Αποστολέας Θέμα: Kamelot - The Black Halo  (Αναγνώστηκε 3711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Balleader

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • With tired eyes,mind,soul I ...slept
    • Προφίλ
Kamelot - The Black Halo
« στις: 23/09/05, 23:33 »
Τι λετε για το συγκεκριμενο?Αν κ δεν εχω ακουσει πολλα απο Kamelot το βρισκω πολυ καλο.Προτεινετε μου κανα καλυτερο
665 neighbor of the Beast

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Kamelot - The Black Halo
« Απάντηση #1 στις: 24/09/05, 11:10 »
Αν και δεν με πολυτρελαίνει σαν συγκρότημα τσέκαρε και τον δίσκο τους karma...

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Kamelot - The Black Halo
« Απάντηση #2 στις: 24/09/05, 11:46 »
Yep ειναι αρκετο καλο και ο Roy Khan εχει φωναρα. (Τσεκαρετε οσοι δεν εχετε ακουσει σιγουρα το Parallel Minds απο το παλιο του σχημα τους Conception --> οι ποιο τολμηροι να ακουσουν και το Flow και γενικα ολα τους ειναι καλα album.) Bασικα οι Kamelot ειναι απο τις μπαντες που προχωρανε σιγα σιγα και ετσι σε καθε album τους μπορεις να δεις εμφανη σημαδια εξελειξης....Οσον αφορα το Karma, το εχω ακουσει και ειναι και αυτο αρκετα καλο (εχει ακετα ανατολητικα στοιχεια...). Αν σ'αρεσε το Black Halo τσεκαρε το μαζι με το προηγουμενο (πριν απο το Black Halo ενοοω) τους το ....Epica....που ειναι η αρχη της ιστοριας που πραγματευεται το Black Halo....
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Kamelot - The Black Halo
« Απάντηση #3 στις: 25/09/05, 00:58 »
Αγαπημενο μου ειναι το Karma....Και το Black Halo καλό ηταν, ιδιως στο κομματι που τραγουδαει ο Sargath... ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Απ: Kamelot - The Black Halo
« Απάντηση #4 στις: 25/09/05, 17:52 »
Πολυ καλος δισκος και επιτελους ο Youngblood δηχνει τι πραγματικα ξερει να παιζει και το ποσο μεγαλο συνθετικο ταλεντο ειναι.
Ακουσε ομως και το Epica και το Siege Perilous και πες μου.
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Kamelot - The Black Halo
« Απάντηση #5 στις: 26/09/05, 14:46 »
Αγαπημενο μου ειναι το Karma....Και το Black Halo καλό ηταν, ιδιως στο κομματι που τραγουδαει ο Sargath... ;D
Αξιζει να το παρω?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Kamelot - The Black Halo
« Απάντηση #6 στις: 12/07/06, 19:08 »
Και εμενα το καρμα το αγαπημενο μου.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Kamelot - The Black Halo
« Απάντηση #7 στις: 30/07/06, 00:30 »
Όντως ωραίος δίσκος. Πραγματικά παρατηρεί κανείς την εξέλιξη και των μουσικών και της μουσικής τους αν ξέρει και τους προηγούμενους δίσκους.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Kamelot - The Black Halo
« Απάντηση #8 στις: 30/12/06, 21:53 »
Υστερα απο προσεκτικο ακουσμα ολων των κομματιων, μπορω να πω πως ο καθε δισκος των Kamelot ( με εξαιρεση τα Eternity και Dominion οπου βρισκουν ακομα το δρομο τους ) ειναι ενα αριστο δειγμα παραγωγης, συνθεσης, τραγουδιου και παικτικης απολαυσης! Γιατι και αυτος ο δισκος να διαφερει?
Καταρχας, ειναι σημαντικο πως ο ηχος της μπαντας μετα το 2000 ( και το live The Expedition μεσα ), εχει εναν συγκεκριμενο ηχο σαν παραγωγη. Αυτο απο τη μια τους κανει "ανοιχτο βιβλιο" για οποιον εχει ακουσει πολυ Kamelot, ομως απο την αλλη ξερεις τι θα ακουσεις. Και ξερεις πως αξιζει να προμηθευτεις το επομενο τους album, αφου εχουν μια σταθερη αποδοση στους τελευταιους 4 δισκους.
Συνθετικα, τα κομματια ειναι λιγο πιο ουδετερα απο το karma και το fourth legancy ( συγνωμη, αλλα το epica δεν το βαζω μεσα στον "ανταγωνισμο". Προκειται για μια δισκαρα και ειναι η αγαπημενη μου απο ολες τις αντιστοιχες metal epic/power μπαντες ), ομως αναδεικνυεται το ταλεντο των μελων με εκπληκτικα σολο, τρομερα riffs και "βαρβατες" ενορχηστρωσεις.
Νομιζω πως ο Κotipelto και ο Roy Khan, ειναι οι καλυτεροι τραγουδιστες σε αυτο το ειδος. Εχουν πολλα κοινα στοιχεια, ομως ο καθενας τους εχει διαφορετικο στυλ και τους κανει ξεχωριστους. Σε αυτο το δισκο ο Roy Khan ειναι πιο ηρεμος, ομως εχοντας ακουσει και παλαιοτερους δισκους τους, πιστευω πως εχει ανετα πολλα "γκαζια". Αποδιδει ομως παρα πολυ ωραια και ολα τα soft κομματια!
Βασικα, το The Black Halo δεν μπορει να χαρακτηριστει ως εξελιξη της μπαντας. Νομιζω πως ΕΙΝΑΙ η μπαντα. Οπως και τα προηγουμενα 4 κομματια. Χωρις να γινονται βαρετοι ή κουραστικοι, ακους αυτο που περιμενες να ακουσεις! Kamelot!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/07, 08:59
από Eagle Of Kamelot
2 Απαντήσεις
1941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/06, 14:57
από YmiRLinG
21 Απαντήσεις
8720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:04
από Symeon
7 Απαντήσεις
3867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 22:34
από Eddie~Maiden
0 Απαντήσεις
1537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 20:23
από Eagle Of Kamelot
8 Απαντήσεις
2866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/10, 16:30
από NickProgster
2 Απαντήσεις
2545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 18:08
από ilias73
0 Απαντήσεις
2114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 18:18
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/12, 16:39
από noe13
2 Απαντήσεις
3988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/14, 21:02
από Καθόδιος (φλουτσ)