Αποστολέας Θέμα: James Labrie  (Αναγνώστηκε 21784 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #50 στις: 05/02/07, 23:43 »
ειδικα το αν πινει...μονο γαλα...

o labrie dn einai tetios an8ropos

Αλλά τι άνθρωπος είναι?

πάει εκκλησία, κοιμάται νωρίς, δεν πίνει, δεν καπνίζει, δεν γ**άει, δεν βλέπει reality, δεν βρίζει, είναι χορτοφάγος και βοηθάει τους φτωχούς και τους αδύναμους. ;D

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #51 στις: 06/02/07, 00:14 »
re paidia,sas fainetai o labrie san kanenas trelos rockstar pou exei eksog**a apo dw kai apo ekei kai dn kserei oute kai ekeinos poses gomenes exei pidiksei???

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #52 στις: 06/02/07, 00:50 »
αφού λένε οτι είναι τρύπιος ρε συ, τι γκόμενες?... ;D
όπως και να έχει σίγουρα δεν κάνει τις καταχρήσεις άλλων αλλά μην τον βγάλουμε και αθώα περιστερά... :)

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #53 στις: 06/02/07, 02:25 »
Ετσι μπραβο, να μπαινει σιγα σιγα καμια φημη στη συζητηση, να γουσταρουμε!!!!

Εγώ παιδιά, τον LaBrie, δεν τον πολυπάω, αλλα απ'την άλλη (σφάξτε με) γενικά οι αντρικές φωνες αυτού του "είδους" δεν με εμπνέουν... για μενα, η τεχνική επεξεργασία της φωνής, αυτή που κάνει τον Labrie να βαράει σε perfect pitch ότι νότα του μπει στο νου, δυστυχώς αφαιρει κάτι από το χαρακτήρα της φωνής.

Οι αγαπημένες μου φωνές είναι άλλης κατηγορίας, καλλιτεχνες οπως ο Chris Cornell και ο Corey των Slipknot (ξανασφαξτε με).

Παρόλα αυτά, καταλαβαίνω γιατί μια πιο καθαρή, τεχνική και ακριβής φωνη ταιριάζει σε μουσική όπως αυτή των DT περισότερο. Ο τυπάς όμως, τραγουδάει σε μιά κατηγορία όπου για να είσαι πραγματικά καλός, δεν ερκεί απλά να είσαι σωστος, με μεγάλη έκταση και ένταση. πρέπει να έχεις "κατι", που υπάρχει σε πολύ λίγους.... ο Dio και ο Halford, δεν είναι σπουδαίοι γιατι τραγουδανε απλα σωστα... Για μενα, ο Labrie, αυτο δεν το έχει.... εκτελει σωστα, (οχι παντα) αλλα μέχρι εκει...
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: James Labrie
« Απάντηση #54 στις: 06/02/07, 11:42 »
Έτσι κι αλλιώς οι ψηλές νότες χάνονται με την πάροδο της ηλικίας.Προφανώς δεν θα μπορεί να φτάνει τις νότες που έφτανε κάποτε , αυτό είναι φυσιολογικό.

Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλε μου. Παράδειγμα να σου φέρω Ronnie James Dio, Meine, ακόμα και ο Halford που δεν γερνάει με τπτ. Ουσιαστικό ρόλο παίζουν το αλκοόλ, τα ναρκωτικά κλπ για πολλές φωνάρες που πλέον δεν είναι φωνάρες.

Ο Labrie είχε 2 προβλήματα να αντιμετωπίσει. Το πρώτο είναι ότι τα κομμάτια των DT γενικά είναι σε ψηλές τονικότητες και το δεύτερο είναι ότι οι DT κάναν κάθε χρόνο πολλά και συνεχόμενα λάιβ. Αυτά είχαν ως αποτέλεσμα ο Labrie να πάθει ζημιά στις φωνητικές χορδές που κράτησε 6 χρόνια. Με θεραπεία, ασκήσεις φωνητικής κλπ επανήλθε και αυτό φαίνεται στο Octavarium  ;)


parlats, νομίζω οτι έχεις λάθος....άκουσα πρόσφατα την live έκδοση του δίσκου Holy Diver που βγήκε πριν από λίγο καιρό....έχει πέσει η φωνή του Dio και πολύ μάλιστα...δεν τον κατηγορώ βέβαια για αυτό, γιατί είναι και 60+ αν δεν κάνω λάθος, αλλά σίγουρα δεν είναι ότι ήταν πριν πέντε χρόνια....

Και ο Meine έχει πέσει...και αυτός δεν δικαιολογείται τόσο όσο ο Dio γιατί είναι νεώτερος...και νομίζω ότι αυτό φαίνεται από την διάρκεια στις συλλαβές του όταν τραγουδάει.....

Ο μόνος που έχει μείνει ο ίδιος λες και δεν γερνάει με τίποτα, είναι ο Halford....αλλά μάλλον αυτός έχει άλλους λόγους που δεν πέφτει με τίποτα η φωνή του.... ;D ;D


Επίσης, ένα άλλο ελαφρυντικό που βρίσκω στον Labrie για την χαμηλή του απόδοση στα live, είναι συνδυασμός της υψηλής τονικότητας των κομματιών, όπως είπες parlats, σε συνδυασμό με το ότι πρέπει να κουνιέται και δεν έχει την άνεση του studio....ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.....
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: James Labrie
« Απάντηση #55 στις: 06/02/07, 12:09 »
Δεν πάει έτσι ρε συ, μιλάω για καθαρότητα και αντοχή στη φωνή που έλειπε από τον Labrie. O Dio, o Meine και ο Halford σχεδόν κτυπιούνται επί σκηνής. Τέσπα το θέμα δεν είναι εκεί. Στο Octavarium επανήλθε ο Labrie έπειτα από 6 χρόνια. Πριν ήτανε σχεδόν άθλιος ειδικά στα λάιβ.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: James Labrie
« Απάντηση #56 στις: 06/02/07, 12:16 »
Καλά...νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο με το "σχεδόν άθλιος"....αλλά δεν πειράζει  ;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #57 στις: 06/02/07, 13:05 »
όντως ήταν σχεδόν άθλιος τουλάχιστον στις περισσότερες συναυλίες που έχουμε δει καταγεγραμμένες...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: James Labrie
« Απάντηση #58 στις: 06/02/07, 13:15 »
Εγώ που τον άκουσα πρόπερσι στη Θεσσαλονίκη, μια χαρά μου φάνηκε.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #59 στις: 06/02/07, 13:16 »
παιδιά,δείτε το score,το τελευταίο live των theater,και πείτε μου μετά ποιος είναι αθλιος

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #60 στις: 06/02/07, 13:17 »
αφού λένε οτι είναι τρύπιος ρε συ, τι γκόμενες?... ;D
όπως και να έχει σίγουρα δεν κάνει τις καταχρήσεις άλλων αλλά μην τον βγάλουμε και αθώα περιστερά... :)

λένε ότι είναι τρύπιος...ποιοι έξυπνοι βγάζουν τέτοιες φήμες; μάλλον αυτοί είναι τρύπιοι.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #61 στις: 06/02/07, 17:02 »
ρε garvin...χαλαρωσε να πουμε...καταχρησεις λιγο ως πολύ κανουν ολοι...δεν μπορεις να ξερεις αν αληθευει μια φημη η οχι αν δεν τον ξερεις. Ουτε εγω μπορω να ξερω θα μου πεις..αλλα η κοινη λογικη και στατιστικα και μονο να το δεις...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #62 στις: 06/02/07, 20:01 »
ρε garvin...χαλαρωσε να πουμε...καταχρησεις λιγο ως πολύ κανουν ολοι...δεν μπορεις να ξερεις αν αληθευει μια φημη η οχι αν δεν τον ξερεις. Ουτε εγω μπορω να ξερω θα μου πεις..αλλα η κοινη λογικη και στατιστικα και μονο να το δεις...

μα δεν είναι σοβαρές φήμες αυτές...αν είναι ποτέ δυνατόν!

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #63 στις: 06/02/07, 21:55 »
Μου αρέσει πολύ η φωνή του αλλά θα ήθελα να σταθώ λίγο στις καταλήξεις των λέξεων (κυρίως σε μπαλάντες ή ήρεμα κομμάτια), στις οποίες αφήνει συνήθως ένα βαρύ αναστεναγμό λες και έχει μερακλώσει ;D. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος ειδικός όρος για αυτό το στυλ στη μουσική, αλλά δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα, και δεν είμαι σίγουρος ανγίνεται απόλυτα κατανοητό. Είναι σαν να αφήνει στο τέλος της κάθε φράσης όση αναπνοή του έχει μείνει με έναν αργόσυρτο αναστεναγμό. Σίγουρα με αυτόν τον τρόπο τα τραγούδια κερδίζουν σε feeling αλλά καταντάει λίγο κουραστικό γιατί το κάνει συχνά (βλέπε spirit carries on :o) και στον προσωπικό του δίσκο Elements of Persuasion κυρίως στα ''smashed'' και ''lost''.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #64 στις: 07/02/07, 00:20 »
και γιατι ρε garvin α μην ειναι δυνατο;; του το απαγορευει η αστυνομια του ηθους του ειδωλου;
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #65 στις: 07/02/07, 07:50 »
όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...και για τον Metal god απίστευτο λέγαμε οτι ήταν μέχρι που το είπε μόνος του. Ντροπή δεν είναι άλλωστε.

αυτό για τις ανάσες ισχύει αλλά δε το κάνει πάντα, το κάνει σε συγκεκριμένα τραγούδια που θέλει να δώσει κάτι με το συναίσθημα του. Προσωπικά δεν με ξενίζει, ειδικά στο spirit carries on μου αρέσει και πολύ.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: James Labrie
« Απάντηση #66 στις: 07/02/07, 08:23 »
Πρόσφατα κατέβασα ένα κλιπάκι στο οποίο τραγουδάει τον Εθνικό Ύμνο των ΗΠΑ. Κάπου προς το τέλος γέλασα οταν άρχισε τα φαλτσέτα, ήταν σαν να είχε καταπιεί πέντε μπουκάλες ήλιο ;D.
Μαρέσει σε πολλά τραγούδια των theater και εκτιμώ τις φιλότιμες προσπάθειές που κάνει αλλά προσωπικά, μάλλον κινείται στη μετριότητα.
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #67 στις: 12/02/07, 15:12 »
Ο Λαμπρής είναι πάρα πολύ καλός τραγουδιστής και ειδικά τώρα που ανάρρωσε είναι γ**άτος! Στο Score συγκινήθηκα από την ερμηνεία του σε τραγούδια όπως το The Answer Lies Within ή το Octavarium αλλά και στο Metropolis pt.2 (το live) πορώθηκα με τις ημικαφρίλες του! ;D
Πολύ καλός!

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #68 στις: 12/02/07, 21:49 »
Μιας και ανέφερες το score, νομίζω πως στο άλλο dvd, το metropolis 2000, ακούγεται πολύ πιο ορεξάτος, χωρίς να διστάζει να πιέσει τη φωνή του. Δεν ξέρω αν εκείνη την περίοδο είχε ακόμα το πρόβλημα με τη φωνή του, αλλά στο πρόσφατο score δεν μου δίνει την αίσθηση σιγουριάς που έχει στο άλλο dvd, προφυλάσσει τη φωνή του, και γενικά..... σαν να ψιλοβαριέται ;D γενικά όλοι δεν φαίνονται πολύ κεφάτοι (εκτός από τον συνήθη ύποπτο Portnoy). Αλήθεια, είναι καλό ο τραγουδιστής να ζορίζει τη φωνή του στα live για να κάνει καλή εντύπωση, ή θα την πληρώσει μετά με πονόλαιμους και δεν ξέρω τι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #69 στις: 12/02/07, 22:49 »
Μιας και ανέφερες το score, νομίζω πως στο άλλο dvd, το metropolis 2000, ακούγεται πολύ πιο ορεξάτος, χωρίς να διστάζει να πιέσει τη φωνή του. Δεν ξέρω αν εκείνη την περίοδο είχε ακόμα το πρόβλημα με τη φωνή του, αλλά στο πρόσφατο score δεν μου δίνει την αίσθηση σιγουριάς που έχει στο άλλο dvd, προφυλάσσει τη φωνή του, και γενικά..... σαν να ψιλοβαριέται ;D γενικά όλοι δεν φαίνονται πολύ κεφάτοι (εκτός από τον συνήθη ύποπτο Portnoy). Αλήθεια, είναι καλό ο τραγουδιστής να ζορίζει τη φωνή του στα live για να κάνει καλή εντύπωση, ή θα την πληρώσει μετά με πονόλαιμους και δεν ξέρω τι άλλο?
Φυσικό είναι στο metropolis 2000 να ακούγεται πολύ πιο ορεξάτος και ξεκούραστος αφού τότε που βγήκε ήταν στα νιάτα του! 8)
Αλλά από κει και πέρα και στο Score μου άρεσε πολύ η σκηνική του παρουσία και μου φάνηκε και πολύ ορεξάτος και κινητικός!
Και οι άλλοι όμως ρε συ μια χαρά ορεξάτοι ήταν! (όσο ορεξάτος μπορεί να είσαι όταν πρέπει να παίξεις dt songs και να πρέπει να σκεφτείς και τι θα παίξεις μετά... :o ::) :P ;D)

Ξέχασα να πω όμως για το Live at Budokan το οποίο ήταν άκρως πατάτα από πλευράς του LaBrie περισσότερο αλλά και από τους! Αφού ήταν κουρασμένα τα παλικάρια τι το κάνανε το dvd και πληρώνουμε εμείς? :P ::)

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: James Labrie
« Απάντηση #70 στις: 12/02/07, 23:02 »
Μιας και ανέφερες το score, νομίζω πως στο άλλο dvd, το metropolis 2000, ακούγεται πολύ πιο ορεξάτος, χωρίς να διστάζει να πιέσει τη φωνή του. Δεν ξέρω αν εκείνη την περίοδο είχε ακόμα το πρόβλημα με τη φωνή του, αλλά στο πρόσφατο score δεν μου δίνει την αίσθηση σιγουριάς που έχει στο άλλο dvd, προφυλάσσει τη φωνή του, και γενικά..... σαν να ψιλοβαριέται ;D γενικά όλοι δεν φαίνονται πολύ κεφάτοι (εκτός από τον συνήθη ύποπτο Portnoy). Αλήθεια, είναι καλό ο τραγουδιστής να ζορίζει τη φωνή του στα live για να κάνει καλή εντύπωση, ή θα την πληρώσει μετά με πονόλαιμους και δεν ξέρω τι άλλο?

δεν υπάρχει ζόρισμα της φωνής αν έχεις σωστή τεχνική... ούτε συνέπειες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/06, 01:23
από GarvinFromBlackout
19 Απαντήσεις
8802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/06, 13:41
από ship_me_out!!!
19 Απαντήσεις
6055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 21:13
από Dio4Ever♕
4 Απαντήσεις
3947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 01:18
από aggelikh123
40 Απαντήσεις
9745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 00:06
από nisfa
38 Απαντήσεις
13779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/10, 20:11
από blackmorefan
15 Απαντήσεις
6251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/11, 14:24
από Arg0
9 Απαντήσεις
3400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/14, 21:33
από Stel Andre
3 Απαντήσεις
3106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/14, 23:58
από Yiannis Papadopoulos
0 Απαντήσεις
2421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/18, 10:31
από James Basdanis