Αποστολέας Θέμα: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα  (Αναγνώστηκε 32064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #25 στις: 04/08/08, 01:33 »
Μετα τα θρησκευτικα, πρεπει να καταργηθει το μαθημα της ιστοριας και να αντικατασταθει από το μαθημα της εθνολογιας για να συμβαδιζει με την θρησκειολογια, σιγα μην καθομε να ακουω  τις ψευτιες αυτές που μαθαινομε στο σχολειο για το ελληνικο γενος, να ειμαι και υποχρεωμενος να μαθω απ’ εξω τον εθνικο υμνο, δηλαδη τι, Ελληνες θα συγγραφουν ελληνικη ιστορια όπως θελουν αυτοι ;; Επισης θα πρεπει να δημιουργηθουν οι καταλληλες προυποθεσεις για να καταργηθει στο απωτερο μελλον και το μαθημα της ελληνικης γλωσσης, από πού κι ως που πρεπει να είναι υποχρεωτικη η ελληνικη γλωσσα, τα λατινικα δηλαδη δεν είναι καλα ;; Μονομερης καταργηση των θρησκευτικων, είναι μισοδουλειες και αδικια, ή ανηκεις στον παγκοσμιο ιστο ή δεν ανηκεις, και μεσα και εξω γινεται ;; Παντως  αν δεν υπηρχε ο τουρισμος, όλα αυτά θα ειχαν ηδη καταργηθει, αλλα τι να κανομε που ο τουριστας θελει να δη και καμμια αρχαια κολονα, λιγο παρθενωνα, καμμια εκκλησουλα, λιγο παπά με άμφια, μονο μικυ-μαους θα βλεπει ;;  Καπου πηγε τωρα το μυαλο μου, στο κρυφο σχολειό.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #26 στις: 04/08/08, 01:51 »
Μια σημειωση..Δεν καταργηθηκε το μαθημα. ;)

Kι εαν πραγματικα οι ιερωμενοι ( στο συνολο τους και οχι σε αυτονομες μοναδες ) ενδιαφερονταν τοσο πολυ για τη μεταδοση του Ορθοδοξου Χριστιανικου πνευματος, ας φροντιζαν να το τιμησουν με τις πραξεις και τον πνευματικο αγωνα τους.

Ομως, οταν εχεις μια "αδυναμη" και "σαθρη" Εκκλησια, δεν μπορεις να περιμενεις κατι καλυτερο..Και οι ιδιοι που σχιζουν τα ιμματια τους τωρα, ξεχασαν πως πριν κατι χρονια συμμετειχαν σε συνεντευξεις σε πορνοπεριοδικα ή δημιουργουσαν μη κυβερνητικες οργανωσεις, που διαχειριστηκαν τεραστια ποσα!

Ειμαι Χριστιανος Ορθοδοξος. Δεν εγινα περισσοτερο Χριστιανος μεσα στο σχολειο ( παραλιγο να τον μισησω κιολας ). Δεν εγινα περισσοτερο Χριστιανος μεσα στην Εκκλησια. Το σχολειο δεν εχει καμια ευθυνη να με κανει Χριστιανο..Η Εκκλησια ομως εχει..Και δεν το πραττει.

Οποτε, δεν το θεωρω σωστα να μετατοπιζουμε τις ευθυνες στους καθηγητες και στους δασκαλους, οταν οι ιδιοι οι αντιπροσωποι του ανθρωπινου σωματος της Εκκλησιας, δεν φροντιζουν γι'αυτο
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/08, 01:55 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #27 στις: 04/08/08, 08:23 »
Kι εαν πραγματικα οι ιερωμενοι ( στο συνολο τους και οχι σε αυτονομες μοναδες ) ενδιαφερονταν τοσο πολυ για τη μεταδοση του Ορθοδοξου Χριστιανικου πνευματος, ας φροντιζαν να το τιμησουν με τις πραξεις και τον πνευματικο αγωνα τους.

Αυτό ακριβώς θα έπρεπε να κάνουν και οι δάσκαλοι/καθηγητές θεολόγοι. Να διδάσκουν την καλοσύνη, την ειρήνη, την αγάπη για τον συνάνθρωπο και τη φύση, δηλαδή την ουσία της φιλοσοφίας/ιδεολογίας του Χριστιανισμού... και όχι στείρα γνώση προς αποστήθιση με ημερομηνία λήξης την ημέρα των εξετάσεων. Αλλά βέβαια, όπως είναι προφανές νομίζω, το σύστημα (το εκπαιδευτικό και γενικά) δεν θέλει συνειδητοποιημένους ανθρώπους με κριτική σκέψη, αλλά παπαγαλάκια υπό πλύση εγκεφάλου.

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #28 στις: 04/08/08, 09:28 »
Πιστεύω πως είναι σωστή η απόφαση. Τα παιδιά που θέλουνε να μάθουνε, καλώς να μάθουνε.
Τα 1-2 (ή παραπάνω) παιδιά όμως που δεν θέλουνε, ας μην πιέζονται!
Δεν θα ξεχάσω στο Δημοτικό, την διαπόμπευση μίας κοπέλας, η οποία ήτανε Μάρτυρας του Ιεχωβά,
και την αναγκάσανε να πει όλες τις Ορθόδοξες προσευχές μαζί, την μία μετά την άλλη, και να κάνει
τον Σταυρό της με τον ορθόδοξο τρόπο, για να την φέρουνε "στον σωστό τον δρόμο".
Έκλαιγε το κοριτσάκι, μα η δασκάλα αμετάπειστη! "
Σταμάτα να κλαις και πες μας και το "Πιστεύω εις έναν Θεόν"...

Εξορκισμό δεν της κάνανε όμως... Παράλειψη;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/08, 09:31 από OCEANIS »
All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #29 στις: 04/08/08, 10:59 »
αυτο που αναφερεις ειναι πραγματικα ασχημο.... αλλα ειναι κακο παραδειγμα του καθηγητη.....
προφανως αυτος θα ειχε καποιο προβλημα στο κεφαλι..... αλλωστε για το ενα-δυο παιδια ετσι κι αλλιως
υπηρχε προβλεψει καθως με μια απλη δηλωση χωρις να εξηγεις τους λογους μπορεις να απαλαχθεις απο το μαθημα.....

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #30 στις: 06/08/08, 01:04 »
Μια σημειωση..Δεν καταργηθηκε το μαθημα. ;)

Υποσημειωση της σημειωσης. Εχεις δικιο, προσθετω δεν καταργηθηκε το μαθημα….ΑΜΟΜΗ…. Ο δρομος εχει ηδη σχεδιαστει επι χαρτου, ένα μικρο τμημα του δρομου εχει χαραχθει επι του εδαφους και είναι ετοιμο προς υλοποιηση, απομενει ένα μεγαλο τμημα του δρομου να δημοπρατηθει, πρωτα θα προκηρυχθει διαγωνισμος, θα αναλαβει εταιρεια κατασκευαστης, θα χαραχθει ο δρομος, θα γινη η σχετικη απαλλοτριωση, μετα θα αρχισει και η κατασκευη του εργου, δηλ. χρονος πολυς, δεν μπορει να γινουν όλα σε μια μερα.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #31 στις: 06/08/08, 13:34 »
πφ..τπτ το σημαντικο δεν εγινε...δεν θα αλλαξει τπτ..απλα ενα πολυ μικρο μεριδιο ανθρωπων οταν απαλασουν τα παιδια τους απο το μαθημα δεν θα λενε τον λογο...τους υπολοιπους δεν τους επηρεαζει αυτο..δεν αλλαζει τιιιποτα ακριβως...απλα τους βολευε να κανουν ολοκληρο ντορο.... αφηνουν υπονοουμενα οτι δεν θα γιετι πλεον το μαθημα σε ολους αλλα σε οποιους θελουν...μην χαραχτηρισω τι ειναι αυτο... :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #32 στις: 06/08/08, 13:43 »
αυτο ισχυε ετσι κι αλλιως....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #33 στις: 21/08/08, 23:11 »
A, τουλαχιστον ειμαστε τυπικοι απεναντι στην Ευρωπη..της ελευθεριας και της ισοτητας ( αληθεια, οι Ρουμανοι Ευρωπαιοι εργατες το ξερουν αυτο ή απλως μπαλωνουν τα προβληματα της Ευρωπης αγογγυστα; ) :D
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=930544&lngDtrID=244

Και για οσους ανακουφισθηκαν με την...αλλαγη! Ο Υπουργος ηταν ξεκαθαρος! Καμια αλλαγη επι της ουσιας! :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #34 στις: 22/08/08, 14:46 »
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=930544&lngDtrID=244

Και για οσους ανακουφισθηκαν με την...αλλαγη! Ο Υπουργος ηταν ξεκαθαρος! Καμια αλλαγη επι της ουσιας! :D
ποτε ειπαν για αλλαγη και δεν το κτλβα; ::) ;D :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #35 στις: 22/08/08, 15:37 »
Πιστεύω πως είναι σωστή η απόφαση. Τα παιδιά που θέλουνε να μάθουνε, καλώς να μάθουνε.
Τα 1-2 (ή παραπάνω) παιδιά όμως που δεν θέλουνε, ας μην πιέζονται!
Δεν θα ξεχάσω στο Δημοτικό, την διαπόμπευση μίας κοπέλας, η οποία ήτανε Μάρτυρας του Ιεχωβά,
και την αναγκάσανε να πει όλες τις Ορθόδοξες προσευχές μαζί, την μία μετά την άλλη, και να κάνει
τον Σταυρό της με τον ορθόδοξο τρόπο, για να την φέρουνε "στον σωστό τον δρόμο".
Έκλαιγε το κοριτσάκι, μα η δασκάλα αμετάπειστη! "
Σταμάτα να κλαις και πες μας και το "Πιστεύω εις έναν Θεόν"...

Εξορκισμό δεν της κάνανε όμως... Παράλειψη;;;


Σοβαρα μιλας;;;; Καλα και οι γονεις της δεν εκαναν τιποτα;;;;;;
Αν ημουν πατερας της κοπελας της ειχα σπασει της δασκαλας το κεφαλι χαλαροτατα ομως.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #36 στις: 22/08/08, 16:39 »
Πιστεύω πως είναι σωστή η απόφαση. Τα παιδιά που θέλουνε να μάθουνε, καλώς να μάθουνε.
Τα 1-2 (ή παραπάνω) παιδιά όμως που δεν θέλουνε, ας μην πιέζονται!
Δεν θα ξεχάσω στο Δημοτικό, την διαπόμπευση μίας κοπέλας, η οποία ήτανε Μάρτυρας του Ιεχωβά,
και την αναγκάσανε να πει όλες τις Ορθόδοξες προσευχές μαζί, την μία μετά την άλλη, και να κάνει
τον Σταυρό της με τον ορθόδοξο τρόπο, για να την φέρουνε "στον σωστό τον δρόμο".
Έκλαιγε το κοριτσάκι, μα η δασκάλα αμετάπειστη! "
Σταμάτα να κλαις και πες μας και το "Πιστεύω εις έναν Θεόν"...

Εξορκισμό δεν της κάνανε όμως... Παράλειψη;;;


Σοβαρα μιλας;;;; Καλα και οι γονεις της δεν εκαναν τιποτα;;;;;;
Αν ημουν πατερας της κοπελας της ειχα σπασει της δασκαλας το κεφαλι χαλαροτατα ομως.

αποκλειεται να μην της καναν τπτ οι γονεις της, ιδιατερα οι ιαχωβαδες ειναι πολυ θρησκολυπτοι χειροτεροι και απο μουσουλμανους ,λεμε τωρα
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #37 στις: 25/08/08, 14:23 »
Εστω και μεμονωμένα τέτοια φαινόμενα (σαν αυτό που ανέφερε η UNPLAGGED) πρέπει να εξαλειφθούν.
Το μάθημα ας διδάσκεται και όποιος θέλει μπορεί να το παρακολουθεί, όσο και αν όλοι γνωρίζουμε ότι εάν κάτι τέτοιο συμβεί τότε η αίθουσα θα είναι άδεια - ευκαιρία για κοπάνα - στην Ελλάδα ζούμε βρε αδερφέ...
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #38 στις: 03/09/08, 01:02 »
Εγώ πάντως το έχω σκεφτεί αρκετά το θέμα εδώ και 4-5 χρόνια.. και νομίζω πως θά 'πρεπε να είναι κάπως έτσι:
Α' Γυμνασίου: Αρχαία Ελληνική θρησκεία (οικείο για τα παιδιά, γιατί κάνουν και Οδύσσεια)
Β' Γυμνασίου: Χριστιανισμός-σύντομη προεπισκόπηση Παλαιάς Διαθήκης και εκτενέστερη Καινής Διαθήκης.
Γ' Γυμνασίου: Εκκλησιαστική Ιστορία (όχι όπως διαδάσκεται τώρα, αλλά να περιέχει και Ιστορία των μεγάλων θρησκειών, π.χ. Βουδισμός, Ισλαμισμός, Ινδουΐσμός κτλ)
Α' Λυκείου: Εμβάθυνση στο τελετουργικό των μεγάλων θρησκειών
Β' Λυκείου: Εμβάθυνση στη φιλοσοφία των μεγάλων θρησκειών
Γ' Λυκείου: Εμβάθυνση στην ηθική των μεγάλων θρησκειών.
Θα πρέπει να υπάρχει σε κάποια τάξη και αρκετός χώρος για τις μεγάλες αιρέσεις, τις οργανώσεις και τον Πνευματισμό.
Βέβαια, για να γίνει αυτό.. και να γράψουν πάλι καινούρια βιβλία...  ::)
... μάλλον δεν θα γίνει ποτέ...  ::)  ::)  ::)
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #39 στις: 03/09/08, 11:47 »
Εγώ πάντως το έχω σκεφτεί αρκετά το θέμα εδώ και 4-5 χρόνια.. και νομίζω πως θά 'πρεπε να είναι κάπως έτσι:
Α' Γυμνασίου: Αρχαία Ελληνική θρησκεία (οικείο για τα παιδιά, γιατί κάνουν και Οδύσσεια)
Β' Γυμνασίου: Χριστιανισμός-σύντομη προεπισκόπηση Παλαιάς Διαθήκης και εκτενέστερη Καινής Διαθήκης.
Γ' Γυμνασίου: Εκκλησιαστική Ιστορία (όχι όπως διαδάσκεται τώρα, αλλά να περιέχει και Ιστορία των μεγάλων θρησκειών, π.χ. Βουδισμός, Ισλαμισμός, Ινδουΐσμός κτλ)
Α' Λυκείου: Εμβάθυνση στο τελετουργικό των μεγάλων θρησκειών
Β' Λυκείου: Εμβάθυνση στη φιλοσοφία των μεγάλων θρησκειών
Γ' Λυκείου: Εμβάθυνση στην ηθική των μεγάλων θρησκειών.
Θα πρέπει να υπάρχει σε κάποια τάξη και αρκετός χώρος για τις μεγάλες αιρέσεις, τις οργανώσεις και τον Πνευματισμό.
Βέβαια, για να γίνει αυτό.. και να γράψουν πάλι καινούρια βιβλία...  ::)
... μάλλον δεν θα γίνει ποτέ...  ::)  ::)  ::)

re κοπελια χαλαρωσε λιγο...σιγα μην κανουμε ολοκληρη την θεολογια στα μαθητικα μας χρονια!!!!


εισαι σοβαρη με αυτα που προτεινεις???
ενα μαθημα θρησκειολογιας θα μπορουσε να διδασκεται μια δυο χρονιες το πολυ στο γυμνασιο και αυτο ειναι.
ουτε κατηχηση να γινεται ουτε και να γεμιζουμε θεολογικες γνωσεις λες και θα γινουμε ολοι θεολογοι.
δλδ συγνωμη ρε συννεφακι,τι ειναι προτιμοτερο?να κανουμε οοοολα αυτα τα μαθηματα που λες ή να μαθουμε στο σχολειο και μια τριτη ξενη γλωσσα?ελεος πια λες και ζουμε στο 1821 και χρειαζομαστε κατηχηση!δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να χουμε συντηρητικη γραμμη στην εκπαιδευση στην ελλαδα.

μαθηματα που θα μπορουσαν να μπουν στην θεση των θρησκευτικων:σεξουαλικη αγωγη,προστασια περιβαλλοντος,τριτη ξενη γλωσσα,κοινωνιολογια.
απλα ενα πολυ μικρο μεριδιο ανθρωπων οταν απαλασουν τα παιδια τους απο το μαθημα δεν θα λενε τον λογο...
οχι και πολυ μικρο μεριδιο...
οι αλλοθρησκοι δεν ειναι ενα πολυ μικρο μεριδιο στα ελληνικα σχολεια...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #40 στις: 03/09/08, 12:14 »
Σεξουαλικη αγωγη: Μαλιστα, ενα πολυ ιδιαιτερο μαθημα που θα ωθησει την Παιδεια και τους μαθητες σε αλλα επιπεδα γνωσεων. Μην πω πως με το βιβλιο αυτο θα εχουμε και ενα walkthrough στο κρεβατι. :D

Προστασια του Περιβαλλοντος: Η βιολογια εχει το πρωτο λογο γι'αυτο το μαθημα. Αλλα δεν ειδα κανεις να ζηταει την αλλαγη του γνωστικου επιπεδου της βιολογιας του Γυμνασιου και του Λυκειου! Αντιθετως, γεμιζουμε με γνωσεις περι λεμφοκυτταρων, κυτταρων Τ, κοκ αντι να επικεντρωθουμε περισσοτερο στο κεφαλαιο Οικοσυστημα!

Τριτη Ξενη γλωσσα: Βεβαιως! Ηδη οι μαθητες διδασκονται σε τρομερο βαθμο τις πρωτες 2 ξενες γλωσσες! Μην πω πως ειμαστε ετοιμοι για πτυχιο!

Κοινωνιολογια: Αγωγη του πολιτου; Δικαιο; Νομιζω πως υπαρχει ηδη το μαθημα. Εαν ειναι κακογραμμενο κι εαν διδασκεται λαθος, δεν φταινε τα θρησκευτικα νομιζω!

Brain, το synnefaki προτεινε μια ΠΛΗΡΗ γνωση των θρησκευτικων! Οχι μονο του Χριστιανισμου! Ολα τα μαθηματα που μας περιεγραψες ειναι ατοπα απο μονα τους για πολλους λογους. Η θρησκειολογια που προτεινει ειναι πιο σημαντικη. Γιατι ετσι μπορει ο μαθητης στα ευαισθητα χρονια του ( και στην ωριμοτητα του ) να διακρινει τι θα ηθελε να πιστεψει!

Οταν εχουμε θρησκευτικα παραπονιεστε..Οταν μιλαμε για αλλαγες προς οφελος της θρησκειολογιας, παραπονιεστε..Κλασσικοι Ελληνες!

Οσο για τον αριθμο των αλλοθρησκων, θα ηθελα μια ΕΠΙΣΗΜΗ μελετη. Γιατι κι εγω μπορω να πω πως οι περισσοτεροι Εσκιμωοι ειναι Σατανιστες, αλλα χωρις στοιχεια, πολλα λεμε, και λιγα πιστευουμε. Περιμενω λοιπον εναν αριθμο, μια παραπομπη, μια ενημερωση απο ΕΠΙΣΗΜΑ στοιχεια.

Αλλιως, ειναι λογια του αερα χωρις επιχειρηματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/08, 12:40 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #41 στις: 03/09/08, 12:34 »


Τριτη Ξενη γλωσσα: Βεβαιως! Ηδη οι μαθητες διδασκονται σε τρομερο βαθμο τις πρωτες 2 ξενες γλωσσες! Μην πω πως ειμαστε ετοιμοι για πτυχιο!



Πτυχία όχι πτυχίο! Όλοι οι Έλληνες παίρνουν FCE & Proficiency μόνο με τα Αγγλικά του σχολείου. Φοβερή μέθοδος διδασκαλίας και καλογραμμένα βιβλία!  ;D

Συμφωνώ με τις προτάσεις του συννεφακίου.  :up:
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #42 στις: 03/09/08, 12:49 »
freemind με εναν ανωριμο(ουτε καν να σχολιασω δεν χρειαζεται) τροπο μου λες δλδ οτι ετσι που ειναι η κατασταση δεν εχει νοημα να μπουν αλλα μαθηματα
οκ αποψη σου

εξηγησε μου ομως την ουσια:ποιος ειναι ο λογος να διδασκονται τα θρησκευτικα τοοοοσα χρονια?ποια η χρησιμοτητα?

ετσι τυχαια εγραψα ''ξενοι μαθητες'' στο γκουγκλ και βρηκα μια ιστοσελιδα και διαβασα το εξης''ναφέρουμε το παράδειγμα της Καλλιθέας, όπου σύμφωνα με στοιχεία της νέας σχολικής χρονιάς, το ποσοστό αλλοδαπών μαθητών είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό! Στο 21ο Δημοτικό το 38,5% των μαθητών είναι αλλοδαποί, στο 22ο το 25,2% και στο 2ο το 22%!''

παρε και την ιστοσελιδα http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=82783412

και μη μου πεις οτι οι ξενοι μαθητες ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/08, 12:54 από bairn of mosul »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #43 στις: 03/09/08, 12:50 »
Τα Θρησκευτικά με την έννοια της Θρησκειολογίας είναι εξίσου σημαντικά για μένα με τα μαθηματικά για παράδειγμα,γιατί το θέμα της Θρησκείας,απασχολεί τον άνθρωπο από τη μέρα που γεννιέται μέχρι τη μέρα που πεθαίνει.Δεισιδαιμονίες,προλήψεις και διάφορες φοβίες που πολλές φορές οδηγούνε σε ψυχασθένειες ,θα είχανε από νωρίς ξεκαθαρίσει.Η θρησκεία είτε μας αρέσει είτε όχι ,αποτελεί μεγάλο θέμα για τη κοινωνία των ανθρώπων και η κατανόησή της μόνο καλό θα έκανε. Από αυτή την άποψη θα ήταν ότι πιο προοδευτικό έχει γίνει και μη κολλάμε σε ταμπέλες του 70 και του 80 επιτέλους...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #44 στις: 03/09/08, 12:58 »
Τα Θρησκευτικά με την έννοια της Θρησκειολογίας είναι εξίσου σημαντικά για μένα με τα μαθηματικά για παράδειγμα,γιατί το θέμα της Θρησκείας,απασχολεί τον άνθρωπο από τη μέρα που γεννιέται μέχρι τη μέρα που πεθαίνει.Δεισιδαιμονίες,προλήψεις και διάφορες φοβίες που πολλές φορές οδηγούνε σε ψυχασθένειες ,θα είχανε από νωρίς ξεκαθαρίσει.Η θρησκεία είτε μας αρέσει είτε όχι ,αποτελεί μεγάλο θέμα για τη κοινωνία των ανθρώπων και η κατανόησή της μόνο καλό θα έκανε. Από αυτή την άποψη θα ήταν ότι πιο προοδευτικό έχει γίνει και μη κολλάμε σε ταμπέλες του 70 και του 80 επιτέλους...
αν ηξερες ποσα πραγματα ειναι σημαντικα φιλε μακμισια και ποσες γνωσεις κυκλοφορουν ελευθερες στον κοσμο και περιμενουν να τις κατακτησουμε.δεν αντιλεγω οτι 1002 πραγματα ειναι σημαντικα,οπως και η θρησκειολογια.αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει να κανεις σε ενα παιδι 10 χρονια κατηχηση,ουτε καν να του εξηγεις 10 χρονια οοολες τις θρησκειες.1,2 χρονια δεν αρκουν???

με την ιδια λογικη και τα νομικα ειναι υψιστης σημασιας.για ποιο λογο δεν διδασκονται 5 χρονια στο σχολειο και διδασκονται μολις 1 χρονο?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #45 στις: 03/09/08, 13:02 »


Τριτη Ξενη γλωσσα: Βεβαιως! Ηδη οι μαθητες διδασκονται σε τρομερο βαθμο τις πρωτες 2 ξενες γλωσσες! Μην πω πως ειμαστε ετοιμοι για πτυχιο!



Πτυχία όχι πτυχίο! Όλοι οι Έλληνες παίρνουν FCE & Proficiency μόνο με τα Αγγλικά του σχολείου. Φοβερή μέθοδος διδασκαλίας και καλογραμμένα βιβλία!  ;D

Συμφωνώ με τις προτάσεις του συννεφακίου.  :up:
Δεν το εννοείς για τα Αγγικά έτσι?? :P

Δεισιδαιμονίες,προλήψεις και διάφορες φοβίες που πολλές φορές οδηγούνε σε ψυχασθένειες ,θα είχανε από νωρίς ξεκαθαρίσει.

Πιστεύω πως πρέπει τα παιδιά να γνωρίζονται με τα πράγματα από μικρά ώστε όταν μεγαώσουν λίγο να έχουν τα κριτήτια να επιλέξουν μόνα τους τι θα ακολουθήσουν (όχι μόνο για τη θρησκεία...)\
αν τους τα μαθαίνανε όλα από την αρχή (και όχι μόνο κάποιες πτυχές ώστε να τα φοβίσουν, πείσουν) δεν θα υπήρχαν δεισιδαιμονίες και προλήψεις

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #46 στις: 03/09/08, 13:14 »
εξηγησε μου ομως την ουσια:ποιος ειναι ο λογος να διδασκονται τα θρησκευτικα τοοοοσα χρονια?ποια η χρησιμοτητα?

Τα θρησκευτικα με το υπαρχον βιβλιο δεν διδασκονται σωστα, οπως πολλα μαθηματα ( Δικαιο, Βιολογια, Φυσικη, κλπ ). ΟΜΩΣ, εσυ καυτηριασες τις προτασεις απο το synnefaki, απαξιωνοντας τελειως οτιδηποτε εχει να κανει με τη ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΑ που προτεινει!

Ποια ειναι η χρησιμοτητα; Οταν στα 19 σου σκεφτεσαι ποια ειναι η χρησιμοτητα των θρησκευτικων, τοτε 2 πραγματα συμβαινουν:
1) Ποτε δεν εψαξες αλλες θρησκειες και δεν αμφισβητησες φιλοσοφιες ( οχι μονο τη χριστιανικη, γιατι αυτη ειναι η πιο ευκολη ).
2) Απορριψες τελειως οτιδηποτε εχει να κανει με βαθυστοχαστες αναζητησεις ( εσωτερικες και εξωτερικες ) και παρεμεινες στη λογικη του τιποτα!

Ετσι οπως διδασκονται τωρα τα θρησκευτικα, αυτα τα 2 που περιγραφω πιο πανω ειναι φυσιολογικα αποτελεσματα!
Ομως σε μια χωρα με ανεξιθρησκεια ( και πρωτος την υποστηριζω ) ειναι σημαντικο να ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ολες τις θρησκειες τα παιδια, ωστε τα 18 τους να αποφασιζουν ποια θρησκεια τους φαινεται ορθη. Ετσι βγαινουν ΩΡΙΜΟΙ και ΦΙΛΟΣΟΦΗΜΕΝΟΙ πολιτες, που μπορουν σε μια θρησκευτικη συζητηση να σταθουν και να διατυπωσουν επιχειρηματα, αποψεις και να υποστηριξουν την πιστη τους.


ετσι τυχαια εγραψα ''ξενοι μαθητες'' στο γκουγκλ και βρηκα μια ιστοσελιδα και διαβασα το εξης''ναφέρουμε το παράδειγμα της Καλλιθέας, όπου σύμφωνα με στοιχεία της νέας σχολικής χρονιάς, το ποσοστό αλλοδαπών μαθητών είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό! Στο 21ο Δημοτικό το 38,5% των μαθητών είναι αλλοδαποί, στο 22ο το 25,2% και στο 2ο το 22%!''

παρε και την ιστοσελιδα http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=82783412

και μη μου πεις οτι οι ξενοι μαθητες ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι...

Κανεις μεγαλο λαθος...Αυτα τα στοιχεια, οπως μονος σου το ειπες, αφορουν τους ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ και οχι ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ!
Προς πληροφορηση σου, οι Αλλοδαποι των Βαλκανιων ειναι κατα μεγαλο ποσοστο Χριστιανοι ή βαφτιζονται στην Ελλαδα Χριστιανοι. Μην μπερδευεις την αλλοδαπη ιθαγενεια με την πιστη! Βρες μου πιο αληθοφανη στοιχεια, διοτι η στατιστικη της ιθαγενειας δεν ειναι συμβατη με την πιστη.

δεν σημαινει οτι πρεπει να κανεις σε ενα παιδι 10 χρονια κατηχηση,ουτε καν να του εξηγεις 10 χρονια οοολες τις θρησκειες.1,2 χρονια δεν αρκουν???


Αυτο δειχνει πληρως την αγνοια σου για το τι ειναι θρησκειολογια, τι φιλοσοφια μιας θρησκειας και ποσο μεγαλη μελετη γινεται σε καθε θεμα! Αλλιως οι Θεολογοι θα τελειωναν σε ενα χρονο τη σχολη τους και σε 2 θα ειχαν μεταπτυχιακο με master!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #47 στις: 03/09/08, 13:17 »
Τα Θρησκευτικά με την έννοια της Θρησκειολογίας είναι εξίσου σημαντικά για μένα με τα μαθηματικά για παράδειγμα,γιατί το θέμα της Θρησκείας,απασχολεί τον άνθρωπο από τη μέρα που γεννιέται μέχρι τη μέρα που πεθαίνει.Δεισιδαιμονίες,προλήψεις και διάφορες φοβίες που πολλές φορές οδηγούνε σε ψυχασθένειες ,θα είχανε από νωρίς ξεκαθαρίσει.Η θρησκεία είτε μας αρέσει είτε όχι ,αποτελεί μεγάλο θέμα για τη κοινωνία των ανθρώπων και η κατανόησή της μόνο καλό θα έκανε. Από αυτή την άποψη θα ήταν ότι πιο προοδευτικό έχει γίνει και μη κολλάμε σε ταμπέλες του 70 και του 80 επιτέλους...
αν ηξερες ποσα πραγματα ειναι σημαντικα φιλε μακμισια και ποσες γνωσεις κυκλοφορουν ελευθερες στον κοσμο και περιμενουν να τις κατακτησουμε.δεν αντιλεγω οτι 1002 πραγματα ειναι σημαντικα,οπως και η θρησκειολογια.αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει να κανεις σε ενα παιδι 10 χρονια κατηχηση,ουτε καν να του εξηγεις 10 χρονια οοολες τις θρησκειες.1,2 χρονια δεν αρκουν???

με την ιδια λογικη και τα νομικα ειναι υψιστης σημασιας.για ποιο λογο δεν διδασκονται 5 χρονια στο σχολειο και διδασκονται μολις 1 χρονο?
Με τη λογική ότι η πρωτοβάθμια και η δευτεροβάθμια εκπαίδευση θα έπρεπε να είναι εκείνη που θα μίλαγε γενικά για πράγματα που αφορούν τη ζωή του ανθρώπου και από εκεί και πέρα στη τριτοβάθμια θα ερχότανε και η εξειδίκευση.Δεν συμφωνώ καθόλου με την κατήχηση,ούτε ότι πρέπει να είναι το μάθημα των Θρησκευτικών κατήχηση του ορθόδοξου δόγματος.Επίσης συμφωνώ μαζί σου ότι το θέμα θα μπορούσε να καλυφθεί σε δύο-τρείς χρονιές και αυτές στο Γυμνάσιο(από ρεαλιστικής απόψεως το λέω,όχι ότι συμφωνώ απόλυτα) γιατί ,το σύστημα έτσι κι αλλοιώς θέλει "θετικούς" ανθρώπους για να μπορούνε να το υπηρετούνε.Δεν έχει καιρό για πολλές αναλύσεις και φιλοσοφία...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #48 στις: 03/09/08, 13:23 »


Τριτη Ξενη γλωσσα: Βεβαιως! Ηδη οι μαθητες διδασκονται σε τρομερο βαθμο τις πρωτες 2 ξενες γλωσσες! Μην πω πως ειμαστε ετοιμοι για πτυχιο!



Πτυχία όχι πτυχίο! Όλοι οι Έλληνες παίρνουν FCE & Proficiency μόνο με τα Αγγλικά του σχολείου. Φοβερή μέθοδος διδασκαλίας και καλογραμμένα βιβλία!  ;D

Συμφωνώ με τις προτάσεις του συννεφακίου.  :up:
Δεν το εννοείς για τα Αγγικά έτσι?? :P

Φυσικά και δεν το εννοώ, γι' αυτό έβαλα το  ;D

Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος SAMI

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #49 στις: 03/09/08, 13:32 »
Και γιατί προαιρετικά τα θρησκευτικά? Δηλαδή ο μαθητής θα πάει στο σχολείο και αντί να διδάσκεται, αυτή η μία ώρα την εβδομάδα θα χαραμίζεται!  >:D
Το καλύτερο κατά την άποψη μου πάντα ήταν, να είναι υποχρεωτική η ώρα των θρησκευτικών μεν αλλά σε αυτήν την ώρα να διδάσκεται όχι μόνο ο Χριστιανισμός αλλά σε παράλληλα τμήματα και άλλες αριθμητικά πολυάριθμες θρησκείες όπως ο Ισλαμισμός, ο Βουδισμός, ο Ινδουισμός, ο Ιουδαϊσμός.
Επομένως ο μαθητής αναλόγως με τα Πιστεύω της οικογένειας του θα μπορεί να διδαχτεί την αντίστοιχη θρησκεία και να μην μένει αμόρφωτος. Άλλωστε όλες οι θρησκείες είναι εξίσου σημαντικές καθώς καθορίζουν τους ρυθμούς της οικονομικής ζωής με τη διατροφή, την ενδυμασία, τις εορτές και τις αργίες, τα προσκυνήματα, τον κύκλο της ζωής (γέννηση/μύηση/γάμος/ κηδεία), τα δώρα και τις μορφές τέχνης που υπαγορεύουν και είναι ωφέλιμο για μια κοινωνία να διδάσκονται.
Με τον τρόπο αυτό το σχολείο θα προσέφερε πραγματικά σε όλους την παιδεία και θα απασχολούσε περισσότερους δασκάλους για το μάθημα των θρησκευτικών καθώς τα τμήματα αυτά θα έπρεπε να λειτουργούν παράλληλα, όπως προανέφερα, την ίδια σχολική ώρα των θρησκευτικών.  0:)
Are you forever - loss of purpose in a passive life
Are you forever - pale, regarded as a waste of time