Αποστολέας Θέμα: Reconstructing μια Yamaha RGX  (Αναγνώστηκε 4443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Reconstructing μια Yamaha RGX
« στις: 18/11/10, 11:56 »
Το λοιπον, πριν καιρο αποφασισα να αγορασω μια κιθαρα που θα ειχε τα εξης χαρακτηριστικα:
Les Paul scale (24.75") - μιας και ηδη ετοιμαζω μια warmoth με 25.5" - 24 ταστα, neck through ή set neck, HSH ή HSS configuration στους μαγνητες για να μπορω να εχω ηχους απο strat μεχρι les paul, piezo συστημα για να εχω και ακουστικους ηχους, lock tremolo και φυσικα ωραια εμφανιση!
Μετα απο πολυ ψαξιμο, απογοητευτηκα, μιας και δεν εβρισκα με τιποτα καποια κιθαρα που να εχει ολα τα χαρακτηριστικα που ηθελα... Ειδικα το θεμα piezo και lock τρεμολο ηταν ουσιαστικα σχεδον αδυνατο να το βρεις σε ετοιμη λυση περα απο μερικα μοντελα της Ibanez τα οποια ομως δεν μου αρεσουν.
Στην αρχη σκεφτομουν να παρω μια κιθαρα που να με καλυπτει σε ολα τα υπολοιπα και να αλλαξω το original floyd rose με το αντιστοιχο της graphtech που προσφερει και λειτουργια piezo, αλλα οι κιθαρες που μου αρεσαν ηταν σε ...αλλα χρηματικα υψη...
Τελικα, ετσι οπως εψαχνα, πετυχα μερικες Yamaha RGX 1212s, που ειχαν ολα τα χαρακτηριστικα που ηθελα αλλα φυσικα χωρις quilt tops, με τρεμολο και ηλεκτρικα της Yamaha κτλ.
Η κιθαρα ομως σαν χαρακτηριστικα και σαν εμφανιση ηταν αυτο ακριβως που εψαχνα και ετσι χωρις πολλα πολλα αρχισα να ψαχνω για καμια μεταχειρισμενη...
Τελικα βρηκα μια απο ενα παιδι εδω Ελλαδα που την εδινε χωρις μαγνητες, με πολλα χτυπηματα και ταλαιπωρια μεν, αλλα την εδινε για custom project σε πολυ χαμηλη τιμη και ετσι την πηρα με 150€.
Ετσι, αφου ειδα οτι η κιθαρα στην αισθηση παιξιματος ηταν απλα φανταστικη (βασικα νομιζω οτι οι Ιαπωνες απλα αντεγραψαν τον λαιμο της 80's Jackson Soloist που ειναι φανταστικος λαιμος), αποφασισα τι επρεπε να γινει στην κιθαρα για να την φερω ακριβως στα γουστα μου...
Ετσι λοιπον, κλειστηκε ραντεβου στον Οικονομακη και αρχισε η αγορα του hardware, διαδικασια που κρατησε περιπου 4 μηνες...
Αυτα λοιπον που θα αλλαχτουν στην κιθαρα απο πλευρας hardware, ειναι ολα!
Συγκεκριμενα: Η κιθαρα ειναι HSS, ετσι, οι μαγνητες που επιλεχτηκαν ειναι ενας Bareknuckle διπλος (που σπλιταρεται) VHII για την γεφυρα, ενας Bareknuckle μονος Irish tour για την μεσαια θεση και ενας little 59 που θα σπλιταρεται στον λαιμο.
Τρεμολο, floyd rose licensed απο graphtech που εχει τα εξης καλουδια: Profile απο Gotoh floyd rose (χαμηλοτερο απο το original), ενσωματωμενα string savers saddles και piezo, χρυσο hardware, arm που μπαινοβγαινει χωρις βιδωμα και φυσικα ο αντιστοιχος προενισχυτης της graphtech για να δουλευει το piezo...
Κλειδια, nut κτλ, ολα αγοραστηκαν ξανα σε χρυσο χρωμα (τα original ηταν ολα μαυρα).
Η κιθαρα εχει απο μαμα εναν πενταθεσιο διακοπτη, 3 mini toggles και 3 pots.
Ολα αυτα μου ηταν απαραιτητα για αυτα που ηθελα να φτιαξω κι ετσι απλα θα αλλαχτουν οι λειτουργιες τους απο τις original λειτουργιες:
Η κιθαρα θα εχει πλεον 1 master volume για ολους τους μαγνητες, ενα master tone και ενα volume για το piezo.
Ο πενταθεσιος διακοπτης θα παιζει σε θεσεις 1: γεφυρα (ειτε διπλος ειτε splitted μεσω push push pot στο tone). 2: γεφυρα splitted και μεσαιος (strat θεση 2). 3: Οι 2 διπλοι (γεφυρα και λαιμος) μαζι, ειτε σαν διπλοι, ειτε σαν μονοι αναλογως του push push στο tone pot. 4: μεσαιος και λαιμος σπλιταρισμενος (strat θεση 4). 5: Λαιμος μονος του, ειτε σαν διπλος, ειτε σαν μονος μεσω split.
Τα 3 mini toggles:
1ο toggle: 2 θεσεων kill switch
2ο toggle: 2 θεσεων clean boost, οχι μεγαλο, απλα για λιγο περισσοτερο σπρωξιμο οταν χρειαζεται
3ο toggle: 3 θεσεων για επιλογη μεταξη piezo, magnetic, both (αλα EB Petrucci)
Η μπαταρια λογικα θα χωρεσει στον χωρο ηλεκτρικων, αρα δεν θα χρειαστει περισσοτερο σκαψιμο...

Παμε τωρα στα δυσκολα:
Δυστυχως η Yamaha εφτιαχνε το δικο της lock tremolo που φιλοξενειται σε μια "τεραστια" φωλια με πλαστικο περιβλημα, πραγμα που κανει την αλλαγη του τρεμολο με καποιο floyd rose αδυνατο, αν μιλαμε για drop in replacement.
Πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να βγει το υπαρχουν τρεμολο με την φωλια του, να ξαναγενμισει η κιθαρα με ξυλο και να ξανατρυπηθει και ρουταριστει για το καινουριο τρεμολο (ouch!!!)
Αυτη η επεμβαση βεβαια περα απο σχετικα ακριβη, δημιουργει και το θεμα οτι πλεον πρεπει να καλυφτει η ξυλοδουλεια που θα γινει και θα φαινεται στο πανω μερος της κιθαρας...
No problem, η κιθαρα ηταν βαμμενη σε ενα μεταλλικο αλουμινιο (περιπου) χρωμα το οποιο δεν μου αρεσε καθολου και εξαλλου ηθελα να εχω top με quilt maple.
Αρα, φευγει απο παντου το χρωμα (μπρος πισω) κατεβαινει λιγο το μπροστα μερος σε παχος και τοποθετειται καινουριο καπακι απο μισο εκατοστο καπλαμα quilt maple (σημερα το παραγγελνω απο Καναδα).
Το ιδιο φιλετακι λογικα θα καλυψει και το headstock και θα ειναι matched (περιμενω confirmation απο Οικονομακη για το αν μπορει να γινει αυτο μιας και η κιθαρα εχει binding και ισως ειναι προβλημα... Αν δεν γινεται, απλα θα αφησω το headstock στο εργοστασιακο χρωμα που ειναι μαυρο με το λογοτυπο της Yamaha).
H κιθαρα, οπως ειπα και πιο πανω ειναι κατασκευη neck through με 5 pieces alder, mahogany και maple/mahogany στον λαιμο.
Αρα, απο πισω η κιθαρα θα βαφτει με καποιο transparent χρωμα αν αξιζουν τα ξυλα να φαινονται (αυτο θα το δω μετα το ξυσιμο), ενω ο λαιμος θα μεινει ειτε αβαφος (λαδακι) ειτε με καποιο διαφανες βερνικι για να φαινονται και οι διαδοχικες ριγες απο την neck through κατασκευη.
Απο μπροστα, το quilt maple καπακι θα βαφτει μαλλον σε εντονο μωβ χρωμα και θα προσπαθησω να βαφει ετσι που να φαινονται πολυ τα νερα και να δημιουργουν αυτην 3d αισθηση κινησης που εχουν τα καλα quilts.
Οι ακρες της κιθαρας θα γινουν burst μαλλον με μαυρο χρωμα που σταδιακα θα σβηνει προς τα πισω σε transparent.
Φυσικα μετα την ολοκληρωση της μετατροπης, η κιθαρα θα σεταριστει με σχετικα χαμηλο action και με μισο τονο πιο χαμηλο κουρδισμα (Εb).
Η κιθαρα, μετα απο 4 μηνες αναμονης, βρισκεται αυτη την στιγμη στον Οικονομακη, οπου και θα παραμεινει για κανα τριμηνο εως οτου ολοκληρωθει η μετατροπη, στεγνωσουν σωστα τα βαψιματα κτλ...
Φυσικα, στην πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω link με φωτογραφιες πριν και μετα την μετατροπη...
Προς το παρον μιας και βρισκομαι σε φαση μετακομισης δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφιες (γραφω απο το pc στη δουλεια μιας και μπορεσα να ξεκλεψω λιγο χρονο σημερα), αλλα εχω φωτογραφιες της κιθαρας οταν την αγορασα και σιγουρα θα εχω και αλλες οταν την παρω...
Θα ενημερωνω εδω για πιθανες αλλαγες στα σχεδια, προβληματα που παρουσιαζονται κτλ, ωστε αν καποιος ενδιαφερεται για ενα τετοιο εγχειρημα, να εχει καποιο "προηγουμενο" να συμβουλευτει...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/10, 12:05 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #1 στις: 18/11/10, 14:01 »
Πληροφοριακά, πόσο περίπου θα ξηλωθείς για αυτό το project? Γιατί της αλλάζεις τα φώτα απ' ότι καταλαβαίνω...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #2 στις: 18/11/10, 14:16 »
H κιθαρα 150, τα του Οικονομακη κανα 900...
Τα hardware καμια 500αρα μιας και τον ενα μαγνητη τον ειχα ηδη.
Συνολο οσο μια αξιοπρεπης κιθαρα... Πολυ καλα αν σκεφτεις οτι οι μονες κιθαρες (ετοιμες) που με συγκινουν πλεον ειναι οι suhr limited edition, modern κτλ...
Ακριβα βεβαια για καποιον που δεν ειναι σιγουρος για το τι θελει απο μια κιθαρα, γιατι κακα τα ψεματα, οσα χρηματα και να ριξεις πανω σε μια σχετικα φτηνη κιθαρα δεν θα τα παρεις ποτε πισω απο εμπορικης αποψης (λεω σχετικα φτηνης γιατι οταν κυκλοφορουσε η rgx 1212s δεν εκανε 150€ αλλα καμια 800αρα απο οσο εχω δει, μιλαμε γι ακιθαρα σχεδον 20ετιας).
Εμενα ομως με ενδιαφερει να την παντρευτω την κιθαρα και οχι να την δω σαν επενδυση (οπως θα εβλεπα πιθανως μια suhr, που και να μη μου αρεσε θα μπορουσα να την πουλησω χωρις να χασω χρηματα), οποτε για μενα αξιζει η ολη φαση...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #3 στις: 18/11/10, 14:25 »
Α, ωστε γι αυτο ο Οικονομακης εχει ενα waiting period 18 εβδομαδων?  ;D
Εσυ μας καθυστερεις δηλαδη  :P

Περα απ την πλακα φαινεται πως φτιαχνεις ενα εξαιρετικο οργανο και ακριβως οπως το θες.
Με το καλο να την παρεις σπιτι και να της κανεις sweet love  ;D

Αποσυνδεδεμένος longjohn88

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #4 στις: 01/12/10, 00:03 »
Εγώ εγκρίνω με τα χίλια...εμένα είναι η πρώτη μου κιθάρα η Yamaha rgx 420s... Exw paixei me poles kithares alla pio voloki den exw ksanadei... Ki egw eimai se mia fasi pou tin anabathmizw.. arxika me magnites (tone zone γέφυρα) και θέλω να βάλω paf dimarzio για neck... θα μπόκάρω το τρέμολο για να μη χρειαστεί να το αλλάξω...αυτά προς το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #5 στις: 01/12/10, 16:44 »
piezo συστημα
Είχες ξανά κιθάρα με piezo σύστημα?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #6 στις: 02/12/10, 14:21 »
Εχω παιξει με piezo σε ηλεκτρικη και εχω και ηλεκτρακουστικη με piezo, γιατι;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #7 στις: 02/12/10, 15:04 »
Εχω παιξει με piezo σε ηλεκτρικη και εχω και ηλεκτρακουστικη με piezo, γιατι;
Γιατί ήθελα την άποψή σου. Έχω την Fishman piezo Tele γέφυρα και εχώ παρατηρήσει το εξής. Ο καταπληκτικός "ηλεκτρακουστικός" της ήχος αναπαράγεται μόνο καρφί σε κάρτα ήχου ή σε ενισχυτή μπάσου. Όλοι οι άλλοι κανονικοί ενισχυτές κιθάρας την "πνίγουν", την κάνουν να χάνει μεγάλο μέρος της προσωπικότητάς της. Ακόμα και στο AXE FX, δεν καταφέραμε να βγάλουμε αξιοπρεπή ακουστικό ήχο. Σε ενισχυτή για ακουστικά όργανα δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά φαντάζομαι ότι είναι φτιαγμένη γι αυτούς.
Το έχεις παρατηρήσει?
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/10, 15:06 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #8 στις: 02/12/10, 15:20 »
Στο axe fx, δοκιμασε χωρις ενισχυτη καθολου στο grid, αρκει ενα eq, κανα βαθακι και οτι αλλα effects γουσταρεις (κανα ωραιο chorus πχ)...
Αν θες μπορεις να δοκιμασεις και με τον tube preamp που εχει, αλλα βαλε το sag κοντα στο 0 ή στο 0, αν νιωθεις οτι παιρνει πολυ "χαρακτηρα" ο ηχος...
Αν ψαξεις στο forum της fractal audio, εχουν βγαλει και καποια irs που μπορεις να φορτωσεις τα οποια ειναι responses απο κανονικη ακουστικη κιθαρα και οσοι το χρησιμοποιουν ειναι κατευχαριστημενοι  ;) Προς το παρον δεν το χω δοκιμασει με piezo, αλλα φαντασου οτι με ηλεκτρικη και ο ηχος ερχεται αρκετα κοντα σε ηλεκτρακουστικη...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #9 στις: 02/12/10, 15:35 »
Στο axe fx, δοκιμασε...
εάν έχεις το axe fx, όλα είναι εύκολα ;D
Εγώ δεν το έχω (και δεν το χρειάζομαι), αλλά το δοκιμάζω συχνά σε ένα φίλο. Το ερώτημα είναι άλλο...ένα piezo σύστημα σε ηλεκτρική, χρειάζεται 2 ενισχυτές για να το εκμεταλευτείς σε live?
Το ερώτημα είναι θεωρητικό, γιατί εγώ γράφω καρφί στη κάρτα ήχου και δεν έχω πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #10 στις: 02/12/10, 15:42 »
Οχι, δεν χρειαζεσαι απαραιτητα 2 ενισχυτες, ειδικα αν εχεις το axe fx σιγουρα οχι... Απλα αν θες να εκμεταλλευτεις ολο το ευρος συχνοτητων του piezo, ειναι καλο να στελνεις το σημα του piezo σε καποιο ηχειο που να εχει και κορνα για τα πριμα κτλ...
Σε περιπτωσεις live, ο καλυτερος τροπος συνδεσης ειναι το ηλεκτρικο σημα σε ενισχυτη και το piezo κατευθειαν καρφι στην κονσολα οπου ο ηχοληπτης μπορει να φτιαξει τον ηχο, να βαλει εφφε κτλ.
Αλλος ιδανικος τροπος αν εχεις καποιο μηχανημα σε στυλ axe fx, ειναι να χρησιμοποιεις ενισχυτη/ηχεια frfr που μπορουν να αποδωσουν το ιδιο καλα και σε εηομοιωσεις ενισχυτων για ηλεκτρικη αλλα και για ηλεκτρακουστικη (λογω της κορνας και του μελετημενου ηχειου/ενισχυτη για αυτη την δουλεια).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #11 στις: 28/12/10, 11:24 »
Λοιπον, απλα αναφερω εξελιξεις σχετικα με το project:
Η κιθαρα ξυστηκε μεχρι το ξυλο, η φωλια του προηγουμενου τρεμολο γεμιστηκε με maple και εχει γινει "ενα" με την υπολοιπη κιθαρα.
Παρεδωσα και το καπακι quilt maple που ειχα παραγγειλει απο Καναδα και ουσιαστικα πλεον ξεκιναει η ξυλοδουλεια...
Η κιθαρα θα τριφτει λιγο για να χαμηλωσει ωστε να τοποθετηθει το καπακι.
Το καπακι κι αυτο θα τριφτει για να μειωθει το παχος του, καθοτι απο λαθος, ηρθε κανονικο καπακι και οχι καπλαμας οπως υπολογιζα στην αρχη, οποτε θα πρεπει να πλανιστει λιγο για να μπει στο σωμα.
Παντως ειναι πολυ ωραιο καπακι με εντονα νερα που ειναι μεταξυ quilt και flame, θα ελεγα μαλλον quilt αλλα με στενα νερα και οχι με χοντρα νερα (δεν μου αρεσουν τα χοντρα νερα).
Στα ηλεκτρικα η μονη αλλαγη που αποφασισα να κανω ειναι οτι αντι ο ενας διακοπτης να ειναι boost on/off, θα ειναι τελικα on/off διακοπτης για mid shift λειτουργια του piezo...
Η κιθαρα οπως την ειδα ξυσμενη ειναι τελικα 5 κομματια το neck through κομματι (λαιμος μεχρι πισω) απο maple, mahogany, maple mahogany, maple και τα φτερα της κιθαρας ειναι alder.
Οποτε στο φινιρισμα, η κιθαρα θα εχει burst μαλλον με μωβ dyes για το quilt και απο πισω θα ειναι μαυρο burst που σταδιακα θα ανοιγει σε transparent μαυρο ωστε να φαινονται τα 5 κομματια του neckthrough. Ο λαιμος απο πισω θα ειναι μαλλον κι αυτος transparent σε ολο το μηκος για να φαινονται τα ξυλα, ενω το headstock θα βελτιωθει κι αυτο με προσθηκη απο το καπακι quilt maple για να ειναι matched.
Την επομενη φορα, λογικα θα βγαλω και φωτογραφιες με την κιθαρα πριν την βαφη, γιατι μαλλον θα ειμαι παρον κατα το stain της κιθαρας ωστε να πετυχουμε την αποχρωση που θελω...
Αυτα προς το παρον, θα κανω ανανεωση αν αλλαξει κατι.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/10, 11:38 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #12 στις: 28/12/10, 11:30 »
Niceeeeee,...
πολυ ενδιαφέρον το project σου Γιάννη...Ανυπομονώ να δω φωτογραφίες....

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #13 στις: 28/12/10, 13:12 »
Η περιγραφη ειναι πολυ ενδιαφερουσα...το ιδιο πιστευω θα ειναι και το τελικο αποτελεσμα...ετσι κι αλλιως ο Οικονομακης (ο συνονοματος) εχει δειξει τρομερα δειγματα στην κατασκευη των κιθαρων...μπορω να πω οτι ειναι στα επιπεδα luthiers του εξωτερικου...αρα και εγω οπως και ο καφρος απο πανω περιμενω φωτογραφιεεεεεεεεεεεες!!!  ;D καλοπαιχτη φιλε οταν την παρεις ολοκληρωμενη!!!
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Reconstructing μια Yamaha RGX
« Απάντηση #14 στις: 28/12/10, 15:51 »
Πωωωω μερακιαααα!!!!!!!Μπραβο,δεν ειχα ξαναδει το τοπικ :D


Με το καλο λοιπον ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/09, 15:28
από norway
0 Απαντήσεις
1931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/09, 13:12
από dragas
5 Απαντήσεις
3738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/10, 23:51
από 32soundz
1 Απαντήσεις
1887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/10, 23:08
από lordi13
122 Απαντήσεις
34965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 13:51
από m@ster k@frer
0 Απαντήσεις
1649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/10, 21:06
από kofer
7 Απαντήσεις
2949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/12, 01:36
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/12, 13:35
από pipisgr2000
yamaha thr10

Ξεκίνησε από metalman Ενισχυτές

22 Απαντήσεις
12506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/17, 22:08
από sfanfan
12 Απαντήσεις
5652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/14, 20:19
από saved