Αποστολέας Θέμα: Μεγάλε Ποιητή  (Αναγνώστηκε 11017 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spilios

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς...πτωχεύσαμε!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #25 στις: 27/02/05, 01:55 »
Και ασφαλώς ο πειραματισμός σε σκαλοπάτια κλασικά, δεν αποτελεί ύβρη, σε αντίθεση με την έκθεση των αποτελεσμάτων του σε κοινή θέα ! Τότε το πράγμα αλλάζει !
Κι αφού ασχολείσαι, φίλε μου -και πράττεις άριστα- δώσε δείγμα γραφής σου, μετά τις ασκήσεις επιπέδου, να βαθμολογηθείς. Θα περιμένω (κυρίως γιατί προβλέπω ύπαρξη "μαγιάς" απο την -στη μαλιαρή- απόδοση του φροντιστηριακού σου πονήματος )!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/05, 01:57 από Spilios »
Η ορτανσία μ ένα ιππόκαμπο χορεύει
βαλς στα όνειρά μας, τα λιγότερο τρελά.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #26 στις: 27/02/05, 01:58 »
Ήθελα να δώσω δραματικό τέλος στο έργο μου, για να αυξήσω τα νούμερα ;) Eννοείται πως τον είχες "γαζώσει" πιο πριν, για να μην υπάρχει πιθανότητα να ξεφύγει ! Δεν είδες πως πούλησε το Kill Bill που η Uma Thurman είχε σπαθί ?
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

Αποσυνδεδεμένος Λήδα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #27 στις: 27/02/05, 02:06 »
Καλά έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.Τί λέγειν είναι αυτό κοπέλα μου,ή μάλλον κοπελάρα μου, αφού μας αποκάλυψές η ίδια πως είσαι μία αιθέρια ύπαρξη.Μήπως τελικώς ψάχνεις για γαμπρό και μας πουλάς δήθεν κουλτουριάρικες και αριστερίστικες ατάκες;αλλά τελικώς μαλλόν είσαι από αυτούς τους δήθεν αριστερούς ,ιδεολόγους που άμα λάχει ψηφίζουν και πασοκ,για να την γαζώσουνε(όπως λένε και στην μαλλιαρη).Η μαλλιαρή φιλενάδα που τότε υποστηρίζανε δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή κατεστραμμενη και βασανισμένη γλώσσα μας.Ζωντανή ήταν η γλώσσα μας επειδή ακριβώς έμενε αναλλοίωτη στον χρόνο επι χιλιετίες και τώρα κολλητή αυτή η γλώσσα που τόσα πέρασε(βλ.τουρκοκρατία) και που παρ'όλα αυτά συνέχισε να υπάρχει και να είναι ζωντανή τώρα πεθαίνει.Αυτά...βαρέθηκα καληνύχτα.ΥΓ:Θα μας αποκαλύψεις τελικώς ποια είσαι;Γιατί τώρα που μας τα πες όλα αυτά έχω βάλει στο μυαλό μου διάφορες περίτρανες προσωπικότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/05, 02:52 από Λήδα »

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #28 στις: 27/02/05, 02:19 »
Αδυνατώ να καταλάβω γιατί σήμερα είναι κατεστραμμένη η γλώσσα μας... Η γλώσσα για αυτό ακριβώς το λόγο είναι "ζώντανος οργανισμός" (χρησιμοποιώντας κατα σύμβαση την έκφραση αυτή), καθώς ενώ πέρασε τόσα όπως λέτε, ενσωμάτωσε ή όχι στοιχεία, μεταλλάχθηκε, παραμετροποιήθηκε και μένει ως τις μέρες μας σε αυτό που όλοι γνωρίζουμε σαν Ελληνική γλώσσα...

Αν ήταν ζωντανή με τον όρο που εννοείς Λήδα, θα συζητούσαμε ακόμα στην καθαρεύουσα, για να μην σε μεταφέρω στην χρήση της Αρχαϊζούσης...

Πιστεύω ότι το να εμμένουμε στο παρελθόν και να απορρίπτουμε το παρόν και ενίοτε το μέλλον είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορούμε να διαπράξουμε... Αντιθέτως πρέπει να λειτουργούμε ώς πανδέκτες και στη συνέχεια μέσω εντατικής εσωτερικής αναζήτησης και προσωπικής κρίσης των δεδομένων, να διαλέγουμε αυτά που θεωρούμε χρήσιμα (για εμάς πάντα, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι), και να απορρίπτουμε τα υπόλοιπα...

Δεν υπάρχει λόγος να αρπαζόμαστε... Ο καθένας στο κάτω κάτω έχει την άποψη του...
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #29 στις: 27/02/05, 02:21 »
Γι' αυτό λατρεύω αυτό το ρημαδοforum. Περάσαμε από τον μεγάλο ποιητή, στο μακαρίτη τον Ανδρέα σε χρόνο dt.

Μωρέ καλά κάθομαι με τα ποπκορν μου στη γωνιά και δε χάνω επεισόδιο. Τώρα καταλαβαίνω τους γέρους στο Muppet Show. 8)
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Λήδα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #30 στις: 27/02/05, 03:40 »
Κι εγώ αδυνατώ πραγματικά να ξαναλέω τα ίδια και τα ίδια .Πάντως σκεψου πως όλοι από κάπου κρατάμε και όλοι μας κουβαλάμε μια ιστορία και μία παράδοση. Και αν σήμερα έχουμε κρατήσει κάτι από την παλιά μας δόξα, μονάχα αυτό είναι που μας κάνει ορισμένες φορές υπερήφανους και όχι το παρον.Ας μην καταδικάζουμε οτιδήποτε το παλιό σε παλιακό και ας μην γυρνάμε την πλάτη μας στο παρελθον ,γιατί αυτό είναι που προσδιορίζει το παρον και χωρίς αυτό δεν μπορουμε να έχουμε ούτε μελλόν. Ξέρείς ότι η μόνη γλώσσα, η οποία έχει υποστεί τόσο μεγάλη φθόρα είναι η ελληνική;Ενώ οι ευρωπαίοι με πολυ μικρότερη παράδοση σε αυτόν τον τομέα κοιτάνε πως και πως να διαφυλάξουν όσο το δυνατόν περισσότερο την γλώσσα τους πιο κοντά στην αρχαία της μορφή.Κάτι σίγουρα λέει αυτό, όπως επίσης λέει κάτι και όλη αυτή η  προπαγάνδα που γίνεται από παντου και ιδιαίτερα από υψηλά ιστάμενους εναντίον όλων αυτών των παλαιών στοιχείων που συνθέτουν την προσωπικότητα του έλληνα.Δεν είναι κρίμα να γίνεται σήμερα διαφοροποίηση ανάμεσα στόν έλληνα και τον νεοέλληνα;Ασ εξελιχθούμε αλλιώς.Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ολοένα και περισσότεροι σπουδάζουν σήμερα,όμως παρολ'αυτά οι περισσότεροι δεν μπορούν ούτε το στόμα τους .να ανοίξουν.Δεν είναι τυχαίο το ότι σήμερα δεν γεννιέται ούτε καβάφης, ούτε Χατζηδάκης , ούτε Λαμπέτη ούτε και Χόρν(η επιλογή των ονομάτων είναι τυχαία και δεν τους κατατάσσω στην ίδια χρονολογική περίοδο.Το διευκρινίζω για να προλάβω ορισμένες κακές γλώσσες).Το μυστικό είναι το πάντρεμα του παρόντος και του παρελθόντος, δυστυχως όμως σήμερα καταδικάζεται εξολοκλήρου το παρελθόν.Οι Αμερικάνοι είναι έτσι γιατί δεν έχουν παρελθόν,η ιστορία τους είναι ανύπαρκτη και εμείς με τέτοια παράδοση έχουμε γίνει σχεδόν ίδιοι μ'αυτους.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #31 στις: 27/02/05, 03:43 »
Το "Χατζηδάκης" γράφεται Χατζιδάκις κατ' επιλογήν του μακαρίτη. ("βίαζε" κι αυτός τη γλώσσα, ο αχρείος...Θεός σχωρέστον)
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #32 στις: 27/02/05, 03:46 »
Γι' αυτό λατρεύω αυτό το ρημαδοforum. Περάσαμε από τον μεγάλο ποιητή, στο μακαρίτη τον Ανδρέα σε χρόνο dt.

Μωρέ καλά κάθομαι με τα ποπκορν μου στη γωνιά και δε χάνω επεισόδιο. Τώρα καταλαβαίνω τους γέρους στο Muppet Show. 8)
:o :o :o
Με μεγάλη συγκίνηση  :-[  :-\ και με δάκρια στα μάτια  :'(  :'(  :'( ένα έχω να πω. Επιτέλους συμφωνούμε σε κάτι. Κοίτα να δείς πως τα φέρνει η μοίρα καμμιά φορά. ;) Μετά το πέρασμα που προανέφερες τώρα γυρίσαμε στους αμερικάνους. Ευτυχώς έχω ποπ κορν εδώ και θα κάνω και εγώ την ίδια δουλειά. ;D ;D

Το "Χατζηδάκης" γράφεται Χατζιδάκις κατ' επιλογήν του μακαρίτη. ("βίαζε" κι αυτός τη γλώσσα, ο αχρείος...Θεός σχωρέστον)

Τώρα μου τα χάλασες μην λέμε τέτοια πράγματα για άτομα που έχουν φύγει από τη ζωή. Τες πα η συγκήνηση απο πρίν είναι μεγάλη και θα το αφήσω αυτό.

Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος Netgull

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #33 στις: 27/02/05, 05:54 »
Παράθεση
Ξέρείς ότι η μόνη γλώσσα, η οποία έχει υποστεί τόσο μεγάλη φθόρα είναι η ελληνική;Ενώ οι ευρωπαίοι με πολυ μικρότερη παράδοση σε αυτόν τον τομέα κοιτάνε πως και πως να διαφυλάξουν όσο το δυνατόν περισσότερο την γλώσσα τους πιο κοντά στην αρχαία της μορφή.Κάτι σίγουρα λέει αυτό, όπως επίσης λέει κάτι και όλη αυτή η  προπαγάνδα που γίνεται από παντου και ιδιαίτερα από υψηλά ιστάμενους εναντίον όλων αυτών των παλαιών στοιχείων που συνθέτουν την προσωπικότητα του έλληνα.Κάτι σίγουρα λέει αυτό, όπως επίσης λέει κάτι και όλη αυτή η  προπαγάνδα που γίνεται από παντου και ιδιαίτερα από υψηλά ιστάμενους εναντίον όλων αυτών των παλαιών στοιχείων που συνθέτουν την προσωπικότητα του έλληνα
Στοιχεία, στοιχεία, στοιχεία...Αυθαιρεσίες και εντυπωσιασμοί μόνο;
Πότε θα πάψουμε επιτέλους να βαυκαλιζόμαστε γιατί πριν δυόμιση χιλιάδες χρόνια κάποιοι άνθρωποι (που είναι ένα καλό ερώτημα εάν αποτελούν πράγματι πρόγονους των σημερινών ελλήνων γενεαλογικά μετά από τόσες πολλές διασταυρώσεις) έκαναν κάποια πρωτοποριακά πράγματα; Πότε θα μάθουμε να ζούμε στο παρόν και να κρίνουμε το σήμερα χωρίς αγκυλώσεις και ηλίθιες προκαταλήψεις; Πάρτε το χαμπάρι, δεν είμαστε ο περιούσιος λαός ούτε και κανένας άλλος δηλαδή. Η αρχαία Ελλάδα δεν μονοπωλεί την κουλτούρα και υπάρχουν ακόμα αξιόλογοι άνθρωποι και δημιουργοί. Κοιτάξτε γύρω σας, ανοίξτε τα μάτια σας λίγο ίσως δείτε κάτι.Η θεοποίηση του παρελθόντος μόνο ανασταλτική δύναμη μπορεί να αποτελέσει. Καλό είναι να διδασκόμαστε από το παρελθόν αλλά σε καμία περίπτωση να μη μένουμε προσκολλημένοι σε αυτό. Και να προσπαθούμε πάντα να είμαστε δημιουργικοί. Η γλώσσα εξελίσσεται. Κάθε εποχή έχει τη δυναμική της. Και όποιοι δεν μπορούν να την δεχτούν απλά εθελοτυφλούν και αρνούνται να συμμετάσχουν.
Όσο για το αρχικό ποιήμα φίλε Αναστάση, προσωπικά με ξενίζει το ύφος του που θυμίζει έντονα Καβάφη. Εάν εσένα σε εκφράζει φυσικά συνέχισε να γράφεις! Στο κάτω κάτω κανείς δεν μπορεί να σου υποδείξει πως θα εκφραστείς!

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #34 στις: 27/02/05, 12:55 »
Chcome
[Ποιον στα αλήθεια αφορά ενα ποιημα που μιλάει για έναν παλιό ποιητη και τη δοξα του;Τον ιδιο τον ποιητή μηπως;

Και εν τέλει αγαπητε Αναστάση μηπως κακως κάνουμε και απαντάμε στα ποιηματά σου αφού-απ'οτι έχω καταλάβει- ο αυτοθαυμασμός σου και ο ποιητικός ναρκισσισμός σου εχουν χτυπήσει κόκκινο.Μόνος σου πολλές φορές γράφεις ποσο ωραία ειναι τα ποιηματά σου και μπορω να σου παραθέσω σχετικές φράσεις σου.
Ειναι λογικό να πιστευεις οτι είσαι ο πρωτος (μην ανησυχείς ολοι αυτό πιστευουν και ας μην το λένε) αλλά δε βλέπω πως αυτό θα εμποδίσει εμενα να έχω αντίθετη αποψη.
Παράθεση
[/glow]

Προσπαθώ να καταλάβω τα παραπάνω αλλά δυστυχώς δεν μπορώ.
Υποτίθεται ότι διάβασες το δημιούργημα του ναρκισσισμού μου και αφού το διάβασες έκανες και μια πομπώδη και χείμμαρώδη κριτική συνεχίζοντας σε ανάλυση του και τελικά σε επαγγελματική ψυχανάλυση του αυτοθαυμαζομένου εγώ μου.
Παρ' όλα αυτά ξέχασες να καταλάβεις ,εσύ που ταπεινολογώντας δήλωσες ότι τόσα πολλά εχεις διαβάσει, ότι το θέμα που με απασχόλησε δεν ήταν η δόξα και ο ποιητής, αλλά το γεγονός ότι λιγοψύχησε ενας τόσο σπουδαίος άνθρωπος.
Φαίνεται έφταιγε η κόυραση , ίσως και ο κορεσμός του εγκεφάλου σου απο τα τόσα που έχεις διαβάσει. Θα σου προτείνω ανεπιφύλακτα για ένα μικρό χρονικό διάστημα να κάνεις ένα διάλλειμα με κινούμενα σχέδια (Μικυ Μαους) για χαλάρωση των εγκεφαλικών κυττάρων.Έκανες μια καλή αρχή με την παρωδία του ποιήματος μου.
Περιμένω τις παραθέσεις των φράσεων μου.
Με φωνάζει το καλάμι μου τώρα, πρέπει να φύγω.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/05, 12:57 από Anastasis »

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #35 στις: 27/02/05, 13:51 »
ξηγήθηκες Αλέκος και κιοτής.

Aνασταση μ ενα πραγμα θα διαφωνησω ...
βρε τι σου φταιξε το αλεκακι ??? >:(τοσα ονοματα... χαθηκανε??

εχμ και κατι αλλο ηθελα να πω αλλα τα γεραματα βλεπς
..
αα οι καταναλωτες ποπκορν να σκουπιζουν πριν φυγουν γιατι ...
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #36 στις: 27/02/05, 14:20 »
Τα Προσωπικα μηνυματα τα εχετε δοκιμασει;; ειναι πολυ ομορφα! σου ανοιγουν ενα πανεμορφο καινουριο κοσμο

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΑ!!!
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #37 στις: 27/02/05, 16:36 »
...... ότι το θέμα που με απασχόλησε δεν ήταν η δόξα και ο ποιητής, αλλά το γεγονός ότι λιγοψύχησε ενας τόσο σπουδαίος άνθρωπος.
Και τι τον έκανε σπουδαίο;;Το γεγονός ότι ήταν ένας καλός ποιητής;;Οποία αυταρέσκεια.

Παράθεση
Φαίνεται έφταιγε η κόυραση , ίσως και ο κορεσμός του εγκεφάλου σου απο τα τόσα που έχεις διαβάσει. Θα σου προτείνω ανεπιφύλακτα για ένα μικρό χρονικό διάστημα να κάνεις ένα διάλλειμα με κινούμενα σχέδια (Μικυ Μαους) για χαλάρωση των εγκεφαλικών κυττάρων..

Λοιπόν κοίταξε τις τρείς παρακάτω φράσεις που έχουν ειπωθεί απο διαφορετικούς ανθρώπους και μετά απαντησέ μου σε κάτι στο οποίο θα σε ρωτήσω :
''Έχω ακούσει πολλους δίσκους και cds στη ζωή μου''
''Έχω δει άπειρες ταινίες''
''Έχω παρακολουθήσει σχεδόν οποια θεατρική παρασταση παίζεται εδω και 30 χρόνια''
''Εχω διαβάσει πολλά βιβλία''
''Έχω δει παρα πολλούς πίνακες σε μουσεία και γκαλερυ μιας και το χομπυ μου ειναι η ζωγραφική''..

Απο τους παραπάνω ανθρωπους ποιος είναι η ψωνάρα;;Θελει και ρωτημα;;
Το να λες οτι έχεις διαβάσει σημαίνει αυτόματα για κάποιους συμπλεγματικούς και πραγματικά ανοητους ανθρωπους (το πιστευω ακράδαντα αυτο) οτι εισαι και καβαλημένος..Ενω ο,τιδηποτε αλλο και αν πεις οτι έχεις κάνει σε μεγάλο βαθμο, περνιέται απαρατηρητο..Γιατί άραγε;Το έχεις αναρωτηθεί ποτέ σου;Έχουμε μεγάλο κομπλεξ με το βιβλίο ως λαός.

Οσο για τα Μικυ Μαους σε ευχαριστω για τη συμβουλή αλλά τα ξεκοκκαλίζω και αυτά.Επίσης διαβάζω και ποπάυ και μπαγκς μπανυ και τα σα'ί'νια και τομ και τζέρυ.
Με τα χελωνονιντζάκια έχω ενα πρόβλημα αλλά δε βαριέσαι.Βλέπεις το να έχεις τρια πιτσιρίκια σε αναγκάζει να μορφώνεσαι σφαιρικά.

Και για να έρθουμε και λίγο στο φλέγον θεμα της γλώσσας θα σου συστήσω να διαβάσεις το Λεξιφάνη του Λουκιανού μια κωμωδία μεσα στην οποία ο καυστικός και καταιγιστικός στο λόγο του Λουκιανός γκρεμίζει τα πάντα και προ πάντων τις ανοητες προσπάθειες κάποιων να γεμίζουν το λόγο τους με άχρηστους τύπους,χτυπητές λέξεις,θεωρώντας τους παραχαράκτες της τότε καθομιλουμένης γλώσσας.

Χρόνια αργότερα τα ιδια θα έλεγε και ο Σολωμός και αργότερα κι άλλοι.

Βλέπεις Αναστάση αυτή η γλώσσα δεν είναι γλώσσα χειρουργείου,αλλά γλώσσα που οι συνέχεια αλλάζει γιατί αναπνεει,οπως και να το κάνουμε και η εξελιξή της πάντα προκαλούσε συγκρούσεις,διαμάχες μέχρι και νεκρούς (στα ''ευαγγελικά'' και στα ''ορεστειακά'' στις αρχες αρχες του 20ου αιώνα οπου αν είναι δυνατόν πέθαναν άνθρωποι για να μη μεταφραστεί στην πρωτη περιπτωση η Καινη διαθήση στη δημοτική στην πρωτη περιπτωση και για να μην παιχθεί η παράσταση της ''ορεστειάδας'' στη δημοτική !!!)..Λες κι η γλώσσα μπορεί να σταματήσει.

Τελος πάντων,μεγάλο κι ενδιαφέρον θέμα αυτό αλλά φαντάζομαι οτι δεν ενδιαφέρει καθόλου κάποιον ο οποιος επιμένει και αρέσκεται στο να χρησιμοποιεί γλωσσικά πισωγυρίσματα.Κακό στο δικό σου ύφος κάνεις.

Φιλικά (απο την αρχή επέμενα να προσέξεις οτι δε θέλω να σου κάνω επιθεση αλλά μάλλον το προσπέρασες αυτό το σημείο)


« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/05, 16:48 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #38 στις: 27/02/05, 16:40 »
Τα Προσωπικα μηνυματα τα εχετε δοκιμασει;; ειναι πολυ ομορφα! σου ανοιγουν ενα πανεμορφο καινουριο κοσμο

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΑ!!!
Αυτο δεν το δες;;;
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #39 στις: 27/02/05, 16:45 »
Αυτο δεν το δες;;;

Kαλά με δουλεύεις κι εσυ τωρα;;;;  :-X
Να στείλω ολο το παραπανω σε προσωπικό μηνυμα;;;Εν πάσει περιπτωσει να καταργησουμε ολες τις συζήτησεις οταν έχουν εντονα σημεία και να τις κάνουμε πριβέ..
Να συνεχίσω την κουβεντα ηθελα -που έχει και καποια ενδιαφέροντα σημεία-κι οχι να κλείσω ραντεβού για πάστα.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/05, 17:00 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #40 στις: 27/02/05, 19:25 »
Ρωτάς τι έκανε σπουδαίο τον ποιητή της φαντασίας μου και τονίζεις την αυταρέσκεια του.
Γίνεται κανείς σπουδαίος απο μόνος του; Αλλά εγώ οφείλω να σεβαστώ, όπως φαίνεται ότι σέβεσαι κι εσύ, την άποψη ενός ανθρώπου απολύτως ασήμου όπως ο Δ. Σολωμός, γιατί κι αυτός έτσι όπως μας τα παρουσιάζεις ένας ασήμαντος ποιητάκος είναι.

Και τι να πώ για την παντελώς άσχετη σύσταση σου για το έργο του Λουκιανού το οποίο, από όσα μου λές διότι δεν το έχω διαβάσει,σε καμία περίπτωση δεν καταδικάζει αυτό που κάνω εγώ.
Σε τι μπορεί να με βοηθήσει; Τα είπες και μόνη σου...
"γκρεμίζει τα πάντα και προ πάντων τις ανοητες προσπάθειες κάποιων να γεμίζουν το λόγο τους με άχρηστους τύπους,χτυπητές λέξεις,θεωρώντας τους παραχαράκτες της τότε καθομιλουμένης γλώσσας."

Ποιοι είναι οι άχρηστοι τύποι που χρησιμοποίησα; Μήπως η δωτική είναι άχρηστος τύπος;
Γιατί εγώ είχα την εντύπωση ότι δεν υπάρχει πιο σημαντική και αφιερωμένη στην ομορφιά του γραπτού και του προφορικού λόγου, κλίση.

Ποια είναι η πομπώδης λέξη;
Και βαρέθηκα να ακούω μια ζωή τα ίδια και τα ίδια για τον ζωντανό οργανισμό;
Η γλώσσα μου ανήκει όπως σου ανήκει όπως ανήκει σε όλους μας. Γι αυτό ακριβώς τη χρησιμοποιώ όπως εγώ θέλω. Την χρησιμοποιώ όπως με εκφράζει κάθε φορά που γράφω κάτι. Προσπαθώ απλά να μην τη βιάζω ,παρόλο που πολλές φορές δεν τα καταφέρνω, αλλά προσπαθώ.
Όσο για το ύφος μου κι αυτό δικό μου είναι.
Στο δικό σου όμως ύφος κάτι δεν μου άρεσε.
Ότι ακόμα δεν πραγματοίησες τις απειλές σου οι οποίες και πρόκειται να αποδείξουν τον ναρκισσισμό και τον ψωνισμό μου.
Εγώ θα περιμένω.
Και  κάτι τελευταίο :

Αυτή η γλώσσα που τόσο μας απασχόλησε έχει πάρα πολλές λέξεις και καθεμία από αυτές στοχεύει σε μία και μόνο έννοια με ακρίβεια. Προσπάθησε να το θυμάσαι αυτό όταν κλείνεις ένα μήνυμα με την λέξη  "φιλικά..." εκτός αν θες να γίνουμε φίλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/05, 20:00 από Anastasis »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #41 στις: 28/02/05, 10:58 »
Αργκ! Βρίσκετε ευκαιρία το Σαββατοκύριακο που δεν πολυμπαίνω, για να ξεσαλώσετε;  >:(

Ο καθενας μπορει να εκφραζεται οπως θελει (σεμνα παντα), και ο καθενας εχει τη γνωμη του. Γιατι να προσπαθει να επιβαλλει ο ενας τη γνωμη του στον αλλον; Πιστευετε οτι θα καταφερετε να του την αλλαξετε τοσο ευκολα; Απλα προσφερετε συζητηση επιπεδου κουτσομπολιστικης τηλεοπτικης εκπομπης, στο φιλοθεαμων κοινο (Συγγνωμη για το "φιλοθεαμων", δε ξερω πως το λενε στη δημοτικη!).
Λοιπον, μαζευτειτε και προσεχετε τις εκφρασεις σας. Με τρωει το δαχτυλακι μου να αρχισω να σβηνω μηνυματα (ουτε καν θα τα διαχωρισω, δυσκολο ετσι οπως μπλεξατε τα μπουτια σας), εχετε γινει θεαμα, με σχεδον παντα τους ιδιους πρωταγωνιστες. >:(


Προσωπικα, προτιμω την περιτεχνη χρηση της ελληνικης γλωσσας, ιδιως σε γραπτα,  απο τη καθομιλουμενη. Και το θεμα δεν ειναι αν μενουμε κολλημενοι στο παρελθον ή θα κοιταμε μπροστα, απο τη στιγμη που στην εποχη μας οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν τις ριζες της γλωσσας. Οι λεξεις ειναι σαν ενα πραγμα ουρανοκατεβατο και κανεις δε ψαχνει τι βρισκεται απο πισω. Ας μαθουμε λοιπον πρωτα τι σημαινουν αυτα που λεμε και μετα ας μιλησουμε για το αν κολλαμε στο παρελθον ή κοιταμε προς το μελλον. Αραγε ποιο ειναι το μελλον; αυτο που βλεπουμε να προδιαγραφεται; απλοποιηση της γλωσσας, μειωση λεξιλογιου, αντικατασταση λεξεων με ξενες, αταιριαστη χρηση λεξεων, γραμματικα σφαλματα, κλπ. Τελος παντων, εχουμε ξανακανει παρομοιες συζητησεις για τη γλωσσα...

Θα ηταν ενδιαφερον (κυριως γλωσσολογικα) να δω και ποιημα γραμμενο στα αρχαια ελληνικα, οποιος εχει την ικανοτητα ας γραψει ;)

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #42 στις: 28/02/05, 16:21 »
Εγω θα ελεγα να συντονιζεται και αυτή η περιοχη ωστε να στελνονται οσα μηνυματα χρειαζεται , (και εννοω τα καθαρά εκτος θεματος , οχι οι κριτικες ) στον καδο....
Μια περιοχη υπηρχε που θα μπορουσε να μη γινοταν καυγας , παει κι αυτη..... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/05, 20:06 από porky »
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/03, 11:14
από jagmaster
9 Απαντήσεις
4238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 09:52
από Καρχαρίας
31 Απαντήσεις
7476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 13:51
από Maria_Adouaneta
7 Απαντήσεις
2875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/06, 22:04
από GIORGOS KANLIS
17 Απαντήσεις
4830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 15:24
από gkou
4 Απαντήσεις
2574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 21:38
από Ωρίωνας
1 Απαντήσεις
1478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/18, 20:28
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/23, 08:58
από Πέτροc