Αποστολέας Θέμα: Απορία!  (Αναγνώστηκε 10250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Απορία!
« Απάντηση #25 στις: 07/04/08, 21:29 »
Αν ο ενισχυτής σου έχει emulated line out μπορεί να μην χρειαστείς ούτε προσομείωση μικροφώνων και καμπινών. Αν θες να χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή σου σαν προενίσχυση βάλε τον στο καθαρό κανάλι και προσπάθησε να βγάλεις ένα ουδέτερο σήμα όσο αυτό είναι δυνατόν.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απορία!
« Απάντηση #26 στις: 07/04/08, 22:54 »
Αν ο ενισχυτής σου έχει emulated line out μπορεί να μην χρειαστείς ούτε προσομείωση μικροφώνων και καμπινών. Αν θες να χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή σου σαν προενίσχυση βάλε τον στο καθαρό κανάλι και προσπάθησε να βγάλεις ένα ουδέτερο σήμα όσο αυτό είναι δυνατόν.
Σωστός ο fteo.. Eπειδή τυχαίνει να έχω και εγώ τον συγκεκριμένο ενισχυτή, έχει emulated line out.. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι το guitar rig αξίζει να χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις όπου ο ενισχυτής δεν έχει ξεκάθαρο και διακριτό ηχόχρωμα.. Οι δυνατότητες και οι συνδυασμοί του είναι άπειροι..  Βέβαια αν δεν μπορεί η κάρτα ήχου να υποστηρίξει instrument level, η χρησιμοποίηση του προενισχυτή είναι μονόδρομος.. Αλλά νομίζω ότι it's not the case here, αφού όπως είπες ηχογραφείς και μέσω μικροφώνου, οπότε βάλε την κιθάρα σου στην κάρτα, άνοιξε το guitar rig (που θα το βρεις, ξέρεις εσύ ;)), τσέκαρε τις ρυθμίσεις σου στο File --> Audio & Midi settings και είσαι έτοιμος.. :D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #27 στις: 08/04/08, 22:45 »
Λοιπόν, κατεβ...εχμμμ... απέκτησα το guitar rig 3 αλλά τζίφος!! :-\ Συνδέω την κιθάα και ενώ με το cool edit μπορώ να ηχογραφήσω κανονικά, στο guitar rig η απόλυτη σιγή!! :'( Για πείτε τι μπορεί να φταίει...

Α, να πω επίσης πως πάω midi & audio settings-->routing--> και στα inputs-οutputs μου λέει not connected!! :o
Μάλλον αυτό φταίει ε? ::) Ξέρετε πώς διορθώνεται?

Επίσης να πω πως έχω την υποψία ότι η εγκατάσταση δεν ήταν επιτυχημένη... αλλά πρώτα θέλω να βεβαιωθώ πως δε φταίει κάτι άλλο... :-\

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη!! :)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #28 στις: 08/04/08, 23:10 »
Oκ, το έλυσα το πρόβλημα (μόνος μου - χειροκρότημα παρακαλώ :P) αλλά ο ήχος ακούγεται σαν από τρανζιστοράκι με χαλασμένη κεραία... γεμάτος παράσιτα!! :-\ Τι μπορεί να φταίει?

Αυτό συμβαίνει είτε περάσω το σήμα μέσω του μάρσαλ μου με φλατ ρυθμίσεις, είτε καρφί στην κάρτα ήχου..
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/08, 23:22 από gers »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απορία!
« Απάντηση #29 στις: 09/04/08, 00:02 »
Oκ, το έλυσα το πρόβλημα (μόνος μου - χειροκρότημα παρακαλώ :P) αλλά ο ήχος ακούγεται σαν από τρανζιστοράκι με χαλασμένη κεραία... γεμάτος παράσιτα!! :-\ Τι μπορεί να φταίει?

Αυτό συμβαίνει είτε περάσω το σήμα μέσω του μάρσαλ μου με φλατ ρυθμίσεις, είτε καρφί στην κάρτα ήχου..
Μάλλον κακή ποιότητα θύρας της κάρτας ήχου σου.. Πάντω για καλό και για κακό, δες μήπως η στάθμη έντασης του guitar rig είναι δυνατή και σου παραμορφώνει λόγω clipping.. Άνοιξε ένα οποιοδήποτε preset, κλείσε τα πάντα στη δεξιά πλευρά εκτός του Input και Output και δες αν σου παραμορφώνει ακόμα.. Παίξε λίγο με το master volume του output γιατί συνήθως είναι τίγκα όταν το πρωτοανοίγεις..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/05, 20:54
από louloudenia
28 Απαντήσεις
23923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/15, 23:00
από Μητσάκος
11 Απαντήσεις
4259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 10:31
από pa...
13 Απαντήσεις
6960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 01:28
από Jezus
Απορια

Ξεκίνησε από Timis Εφέ

4 Απαντήσεις
3198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 10:00
από thanal9999
17 Απαντήσεις
4857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/08, 20:31
από ScullShot
3 Απαντήσεις
2117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 22:49
από Nexis
απορια

Ξεκίνησε από artistzzz Εφέ

2 Απαντήσεις
2530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/08, 18:01
από jkstigma
11 Απαντήσεις
4298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/08, 23:44
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
4691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 00:43
από FotisKatsanos