Αποστολέας Θέμα: Meta thanaton zwi...  (Αναγνώστηκε 34268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει ζωη μετα τον θανατο??????????????
« Απάντηση #75 στις: 29/11/06, 14:25 »
   κανειςδν ξερει ,αν και αν το δουμε  λογικα μετα το θανατο  δν υπαρχει ζωη αφου εισαι πεθαμενος, βεβαια μπορει αυτο που ονομαζουμε θανατς να μην ειναι το τελος! , κανεις δν ξερει !!!παντος ενα ειναι σιγουρο οτι ολοι θα μαθουμε οταν παιθανουμε !!  :P
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade

Αποσυνδεδεμένος acola

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Διαβαστε με !!!
Απ: υπαρχει ζωη μετα τον θανατο??????????????
« Απάντηση #76 στις: 29/11/06, 14:27 »
για τους αλλους ναι..... για αυτον που τα τιναξε μαλλον οχι! ... και αν υπαρχει δεν θα το μαθουμε ποτε!
Η αλήθεια να λέγεται όσο και αν πονάει!!!!

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: υπαρχει ζωη μετα τον θανατο??????????????
« Απάντηση #77 στις: 29/11/06, 14:38 »
Μου φτάνει που μετα τη ζωή υπάρχει θάνατος.
Είναι μια παρηγοριά...
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος dream theater

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει ζωη μετα τον θανατο??????????????
« Απάντηση #78 στις: 29/11/06, 14:51 »
συχνα ακουμε εμπειριες στην τηλεοραση,σε εκπομπες οτι αλλος ειδε...κατι σαν φαντασμα,αλλος ακουσε ομιλιες και αλλα κουλα. ακομα και στα ονειρα μας βλεπουμε πραγματα και γεγονοτα που αργοτερα συμβαινουν,σε αυτο εχω πρωσοπικη εμπειρια. 8) 8)
music is everything

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
Απ: υπαρχει ζωη μετα τον θανατο??????????????
« Απάντηση #79 στις: 29/11/06, 16:48 »
ναι πιστεύω πως υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο και γίνεται μετενσάρκωση σε άλλο καινούργιο σώμα όπως λέει και ο Βουδισμός. Τώρα μερικά όνειρα και εμένα μου βγαίνουν αληθινά πρίν μια 10 μέρες περίπου όταν έγινε το τροχαίο με τους 16χρονους είχα δει στον ύπνο μου τροχαίο και μάλισταμε έναν νεκρό............
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #80 στις: 29/11/06, 22:31 »
Κανείς δέν ξέρει άν υπάρχει μετά θάνατον ζωή. Όλα όσα λέμε είναι αυτά που πιστεύουμε και όχι αυτά που ξέρουμε. Εγώ πιστεύω οτι μετά θάνατον δέν υπάρχει τίποτα. Πεθαίνεις και τέλος. Αλλά δέν το ξέρω.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #81 στις: 30/11/06, 13:46 »
Έχω δηλώσει τόσες φορές την άποψή μου πάνω στο θέμα, αλλά θα το ξαναπώ. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος για την ύπαρξη της μετενσάρκωσης. Και ξέρω ποιος ήμουν πρωτού γεννηθώ σ'αυτή τη ζωή.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #82 στις: 30/11/06, 19:31 »
Έχω δηλώσει τόσες φορές την άποψή μου πάνω στο θέμα, αλλά θα το ξαναπώ. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος για την ύπαρξη της μετενσάρκωσης. Και ξέρω ποιος ήμουν πρωτού γεννηθώ σ'αυτή τη ζωή.

δεν θελω να εμπλακω σε κατι προσωπικο σου,αλλα θελω να μ πεις τη διαδικασια που ακολουθησες για να βρεις ποιος ησουνα στην προηγουμενη ζωη σου...(αν ειναι η υπνωση η τελοσπαντων κατι αλλο θελω να μ το εξηγησεις γιατι με ενδιαφερει πολυ να μαθω)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Air

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #83 στις: 01/12/06, 01:55 »
Η μετενσαρκωση για εμενα ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω ακουσει.Τι δηλαδη;;;Η ψυχη(αν υποθεσουμε πως υπαρχει) εγκαταλειπει το αρχικο της σωμα και γινεται κινητήρια ενεργεια για ενα αλλο σωμα;Που ζειτε και τι ειναι αυτα που λετε.Τωρα υπαρχεις, μετα σκουλικια.Αποδεχτειτε το..!!

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #84 στις: 01/12/06, 02:05 »
Αποδεχτειτε το..!!
Απόδειξέ το.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #85 στις: 01/12/06, 08:32 »
Η μετενσαρκωση για εμενα ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω ακουσει.Τι δηλαδη;;;Η ψυχη(αν υποθεσουμε πως υπαρχει) εγκαταλειπει το αρχικο της σωμα και γινεται κινητήρια ενεργεια για ενα αλλο σωμα;Που ζειτε και τι ειναι αυτα που λετε.Τωρα υπαρχεις, μετα σκουλικια.Αποδεχτειτε το..!!
Δεν γίνεται κινητήρια ενέργεια. Είναι ενέργεια. Εφόσον λοιπόν εσύ είσαι τόσο σίγουρος (φαντάζομαι με κάποιο τρόπο θα το έχεις διαπιστώσει έτσι?) γιατί δεν εξηγείς και σε μας πως κατέληξες σαυτό το συμπέρασμα?
Γιατί για να το θεωρείς βλακεία σημαίνει οτι έχεις στοιχεία και αποδείξεις, τα οποία ολόκληρη η ανθρωπότητα τόσους αιώνες αγνοεί.
Λοιπόν?
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/06, 08:34 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Air

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #86 στις: 01/12/06, 22:52 »
Εφοσον λες οτι ολα ειναι ενεργεια τοτε αποδεχεσαι οτι δεν υπαρχει θεος.Οτι ολα στον κοσμο που υπαρχουν αυτη την στιγμη ειναι μονο σωματιδια που συνδιαζονται τυχαια αναλογα με το ενεργειακο τους στοιχειο.Αρα οταν πεθαινουμε, και σαπιζουμε η ενεργεια μας μεταφερεται στο περιβαλλον.Αποδειξεις οτι ολα βασιζονται στην ενεργεια υπαρχουν.Αποδειξεις για την υπαρξη της ψυχης δεν υπαρχουν...

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #87 στις: 01/12/06, 22:56 »
Εφοσον λες οτι ολα ειναι ενεργεια τοτε αποδεχεσαι οτι δεν υπαρχει θεος.Οτι ολα στον κοσμο που υπαρχουν αυτη την στιγμη ειναι μονο σωματιδια που συνδιαζονται τυχαια αναλογα με το ενεργειακο τους στοιχειο.Αρα οταν πεθαινουμε, και σαπιζουμε η ενεργεια μας μεταφερεται στο περιβαλλον.Αποδειξεις οτι ολα βασιζονται στην ενεργεια υπαρχουν.Αποδειξεις για την υπαρξη της ψυχης δεν υπαρχουν...
Οι πρώτες 3 σειρές είναι δικά σου συμπεράσματα και ναι προσωπικά πιστεύω (μιας και δεν μπορώ να το αποδείξω...;)) οτι η ψυχή είναι ενέργεια η οποία απελευθερώνεται όταν πεθαίνεις. Τα 21 γραμμάρια αν έχεις ακουστά...
Αποδείξεις για την ύπαρξη της ψυχής δεν υπάρχουν.
Εσύ θες να μου πείς τί ορίζεις ως ψυχή?
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #88 στις: 01/12/06, 23:02 »
Η μετενσαρκωση για εμενα ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω ακουσει.Τι δηλαδη;;;Η ψυχη(αν υποθεσουμε πως υπαρχει) εγκαταλειπει το αρχικο της σωμα και γινεται κινητήρια ενεργεια για ενα αλλο σωμα;Που ζειτε και τι ειναι αυτα που λετε.Τωρα υπαρχεις, μετα σκουλικια.Αποδεχτειτε το..!!
Ολόκληρη επιστήμη, ονόματι "ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ" έχει βασιστεί στην έννοια της ψυχής. Αν αυτό δε σου αρκεί τότε απλά δεν ξέρεις τι αμφισβητείς. Ναι η ψυχή είναι ενέργεια. Κι ο Θεός είναι ενέργεια. Ποιος λέει πως η ενέργεια δεν είναι ΖΩΝΤΑΝΟ ΩΝ από μόνη της?

Αποσυνδεδεμένος Fire999

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #89 στις: 01/12/06, 23:11 »
Εγω συμφωνω με τον AIR.Η ψυχολογια ειναι μια επιστημη που εξεταζει τις πραξεις του ανθρωπου και οχι την ψυχη του.Ολα βασιζονται στον εγκεφαλο του ανθρωπου. Η ψυχη επιστημονικα δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ηλεκτρικα κυματα που διαχεονται μεσω νευρωνων στον εγκεφαλο.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #90 στις: 01/12/06, 23:13 »
Εγω συμφωνω με τον AIR.Η ψυχολογια δεν εξεταζει την ψυχη του ανθρωπου(αν υπαρχει),αλλα τις πραξεις του ανθρωπου ως ον.
Η ψυχή είναι μια έννοια που στοίχειώνει τον άνθρωπο τόσους αιώνες. Είναι απ'τα πολλά πράγματα που δεν έχουν εξηγηθεί επιστημονικά, αλλά υπάρχει, η επιστήμη τόσο καιρό ακόμα το ψάχνει το θέμα, αν ΔΕΝ υπήρχε, δεν νομίζεις ότι θα'χαν φέρει ένα αποδεικτικό στοιχείο, πως δεν υπάρχει? Παρ'όλα αυτά αμφιβάλλουν.
Τέλος πάντων, πραγματικά δεν μ'ενδιαφέρει το αν το πιστεύετε εσείς. Αν θέλετε να πιστεύετε πως είσαστε ρομπότ χωρίς ψυχή, είστε ευπρόσδεκτοι να το πιστέψετε. Εγώ ξέρω ότι υπάρχει, κι αυτό μου αρκεί. Δεν έχω ανάγκη να σας πείσω για τίποτα.
(άντε να δω τι θα πει κι ο water666 κι ο earth25)

Αποσυνδεδεμένος Fire999

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #91 στις: 01/12/06, 23:20 »
Υπαρχει ενα μερος στον εγκεφαλο που ευθυνεται για τις πραξεις μας.Ενσυνειδητο αν εχεις ακουστα.Και κατι αλλο...αφου λες οτι η ψυχη καθοριζει τις πραξεις μας εμας των ανθρωπων ,τοτε ποιος  καθοριζει τις πραξεις των ζωων ....

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #92 στις: 01/12/06, 23:23 »
Υπαρχει ενα μερος στον εγκεφαλο που ευθυνεται για τις πραξεις μας.Ενσυνειδητο αν εχεις ακουστα.Και κατι αλλο...αφου λες οτι η ψυχη καθοριζει τις πραξεις μας εμας των ανθρωπων ,τοτε ποιος  καθοριζει τις πραξεις των ζωων ....

Πρώτων, δεν είπα ότι η ψυχή σε κατευθύνει. Η ψυχή είναι το εγώ σου. Αυτό που σου δίνει την ικανότητα να υπάρχεις ως ζωντανό ων. Χωρίς ψυχή είσαι μεν βιολογικά ζωντανός, αλλά είσαι ένα άδειο κέλυφος.
Όσο για τα ζώα:
HEC-Human-Elephant Conflict

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #93 στις: 02/12/06, 08:52 »
Μια σημειωση..Αν αυθαιρετα λεμε πως η ψυχη ειναι ενεργεια, θα πρεπει επισης αυθαιρετα να ορισουμε εναν τυπο που να μας δινει το ποσο ενεργειας που παιρνουμε απο το Συμπαν, ετσι ωστε να "υπαρχουμε". Με αυτη τη λογικη, η ψυχη θα επαιρνε μερος στην Αρχη Διατηρησης της Ενεργειας του Συμπαντος, πραγμα το οποιο δεν γινεται.
Επομενως θα παρακαλουσα τους απανταχου πιστους και απιστους θωμαδες να προσεχουν τι ορισμους χρησιμοποιουν, γιατι κινδυνευουν να μπλεχτουν σε μονοπατια που αγνοουν και δεν κατεχουν. Ο ανθρωπινος οργανισμος, ΟΝΤΩΣ περιεχει ενεργεια. Ομως ειναι Χημικη ( η ενεργεια που προσλαμβανουμε με την τροφη μας και "καιει" ο οργανισμος ως πρωτη υλη ), Ηλεκτρικη ( η ενεργεια που χρησιμοποιει ο εγκεφαλος και οι νευρωνες μας για τη μεταφορα σηματων ), Κινητικη και Δυναμικη ( και Εσωτερικη ενεργεια, που ομως πιστεψτε με..εχει καθαρα Φυσικο χαρακτηρα και καμια σχεση δεν εχει με την ψυχη ). Αρα, απο καθαρα ψυχρης επιστημονικης πλευρας..η ψυχη ΔΕΝ ειναι ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Τωρα, αν θελετε να ξεφευγετε απο τον κλασσικο ορισμο της ενεργειας, καλως..Αλλα να προειδοποιειτε πριν πειτε κατι, γιατι μπορει καποιοι αλλοι να μπερδευτουν και να αρχισουν να κανουν Εκιν+Εδυν+Εψυχης=Εανθρωπου...
Και βεβαια...ο Θεος δεν ειναι ενεργεια...αλλιως θα ηταν μερος του Συμπαντος που ζουμε και αισθανομαστε τωρα..Αλλα εκει παμε πλεον στη φιλοσοφικη προσεγγιση της Ενεργειας, του Οντος και της υπαρξης, οποτε ας το αφησουμε καλυτερα πριν το κανουμε εδω μεσα Φιλοσοφικη Λεσχη της Ενεργειακης Καταστασεως των Ανωτερων Οντων και του Αλκοϊαλ ( πως στο καλο τον λενε.. )
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/06, 08:55 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #94 στις: 03/12/06, 20:24 »
Δεδομένου ότι ο άνθρωπος είναι ενέργεια (και, μάλιστα, όχι μόνο μία)
και δεδομένου ότι καμία ενέργεια δεν χάνεται...
πώς γίνεται αυτή η ενέργεια να χάνεται μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου
τη στιγμή του θανάτου?
Εμένα αδιανόητο μου φαίνεται....
..Πουφ!... και εξαφανιζόμαστε??
Ας μου εξηγήσει κάποιος φυσικός..
Σύμφωνα με την Αρχή Διατήρησης της Ενέργειας, δεν θα πρέπει
να υπάρχει συνέχεια και μετά τον θάνατό μας?? ?? ?? ?? ?? ??

"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #95 στις: 03/12/06, 20:47 »
Γινομαστε χημικη ενεργεια προς καταναλωση απο τους μικροοργανισμους που μας "διελυουν" :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #96 στις: 03/12/06, 20:52 »
Α!
Δηλαδή μετατρέπονται όλες οι ενέργειες σε χημική?
Μάλιστα..!
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #97 στις: 03/12/06, 22:31 »
Αν το καλοσκεφτει κανεις, μονο χημικη ενεργεια ειμαστε ικανοι να παραγουμε αμα μενουμε τελειως απραγοι :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #98 στις: 03/12/06, 22:49 »
Ο εγκέφαλος όμως ποτέ δεν μένει άπραγος...!
Την ηλεκτρική λοιπόν (όπως προείπες) δεν την έχουμε
ούτως ή άλλως?
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #99 στις: 03/12/06, 22:52 »
Και ομως ο εγκεφαλος, αποτελειται απο κυτταρα, τα οποια απαιτουν πρωτα την καυση της χημικης ενεργειας, ωστε να προκαλεσουν τις ηλεκτρικες εκκενωσεις που στελνουν τα νευρικα σηματα σε ολο το σωμα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 16:49
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
36089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/15, 21:50
από Elyria