OK, μάλλον κάπου έχει σοβαρά παρερμηνευτεί η έννοια "progressive" ...  ::)

Άρχισε σαν αντίδραση-εξέλιξη στα ψυχεδελικά ποπ ακούσματα του τέλους της δεκαετίας του '60, και τα καινούργια πράγματα που εισήγαγε ήταν :
Η μεγαλύτερη πολυπλοκότητα στις συνθέσεις (σε σχέση με της ποπ σκηνή) - βλέπε King Crimson
Η αρτιότητα στις ερμηνείες οργάνων / φωνών κλπ (πάντα σε σχέση με την ποπ) - βλέπε Yes, Genesis
Η συνολική θεώρηση ενός δίσκου (CD) ως Έργο (Concept) - Ισχύει σε πολλά progressive έργα - βλέπε Genesis, Pink Floyd, Camel
Το "ψάξιμο" και γενικά η αναζήτηση νέων ήχων (π.χ νέα όργανα - Mellotron, Moog) - βλέπε Rick Wakeman
  νέων εκφραστικών μέσων (πχ η φωνή ως όργανο) - βλέπε Robert Wyatt 
  νέων studio τεχνασμάτων (πχ. εκτεταμένη χρήση delay κλπ) - βλέπε Pink Floyd

και ήταν ο ήχος πρακτικά όλων των Rock συγκροτημάτων του πρώτου μισού της δεκαετίας του '70.

Γενικά, στις μέρες μας, σε πολλά μουσικά είδη κολλάνε μπροστά το progressive και τα κάνουν ... τρενδυ  ;D :P :P
 
Το progressive Metal είναι πολύ πολύ πιο νέα εφεύρεση ... και σαφώς κατά τη γνώμη μου δεν χαρακτηρίζει τον όρο (και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάζομαι με τους dream theatre)
Επίσης έχει  βγει  progressive trance, progressive house και ένας θεός ξέρει τι άλλο θα σκαρφιστούν οι λεβέντες του marketing ..   

Επειδή όμως τα νομίσματα έχουν περισσότερες από δύο όψεις, το progressive ρεύμα στην πορεία εκφυλίστηκε σε στείρα παρουσίαση δεξιοτήτων και βέβαια απομακρύνθηκε από τη ροκ αίσθηση (ή αν θέλετε τότε εμφανίστηκε το πανκ ...  ;D )

/nEwBiE  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/09, 23:39 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #14 στις: 20/12/09, 23:40 »
το progressive ειναι λιγο χαζος ορος με την εννοια το οτι η μουσικη γραφετε με συναισθημα και οχι με τη προυποθεση του να ειναι τεχνικα και αρμονικη πολυπλοκη,μπορει οι theatre να σολαρουν εκατο ωρες αλλαζοντας πενηντα κλιμακες σε καθε μετρο αλλα προτιμο το τραγουδι που μπορει να ειναι ενα απλο ριφακι αλλα μεταδιδει τετοιο συναισθημα που ανατριχιαζεις.
To progressive σημαινει προοδευτικο.Μπορει καλιστα κατι προοδευτικο και ακομα περιπλοκο και τεχνικα αρτιο να ειναι γεματο απο συναισθημα.Υπαρχουν παρα πολλες μπαντες  που δεν παιζουν τεχνικα απλα για να παιξουν τεχνικα..Προσωπικα παντα μου αρεσουν και μπαντες που ισως να επικεντρωνονται στη τεχνικη αλλα δεν το κανουν με εναν τροπο κοιταχτε ποιοι ειμαστε και τι παιζουμε αλλα απο καθαρη θεληση να φτασουν στα ακρα(watchtower πχ)..Απο την αλλη δεν μπορω να εχω και συνεχεια τετοια ακουσματα..Επερχεται βραχυκυκλωση.

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι ολοι κολανε στο progressive metal.Ναι δεν λεω στη πορεια εκφυλιστηκε(ΠΑΝΤΑ βγαινουν γαματοι δισκοι στο χωρο) αλλα δεν καταλαβαινω τι παραπανω σε συναισθημα ειχαν τα 70s  prog rock συγκροτηματα.Πειτε δεν μου αρεσει το μεταλ ενταξει αλλα πριν βαλουμε ταμπελες περι αλλοτριωσης κλπ ακουστε fates warning,πρωτα theater,sieges even Κλπ..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος mouzakinio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #15 στις: 05/01/10, 14:18 »
Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι κολάνε στους theater και PoS.Για μένα οι Meshuggah εκτός από κάφροι ειναι μια από τις πιο progressive μπάντες των τελευταίων ετών.Γιατί?Γιατί αυτό που άρχισαν να παίζουν δεν το έπαιζε κανένας.Για αυτό είναι και προοδευτικό.Πείτε το νέο είδος,δεν με ενδιαφέρει.Το θέμα είναι ότι όταν ακούσεις κάτι το οποίο δεν έχει παιχτεί ξανά είναι απο τη φύση του προοδευτικό.και δεν μιλάω για "σημεία" σε ορισμένα κομάτια με μονόμετρα κλπ.Όπως και οι MAstodon.Δεν είναι προοδευτικοί οι Mastodon?Κάτι παραπάνω θα έλεγα.Μπορέι να μην έχουν τα μαμιστερά σόλο αλλά μόνο και μόνο αυτός ο vintage ήχος που βγάζουν είναι προοδευτικός.Αυτή είναι η γνώμη μου παιδιά.Αναμένω συμφωνίες ή διαφωνίες.
Ignorance is bliss

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Progressive??
« Απάντηση #16 στις: 06/01/10, 16:58 »
Ναι πρωτα απο ολα πρεπει να διαχωρησουμε τι ειναι το Progressive..Eιναι μια ταμπελα με συγκεκριμενα ας πουμε χαρακτηριστικα οπως και ολες οι αλλες ειναι απλα προοδευτικες μπαντες?Οπως ας πουμε θα μπορουσαμε να πουμε οτι το power ειναι δυνατες μπαντες?Εμενα με καλυπτει η πρωτη επιλογη και αυτο για να συνεννοουμαστε καλυτερα.Και αυτο δεν με κανει να μη θεωρω πολλες μπαντες προοδευτικες ισως και περισσοτερο απο τους dream theater και τους καθε Dream theater.
Αλλωστε το Progressive με την εννοια που το λες εσυ ειναι κατι μεταβλητο..Πχ στα τελη της δεκαετιας του 80 προγκρεσιβ θα επρεπε να θεωρουνται οι Death metal μπαντες επειδη καναν κατι καινουριο,ειτε οι Nirvana to 1990,ειτε οι Mastodon το 2004 μιας και μετα αυτο δεν ηταν κατι το καινουριο(βγηκαν 1002 μπαντες που καναν τα διια πραγματα).Επισης με αυτη τη λογικη δεν μπορει μια μπαντα να θεωρειται για παντα prog επειδη πολυ απλα δεν θα ψαχνεται για παντα η ακομα και αν το κανει δεν θα ανακλυπτει κατι νεο(πχ mastodon)..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
64 Απαντήσεις
30572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 21:28
από Kiratzoharris
17 Απαντήσεις
7765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/05, 17:00
από JD
19 Απαντήσεις
6666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/05, 03:37
από ChristosK
32 Απαντήσεις
10419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 12:10
από Kiratzoharris
1 Απαντήσεις
1921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/08, 00:16
από drakoumel
9 Απαντήσεις
5061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/14, 22:11
από Ioannis Anastassakis
11 Απαντήσεις
4268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/11, 21:12
από klimis92
8 Απαντήσεις
2655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/12, 15:31
από alexhs232
7 Απαντήσεις
4020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/13, 21:12
από Tagima
4 Απαντήσεις
2655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/14, 20:22
από Βραζίλης