Αποστολέας Θέμα: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...  (Αναγνώστηκε 27148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χαιρετώ το forum.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να μαθαίνω ηλεκτρικό μπάσο και σε πρακτικό επίπεδο έχω μηδαμινή επαφή με τη μουσική.

Τί νομίζετε πως είναι καλύτερο, να πάω σε ωδείο ή να βρω δάσκαλο για το σπίτι; Οικονομικά τι συμφέρει περισσότερο;

Προσωπικά σκέφτομαι να ξεκινήσω να μαθαίνω μόνος μου για κανένα 3μηνο (βιβλίο, on-line videos & μαθήματα κλπ) και μετά έχοντας αποκτήσει κάποιες "βάσεις" να ξεκινήσω μαθήματα, μήπως έτσι επιταχυνθεί η πρόοδος.
Επιπλέον έχω διαβάσει σε forum ότι συχνά μαθαίνεις να παίζεις λάθος ως αυτοδίδακτος.

Όσο αφορά στο όργανο, έκανα μια επίσκεψη στο Νάκα και μου πρότεινε το Yamaha RBX170 (http://www.yamaha.com/guitars/products/productdetail.html?CNTID=60160) και για ενισχυτή τον Laney RB1 (http://www.activemusician.com/item--HS.RB1).

Επειδή έκανα μια αναζήτηση στο forum πριν ρωτήσω, είδα ότι είναι καλύτερα να ψάξω on-line αγορά γιατί ενδεχομένως να τα βρω σε αρκετά καλύτερη τιμή. Ωστόσο η πρόταση η ίδια πως σας φαίνεται, δεδομένου ότι είμαι παντελώς αρχάριος και δε θέλω να επενδύσω πολλά πριν δω πως θα πάει το θέμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #1 στις: 16/04/09, 14:08 »
μην πάρεις yamaha τα λεφτά σου πάνε τσάμπα.πραγματικά οσα έχω δοκιμάσει κα8ώς πάω στον νάκα και στις αίθουσες έχει άπειρα xD ναι τελοσπάντων επειδή πουλάει αυτά και dean...πόσα λεφτά μπορείς να δια8έσεις?

και 8α σου πώ τι μπάσα εκτός απο yamaha kai dean 8α ήταν καλά να πάρεις αν και ο ενισχυτής είναι πολύ καλός για τα watt του ;)
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #2 στις: 16/04/09, 14:24 »
Aν ψαξεις στο forum στην υποκατηγορια του μπασσου θα βρεις ολες τις απαντησεις και προτασεις στα ερωτηματα σου.
Επισης θα καταληξεις στο εξης συμπερασμα:
ΟΧΙ ΣΤΟ ΝΑΚΑ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΟ!! :o
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος stepap#12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • H.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #3 στις: 16/04/09, 14:45 »
Θα συμφωνησω με τον onfire...Μακρια απο τον Νακα... ;)

Τον RB1 τον εχω κι γω σπιτι για practice και ειναι οτι πρεπει για αρχη ;D ;D

Οσο για το Yamaha, καλυτερα να το αποφυγεις και να πας σε αλλες μαρκες οπως
Ibanez, Cort, Squire, ESP, Epiphone και πολλες αλλες για αρχη..
Σιγουρα θα βρεις πολυ καλυτερο οργανο απο Yamaha περιπου στα λεφτα σου.

Κανε μια γυρα στα μαγαζια της Αθηνας και θα βρεις αρκετα απο αυτα..

για αγορες on-line (καθυστερει λιγο, αλλα σου ερχεται φθηνοτερα)..
κανε την αρχη απο τον πασιγνωστο THOMANN (η Θωμας ;))

http://www.thomann.de/
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/09, 14:52 από stepap#12 »

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #4 στις: 16/04/09, 22:12 »
[...]πόσα λεφτά μπορείς να δια8έσεις?

Γύρω στα 350€, βαριά 400€ μπορώ να δώσω. Το λέω κυρίως διότι όπως προείπα θέλω να δω πρώτα πως θα πάνε τα πράγματα ώστε να μη βρεθώ με εξοπλισμό που υπερβαίνει το μπάτζετ μου στο χέρι εάν τελικά για το χ,ψ λόγο δε συνεχίσω (που το θεωρώ απίθανο γιατί αν ξεκινήσω στα σοβαρά δύσκολα θα το παρατήσω).

Aν ψαξεις στο forum στην υποκατηγορια του μπασσου θα βρεις ολες τις απαντησεις και προτασεις στα ερωτηματα σου.
Επισης θα καταληξεις στο εξης συμπερασμα:
ΟΧΙ ΣΤΟ ΝΑΚΑ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΟ!! :o

onfire έχεις δίκιο, έχω βρει αρκετές απαντήσεις στο θέμα του τι όργανο να επιλέξω (όxι ότι δεν δέχομαι νέες απαντήσεις  :P), κυρίως έκανα το ποστ για μια κατεύθυνση στο τι τρόπο εκμάθησης να διαλέξω...

Από την εμπειρία σας τι είναι πιο "αποδοτικό" σε σχέση με το κόστος, το ωδείο ή ένας δάσκαλος;

Και κάτι ακόμα, για μεταχειρισμένο μπάσο να το κοιτάξω (εφόσον θα είναι καλύτερο ποιοτικά από το καινούριο και στα λεφτά που μπορώ να δώσω) ή να πάω για καινούριο;

Και πάλι ευχαριστώ.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #5 στις: 16/04/09, 23:01 »
Στα ιδιαίτερα, ο μαθητής πληρώνει λιγότερα και ο δάσκαλος παίρνει περισσότερα. Στο Ωδείο, ο μαθητής πληρώνει περισσότερα και ο δάσκαλος παίρνει λιγότερα. Εκτίμησή μου είναι πως, εάν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά το μπάσο, καλύτερα θα είναι να βρεις έναν καλό δάσκαλο για ιδιαίτερα, ο οποίος θα σου μεταδώσει μουσικές γνώσεις όχι μόνο πρακτικές επί του οργάνου, αλλά και θεωρητικές, σε έναν στοιχειώδη τουλάχιστον βαθμό. Το Ωδείο, πάντα κατά τη δική μου άποψη, είναι απαραίτητο μόνο και μόνο εάν παράλληλα ενδιαφέρεσαι για εις βάθος θεωρητικές γνώσεις και απόκτηση των σχετικών πτυχίων (αρμονία, αντίστιξη κλπ).
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #6 στις: 24/04/09, 12:47 »
Παιδιά για βιβλίο με τι προτείνετε να ξεκινήσω; To Bass Guitar for Dummies το έχετε κοιτάξει, βοηθάει;

Επιπλέον, στο web έχετε κάτι συγκεκριμένο υπόψη σας, όπως τα βίντεο κάποιου συγκεκριμένου δασκάλου, ή καμιά στάνταρ ιστοσελίδα για newbs (:P) ή να κοιτάξω και ότι κάτσει;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #7 στις: 24/04/09, 12:57 »
Εγω παλι σου προτεινω να ξεκινησεις με δασκαλο.Και γω για να μπορεσω να μαθω την σωστη τεχνικη με τα δαχτυλα χρειαστηκε να παω σε δασκαλο(ασχετα με το οτι τελικα κατεληξα στην πενα).Και θα μαθεις γενικα πιο γρηγορα οταν ενας δασκαλος σε κατευθυνει.Γιατι μονος σου θα βαδιζεις οπου να ναι.Ενω με τον δασκαλο θα σου δινει ασκησεις και κομματια..και θα τα κανεις..χωρις να ανησυχεις.

Αν..παρολα αυτα επιμενεις στην εκμαθηση μονος.Τσεκαρε στο you tube τα βιντεο της expert village η της basslessons.παραδειγμα..



Γενικα υπαρχουν πολλα τετοια tutorials που μπορουν να σε βοηθησουν.Καλη αρχη φιλε μου.Πες μας και εν καιρω πως τα πας..τι μπασο αγορασες κλπ...

:up και το σημαντικοτερο να εχεις υπομονη και να μην μασας...

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #8 στις: 24/04/09, 17:30 »
Εγω παλι σου προτεινω να ξεκινησεις με δασκαλο.Και γω για να μπορεσω να μαθω την σωστη τεχνικη με τα δαχτυλα χρειαστηκε να παω σε δασκαλο(ασχετα με το οτι τελικα κατεληξα στην πενα).Και θα μαθεις γενικα πιο γρηγορα οταν ενας δασκαλος σε κατευθυνει.Γιατι μονος σου θα βαδιζεις οπου να ναι.Ενω με τον δασκαλο θα σου δινει ασκησεις και κομματια..και θα τα κανεις..χωρις να ανησυχεις.

Αν..παρολα αυτα επιμενεις στην εκμαθηση μονος.Τσεκαρε στο you tube τα βιντεο της expert village η της basslessons.παραδειγμα..

http://www.youtube.com/watch?v=I5xK70iyvCg

Γενικα υπαρχουν πολλα τετοια tutorials που μπορουν να σε βοηθησουν.Καλη αρχη φιλε μου.Πες μας και εν καιρω πως τα πας..τι μπασο αγορασες κλπ...

:up και το σημαντικοτερο να εχεις υπομονη και να μην μασας...




Προσανατολίζομαι στο να βρω δάσκαλο σε κάποια φάση, απλά λέω να ξεκινήσω μόνος και βλέπω...Υπάρχει πολύ...ύλη στο web, απλώς δε θέλω να μπερδευτώ με τον τρόπο που τα λέει (ή τα γράφει) ο καθένας.

Anyway, ευχαριστώ  :)
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #9 στις: 27/04/09, 18:24 »
To FENDER SQUIER VINT. MOD. JAZZ NT (http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm, πρόταση του φίλτατου TheBlackBass  ;)) πως σας φαίνεται; Έχετε κάτι άλλο υπόψη σας στα ίδια χρήματα;

Θα κάνω καμιά γύρα μήπως το βρω και για δοκιμή σε κανένα κατάστημα.

Για ενισχυτή στα πόσα watt να κοιτάξω, δεδομένου ότι μιλάμε για εμφανίσεις που θα κάνω στο...δωμάτιο μου  :P. Κάποια συγκεκριμένη μάρκα;

Πακέτο από thomann είναι καλύτερα να τα παραγγείλω, έτσι; Τα φέρνει πιστεύω έτοιμα για χρήση (κουρδισμένα, ρυθμισμένα κλπ.)...

Ευχαριστώ παίδες.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #10 στις: 27/04/09, 20:59 »
Ναι 8α τα ευχαριστη8είς τρελά!! Με γειά!!!
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #11 στις: 27/04/09, 21:09 »
To FENDER SQUIER VINT. MOD. JAZZ NT (http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm, πρόταση του φίλτατου TheBlackBass  ;)) πως σας φαίνεται; Έχετε κάτι άλλο υπόψη σας στα ίδια χρήματα;

Θα κάνω καμιά γύρα μήπως το βρω και για δοκιμή σε κανένα κατάστημα.

Για ενισχυτή στα πόσα watt να κοιτάξω, δεδομένου ότι μιλάμε για εμφανίσεις που θα κάνω στο...δωμάτιο μου  :P. Κάποια συγκεκριμένη μάρκα;

Πακέτο από thomann είναι καλύτερα να τα παραγγείλω, έτσι; Τα φέρνει πιστεύω έτοιμα για χρήση (κουρδισμένα, ρυθμισμένα κλπ.)...

Ευχαριστώ παίδες.


1) VM και τα μυαλα στο blender, δεν υπαρχει ανταγωνισμος σε αυτα τα φραγκα.

2) Ενισχυτη προτεινουμε αναλογα με το ποσα μπορεις να διαθεσεις. Αν ειναι μονο για την κρεβατοκαμαρα δεν χρειαζεται να ξηλωθεις.

3) Καλο ειναι μολις παρεις (απο οπουδηποτε)το μπασο να το πας σε εναν μαστορα να το στρωσει.

Αυτα τα ολιγα...  :)
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #12 στις: 27/04/09, 21:21 »
Μπράβο Nikoubi για την συμβουλή σου!! :) πρέπει να στο στρώσει κάποιος ειδικός ;)
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #13 στις: 27/04/09, 22:26 »
1) VM και τα μυαλα στο blender, δεν υπαρχει ανταγωνισμος σε αυτα τα φραγκα.

2) Ενισχυτη προτεινουμε αναλογα με το ποσα μπορεις να διαθεσεις. Αν ειναι μονο για την κρεβατοκαμαρα δεν χρειαζεται να ξηλωθεις.

3) Καλο ειναι μολις παρεις (απο οπουδηποτε)το μπασο να το πας σε εναν μαστορα να το στρωσει.

Αυτα τα ολιγα...  :)

1)OK.

2)Καμιά κατοστάρα πάνω κάτω.

3)OK, αλλά τι ακριβώς στρώσιμο κάνει; Ρωτάω για να μαθαίνω παράλληλα, κατάλαβες...  ;)
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #14 στις: 27/04/09, 22:40 »
Nα σου ρυ8μίσει την ταστιέρα, να στο κουρδίσει (για εγκαίνια!!) για να μην ακούς γκρούν γκρούν!!
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #15 στις: 27/04/09, 23:41 »
1)OK.

2)Καμιά κατοστάρα πάνω κάτω.

3)OK, αλλά τι ακριβώς στρώσιμο κάνει; Ρωτάω για να μαθαίνω παράλληλα, κατάλαβες...  ;)


Στρωσιμο (σεταρισμα, setup) εννοουμε τις διαφορες μικρορυθμισεις που κανουν το μπασο σου να παιζει πιο ευκολα και πιο καλα. Οι πιο βασικες απο αυτες ειναι η ρυθμιση το truss rod (της "βεργα" που βπηθαει το μπρατσο να μη μετατραπει σε τοξο απο την ταση των χορδων) το action (την αποσταση των χορδων απο τα ταστα)  και το intonation (ρυθμιση της γεφυρας ωστε να ακουγονται "σωστες" οι νοτες σε ολη την ταστιερα). Αυτα σιγα σιγα θα μαθες να τα κανεις και μονος σου, αλλα χρειαζεται να σε σκοτισουν τωρα που ξεκινας.

Για ενισχυτη θα σου προτεινα να ανεβεις λιγο πανω τα 100 ευρα σε τουτον δω:

http://www.thomann.de/gr/laney_rb2_richter_bass.htm
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος stepap#12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • H.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #16 στις: 29/04/09, 11:19 »
Πουλαω και τον δικο μου αν σε ενδιαφερει...Να ανεβεις λιγο σε Watt με χαμηλη τιμη..

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=8675

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #17 στις: 29/04/09, 11:37 »
Eιμαι και γω της αποψης να παρεις κατι οχι τελειως μικρο.Δλδ με εναν 60αρη μπορεις να κανεις δουλεια.Και μαλιστα εχω βγαλει μπολικα λαιβ με 60αρη ενισχυτη.

Αν βεβαια το budget σου σε περιοριζει πολυ μπορεις να παρεις κατι τετοιο

http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl450_ultrabass.htm

Eγω Behringer εχω.Εχει αξιοπρεπεστατο ηχο και για τα λεφτα του ειναι πολυ καλος.Πιστευω οτι επισης ειναι πολυ καλος και για αρχη.

Επ'ευκαιρια μου αρεσει και το μπασο που θες να παρεις...και νομιζω ειναι και σε καλη τιμη.Το αντιστοιχο σε αριστεροχειρο νομιζω κανει 355!!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/09, 12:36 από bassman(sticky fingers!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος filthy_dwarf

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • Call me Peter File
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #18 στις: 29/04/09, 13:56 »
εγώ έχω έναν 25άρη Ibanez  και πιστεύω οτι για σπίτι είναι ότι πρέπει ή για πρόβες. Τώρα για live μπαααααα

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #19 στις: 29/04/09, 19:46 »
@stepap#12 το τσέκαρα φίλος αλλά η αλήθεια είναι ότι κοιτάω για κάτι πιο μικρό.Ευχαριστώ πάντως.

Τώρα, απ' ό,τι βλέπω ο BEHRINGER BXL450 ULTRABASS (http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl450_ultrabass.htm) είναι στα ίδια χρήματα περίπου με τον LANEY RB2 RICHTER BASS (http://www.thomann.de/gr/laney_rb2_richter_bass.htm) αλλά με περισσότερα watt, οπότε φαντάζομαι ότι στον Laney πληρώνεις κάτι παραπάνω, κάνω λάθος;

Για τον LANEY RB1 RICHTER BASS (http://www.thomann.de/gr/laney_rb1_richter_bass.htm) που αρχικά μου πρότεινε & ο Νάκας να μη την ψάξω καθόλου; Είναι πολύ μικρός λέτε;
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος stepap#12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • H.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #20 στις: 29/04/09, 20:34 »
Δεν λεει να φυγει με τπτ απο το κεφαλι μου αυτος ο Ibanez..... >:(  πλακα κανω..!! :)

Κοιτα ο RB1 ειναι καθαρα και μονο για το σπιτι...για τπτ παραπανω :)

Ο RB2 ειναι ισως για κανενα live σε κανενα μαγαζι χωρητικοτητας 30 ατομων το πολυ.. ;)και παλι θα παιζεις με τερμα ενταση..
βεβαια νομιζω οτι ειναι λιγο νωρις να σου μιλαμε για live..αλλα οταν φτασεις σε αυτο το σημειο θα καταλαβεις..

Οσο για τους Behringer, δεν ειναι οσα watt λενε...+οτι τα υλικα κατασκευης δεν ειναι και τα καλυτερα
απο την αλλη δε ειναι πολυ καλοι για τα λεφτα που δινεις ;D ;D

Θα σου ελεγα να παρεις εναν Behringer, γιατι ανθρωπος εισαι κι συ...θα θες να τα σπασεις καποια στιγμη και με τον RB1 θα ξενερωσεις απλα.. :( :( (τον εχω κι γω)

η εστω τον RB2..Δεν θα εχει τρελες διαφορες απο τον 45αρι Behringer..

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #21 στις: 29/04/09, 20:37 »
@stepap#12 το τσέκαρα φίλος αλλά η αλήθεια είναι ότι κοιτάω για κάτι πιο μικρό.Ευχαριστώ πάντως.

Τώρα, απ' ό,τι βλέπω ο BEHRINGER BXL450 ULTRABASS (http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl450_ultrabass.htm) είναι στα ίδια χρήματα περίπου με τον LANEY RB2 RICHTER BASS (http://www.thomann.de/gr/laney_rb2_richter_bass.htm) αλλά με περισσότερα watt, οπότε φαντάζομαι ότι στον Laney πληρώνεις κάτι παραπάνω, κάνω λάθος;

Για τον LANEY RB1 RICHTER BASS (http://www.thomann.de/gr/laney_rb1_richter_bass.htm) που αρχικά μου πρότεινε & ο Νάκας να μη την ψάξω καθόλου; Είναι πολύ μικρός λέτε;


"Πληρωνεις" το οτι η Behringer δεν δινει τα watt της σε RMS rating (οπως σχεδον ολοι οι κατασκευαστες) αλλα σε peak rating, που μπορει να ειναι διπλασιο και τριπλασιο του RMS. Επισης "πληρωνεις" την ελλειψη αξιοπιστιας που χαρακτηριζει γενικα την Behringer, οτι δηλαδη του bassman(sticky fingers!) ο ενισχυτης μπορει να ειναι σκυλι αλλα εγω εχω δει το μεγαφωνο του BXL450 να σκιζεται στα δυο με το gain στο 5 και το master στο 3, επομενως δεν ξερεις σε ποια απο τις 2 περιπτωσεις θα πεσεις. Για τον RB1 με χαλαει λιγο το 8αρι μεγαφωνο του.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #22 στις: 29/04/09, 23:49 »
Συμφωνώ, όχι σε Behringer! Ποιοτικά δεν λένε καθόλου!
Δώσε λίγα ευρώ παραπάνω να πάρεις κατι καλύτερο....





Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #23 στις: 30/04/09, 12:22 »
Eχω ακουσει και γω διαφορες κακιες για την Behringer.Στο στουντιο που προβαρω εχει ενισχυτη Behringer.Μια χαρα αντεχει χρονια τωρα.Στο σπιτι μου εχω 6 χρονια εναν 60αρη Behringer με τον οποιο εχω βγαλει λαιβ πολλες φορες και τον ειχα τσιτα(μπας και ακουω τπτ πανω στην σκηνη)..και παρολα αυτα παιζει ακομα μια χαρα.

Ο εξοπλισμος του ηχοληπτη μας στα λαιβ ειναι εξ ολοκληρου Behringer.Πιστευω λοιπον..ειναι που θα πεσεις.Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος προσωπικα.Δεν ξερω αν η συγκεκριμενη μαρκα προοριζεται για ψηλους στοχους..εγω ομως γενικα δηλωνω ευχαριστημενος.

Οι Laney δεν μου λενε τπτ σαν ενισχυτες..δλδ δεν μου αρεσουν.Αμα ηταν να χτυπησω εναν ενισχυτη να γουσταρω καργα θα επαιρνα εναν Trace Elliot το λιγοτερο 200W.Γενικα στην κατηγορια των χαμηλων watt εγω προσωπικα δεν θα περιμενα και πολλα πραματα.Η κλασσικη συμβουλη λοιπον.Παρε σβαρνα μαγαζια..δοκιμασε ενισχυτες και δες τι σου αρεσει.Μετα το παιρνεις απο Θωμα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #24 στις: 30/04/09, 12:36 »
Eχω ακουσει και γω διαφορες κακιες για την Behringer.Στο στουντιο που προβαρω εχει ενισχυτη Behringer.Μια χαρα αντεχει χρονια τωρα.Στο σπιτι μου εχω 6 χρονια εναν 60αρη Behringer με τον οποιο εχω βγαλει λαιβ πολλες φορες και τον ειχα τσιτα(μπας και ακουω τπτ πανω στην σκηνη)..και παρολα αυτα παιζει ακομα μια χαρα.

Ο εξοπλισμος του ηχοληπτη μας στα λαιβ ειναι εξ ολοκληρου Behringer.Πιστευω λοιπον..ειναι που θα πεσεις.Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος προσωπικα.Δεν ξερω αν η συγκεκριμενη μαρκα προοριζεται για ψηλους στοχους..εγω ομως γενικα δηλωνω ευχαριστημενος.

Οι Laney δεν μου λενε τπτ σαν ενισχυτες..δλδ δεν μου αρεσουν.Αμα ηταν να χτυπησω εναν ενισχυτη να γουσταρω καργα θα επαιρνα εναν Trace Elliot το λιγοτερο 200W.Γενικα στην κατηγορια των χαμηλων watt εγω προσωπικα δεν θα περιμενα και πολλα πραματα.Η κλασσικη συμβουλη λοιπον.Παρε σβαρνα μαγαζια..δοκιμασε ενισχυτες και δες τι σου αρεσει.Μετα το παιρνεις απο Θωμα.
:up Θα συμφωνήσω και εγώ με τον bassman. Αφού μιλάμε για ένα φτηνό ενισχυτή πάρε ότι σου κάνει κέφι.
Μία μικρή συμβουλή ως τεχνικός... πάρε ένα ενισχυτή με όσο το δυνατόν λιγότερα "μπιμπλίκια"!
Αυτά είναι που κάνουν τι ζημιά... αν τυχόν "χτύπα ξύλο" πάθει κάτι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
3556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 17:30
από Nef-Eli
18 Απαντήσεις
7412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 00:29
από Νεφελοβάτης
13 Απαντήσεις
4389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 18:51
από MISTREATED
7 Απαντήσεις
4406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 18:59
από Und3ad
20 Απαντήσεις
7586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 01:06
από k-chol
7 Απαντήσεις
4768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 16:12
από Μητσάκος
14 Απαντήσεις
5706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/12, 16:05
από adr1anos
16 Απαντήσεις
6378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 17:48
από kbasilis
14 Απαντήσεις
17909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/12, 00:27
από foulis
4 Απαντήσεις
4150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/14, 17:35
από Ioannis Anastassakis