Αποστολέας Θέμα: Είμαι τελείως αρχάριος και θέλω να ηχογραφήσω!!  (Αναγνώστηκε 18113 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Σωστά... Δε δοκίμασα με παραπάνω buffer. Το pc μου πρέπει να είναι αρκετό για μι' απλή ηχογράφηση, 2.4GHz, 2GB RAM κι η κάρτα ήχου πρέπει να είναι αξιοπρεπής.

Διάβασα αυτό το post http://forum.kithara.gr/index.php?topic=71363.0 και με ιντρίγκαρε λίγο. Το καλώδιο της κιθάρας περνάει δίπλα απ' το πολύπριζο του υπολογιστή και τα διάφορα καλώδια τροφοδοσίας. Είναι δυνατό να δημιουργεί ΤΟΣΟ θόρυβο και να μην ακούγεται καθόλου ήχος απ' την κιθάρα;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
To buffer το έχω βάλει στο 128, αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι μικρό για να ελαχιστοποιείται το latency... Κάνω λάθος;
Ισχύει αυτό, απλά αν ο υπολογιστής σου δεν το σηκώνει ακούς παραμορφώνεται και το Playback και αυτό που ηχογραφείται. Όσο περισσότερο "ζορίζεται" ο επεξεργαστής, τόσο πιο δύσκολα θα κατεβάσεις το buffer χωρίς προβλήματα. Δηλαδή όσο πιο φορτωμένο το project με εφέ, τόσο δυσκολότερη η χαμηλή τιμή του Buffer χωρίς παραμορφώσεις. Ξεκίνα από μια σχετικά μεγάλη τιμή και κατέβαζε τη μέχρι εκεί που δεν έχεις προβλήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/09, 00:35 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Ναι... Ο επεξεργαστής πρέπει να ζορίζεται εδώ κι αρκετό καιρό... Κι όταν βλέπω τηλεόραση κάνει κάτι σπασίματα ώρες ώρες... Anyway, θα το κοιτάξω αύριο...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειναι θεμιτο να κανουμε εμεσα διαφημηση λογισμικων;. Εστω μη ξεχνατε το θεμα του ντιαι μποξ. Μηπως εκτος απο τα προαναφερομενα λογισμικα υπαρχουν και αλλα πιο ευχρηστα. Συγνωμη για την παρεμβαση
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
^^^

Διαφήμιση λογισμικών? Ίσως γίνεται έμμεσα αλλά προφανώς δεν είναι αυτός ο σκοπός.. Δηλαδή αν κάποιος σε ρωτήσει ποιο αυτοκίνητο να αγοράσει, εσύ πώς θα απαντήσεις χωρίς να αναφέρεις το όνομα κάποιας εταιρείας/μοντέλου?

Το DI-box είναι άχρηστο στις home ηχογραφήσεις αφού το ρόλο του μπορεί να αναλλάβουν συν τοις άλλοις μια κάρτα ήχου, μια πεταλιέρα κλπ...

Υπάρχουν και πιο εύχρηστα λογισμικά και επίσης πολύ καλύτερα (πολλά μάλιστα είναι free)! Προσωπικά, έχω βρει πολύ καλά plug-ins για κιθάρα που έχουν όμως συγκεκριμένο σκοπό (π.χ. προσομοίωση ενός μόνο προενισχυτή κλπ)...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
3 Απαντήσεις
3387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 18:06
από LILAKI
14 Απαντήσεις
6085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 18:28
από Player
3 Απαντήσεις
2504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 15:08
από Dr Wolf
49 Απαντήσεις
17278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 10:27
από Wise_One
2 Απαντήσεις
3615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 08:57
από Garvin
4 Απαντήσεις
2546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 21:13
από Wise_One
9 Απαντήσεις
8475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/11, 22:01
από Guitarholic_punk
2 Απαντήσεις
2028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 20:28
από Stinky
22 Απαντήσεις
10144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 20:28
από Johnie Darko