Αποστολέας Θέμα: vg99  (Αναγνώστηκε 7724 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος artistzzz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
vg99
« στις: 17/06/08, 13:29 »
Όσοι δεν το έχετε δει ή ακούσει το VG99 της Roland
δείτε αμέσως το demo video http://www.rolandus.com/products/productdetails.aspx?ObjectId=849&ParentId=116
εγώ έμεινα με το στόμα ανοιχτό όταν το είδα...
 :o :o :o
κ για τις δυνατοτητες του είναι πολυ φθηνό (http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4725&ref=pathfinder)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: vg99
« Απάντηση #1 στις: 17/06/08, 13:32 »
Βασικά υπάρχει εδώ και πολύ καιρό... Είναι όντως πολύ καλό μηχάνημα, αλλά δεν θα το'λεγα και φθηνό με ένα χιλλιάρικο!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #2 στις: 17/06/08, 13:52 »
Nαι, αλλά σκέψου από πόσα λεφτά σε γλυτώνει για πετάλια, πεταλιέρες άκόμα και κιθάρες και ενισχυτές. Εάν βέβαια σε ενδιαφέρει να έχεις όσα πιο πολλά εφφέ γίνεται με τα λιγότερα λεφτά και με καλή ποιότητα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: vg99
« Απάντηση #3 στις: 17/06/08, 13:54 »
Nαι, αλλά σκέψου από πόσα λεφτά σε γλυτώνει για πετάλια, πεταλιέρες άκόμα και κιθάρες και ενισχυτές. Εάν βέβαια σε ενδιαφέρει να έχεις όσα πιο πολλά εφφέ γίνεται με τα λιγότερα λεφτά και με καλή ποιότητα.

Για εφφέ υπάρχει και το G-Force στην ίδια περίπου τιμή. Το VG99 εξειδικεύεται σε synth ήχους περισσότερο, παρά εφφέ. Εξ'ού και το midi interface.  ;)

Edit: Υπάρχει και το GR20 πολύ φθηνότερα, όπως και τα discontinued (αν δεν κάνω λάθος) GR33. Που είναι ο Argo???  :)

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #4 στις: 17/06/08, 14:17 »
Στο τέλος του τρίτου βίντεο έλεγε ότι υπάρχει πληθώρα εφφέ που μπορούν να ταξινομηθούν σε όποια σειρά θες. Αυτό είναι το μηχάνημα που συζητούσαμε σε εκείνο το βίντεο του Πανούση που ο κιθαρίστας έπαιζε με ήχο βιολιού και σαξόφωνου? Και όντως πού είναι ο Argo? ;D
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: vg99
« Απάντηση #5 στις: 17/06/08, 14:19 »
Δεν νομίζω να ήταν το VG99, νομίζω πως ήταν το GR33. Αλλά μάλλον ο Argo είναι ο πλέον "αρμόδιος" του forum στα synth...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #6 στις: 18/06/08, 09:53 »
Εγω παντως που εχω παιξει με τα gr-20 & gr-33 οι ήχοι τους ειναιι .... ψεμα ;D
Τωρα για τη σειρα vg εχω καλυτερη γνωμη αλλα πρωτα, πρεπει να παω να σπουδασω ΄για να μπορεσω να βγαλω ακρη ...

αλλα και παλι το μοντελινγκ, δε μου αρεσε ποτε ..

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #7 στις: 18/06/08, 16:42 »
Εγω παντως που εχω παιξει με τα gr-20 & gr-33 οι ήχοι τους ειναιι .... ψεμα ;D

Πόση ώρα έπαιξες δηλαδή? Σκέφτηκες ότι μάλλον δεν ήξερες να τους ρυθμίσεις?  ;)

Καταρχάς το GR-33 δεν βγαίνει πλέον. Τώρα, το GR-20, όπως και όλα τα guitar synths, είναι τόσο "καλά" (ή όχι) σε ποιότητα, τουλάχιστον όσο και ένα synth μέσης κατηγορίας τιμής.

Το VG είναι η αντι-πρόταση της Roland σε λύσεις τύπου Variax. Βασικά το πρόβλημα με το modelling κιθαρών είναι ότι εισάγουν αρκετό latency και "ξενίζουν" αυτόν που έχει συνηθίσει σε "straight" ήχο κιθάρας στον ενισχυτή. Από άποψης πρακτικότητας βέβαια σε ηχογραφήσεις, ή αν παίζει κάποιος σε περιβάλλον που χρειάζεται πολλά διαφορετικά "ηχοχρώματα" κιθάρας, είναι καλή λύση. Διαφορετικά, κουβαλάς 10 κιθάρες.   
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #8 στις: 18/06/08, 22:50 »
Εγω παντως που εχω παιξει με τα gr-20 & gr-33 οι ήχοι τους ειναιι .... ψεμα ;D

Πόση ώρα έπαιξες δηλαδή? Σκέφτηκες ότι μάλλον δεν ήξερες να τους ρυθμίσεις?  ;)

Καταρχάς το GR-33 δεν βγαίνει πλέον. Τώρα, το GR-20, όπως και όλα τα guitar synths, είναι τόσο "καλά" (ή όχι) σε ποιότητα, τουλάχιστον όσο και ένα synth μέσης κατηγορίας τιμής.

Το VG είναι η αντι-πρόταση της Roland σε λύσεις τύπου Variax. Βασικά το πρόβλημα με το modelling κιθαρών είναι ότι εισάγουν αρκετό latency και "ξενίζουν" αυτόν που έχει συνηθίσει σε "straight" ήχο κιθάρας στον ενισχυτή. Από άποψης πρακτικότητας βέβαια σε ηχογραφήσεις, ή αν παίζει κάποιος σε περιβάλλον που χρειάζεται πολλά διαφορετικά "ηχοχρώματα" κιθάρας, είναι καλή λύση. Διαφορετικά, κουβαλάς 10 κιθάρες.   
T gr 33 το εχω ακομα και το gr 20  σχεδον για 1 χρονο ..
απο τους 500 ηχους αξιζουν οι 10 και με προσπαθεια .. (στο δικο μου αυτι) ..
ειναι ο,τι πρεπει για να παιζεις σε "μαγαζι", ειναι χαλια αν πας να κανεις κατι δικο σου ..(υπαρχουν πολλα καλυτερα συνθ )
οσο για το μοντελινγκ ... δε θα εγραφα ποτε ..
Κοιτα .. στα αυτια του καθενα μας, ηχουν διαφορετικα πολλα ..
γιαυτό η αγορα ειναι γεματη ..   ;)

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #9 στις: 18/06/08, 23:16 »
υπάρχει πρόγραμμα διαχείρισης του vg-88 από το pc?
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #10 στις: 19/06/08, 02:18 »
T gr 33 το εχω ακομα και το gr 20  σχεδον για 1 χρονο ..
απο τους 500 ηχους αξιζουν οι 10 και με προσπαθεια .. (στο δικο μου αυτι) ..
ειναι ο,τι πρεπει για να παιζεις σε "μαγαζι", ειναι χαλια αν πας να κανεις κατι δικο σου ..(υπαρχουν πολλα καλυτερα συνθ )

Όχι, να με συγχωρείς, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι τα GR έχουν "10 ήχους που να αξίζουν"  ::)

Δεν είναι υποκειμενικό το θέμα, οι ήχοι είναι οι ίδιοι που βρίσκει κάποιος και σε synths της Roland. Tώρα, αν "δεν σου κάνουν" αυτοί οι ήχοι, για τη μουσική που ηχογραφείς ή παίζεις live, αυτό είναι μια τελείως διαφορετική συζήτηση. Από άποψης ρεαλιστικότητας πάντως, έχω ακούσει πολύ χειρότερους, τόσο από "επώνυμα" synths όσο και από VST. Με τίποτα βέβαια το GR δεν πάει να αντικαταστήσει ένα υψηλής ποιότητας synth, ας μην ξεχνάμε την τιμή του αλλά και το κοινό που απευθύνεται.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #11 στις: 19/06/08, 09:51 »
T gr 33 το εχω ακομα και το gr 20  σχεδον για 1 χρονο ..
απο τους 500 ηχους αξιζουν οι 10 και με προσπαθεια .. (στο δικο μου αυτι) ..
ειναι ο,τι πρεπει για να παιζεις σε "μαγαζι", ειναι χαλια αν πας να κανεις κατι δικο σου ..(υπαρχουν πολλα καλυτερα συνθ )

Όχι, να με συγχωρείς, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι τα GR έχουν "10 ήχους που να αξίζουν"  ::)

Δεν είναι υποκειμενικό το θέμα, οι ήχοι είναι οι ίδιοι που βρίσκει κάποιος και σε synths της Roland. Tώρα, αν "δεν σου κάνουν" αυτοί οι ήχοι, για τη μουσική που ηχογραφείς ή παίζεις live, αυτό είναι μια τελείως διαφορετική συζήτηση. Από άποψης ρεαλιστικότητας πάντως, έχω ακούσει πολύ χειρότερους, τόσο από "επώνυμα" synths όσο και από VST. Με τίποτα βέβαια το GR δεν πάει να αντικαταστήσει ένα υψηλής ποιότητας synth, ας μην ξεχνάμε την τιμή του αλλά και το κοινό που απευθύνεται.
εεεεεεε.... τωρα τι να σου πω??
.................. 8)
οι ηχοι λοιπον στη σειρα gr ειναι παρα πολυ καλοι ...
οκ?  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/08, 10:01 από Σκίρων »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: vg99
« Απάντηση #12 στις: 26/01/09, 04:02 »
Καλημερα και απο μενα!

Μολις πριν απο 10 μερες μου ηρθε σπιτι μου το VG-99!  :)

Επειδη πιστευω οτι γενικοτερα ΔΕΝ εχει γινει καλη ενημερωση για το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ακριβως αυτο το μηχανημα και ποιες ειναι οι δυνατοτητες του - αποφασισα να προσπαθησω να "βοηθησω"!  :)

Πριν αρχισω ομως να παραθετω τις προσωπικες αποψεις μου - ξεκαθαριζω επισημα οτι το μηχανημα αυτο ειναι FULL SPONSORING για μενα απο την Roland και τον Στολλα.

Το αναφερω απο την αρχη αυτο, γιατι ισως καποιοι θεωρησουν οτι προσπαθω να κανω "εμμεση διαφημιση"...

Οσοι λοιπον πιθανως να πιστεψουν κατι τετοιο...Please ignore τα posts και σχολια μου σε αυτο το θεμα!  :)

Οσο λοιπον "εξερευνω" το VG 99, θα κανω και καποια  μινι-posts με τα καινουρια πραγματα που "ανακαλυπτω" και τα θεωρω χρησιμα να τα ξερουν οι συν-φορουμιτες κιθαριστες

                       Φιλικά,
                                  Γιάννης



Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor - RGT Tutor - Professor of Music (American College of Greece)
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
http://www.ioannis.org
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/09, 11:38 από www.ioannis.org »

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #13 στις: 27/01/09, 00:21 »
Το μηχάνημα έχει εκπληκτικές δυνατότητες !!! Δεν ξέρω αν θα έδινα 1000 ευρώ (αν κάνει τόσο, όπως διάβασα, δεν το έψαξα), αλλά σίγουρα θα ήταν ένας καλός λόγος να τα δώσω..αν μου περίσσευαν. Η ποιότητα του ήχου στα βίντεο που είδα, μερικές φορές δεν ήταν η καλύτερη δυνατή και σίγουρα δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ τα synths και κάτι περίεργους ήχους που έχει..δεν θα ήθελα σε κάποιο live όλοι να ψάχνουν τον .. ανύπαρκτο πληκτρά... :P :P

Κάποιοι ήχοι και κάποιες δυνατότητες που προσφέρει όμως ... με άφησαν με το στόμα ανοιχτό!!


Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: vg99
« Απάντηση #14 στις: 31/01/09, 19:47 »
Λοιπον, ξεκιναμε!

#1 - Altered Tunings!

To VG99 ειναι ουσιαστικα φτιαγμενο για να χρησιμοποιειται σε συνδυασμο με ενα hexaphonic μαγνητη - οπως ο GK3 της Roland. Ετσι στο σημα της ΚΑΘΕ χορδης γινεται επεξεργασια ΧΩΡΙΣΤΑ!
Οποτε, με συνδυασμο του harmonizer που περιλαμβανει το VG99 - εχουμε την δυνατοτητα να "προγραμματησουμε" την κιθαρα μας σε ΟΤΙ κουρδιαμσ θελουμε - και μετα, ΠΑΝΩ σε αυτο το κουρδισμα να βαλουμε τα εφε που διαλεγουμε!

FAVORITES: 
  • Εκανα την American Fender μου μια BARITONE κιθαρα, χωρις κανενα προβλημα, ετσι ωστε η 6 χορδη να ειναι ιδια με την 7η χορδη μιας 7χορδης...ΠΟΛΥ μεταλ!  ;D ;D
  • NAshvile Tunings
  • 12-χορδη Ηλεκτρικη
  • OPen Tuning για slide παιξιμο

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #15 στις: 31/01/09, 22:43 »
Να ρωτησω τωρα εγω, υπαρχει καθυστερηση στον ηχο χρησιμοποιωντας τα ψηφιακα κουρδισματα?

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: vg99
« Απάντηση #16 στις: 04/03/09, 03:44 »
Να ρωτησω τωρα εγω, υπαρχει καθυστερηση στον ηχο χρησιμοποιωντας τα ψηφιακα κουρδισματα?

Οχι, καμμια απολυτως καθυστερηση... Ειναι απολυτα φυσικο

Εγω παντως πουλησα 3 κιθαρες μου αποτην μερα που μου ηρθε... την ηλεκτρακουστικη μου, μια που ειχα για Altered Tunings και μια οικονομικη 12-χορδη που ειχα..


Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: vg99
« Απάντηση #17 στις: 10/03/09, 02:06 »
Συνεχιζουμε...

#2 - Acoustic Instruments!

Το επομενο σημαντικο χαρακτηριστικο του VG-99 ειναι τα παρα πολυ καλα ακουστικα οργανα που εχει, δηλαδη Ακουστικες κιθαρες, 12-χορδες, ακομα και κλασσικες!
Οι ακουστικες και οι 12 χορδες ειναι πραγματικα απιστευτες (και μιλαω μονο για τα presets - δεν εχω κανει καθολου finetuning ακομα)!
Αφου ηχογραφησα μερικα ακουστικα παραδειγματα με το VG99, κανονισα και πουλησα τις 2 ακουστικες κιθαρες που ειχα για ηχογραφησεις (μια ακουστικη Godin και μια 12-χορδη), αφου ο ηχογραφημενος ηχος του VG99 ειναι καλυτερος απ'οτι ειχα πετυχει με αυτες (και μου πιαναν και "χωρο"!).
Οι κλασσικες δεν με εχουν πεισει οτι μπορουν να σταθουν αυτονομα - αλλα μεσα σε μιξη παντως δουλευουν μια χαρα!

Αποσυνδεδεμένος Mahogany

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #18 στις: 10/03/09, 02:52 »
Γεια σου ρε Γιαννη, παλι καλα που εχουμε κ εσενα κ μας ενημερωνεις λεπτομερεστατα σε ο,τι χρειαστουμε!Ανυπομονω για το επομενο ποστ!Ηδη μαζευω χρηματα, εχω ψηθει τρελα!

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #19 στις: 18/03/09, 15:31 »
Να ρωτησω, επειδη δεν εχω ιδεα, το vg99 το συνδεεις σε ενισχυτη για να ακους η θελει να εχεις ηχεια για καλυτερο ηχο η το συνδεεις στο pc. Αν το συνδεεις στο pc θελει καλη καρτα ηχου. Γενικα περα απο το να το αγορασεις τι αλλο πρεπει να εχεις για να εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες του?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #20 στις: 18/03/09, 15:39 »
Το VG99 συνδέεται με ενισχυτή όπως όλες οι πεταλιέρες, αλλά όπως όλες οι modelling αποδίδει καλύτερα σε flat response full rate μηχανήματα.

Aφού έχει USB συνδέεται με PC χωρίς την ανάγκη κάρτας ήχου.

Όσο για το τι άλλο χρειάζεται, εννοείται οτι για να εκμεταλλευτείς τις πραγματικές δυνατότητες του μηχανήματος θα χρειαστεί να τοποθετήσεις έναν GK-3 μαγνήτη στην κιθάρα σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/09, 15:42 από Arg0 »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #21 στις: 18/03/09, 15:46 »
Χμμ ακουγεται μανουρα η φαση. Σιγουρα θα αξιζει ομως. Αυτος ο μαγνητησ roland θελει τρυπες στην κιθαρα και τετοια? Γιατι αν ειναι ετσι καλυτερα να το κανεις σε μια backup κιθαρα. τι παιζει ακριβως με αυτο?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: vg99
« Απάντηση #22 στις: 18/03/09, 15:49 »
Θέλει κάποια προσοχή στην τοποθέτηση για να μπορεί να λειτουργήσει καλά αλλά δεν χρειάζεται τρύπημα της κιθάρας.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: vg99
« Απάντηση #23 στις: 18/03/09, 16:24 »
Ναι, αν θες να εχεις προσβαση στις πραγματικες δυνατοτητες του VG99 , πρεπει οπωσδηποτε να εχεις κιθαρα εξοπλισμενη με καποιο hexaphonic pickup συστημα. Αυτα που ειπε ο Arg0 ειναι απολυτα σωστα.

Εγω χρησιμοποιω μια Roland-Ready Fender American Standard , που εχει ενσωματωμενο απο την κατασκευη της τον GK2 (το προηγουμενο μοντελο απο το GK3)