Αποστολέας Θέμα: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!  (Αναγνώστηκε 6320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marina4ever

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« στις: 18/08/12, 13:34 »
Εδώ και ένα μήνα προσπαθώ να μάθω συγχορδίες στην κιθάρα. Όμως δεν έχω καταφέρει να κάνω καθόλου εναλλαγές και δεν μπορώ να πατήσω καλά τις χορδές :( . Κάθε φορά δεν μπορώ να κάνω κάτι πάνω από 10 λεπτά, γιατί τα δάχτυλά μου πονάνε φοβερά, εκνευρίζομαι και τα παρατάω :( :( . Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω να παίζω, αλλά μου φαίνεται φοβερά δύσκολο.
Τι μου προτείνετε να κάνω?  ???

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #1 στις: 18/08/12, 13:43 »
Υπομονή.
Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο.

Κάνεις με δάσκαλο;

Είναι βασικό να γνωρίζεις κάποια τεχνικά θέματα.
Απουσία σωστής τεχνικής πιθανώς να επιφέρει τάσεις στους μύες και να πονάς.
Τι τυπο κιθάρας έχεις; (ακουστική, ηλεκτρική, κλασική)

Επίσης, ποιες συγχορδίες προσπαθείς να μάθεις;


Υπάρχει ιστορικό κάποιας μυοσκελετικής πάθησης στα χέρια; (πρόσφατο κάταγμα, διαστρεμα, τενοντίτιδες κλπ.)

Και τελευταίο, πόσο χρονών είσαι;

Αποσυνδεδεμένος mhts4k0s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #2 στις: 18/08/12, 16:42 »
Φιλη σε καταλαβαίνω αλλα θέλει υπομονή τα δάχτυλα σου πρέπει να πρηστούν και να "ξαναπρηστουν" και να πονάνε μέρες και να ξεφλουδίζεται το δέρμα  έτσι πρέπει που να δεις πως θα γίνουν όταν θα κανεις bends αν δεν κανεις ήδη.Όσο για το δάσκαλο συμφωνώ με το φίλο από πάνω και εγώ παίζω 3 χρονια αλλα τα πρώτα 2 έκανα με δάσκαλο και δεν θα μπορούσα αλλιώς πρέπει κάποιος να σε καθοδηγήσει για το τι πρέπει να μάθεις πως να το μάθεις και τα σχετικά. Το ξέρω ότι το να κανεις μαθήματα μουσικής αυτήν την εποχή είναι λίγο πολυτέλεια αλλα αυτή είναι η γνώμη μου και αξίζει αλλα πρέπει να πέσεις και σε κάποιον καλο πάντως ακόμα και αν δεν κανεις μαθήματα πάνω από όλα υπομονή

Αποσυνδεδεμένος marina4ever

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #3 στις: 18/08/12, 18:46 »
Υπομονή.
Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο.

Κάνεις με δάσκαλο;

Είναι βασικό να γνωρίζεις κάποια τεχνικά θέματα.
Απουσία σωστής τεχνικής πιθανώς να επιφέρει τάσεις στους μύες και να πονάς.
Τι τυπο κιθάρας έχεις; (ακουστική, ηλεκτρική, κλασική)

Επίσης, ποιες συγχορδίες προσπαθείς να μάθεις;


Υπάρχει ιστορικό κάποιας μυοσκελετικής πάθησης στα χέρια; (πρόσφατο κάταγμα, διαστρεμα, τενοντίτιδες κλπ.)

Και τελευταίο, πόσο χρονών είσαι;

Δεν κάνω με δάσκαλο, έχω ακουστική κιθάρα. Προσπαθούσα να μάθω τη μι μινόρε, ντο ματζόρε, σολ ματζόρε(δε μου βγαίνει με τίποτα), ρε ματζόρε, φα ματζόρε, ρε μινόρε, λα μινόρε. Είμαι 14 χρονών και δεν υπάρχει κάποια πάθηση στα δάκτυλα. :)
 
 

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #4 στις: 18/08/12, 18:48 »
Φιλη σε καταλαβαίνω αλλα θέλει υπομονή τα δάχτυλα σου πρέπει να πρηστούν και να "ξαναπρηστουν" και να πονάνε μέρες και να ξεφλουδίζεται το δέρμα  έτσι πρέπει που να δεις πως θα γίνουν όταν θα κανεις bends αν δεν κανεις ήδη.Όσο για το δάσκαλο συμφωνώ με το φίλο από πάνω και εγώ παίζω 3 χρονια αλλα τα πρώτα 2 έκανα με δάσκαλο και δεν θα μπορούσα αλλιώς πρέπει κάποιος να σε καθοδηγήσει για το τι πρέπει να μάθεις πως να το μάθεις και τα σχετικά. Το ξέρω ότι το να κανεις μαθήματα μουσικής αυτήν την εποχή είναι λίγο πολυτέλεια αλλα αυτή είναι η γνώμη μου και αξίζει αλλα πρέπει να πέσεις και σε κάποιον καλο πάντως ακόμα και αν δεν κανεις μαθήματα πάνω από όλα υπομονή

@mhts4k0s Mην το τρομάζεις το κορίτσι,μπορεί απλά να θέλει να παίζει τραγούδια-συγχορδίες..
Τι bends και ξεφλουδίσματα της γράφεις;Tα bends και τα ξεφλουδίσματα είναι δικό μας προνόμιο 8)

Μαρίνα θέλει υπομονή και κόπο,οποιοδήποτε μουσικό όργανο.

Επίσης μια καλή στάση σε σώμα-χέρια είναι απαραίτητη,όπως γράφτηκε,για λόγους υγείας.

Μην τα παρατάς,έτσι ήταν στην αρχή για όλους μας.

Υ.Γ.Θα σου βγουν σιγά-σιγά οι συγχορδίες,πρέπει όμως να κάνεις και ασκήσεις να ανοίξουν τα δάκτυλα.
Κάποια πάθηση στα δάκτυλα φυσικά και δεν έχεις,αλλά αν δεν τοποθετείς σωστά τα χέρια σου
θα τα επιβαρύνεις και μπορει να αποκτήσεις..
« Τελευταία τροποποίηση: 18/08/12, 18:52 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #5 στις: 18/08/12, 18:56 »
Ωραία. Μια χαρά.
Παράτα όλες τις συγχορδίες που κοιτάς και συγκεντρώσου στις: Em (μι μινόρε) και Am (Λα μινόρε).
To ίντερνετ έχει πολύ υλικό για να σε βοηθήσει σε σχέση με το πως πρέπει να κάθεται το χέρι
επάνω στο μπράτσο. Έχει και κάποια θέματα το φόρουμ.

Σε δυο εβδομάδες περίπου το χέρι θα λυθεί σε κάποιο βαθμό και θα μπορέσεις να πας στις D (Ρε ματζόρε), Ε (Μι ματζόρε) και Α (Λα ματζόρε)

Θέλει υπομονή και μέθοδο ώστε να φέρεις και το δεξί χέρι σε κάποια καλή κατάσταση μέσα στον πρώτο μήνα
και να αρχίσεις να κοιτάς κάποια απλά τραγουδάκια.

Οι υπόλοιπες συγχορδίες που έγραψες είναι για πιο μετά καθώς έχουν ανοίγματα στα δάχτυλα ή απαιτούν αρκετή δύναμη.

Ξεκίνα έτσι με υπομονή, και μην περιμένεις να σκιστεί τίποτα :P
Στην καλύτερη θα πονάει λίγο το δέρμα στην άκρη της πρώτης φάλαγγας, στη χειρότερη, να βγάλεις κάλους (αυτό είναι και το ζητούμενο).

Και να θυμάσαι, καλύτερα δέκα λεπτά την ημέρα, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, παρά μια ώρα την εβδομάδα εξάσκηση.
Η συνεχής επαφή με το όργανο στήνει την μνήμη των μυών.

Αποσυνδεδεμένος marina4ever

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #6 στις: 18/08/12, 19:01 »
Ωραία. Μια χαρά.
Παράτα όλες τις συγχορδίες που κοιτάς και συγκεντρώσου στις: Em (μι μινόρε) και Am (Λα μινόρε).
To ίντερνετ έχει πολύ υλικό για να σε βοηθήσει σε σχέση με το πως πρέπει να κάθεται το χέρι
επάνω στο μπράτσο. Έχει και κάποια θέματα το φόρουμ.

Σε δυο εβδομάδες περίπου το χέρι θα λυθεί σε κάποιο βαθμό και θα μπορέσεις να πας στις D (Ρε ματζόρε), Ε (Μι ματζόρε) και Α (Λα ματζόρε)

Θέλει υπομονή και μέθοδο ώστε να φέρεις και το δεξί χέρι σε κάποια καλή κατάσταση μέσα στον πρώτο μήνα
και να αρχίσεις να κοιτάς κάποια απλά τραγουδάκια.

Οι υπόλοιπες συγχορδίες που έγραψες είναι για πιο μετά καθώς έχουν ανοίγματα στα δάχτυλα ή απαιτούν αρκετή δύναμη.

Ξεκίνα έτσι με υπομονή, και μην περιμένεις να σκιστεί τίποτα :P
Στην καλύτερη θα πονάει λίγο το δέρμα στην άκρη της πρώτης φάλαγγας, στη χειρότερη, να βγάλεις κάλους (αυτό είναι και το ζητούμενο).

Και να θυμάσαι, καλύτερα δέκα λεπτά την ημέρα, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, παρά μια ώρα την εβδομάδα εξάσκηση.
Η συνεχής επαφή με το όργανο στήνει την μνήμη των μυών.

Ωραία, αφού μάθω αυτά, τι θα κάνω??

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #7 στις: 18/08/12, 20:44 »
Και να σου πω δεν έχει νόημα.
Εκτός του ότι δε θα θυμάσαι, δεν έχει κανένα νόημα να σχεδιάζεις μακρόπνοα μαθήματα. Οι δυσκολίες που μπορεί να προκύψουν
σε κάθε θέμα ξεχωριστά είναι άπειρες.

Θα σου επισημάνω οτι είσαι πάρα πάρα πολύ βιαστική.

Έχεις ένα πρόχειρο πλάνο του ενός μήνα και θες και επιπλέον σχέδια. Δε γίνεται δουλειά έτσι.

Πρώτα κατακτούμε τους στόχους μας και μετά θέτουμε νέους.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #8 στις: 18/08/12, 21:25 »
Πρώτα κατακτούμε τους στόχους μας και μετά θέτουμε νέους.

ωραίο αυτό...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #9 στις: 18/08/12, 23:02 »
Μηπως εχεις καμια κιθαρα αρυθμιστη ή σκεβρωμενη ή με πολυ χοντρες χορδες ή παλιες κλπ?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #10 στις: 19/08/12, 11:24 »
Μηπως εχεις καμια κιθαρα αρυθμιστη ή σκεβρωμενη ή με πολυ χοντρες χορδες ή παλιες κλπ?

Πολύ σωστό. Υπέθεσα ότι ήταν καινούρια. :P


ωραίο αυτό...

Eμ, πως αλλιώς για; ;D

Αποσυνδεδεμένος marina4ever

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #11 στις: 19/08/12, 19:18 »
Μηπως εχεις καμια κιθαρα αρυθμιστη ή σκεβρωμενη ή με πολυ χοντρες χορδες ή παλιες κλπ?
οχι.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #12 στις: 19/08/12, 19:28 »
Τοτε ή κατι δεν κανεις σωστα στη μελετη ή εισαι πολυ ευαισθητη και θελεις πιο σταδιακη και αργη αυξηση της μελετης.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #13 στις: 20/08/12, 08:14 »
Παρόλο που παίζω 10 χρόνια, κάθε φορά που πιάνω την ακουστική ενός φίλου μου που φοράει 13-άρες χορδές με το action στο Θεό (μεγάλη απόσταση χορδών απο τα τάστα), νιώθω άχρηστος, και τα παρατάω από τον πόνο. Αν έχεις χοντρές χορδές (είπες όχι αλλά κρατάω μια επιφύλαξη), δοκίμασε το επόμενο set που θα βάλεις να είναι 10άρες ή και 9-αρες. Αν έχεις ήδη λεπτές, τότε τα πας μια χαρά, αλλά οι προσδοκίες ήταν λίγο μεγάλες, και τσαμπα απογοητεύεσαι.

Γενικά οι πρώτες μέρες με την κιθάρα είναι ένα σοκ για τα δάχτυλα, και η ακουστική κιθάρα είναι ίσως η πιο δύσκολη περίπτωση (συγκρίνοντας με κλασική και ηλεκτρική). Οπότε κάνε λίγο υπομονη, συνέχισε να παίζεις κάθε μέρα από λίγο, και μόλις νιώσεις πόνο να σταματάς. Επίσης δώσε μεγάλη σημασία στο να κρατάς την κιθάρα σωστα. Ο αντίχειρας να είναι στην σωστή θέση του μπράτσου και τα δάχτυλα να πατάνε κάθετα και καθαρά τις χορδές. Και πάλι υπομονή! η αρχή χρειάζεται πολλά μικρά βήματα

Αποσυνδεδεμένος marina4ever

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #14 στις: 20/08/12, 11:27 »
Παρόλο που παίζω 10 χρόνια, κάθε φορά που πιάνω την ακουστική ενός φίλου μου που φοράει 13-άρες χορδές με το action στο Θεό (μεγάλη απόσταση χορδών απο τα τάστα), νιώθω άχρηστος, και τα παρατάω από τον πόνο. Αν έχεις χοντρές χορδές (είπες όχι αλλά κρατάω μια επιφύλαξη), δοκίμασε το επόμενο set που θα βάλεις να είναι 10άρες ή και 9-αρες. Αν έχεις ήδη λεπτές, τότε τα πας μια χαρά, αλλά οι προσδοκίες ήταν λίγο μεγάλες, και τσαμπα απογοητεύεσαι.

Γενικά οι πρώτες μέρες με την κιθάρα είναι ένα σοκ για τα δάχτυλα, και η ακουστική κιθάρα είναι ίσως η πιο δύσκολη περίπτωση (συγκρίνοντας με κλασική και ηλεκτρική). Οπότε κάνε λίγο υπομονη, συνέχισε να παίζεις κάθε μέρα από λίγο, και μόλις νιώσεις πόνο να σταματάς. Επίσης δώσε μεγάλη σημασία στο να κρατάς την κιθάρα σωστα. Ο αντίχειρας να είναι στην σωστή θέση του μπράτσου και τα δάχτυλα να πατάνε κάθετα και καθαρά τις χορδές. Και πάλι υπομονή! η αρχή χρειάζεται πολλά μικρά βήματα

Δεν είμαι σίγουρη για το αν οι χορδές είναι πολύ χοντρές... Πάντως, όταν προσπαθούσα να παίξω κάποιες συγχορδίες με τις εναλλαγές τους στην κλασική κιθάρα της αδερφής μου, έκανα τις εναλλαγές πιο γρήγορα, τα δάκτυλά μου πατούσαν καλά πάνω στις χορδές και εγώ έπαιζα συγχορδίες για για αρκετή ώρα χωρίς να πονάω, αντίθετα με την ακουστική μου, που μετά από λίγα λεπτά νιώθω εντελώς άχρηστη και σκέφτομαι ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ...
Μόνο σήμερα που κάθισα περίπου 1 ώρα, έμαθα τέλεια να κάνω γρήγορες εναλλαγές μεταξύ λα μινόρε, μι ματζόρε, μι μινόρε που μου φάνηκαν πανεύκολες και μόνο τα δάκτυλά μου πονούσαν.
 

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #15 στις: 20/08/12, 13:04 »
Σου ξαναλέω, όπως τα λες φαίνεται ότι το βασικό σου πρόβλημα είναιότι δεν οργανώνεις σωστά τη μελέτη. Συνέχισε το λα μινόρε-μι μινόρε για καμια βδομάδα (το ξέρω είναι βαρετό)
για να πάρουν μπρος τα χέρια και μετά πάνε σε αυτές που σου είπα.
Οι Φα, Ντο είναι ζόρικα ακόρντα για έναν νέο.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #16 στις: 20/08/12, 14:51 »
Συμφωνω απολυτα με ο,τι εχουν πει τα παιδια.Να προσθεσω κ εγω,οτι ενα συνηθες λαθος που κανουμε ολοι οταν πρωτοαρχιζουμε ειναι να παταμε παρα πολυ δυνατα οταν πιανουμε τις συγχορδιες...προσπαθησε να τις κρατας πιο μαλακα και να μετριασεις τις κινησεις απο τη μια στην αλλη!

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #17 στις: 20/08/12, 15:36 »
Όπως σου είπανε έτσι είναι για όλους στην αρχή  :P

Σου έρχεται να πετάξεις την κιθάρα από το μπαλκόνι >:(

Χρειάζεται υπομονή και εξάσκηση,το ποιό σωστό όταν θα ψιλοσπάσουν τα δάχτυλα σου να παίζεις όσο το δυνατόν σωστά σε χρόνους πατήματα κτλ. και ας χρειαστεί να είσαι λίγο ποιο αργή από το ζητούμενο,μετά θα σου βγεί και ποιό γρήγορα από μόνο του. ;)

Και η κιθάρα παίζει μεγάλο ρόλο.

Εγώ για ασκήσεις παίζω με μια scalloped γα ποιό πολύ δυσκολία.

 

Αποσυνδεδεμένος Melvin91

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #18 στις: 20/08/12, 18:18 »
Μαρίνα, παιξε τις συνχορδιες ξανα και ξανα και ξανα και ΞΑΝΑ. Κανε τις εναλλαγες οσο πιο αργα γινετε μεχρι να τις βγαζεις καθαρα. Οταν πονεσουν τα δαχτυλα, ΣΤΑΜΑΤΑ, κανε ενα διαλειμα και μετα ξανα παιξε.  Θα σκλυρηνουν τα δαχτυλα σου με τον καιρο και δε θα πονανε πια. Επισης θα εχεις αποκτησει αυτο που λεμε "muscle memory" και τα χερια σου θα παιζουν χωρις καν να τα κοιτας η να σκεφτεσαι, τοτε μπορεις να αυξησεις την ταχυτητα στο επιθυμητο επιπεδο. Αν ασχοληθεις κανα 2 ορο την ημερα περιπου σε 5-7 μερες θα εισαι ΤΟΥΜΠΑΝΗ. ;D

ΥΠΟΜΟΝΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΥΠΟΜΟΝΗ :P

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #19 στις: 21/08/12, 00:17 »
Μαρίνα, παιξε τις συνχορδιες ξανα και ξανα και ξανα και ΞΑΝΑ. Κανε τις εναλλαγες οσο πιο αργα γινετε μεχρι να τις βγαζεις καθαρα. Οταν πονεσουν τα δαχτυλα, ΣΤΑΜΑΤΑ, κανε ενα διαλειμα και μετα ξανα παιξε. 

ΥΠΟΜΟΝΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΥΠΟΜΟΝΗ :P

Σωστά πρέπει να σταματάς.
Όπως βλέπεις όλοι μηλάνε για υπομονή και καθαρό παίξιμο. :)

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: βοήθεια σε αυτοδίδακτη!
« Απάντηση #20 στις: 22/08/12, 17:22 »
Υπομονή και επιμονή θα προτείνω και εγώ. Ολοι περάσαμε από αυτό το στάδιο. Πολύ βασικό είναι να μην το βάλεις κάτω αν σε ενδιαφέρει φυσικά το όργανο  :)
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/08, 11:20
από lavigne
2 Απαντήσεις
2499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 02:10
από drakoumel
3 Απαντήσεις
2468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 02:31
από taxfreesax
0 Απαντήσεις
2145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/08, 20:02
από sk
23 Απαντήσεις
7739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/09, 18:36
από Adno
15 Απαντήσεις
5733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 04:20
από Jezus
1 Απαντήσεις
2161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 23:39
από ibanezbass
Βοήθεια με εφε

Ξεκίνησε από agrammatos Εφέ

4 Απαντήσεις
2575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 17:22
από agrammatos
9 Απαντήσεις
3956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/12, 18:25
από Μαρία Μαρία
2 Απαντήσεις
3741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 19:58
από Fourier