Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια σχετικα με την καθημερινη εξασκηση  (Αναγνώστηκε 8499 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpant

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Καλησπερα σας,
εχω ενα προβλημα σχετικα με την καθημερινη εξασκηση στην κιθαρα.Υπαρχουν περιοδοι που παιζω κιθαρα και περιοδοι
που δεν παιζω και δυσκολευομαι πολυ να ξεβαρεθω για παιξω δεν ειναι πως βαριεμαι την κιθαρα ισα ισα μου αρεσει παρα
πολυ και νιωθω τηψεις οταν δεν παιζω και μεχρι τωρα δεν εχω βρει τιποτα πιο ενδιαφερον απο αυτο.Αυτο που θελω να
πετυχω ειναι να κανω οσο το δυνατονπιο μικρες αυτες τις στιγμες που δεν παιζω.Μπορει καποιος να μου δωσει μια συμβουλη
αν του εχει τυχει κατι παρομοιο?



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ουσιαστικά ρωτάς πως να αναγκάσεις τον εαυτό σου να παίζει συχνότερα? :P
δεν υπάρχει λόγος...όταν θες να παίξεις,θα παίζεις και όταν δεν θα θες...όχι!

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
νομιζω πως το μυστικο ειναι να βρεις 2-3 ατομα να τραβαει ο ενας τον αλλον...αν παιζεις μονος σου ειναι φυσικο να βαριεσαι...δοκιμαζε επισης να παιζεις πανω σε τραγουδια ή backing tracks...τελος μικρες αλλαγες στο εξοπλισμο σου μπορει να επαναφερει το ενδιαφερον...δε μιλαμε για μεγαλες αλλαγες,αλλωστε δε προσφερεται η εποχη,αλλα μια καινουρια πενα,χορδες,μια ζωνη ή τελος παντων κατι μικρο μπορει να σε ενεργοποιησει!

Αποσυνδεδεμένος mpant

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
ουσιαστικά ρωτάς πως να αναγκάσεις τον εαυτό σου να παίζει συχνότερα? :P
δεν υπάρχει λόγος...όταν θες να παίξεις,θα παίζεις και όταν δεν θα θες...όχι!
Οχι δεν εννοω αυτο,εννοω πως να ξαναβρω το ενδιαφερον

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
ουσιαστικά ρωτάς πως να αναγκάσεις τον εαυτό σου να παίζει συχνότερα? :P
δεν υπάρχει λόγος...όταν θες να παίξεις,θα παίζεις και όταν δεν θα θες...όχι!
Οχι δεν εννοω αυτο,εννοω πως να ξαναβρω το ενδιαφερον

Ίσως κανένα τργουδάκι που δεν έχεις ακούσει ακόμα το οποίο θα το γουστάρεις και θα σε ξεσικώσει ώστε να το παίξεις,

επίσης μια καλή γνώμη είναι αυτή

νομιζω πως το μυστικο ειναι να βρεις 2-3 ατομα να τραβαει ο ενας τον αλλον...αν παιζεις μονος σου ειναι φυσικο να βαριεσαι...δοκιμαζε επισης να παιζεις πανω σε τραγουδια ή backing tracks...τελος μικρες αλλαγες στο εξοπλισμο σου μπορει να επαναφερει το ενδιαφερον...δε μιλαμε για μεγαλες αλλαγες,αλλωστε δε προσφερεται η εποχη,αλλα μια καινουρια πενα,χορδες,μια ζωνη ή τελος παντων κατι μικρο μπορει να σε ενεργοποιησει!


Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Και δεν ξέρω τι στυλ παίζεις, αλλά εγώ συνήθως όταν περνάω περιόδους ξηρασίας αγοράζω ένα κιθαριστικό περιοδικό (το guitar techniques μ'αρέσει)

Μέσα έχει ασκήσεις, ιδέες, θεωρία αλλά πιο "της πιάτσας", τραγούδια transcribed, backing tracks για να παίξεις πάνω κλπ.

+ διαφημισούλες, κανένα αρθράκι εξοπλισμού. Και να μην αγοράζεις, το οφθαλμόλουτρο κάνει καλό. (σαν να βλέπεις τσόντες με την κοπέλα σου ;) )
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ


διαφημισούλες, κανένα αρθράκι εξοπλισμού. Και να μην αγοράζεις, το οφθαλμόλουτρο κάνει καλό.


Άλλες φορές είναι καλό άλλες όχι,όταν δεν μπορείς να πάρεις αυτά που βλέπεις είναι μαρτύριο :wall

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Καλό είναι επίσης φίλε μου να διαβάζεις έστω λίγη θεωρία σε αυτές τις περιόδους "ξυρασίας" (όλοι τις περνάμε κάποια στιγμή είτε λίγο, είτε πολύ) και να δείς που θα βοηθηθείς αρκετά.Θα ανέβει και η αυτοεκτίμηση σου απο τις γνώσεις που θα πάρεις και το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικό όταν θα είσαι ορεξάτος για να παίξεις κιθάρα. Κερδίζεις και απο εκεί όπως και να έχει.  ;)

υ.γ. τα backing tracks γενικά (απο μπάντες και κυρίως practice tracks) είναι όντως μία πολύ ωραία μέθοδος όπως σχολιάστηκε παραπάνω!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
η αναβαθμιση-αλλαγη του εξοπλισμού ειναι παντα κίνητρο για να ασχοληθείς περισσοτερο!

Αποσυνδεδεμένος stelios-z

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
γιατι δεν καλας δυο τρια φυλαρακια σου να τζαμαρετε, ετσι οχι μονο θα δεις τι κενα εχεις σχετικα με την τεχνικη αλλα και την επομενη φορα που  θα πιασεις την κιθαρα σου σιγουρα θα εχεις ορεξη να παιξεις
Works for me ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος dimism

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
η αναβαθμιση-αλλαγη του εξοπλισμού ειναι παντα κίνητρο για να ασχοληθείς περισσοτερο!


σιγουρο αυτο αλλα σιγουρα θα σου κοστισει, μπορεις να κανεις κανενα jam με κανενα φιλο σου που ασχολητε και αυτος..
μετα πες του να αλλαξετε κιθαρες για λιγο καιρο!


σιγουρα θα σε βοηθησει και θα βγεις απο το κολλημα σου!
 ;)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Όλα αυτά που είπαν βοηθούν αρκετά. Όταν βαριέσαι όμως, έχε και υπ'όψιν σου αυτό που λέει και ο λαός: "Τρώγοντας έρχεται η όρεξη"!  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Η κιθάρα για τον περισσότερο κόσμο, είναι ένα χόμπι. Αν δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με το χόμπι σου ίσως να μην σου αρέσει και τόσο πολύ τελικά.
Παρ' όλα αυτά, εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις το εξής:
Δες το εβδομαδιαίο σου πρόγραμμα. Βρες, όσο πολυάσχολος και αν είσαι, τουλάχιστον 15 λεπτά ελεύθερου χρόνου κάθε μέρα (Δευτ - Κυρ). Αυτά τα 15 λεπτά (ή όσο χρόνο βρεις, όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο!) θα τα αφιερώσεις για μελέτη (εσύ ορίζεις το τι εστί μελέτη). Ό,τι και αν έχεις κάνει όλη την ημέρα, όσο κουρασμένος και αν είσαι, όποιες προτάσεις και αν θα έχεις για να κάνεις κάτι άλλο, η ώρα της μελέτης δεν θα πρέπει να ακυρωθεί για κανέναν λόγο.
Με αυτόν τον τρόπο θα βάλεις την κιθάρα σε καθημερινή βάση, δεν θα χάνεις την επαφή μαζί της και θα δεις τελικά πόσο πραγματικά σου αρέσει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
22140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/06, 22:44
από vangelis
6 Απαντήσεις
3408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 23:07
από MACMISIAS
9 Απαντήσεις
3752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/10, 17:48
από GusA.
5 Απαντήσεις
3704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/10, 17:47
από lordi13
7 Απαντήσεις
3522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/12, 15:28
από guitalele
10 Απαντήσεις
5257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 17:47
από Anaximandros
76 Απαντήσεις
18276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/13, 13:13
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/13, 08:47
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 09:32
από Kosthrash
13 Απαντήσεις
11176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/15, 12:24
από Απόλλων