Αποστολέας Θέμα: Ηχογράφηση ηλεκτρακουστικής για αρχάριο..  (Αναγνώστηκε 7366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s37en

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Χαιρετώ παίδες,
σαν καινούριος στο forum και προχωρώ σύντομα στο ερώτημά μου..

Τελευταία είπα να ασχοληθώ λίγο με ηχογράφηση στον υπολογιστή της ηλεκτρακουστικής μου, και επειδή
δεν τα πάω πολύ καλά με την τεχνολογία -ειδικά σε θέματα Home studio- πέρασα μια βόλτα από το Νάκα
που βρέθηκε μπροστά μου σήμερα..

Εγώ λοιπόν, είχα στο -φτωχό μου- μυαλό ότι αν πάρω μία αναλογική conslοl-ιτσα σαν και αυτή ..
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=11526
θα μπορούσα να συνδέσω την κιθάρα  πάνω της και στη συνέχεια να πάρω ένα καλώδιο που να
μετατρέπει την rca έξοδο της κονσόλας, σε mini-jack stereo που είναι η είσοδος της κάρτας ήχου
του υπολογιστή μου (sound blaster x-fi xtreme music, αν σας λέει κάτι..)
Έτσι -σκεφτόμουνα- 8α μπορούσα να παίζω και και να ακούω ταυτόχρονα την κιθάρα "ενισχυμένη"
από τα ηχεία του υπολογιστή (τα οποία ειναι καλής ποιότητας) καθώς και να γράφω ακόμα και
με χρήση του software της κάρτας ήχου.

ΟΜΩΣ... προς απογοήτευσή μου, ένα παλικάρι που με εξυπηρέτησε στο Νάκα, μου είπε ότι είναι
απαραίτητη η αγορά νέας κάρτας ήχου (μου πρότεινε μία e-mu 404 sta 100 euro, γιατί διαφορετικά
λέει με τον τρόπο που σας περέγραψα θα έχω τρελό latency και δεν θα μπορώ να δουλέψω.

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο??
Είμαι ανίδεος σε τέτοια θέματα και θα ήθελα τη συμβουλή σας.
Πρόσφατα έδωσα αρκετά χρήματα για την κιθάρα και δεν μου περισσεύουν 100 ρικα για 2η κάρτα ήχου
αν αυτή που ήδη έχω μπορέι να κάνει αυτά τα βασικά που χρειάζομαι.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Κοίτα τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα. Καταρχάς για να ακούς την κιθάρα από τα ηχεία του υπολογιστή σου δεν χρειάζεται καν να περνάει από την κάρτα ήχου σου. Αυτό μπορεί να γίνει αν συνδέσεις την κονσόλα κατευθείαν στα ηχεία και την έξοδο της κάρτας ήχου σου στο stereo κανάλι της κονσόλας. Έτσι, συνδέοντας την κιθάρα στο πρώτο κανάλι θα μπορείς όχι μόνο να παίζεις από τα ηχεία, αλλά και να κάνεις μια απλή μίξη μεταξύ της κιθάρας και ενός backing track που θα παίζει από τον υπολογιστή σου για παράδειγμα. Βέβαια υπάρχει το μειονέκτημα όσον αφορά την ηχογράφηση αυτού που ακούς αφού συνδέοντας τις RCA εξόδους της κονσόλας στην είσοδο της κάρτας ήχου θα γράφεις και τη μουσική που θα παίζει από τον υπολογιστή. Δηλαδή δε θα έχεις πρόβλημα αν ηχογραφήσεις σκέτη την κιθάρα σου, αλλά σε μια πολυκάναλη ηχογράφηση θα έχεις δυσκολίες. Επίσης αν χρησιμοποιείς surround σύστημα ηχείων θα μπλεχτείς λίγο με τα καλώδια, αφού τα front left και front right ηχεία θα έχουν ξεχωριστό ρυθμιστικό έντασης από τα υπόλοιπα ηχεία λόγω κονσόλας.
Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς την κονσόλα για προενισχυτή της κιθάρας σου. Δηλαδή θα συνδέσεις την κιθάρα στο πρώτο κανάλι της κονσόλας και το stereo out στην είσοδο της κάρτας ήχου. Αν δεν έχεις κάνεις mute την είσοδο της κάρτας από το software της κάρτας ήχου, λογικά θα ακούς μια χαρά την κιθάρα σου χωρίς καθυστέρηση. Καθυστέρηση (latency) θα έχεις μόνο αν χρησιμοποιείς realtime effects ή κάτι παρόμοιο, οπότε μην σε απασχολεί το ζήτημα της κάρτας ήχου. Άσε που μπορεί η κάρτα σου να έχει σχετικά μικρό latency γενικά, οπότε δε έχεις πρόβλημα έτσι και αλλιώς αν παραμείνεις σε ερασιτεχνικό επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος s37en

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε μου..
Και μία τελευταία ερώτηση αν ξέρεις να μου απαντήσεις,  το συγκεκριμένο mixerακι που εβαλα link,
θεωρείς ότι 8α δίνει επαρκώς καθαρό σήμα?
Δεν μιλάμε τώρα για επαγγελματικά πράγματα, αλλά επειδή έχω μια πολύ καλής ποιότητας ηλεκτρακουστική
taylor που μόλις αγόρασα ένα σκασμό λεφτά, δεν θα ήθελα να χαντακώσω το εργαλείο.

Δεν θα με πείραζε να δώσω και λίγο παραπάνω για ένα καλό mixeraki αρκεί να έδινα τα χρήματα για
καλύτερη ποιότητα ήχου και όχι απλά για περισσότερα κανάλια (ή εφφέ), τα οποία δεν πρόκειτε να χρησιμοποιήσω ούτως
ή άλλως και δεν με ενδιαφέρουν.

Είχα δεί και αυτόν ..
http://www.zozef.gr/site.php?&PHPSESSID=b8f2e45832d5246101cb7372b1abb4f2&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=&cat2id=&id=506
αλλά αμφιβάλλω αν έχει καλύτερη ποιότητα ηχητικά σε σχέση με τον προηγούμενο με τα μισά λεφτά και τα μισά κανάλια.

Ξέρω, δύσκολο αυτό που ρωτάω, αλλά βασει της εμπειρίας σου ίσως έχεις κάποια καλύτερη εικόνα.
Σ'ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Κανένα από τους δύο μείκτες που μου έδειξες δεν έχω δοκιμάσει, απλά ξέρω σαν εταιρία την Ashton. Γενικά είναι μια εταιρία επιπέδου Behringer που τα περισσότερα προϊόντα της προκύπτουν από reverse-engineering από άλλες εταιρίες. Γενικά βγάζει κάποια πράγματα που είναι καλά για τα λεφτά τους. Σε αυτά τα λεφτά μην περιμένεις να δεις την τρελή διαφορά στην ποιότητα του ήχου, οπότε σε επίπεδο ποιότητας πιστεύω θα είναι περίπου τα ίδια. Την δουλεία σου την κάνεις και με την Phonic από τον Νάκα, απλά η Ashton θα σου δώσει περισσότερες δυνατότητες όπως eq. Εξαρτάται από το πόσο "βαθιά" θες να μπεις στο παιχνίδι και αν στο μέλλον σκοπεύεις να ηχογραφήσεις και άλλα όργανα ταυτόχρονα (φωνή μήπως?). Γενικά να ξέρεις ότι αν θες να ηχογραφήσεις σωστά την κιθάρα σου , έτσι ώστε να πιάσεις τον φυσικό της ήχο, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα πυκνωτικό μικρόφωνο με ότι αυτό συνεπάγεται από λεφτά, εξοπλισμό, τεχνογνωσία

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μια συμβουλη.
Μακρια απο Ashton! Χειροτερα προϊοντα δεν μπορειτε να βρειτε πουθενα αλλου! Κακη ποιοτητα υλικων ( χειροτερη και απο της behringer ), κακη κατασκευη εξοπλισμου και ηχος κατω του μετριου. Νομιζω πως η εταιρια προσπαθει να μιμηθει phonic και behringer, ομως καπου στην πορεια ξεχασε πως αυτες οι εταιριες μπορει να κατασκευαζουν τον εξοπλισμο τους στην Κινα, αλλα σε δικα τους οργανωμενα εργοστασια και οχι οπου κατσει ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
κλασσικος κλεφτοκοτας νακας...ειχα καποτε την x-fi...η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι καρτα για ηχογραφηση αλλα για παιχνιδια...τωρα για το latency εχει καπου στα 7ms που ειναι αμελητεο...αφου οτιδηποτε κατω απο τα 9ms ειναι πολυ μικρο για να το καταλαβει το αυτι μας...οποτε η γωμη μου ειναι οχι μην ακους αυτα που σου λενε στον νακα...στην τελικη μαζεψε αλλα 300 ευρουλακια και παρε μια πιο αξιολογη καρτα μελλοντικα

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
οι απαντησεις δόθηκαν, απλά ήθελα να επισημάνω ότι τελικά ο νακας (σε όλη την Ελλάδα) το
ίδιο παραμύθι πουλάει σε όλους. ::)
μόνο για παιχνίδια...μπλαμπλαμπλαμπλα...πάρε e-mu........μπλαμπλαμπλα..... :P
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αφου απ'οτι καταλαβα θες και κονσολιτσα-φαση, με τα 300 που ειπε ο Harrucci
παρε αυτο : http://www.alesis.com/multimix8firewire
θα εχεις και τα 8 σου καναλακια... ειναι και καρτα ηχου, firewire... θα εχεις απειροελαχιστο latency
και εισαι καλυμενος...! παρτην και απο το thomann
προσεξε μην μπερδεψεις το μοντελο με το usb που θα εχει μεγαλυτερο latency...
http://www.thomann.de/gr/alesis_multimix_8_firewire.htm
αν δεν εχεις firewire κατα την γνωμη μου μην πας στις usb, καλυτερα pci..παλι γλιτωνεις το latency και με 300...παιρνεις φοβερη καρτα!!
για λιγοτερα εχω ακουσει απο πολλους οτι η emu 1212, γυρω στα 150 (thomann παντα) ειναι παρα πολυ καλη,αλλα δεν θα εχεις προενισχυση για μικροφωνο....
αλλα αν χρειαστεις δινεις αλλα τοσα και παιρνες ενα απο αυτα! http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=phantom_adapters&oa=pra
παντα βεβαια με μια δοση υπερβολης και χιουμορ..οσον αφορα το phantom power προς θεου δεν σου προτεινω κατι τετοια απλα με συνεπηρε η αγοραστικη μανια


η μαμα χηνα ειναι θεια μου

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
korax μπορεις να κανεις ενα mini μαθημα-σεμιναριο...διαφορες, θετικα και αρνητικα μεταξυ wirefire usb και psi...γιατι δεν μπανιζω και πολλα απο αυτα... >:( ;D

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
να σου πω τη αληθεια ουτε εγω σκαμπαζω και πολλα..
επειδη στην σχολη μου το 99% ασχολουνται με αυτα και πρωτη θεσει στις πρωτιμισεις
εχει η firewire... μετα pci και μετα usb...
το καλο της firewire ειναι πως ειναι και εξωτερικη και βολευει... σαν συνδεσεις δεν ξερω τι προσφερουν επιπλεον η μια απο τν αλλη...τωρα για χαρακτηριστικα καρτων κατι ψιλοξερω..
η μαμα χηνα ειναι θεια μου

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
λοιπον, μετα απο μερικο ψαξιμο βρηκα αυτο...ειναι εινα αγγλικο αρθρακι που αντιπαραθετει την firewire και usb συνδεση γενικα και στα Audio interfaces.
με προτιμηση στην firewire. και σε κανα δυο ακομα κειμενα που κοιταξα η firewire,ακομα και η firewire400(400 Mb/s) ειναι πολυ καλυτερη και γρηγοροτερη συνδεση απο την usb 2.0 που τρεχει στα 480 Μb/s! ( με την pci να φτανει μολις και μετα βιας τα 266!!!ολε!!! αναλογως την μητρικη σου!επισης οι Pci καρτες εισαγουν και καποιο "θορυβο" απο την μητρικη ). οι αλλες δυο συνδεσεις εχουν διαφορα οχι μονο στον τροπο επικοινωνιας σαν διαταξεις αλλα και σαν συσκευες...διαφορετικη φιλοσοφια!!οι συσκευες firewire ειναι πιο αυτονομες! δες στην σελιδα απο κατω πιστευω να σε καλυπτει....
http://www.podcastpedant.com/2006/05/10/firewire-vs-usb/

αν και λιγο αργοποριμενα ελπιζω να σε βοηθησα!!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/08, 22:11 από korax_ole »
η μαμα χηνα ειναι θεια μου

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
266 τι? καρπούζια  ???

Δεν γίνετε το PCI να είναι ποιο αργό απο usb και  firewire γιατί και τα δυο τους (και άλλα πολλά) κουμπώνουν επάνω στο PCI ;)

μερικές τιμές :

usb 1.1 = 12 Μb/s
usb 2 = 480 Μb/s
firewire 1394 = 400 Mb/s
firewire 1394b = 800 Mb/s

η PCI που αναφέρεις = 266.7 MB/s = 2133 Mbit/s    (266 Βyte X 8 = 2133 bit)

περισσότερα αναλυτικά μπορείτε να  δείτε εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_device_bandwidths

 :-*
« Τελευταία τροποποίηση: 30/03/08, 04:01 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εχεις δικιο.. :-X.ειχα την εντυπωση πως οι τιμες ηταν ολες ιδιας μοναδας....
παντως οσο αφορα τις Pci καρτες, αν και μονο απο αυτο το χαρακτηριστικο τους εισαγουν θορυβο στο σημα σου....
απλα αν εχεις τα λεφτα, κα οχι περισσοτερα απ'οσα θια εδινες για μια pci, παιρνεις στεγνα firewire!! ;D
η μαμα χηνα ειναι θεια μου

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
thanx corax για τον κοπο...θα κανω process τα δεδομενα και ελπιζω να βγαλω ακρη ;)

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
... παντως οσο αφορα τις Pci καρτες, αν και μονο απο αυτο το χαρακτηριστικο τους εισαγουν θορυβο στο σημα σου....

χμμμ ... κι αυτό δεν είναι σωστό ...  ::) Οι "καλύτερες" κάρτες ηχογράφισης/αναπαραγωγής είναι PCI (πχ. Lynx)
... και ο χειρισμός από την CPU των PCI σημάτων είναι καλύτερη από των Firewire ...

Αυτό που λες ίσχυε στις πρώτες γενιές καρτών ήχου (και όχι για τις PCI... ίσχυε για τις VESA) ... από τότε μέχρι σήμερα έχει κυλίσει πάάάρα πολύ νερό στ' αυλάκι ...  ;D

γενικά, η σειρά προτίμησης των πρωτοκόλλων πρέπει να' ναι :

PCI-express -> PCI -> Firewire 800 -> Firewire 400 -> USB

(όπου PCI-express είναι πολύ καινούργιο φρούτο ...)

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
σωστα ολα αυτα,αλλα!!αν δεχτεις το κεφαλαιο σαν παραγοντα...
οι Lynx ειναι σε πιο πανω κατηγορια τιμων...αρκετα πιο πανω...!!
μια καρτα Pci στα 200-300€ ,δε λεω οτι βγαζει και λευκο θορυβο στα αυτια απο μονη της αλλα ενα ποσοστο θορυβου το εχει! ενω μια firewire, γενικα εξωτερικη καρτα, το αποφευγει αυτο...
τωρα για τις Pci-e...επισης θελει γερη τσεπη...
απλα πιστευω στα λεφτα αυτα ειναι προτιμοτερο μια εξωτερικη firewire... απλα υπερεχει!!παντα στα "λιγα" λεφτα!
 δεν εχει και τοσο νοημα να δωσεις παραπανω για καρτα ηχου αν δεν την θες για πιο επαγγελματικη χρηση...

η μαμα χηνα ειναι θεια μου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
9391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 01:08
από Aenima
10 Απαντήσεις
5692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
14 Απαντήσεις
5533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 00:29
από dany17
3 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 21:03
από zeromancer
5 Απαντήσεις
3978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 08:46
από Μπούλης
0 Απαντήσεις
1606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/09, 12:58
από schizm
32 Απαντήσεις
12061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/10, 14:50
από Edward The Great
6 Απαντήσεις
2887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 12:22
από mkakoulidis
0 Απαντήσεις
1505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 23:15
από lefteris_drama
3 Απαντήσεις
2279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/11, 20:11
από yiannakis