Αποστολέας Θέμα: κιθαρα squier για πειραματισμο  (Αναγνώστηκε 6860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
κιθαρα squier για πειραματισμο
« στις: 11/09/15, 01:11 »
Καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω δυο-τρια πραγματακια και ελπιζω να βοηθηθω απο την εμπειρια και τις γνωσεις σας. Σκεφτομαι να αγορασω μια ηλεκτρικη κιθαρα της σειρας Fender Squier. Επειδη ομως, ασχολουμαι με κιθαρες μόνο ενα χρονο, θελω μια κιθαρα την οποία να την παρω για να πειραματιστω πανω της σιγα σιγα. Να μαθω να σεταρω σωστα μια κιθαρα, να της περάσω καινουριους μαγνήτες(Seymour Duncan SSL-1), locking tunners κτλ κτλ... Λοιπον, ψαχνω σε καταστηματα τιμες και μου κινησε το ενδιαφερον η Squier Affinity (γυρω στα 230 ευρω) και η Squier Classic Vibe (γυρω στα 480 ευρω) για την οποια εχω ακουσει πολυ καλα λόγια. Θα μπορουσε καποιος που εχει παρελθον με αυτα τα οργανα να μου εξηγησει καποιες διαφορες τους; γιατι εγω τις βλεπω ιδιες με διαφορα στους μαγνήτες(που σκοπευω να τους αλλαξω), στο σχημα και σε μερικες γωνιες/καμπυλες στο σωμα.
 
 
Προταση για καποια αλλη επιλογη κιθαρας ιδιου τυπου ισως;
 
Καθε αποψη και βοηθεια δεκτη!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/15, 01:14 από freeloader »
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #1 στις: 11/09/15, 08:33 »
Καλημέρα! Η classic vibe είναι εξαιρετική κιθάρα για τα χρήματά της (και όχι μόνο). Δεν θα μάθαινα επάνω της να κάνω ταρζανιές! Αν είναι κανείς προσεκτικός βέβαια και πρίν κάνει κάτι το έχει ψάξει, δε νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να καταστρέψει κιθάρα. Αν σε ενδιαφέρουν τα απλά πράγματα του setup (truss rod-action-intonation) πάρε όποια σου αρέσει και ξεκίνα. Αν θέλεις να μπλέξεις με τάστα (leveling-crowning), nut και λοιπά...ανατριχιαστικά, πάρε την πιο φθηνή που θα βρείς στις αγγελίες γιατί ο κίνδυνος να γίνει η παπ...στραβή ;D είναι μεγάλος!
Η αλλαγή μαγνητών αν έχεις χρησιμοποιήσει ξανά κολλητήρι είναι πολύ εύκολη διαδικασία, μην τη φοβάσαι όποια κιθάρα και να διαλέξεις.
Πολύ καλές βάσεις για πειραματισμούς είναι και οι sx σε low budget καταστάσεις. Όπως επίσης και μια σειρά της tanglewood αλλά δε νομίζω ότι μπορείς να τη βρείς εύκολα στην Ελλάδα..
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/15, 08:38 από atav (φλουτσ) »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #2 στις: 11/09/15, 09:01 »
Καλημερα και απο μενα!
Αν προκειται να κανεις δραστικους πειραματισμους και αλλαγες του στιλ πχ "Αλλαγή χρώματος" ή "σκαψιμο για αλλαγη τρεμολο σε floyd rose" θα συμφωνουσα 100% με τον Atav - διαλεξε μια φθηνη κιθαρα για να την κανεις "πειραματοζωο". Αν ομως σκοπευεις να "επενδυσεις" πανω της με τον καιρο (αλλαγη μαγνητων με επώνυμους, locking tuners κτλ οπως αναφερεις), εγω θα σου προτεινα να δωσεις λιγα παραπανω για να ξεκινησεις απο μια καλη βαση, οπως πχ η classic vibe που αναφερθηκε, ωστε να καταληξεις με τον καιρο με μια κιθαρα που θα την εχεις φερει στα μετρα σου και θα τη χαιρεσαι.
Οποτε, αν ισχυει το δευτερο, απο μενα +1 για Squier CV (δεν διευκρινιζεις strat ή tele? - οχι οτι παιζει ρολο στο ερωτημα, τα ιδια ισχυουν και για τις 2  ;) )


edit: Μαλιστα εγω θα διαλεγα την ξανθια, που ειναι και επετειακο μοντελο και πιο... φθηνη  ;)  (αν και σε τετοιες εκδοσεις δε λεει να πειραζεις τιποτα επανω τους...)


http://www.dv247.com/guitars/squier-60th-anniversary-classic-vibe-50s-stratocaster-6-string-electric-guitar-aztec-gold--206945

http://www.chicagomusicexchange.com/collections/squier/products/squier-classic-vibe-60th-anniversary-stratocaster-aztec-gold            (αυτο το παραθετω πιο πολυ για τις φωτο που εχει για να καταλαβεις για τι μιλαμε...)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/15, 09:21 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #3 στις: 11/09/15, 12:45 »
Καλημέρα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Καταρχήν να πω οτι ψαχνω stratocaster που ρωτησε o Kosthrash, καταπροτιμηση σε 2 ή 3 color Sunburst και rosewood ταστιερα αντι mapple.
Δεν ενδιαφερομαι για αλλαγες χρώματος, σκαψιματος και αλλων τετοιων hardcore πραγματων για μενα :P


Αν ομως σκοπευεις να "επενδυσεις" πανω της με τον καιρο (αλλαγη μαγνητων με επώνυμους, locking tuners κτλ οπως αναφερεις), εγω θα σου προτεινα να δωσεις λιγα παραπανω για να ξεκινησεις απο μια καλη βαση, οπως πχ η classic vibe που αναφερθηκε, ωστε να καταληξεις με τον καιρο με μια κιθαρα που θα την εχεις φερει στα μετρα σου και θα τη χαιρεσαι.



Αυτο ακριβως εχω στο μυαλο μου...να επενδυσω σιγα σιγα πανω σε αυτη την κιθαρα και να φτασω σε ενα επιπεδο που να μπορεσω να την προσαρμοσω στα δικα μου ιδανικα. Δεν καταλαβαινω γιατι μου προτεινετε ομως την CV αντι της affinity, απο την στιγμη που θα αλλαξω μαγνήτες και κλειδια. Αξιζει τα 250 ευρω παραπανω απο την στιγμη που θα αλλαχτουν μαγνητες και κλειδια; Τα ξυλα τους βλεπω ειναι ιδια! Δεν λαμβανω μηπως κατι υποψη μου; κανω καπου λαθος;
 
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #4 στις: 11/09/15, 13:06 »
Αν την αγορά την κάνεις από Ελλάδα, πιάσε και τις δύο στα χέρια σου, νιώσε τις, και θα καταλάβεις αν αξίζει η διαφορά χρημάτων ή όχι. Δεν λέω να τις ακούσεις γιατί αυτό δεν είναι κριτήριο για σένα που θα περάσεις σε τροποποιήσεις, αλλά το να τις νοιώσεις, να δεις ποιος λαιμός κουμπώνει καλύτερα στο χέρι σου, ποιο όργανο σου "κάθεται" ρε παιδί μου στο χέρι καλύτερα, ακόμα και οπτικά ποιο σου αρέσει περισσότερο.
White noise

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #5 στις: 11/09/15, 18:17 »
υπαρχουν και οι Squier Vintage Modified που ειναι ενα κλικ πιο φθηνες απο τις CV,αλλα ας πουν οι πιο εμπειροι αν αξιζουν.
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #6 στις: 11/09/15, 21:05 »
Όπως έχω ξαναπεί, για μένα οι Squier Classic Vibe είναι οι καλύτερες strat που μπορεί να αγοράσει κανείς, όχι μόνο στο συγκεκριμένο όριο τιμής αλλά και πολύ παραπάνω. Στο ίδιο περίπου χρηματικό επίπεδο η μόνη άλλη επιλογή ανάλογου επιπέδου αυτή τη στιγμή είναι οι G&L Tribute. Σαν επόμενο σταθμό για κάποιον που θέλει κάτι καθαρά ανώτερο ποιοτικά θα έβαζα τις Fender Classic Series και Classic Player, αν και θα πρέπει να πω ότι κατά τη γνώμη μου μια Classic Player '50s που έπεσε στα χέρια μου πρόσφατα χρειάζεται αναβάθμιση των απογοητευτικών της μαγνητών για να ξεπεράσει την Squier Classic Vibe σε όλους τους τομείς. Ακόμα και έτσι δεν θα έλεγα ότι οι ποιοτικές τους διαφορές δικαιολογούν τη διπλάσια τιμή της Classic Player. Μάλλον πληρώνεις το όνομα του Custom Shop της Fender παρά το ουσιαστικό αποτέλεσμα της συνεισφοράς του στην κατασκευή του συγκεκριμένου μοντέλου.

Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, εννοείται ότι οι CV δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τις Affinity πέρα από το λογότυπο της Squier στο headstock. Η Classic Vibe έχει σαφώς ανώτερη ποιότητα κατασκευής, ειδικά το μπράτσο που είναι εξαιρετικό, αλλά και γενικά το φινίρισμα είναι παντού ιδιαίτερα προσεγμένο. Οι δε μαγνήτες της Classic Vibe (οι οποίοι ουσιαστικά είναι Toneriders) είναι καλύτεροι όχι μόνο από τους μαγνήτες της Affinity, αλλά και από πολύ ακριβότερων κιθάρων. Αν λοιπόν θέλεις ένα όργανο για να πειραματιστείς χωρίς να σε ενδιαφέρει αν θα το καταστρέψεις, πάρε την Affinity. Αν θέλεις μια βάση για να κάνεις προσεκτικές και επιλεκτικές μετατροπές, η Classic Vibe για μένα θα ήταν ιδανική.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #7 στις: 17/09/15, 16:23 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας! Οπως καταλαβαινω πρεπει να αυξησω το budget μου για να παρω μια καλύτερη κιθαρα. Δεν νομιζω να αξιζει να δωσεις 200 ευρω για κατι στο οποιο σκοπευεις να επενδυσεις αλλο ενα 250αρι μες το νερο. Πηγα σε καταστημα και επιασα και την Affinity και την CV. Οντως οπως ειπατε πολλοι καμια σχεση οι δυο κιθαρες (κατασκευαστικα, ηχητικα δεν με ενδιαφερει) Εψαξα λιγο στο διαδικτυο, σε διαφορα φορουμς και σε παλιοτερες συζητησεις εδω και μπορω να πω πως διαβασα αρκετα καλα λογια τις SX...στην ελλαδα ποιος τις φερνει; Θελω να πιασω και μια SX στα χερια μου
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #8 στις: 17/09/15, 18:59 »
Εψαξα λιγο στο διαδικτυο, σε διαφορα φορουμς και σε παλιοτερες συζητησεις εδω και μπορω να πω πως διαβασα αρκετα καλα λογια τις SX...στην ελλαδα ποιος τις φερνει; Θελω να πιασω και μια SX στα χερια μου
στο μοναστηρακι στην Hφαιστου  ;)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #9 στις: 17/09/15, 21:19 »
Εψαξα λιγο στο διαδικτυο, σε διαφορα φορουμς και σε παλιοτερες συζητησεις εδω και μπορω να πω πως διαβασα αρκετα καλα λογια τις SX

go for it!
έχω την sx sst57 την οποία δεν αποχωρίζομαι .
της έχω αλλάξει το bridge μαγνήτη (γιατί παραήταν αδύναμος) , nut και ποτενσιόμετρα (τα τελευταία τα αλλάζω σε οποιαδήποτε στρατ πέσει στην κατοχή μου) . Η κιθάρα είναι κουμπούλι, μ'εχει βολέψει πάρα πολύ.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #10 στις: 17/09/15, 21:58 »
go for it!
έχω την sx sst57 την οποία δεν αποχωρίζομαι .
της έχω αλλάξει το bridge μαγνήτη (γιατί παραήταν αδύναμος) , nut και ποτενσιόμετρα (τα τελευταία τα αλλάζω σε οποιαδήποτε στρατ πέσει στην κατοχή μου) . Η κιθάρα είναι κουμπούλι, μ'εχει βολέψει πάρα πολύ.

Λες για  την κουκλα που εβαψες και ανεβασες τον οδηγο για βαφη strat??
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=89263.0
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #11 στις: 17/09/15, 22:33 »

Λες για  την κουκλα που εβαψες και ανεβασες τον οδηγο για βαφη strat??
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=89263.0


ναι, αυτή είναι ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #12 στις: 18/09/15, 08:51 »
Δες και αυτή την κούκλα από την Ibanez... μπορει να μην ειναι κλασσικη strat (πιο πολυ σε superstrat παει), ομως IMHO υπερτερει σε ποικιλλια ηχων (λογω HSS μαγνητων), εχει πιο λεπτο και ελαφρυ σωμα (=πιο βολικη στο ορθιο παιξιμο) και ειναι μια κιθαρα που -μαζι με την CV- αξιζει να "επενδυσεις" πανω της μελλοντικα (αν χρειαστει, γιατι μπορει να σε καλυπτει και ετσι οπως ειναι):


https://polytopesystems.gr/-e75j







edit: Υπαρχει και σε αγγελια στα 200 ευρω -αν την προλαβεις... (δεν εχω σχεση με τον πωλητη)


http://smart.noiz.gr/details.php?id=253360
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/15, 08:59 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #13 στις: 18/09/15, 14:03 »
Ομορφουλα και αυτη η Ibanez αλλα δεν ψαχνω HSS προς το παρον φιλε Κωστα (καθε φορα που βλεπω το "Kosthrash" μου παιρνει κανα 2λεπτο να αναρωτιεμαι αν οντως ειναι μια μιξη του kostas και του thrash) :P Ευχαριστω για τις πληροφοριες και την αγγελια!
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα squier για πειραματισμο
« Απάντηση #14 στις: 18/09/15, 14:29 »
(καθε φορα που βλεπω το "Kosthrash" μου παιρνει κανα 2λεπτο να αναρωτιεμαι αν οντως ειναι μια μιξη του kostas και του thrash) :P



Χαχαχα το βρήκες!  :up (νικνειμ της εφηβειας  ;D )


BTW τις SX strat θα τις βρεις οπως προανεφεραν τα παιδια στον Σαμουελιαν στο Μοναστηρακι:


http://www.musiceshop.gr/shop/product_info.php?cPath=27_28&products_id=152


A! Και για να μη ξεχνιομαστε  :P


Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/03, 19:40
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
4426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/08, 18:05
από giannis70
Squier

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

1 Απαντήσεις
2450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/09, 23:40
από TOWER OF POWER
Squier A/B

Ξεκίνησε από mred-akias Μπάσο

18 Απαντήσεις
6267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/09, 16:02
από stepap#12
9 Απαντήσεις
3579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 02:05
από kostasmel
10 Απαντήσεις
3575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/10, 15:43
από Johnie Darko
11 Απαντήσεις
4166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/12, 16:16
από geopaok
7 Απαντήσεις
4044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/15, 16:15
από The Rocker
18 Απαντήσεις
7921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/15, 12:39
από bathan
21 Απαντήσεις
7646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/15, 03:01
από sfanfan