Αποστολέας Θέμα: alternate picking  (Αναγνώστηκε 6942 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

psomas

  • Επισκέπτης
alternate picking
« στις: 13/04/04, 21:40 »
Συγχωρέστε με αν έχει ξανασυζητηθεί, αλλά έχω την εξής απορία: γιατί είναι τόσο σημαντικό το altarnate picking; Δηλ δεν μπορεί να χτυπάει κανείς όπως τον βολεύει τις χορδές(Νομίζω πως λέγεται economy picking αυτό) ;  

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:alternate picking
« Απάντηση #1 στις: 14/04/04, 00:41 »
giati einai aparaithth texnikh gia na mporeis na paixeis swsta kapoia pragmata kai kuriws gia na paixeis grhgora.

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Re:alternate picking
« Απάντηση #2 στις: 14/04/04, 01:36 »
Ριχτε μια ματια εδω αν ενδιαφερεστε... :) http://www.olga.net/dynamic/browse.php?printer=0&local=resources/lessons/picking_speed.tab
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:alternate picking
« Απάντηση #3 στις: 14/04/04, 11:19 »
file psoma to alternate picking proton se ksekourazei giati an paikseis rock kai metal mono me downstrokes se vlepo se kana giatro gia tenontitidakai deyteron mporeis na ekmetaleyteis tis dio kiniseis (pano kato) in order to nail the freakin' solos!!!!

me pianeis pisteyo?? :D ;)

psomas

  • Επισκέπτης
Re:alternate picking
« Απάντηση #4 στις: 14/04/04, 11:41 »
το καταλαβαίνω αυτό! αλλά όταν αλλάζεις χορδές είναι πιο δύσκολο να διατηρείς alternate picking.δηλ αν απ τη λα πας στη ρε και στη λα έχεις κάτω πενιά,βολεύει καλύτερα να παίξεις και την ρε με κάτω πενιά. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. :)

Αποσυνδεδεμένος echo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
    • Προφίλ
    • Justelene
Re:alternate picking
« Απάντηση #5 στις: 15/04/04, 00:01 »
giati einai aparaithth texnikh gia na mporeis na paixeis swsta kapoia pragmata kai kuriws gia na paixeis grhgora.

ακριβώς!
I don't need no arms around me
I don't need no drugs to calm me

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:alternate picking
« Απάντηση #6 στις: 15/04/04, 00:37 »
psoma η τεχνικη που λες υπαρχει και λεγεται sweep picking. την χρησιμοποιει πολυ ο Gambale. αλλα δεν σου δινει καλη ατακα. εγω παντως, και παρα πολλοι αλλοι φανταζομαι, την χρησιμοποιω μονο για μικρες γρηγορες φρασεις.
η καλυτερη τεχνικη ειναι το alternate picking, οπου εχεις καλο τονισμο και μπορεις, με δουλεια παντα, να παιξεις πολυ γρηγορα.
και μιας που λεω για ταχυτητα, ειδα μια βιντεοκασσετα του Chris Impelliteri κ εχασα το φως μου... (ο vai, satriani κλπ ειναι αργοι μπροστα του...) το πιο γρηγορο alternate picking..
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/04, 00:42 από Panos1984 »

psomas

  • Επισκέπτης
Re:alternate picking
« Απάντηση #7 στις: 15/04/04, 13:19 »
οκ. Κατάλαβα. Thanks!!

Αποσυνδεδεμένος marcius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:alternate picking
« Απάντηση #8 στις: 24/06/04, 01:30 »
Pantws ektos apo epipeda opws ayta pou proanaferthikan to alternate picking den exei atou tin taxitita. Antitheta gia na epiteyxthei taxitita me alternate prepei na douleytei poli kala.
To sweep picking einai kat'eksoxin iper tis taxititas, kathws exei tin filosofias tou na pickareis notes me tis elaxistes kiniseis (eksou kai o oros economy picking). Genika kamia texniki den xrisimopoieitai moni tis, oloi xrisimopoioun sindiasmo alternate kai sweep.
Episis to kathe eidos exei kai epimerous ipotexnikes. Allo eidos sweep xrisimopoiei o Frank Gambale (alles morfes twn arpege), alla o Vai, alla o Jason Becker.
Vevaia gia na min pareksigithw den tha pei oti to alternate den einai gia "grigores" fraseis. Kathe allo malista (vlepe ta paradeigmata pio panw kai VASIKA Steve morse - as min bw se limeria McLauglin kai Al diMeola)  ;D ;D

C ya
...to deny our own impulses is to deny the very thing that makes us human...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: alternate picking
« Απάντηση #9 στις: 19/12/05, 06:29 »
Γενικός κανόνας είναι ότι "Παίζουμε με τον τρόπο ο οποίος θα μας δώσει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα".

Δηλαδή όταν παίζεις μέταλ και θές να βγάλεις τον μπουκωμένο ήχο των Metallica π.χ...και παίξεις Alternate στη ρυθμική...δεν θα πετύχεις και τον σωστότερο ήχο καθ'ότι τα downstrokes ακούγονται ελαφρώς διαφορετικά.

Ένα πολύ καλό παράδειγμα είναι η ρυθμική των Iced Earth ή αλλιώς ο Trooper ρυθμός. Για να πετύχεις λοιπόν αυτό το ρυθμό πρέπει να χτυπάς Down-up-down , Down up down, δηλαδή να χάνεις ένα Upstroke.

Με τα παραπάνω θέλω να πώ ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο. Αυτό που ισχύει όμως είναι ότι το 60%-70% των Solo περιλαμβάνουν Alternate Picking ,το Sweep είναι δυστυχώς περιορισμένο για Arrpegios, όπως και το String Skipping(όπου και εκεί είναι ανορθοδοξο το Picking).
Γι'αυτό λοιπόν είναι πάρα πολύ σημαντικό το Alternate.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Re:alternate picking
« Απάντηση #10 στις: 19/12/05, 06:45 »
το καταλαβαίνω αυτό! αλλά όταν αλλάζεις χορδές είναι πιο δύσκολο να διατηρείς alternate picking.δηλ αν απ τη λα πας στη ρε και στη λα έχεις κάτω πενιά,βολεύει καλύτερα να παίξεις και την ρε με κάτω πενιά. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. :)

Βασικός κανόνας είναι ότι όταν "κατεβαίνουμε" χτυπάμε με Upstroke, και όταν "ανεβαίνουμε" με Downstroke...όχι μόνο για λόγους ευκολίας, αλλά και για λόγους Muting.
Αλλά επειδή δεν μας βγαίνει πάντα έτσι, αν κάτσεις να κάνεις εξάσκηση σε φράσεις αλλαγής χορδών. Να παίζεις π.χ 10 λεπτά με εξωτερικές πενιές, και 10 με εσωτερικές....(αν δεν το καταλαβαίνεις πες μου να στο εξηγήσω καλύτερα).
Αν εξασκηθείς καλά ούτε που θα το καταλαβαίνεις σε λίγο καιρό.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος _AdriaN_SmitH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Trust no1...®
    • Προφίλ
Απ: alternate picking
« Απάντηση #11 στις: 10/01/06, 03:12 »
Sumfwna me to video tou Michael Angelo (To speed kills)
Kamia texniki den einai kalyteri apo tin alli giati apla o ka8enas paizei opws ton boleuei kalytera (Den mporoun na ginoun oloi Malmsteen i Holshworth)

Yparxoun 3 eidi paiksimatos me pena:

1)Alternate picking ( i pena prepei na einai up/down strokes synexeia)
2)Alternative picking (isxuei o kanonas twn up/down strokes synexeia me tin diafora pws otan allazeis xordi prepei na kaneis panta downstroke)
3)Legato texniki (gnwsti texniki i opoia ginetai me tin xrisi hammer on kai pull offs)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/06, 03:17 από _AdriaN_SmitH (Original ) »
"Lie down in your dead little baby, You know it's getting late, Listen to this deadtime story, And hold on to your head"

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: alternate picking
« Απάντηση #12 στις: 26/04/06, 14:59 »
Ως προς to alternate picking μπορω να πω οτι για να ειναι πετυχημενο πρεπει το χερι να ειναι κοντα στις χορδες και να κανει μικρες,συνεχομενες κινησεις.Οι μεγαλες πενιες δλδ οταν βαραμε την χορδη με μια μεγαλη κινηση και απο αποσταση μας στερουν ταχυτητα κ χρονο.Ως προς το ποια τεχνικη ειναι καλυτερη εγω πιστευω οτι ειναι στο πως βολευει τον καθενα.Ο δασκαλος μου μου ελεγε... μαθε την τεχνικη αυτη μιας και ειναι αποδεδειγμενα μια αρτια τεχνικη και αφου την κατεχεις παιξε οπως γουσταρεις.Εχω δει ομως κ φοβερους κιθαριστες που παιζουν με πολυ κουλο κατ εμε τροπο.Κι ομως παιζουν τρελα.Τες πα..ολα θεμα σκληρης δουλειας ειναι και επιμονης.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: alternate picking
« Απάντηση #13 στις: 23/06/06, 12:02 »
χρόνοι ρε παίδες..., ο λόγος που θα πρότεινα στις περισσότερες περιπτώσεις κανονικές εναλλαγές της πένας θέση/άρση, είναι ότι

ναι μεν πιστεύω ότι στην αρχή δυσκολεύει να παίξεις θέση σε μια χορδή και στην επόμενη να παίξεις άρση,
με προφανές αποτέλεσμα να βγαίνεις εκτός χρόνων, αλλά αυτό είναι στην αρχή - πριν το μάθεις
αντίθετα
αν το κάνεις για να κερδίσεις ταχύτητα, που σημαίνει ότι παίζεις κάτι γρήγορο τότε
πιστεύω ότι είναι πολύ πιο δύσκολο (μάλλον αδύνατο, για να γίνει ουσιαστικά κάπου αλλού θα ξαναχάσεις για να πατσίσεις), να εναρμονίσεις σε ένα ανέβασμα πχ, το χρόνο μεταξύ δύο θέσεων σε διαφορετικές διαδοχικές χορδές με το χρόνο μεταξύ μιας θέσης και μιας άρσης στην ίδια χορδή, δύσκολο το βλέπω, αυτό θα σήμαινε ότι χώρισες στο σημείο αυτό σε μικρότερες αξίες και επανήλθες, πράγμα που δε γίνεται σε περάσματα, αλλά αντιθέτως γίνεται αλλού - βλέπε blues απλά πράγματα, βασικό παράδειγμα

άρα δε βγαίνουν οι χρόνοι? = δε χρησιμοποιείς διαδοχικές θέσεις (δε το είπα sweep γιατί τυπικά θα πεφτα έξω, σα γενίκευση ίσως)

εν τω μεταξύ επειδή κάποιος είπε κάτι εντελώς λάθος, η πένα εννοείται ότι μετράει πάνω κάτω και στις παύσεις,
δε θα επεκταθώ ούτε μιλάω συγκεκριμένα για sweep για όσους καταλαβαίνουν τι είναι

edit: τυπογραφικά...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/06, 17:20 από oneofthem »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
20764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 13:39
από Γιάννης Σ.
11 Απαντήσεις
4484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 01:09
από ScullShot
19 Απαντήσεις
8225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/08, 00:05
από gers
9 Απαντήσεις
3891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 13:10
από G&B
5 Απαντήσεις
2860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 13:13
από G&B
5 Απαντήσεις
3684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/10, 01:25
από zeromancer
15 Απαντήσεις
7060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 22:25
από denisgiann
1 Απαντήσεις
9786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/18, 17:24
από panixgr
0 Απαντήσεις
1591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/20, 15:42
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/21, 15:57
από Ioannis Anastassakis