Αποστολέας Θέμα: Meta thanaton zwi...  (Αναγνώστηκε 34278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

red mosquito

  • Επισκέπτης
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #50 στις: 27/07/04, 09:49 »

Επιπλέον ποιο φιλοσοφικό ρεύμα επιβίωσε χωρίς να έχει ενσωματώσει την επιστημονική απόδειξη και την γνώση που μέχρι τώρα έχουμε κατακτήσει?


Ίσα ίσα αυτοί ήταν και οι πρώτοι που μιλούσαν επιστημονικά για τα πράγματα γύρω τους με αποδείξεις ενω οι άλλοι τους καταδίκαζαν για αθεϊα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #51 στις: 27/07/04, 10:06 »

Ίσα ίσα αυτοί ήταν και οι πρώτοι που μιλούσαν επιστημονικά για τα πράγματα γύρω τους με αποδείξεις ενω οι άλλοι τους καταδίκαζαν για αθεϊα.
Παράθεση


Μάλλον το μπερδεύεις με κάτι άλλο....Η φιλοσοφία πάντα προσπαθούσε να κάνει ικασίες για πάρα πολλά πράγματα. Ωστόσο ερχόταν η επιστήμη αργότερα και κάποια από αυτά τα επιβεβαίωνε ενώ κάποια άλλα όχι και φυσικά πολλά ακόμη εκρεμούν. Η φιλοσοφία προσπαθούσε να φτάσει στη γνώση και στην αλήθεια κάνοντας υπερβάσεις στην σκέψη και στον τρόπο. Τον τελευταίο όμως αιώνα θα έλεγα ότι πλέον περιμένει τις επιστήμες να βγάλουν κάποια συμπεράσματα που επιβεβαιώνουν ή αναιρούν σκέψεις και ιδέες...

Όμως ας μην κάνουμε εδώ συζήτηση για την φιλοσοφία..γιατί είμαστε εκτός θέματος...
Κάπου υπάρχει ένα θέμα σχετικό με την φιλοσοφία....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #52 στις: 27/07/04, 15:30 »
Dante,δεν αναφερόμουν ειδικά σε σένα χρησιμοποιώντας τις λέξεις κυνισμός και ισοπέδωση.

Συμφωνώ απόλυτα πως οι θρησκείες εκμεταλλεύονται το θάνατο και μιλάνε για μετά θάνατον ζωή, αυτό όμως απο μόνο του δεν είναι ή δεν θα έπρεπε να είναι η βάση πάνω στην οποία στηρίζουμε ή όχι ένα πιστεύω μας.

Αυτοί που πιστεύουν χωρίς να πληρώνονται θεωρείς ότι είναι ανόητοι ή απλά δεν  φοβούνται το θάνατο;

Η τελευταία παρατήρησή μου είχε να κάνει με τις αποδείξεις. Η φιλοσοφία δεν στηρίζεται σε αποδείξεις προκειμένου να αναπτυχθεί γιατί αυτό θα σήμαινε ότι ο Πλάτωνας (που σαφώς, λόγω εποχής, είχε στη διάθεσή του πολύ λιγότερα επιστημονικά στοιχεία) είναι υποδεέστερος  του Νίτσε π.χ.

parpen,χρησιμοποιώντας  τον όρο στείρα γνώση εννοώ  πως χωρίς υπερβατικές σκέψεις (δαιδαλώδεις,ακραίες και χωρίς καμία επιστημονική στήριξη πολλές φορές) θα ήταν αδύνατο να  υπάρχει ο όρος  φιλοσοφία.

όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #53 στις: 27/07/04, 18:37 »

Η τελευταία παρατήρησή μου είχε να κάνει με τις αποδείξεις. Η φιλοσοφία δεν στηρίζεται σε αποδείξεις προκειμένου να αναπτυχθεί γιατί αυτό θα σήμαινε ότι ο Πλάτωνας (που σαφώς, λόγω εποχής, είχε στη διάθεσή του πολύ λιγότερα επιστημονικά στοιχεία) είναι υποδεέστερος  του Νίτσε π.χ.

Σαφώς και δεν χρειάζεται αποδείξεις για να αναπτυχθεί...αλλά τις χρειάζεται για να επιβιώσει και ιδιαίτερα για να μνημονευθεί...Δεν νομίζω ότι στην ιστορία έχει μνημονευθεί κάποιος για τις αερολογίες που μπορεί να έλεγε... ;)
Παράθεση
parpen,χρησιμοποιώντας  τον όρο στείρα γνώση εννοώ  πως χωρίς υπερβατικές σκέψεις (δαιδαλώδεις,ακραίες και χωρίς καμία επιστημονική στήριξη πολλές φορές) θα ήταν αδύνατο να  υπάρχει ο όρος  φιλοσοφία.


Μα έτσι αδικείς την γνώση η οποία δεν έχει να κάνει με τα παραπάνω. Η γνώση είναι γνώση ανεξάρτητα του πως προήλθε στην κατοχή μας και μόνο στείρα δεν είναι εφόσον ξαναπαράγει γνώση...( όχι βέβαια από μόνη της )
Αυτά που λές χαρακτηρίζουν ίσως τον τρόπο σκέψης και όχι το αποτέλεσμά του.... ;)
Θα συμφωνήσω λοιπόν ότι πολλές φορές χρειάστηκαν και έγιναν επαναστάσεις στον τρόπο σκέψης ...Άλλωστε αυτή είναι η ροή.......
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #54 στις: 27/07/04, 19:00 »
parpen,δεν διαφωνούμε νομίζω. Καθόλου δεν απαξιώνω τη γνώση,αλίμονο, πιστεύω όμως πως καμιά φορά γίνεται τροχοπέδη όταν το μυαλό δεν αφεθεί ελεύθερο ( όταν ο Νίτσε μίλησε πρώτη φορά για τη σημασία των ονείρων δίνοντάς τους μια φιλοσοφική διάσταση τον θεώρησαν τρελλό) . Η γνώση ,κατά τη γνώμη μου,τουλάχιστον  αναφορικά με τον στοχασμό και τη φιλοσοφία, είναι σαν την εμπειρία. Είναι πολύτιμη και πολλές φορές οδυνηρά και δύσκολα αποκτηθείσα αλλά ταυτόχρονα γίνεται και φράγμα για ένα καινούριο ρίσκο, για ένα καινούριο ''τίναγμα''.
 Εξάλλου όταν μιλάμε για τη ζωή, για το θάνατο, για την ελευθερία και άλλες τόσο ασαφείς και πολυσχιδείς έννοιες η γνώση δεν είμαι σίγουρη πως πάντα ανταποκρίνεται και στην αλήθεια.

Όσον αφορά τη μετά θάνατο ζωή τώρα, επειδή δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι υπάρχει άλλο τόσο δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι δεν υπάρχει. Άρα; Που καταλήγουμε; Η γνώση εδώ σίγουρα θα είναι χρήσιμη όταν αποκτηθεί ;)

Παρεπιπτόντως  ;D  να πω πως δεν ξέρω αν πιστεύω ή όχι στη μετά θάνατο ζωή.......μερικές φορές ναι...μερικές φορές όχι....είναι μάλλον θέμα διάθεσης και διαισθητικής οπτικής κατά περιόδους....Με τη λογική μου αδυνατώ να εισχωρήσω σε ένα τέτοιο θέμα, άσε δε που κάτι τέτοιο το θεωρώ μάλλον παιδαριώδες.  
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/04, 19:06 από pinelopi »
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #55 στις: 28/07/04, 10:06 »
Εγω πιστευω...και για να ειμαι ειλικρινης...οποιος δε πιστευει δεν υπαρχει λογος να ζει... ;)

Κούνα το κεφάλι σου και σοβαρέψου λίγο.
Δεν σου λέω να μην πιστεύεις αλλα όχι και οτι αν κάποτε μάθεις - καταλάβεις οτι δεν είναι έτσι να πας να πεθάνεις κιόλας!
Βρε, τι άλλο θα ακούσω πρωί- πρωί?

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #56 στις: 31/07/04, 16:25 »


Επιπλέον ποιο φιλοσοφικό ρεύμα επιβίωσε χωρίς να έχει ενσωματώσει την επιστημονική απόδειξη και την γνώση που μέχρι τώρα έχουμε κατακτήσει?


Παρη εξαρτάται απο το τι εννοεις ''επιβίωσε'' και απο τι εννοεις ''αποδειξεις''  που εχουν να κανουν με τη φιλοσοφία.
Ξερεις κι εσυ ο ιδιος οτι ως σημερα ακομη μελετάμε πολλα  φιλοσοφικα ρευματα και φιλοσοφικες θεωριες.Οποτε τι ακριβως εννοεις με τη λεξη ''επιβιωσε'';
Εννοεις ποιο υπερισχυσε στην πρακτικη εφαρμογη του;
Και αν οντως υπερίσχυσε καποιο-αν ετσι εσυ νομιζεις-υπερίσχυσε για ποιο λογο;
Με αυτα τα σχολιά σου ξεκινας μεγάλη συζήτηση και ακρως ενδιαφέρουσα.
Επισης τι σχεση μπορει να εχει -συμφωνα με εσενα-η οποιαδηποτε επιστημονικη αποδειξη με τον ορο φιλοσοφια;
Πως οριζεις την επιστημονικη αποδειξη;
Και ακομη κι αν δεχτουμε καποιο συγκεκριμενο ορισμο πιστευεις οτι μπορει να ειναι εφαρμοσιμη οποιαδηποτε σχεση του με την καθαρη φιλοσοφια;Ισως ως ενα σημειο ναι,αλλα υπαρχουν πολλα σημεια.

Παράθεση
Δεν νομίζω ότι στην ιστορία έχει μνημονευθεί κάποιος για τις αερολογίες που μπορεί να έλεγε...
Το ειπα και παραπανω:υπαρχουν τοσα φιλοσοφικα ρευματα ,τοσοι φιλοσοφοι,τοσες φιλοσοφικες θεωριες,τοσες αντιμαχιες μεταξυ τους ,αλληλοκαταρριψεις και αλληλοσυμπληρωσεις που ισως η λεξη ''αερολογιες'' πρεπει να αναλογιστουμε οτι εδω αποκτα αλλο νοημα.
Τωρα αν ερθω στο κυριως θέμα του thread -που καθολου δε νομιζω οτι ειναι ασχετο με τη φιλοσοφια- εγω θα ελεγα οτι γνωριζω (και οχι πιστευω-πολυ σωστα ξεχωρισες τις δυο λεξεις αυτες pinelopi )πως υπαρχει μετα θανατον ζωη αλλά ισως δε θα ηθελα να πω το γιατι και πως..

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #57 στις: 01/08/04, 08:18 »
chcome, γνωρίζεις; Έχεις κάποια προσωπική εμπειρία υποθέτω. Θα ήθελα πολύ να την μοιραστείς μαζί  μας, σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον!!
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #58 στις: 01/08/04, 11:51 »
Ζωη και θανατος, κατα τη δικη μου αποψη, ειναι δυο εννοιες αλληλεξαρτωμενες.Καμμια απο τις 2 δεν εχει νοημα χωρις την αλλη.Η μια υπαρχει ακριβως για να εξηγησει την αλλη και καμμια δεν ειναι δυνατον να εξηγηθει απο μονη της . Για να εξηγησουμε τι σημαινει ζωη εχουμε αναγκη το τι σημαινει θανατος και αντιστροφα.
Ζωη και θανατος ειναι πιστευω ενα ενιαιο εννοιολογικο συνολο με το οποιο περιγραφουμε τις ανωτερες μορφες υπαρξης και εξελιξης της υλης.Μεσα απο τη διαδικασια ζωη-θανατος η υλη εξελισσεται σε ολοενα ανωτερες μορφες υπαρξης .
Αν λοιπον δουμε σε μακροσκοπικη κλιμακα ολες τις μορφες ζωης-θανατου που δημιουργησε η υλη (φυτα ,ζωα,ανθρωπος ...) αυτη η διαδικασια δεν τελειωνει ποτε.Και φυσικα υπαρχει και ζωη μετα θανατον αλλα και θανατος μετα τη ζωη.Σε μακροσκοπικη κλιμακα ...Πριν πεθανει μια γενια εχει δημιουργησει την ζωη της επομενης.Μολις δημιουργηθηκε η ζωη μιας γενιας αυτοματως δημιουργηθηκε και ο θανατος της.
Αυτο το νοημα μπορω να δωσω στη φραση "μετα θανατον ζωη..."
Αν ομως στη φραση αυτη δοθει η ερμηνεια οτι μετα το θανατο ενος ανθρωπου υπαρχει καποιο πνευμα η καποια ψυχη η τελος παντων κατι μεταφυσικο που συνεχιζει να "ζει" να "υπαρχει"... τοτε διαφωνω.
Πιστευω οτι η ψυχη, η σκεψη,τα συναισθηματα, η συνειδηση,το υποσεινηδητο κ.λ.π που συγκροτουν τον ανθρωπο ειναι δημιουργηματα της ανωτερης μορφης με την οποια συγκροτειται η υλη για να υπαρχει ο ανθρωπος.Η περατωση της διαδικασιας εξελιξης της υλης στο συγκεκριμενο ανθρωπινο ον, σημαινει ταυτοχρονα οτι η υλη παυει να αναπαραγει και ολα τα παραπανω.
Επομενως ειμαι και γω με κεινους που θελουν να χαρουν αυτο που ζουν και δεν εναποθετουν ελπιδες για μετα ...

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #59 στις: 01/08/04, 13:58 »
chcome, γνωρίζεις; Έχεις κάποια προσωπική εμπειρία υποθέτω. Θα ήθελα πολύ να την μοιραστείς μαζί  μας, σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον!!
Οπως ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα μου pinelopi δε θα ηθελα να μοιραστω οποιαδηποτε εμπειρια μου στο θεμα μεσα στο φορουμ,για καποιους λογους.


Μολις δημιουργηθηκε η ζωη μιας γενιας αυτοματως δημιουργηθηκε και ο θανατος της.
Αυτο το νοημα μπορω να δωσω στη φραση "μετα θανατον ζωη..."
Πανω κατω αυτη ηταν και μια απο τις βασικες θεωριες του Λιαντινη.

Παράθεση
Αν ομως στη φραση αυτη δοθει η ερμηνεια οτι μετα το θανατο ενος ανθρωπου υπαρχει καποιο πνευμα η καποια ψυχη η τελος παντων κατι μεταφυσικο που συνεχιζει να "ζει" να "υπαρχει"... τοτε διαφωνω.
Μα πως γινεται να εισαι τοσο απολυτος και να λες ''διαφωνω'' τη στιγμη που προκειται για ενα θεμα το οποιο δε γνωριζεις 100% πως εχει?

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #60 στις: 01/08/04, 17:46 »
Τετοια θέματα σηκώνουν μεγάλη συζήτηση κκαι φυσικά δεν καταλήγουν πουθενά!θα προσπαθήσω να είμαι αρκετα περιληπτική..
Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα για το αν υπάρχει ζωή και πως θα ειναι.Δεν το έχω συζητήσει ώστε να ακούσω και άλλες απόψεις αλλα δεν θεωρώ (και όχι πιστεύω) ότι υπάρχει έτσι όπως την παρουσιάζουν εδώ και τόσους αιώνες..Ο άνθρωπος αδυνατεί να πιστεψει ότι έρχεται η μέρα που όλα θα γίνουν στάχτη..που κάθε ελπίδα σβήνει,που ότι έφτιαξε θα γκρεμίσει..που θα χάσει τα παντα και θα ξεχαστεί..Αδυνατεί και δεν θέλει να υπακούσει στην πορεία όλων των ζωντανών οργανισμων που κυριαρχος νόμος είναι η φθορά και φυσικά ο θάνατος..Ετσι λοιπόν από την αρχαιότητα και μέχρι σήμερα η ιδέα για τη μεταθάνατον ζωη παραμένει αναλλοίωτη και αυτό επισφραγίζεται με τα ήθη και έθιμα κάθε λαου και τις διάφορες δοξασίες περί ψυχών..(ακόμα και φαντασματων!)

Νομίζω ότι όλα αυτά είναι δημιουργήματα του ανθρώπου ώστε  να μετριάσει τον πόνο..πχ για το χαμό αγαπημένου προσώπου,να κρύψει την αδυναμία του και διατηρεί ελπίδες ώστε να καταφέρνει να ζει ! Άλλωστε ο θάνατος υπάρχει μόνο για κάθε άτομο ξεχωριστά αφου το ζωικό και φυτικό βασίλειο συνεχίζει να υπάρχει και συνεχώς ανανεώνετα.Αυτό κατα τη γνώμη μου προβάλλει άλλο ένα χαρακτηριστικό του ανθρώπου...Τον εγωισμό

                   ΤΕΛΟΣ
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Dante

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #61 στις: 01/08/04, 23:36 »
Ο λόγος της Σοφίας ήταν σοφός.
Ο ηθικός εγωισμός είναι που μας κάνει και φοβόμαστε τον θάνατο και κατά συνέπεια αναζητάμε με τρόμο και αγωνία την συνέχιση της ζωής μετά τον θάνατο.
Το "δεν μπορεί κάτι άλλο θα υπάρχει" είναι η ύστατη ελπίδα μπροστά στο σίγουρο τέλος. Η ελπίδα αυτών που όσο ζούσαν δεν συμφιλιώθηκαν με τον θάνατο. Γιατί οι άλλοι, αυτοί που όσο ζούσαν μιλούσαν ήρεμα και ταπεινά με τον θάνατο, ρούφηξαν τη ζωή ως το τέρμα και έφυγαν γαλήνια.
Αν θεωρούμε ως κέντρο της Ζωής τον εαυτό μας, αν πιστευουμε ότι όλα κινούνται γύρω από εμάς, μιλάμε για έναν υπαρκτικό εγωισμό που καταδυναστευει τη φύση μας και δεν την αφήνει να δει πως είμαστε φθαρτοί όπως όλα τα πλάσματα μέσα στη φύση. Όπως ο λαγός, το έλατο, ακόμα και ο ήλιος.
Εδώ νομίζω θα μας έκανε καλό λίγος Καβάφης... "εις το μεγάλο Τίποτα..."  

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #62 στις: 04/08/04, 00:43 »
''Αθανατος γαρ εστι πασα ψυχη''

Ο καθ'ενας ας προετοιμαστει λοιπον καταλληλα για
την σωτηρια του πριν το τελος του μεγαλου ταξιδιου της ψυχης.
Οταν κλεισουν οι πυλες του Αδου απο θελημα Θεου κανενα ανθρωπινο χερι δεν μπορει να τις ξαναανοιξει.Θεος Κυριος Ζωης και Θανατου.

Καλο ταξιδι.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/04, 00:44 από analogio »

Αποσυνδεδεμένος H@wk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #63 στις: 04/08/04, 11:18 »
Σύμφωνα με τις περισσότερες αν όχι όλες τις θρησκίες του κόσμου υπάρχει ζωή μετά το θάνατο και μπορώ να πω ότι συμφωνώ με αυτή τη θεωρία. Τι σημαίνει ότι μετά δεν υπάρχει τίποτα; Δηλάδη τι νοιώθει αυτός ο οποίος πεθαίνει αφού συμφωνα με την γνώμη πολλών άλλων μελών γίνεται ένα τίποτα; Τι θα πει να μην υπάρχεις; Εγώ λοιπόν, όπως και η θρησκεία μας άλωστε, αντιλαμβάνομαι το θάνατο σαν μία κατάσταση μετάβασης από την προσωρινή στην αιώνια ζωή. Το πως ωστόσο γίνεται αυτή η μετάβαση δεν μπορώ να εξηγήσω. Η μόνη θεωρία περί του θέματος είναι αυτή της εκκλησίας την οποία και δέχομαι.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #64 στις: 06/08/04, 23:01 »
Σύμφωνα με τις περισσότερες αν όχι όλες τις θρησκίες του κόσμου υπάρχει ζωή μετά το θάνατο και μπορώ να πω ότι συμφωνώ με αυτή τη θεωρία. Τι σημαίνει ότι μετά δεν υπάρχει τίποτα; Δηλάδη τι νοιώθει αυτός ο οποίος πεθαίνει αφού συμφωνα με την γνώμη πολλών άλλων μελών γίνεται ένα τίποτα; Τι θα πει να μην υπάρχεις; Εγώ λοιπόν, όπως και η θρησκεία μας άλωστε, αντιλαμβάνομαι το θάνατο σαν μία κατάσταση μετάβασης από την προσωρινή στην αιώνια ζωή. Το πως ωστόσο γίνεται αυτή η μετάβαση δεν μπορώ να εξηγήσω. Η μόνη θεωρία περί του θέματος είναι αυτή της εκκλησίας την οποία και δέχομαι.

1ον....δεν αποτελεί θεωρία αλλά εικασία...Μια θεωρία συμπεριλαμβάνει στοιχειώδεις κανόνες λογικής , αποδεικτικής διαδικασίας και επιχειρηματολογίας...Άλλο θεωρία..και άλλο εικασία...

2ον...Τι ένοιωθε δηλαδή πριν γεννηθεί ώστε να είναι ασύληπτο το πως γίνεται να μην νοιώθει μετά??

3ον...Τι εστί αιώνια ζωή και γιατί αυτό είναι πιο ευκολονόητο από το τίποτα??

4ον...Καλές οι εικασίες αλλά βρείτε μου μια ψυχή ( όπως έχει επικρατήσει ο όρος ) χωρίς σώμα??

5ον...Ε...όχι ότι η μόνη θεωρία ( που δεν είναι θεωρία ) είναι αυτή της εκκλησίας....

Δέξου και πίστευε ότι θέλεις....Όλοι θα το σεβαστούν με πρώτο εμένα....Δεν μπορώ όμως να διαβάζω τέτοια πράγματα...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Stefania

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει!!
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #65 στις: 06/08/04, 23:09 »
Η γνώμη μου είναι ότι είναι πάρα πολλοι οι δρόμοι που συναντάμε στη ζωη μας.
"Ειναι κάτι σταυροδρόμια μαγεμένα..."
Μπορει το τέλος της ζωής να ειναι ο θάνατος.
Οι δρόμοι όμως που συναντάμε μετα τον θάνατο ειναι εξίσου πολλοι....και άγνωστοι!!!!!!!
Στο βυθο της μουσικης συνταξιδευουμε. Στο βυθο της μουσικης τα ιδια πραγματα σ'ακολουθουν μετουσιωμενα. Η ζωη παντου μιμειται τον εαυτο της. Κι εσυ κρατωντας το φωσφορο στην παλαμη σου κυκλοφορεις ασαλευτη μεσα στις ινες της πελωριας τυχης.
- Ελύτης -

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #66 στις: 06/08/04, 23:32 »
Προς Chcome...

Πραγματικά δεν θέλω να εκτροχιάσουμε την συζήτηση σε γενικότερη κουβεντα για την φιλοσοφία...Άλλωστε εν μέρη την κάναμε και σε άλλο post. Έχουμε μια σημαντική διαφορά. Εγώ είμαι πιο αυστηρός στους ορισμούς μου και στις έννοιές μου από ότι συνηθίζεται...Π.χ. μπορεί κάτι να συνηθίζεται να αποκαλείται φιλοσοφία , αλλά για μένα να μην είναι...
Αλλά ας το αφήσουμε αυτό...

Ενδιαφέρον μου προκαλεί αυτό που επισήμανε η Pinelopi .
Δεν θέλω να σε προκαλέσω να πεις αυτό που αναφέρεις...
Ωστόσο για φαινόμενα που μέχρι στιγμής θεωρούνται μεταφυσικά ή παραφυσικά , θεωρούνται έτσι διότι δεν έχουν εξηγηθεί...
Ας μην πέφτουμε όμως στην παγίδα να τους προσδίδουμε διαστάσεις ή ερμηνείες που ίσως κάποτε καταριφθούν. Λέω ίσως διότι από την άλλη μπορεί και να επιβεβαιωθούν....

Όταν ακόμη δεν έχουμε απαντήσει για το αν υπάρχουν αληλεπιδράσεις με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός , όταν ακόμη δεν έχουμε απαντήσει για το αν είναι εφικτό ένα ταξίδι στον χρόνο και για πολλά άλλα , ας μην δίνουμε ντε και καλά ερμηνείες περί μετά θάνατον ζωής...

Φυσικά  αυτά τα γράφω γενικά χωρίς καθόλου να έχω αντίληψή για την προσωπική σου εμπειρία....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

old_lion

  • Επισκέπτης
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #67 στις: 11/09/04, 01:50 »
Όταν λες μας παραμυθιάζουν ποιυς εννοείς φίλε ?
Τους πεθαμένους φαντάζομαι , έτσι ?
Ή κάποια συνομωσία των ζόμπι ?
Διότι άν εννοείς τους ζωντανούς πως σε παραμυθιάζουν
αυτό λίγο παράξενο ακούγεται . Αν εσύ έχεις σίγουρες
πληροφορίες από πρώτο χέρι να μας τις δώσεις άμεσα .
Θα κάνουν πάταγο όπως καταλαβαίνεις .
Αν πάλι , όπως είμαι σίγουρος , τίποτα δεν έχεις ,
τότε παραμένει το ερώτημα : ποιοι σε παραμυθιάζουν ?
Τέλος , αν έχεις τέτοια ερωτήματα και αγωνιάς
για απαντήσεις φαντάζομαι ότι ξέρεις ποιος είναι ο σύντομος
δρόμος για να τις πάρεις . Εγγυημένα πλέον από πρώτο χέρι .
 ;D  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #68 στις: 14/09/04, 11:27 »
Εγώ πάλι πιστεύω ότι υπάρχει.
Διάβασα πριν αρκετό καιρό το "θα σε βρω στον παράδεισο" (πολύ καλύτερο από την ταινία). Και θα κρατήσω τα λόγια του συγγραφέα: "δεν ξέρω αν όλα αυτά είναι αλήθεια, αν αν είναι, καλό είναι να ξανασκεφτούμε κάποια πράγματα". Αν είναι ψέματα, δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα. Αντιθέτως η ζωή μας θα έχει γίνει ομορφότερη πιστεύω.

Κανείς δεν γύρισε από εκεί να μας πει τι είδε και τι υπάρχει. Άρα δεν έχουμε καμιά απόδειξη για ζωή μετά το θάνατο.

Μόνο όσοι δεν πίστεψαν στην μετά θάνατο ζωή ρούφηξαν την ζωή ως το τέρμα.
 
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Έχω δει ανθρώπους που δεν πιστεύουν στη μεταθάνατο ζωή, και πίστεψέ με, δε ρούφηξαν καθόλου τη ζωή μέχρι τέρμα. Αντιθέτως μάλιστα, ήταν μέσα στη μιζέρια. Από την άλλη, άνθρωποι που πίστεψαν ότι η ψυχή δεν πεθαίνει, έχουν πιάσει το νόημα και  (ας μου επιτραπέι η έκφραση) "τη ρουφάν μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο".

και όσο για τις αποδείξεις, νομίζω ότι το έχω ξαναπεί σε άλλο post, ότι πολλοί είναι αυτοί που πέθαναν και επανήλθαν στη ζωή. Και παραδόξως, οι μαρτυρίες είναι παρόμοιες. Ένας τέτοιος άνθρωπος είναι γνωστός μου. Δικαίωμα του καθενός είναι να πιστεύει ή να μην πιστεύει. Κανενός την άποψη δεν θα αλλάξουμε. Αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο λίγη έρευνα. Επειδή δεν μ' αρέσει να καταπίνω ό,τι μου δίνουν, ψάχνω λιγάκι τα θέματα που με απασχολούν. Και από την επιστημονική πλευρά και όχι από οποιονδήποτε.  

και για την chcome : Όπως έχω ακούσει και από άλλες μαρτυρίες ανθρώπων, μετά από αυτό που τους έχει συμβεί, έχοντας γνώση κάποιων πραγμάτων, πληρώνουν τώρα το τίμημα. Ακόμα και συγγενείς δεν τους πιστεύουν. Όταν έχεις βιώσει κάτι, ό,τι και να σου πουν, εσύ ξες τι έζησες. Και αυτό σε κάνει να δεις τη ζωή από μια νέα οπτική γωνία. Να καταλάβεις τι έχει νόημα τελικά σε αυτή τη ζωή και τι όχι. Και τότε μαθαίνεις να ζεις. Μακάρι ο κόσμος να το μάθει χωρίς να χρειαστεί να περάσει αυτή τη διαδικασία.
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος adgadgadf

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
    • WWW.KITHARA.GR
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #69 στις: 14/09/04, 12:05 »
Λοιπόν ακούστε τι σκέφτήκα εγώ. Όλοι ερχόμαστε σε αυτή τη ζωή για κάποιο λόγο. Η ζωή όπως την έχουμε μάθει μπορεί να σταματάει αλλά η ψυχή συνεχίζει να υπάρχει. Τώρα που  πηγαίνει δεν το ξέρουμε. Όλα σε αυτή τη ζωή έχουν μαγεία, και όχι με την κακή την έννοια της μαγείας. Αν σκεφτούμε ότι το σύμπαν δεν τελειώνει πουθενα και οτι η γη και όλοι οι πλανήτες αιωρούνται και τόσα άλλα ''μαγικά'' πράγματα που συμβαίνουν γύρω μας, γιατί λοιπόν να μην υπάρχει κατι άλλο πέρα απο τον θάνατο?

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #70 στις: 14/09/04, 12:49 »
Οπως λεει κι η Βιβλος....."Οι νεκροι δεν γνωριζουσιν ουδεν...."
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #71 στις: 23/05/06, 18:21 »
Το μόνο σίγουρο είναι οτι η ψυχή (ως ενέργεια) σίγουρα δεν χάνεται...
Το θέμα είναι τί γίνεται?? ::)
Επιστρέφει κάνοντας έναν ακόμη κύκλο?
Η λεγόμενη μετεμψύχωση λοιπόν, για την οποία υπάρχουν κάποια (λίγα μεν αλλά υπάρχουν) γεγονότα που την επιβεβαιώνουν ως θεωρία...
π.χ το οτι μεσω των υπνώσεων ανακαλύπτουμε τις περασμένες ζωές μας... :-\

Ή απλά μένει κάπου εκεί ψηλά?
Θεωρία που μάλλον βολεύει τις εκάστοτε θρησκείες...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/06, 18:26 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #72 στις: 03/08/06, 11:28 »
  Μετα θάνατον ζωή?
Οχι δεν πιστεύω πως υπάρχει κάτι τέτοιο.Ή θα μιλάμε για αιώνια ζωή ή για τη ζωή και το τέλος της.
  Ωστόσο δεν διευκρινίζεις,
αναφέρεσαι στην ανάσταση νεκρών όπως διδάσκει η χριστιανική θρησκεία?
 Και πάλι όχι θα λεγα.Μου φαίνεται πολύ εγωιστικό να πιστεύω πως το πνεύμα μου θα υπάρχει στους αιώνες των αιώνων.
  Άσε που η ιστορία με τον παράδεισο πάντα μου έφερνε στο μυαλό την παροιμία που λέει ..παρηγοριά στον άρρωστο..
   
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Galadriel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #73 στις: 04/08/06, 01:02 »
Κατά την γνώμη μου κάτι πρέπει να υπάρχει. Δεν ξέρω με ποιά μορφή, αλλά υπάρχει.

Σκέφτομαι ότι αν πράγματι δεν υπάρχει ζώη μετά τον θάνατο τότε η ζωή εδώ δεν βγάζει νόημα.

Δηλαδή ένας άνθρωπος που πεθαίνει ενώ είναι μωρό και δεν έχει προλάβει  δει τίποτα, είχε μία και μόνη ευκαιρία και πάει την έχασε;

Η΄κάποιος άλλος που περνάει όλοι την ζωή του μέσα στην δυστυχία και την μιζέρια, είναι απλά άτυχος;

Δεν μπορεί η ζωή να είναι τόσο ζάρια.

Πιστέυω πώς όπως τα πάντα στην φύση υπηρετούν κάποιο σκοπό και έχουν κάποια σημασία, το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και για την ζωή και τον θάνατο των ανθρώπων.

Αν πιστέυα ότι αυτό που έχουμε μόνο την ζωή μας εδώ και τίποτα άλλο θα αισθανόμουν εντελώς ξεκρέμαστη!

Φυσικά το να πιστέυει κανείς ότι ακολυθεί κάτι μετά, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει εκτιμά αυτό που έχει τώρα.

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει ζωη μετα τον θανατο??????????????
« Απάντηση #74 στις: 29/11/06, 14:21 »
Ζωή μετά τον θάνατο;
Μα τι σχήμα λόγου που αυτοαναιρείται είναι αυτό... ???
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 16:49
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
36094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/15, 21:50
από Elyria