Αποστολέας Θέμα: επισκευή τάστου με καλάι  (Αναγνώστηκε 10436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
επισκευή τάστου με καλάι
« στις: 31/05/17, 21:53 »
Για σας, πρόκειται πάλι για την αμαρτωλή Ibanez Universe uv70p. Λοιπόν, απο την μάνα της (την γερμανίδα μάνα της) είχε ένα θέμα με το 1ο τάστο. Ηταν πιο κοντό. Πράγμα που ήταν πιο φανερό και αισθητό στην 1η ΜΙ και στην μπάσα Σι.
Οπότε είτε πάω για αλλαγή αυτού και μόνο του τάστου, (και θα το έκανα αν ο Μιμης ο μάστοράς μου δεν είχε ψύχωση με τα κοντά nut... θα θελήσει να το σηκώσει πάση θυσία, πράμα που το έκοψα, αλλά θα επιμείνει, και αν του θέσω βέτο θα παρεξηγηθεί), τεσπα, τον Μίμη τον εμπιστεύομαι 100% , απλά πάντα την 1η απόπειρα την κάνω μόνος μου. Οπότε η μόνη μου ελπίδα είναι προσθήκη καλάι στην κορυφή του τάστου. Σκέφτομαι την διαδικασία ως εξής :
1) αφαίρεση του εποξικού (εχμμμμ ξέχασα να σας πω οτι αυτή ήταν η 1η λύση... κράτησε 1 χρόνο, αλλά έχει διαφορετικό χρώμα απο το μέταλο, στο 1ο τάστο αυτό είναι το μόνο αρνητικό του εποξικού, δεν πρόκειται κανείς να κάνει μπεντ στο 1ο τάστο σαν να μην υπάρχει αύριο)
2) γυαλιχάρτισμα με σχετικά ψιλό γυαλόχαρτο (500άρι)
3) κόληση με καλάι (lead-free με ασήμι) σε όλη την επιφάνεια του 1ου τάστου, με έμφαση στις πρίμες χορδές αλλά και στην μπάσα Σι
4) κάποιο χοντρικό λεβελινγκ το οποίο δεν ξέρω πως θα κάνω (16άρι leveling block δεν έχω)
5) rounding με τα rounding files που ήδη έχω
6) γυαλοχάρτισμα με ψιλό γυαλόχαρτο 1000->1500->2000
7) ατσαλόμαλο (Αδριανέ - είναι πολύ μακρυά απο τους Blaze για να πάθουν ζημιά, αλλά και να πάθουν άλλο που δεν ήθελα  ;D - βουρ για Dactivators - είμαι Dimarzio και EMG παιδί)
8) δοκιμή και επιτόπου τρίψιμο αν προκύψει κάτι

Τι λέτε?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #1 στις: 31/05/17, 22:18 »
Εχει εποξικη με ρινισματα σιδιρου.
Το καλαι ειναι μαλακο για ταστο.
Πανε το σε μαστωρα που κολαει εξατμισεις κα κανει κασιτεροκοληση,χαλκοκοληση,ασημοκοληση κατι-που-να-εχει-στο-τελος-την-λεξη-κοληση.


Το καλυτερο;
Παρε μισο μετρο ταστο και αλλαξε το.
Νομιζω εχω medium jumbo.Θες να σου στειλω;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #2 στις: 31/05/17, 22:49 »
δε νομίζω να καταφέρεις να βάλεις καλάι πάνω στο τάστο. από τη στιγμή που λιώνει το καλάι γίνεται υγρό και είναι δύσκολο να το ελέγξεις ώστε να πέσει ακριβώς και να απλωθεί στο τάστο. αν το καταφέρεις μπορεί να ακούγεται "κούφιο" επειδή είναι πιο μαλακό .συν οτι αν το τάστο ζεσταθεί αρκετά είναι πιθανό να ξεκολλήσει.

ό,τι σου είπε και ο @saved , άλλαξέ το
νομίζω έχω ένα dunlop jumbo περισσευούμενο
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/17, 22:50 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #3 στις: 31/05/17, 23:07 »
Νταξει,οχι για να το πενευτω επηδεις το λεγω τωρα που τυχαινει να ειμαι μπροστα μου,αλλα οτι λεγει ο saved ειναι νομος 0:)
 
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #4 στις: 31/05/17, 23:51 »
Με κόλληση δεν θα πετύχεις τίποτα, πολύ μαλακό υλικό.
Κάπου έχω κι εγώ spare μισό μέτρο τάστο, σίγουρα δεν είναι jumbo.
Επίσης σίγουρα έχω από μπαγλαμά, αλλά μάλλον δεν σου κάνει  ;D

Πάντως μια ιδέα που είχα μόλις είναι η εξής:

Εναλλακτικά, αν θες απλά να παίζεις προς το παρόν, βγάλε το πρώτο και το τελευταίο και γύρνα τα ανάποδα και παράτα τις μπάσες στο τελευταίο τάστο...  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #5 στις: 01/06/17, 00:04 »
bgale tastο bale allo tasto


καλαι κτλ =ταλαιπωρία

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #6 στις: 01/06/17, 00:21 »
Αυτο το jumbo που εχω ειναι κιθαρας.Ειναι μισο απο αυτα που εβαλα στο μπασο.dunlop Νο 0.56
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #7 στις: 01/06/17, 07:07 »
βγάλε τάστο, βάλε τάστο, δεν θα το κάνω σε αυτήν την κιθάρα μόνος μου, νομίζω το είπα στην αρχή.
οσον αφορά καλάι VS εποξικό (Δημήτρη ναι ήταν αυτό με τα ρινίσματα μετάλου και slow curing- το "καλό") και το ποιό είναι σκληρότερο από ποιό, θα πρέπει να το δοκιμασω. Το εποξεικό τρίβεται πολύ εύκολα, αλλά στο 1ο τάστο αυτό δεν είναι πρόβλημα, καθότι επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΚΑΝΩ BENDS ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΑΣΤΟ (όπως και οι περισσότεροι απο τους 1,000,000,000 κιθαρίστες στον κόσμο). Οπότε ούτε το καλάι θα έχει αυτό το θέμα.

Το τάστο (χώρια του οτι είναι pressed και όχι με κόλα - όπως όλα τα εργοστασιακά της Ibanez) δεν προκειται να ξεκολήσει με την θερμότητα. Για να βγάλω το τάστο θα χρειαστώ εργαλεία (και εμπειρία που δεν έχω) + το ότι θα επιφέρει φθορά στο ξύλο, ούτως ή άλλως, αν το κάνω μόνος μου. Θα προτιμούσα όχι.

Επίσης εξήγησα, το οτι η σωστή λύση θα ήταν να το πάω σε μάστορα, αλλά :
1) εμπιστεύομαι μόνο έναν μάστορα
2) ο εν λόγω μάστορας θέλει να σηκώσει το nut

βιντεάκια με επισκευή τάστων με "dents" με χρήση καλάι υπάρχουν αρκετά :

https://www.youtube.com/watch?v=w00sg1_ahWE

https://www.youtube.com/watch?v=c1TyW7JKCqU

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #8 στις: 01/06/17, 07:46 »
Κολα στα ταστα βαζουν μονο στιε φθηνοδουλειες.
Κανονικα το ταστο δεν το κολαμε,μονο πρεσαριστο και ΠΟΤΕ ταστο με δοντακια.
Anyway,εγω ταστα με δοντακια βαζω,και αν χρειαστει ρηχνω κυανοακριλικη με ψιλο ροκανιδι που ετσι ΔΕΝ κολαει το ταστο,αλλα κανα 2 ταστα που ανοιξαν τα αυλακια στην ταστιερα τα κολησα.
Βεβαια στο συγκεκρημενο μπασο δεν το εχω σε τιποτα να ξυλωσω την ταστιερα και να την αντικαταστισω.
Τι ξυλο ειναι η δικη σου ταστιερα;ισως οι πιθανοτιτες να πεταξει κοματι ειναι ελαχιστες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #9 στις: 01/06/17, 10:53 »
Κολα στα ταστα βαζουν μονο στιε φθηνοδουλειες.
Κανονικα το ταστο δεν το κολαμε,μονο πρεσαριστο και ΠΟΤΕ ταστο με δοντακια.
Anyway,εγω ταστα με δοντακια βαζω,και αν χρειαστει ρηχνω κυανοακριλικη με ψιλο ροκανιδι που ετσι ΔΕΝ κολαει το ταστο,αλλα κανα 2 ταστα που ανοιξαν τα αυλακια στην ταστιερα τα κολησα.
Βεβαια στο συγκεκρημενο μπασο δεν το εχω σε τιποτα να ξυλωσω την ταστιερα και να την αντικαταστισω.
Τι ξυλο ειναι η δικη σου ταστιερα;ισως οι πιθανοτιτες να πεταξει κοματι ειναι ελαχιστες

η εμπειρία μου με τον έβενο στην Carvin ήταν ... τραυματική. Δεν πρόκειται να προσπαθήσω να το αντικαταστήσω μόνος μου. Rosewood είναι αυτό της Ibanez.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #10 στις: 01/06/17, 11:26 »
Ενταξει,ο εβενος ειναι αλλη ιστορια.
Το ροζγουντ ειναι πιο απαλο ξυλο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #11 στις: 03/06/17, 17:02 »
Ο συνήθης ύποπτος, μονίμως ασθενής Carvin DC135 έπαιξε πάλι τον ρόλο του πειραματόζωου! Τώρα φαντάζομαι θα στεναχωρώ τους vintage-όφιλους για το ότι πειραματίζομαι σε αμερικάνικη premium κιθάρα και μάλιστα με ταστιέρα απο έβενο (ενώ στάζει κρύος ιδρώτας όταν αγγίζω την κινέζικη arz800), αλλά τι να κάνουμε... ο καθένας με την δική του άποψη.

Στο δια ταύτα, νομίζω το πείραμα πέτυχε, έφτιαξα το 1ο τάστο στην Σολ και το 2ο στην Σι :

2017-06-03_04-28-26 by panixgr, on Flickr

2017-06-03_04-28-48 by panixgr, on Flickr

Η διαδικασία πήγε ως εξής :
Το κλασικό καλάι που χρησιμοποίησα (Tin/Lead) (ξέρω είναι επιβλαβές λόγω μολύβδου και μαλακό, αλλά θα το αλλάξω όταν παραλάβω αυτό του Αργύρου που θα είναι και πιο σκληρό), κόλησε στο τάστο με φοβερή δύναμη (εννοείται το έκανα χωρίς προστασία στην ταστιέρα, όπως συνήθως στην μπαρουτιασμένη carvin  ;D ), το έστρωσα με μια κίνηση σαν να βάφουμε με το πινέλο, ώστε να μην κάνει κορυφές, και να είναι όσο το δυνατόν πιο λείο. Μετά το λίμαρα με το rounding/crowning file, σε συνδιασμό με ψιλό γυαλόχαρτο. Στο τέλος έγινε αρκετά λείο (χωρίς επουδενί να φθάνει το νικέλιο). Σίγουρα θα κάνω το ίδιο fix και στην Ibanez, με το νεο καλάι αργύρου, και με περισσότερη προστασία. Νομίζω είναι ιδανικό για βαθουλώματα ή για ύψωμα των πρώτων τάστων όπου δεν κάνουμε δυνατά μπέντς. Διαφορετικά πιστεύω και το καλάι και οτιδήποτε άλλο θα τριφτούν και θα φύγουν. Θα ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμάσω το Tix solder, το οποίο είναι υποτίθεται το δυνατότερο/σκληρότερο καλάι απο τα "μαλακά".

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #12 στις: 05/06/17, 18:47 »
ωραίος ο μάστορας! δεν πίστευα οτι είναι εφικτό
 :up
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #13 στις: 05/06/17, 19:52 »
Πολύ ενδιαφέρον! Ούτε εγώ είχα φανταστεί επισκευή τέτοιου είδους.
Πες μας αργότερα εντυπώσεις για την αντοχή του υλικού σε διάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #14 στις: 05/06/17, 20:47 »
Εγινε!

Η Κάρβιν σίγουρα θέλει φτιάξιμο, σήμερα σήκωσα το nut, παίζει καλούτσικα, αλλά έχει και άλλα θέματα (τα studs στο floyd rose είναι με το παλιό στυλ με τις χοντρές ξυλόβιδες και το ξύλο την έχει ακούσει - και είναι maple neck-through με maple wings  )... οπότε λέω να "στοκάρω" με το νέο καλάι όλα τα προβληματικά τάστα τηλ απο 1->5 , στην συνέχεια κάνω leveling σε όλα, crowning, γυάλισμα, και ίσως πάλι ρύθμιση ξανά του nut.
Στις Ibanez με τα προβληματικα τάστα (η uv70p στο πρώτο, η arz800 στο 12) θα κάνω το ίδιο fix, αλλά με επιτόπου πάνω στο τάστο leveling, crowing, γυάλισμα. Στο 12ο αυτό τάστο (όπου δέχεται και πολλά bends) θα φανεί και η αντοχή.

Θα σας κρατώ ενήμερους....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #15 στις: 05/06/17, 22:38 »
Στο ξυλο που την ακουσε,βαλε οδοντογλιφιδες(κανα 2 λογικα) με pva(βουτα τες στην κολλα σαν πατατες στο κετσαπ) και σπασε τες ακριβως στην επιφανια,και βιδωσε με την μια,ωστε η βιδα να τις σφιξει στο πλαι και να κολησουν γερα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #16 στις: 06/06/17, 09:27 »
Στο ξυλο που την ακουσε,βαλε οδοντογλιφιδες(κανα 2 λογικα) με pva(βουτα τες στην κολλα σαν πατατες στο κετσαπ) και σπασε τες ακριβως στην επιφανια,και βιδωσε με την μια,ωστε η βιδα να τις σφιξει στο πλαι και να κολησουν γερα

το είχα κάνει αυτό παλαιότερα σε αυτήν την κιθάρα, μπράτε, αλλά ξανα-άνοιξε, είναι πολύ ψηλά έξω απο το σώμα, και δέχεται μεγάλη δύναμη. Οπότε θα εγκαταστήσω τα μαμίσια posts που είχαν έρθει μαζί με το floyd, καπου πίσω στο 1997-8, όταν την άλλαξα την συγκεκριμένη απο αριστερόχειρη σε δεξιόχειρη. Θα θέλει δουλίτσα για να την φέρω στα ίσια ολοκληρωτικά. Οπότε θα δοκιμάσω να σιάξω με το silver καλάι το 1ο τάστο, 1η χορδή της Carvin που μου έχει μείνει, και αν αυτό πετύχει τότε φτιάχνω και τις Ibanez, και κρατάω το μεγάλο σέρβις της Carvin για Ιούλιο.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #17 στις: 06/06/17, 10:21 »
PZ2 4χ40mm βιδα και αντε γεια :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #18 στις: 08/06/17, 19:57 »
PZ2 4χ40mm βιδα και αντε γεια :P

τέτοιες περίπου έχει τώρα και #$%^&ισαν το ξύλο...

τεσπα, ήρθε το αμόλυβδο καλάι, μια μικρή δοκιμή έδειξε καλά στοιχεία :
- λιώνει περίπου εκεί που λιώνει και το μολυβδούχο
- κολάει καλά, το δοκίμασα σε μπαταρία τύπου 2023 όχι σε τάστο
- ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΟ!!! δηλ και τρίβεται πιο δύσκολα, αλλά και έχει μεγαλύτερη δύναμη. Μια μικρή "φετούλα" είναι αρκετά άκαμπτη, ενώ με το κλασικό καλάι λυγίζει για πλάκα... ίσως είναι και η χαρά της αναμονής δεν ξέρω θα δείξει!

Η πίκρα είναι οτι θα πρέπει να αφαιρέσω και το μολυβδούχο καλάι απο την Carvin και να φτιάξω 2 τάστα....... ώστε να είμαι φουλ "lead frei"

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #19 στις: 08/06/17, 20:48 »
Πταν ξεκηνισα να φτιαχνω τα ηλεκτρικα στο μπασο (τα μισα τα εκανε ο rat pedals μιας και μου ειχε κανει ενα πεταλι εκεινες τις μερες)μου πηρε δωρακι ο πατερας μια τρομπα που την πατας και ρουφαει το λυωμενο καλαι οσο ειναι ζεστο και καθαριζει το μερος εκει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #20 στις: 08/06/17, 20:52 »
Πταν ξεκηνισα να φτιαχνω τα ηλεκτρικα στο μπασο (τα μισα τα εκανε ο rat pedals μιας και μου ειχε κανει ενα πεταλι εκεινες τις μερες)μου πηρε δωρακι ο πατερας μια τρομπα που την πατας και ρουφαει το λυωμενο καλαι οσο ειναι ζεστο και καθαριζει το μερος εκει

καλή περίπτωση, εγω μάλλον θα λιμάρω, καθότι το κλασικό καλάι φεύγει αέρα πατέρα, και στην συνέχεια γιαλόχαρτο ή και λίγο κολητήρι για ανίχνευση ....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #21 στις: 10/06/17, 17:15 »
Πήρα τέτοια τρόμπα μπράτε, αλλά δεν έκανε και πολλά, κάτι ρούφηξε, αλλά τελικά με γυαλόχαρτο έφυγε το παλιό μολυβδούχο καλάι.
Το καινούργιο που παρέλαβα ειναι απο αγγλία, WBT "made in Germany" και υποτίθεται οτι είναι lead-free αλλά μου το έστειλαν χύμα. Σε email μου μου απάντησαν μεν τίμια αλλά δεν φάνηκαν και 101% σίγουροι οτι είναι lead free ή οτι είναι RoHS ασφαλές, κτλ ...
Τεσπα το έβαλα στην Carvin, και είναι πιο σκληρό, κάνει δουλιά, δεν αφήνει μαυρίλα στα χέρια.
Βέβαια 2 τάστα έφτιαξα, παιδεύτηκα αρκετά, δεν έβγαλα την heavy-duty "luthery" ( 8) ) εργαλειοθήκη μου έξω , ή μάλλον μέσα , μόνο γυαλόχαρτα, το εν λόγω καλάι και το κολητήρι. Λίμες, Crowning/Rounding files, radius blocks, κτλ έμειναν στην θέση τους...
Καλά παίζει τώρα η κιθαρούλα, σήκωσα και το νατ απο το προηγούμενο σέσιον, μια χαρά είναι, ανάπνευσε  :D .

Ισως πάρω ένα καλάι audio-phile HIFI απο Ιαπωνία, αυτό θα είναι πιστεύω απόλυτα ασφαλές και πιο σκληρό : http://www.oyaide.com/ENGLISH/AUDIO/products_category/audiogradesolder/pg541.html

αρκεί να είναι συσκευασμένο και "Made in Japan"  ;)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #22 στις: 10/06/17, 18:38 »
Αρε μπεϊτσε,χαρα στο κουραγιο σου ;D
Μηλας για εργασιες που δεν εχω την υπομονη να τις κανω,οποτε κανω τα στραβα ματια,που εχω υπομονη να κανω :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #23 στις: 02/07/17, 11:56 »
ιδού και η Universe

2017-07-02_11-24-40 by panixgr, on Flickr

2017-07-02_11-25-07 by panixgr, on Flickr


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: επισκευή τάστου με καλάι
« Απάντηση #24 στις: 02/07/17, 12:41 »
Η εγω γερασα και δεν βλεπω καλα,η εγινε σπεσιαλ και δεν φαινετε τιποτα
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
9788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/05, 15:06
από cromlech
2 Απαντήσεις
2530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/08, 16:10
από navy82
11 Απαντήσεις
6333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:47
από Jezus
2 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 12:02
από oulintess
3 Απαντήσεις
4504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/11, 14:03
από dora
10 Απαντήσεις
4067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 14:42
από diwattos
3 Απαντήσεις
2451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/12, 09:59
από Archangel
2 Απαντήσεις
3479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/14, 23:15
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
14 Απαντήσεις
7688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/15, 11:58
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
8409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/18, 11:12
από panixgr