Αποστολέας Θέμα: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)  (Αναγνώστηκε 30217 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #75 στις: 28/02/09, 12:27 »
Δηλαδή όταν κάποιος βγάζει ένα CD περιμένει να αρέσει σε όλους? Μήπως ζούμε σε μια ουτοπία?????

Οχι αλλα απο την στιγμη που βγαζει σιντι δεν νομιζω να θελει να αρεσει σε 4-5 "ελιτιστες" αλλιως δεν θα το εβγαζε.απο την στιγμη που ενα Βιντεο λεει ΚΟΙΤΑΜΕ πρεπει αυτος που το βγαζει να ειναι διατεθημενος να ακουσει την αποψη και της γιαγιας μου(που την αγαπω πολυ).μπορει να μην τον νοιαζει καθολου αλλα θα την ακουσει και δεν εχει καν το δικαιωμα να της πει "αφου δεν σ αρεσει μην ασχολησαι".αρα WE are NOT missing the point at all.

αστειακι....τα βιντεο που ποσταρει ο ΓΙΑΝΝΗΣ ειναι τον τοπ μαθητων του...φανταζεστε την ξενερα των υπολοιπων να τους βλεπουν και  και να λενε""αυτος που στο μαθημα κτλ κτλ...... και εγω μπλα μπλα μπλα........ καλύτερος........χειροτερος........... με πενα και ποιος.... που..."

Λοιπόν εγώ στο συγκεκριμένο σημείο θα διαχωρίσω τη θέση μου.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΕΤΕ. ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ (ΚΑΙ ΤΟ ΨΩΝΙΟ ΜΟΥ) ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ (ΜΕ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΗ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ). ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ. ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΓΕΛΑΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. ΗΡΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ... >:D

Όπως υπάρχουν και άτομα που γκαβλ0νουν επειδή ο μετρονόμος πέρασε το 150... Κολλημένοι με το μετρονόμο υπάρχουν παντού... Είναι επιδημία...

Δοκίμασε 220  ;D ;D ;D. Όσο για την επιδημία, δε σε βλέπω να κόλλησες >:D >:D >:D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #76 στις: 28/02/09, 12:40 »
Λοιπόν εγώ στο συγκεκριμένο σημείο θα διαχωρίσω τη θέση μου.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΕΤΕ. ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ (ΚΑΙ ΤΟ ΨΩΝΙΟ ΜΟΥ) ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ (ΜΕ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΗ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ). ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ. ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΓΕΛΑΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. ΗΡΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ... >:D

Ποιός δείχνει να πιστεύει κάτι τέτοιο? ??? ??? Ή απλά κατηγορίες του αέρα?

Όπως υπάρχουν και άτομα που γκαβλ0νουν επειδή ο μετρονόμος πέρασε το 150... Κολλημένοι με το μετρονόμο υπάρχουν παντού... Είναι επιδημία...
Δοκίμασε 220  ;D ;D ;D. Όσο για την επιδημία, δε σε βλέπω να κόλλησες >:D >:D >:D
Δε ξέρεις πόσο χαίρομαι που μου το λες αυτό....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #77 στις: 28/02/09, 13:13 »
Δηλαδή όταν κάποιος βγάζει ένα CD περιμένει να αρέσει σε όλους? Μήπως ζούμε σε μια ουτοπία?????

Οχι αλλα απο την στιγμη που βγαζει σιντι δεν νομιζω να θελει να αρεσει σε 4-5 "ελιτιστες" αλλιως δεν θα το εβγαζε.απο την στιγμη που ενα Βιντεο λεει ΚΟΙΤΑΜΕ πρεπει αυτος που το βγαζει να ειναι διατεθημενος να ακουσει την αποψη και της γιαγιας μου(που την αγαπω πολυ).μπορει να μην τον νοιαζει καθολου αλλα θα την ακουσει και δεν εχει καν το δικαιωμα να της πει "αφου δεν σ αρεσει μην ασχολησαι".αρα WE are NOT missing the point at all.

αστειακι....τα βιντεο που ποσταρει ο ΓΙΑΝΝΗΣ ειναι τον τοπ μαθητων του...φανταζεστε την ξενερα των υπολοιπων να τους βλεπουν και  και να λενε""αυτος που στο μαθημα κτλ κτλ...... και εγω μπλα μπλα μπλα........ καλύτερος........χειροτερος........... με πενα και ποιος.... που..."

Λοιπόν εγώ στο συγκεκριμένο σημείο θα διαχωρίσω τη θέση μου.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΕΤΕ. ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ (ΚΑΙ ΤΟ ΨΩΝΙΟ ΜΟΥ) ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ (ΜΕ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΗ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ). ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ. ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΓΕΛΑΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. ΗΡΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ... >:D

Όπως υπάρχουν και άτομα που γκαβλ0νουν επειδή ο μετρονόμος πέρασε το 150... Κολλημένοι με το μετρονόμο υπάρχουν παντού... Είναι επιδημία...

Δοκίμασε 220  ;D ;D ;D. Όσο για την επιδημία, δε σε βλέπω να κόλλησες >:D >:D >:D

ειλικρινα δεν καταλαβα που κολλαει αυτο που ειπες.στην τελικη αμα δεις απ οτι εχει ποσταριστει εδω μεσα πιο πολυ παει να γινει κατι επαγγελματικο απο τον Γιωργο και τον Δασκαλο του παρα απ εμενα και απο σενα.αρα συνφωνα με τα λεγομενα σου πρεπει να τους κρινουμε με επαγγελματικα κριτηρια.
και εγω θα σε ρωτησω ομως ποιος δειχνει να πιστευει κατι τετοιο??
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #78 στις: 28/02/09, 13:29 »
ειλικρινα δεν καταλαβα που κολλαει αυτο που ειπες.στην τελικη αμα δεις απ οτι εχει ποσταριστει εδω μεσα πιο πολυ παει να γινει κατι επαγγελματικο απο τον Γιωργο και τον Δασκαλο του παρα απ εμενα και απο σενα.αρα συνφωνα με τα λεγομενα σου πρεπει να τους κρινουμε με επαγγελματικα κριτηρια.
και εγω θα σε ρωτησω ομως ποιος δειχνει να πιστευει κατι τετοιο??


Η επαγγελματικότητα πολλές φορές υποδηλώνει την ποιότητα αυτού που κάνεις ή...τις προσδοκίες σου (μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, It's all about the money...) !!!!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #79 στις: 28/02/09, 22:20 »
Δηλαδή όλοι οι φερέλπιδες επαγγελματίες μουσικοί εδώ μέσα θα το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους? Δε θέλει κανένας τα ρημάδια τα λεφτά???

Και στο κάτω κάτω, αποκλείεται ο πιτσιρικάς απλά να θέλει να δείξει τι μπορεί να κάνει για ηθική ικανοποίηση και όχι για να γίνει επαγγελματίας?

Αν έχετε πρόβλημα με τον Αναστασάκη (ούτε τον ξέρω, ούτε με ξέρει, απλά βλέπω μαζικό πέσιμο και κάνω το δικηγόρο του διαβόλου) αν ρε παιδιά έχετε πρόβλημα μαζί του απλά σνομπάρετέ τον. Και μέσα σας αναρωτηθείτε μήπως τελικά ζηλεύουμε όταν βλέπουμε κάτι πιο καλό απ αυτό που μπορούμε να κάνουμε εμείς?Έχω συναντήσει εδώ πέρα άτομα που μετά από χρόνια ενασχόλησης με το όργανο (ποιο ακριβώς θα σας γελάσω ;D) δεν έχουν μουσικά τίποτα να πουν και παρόλα αυτά πιστεύουν ότι είναι ικανοί κριτές των πάντων.

Πείτε με ψωνάρα, πείτε με κακό, προκατειλημμένο, ό,τι γουστάρετε, αλλά δεν είναι οι γνώμες όλως ίδιες. Μερικές, δε, είναι κυριολεκτικά σαν τις ...τρυπίδες, βρωμάνε απαιδευσιά, άγνοια, ημιμάθεια και κακεντρέχεια. Ξέρω ότι όλοι έχουμε τις απόψεις μας και είναι δύσκολο να μεταπειστούμε αλλά πείτε μου: Με ποια φόντα κάποιος που παίζει ελάχιστα μπορεί να κρίνει την τεχνική του Emmanuel? Ακόμα και για τη μουσικότητα η κριτική σηκώνει ΠΟΛΛΗ κουβέντα, αλλά ας δεχτώ ότι το βλέπουμε στην απλοική βάση του μου αρέσει-δε μου αρέσει. Στο θέμα της τεχνικής όμως, πως πχ κάποιος κρίνει τα sweeps ή το tapping όταν δεν μπορεί να κάνει την αντίστοιχη τεχνική ο ίδιος? Μπορώ εγώ που δεν κάνω καθόλου (μα καθόλου :P :P :P) tapping να κάνω κριτική στο παιδί? Είναι δυνατόν ένας άσχετος με την ιατρική να έρθει να με κρίνει αν χειρουργώ καλά? Μπορώ εγώ να πάω σε έναν πολιτικό μηχανικό να του πω αν ρίχνει σωστά τα μπετά? Μην τρελαθούμε...

Και τέλος τέλος, γιατί να μην ψαρέψει μαθητές ο άνθρωπος? Εκτός και όλοι εδώ μέσα είναι guru της κιθάρας και δεν έχουν ανάγκη από μαθήματα...

(παραδεχτείτε το, ξέρετε τουλάχιστον 2-3 ο καθένας που το πιστεύουν :))
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/09, 22:23 από Guitarero »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #80 στις: 28/02/09, 22:30 »
Επιτελους, σταματηστε να κρινετε τις κριτικες των αλλων κι επικεντρωθειτε στο θεμα. Θα υπαρξουν θετικες και αρνητικες κριτικες κι εφοσον δημοσιοποιηθηκε το θεμα ειναι λογικο να γινουν και οι 2.

Δε νομιζω πως ο δασκαλος και ο μαθητης χρειαζονται δικηγορους. Ο καθενας εχει την αποψη του κι εφοσον την εκφραζει ευγενικα και με επιχειρηματα, πρεπει να τη σεβομαστε.

Καλο θα ηταν να σταματησει αυτη η αντιπαραθεση. Θα κατσω για λιγες μερες εδω, ομως εαν δω πως συνεχιζει να εκτρεπεται η συζητηση το θεμα θα καθαριστει. Και παιρνω εγω απολυτως την ευθυνη!

Ο μουσικος δεν κρινεται απο το ποσες νοτες μπορει να παιξει σε ενα λεπτο τελικα, αλλα και απο το ποσο ανθρωπος ειναι. Ας το αποδειξετε πρωτα στον εαυτο σας και μετα σε ολους τους υπολοιπους.

Τερμα λοιπον!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #81 στις: 28/02/09, 22:49 »
Πείτε με ψωνάρα, πείτε με κακό, προκατειλημμένο, ό,τι γουστάρετε, αλλά δεν είναι οι γνώμες όλως ίδιες. Μερικές, δε, είναι κυριολεκτικά σαν τις ...τρυπίδες, βρωμάνε απαιδευσιά, άγνοια, ημιμάθεια και κακεντρέχεια. Ξέρω ότι όλοι έχουμε τις απόψεις μας και είναι δύσκολο να μεταπειστούμε αλλά πείτε μου: Με ποια φόντα κάποιος που παίζει ελάχιστα μπορεί να κρίνει την τεχνική του Emmanuel? Ακόμα και για τη μουσικότητα η κριτική σηκώνει ΠΟΛΛΗ κουβέντα, αλλά ας δεχτώ ότι το βλέπουμε στην απλοική βάση του μου αρέσει-δε μου αρέσει. Στο θέμα της τεχνικής όμως, πως πχ κάποιος κρίνει τα sweeps ή το tapping όταν δεν μπορεί να κάνει την αντίστοιχη τεχνική ο ίδιος? Μπορώ εγώ που δεν κάνω καθόλου (μα καθόλου :P :P :P) tapping να κάνω κριτική στο παιδί? Είναι δυνατόν ένας άσχετος με την ιατρική να έρθει να με κρίνει αν χειρουργώ καλά? Μπορώ εγώ να πάω σε έναν πολιτικό μηχανικό να του πω αν ρίχνει σωστά τα μπετά? Μην τρελαθούμε...
Εκρινε κανείς τη τεχνική του? Ή μάλλον, είπε κανείς εδω μέσα οτι ΔΕΝ έχει καλή τεχνική? Παρόλα αυτά θα ήθελα να μείνω σε ένα θέμα.

Στο θέμα της τεχνικής όμως, πως πχ κάποιος κρίνει τα sweeps ή το tapping όταν δεν μπορεί να κάνει την αντίστοιχη τεχνική ο ίδιος?
Η χρήση μιας οποιαδήποτε τεχνικής, κατ'εμέ τουλάγχιστον δεν κρίνεται απο το αν έγινε σωστά, αν τα δάχτυλα είχαν τη κατάλληλη γωνία και ορμή για τη κρούση της χορδής. Προσωπικά, και το τονίζω, πρέπει να κριθεί το εξής: Υπήρξε το επιθυμητό αποτέλεσμα? Ακούστηκε αυτό που ήθελε ο ερμηνευτής να ακουστεί? Κοιτώντας παλιότερους κιθαρίστες, με πιο χαρακτηριστικό τον Marty Friedman, που το δεξί του χέρι κάθεται σαν να έχει περάσει 2 εγκεφαλικά, αλλα παρόλα αυτά έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Τί θέλω να πώ? Οτι η εμπέδωση μιας τεχνικής ΔΕΝ είναι απαραίτητη για τη κρίση της. Κανείς (λογικός άνθρωπος δλδ) δεν λέει οτι το sweep που άκουσε κάποιον να παίζει, θα μπορούσε να είναι καλύτερο αν η πένα είχε 10% παραπάνω κλίση. Όλοι όμως πιστεύω είναι σε θέση να πούνε αν ήταν καθαρό, η βαβουριάρικο. Είτε ξέρουν να sweepάρουν είτε όχι.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #82 στις: 28/02/09, 22:57 »
Ο μουσικος δεν κρινεται απο το ποσες νοτες μπορει να παιξει σε ενα λεπτο τελικα, αλλα και απο το ποσο ανθρωπος ειναι. Ας το αποδειξετε πρωτα στον εαυτο σας και μετα σε ολους τους υπολοιπους.
Τερμα λοιπον!

Λάθος. Ο μουσικός κρίνεται από το πόσες νότες παίζει όπως και από το πόσο καλά τις παίζει.

Αν ήταν πιο σημαντικός ο χαρακτήρας, ούτε ο Malmsteen θα είχε κάνει καριέρα, ούτε ΠΟΛΛΟΙ άλλοι. Δηλαδή αν δώσουμε μια κιθάρα στον Γκάντι θα μας προκύψει ο Σατριάνι της Ινδίας?
Όλοι όμως πιστεύω είναι σε θέση να πούνε αν ήταν καθαρό, η βαβουριάρικο. Είτε ξέρουν να sweepάρουν είτε όχι.

Θα μπορούσες να έχεις δίκιο. Παρ'όλα αυτά, έχεις αφουγκραστεί τον κόσμο γύρω σου να σχολιάζει πχ αυτούς που συμμετέχουν σε σόου τύπου X-Factor? Έχεις ακούσει να λένε για άτομα εμφανώς μουγκά ότι είναι φωνάρες?

Πολύς κόσμος είναι απαίδευτος μουσικά. Το ότι εδώ είναι ένα μουσικό φόρουμ δεν αποκλείει την ύπαρξη τέτοιων ατόμων. Οπότε δεν είναι απαραίτητο ότι όλοι μπορούν να κρίνουν σωστά. Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα ατόμων που είτε από μουσική άγνοια είτε (και δεν είναι διόλου απίθανο) μέσα σε κλίμα φορουμικής αμετροέποιας και ευφημικής παντοφιλίας αναφωνούν θετικά σχόλια για μουσικές εκτελέσεις καταφανώς μέτριες.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #83 στις: 28/02/09, 23:01 »
Στο επομενο μηνυμα που θα διαβασω, το θεμα θα κλειδωσει. Εαν εχετε κατι προσωπικο, συζητηστε το με pm. Αρκετη ανοχη δειξαμε στο ποιος ειναι "ειδικος" και ποιος "πιο ειδικος".

Κριμα δεν ειναι να κλειδωσει για μια διαφωνια κριτικης;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #84 στις: 01/03/09, 18:47 »
Αν έχετε πρόβλημα με τον Αναστασάκη (ούτε τον ξέρω, ούτε με ξέρει, απλά βλέπω μαζικό πέσιμο και κάνω το δικηγόρο του διαβόλου) αν ρε παιδιά έχετε πρόβλημα μαζί του απλά σνομπάρετέ τον. Και μέσα σας αναρωτηθείτε μήπως τελικά ζηλεύουμε όταν βλέπουμε κάτι πιο καλό απ αυτό που μπορούμε να κάνουμε εμείς?Έχω συναντήσει εδώ πέρα άτομα που μετά από χρόνια ενασχόλησης με το όργανο (ποιο ακριβώς θα σας γελάσω ;D) δεν έχουν μουσικά τίποτα να πουν και παρόλα αυτά πιστεύουν ότι είναι ικανοί κριτές των πάντων.

+1

Αρχή άνδρα δέικνυσι όπως λέγανε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι... Το τι είναι και κάνει ο Αναστασσάκης νομίζω το έχει αποδείξει και το αποδεικνύει κάθε μέρα...Δεν κατάλαβα δηλαδή, από πότε απαγορεύεται να είσαι ικανός πέραν του δέοντος στο όργανο σου και να είσαι και εξαιρετικός  καθηγητής? Και μήπως ξεχάσατε ότι ο Αναστασσάκης είναι επαγγελματίας και ότι αυτοί οι μαθητές που παίζουν στα clips θέλουν και επιζητούν να ακολουθήσουν επαγγελματική καριέρα?? Μήπως και αυτό είναι κακό?? Για πείτε μου (σε εσάς αναφέρομαι που μιλάτε για μαθητοθηρίες και άλλου είδους τέτοιες μ....ίες, όποιος τα πιστεύει αυτά ελεύθερη αγορά  έχουμε, ας πάει αλλού....δεν χρειάζονται οι εκάστοτε φωστήρες για να τους το υποδείξουν....) ποιός άλλος απο τους εξέχοντες κiθαρίστες που έχουμε εδώ στο forum έχουνε ποστάρει τόσα free εκπαιδευτικά clips σχετικά με τεχνική, licks κτλ?   Και αυτό είναι κατακριτέο?? Όταν ήμουν πιτσιρικάς (τώρα είμαι 36 χρονών) θυμάμαι αυτην την διάχυτη μιζέρια στην Ελλάδα η οποία κράταγε πίσω πολλά πράγματα στην μουσική, ήλπιζα όμως ότι κάτι θα άλλαζε......Μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι Έλληνες κάνουν καριέρα μόνο στο εξωτερικό.........

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #85 στις: 01/03/09, 19:01 »
Αυτο προφανως μας απαγορευει να κανουμε αρνητικη κριτικη,ετσι;

Θα παρακαλουσα να αποφυγουμε υβριστικες λεξεις.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #86 στις: 01/03/09, 19:06 »

+1

Αρχή άνδρα δέικνυσι όπως λέγανε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι... Το τι είναι και κάνει ο Αναστασσάκης νομίζω το έχει αποδείξει και το αποδεικνύει κάθε μέρα...Δεν κατάλαβα δηλαδή, από πότε απαγορεύεται να είσαι ικανός πέραν του δέοντος στο όργανο σου και να είσαι και εξαιρετικός  καθηγητής? Και μήπως ξεχάσατε ότι ο Αναστασσάκης είναι επαγγελματίας και ότι αυτοί οι μαθητές που παίζουν στα clips θέλουν και επιζητούν να ακολουθήσουν επαγγελματική καριέρα?? Μήπως και αυτό είναι κακό?? Για πείτε μου (σε εσάς αναφέρομαι που μιλάτε για μαθητοθηρίες και άλλου είδους τέτοιες μ....ίες, όποιος τα πιστεύει αυτά ελεύθερη αγορά  έχουμε, ας πάει αλλού....δεν χρειάζονται οι εκάστοτε φωστήρες για να τους το υποδείξουν....) ποιός άλλος απο τους εξέχοντες κiθαρίστες που έχουμε εδώ στο forum έχουνε ποστάρει τόσα free εκπαιδευτικά clips σχετικά με τεχνική, licks κτλ?   Και αυτό είναι κατακριτέο?? Όταν ήμουν πιτσιρικάς (τώρα είμαι 36 χρονών) θυμάμαι αυτην την διάχυτη μιζέρια στην Ελλάδα η οποία κράταγε πίσω πολλά πράγματα στην μουσική, ήλπιζα όμως ότι κάτι θα άλλαζε......Μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι Έλληνες κάνουν καριέρα μόνο στο εξωτερικό.........


Θα παρακαλουσα να αποφυγουμε υβριστικες λεξεις.
??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #87 στις: 01/03/09, 19:23 »
θυμάμαι αυτην την διάχυτη μιζέρια στην Ελλάδα η οποία κράταγε πίσω πολλά πράγματα στην μουσική, ήλπιζα όμως ότι κάτι θα άλλαζε......Μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι Έλληνες κάνουν καριέρα μόνο στο εξωτερικό.........

Ετσι απως παμε φιλε
ΔΕΝ διορθωνεται τιποτα.....
Και μετα κλαιμε οτι ολους εδω τους τρωει η μαρμαγκα.......
Ενω εμεις την ενισχυουμε με τη σταση μας....
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #88 στις: 01/03/09, 19:30 »
Εντωμεταξύ πας στη συναυλία πχ των Metallica  και ακούς "Πωπω θεός ο Hammett" που μπροστά σε κάποιον σαν τον Αναστασάκη δεν πιάνει μία :P. Και για να μην φεύγουμε (πολύ) από το θέμα, ο Emmanuel θα μπορούσε κάλλιστα να θεωρηθεί καλύτερος του τότε 18χρονου Kirk 8)

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #89 στις: 01/03/09, 19:33 »

Αρχή άνδρα δέικνυσι όπως λέγανε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι... Το τι είναι και κάνει ο Αναστασσάκης νομίζω το έχει αποδείξει και το αποδεικνύει κάθε μέρα...Δεν κατάλαβα δηλαδή, από πότε απαγορεύεται να είσαι ικανός πέραν του δέοντος στο όργανο σου και να είσαι και εξαιρετικός  καθηγητής? Και μήπως ξεχάσατε ότι ο Αναστασσάκης είναι επαγγελματίας και ότι αυτοί οι μαθητές που παίζουν στα clips θέλουν και επιζητούν να ακολουθήσουν επαγγελματική καριέρα?? Μήπως και αυτό είναι κακό?? Για πείτε μου (σε εσάς αναφέρομαι που μιλάτε για μαθητοθηρίες και άλλου είδους τέτοιες μ....ίες, όποιος τα πιστεύει αυτά ελεύθερη αγορά  έχουμε, ας πάει αλλού....δεν χρειάζονται οι εκάστοτε φωστήρες για να τους το υποδείξουν....) ποιός άλλος απο τους εξέχοντες κiθαρίστες που έχουμε εδώ στο forum έχουνε ποστάρει τόσα free εκπαιδευτικά clips σχετικά με τεχνική, licks κτλ?   Και αυτό είναι κατακριτέο?? Όταν ήμουν πιτσιρικάς (τώρα είμαι 36 χρονών) θυμάμαι αυτην την διάχυτη μιζέρια στην Ελλάδα η οποία κράταγε πίσω πολλά πράγματα στην μουσική, ήλπιζα όμως ότι κάτι θα άλλαζε......Μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι Έλληνες κάνουν καριέρα μόνο στο εξωτερικό.........

+100000000000000000000000000000000000000000000

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #90 στις: 01/03/09, 19:38 »
Εντωμεταξύ πας στη συναυλία πχ των Metallica  και ακούς "Πωπω θεός ο Hammett" που μπροστά σε κάποιον σαν τον Αναστασάκη δεν πιάνει μία :P. Και για να μην φεύγουμε (πολύ) από το θέμα, ο Emmanuel θα μπορούσε κάλλιστα να θεωρηθεί καλύτερος του τότε 18χρονου Kirk 8)
+  απειρο
ασε που πολλοι χρυσοπληρωνουν τις κιθαρες τους(οπως ειχες πει σε προηγουμενο ποστ)
μονο και μονο επειδη ειναι γνωστοι.....
Ο γιωργος αν επαιζε σε μεγαλη μπαντα πολλοι θα παρακαλουσαν τον δουν απο κοντα η να εχουν τo pro model tou.
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #91 στις: 01/03/09, 20:16 »
Καλυτερος απο τον Hammet σε τι ρε φιλε?στην τεχνικη?δλδ σε ενα τραγουδι μετραει μονο τεχνικη?για εσας το συναισθημα δεν μετραει καθολου?πολυ πιθανο να ειναι και καλυτερος απο τον Gilmour,και τι να λεει?
Παιδια καπου το χανουμε.ο Emmanuel,τον οποιον δεν το ξερω τον ανθρωπο,και ο καθε Emmanuel μπορει να ειναι και ο καλυτερος κιθαριστας του κοσμου αλλα δεν παει να πει πως ειναι και ο καλυτερος τραγουδοποιος...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/09, 20:19 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #92 στις: 01/03/09, 20:22 »
Απλώς ενημερωτικά φίλε μου.....οι κύριοι συνθέτες στους Metallica είναι ο Hetfield και ο Ulrich....και ναί δεν κρίνουμε το πόσο καλός τραγουδοποιός είναι κάποιος (αυτό ούτως η άλλως είναι θέμα γούστου) κρίνουμε το πόσο ολοκληρωμένος είναι ένας κιθαρίστας πάνω στο όργανο του ... και πίστεψε με ο Hammet έχει ακόμη περιθωρια βελτίωσης (τουλάχιστον σε αυτό που λέει ότι κάνει) ....



Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #93 στις: 01/03/09, 21:04 »
μαλλον δεν μπηκες στον κοπο να διαβασεις τα ποστ μου.Συνφωνω απολυτα οτι το παιδι ειναι απιστευτος σαν τεχνικη.ΚΑΙ?τι να λεει?για ΜΕΝΑ ειναι σαν τους καθηγητες!υπαρχουν καθηγητες που μπορουν να σου μεταδωσουν κατι και αλλοι οχι.ετσι και κιθαριστες.δεν ειναι μονο τεχνικη.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #94 στις: 01/03/09, 21:41 »
Αρχή άνδρα δέικνυσι όπως λέγανε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι... Το τι είναι και κάνει ο Αναστασσάκης νομίζω το έχει αποδείξει και το αποδεικνύει κάθε μέρα...Δεν κατάλαβα δηλαδή, από πότε απαγορεύεται να είσαι ικανός πέραν του δέοντος στο όργανο σου και να είσαι και εξαιρετικός  καθηγητής? Και μήπως ξεχάσατε ότι ο Αναστασσάκης είναι επαγγελματίας και ότι αυτοί οι μαθητές που παίζουν στα clips θέλουν και επιζητούν να ακολουθήσουν επαγγελματική καριέρα?? Μήπως και αυτό είναι κακό?? Για πείτε μου (σε εσάς αναφέρομαι που μιλάτε για μαθητοθηρίες και άλλου είδους τέτοιες μ....ίες, όποιος τα πιστεύει αυτά ελεύθερη αγορά  έχουμε, ας πάει αλλού....δεν χρειάζονται οι εκάστοτε φωστήρες για να τους το υποδείξουν....) ποιός άλλος απο τους εξέχοντες κiθαρίστες που έχουμε εδώ στο forum έχουνε ποστάρει τόσα free εκπαιδευτικά clips σχετικά με τεχνική, licks κτλ?   Και αυτό είναι κατακριτέο?? Όταν ήμουν πιτσιρικάς (τώρα είμαι 36 χρονών) θυμάμαι αυτην την διάχυτη μιζέρια στην Ελλάδα η οποία κράταγε πίσω πολλά πράγματα στην μουσική, ήλπιζα όμως ότι κάτι θα άλλαζε......Μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι Έλληνες κάνουν καριέρα μόνο στο εξωτερικό.........


Και ο Ζήρας έχει ποστάρει διάφορα εκπαιδευτικά κλιπς και φυσικά κι εκείνος έχεις αρκετούς μαθητές...τουλάχιστον όμως, όσο τριγυρνώ σε τούτο το φόρουμ, δεν τον έχω δει να κάνει "μαθητοθηρία", όπως το αποκάλεσες κι εσύ. Για να ξέρουμε τι λέμε...:)

Και τι στην ευχή σημαίνει "επαγγελματίας" ?? Είναι session μουσικός ?? Ή εννοείς "επαγγελματίας δάσκαλος" ?? Γιατί αν είναι το πρώτο, οκ so what ?? Δεν είναι ο μόνος ... και στο εξωτερικό μάλιστα, άπειροι οι sessionάδες και μάλιστα πάρα πάρα πάρα πολύ καλοί. Εγώ προσωπικά αναφέρθηκα στην ΣΥΝΘΕΣΗ του κομματιού και οχι στην ΤΕΧΝΙΚΗ του. Η ΤΕΧΝΙΚΗ είναι άριστη. Η ΣΥΝΘΕΣΗ μετριότατη. Εμένα λοιπόν σαν ακροατή δεν με πείθει να δώσω λεφτά για να το ακούσω live αυτό, ούτε για να αγοράσω κάποιο cd. Υπάρχουν εδώ μέσα κιθαρίστες αναλόγου (και κατά τη γνώμη μου υψηλότερου) επιπέδου, με δισκογραφικές δουλειές που οι ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ είναι...ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ!!

Δεν αισθάνομαι υποχρεωμένος να υπερτιμήσω κάποιον μόνο για την αρτιότητα της τεχνικής του, είτε είναι Έλληνας, είτε Εσκιμώος. Ακούω αυτό που φτάνει στα αυτιά μου κι οχι αυτό που βλέπουν τα μάτια μου. Κλείνω τα μάτια και ακούω...σα να μην υπήρχε video clip...Δεν είναι κακό πιστεύω να έχω το προσωπικό μου γούστο...


Φιλικά... :)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #95 στις: 01/03/09, 21:53 »
Ρε τι κάθεστε και συζητάτε... ::)

Θα ήθελα ο Ιωάννης που ανέβασε και το βίντεο να μας πει τι θέλει να κρίνουμε.. Τεχνική? Ήχο? Σκηνοθεσία? :P

Αν θέλει να κρίνουμε (και) τη μουσικότητα του κομματιού, τότε όλα τα σχόλια είναι on-topic και σωστότατα και δεν καταλαβαίνω γιατί δημιουργείται τόσο μεγάλο θέμα αφού η διαφωνία βασίζεται σε κάτι απολύτως υποκειμενικό...  



Από την άλλη, κάποια posts, απλά δεν μπορούν να περάσουν απαρατήρητα... :o

Με αυτή τη λογική μπορείτε κάλλιστα να αδιαφορήσετε. Αν μη τι άλλο, αφού δεν ακούτε τέτοια μουσική δεν περιμένει κανείς να σας αρέσει το κομμάτι.
Σε ποιο μουσικό είδος συγκαταλέγεις το κομμάτι?

Αν ανέβαζε κάποιος βίντεο τον εαυτό του να κάνει πατινάζ στον πάγο, δεν θα του φαινόταν τόσο χρήσιμο στη βελτίωσή του το σχόλιο που θα κάνει ο Βαμβακούλας :P.
Ναι, μόνο που δεν είναι καθόλου το ίδιο.. Γιατί στον καλλιτεχνικό χώρο κρίνεσαι από τον κάθε άσχετο και όχι από τους master του είδους... Μη σου φαίνεται τυχαίο που κιθαρίστες όπως Santana, Gilmour, Moore χαίρουν αναγνωρισιμότητας από το κιθαριστικό και μη κοινό ενώ κάποιοι άλλοι γρήγοροι και τεχνίκαροι σε όλο τον κόσμο είναι για να οργανώνουν κανένα σεμινάριο για batio wanna-be άτομα...
 
Εντωμεταξύ πας στη συναυλία πχ των Metallica  και ακούς "Πωπω θεός ο Hammett" που μπροστά σε κάποιον σαν τον Αναστασάκη δεν πιάνει μία :P. Και για να μην φεύγουμε (πολύ) από το θέμα, ο Emmanuel θα μπορούσε κάλλιστα να θεωρηθεί καλύτερος του τότε 18χρονου Kirk 8)
Το μισό forum θα μπορούσε να είναι καλύτερο τεχνικά από τον kirk.. Αυτό τι να λέει? Αν ο Αναστασάκης ήταν στη θέση του hammet, πιθανότατα η μπάντα να μην είχε την πορεία που έχει.. Γιατί όπως καλά θα ξέρεις, σε μια μπάντα παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο πέρα από το πόσο καλός μουσικός είναι ο καθένας...
Ο dave navarro θεωρείται πολύ καλύτερος τεχνικά από τον john frusciante.. Σύγκρινε πορείες της μπάντας με τον καθένα τους...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #96 στις: 01/03/09, 22:13 »

Ναι, μόνο που δεν είναι καθόλου το ίδιο.. Γιατί στον καλλιτεχνικό χώρο κρίνεσαι από τον κάθε άσχετο και όχι από τους master του είδους... Μη σου φαίνεται τυχαίο που κιθαρίστες όπως Santana, Gilmour, Moore χαίρουν αναγνωρισιμότητας από το κιθαριστικό και μη κοινό ενώ κάποιοι άλλοι γρήγοροι και τεχνίκαροι σε όλο τον κόσμο είναι για να οργανώνουν κανένα σεμινάριο για batio wanna-be άτομα...

Και γιατί να μην εκλάβουμε καλοπροαίρετα το πιο πάνω βιντεάκι σαν απλά ένα προάγγελο του τι θα ακολουθήσει από έναν κιθαρίστα που κατέκτησε την τεχνική του? Ντε και καλά πρακαταλαμβάνουμε την άποψη ότι ο Γιωργάκης δεν μπορεί να συνθέσει και μπορεί μόνο μπουρμπουλήθρες?
 

Το μισό forum θα μπορούσε να είναι καλύτερο τεχνικά από τον kirk.. Αυτό τι να λέει? Αν ο Αναστασάκης ήταν στη θέση του hammet, πιθανότατα η μπάντα να μην είχε την πορεία που έχει.. Γιατί όπως καλά θα ξέρεις, σε μια μπάντα παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο πέρα από το πόσο καλός μουσικός είναι ο καθένας...
Ο dave navarro θεωρείται πολύ καλύτερος τεχνικά από τον john frusciante.. Σύγκρινε πορείες της μπάντας με τον καθένα τους...

Στο θέμα της χημείας πάω πάσο. Στο θέμα του Navarro απευθύνω καρμική έκκλιση στην Carmen Electra να τα φτιάξει μαζί μου μπας και ξαναδούν οι Peppers μεγαλεία :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #97 στις: 01/03/09, 22:34 »
Το τι είναι και κάνει ο Αναστασσάκης νομίζω το έχει αποδείξει και το αποδεικνύει κάθε μέρα...

Εχει αποδείξει ότι είναι ένας καλός φλαμέγκο κιθαρίστας, τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου.

Δεν κατάλαβα δηλαδή, από πότε απαγορεύεται να είσαι ικανός πέραν του δέοντος στο όργανο σου και να είσαι και εξαιρετικός  καθηγητής? Και μήπως ξεχάσατε ότι ο Αναστασσάκης είναι επαγγελματίας και ότι αυτοί οι μαθητές που παίζουν στα clips θέλουν και επιζητούν να ακολουθήσουν επαγγελματική καριέρα?? Μήπως και αυτό είναι κακό?? Για πείτε μου (σε εσάς αναφέρομαι που μιλάτε για μαθητοθηρίες και άλλου είδους τέτοιες μ....ίες

Χαίρομαι που έγραψες στο θέμα αυτό για να κάνεις σεμινάριο σωστής αντιμετώπισης στη διαφωνία των υπολοίπων. Αυτά που λες εσύ είναι υψίστης ποιότητας ενώ οι υπόλοιποι λέμε μαλ***ες. Σου έχω νέα φίλτατε yancim.

Μαθητοθήρας είναι και ο Αναστασάκης και όποιος άλλος ποστάρει βίντεο μαθητών του αναφέροντας πρώτιστα ότι είναι μαθητές τους και πόσο λίγο καιρό παίζουν κιθάρα αλλά έγιναν αυτό που είναι χάρης σε αυτούς και όχι γιατί τα παιδιά είναι ταλαντούχα και όχι ότι ρίξαν άπειρες ώρες μελέτης πέραν της διδασκαλίας.

δεν χρειάζονται οι εκάστοτε φωστήρες για να τους το υποδείξουν....) ποιός άλλος απο τους εξέχοντες κiθαρίστες που έχουμε εδώ στο forum έχουνε ποστάρει τόσα free εκπαιδευτικά clips σχετικά με τεχνική, licks κτλ?   Και αυτό είναι κατακριτέο?? Όταν ήμουν πιτσιρικάς (τώρα είμαι 36 χρονών) θυμάμαι αυτην την διάχυτη μιζέρια στην Ελλάδα η οποία κράταγε πίσω πολλά πράγματα στην μουσική, ήλπιζα όμως ότι κάτι θα άλλαζε......Μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι Έλληνες κάνουν καριέρα μόνο στο εξωτερικό.........

Οποιος δλδ ποστάρει βίντεο εκπαιδευτικά στο φόρουμ, κατευθείαν ανάγεται σε πολύ καλός καθηγητής κλπ? Μάλλον έχεις χάσει το νόημα του θέματος. Επίσης κανείς δεν έκραξε τον πιτσιρικά που παίζει, αντίθετα μάλιστα πολλοί γράψανε εγκωμιαστικά σχόλια και γω μέσα σ'αυτούς αν και δε μου αρέσει το είδος μουσικής που πρεσβεύει το παληκάρι. Μη τρελαθούμε τελείως, διαφωνούμε κιόλας δε μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα και δεν έχει κανείς δικαίωμα μαζί και συ mister yancim να μειώνεις τους πάντες με αμπελοφιλοσοφίες. Είναι γεγονός ότι πολλοί Ελληνες κάνουν καριέρα στο εξωτερικό και βέβαια φταίνε πολλά στην Ελλάδα, ένα από αυτά όμως είναι και ότι εδώ θεωρούνται Θεοί ενώ στο εξωτερικό είναι για φτύσιμο (έχω παραδείγματα γι'αυτό) και ίσως να την είδαν αλλιώς από θέμα μελέτης και γνώσης. Μην ανάγουμε τα μουσικά προβλήματα της χώρας σε αυτούς που κρίνουν μόνο.

Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #98 στις: 01/03/09, 23:08 »
Το τι είναι και κάνει ο Αναστασσάκης νομίζω το έχει αποδείξει και το αποδεικνύει κάθε μέρα...

Εχει αποδείξει ότι είναι ένας καλός φλαμέγκο κιθαρίστας, τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου.

Δεν κατάλαβα δηλαδή, από πότε απαγορεύεται να είσαι ικανός πέραν του δέοντος στο όργανο σου και να είσαι και εξαιρετικός  καθηγητής? Και μήπως ξεχάσατε ότι ο Αναστασσάκης είναι επαγγελματίας και ότι αυτοί οι μαθητές που παίζουν στα clips θέλουν και επιζητούν να ακολουθήσουν επαγγελματική καριέρα?? Μήπως και αυτό είναι κακό?? Για πείτε μου (σε εσάς αναφέρομαι που μιλάτε για μαθητοθηρίες και άλλου είδους τέτοιες μ....ίες

Χαίρομαι που έγραψες στο θέμα αυτό για να κάνεις σεμινάριο σωστής αντιμετώπισης στη διαφωνία των υπολοίπων. Αυτά που λες εσύ είναι υψίστης ποιότητας ενώ οι υπόλοιποι λέμε μαλ***ες. Σου έχω νέα φίλτατε yancim.

Μαθητοθήρας είναι και ο Αναστασάκης και όποιος άλλος ποστάρει βίντεο μαθητών του αναφέροντας πρώτιστα ότι είναι μαθητές τους και πόσο λίγο καιρό παίζουν κιθάρα αλλά έγιναν αυτό που είναι χάρης σε αυτούς και όχι γιατί τα παιδιά είναι ταλαντούχα και όχι ότι ρίξαν άπειρες ώρες μελέτης πέραν της διδασκαλίας.

δεν χρειάζονται οι εκάστοτε φωστήρες για να τους το υποδείξουν....) ποιός άλλος απο τους εξέχοντες κiθαρίστες που έχουμε εδώ στο forum έχουνε ποστάρει τόσα free εκπαιδευτικά clips σχετικά με τεχνική, licks κτλ?   Και αυτό είναι κατακριτέο?? Όταν ήμουν πιτσιρικάς (τώρα είμαι 36 χρονών) θυμάμαι αυτην την διάχυτη μιζέρια στην Ελλάδα η οποία κράταγε πίσω πολλά πράγματα στην μουσική, ήλπιζα όμως ότι κάτι θα άλλαζε......Μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι Έλληνες κάνουν καριέρα μόνο στο εξωτερικό.........

Οποιος δλδ ποστάρει βίντεο εκπαιδευτικά στο φόρουμ, κατευθείαν ανάγεται σε πολύ καλός καθηγητής κλπ? Μάλλον έχεις χάσει το νόημα του θέματος. Επίσης κανείς δεν έκραξε τον πιτσιρικά που παίζει, αντίθετα μάλιστα πολλοί γράψανε εγκωμιαστικά σχόλια και γω μέσα σ'αυτούς αν και δε μου αρέσει το είδος μουσικής που πρεσβεύει το παληκάρι. Μη τρελαθούμε τελείως, διαφωνούμε κιόλας δε μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα και δεν έχει κανείς δικαίωμα μαζί και συ mister yancim να μειώνεις τους πάντες με αμπελοφιλοσοφίες. Είναι γεγονός ότι πολλοί Ελληνες κάνουν καριέρα στο εξωτερικό και βέβαια φταίνε πολλά στην Ελλάδα, ένα από αυτά όμως είναι και ότι εδώ θεωρούνται Θεοί ενώ στο εξωτερικό είναι για φτύσιμο (έχω παραδείγματα γι'αυτό) και ίσως να την είδαν αλλιώς από θέμα μελέτης και γνώσης. Μην ανάγουμε τα μουσικά προβλήματα της χώρας σε αυτούς που κρίνουν μόνο.

Σε ποιό ποστ αναφέρονται αυτά που λές διότι στο δικό μου σίγουρα όχι...

"Οποιος δλδ ποστάρει βίντεο εκπαιδευτικά στο φόρουμ, κατευθείαν ανάγεται σε πολύ καλός καθηγητής κλπ?" ----- Είπα εγώ πουθενά τέτοιο πράγμα η προκύπτει από αυτά που έγραψα??

"..διαφωνούμε κιόλας δε μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα και δεν έχει κανείς δικαίωμα μαζί και συ mister yancim να μειώνεις τους πάντες με αμπελοφιλοσοφίες" --- Εγώ δεν μείωσα κανέναν, βέβαια ξέρεις τι λένε, όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται.... BTW το σχόλιο σου περι αμπελοφιλοσοφιών είναι κατάπτυστο...ίσως κάποιος απο τους άλλους moderators θα έπρεπε να πάρει θέση

Good night gentlemen

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: George Emmanuel - LOST (Top Guitar Students Videos)
« Απάντηση #99 στις: 01/03/09, 23:17 »
Εφόσον όλοι συμφωνούμε οτι τεχνικά το παλικάρι το κατέχει το άθλημα, θα ήθελα να σας προτρέψω να κάνετε κάτι που μου έχει δείξει ένα μέλος απο το φόρουμ...

Βάλτε το βίντεο να παίξει, και σβήστε το μόνιτορ. Και μετά μπορούμε ελεύθερα να μιλήσουμε για το αν το κομμάτι έχει κάποια μουσικότητα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/06, 11:58
από JohnRageOn
5 Απαντήσεις
3055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/07, 12:06
από Μαργαρίτα Π.
12 Απαντήσεις
5033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/07, 02:41
από Marios Demigod
7 Απαντήσεις
3596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/07, 17:51
από Ioannis Anastassakis
6 Απαντήσεις
4323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 16:12
από Jeditraitor
9 Απαντήσεις
4071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 20:15
από gers
4 Απαντήσεις
1995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 12:06
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
1723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 05:01
από Garvin
5 Απαντήσεις
2645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/10, 03:33
από m@ster k@frer
13 Απαντήσεις
4080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/11, 23:10
από indiespyllak