Αποστολέας Θέμα: Ποίημα της χρονιάς 2009  (Αναγνώστηκε 19793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Απ: Ποίημα της χρονιάς 2009
« Απάντηση #50 στις: 19/02/10, 13:11 »
Συγχαρητήρια και από μέρους μου σε αυτούς που διακρίθηκαν
και ιδιαίτερα στον φίλο Μιχάλη ο οποίος, στην κυριολεξία ''σάρωσε''
Και τα δέκα ποιήματα ήταν υπέροχα
 

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • πως αλλιώς αφού αγαπιούνται οι άνθρωποι-Ελύτης
    • Προφίλ
Απ: Ποίημα της χρονιάς 2009
« Απάντηση #51 στις: 19/02/10, 13:43 »
 Καταρχάς να σας πω με απόλυτη ειλικρίνια πως δεν περίμενα με τίποτα ένα τέτοιο αποτέλεσμα με τόσες αξιόλογες συμμετοχές που υπήρχαν σε αυτό τον διαγωνισμό . Και είναι αλήθεια πως διάβασα πάρα πολλά γραπτά που με ενθουσίασαν !Οπότε οφείλω να πω πρώτα απ' όλα ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες γιατί όλοι το αξίζουν .
  Επίσης να δώσω συγχαρητήρια στην οργανωτική επιτροπή(kuiper, Neikos ,Aganipi) για την διεκπαιρέωση με απόλυτη επιτυχία μιας τέτοιας διαδικασίας καθώς και για τη δυνατότητα που μου έδωσαν να συμμετέχω και εγώ σε αυτή .
  Και βέβαια να ευχαριστήσω όσους συμμετείχαν απλά βαθμολογόντας , αλλά αυτό δεν ήταν κάτι απλό βέβαια καθώς επί της ουσίας ήταν και οι ίδιοι ενεργά μέλη του διαγωνισμού διαμορφώνοντας τα αποτελέσματα .
  Τέλος αξίζει να ευχαριστήσουμε και τους τρεις πολύ σημαντικούς ανθρώπους των γραμμάτων(κ. Αυγερινό Ανδρέου,κ. Άννα Μοσχονίδου,κ. Νικόλα Κολοκοτρώνη) που με την παρουσία τους και μόνο αύξησαν κατα πολύ το κύρος του διαγωνισμού .

  Για τα σχόλια των παιδιών τώρα , σας ευχαριστώ πολύ και τους τέσσερις . Φίλε rakenditos με τιμάς με τα λόγια σου και είναι μεγάλη μου χαρά που θεωρείς για μένα κάτι τέτοιο . Μιας και είσαι από τους ανθρώπους που εκτιμώ πολύ και τη γραφή τους αλλά και τη γενικότερη άποψη τους .
   Όπως επίσης ευχαριστώ και τους Xolidoxos και Νeikos και θα συμφωνήσω κιόλας μαζί τους ότι ο έμμετρος στίχος εμπεριέχει μεγαλύτερη δυσκολία στην έκφραση μιας και σε πιέζουν οι κανόνες του μέτρου και της ομοιοκαταληξίας . Αυτός είναι και ο λόγος που τον έχω αφήσει τον τελευταίο καιρό στο περιθώριο μιας και έψαχνα ένα πιο ελεύθερο τρόπο να εκφραστώ . Σας υπόσχομαι όμως ότι θα προσπαθήσω να επανέλθω , ή μάλλον βασικά να δοκιμάσω να γράψω έτσι .
  Να σαι  καλά φίλε Χωριάτη αλλά πιστεύω πως όχι μόνο τα δέκα αλλά και πολλά ακόμα ήταν υπέροχα .

Παιδιά θα ήθελα να πω και άλλα , αλλά φοβάμαι μήπως παρεξηγηθώ . Οπότε θα αρκεστώ σε ένα πολύ μεγάλο ( αν και το είπα πολλές φορές σε αυτή την απάντηση ειλικρινά το εννοώ) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους !
  
Ξέρω πολλά για σας τους ανθρώπους αλλά δεν ξέρω κανέναν άνθρωπο...

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποίημα της χρονιάς 2009
« Απάντηση #52 στις: 19/02/10, 15:44 »
Συγχαρητήρια στα δέκα ποιήματα, και στους δημιουργούς τους, που διακρίθηκαν.
Και ειδικότερα στον Μιχάλη, που ανταμείφθηκε ανάλογα η πάρα πολύ ωραία γραφή του!

 
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1318
    • Προφίλ
Απ: Ποίημα της χρονιάς 2009
« Απάντηση #53 στις: 19/02/10, 17:53 »
Με το τέλος του διαγωνισμού, και με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων
νοιώθω την ανάγκη να δώσω τα θερμά μου συγαρητήρια στον Μιχάλη
που ήταν αδιαφιλονίκητα ο μεγάλος νικητής γιατί και τα 3 ποιήματά του ήταν
υπέροχα!!!!!!!
Συχαρητήρια στους υπεύθυνους του site για την ομολογουμένως αξιέπαινη προσπάθειά τους, και μακάρι να καθιερωθεί  η κατ’ έτος αυτή γιορτή
Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στην οργανωτική επιτροπή(kuiper, Neikos ,Aganipi) για την συνεισφορά τους, καθώς και στην κριτική επιτροπή(κ. Αυγερινό Ανδρέου,κ. Άννα Μοσχονίδου,κ. Νικόλα Κολοκοτρώνη)  για την μεγάλη τους βοήθεια
Πιστεύω ότι εκτός των 10 υπήρχαν πολλά που άξιζαν την ίδια ή και μεγαλύτερη διάκριση, και αυτό το γεγονός με κάνει να αισιοδοξώ πως η εποχή μας δεν είναι τόσο ισοπεδωτική όσο θέλουν να την εμφανίσουν μερικοί…
Για μένα νικητές είναι όλοι οι συμμετέχοντες, και όλοι όσοι ψήφισαν, ή και τα διάβασαν απλά ….
Και του χρόνου παιδιά!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Ποίημα της χρονιάς 2009
« Απάντηση #54 στις: 20/02/10, 22:16 »
Καταρχάς (έστω καθυστερημένα) πολλά συγχαρητήρια σε όλους όσους έδωσαν το παρόν στην γιορτή της ποίησης και πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά της δεκάδας που είχανε πολύ αξιόλογες δουλειές για βαθμολόγηση. Θέλω να ευχαριστήσω πολύ την Ο.Ε. (Γιάννη και Νίκο) που μου δώσανε την ευκαιρία να συνεργαστούμε και να κάνουμε όνειρα και προσδοκίες μια όμορφη διοργάνωση. Τώρα δίνουμε την σκυτάλη για το Ποίημα του 2010... γι' αυτό γράφ' τε.

Να έχετε μια όμορφη και χαμογελαστή (ανοιξιάτικη, τουλάχιστον έτσι μοιάζει) βραδιά!!!! :) :) :)
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποίημα της χρονιάς 2009
« Απάντηση #55 στις: 21/02/10, 18:39 »
Επειδή τα ΠΜ σας που έρχονται σε μένα είναι πολλά για το ποια θέση κατέλαβε το κάθε ποίημα στο διαγωνισμό και επειδή η διαφορά σε βαθμό μεταξύ του 10ου και 20ου είναι μικρή σας δίνω τη δεύτερη δεκάδα μόνο για ενημέρωση.


11     Θάλασσα (2)                          Crool
12     Αγαπημένε μου ιππότη             rakenditos
13     Σου το' χω πει                        kuiper
14     Αυτό εμ’ εγώ                         Pinelopi
15     Ύπνωση                                Gus Riskas
16     24,11                                   Neikos                         
17     Ταξιδευτής                            Pimami
18     Στην άγνωστη                       kuiper
19     Όταν τις άγκυρες το πλοίο..     kakoulis
20     Έχω μάθει να ζω                    qrusticks
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/10, 08:46 από kuiper »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Get a life
Απ: Ποίημα της χρονιάς 2009
« Απάντηση #56 στις: 23/02/10, 08:07 »
Θερμά συγχαρητήρια στο Μιχάλη για τη νίκη του σε αυτή την όμορφη ποιητική άμιλλα  αλλά και σε όλους τους συμμετέχοντες για την κατάθεση και την προσπάθεια. Και του χρόνου!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ποίημα της χρονιάς 2009
« Απάντηση #57 στις: 23/02/10, 08:38 »
Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και ιδιαίτερα σε αυτούς που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις!

Είναι ωραία να βλέπουμε στίχους/ποιήματα που ξεχωρίζουν, μέσα από διαδικασίες όπως το "ποίημα της χρονιάς" που προάγουν αυτές τις δημιουργίες και δίνουν κίνητρο για να γράφουμε καλύτερα και περισσότερο. Και εις ανώτερα λοιπόν! :up

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
16166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 16:43
από lampros.
57 Απαντήσεις
24959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/09, 21:17
από ivikos
1 Απαντήσεις
2753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 20:05
από kuiper
5 Απαντήσεις
6928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 13:59
από Θοδωρής
9 Απαντήσεις
5332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 22:54
από Aganippi
0 Απαντήσεις
2335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/09, 09:59
από Ο Νέος Κιθαρωδός
25 Απαντήσεις
27889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 00:04
από Stinky
10 Απαντήσεις
61787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 21:15
από Ο Νέος Κιθαρωδός
0 Απαντήσεις
10555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/17, 01:41
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
8397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/18, 21:52
από ΚΕΠΕΜ