Αποστολέας Θέμα: Κουρδιστηρι  (Αναγνώστηκε 8785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kaloferis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κουρδιστηρι
« στις: 10/02/10, 15:04 »
Παιδια καπου ακουσα για μια παντεντα με ενα προγραμματακι στο κινητο που λειτουργει ως κουρδιστηρι... Μηπως ξερει κανεις τπτ ???
Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.
Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστηρι
« Απάντηση #1 στις: 11/02/10, 00:54 »
To "τουτ τουτ" που ακουγεται ειναι Λα
Σοβαρα

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστηρι
« Απάντηση #2 στις: 14/02/10, 20:02 »
To "τουτ τουτ" που ακουγεται ειναι Λα
Σοβαρα


λογικά πρέπει να είναι αυτό που λέει ο συφορουμίτης, αλλά τώρα άν έχεις απειρία στη κιθάρα ή πάιρνεις ένα κουρδηστήρι ή πας εδώ http://www.howtotuneaguitar.org/ και κουρδίζεις την κιθάρα σου

Αποσυνδεδεμένος nisfa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστηρι
« Απάντηση #3 στις: 15/02/10, 09:24 »
exw ena erricson w595 kai exei ena application pou legetai music mate kai exei: guitar tuner alla den leei kai polla  , mono gia ektaktes anagkes , alla exei kati sa drum machine , beatakia se ru8mizomena bpm metronomo dld , ki8ara pou paizei ola ta major kai minor akornta kai keyboard pou paizei kai auto  ta vasika . genika to application leei. to eixe apth mana tou . isws gi'auto na akouses..

Αποσυνδεδεμένος kaloferis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστηρι
« Απάντηση #4 στις: 17/02/10, 16:25 »
ειμαι αρκετα αρχαριος μπορει να μου δοσει καποιος συμβουλες για κουρδισμα με το αυτι???
Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.
Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστηρι
« Απάντηση #5 στις: 17/02/10, 23:33 »
καταρχην χρειαζεσαι εναν "τονο-οδηγο", δηλαδη μια νοτα αναφορας απο καποιον εξωτερικο παραγοντα, που να εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτη. Συνηθως χρησιμοποιειται η Λα (διαπασων, σφυριχτρακι pitchpipe, το "τουτ τουτ" του τηλεφωνου), αλλα και οποιαδηποτε νοτα κανει -αν εχεις πχ ενα ηδη κουρδισμενο οργανο ευκαιρο ή ακομα καλυτερα καποιο οργανο που δεν απαιτει κουρδισμα οπως μια φυσαρμονικα. Αρκει να κουρδισεις σωστα μια μονο χορδη και μετα ολες οι υπολοιπες ειναι τυφλοσουρτης.

Εστω λοιπον οτι εχεις τη Λα, που ειναι η δευτερη μπασα χορδη -απο πανω προς τα κατω- παιγμενη ανοιχτη (κοινως η πεμπτη χορδη). Θα πρεπει να κουρδισεις την χορδη ωστε να ακουγεται ιδια με τον οδηγο. Οσο σφιγγεις τη χορδη, τοσο πιο ψηλο ηχο βγαζει, οσο τη χαλαρωνεις τοσο πιο μπασο -ειναι λογικο νομιω- προσεχε μη σπασεις καμμια χορδη. Οταν το καταφερεις αυτο θα πατησεις την χορδη αυτη στο 5ο ταστο και θα την παιξεις μαζι με την επομενη χορδη ανοιχτη, την τεταρτη (Ρε). Αν η Ρε ειναι κουρδισμενη σωστα, τοτε θα πρεπει να ακουγονται ακριβως το ιδιο, να δινουν τον ιδιο ηχο. Αν δεν ειναι, τοτε την κουρδιζεις μεχρι να ακουγεται σωστα. Μετα κανεις το ιδιο για την επομενη χορδη (σολ) (δηλ πατας την 4η χορδη στο 5ο ταστο και παιζεις την 3η ελευθερη, πρεπει να ακουγονται το ιδιο) Προσεχε με αυτη τη χορδη, ειναι η πιο επιρρεπης στο σπασιμο. Αφου κουρδισεις σωστα και την 3 χορδη, θα την πατησεις στο 4 ΤΑΣΤΟ (οχι στο 5 οπως της προηγουμενες! ειναι η εξαιρεση!) και θα παιξεις ελευθερη την 2η (σι). Αφου την κουρδισεις και αυτη, την πατας στο 5ο ταστο και παιζεις ελευθερη την πρωτη (μι). Μας εχει μεινει μια μονο χορδη ξεκουρδιστη, η 6η. Η 6η χορδη ειναι η Μι μπασα, δηλαδη παιγμενη ελευθερη θα πρεπει να δωσει τον ιδιο τονο οπως η πρωτη χορδη (μι καντινι) παιγμενη ελευθερη. Παιζοντας τες μαζι θα κουρδισεις και την 6η. Για να επιβεβαιωσεις, πατα την 6η χορδη στο 5ο ταστο και παιξε την μαζι με την 5η χορδη ελευθερη, πρεπει να ακουγονται το ιδιο.
Αν ο τονος αναφορας ειναι Μι, τοτε ξεκινας απο την 6η χορδη, την κουρδιζεις με το αφτι στον δοσμενο τονο και συνεχιζεις με τον τυφλοσουρτη.
Σε σχεδιαγραμα

E-5
A-5
D-5
G-4
B-5
e-

Πατωντας δηλ την Ε στο 5ο ταστο θα σου δωσει τον ηχο που πρεπει να εχει η Α ελευθερη, πατωντας την Α στο 5ο ταστο θα σου δωσει τον ηχο της D ελευθερης κλπ, οταν ειναι σωτα κουρδισμενες

Αν εισαι παντως πολυ αρχαριος σου συνιστω να παρεις ενα κουρδιστηρι, που ειναι πολυ πιο ευκολο και γρηγορο, και να το κανεις παραλληλα αυτο το συστημα, ωστε να εκπαιδευσεις τα αφτια σου μεν, αλλα να μη σου βγαινει και η παναγια κ να εισαι παντα σωστα κουρδισμενος.
Ελπιζω να σε βοηθησα
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/10, 23:36 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστηρι
« Απάντηση #6 στις: 18/02/10, 03:56 »
^^^
τι γινεται όταν η ΛΑ με την οποία αρχίσαμε το κούρδισμα αρχίσει να χάνει γιατί ασκούν δύναμη στο λαιμό και οι υπόλοιπες χορδές ?
και όταν μιλάμε για καινούργιες χορδές που μετά από 2 λεπτά σίγουρα θα ξεκουρδίσουν ?
ξανά ΛΑ ? απ το τηλ και μετά όλες τις άλλες? και ξανά ΛΑ................? 
δεν έχω δοκιμάσει πότε κάτι τέτοιο (δεν νομίζω ότι χρειάζεται στις μέρες μας  :P, μέχρι και κουρδιστήρια με
LED
έχουν βγάλει)
άλλα θυμάμαι στο στρατό που κούρδιζε ένας φίλος το μπαγλαμαδάκι με το τηλέφωνο  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/10, 03:58 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστηρι
« Απάντηση #7 στις: 18/02/10, 12:59 »
^^^
τι γινεται όταν η ΛΑ με την οποία αρχίσαμε το κούρδισμα αρχίσει να χάνει γιατί ασκούν δύναμη στο λαιμό και οι υπόλοιπες χορδές ?
και όταν μιλάμε για καινούργιες χορδές που μετά από 2 λεπτά σίγουρα θα ξεκουρδίσουν ?
ξανά ΛΑ ? απ το τηλ και μετά όλες τις άλλες? και ξανά ΛΑ................? 
δεν έχω δοκιμάσει πότε κάτι τέτοιο (δεν νομίζω ότι χρειάζεται στις μέρες μας  :P, μέχρι και κουρδιστήρια με LED έχουν βγάλει)
άλλα θυμάμαι στο στρατό που κούρδιζε ένας φίλος το μπαγλαμαδάκι με το τηλέφωνο  ;D
Αν καταλαβα καλα μιλας για κιθαρα με floyd rose, οπου το κουρδισμα μιας χορδης επηρρεαζει και τις αλλες?
Ε πρεπει να εισαι λιγο μαζοχα για να μπεις σε ολη αυτη τη διαδικασια με το αφτι σε τετοια περιπτωση...
Παντως ο φιλος αυτο ρωτησε, πως να κουρδισει με το αφτι, οχι πως να κουρδισει γενικα
Κοιτα κ εγω συνηθως κουρδιστηρι-μανταλακι χρησιμοποιω, αλλα ειναι καλο να ξερουμε κ αυτον τον τροπο για καμμια εκτακτη περιπτωση, ή απλα και μονο για να ελεγχουμε αν οντως ειμαστε σωστα κουρδισμενοι. Τα ηλεκτρονικα πολλες φορες κλαταρουν και λενε οτιναναι, το αφτι μας ομως δεν κανει λαθη.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/10, 13:18 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος kaloferis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστηρι
« Απάντηση #8 στις: 23/02/10, 15:41 »
καλα μη νομιζεται οτι και εγω τωρα θα αφησω το κουρδιστιρι απλα οτι 3ερεις καλο ειναι ευχαριστω ;D
Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.
Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
6510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/05, 15:44
από Tagima
19 Απαντήσεις
20590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/07, 16:56
από Jezus
10 Απαντήσεις
5498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 02:04
από Jezus
7 Απαντήσεις
47744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 23:54
από draned
3 Απαντήσεις
18748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 11:52
από bebis19
5 Απαντήσεις
8157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 02:03
από jim.ni
2 Απαντήσεις
2321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 20:10
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
2 Απαντήσεις
2043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/10, 17:40
από killer10
5 Απαντήσεις
3405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/11, 02:12
από Wise_One
0 Απαντήσεις
5171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/11, 23:42
από glambrakop